Maps Marker Free/Pro - en to da translation catalogue (866 entries)

en: # Markers
da: # Markører

en: %1$s errors (skipped rows from importfile: %2$s)
da: %1$s fejl (ikke importeret rækker: %2$s)

en: %1$s in the marker name
da: %1$s i markørnavnet

en: %1$s in the popup text
da: %1$s i popup teksten

en: %1$s layers updated (IDs: %2$s)
da: %1$s lag opdateret  (ID: %2$s)

en: %1$s layers would be updated (IDs: %2$s)
da: %1$s lag ville blive opdateret (ID: %2$s)

en: %1$s markers
da: %1$s markører

en: %1$s markers updated (IDs: %2$s)
da: %1$s markøer opdateret (ID: %2$s)

en: %1$s markers would be updated (IDs: %2$s)
da: %1$s markører ville blive opdateret (IDs: %2$s)

en: %1$s new layers created (IDs: %2$s)
da: %1$s nye lag oprettet (ID: %2$s)

en: %1$s new layers would be created (rows: %2$s)
da: %1$s nye lag ville blive oprettet (rækker: %2$s)

en: %1$s new markers created (IDs: %2$s)
da: %1$s ny markører oprettet (IDs: %2$s)

en: %1$s new markers would be created (rows: %2$s)
da: %1$s nye markører ville blive oprettet (rækker: %2$s)

en: %1$s warnings (rows from importfile: %2$s)
da: %1$s advarsler (rækker fra importfilen: %2$s)

en: (for marker listings below multi-layer maps only)
da: (kun for markørlister under multilags kort)

en: (frequently asked questions)
da: (Ofte stillede spørgsmål)

en: (not now, hide message)
da: (ikke nu, gem meddelelse)

en: <a href="%1$s">Click here to show all affected URLs</a>
da: <a href="%1$s">Klik her for at vise berørte URL'er</a>

en: <strong>Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel</strong><br/>Beta versions may be used on production sites on your own risk only as they might be unstable!<br/>Important: please <a href="%1s">save the settings manually</a> after each plugin update and <a href="%2s" target="_blank">use the helpdesk</a> for feedback.
da: <strong>Beta test er aktiveret - opdateringer vil blive hentet fra beta release kanalen </strong><br/>betaudgaven anvendes på idriftsatte websites på egen risiko, da de kan være ustabile <br/> Vigtigt: så <a href="%1s"> gem indstillingerne manuelt</a> efter hver plugin opdatering og <a href="%2s" target="_blank"> bruge helpdesken</a> for feedback.

en: <strong>Important remarks if you plan to copy layers AND markers from another WordPress site</strong>:<br/> the next layer created will get the ID %1$s, so please verify after the layers have been created that the values in the column <i>layer</i> in the related marker import file fit the new layer IDs!
da: <strong>Vigtigt: Hvis du vil kopiere markører OG lag fra en anden WordPress side</strong>:<br/>    det næste lag der kreeres vil få ID %1$s, derfor skal du, efter lagene er kreeret, sikre, at værdierne i kolonnen <i>layer</i> in the related marker import file fit the new layer IDs!

en: A graphic advertising your World. Format: 180x120 pixel, transparent PNG
da: En grafikreklame for din verden. Format: 180x120 pixel, transparent PNG

en: A graphic spotlighting your World in promotions. Format: 1024x500 pixel, transparent PNG
da: En grafik der fremhæver din verden i reklamer. Format: 1024x500 pixel, transparent PNG

en: A high resolution icon for your World which can be included in features. Format: 512x512 pixel, transparent PNG
da: Et højtopæøseligt ikon for din verden kan inkluderes under funktioner. Format: 512x512 pixel, transparent PNG

en: A layer with the ID %1$s has been successfully created
da: Laget med ID %1$s er blevel oprettet med succes

en: A layer with the ID %1s does not exist
da: Laget med ID %1s eksisterer ikke

en: A promotion text describing your World in more details.
da: Din reklame tekst der beskriver din verden i detaljer.

en: API Key
da: API Nøgle

en: API Keys
da: API Nøgler

en: API key
da: API nøgle

en: API key required for commercial usage!
da: API nøgle kræves for kommerciel anvendelse!

en: API key required!
da: API key kræves!

en: API keys have been successfully generated.
da: API nøgler er genereret

en: API keys have been successfully regenerated.
da: API nøgler er blevet genskabt

en: API keys have been successfully revoked.
da: API nøgler er blevet tilbagekaldt

en: API search parameter searchkey has to be set
da: API søge parameter søgenøgle skal indstilles

en: API search parameter searchkey is invalid
da: API søge parameter søgenøgle er forkert

en: API search parameter searchvalue has to be set
da: API søge parameter søgeværdi skal indstilles

en: Active shortcodes with invalid map IDs
da: Aktive shortcodes med forkert kort ID'er

en: Add
da: Tilføj

en: Add Map
da: Tilføj kort

en: Add a geolocate button to each map
da: Tilføj en GeoLokations knap til hvert kort

en: Add new layer
da: Tilføj nyt lag

en: Add new marker
da: Tilføj ny markør

en: Address
da: Adresse

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Afrikaans
da: Afrikanns

en: All markers from all layers have been successfully deleted
da: Alle markører fra alle lag er blevet slettet

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully assigned to layer ID %2$s
da: Alle markører for lag ID %1$s er blevet tilknyttet til lag ID %2$s

en: Allows you to toggle marker display on frontend
da: Tillader dig at skifte markør display i frontend

en: Always
da: Altid

en: Amount of pixels to pan when pressing an arrow key
da: Antal pixels der panoreres ved tryk på piletast

en: An API key is required if you want to use Bing Maps as basemap for marker or layer maps. Please click on the question mark for more info on how to get your API key.
da: Du skal have en API nøgle, hvis du vil bruge Bing Maps som baggrundskort. Klik på spørgsmålstgenet for at få mere at vide om, hvordan du kan få en API nøgle.

en: Arabic (Saudi Arabia)
da: Arabisk (Saudi arabien)

en: Are you sure that you want to revoke this API key?
da: Vil du tilbagekalde denne API nøgle?

en: Armenian
da: Aramensk

en: Assign the following layer instead
da: Tildel det følgende lag i stedet

en: Assigned missing layer ID
da: Tildelt manglende lags ID

en: Attachment
da: Vedhæftelse

en: Attributes to display for each layer in controlbox
da: Atributter der skal vises for hvert lag i kontrolboksen

en: Attribution
da: Dedikering

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Authentication failed: REST API public key must be provided
da: Godkendelsesfejl: REST API public key skal anvendes

en: Authentication failed: REST API secret token must be provided
da: Godkendelsesfej: REST API secret token skal anvendes

en: Authentication failed: the REST API keys are not valid
da: Godkendelsedfejl: RET API key er ikke gyldig

en: Automatic Google XML sitemap integration
da: Automatisk Google XML sitemap integration

en: Average heart rate
da: Gennemsnitlig puls

en: Average moving pace
da: Gennemsnitlig hastighed

en: Avoid highways
da: Undgå motorveje

en: Avoid tolls
da: Undgå vejafgifter

en: Back to Tools
da: Tilbage til værktøjer

en: Bangla (India)
da: Bangla (Indien)

en: Basemap
da: Basiskort

en: Basemaps
da: Basiskort

en: Begin of run
da: Begyndelse af løb

en: Belarusian
da: Russisk (Hvide Rusland)

en: Bicycle
da: Cykel

en: Bing Culture Parameter
da: Bing Kultur parameter

en: Bing Maps (Aerial)
da: Bing Maps (Luftfoto)

en: Bing Maps (Aerial+Labels)
da: Bing Maps (Luftfoto+Labels)

en: Bing Maps (Road)
da: Bing Maps (Veje)

en: Bing Maps API Key
da: Bing Maps API nøgle

en: Bing Maps API key
da: Bing Maps API nøgle

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Both public and private API keys are needed for API calls!
da: Begge offentlige og private API nøgler skal bruges ved API opkald!

en: Bottom left of the map
da: Venstre bund af kortet

en: Bottom right of the map
da: Højre bund af kortet

en: Brazil
da: Brasilien

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Bulk actions for selected layers
da: Masse handlinger for valgte lag

en: Bulk updates for all %1$s existing layer maps
da: Masse opdateringer til alle %1$s eksisternede kortlag

en: Bulk updates for marker maps
da: Masse opdateringer til markør kort

en: CSS for images in popups
da: CSS for billeder i pop-up vinduer

en: Can be changed for each layer map
da: Kan ændres for hvert kort lag

en: Cancel
da: Annullere

en: Car
da: Bil

en: Catalan
da: Catalsnsk

en: Catalan Spanish
da: Katalansk (Spanien)

en: Change frequency for layer maps
da: Ændre frekvens for kort lag

en: Change frequency for marker maps
da: Ændr frekvensen for markør kort

en: Change layer ID
da: Ændre lags ID

en: Change marker ID
da: Ændr markør ID

en: Changelog
da: Ændringslog

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Chinese (Traditional)
da: Kinesisk (Traditionel)

en: Chinese (simplified)
da: Kinesisk (simpel)

en: City of Vienna
da: Wien by

en: Clear QR code images cache
da: Ryd QR kode billede cache

en: Clear QR code images cache at %1$s
da: Ryd QR kode billede cache ved %1$s

en: Click here for more information
da: Klik her for mere information

en: Click here for more information on animations in KML/Google Earth
da: Klik her for yderligere information om animationer i KML/Google Earth

en: Click here for more information on how to display in Wikitude Augmented-Reality browser
da: Klik her for mere information om hvordan Wikitude Augmented-Reality vises i browseren

en: Cluster colors
da: Klynge farver

en: Cluster large (inner)
da: Stor klynge (indre)

en: Cluster large (outer)
da: Stor klynge (ydre)

en: Cluster large (text color)
da: Stor klynge (tekst farve)

en: Cluster medium (inner)
da: Medium klynge (indre)

en: Cluster medium (outer)
da: Medium klynge (ydre)

en: Cluster medium (text color)
da: Medium klynge (tekst farve)

en: Cluster small (inner)
da: Lille klynge (indre)

en: Cluster small (outer)
da: Lille klynge (ydre)

en: Cluster small (text color)
da: Lille klynge (tekst farve)

en: Color
da: Farve

en: Columns to show
da: vis kolonner

en: Content to add to XML sitemap
da: Indhold at tilføje til XML sitemap

en: Control box status
da: Kontrolbox status

en: Control options
da: Kontrol muligheder

en: Controlbox for multi-layer-map filter
da: Kontrolbox til fler-lags kort filter

en: Controls the presence of a close button in popups.
da: Indstiller tilstedeværelsen af en luk-knap i pop-opper

en: Coordinates
da: Koordinater

en: Created By
da: Lavet af

en: Created On
da: Lavet den

en: Created by
da: Oprettet af

en: Created on
da: Oprettet den

en: Current memory usage: %1$s MB
da: Aktuelt hukommelses brug %1$ss MB

en: Custom Basemap
da: Custom basiskort

en: Custom basemap
da: Custom basiskort

en: Custom basemap 1 settings
da: Custom basiskort 1 indstillinger

en: Custom basemap 2
da: Custom basiskort 2

en: Custom basemap 2 settings
da: Custom basiskort 2 indstillinger

en: Custom basemap 3
da: Custom basiskort 3

en: Custom overlay
da: Custom overlæg

en: Custom overlay 2
da: Custom overlæg 2

en: Custom overlay 3
da: Custom overlæg 3

en: Custom overlay 4
da: Custom overlæg 4

en: Custom overlay settings
da: Brugerdefinerede overlægs indstillinger

en: Daily
da: Daglig

en: Danish
da: dansk

en: Database downgrade is finished.
da: Database nedgradering er færdig.

en: Database upgrade is finished.
da: Database opgradering er færdig.

en: Date format
da: Dato format

en: Day
da: Dag

en: Default action for clicking on icons or marker names
da: Standard handling for at klikke på ikoner eller markør navne

en: Default basemap
da: Standard basiskort

en: Default basemap for new markers/layers
da: Standard basiskort for nye markører/lag

en: Default icon
da: Standard ikon

en: Default language
da: Standard sprog

en: Default layer ID
da: Standard lags ID

en: Default values for marker icons
da: Standardværdier for markør ikoner

en: Default values for marker popups
da: Standardværdier for markør pop op

en: Default values for markers added directly
da: Standardværdier for markører tilføjet direkte

en: Default values for new marker maps
da: Standard værdier for nye markør kort

en: Defaults values for markers added directly:
da: Standard værdier for markører tilføjet direkte:

en: Deferred loading
da: Udskudt loading

en: Delete all markers from a layer
da: Slet alle markører fra et lag

en: Directions
da: Kørselsvejledning

en: Display a list of markers below the map
da: Vis en liste af markører nedenfor kortet

en: Display a list of markers under layer maps
da: Vis en liste over markører under hvert kort lag

en: Display panel
da: Vis panel

en: Distance units
da: Afstandenhed

en: Do you really want to change the ID?
da: Vil du virkelig ændre ID'et?

en: Do you really want to change the map size for all layers? (cannot be undone)
da: Ønsker du virkelig at ændre kortstørrelse for alle lag? (kan ikke fortrydes)

en: Do you really want to delete all markers from the selected layer? (cannot be undone)
da: Ønsker du virkelig at slette alle markører fra det valgte lag? (kan ikke fortrydes)

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s)?
da: Ønsker du virkelig at slette lag %1$s (ID %2$s)?

en: Do you really want to delete marker %1$s (ID %2$s)?
da: Ønsker du virkelig at slette markør %1$s (ID %2$s)?

en: Do you really want to delete the selected layer(s)? (cannot be undone)
da: Vil du slette det/de valgte lag? (kan ikke fortrydes)

en: Do you really want to delete the selected marker(s)? (cannot be undone)
da: Vil du slette den/de valgte markører? (kan ikke fortrydes)

en: Do you really want to delete this marker?
da: Ønsker du virkelig at slette denne markør?

en: Do you really want to delete this marker? (cannot be undone)
da: Vil du slette denne markør? (kan ikke fortrydes)

en: Do you really want to move the selected markers?
da: Ønsker du virkelig at flytte de valgte markører?

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Domain to activate
da: Domæne til aktivering

en: Download import template files
da: Download vigtige skabelon filer

en: Duration
da: Varighed

en: Dutch
da: Hollands

en: Dutch (Netherlands)
da: Hollands (Holland)

en: Edit
da: Rediger

en: Edit layer
da: Redigér lag

en: Edit layer
da: Rediger lag

en: Edit marker
da: Rediger markør

en: End
da: Slut

en: End icon
da: Slut ikon

en: End of run
da: Slutning af løb

en: End time
da: Slut tid

en: English
da: Engelsk

en: English (United Kingdom)
da: Engelsk (Storbritanien)

en: English (United States)
da: Engelsk (United States)

en: Error
da: Fejl

en: Error - invalid GeoJSON object:
da: Fejl - forkert GeoJSON objekt:

en: Error: a layer with the ID %1$s already exists!
da: Fejl: et lag med ID %1$s eksisterer allerede!

en: Error: a temporary folder is missing on your server
da: Fejl: en midlertidig folder mangler på din server

en: Error: a valid license key is needed to display maps properly!
da: Fejl: en valid licensnøgle er nødvendig for at vise kort rigtig!

en: Error: coordinates cannot be empty!
da: Fejl: koordinater kan ikke være tomme!

en: Error: failed to write to disk
da: Fejl: kunne ikke skrive til disken

en: Error: invalid query
da: Fejl: forkert forespørgsel

en: Error: layer could not be added
da: Fejl: Lag kunne ikke tilføjes

en: Error: layer could not be updated
da: Fejl: lag kunne ikke opdateres

en: Error: layer does not exist
da: Fejl: Lag eksisterer ikke

en: Error: marker could not be added
da: Fejl: markør kunne ikke tilføjes

en: Error: marker could not be updated
da: Fejl: markør kunne ikke opdateres

en: Error: no file was uploaded
da: Fejl: ingen fil var oploadet

en: Error: nonce verification failed
da: Fejl: nonce verifikation fejlede

en: Error: parameter layers_data is required
da: Fejl: parameter layers_data er nødvendig

en: Error: parameter layers_ids is required
da: Fejl: parameter layers_ids er nødvendigt

en: Error: parameter markers_data is required
da: Fejl: parameter markers_data er nødvendig

en: Error: parameter markers_ids is required
da: Fejl: parameter markers_ids er nødvendig

en: Error: you do not have permission to %s API keys for this user
da: Fejl: du har ikke tilladelse til %s API nøgler for denne bruger

en: Error: you entered an invalid license key! The license key must start with %s
da: Fejl: du har indsat en forkert licens nøgle! Nøglen skal starte med %s

en: Error: you have to set a public and private API key first!
da: Fejl: du skal sætte den offentlige og private API-nøgle først!

en: Exclude specific layers
da: Ekskluder specifikke lag

en: Exclude specific markers
da: ekskluder specifikke markører

en: Exit fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: Export all markers as ARML for Wikitude
da: Eksporter alle markører som ARML til Wikitude

en: Export all markers as GeoJSON
da: Eksporter alle markører som GeoJSON

en: Export all markers as KML
da: Eksportet alle markører som KML

en: Export as ARML for Wikitude Augmented-Reality browser
da: Eksporter som ARML til Wikitude Argumented-Reality browser

en: Export as GeoJSON
da: Eksporter som GeoJSON

en: Export as GeoRSS
da: Eksporter som GeoRSS

en: Export as KML for Google Earth/Google Maps
da: Eksporter som KML for Google Earth/Google Maps

en: Export layers
da: eksporter lag

en: Export markers
da: Eksporter markører

en: Fastest
da: Hurtigst

en: Feature graphic
da: Funktions grafik

en: Filter controlbox position
da: Filter kontrolbox position

en: Filter controlbox:
da: Filter kontrolbox:

en: Filter settings for multi-layer-maps
da: Filter indstillinger for fler lags kort

en: Filters and actions
da: Filtre og handlinger

en: Foot
da: Fod

en: For Web API settings please <a href="%1$s">click here</a>.
da: For Web API indstillinger <a href="%1$s">klik her</a>.

en: For example
da: For eksempel

en: Found in a <a href="%1$s">widget</a>
da: Fundet i en <a href="%1$s">widget</a>

en: French
da: Fransk

en: French (Canada)
da: Fransk (Canada)

en: French (France)
da: Fransk (Frankrig)

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: GPX icon settings
da: GPX ikon indstillinger

en: General directions settings
da: Generelle indstillinger for kørselsvejledning

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Generate URL
da: Generer URL

en: Generate new REST API keys for selected user
da: Generer nye REST API nøgler for valgt bruger

en: Geolocate button position
da: Geolokations knappens placering

en: Geolocate settings
da: Geolokations indstillinger

en: Georgian
da: Georgisk

en: German
da: Tysk

en: German (Germany)
da: Tysk (Tyskland)

en: Get directions
da: Få rutevejledning

en: Global maximum zoom level
da: Globalt maximum zoom niveau

en: Go back to "prepare import"
da: Gå tilbage til "forbered import"

en: Go to plugin website
da: Gå til plugin hjemmeside

en: Google Maps (Roadmap)
da: Google Maps (Vejkort)

en: Google Maps (Satellite)
da: Google Maps (Satellit)

en: Google Maps (Terrain)
da: Google Maps (Terræn)

en: Google Maps (worldwide)
da: Google Maps (globalt)

en: Google Maps API key
da: Google Maps API nøgle

en: Google Maps base domain
da: Google Maps base domæne

en: Google Maps directions
da: Google Maps kørselsvejledning

en: Google Places status
da: Google Steder status

en: Google language localization
da: Google sprog indstillinger

en: Heart rate
da: Puls

en: HeavyVehicle
da: TungtKøretøj

en: Hebrew
da: hebrærisk

en: Height
da: Højde

en: Height of the icons in pixel
da: Højde på ikoner i pixels

en: Height of the shadow icon in pixel
da: Højde i pixels på skygge ikonet

en: Height of the shadow in pixel
da: Højde af skyggen i pixel

en: Help
da: Hjælp

en: Help & Support
da: Hjælp og Support

en: High Resolution Icon
da: Højopløst ikon

en: Highlights of Maps Marker Pro
da: Vigtigste ting i Maps Marker Pro

en: Hour
da: Time

en: Hourly
da: En gang i timen

en: How many layers should be exported?
da: Hvor mange lag skal der eksporteres?

en: How many markers should be listed on one page at the page "list all markers"?
da: Hvor mange markører skal vises på en side på siden "vis alle markører"?

en: Hungarian
da: ungarsk

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Icon
da: Ikon

en: Icon size
da: Ikon størrelse

en: Icon width
da: Ikon bredde

en: If checked, panel on top of map is displayed
da: Hvis markeret, er det panelet øverst oppe der vises

en: If empty, marker creation date will be used
da: Hvis tom vil oprettelsesdatoen for markøren blive brugt

en: If enabled, css files will only be loaded if a shortcode is used.
da: Hvis aktiveret vil css filer kun bliver loaded hvis en shortcode benyttes.

en: If you want to be able to set all available options, please switch to the advanced editor.
da: Hvis du ønsker at se alle tilgængelige indstillinger, skift da til den avnacerede editor

en: If you want to use another icon than the blue pin (%s), please enter the file name of the icon in the form field - e.g. smiley_happy.png
da: Hvis du ønsker at bruge et andet ikon end den blå stift (%s), skal du indtaste filnavnet på ikonet i form feltet - f.eks. smiley_happy.png

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and upload the new icons to the directory %2$s/
da: Hvis du ønsker at bruge andre ikoner, kan du besøge %1$s (tilbyder mere end 700 kompatible ikoner) og uploade de nye ikoner til mappen %2$s/

en: Import finished
da: Importering færdig

en: Import layers
da: Importer lag

en: Import markers
da: Importer markører

en: Import/Export
da: Import/Eksport

en: Indonesian
da: indonesisk

en: Insert map
da: Indsæt kort

en: Invalid format! Please only use numbers and a . instead of a , as decimal separator!
da: Ugyldigt format! Brug venligst kun tal og . (punktum) istedet for , (komma) som desimal seperator!

en: Invalid format! Please only use numbers!
da: Ugyldigt format. Brug venlist kun tal!

en: Irish
da: Irsk

en: Italian
da: Italiensk

en: Italian (Italy)
da: Italiensk (Italien)

en: Japanese
da: Japansk

en: Javascript Events API for LeafletJS
da: Javascript Events API til LeafletJS

en: KML settings
da: KML indstillinger

en: KML timestamp
da: KML tidssempel

en: Keyboard navigation options
da: Tastatur navigationsindstillinger

en: Known issues
da: Kendte problemer

en: Korean
da: koreansk

en: Language Settings
da: Sprogindstillinger

en: Latest available version:
da: Seneste tilgængelige version:

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Latvian
da: lettisk

en: Layer
da: Lag

en: Layer Center
da: Lag Centrum

en: Layer added by
da: lag tilføjet af

en: Layer center
da: Lag centrum

en: Layer has been successfully deleted (assigned markers have not been deleted)
da: Lag er blevet slettet (tilknyttede markører er ikke blevet slettet)

en: Layer has been successfully updated
da: Lag er blevet opdateret

en: Layer name
da: Lagsnavn

en: Layer(s)
da: Lag

en: Layers
da: Lag

en: License registered to
da: Licensen er registreret til

en: Limit
da: Grænse

en: List all layers
da: Vis alle lag

en: List all markers
da: Vis alle markører

en: List of markers settings
da: Liste over markør indstillinger

en: Loading...
da: Henter...

en: Location
da: Lokaliseringer

en: Longitude
da: Længdegrad

en: MMPAPI error: geocoding error: %1s
da: MMPAPI fejl: geocoding fejl: %1s

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Map
da: Kort

en: Map Defaults
da: Kort standarder

en: Map Size
da: Kort Størrelse

en: Map could not be loaded - please enable Javascript!
da: Kort kunne ikke loades - aktiver venligst Javascript!

en: Map height
da: Kort højde

en: Map size
da: Kort størrelse

en: Map type
da: Korttype

en: Map width
da: Kort bredde

en: Map width unit
da: Kort bredde enhed

en: MapBox 1 settings
da: MapBox 1 indstillinger

en: MapBox 2 settings
da: MapBox 2 indstillinger

en: MapBox 3 settings
da: MapBox 3 indstillinger

en: MapQuest (Aerial, max zoom 12 globally, 12+ in the United States)
da: MapQuest (Aerial, max zoom 12 globalt, 12+ i USA)

en: Maps
da: Kort

en: Maps - recent markers
da: Kort - nylige markører

en: Maps Marker APIs
da: Kort Markør API'er

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
da: Maps Marker Pro - det bedste kort plugin til WordPress

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
da: Maps Maker Pro - plugin opdatering tilgængelig!

en: Maps Marker Pro - recent markers
da: Maps Marker Pro - sidste markører

en: Maps Marker Pro has been successfully updated to version %1s!
da: Maps Maker Pro er opdateret til version %1s!

en: Maps Marker Pro includes a javascript API which can be utilized by developers to attach events handlers to markers and layers.
da: Maps Marker Pro inkluderer et javascript API hvilket kan bruges af udviklere til at tilføje event handlers til markører og lag.

en: Maps Marker Pro plugin update to v%1s was successful
da: Maps Marker Pro plugin opdatering til v%1s er lykkedes

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
da: MapsMarker affiliate program - tilmeld dig nu og få op til 50% i kommission! 

en: Marker
da: Markør

en: Marker added by
da: Markør tilføjet af

en: Marker attributes to display in list
da: Marker attributes som skal vises i listen

en: Marker count
da: Markør tæller

en: Marker does not exist!
da: Markøren findes ikke!

en: Marker has been successfully deleted
da: Markør er blevet slettet

en: Marker has been successfully updated
da: Markør er blevet opdateret

en: Marker name
da: Markør navn

en: Marker names in KML
da: Markør navn i KML

en: Marker validity check for layer assignements
da: Markør validitetscheck for lag anvisninger

en: Markername
da: Markørnavn

en: Markers
da: Markører

en: Markers assigned to layer "%1s" (ID %2s)
da: Markør tilknyttet til lag "%1s" (ID %2s)

en: Markers created with Leaflet Maps Marker can also be displayed via <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality" target="_blank">Augmented-Reality technology</a> on mobile devices. As a first steps, an API to <a href="http://www.wikitude.com" target="_blank">Wikitude</a> has been implemented. APIs to other Augmented-Reality-Providers (like <a href="http://www.layar.com" target="_blank">Layar</a> or <a href="http://www.junaio.de" target="_blank">Junaio</a>) will probably follow in one of the next versions. Sample screenshots:
da: Markør lavet med Leaflet Maps Marker kan også blive vist via <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality" target="_blank">Augmented-Reality teknologi</a> på mobile enheder. Som første skrift skal et API til <a href="http://www.wikitude.com" target="_blank">Wikitude</a> implementeres. API'er til andre Augmented-Reality-udbydere (som eksempelvis <a href="http://www.layar.com" target="_blank">Layar</a> eller <a href="http://www.junaio.de" target="_blank">Junaio</a>) vil sandsynligvis komme i en af de kommende versioner. Screenshots:

en: Markers per page
da: Markører pr. side

en: Maximum number of POIs
da: Maksimum antal POIs

en: Maximum zoom level
da: Maksimum zoom niveau

en: Memory usage: %1$s, performance: %2$s
da: Hukommelsesbrug: %1$s, performance: %2$s

en: Message
da: besked

en: Minimum zoom level
da: Minimum zoom niveau

en: Minute
da: Minut

en: Misc
da: Diverse

en: Month
da: Måned

en: Monthly
da: Månedlig

en: More power: try Maps Marker Pro for free!
da: Mere kraft: prøv Maps Marker Pro gratis!

en: Motorcar
da: Bil

en: Move markers to a layer
da: Flyt markør til et lag

en: Moving time
da: Tid i bevægelse

en: Name
da: Navn

en: Names for default basemaps
da: Navne for basiskort

en: Never
da: Aldrig

en: New icons will be uploaded to the following directory: %1$s
da: Nye ikoner vil uploades til følgende bibliotek: %1$s

en: New layer ID
da: Nyt lag ID

en: New marker ID
da: Nyt markør ID

en: No
da: Nej

en: No issues found.
da: Ingen problemer fundet.

en: No layer created yet
da: Intet lag lavet endnu

en: No map has been created yet.
da: Ingen kort oprettet endnu.

en: No marker created yet
da: Ingen markør lavet endnu

en: No matches found
da: Ingen match fundet

en: No promotion
da: Ingen reklame

en: No shortcodes with invalid map IDs have been detected
da: Ingen shortcodes med forkerte kort ID'er er fundet

en: Norwegian
da: norsk

en: Norwegian (Bokmal)
da: Norsk (Bokmal)

en: Norwegian (Bokmål)
da: Norsk (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
da: Norsk (Nynorsk)

en: Now
da: Nu

en: Number of digits to show after the decimal point
da: Antallet af cifre efter decimalen

en: Number of markers
da: Antal markører

en: Number of markers to display
da: Antal af markører der vises

en: Number of zoom levels to change when pressing + or - key.
da: Antal zoom niveauer der ændres ved tryk på + eller - tasterne.

en: OGD Vienna basemap (max zoom 19)
da: OGD Vienna basiskort (max zoom 19)

en: OGD Vienna satellite (max zoom 19)
da: OGD Vienna satellit (max zoom 19)

en: Old layer ID
da: Gammelt lag ID

en: Old marker ID
da: Gammel markør ID

en: Open popup by default
da: Åben pop-op som standard

en: Open standalone map in fullscreen mode
da: Åben selvstændigt kort i fuld skærm

en: Opt-out from being promoted by Wikitude.
da: Fravælg at blive promoveret på Wikitude.

en: Optional 2 - selected markers must NOT have:
da: Valgfri 2 - valgte markører må IKKE have:

en: Optional 3 - selected markers must have the following icon:
da: Valgfri 3 - valgte markører skal have følgende ikon

en: Order active layers in controlbox by
da: Sorter aktive lag i kontolboxen efter

en: Order inactive layers in controlbox by
da: Sorter ikke aktive lag i kontrolboxen efter

en: Overview map
da: Oversigtskort

en: Pace
da: Tempo

en: Panel background color
da: Panel baggrundsfarve

en: Panel for GPX metadata below the map
da: Panel for GPX metadata nedenfor kortet

en: Panning inertia options
da: Panorerings inerti indstillinger

en: Peak memory usage: %1$s
da: Peak hukommelses brug: %1$s

en: Pedestrian
da: Fodgænger

en: Permission settings
da: Tilladelsesindstilling

en: Persian
da: Persisk

en: Phone
da: Telefon

en: Please <a href="%s" target="_blank">click here</a> to add your first one!
da: Klik <a href="%s" target="_blank">her</a> for at tilføje din første!

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro
da: Klik her for at afslutte installationen af Maps Marker Pro

en: Please confirm that you want to delete all markers by checking the checkbox
da: Bekræft venligst at du ønsker at slette alle markører ved at afkrydse tjekboksen

en: Please contact %1$s for more details
da: Kontakt %1$s for flere detaljer

en: Please enter a valid email to continue (or get an anonymous trial license key)
da: Skriv en gyldig email adresse for at fortsætte (eller få en anonym prøve licens)

en: Please enter your Google Maps API key here
da: Venlist indtast din Google Maps API nøgle

en: Please note that the file readme-icons.txt within this directory is used for this check, so please make sure, that this file is available!
da: Bemærk venligst, at filen readme-icons.txt i denne mappe anvendes til denne kontrol, så sørg for, at denne fil er tilgængelig!

en: Please select a map first!
da: Vælg et kort først!

en: Please select a place or an address
da: Vælg venligst en placering eller en adresse

en: Please select icon to upload (allowed file types: %1$s)
da: Vælg ikon til upload (tilladte fil typer: %1$s)

en: Please select import file
da: Vælg import fil

en: Please select the map you would like to add
da: Vælg venligts kortet, som du ønsker at tilføje

en: Please use a dot instead of a coma as decimal delimiter!
da: Brug venligst et punktum istedet for et komma som decimal separator!

en: Please visit Settings / Maps / Geolocate settings
da: Besøg Settings / Maps / Geolocate indstillinger

en: Please visit Settings to change this globally
da: Gå til Indstillinger for at ændre dette globalt

en: Polish
da: Polsk

en: Popup status
da: Pop-op status

en: Popup text
da: Pop-op tekst

en: Portuguese
da: portogisisk

en: Priority for layer maps
da: Prioritet for lag kort

en: Priority for marker maps
da: Prioritet for markør kort

en: Privacy Policy
da: Privatlivspolitik

en: Private API key
da: Privat API nøgle

en: Processing row %1$s from import file - a new marker would be created if test mode is set to off
da: Bearbejder række %1$s fra import fil - en ny markør vil blive oprettet hvis test mode er sat til fra

en: Promotion graphic
da: Reklame grafik

en: Promotion text
da: Reklame tekst

en: Provider URL
da: Udbyder URL

en: Public API key
da: Offentlig API nøgle

en: Public API key is invalid
da: Offentlig API nøgle er forkert

en: Public Key
da: Offentlig Nøgle

en: Public transport (works only in some areas)
da: Offentlig tanskport (virker kun i nogle områder)

en: QR Code
da: QR Kode

en: QR code
da: QR kode

en: QR code caching
da: QR kode caching

en: QR code could not be generated!
da: QR kode kunne ikke genereres!

en: Rate plugin
da: Vurder plugin

en: Recommended
da: Anbefalet

en: Resellers
da: Forhandler

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset Settings
da: Nulstil indstillinger

en: Rest API Keys Management
da: Rest API Nøgler Management

en: Retina display detection
da: Retina skærm detektering

en: Revoke
da: Tilbagekald

en: Romanian
da: romænsk

en: Romanian (Romania)
da: Romænsk (Romænien)

en: Route type
da: Rute type

en: Russian
da: Russisk

en: Satellite
da: Satellit

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Scale control
da: Skaleringsindstillinger

en: Scottish Gaelic
da: Gælisk (Skotland)

en: Search
da: Søg

en: Search by address or places has been disabled
da: Søgning på adresser eller steder er slået fra

en: Search completed - showing %d results below
da: Søgning færdig - viser %d resultater nedenfor

en: Search layers
da: Søg lag

en: Search markers
da: Søg markører

en: Search radius (in meter)
da: Søgeradius (i meter)

en: Search result
da: Søgeresultat

en: Second
da: Sekund

en: Separator lines
da: Seperatortionslinjer

en: Serbian
da: serbisk

en: Set to 0 if you do not want to assign new markers to a layer
da: Sæt til 0 hvis du ikke vil tildele ny markør til et lag

en: Set to false if you want to use basemaps produced with maptiler for example
da: Sættes til falsk, hvis du ønsker at bruge basiskort produceret med maptiler for eksempel

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings have been successfully updated!
da: Indstillinger er opdaterede!

en: Shadow anchor
da: Skygge anker

en: Shadow icon
da: Skygge ikon

en: Shadow size
da: Skygge størrelse

en: Short name
da: Kort navn

en: Shortest
da: Kortest

en: Show API links for all markers
da: Vis API links for alle markører

en: Show detailed results for each row
da: Vis detaljerede resultater for hver række

en: Show embedded map in full-screen mode
da: Vis indlejret kort i fuldskærmsvisning

en: Show errorTile-images if map could not be loaded?
da: Vis errorTile-billede hvis kort ikke kunne loades

en: Show icons
da: Vis ikoner

en: Show list of markers below map
da: Vis liste over markører under kort

en: Show marker creation time
da: Vis markør oprettelses tid

en: Show me where I am
da: Hvis hvor jeg er

en: Show popuptext
da: Vis pop-up tekst

en: Show traffic layer?
da: Vis trafik lag?

en: Slovak
da: slovakisk

en: Slovenian
da: slovensk

en: Sort order for active layers in controlbox
da: Sorterings rækkefølge for aktive lag i kontrolbox

en: Sort order for inactive layers in controlbox
da: Sorterings rækkefølge for ikke aktive lag i kontrolboxen

en: Sounds good! I will try it now
da: Lyder godt! Det vil jeg prøve nu

en: Source
da: Kilde

en: Spanish
da: Spansk

en: Spanish (Mexico)
da: Spansk (Mexico)

en: Spanish (Spain)
da: Spansk (Spanien)

en: Spanish (United States)
da: Spansk (United States)

en: Start a free 30-day-trial of Maps Marker Pro without any obligation. You can switch back to the free version anytime.
da: Start gratis 30 dages prøve af Maps Marker Pro uden forpligtigelser. Du kan på hvilket som helst tidspunkt skifte tilbage til gratis versionen.

en: Start icon
da: Start ikon

en: Starting time
da: Star tid

en: Style
da: Stil

en: Styles
da: Stil

en: Subscribe to markers
da: Abboner på markører

en: Subscribe to markers via GeoRSS
da: Abboner på markører via GeoRSS

en: Success
da: Succes

en: Swedish
da: svensk

en: Swedish (Sweden)
da: Svensk (Sverige)

en: Terms of Service
da: Vilkår for service

en: Terrain
da: Terræn

en: Thai
da: thailandsk

en: The GPX file at %s could not be found!
da: GPX filen ved %s kunne ikke findes!

en: The GPX panel status for the selected markers has been successfully updated
da: GPX panel status for valgte markører er opdaterede

en: The URL to GPX has not been updated - URL to GPX track does not seem to be a valid url!
da: URL til GPX er ikke opdateret - URL til GPX track er ikke en valid URL!

en: The URL to GPX track for all layers has been successfully updated
da: URL til GPX track for alle lag er opdaterede

en: The URL to GPX track for the selected markers has been successfully updated
da: URL til GPX track for valgte markører er opdaterede

en: The following screenshot was taken with the advanced editor enabled:
da: Følgende screenshot blev taget med den avancerede editor aktiveret:

en: The language used on plugin pages on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google and Bing Services can be set seperately via Settings / tab "Google Maps" / "Google language localization" respectively tab "Bing Maps" / "Cultures"
da: Sproget der benyttes på pluginets backend og/eller kortet på frontend. Bemærk venligts at sproget for Google og Bing services kan indstilles seperat under indstillinger / fanen "Google Maps" / "Google sprog indstillinger" henholdsvis "Bing Maps" / "Cultures"

en: The layer has been successfully duplicated - new ID: %1$s
da: Laget er kopieret - nyt ID: %1$s

en: The layer with the ID %1$s has been successfully deleted
da: Lag med ID %1$s er slettet

en: The layer with the ID %1$s has been successfully published
da: Lag med ID %1$s er publiceret

en: The marker ID %1$s has been successfully changed to ID %2$s
da: Markør ID %1$s er ændret til ID %2$s

en: The opacity of the markers.
da: Uigennemsigtigheden for markører.

en: The position of the filter controlbox for all maps.
da: Positionen af filter kontrolboxen på alle kort

en: The priority of maps relative to other URLs on your site
da: Prioriteten af kort relativ til andre URL'er på din side

en: The selected markers have been assigned to the selected layer
da: Den valgte markør er blevet tilknyttet det valgte lag

en: The selected markers have been deleted
da: Den valgte markør er blevet slettet

en: The selected markers have been duplicated. New marker IDs:
da: De markerede markører er blevet kopieret. Nyt markør ID:

en: The specified user already has API keys or the specified user does not exist.
da: Brugeren har allerede API nøgler eller eksisterer ikke

en: The usage of Google Maps is free for non-commercial users. Since 01/2012, commercial users have a current usage limit of 25.000 free requests a day - with additional usage cost of 0.5$/1000 requests. In order to comply with the <a href="https://developers.google.com/maps/faq" target="_blank">Google Maps terms of services</a>, commercial users have to <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">register for a free API key</a>. This API key can also be used by non-commercial users in order to monitor their Google Maps API usage.
da: Brug af Google Maps er gratis til ikke-kommercielle formål. Fra januar 2012 har kommercielle brugere et max på 25.000 gratis forespørgsler om dagen, yderligere brug kan tilkøbes for US 0.5$/1000 forespørgsler. For at overholde <a href="https://developers.google.com/maps/faq" target="_blank">Google Maps terms of services</a>, skal erhervsbrugere <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">registrere sig for at få en gratis API-nøgle</a>. API nøglen kan også bruges af private til at måle brugen af Google Maps API-brug.

en: This tool tests the authentication/signature
da: Dette værktøj tester godkendelsen/underskriften

en: This tool will generate a secure, expiring URL
da: Dette værktøj vil generere en sikker, udløbende URL

en: Title
da: Titel

en: Tools
da: Værktøjer

en: Top left of the map
da: Venstre top af kortet

en: Top right of the map
da: Højre top af kortet

en: Total
da: I alt

en: Total track distance
da: Total spor distance

en: Track name
da: Track navn

en: Trademarks and copyright
da: Varemærker og ophavsret

en: Translations
da: Oversættelser

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Type of transport
da: transporttype

en: URL to GPX track
da: URL til GPX track

en: Ukrainian
da: ukrainsk

en: Update all broken layer assignements
da: Opdater alle fejlbehæftede lag anvisninger

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1s">Updates-page</a>.
da: Opdateings instruktioner: start venligst opdateringen fra <a href="%1s">Opdateringssiden</a>.

en: Update markers from the following layer only: "%1$s"
da: Opdater kun markører fra følgende lag: "%1$s"

en: Updated By
da: Opdateret af

en: Updated On
da: Opdateret den

en: Updated by
da: Opdateret af

en: Updated on
da: Opdateret den

en: Upgrade to pro for assigning markers to multiple layers
da: Opdater til pro for at tildele markører til flere lag

en: Used for created maps - do not change this if you are not sure what it means!
da: Bruges til oprettede kort - du skal ikke ændre dette, hvis du ikke er sikker på hvad det betyder!

en: Used in content
da: Brugt i indhold

en: User
da: Bruger

en: Username
da: Brugernavn

en: Valencian
da: Valencia

en: Vietnamese
da: vietnamesisk

en: View marker
da: Se markør

en: Visible API links in panel
da: Synlig API links i panel

en: WMS layer 1 settings
da: WMS lag 1 indstillinger

en: WMS layer 10 settings
da: WMS lag 10 indstillinger

en: WMS layer 2 settings
da: WMS lag 2 indstillinger

en: WMS layer 3 settings
da: WMS lag 3 indstillinger

en: WMS layer 4 settings
da: WMS lag 4 indstillinger

en: WMS layer 5 settings
da: WMS lag 5 indstillinger

en: WMS layer 6 settings
da: WMS lag 6 indstillinger

en: WMS layer 7 settings
da: WMS lag 7 indstillinger

en: WMS layer 8 settings
da: WMS lag 8 indstillinger

en: WMS layer 9 settings
da: WMS lag 9 indstillinger

en: Warning - cannot be undone!
da: Advarsel - kan ikke fortrydes!

en: Warning: you are using the plugin %1$s which is causing maps created with %2$s to break! Please deactivate that plugin so that maps can be displayed properly.
da: Advarsel: du bruger plugin'et %1$s hvilket forårsager at kort lavet med %2$s går i stykker! Deaktiver dette plugin, så kort kan blive vist korrekt.

en: Week
da: Uge

en: Weekly
da: Ugentlig

en: Welsh
da: Valisisk

en: Where to insert Javascript files on frontend?
da: Hvor skal Javascript filer placeres i frontend?

en: Which geocoding option should be used?
da: Hvilken geocoding skal bruges?

en: Which layers should be selected?
da: Hvilke lag skal vælges?

en: Which markers should be selected?
da: Hvilke markører skal vælges?

en: Which markers should be updated?
da: Hvilke markører skal opdateres?

en: Width
da: Bredde

en: Width of the icons in pixel
da: Bredde på ikoner i pixels

en: Width of the shadow in pixel
da: Bredde af skyggen i pixel

en: Wikitude settings
da: Wikitude indstillinger

en: WordPress admin area and frontend
da: WordPress admin inråde og frontend

en: WordPress admin area only
da: kun WordPress admin område

en: WordPress frontend only
da: kun WordPress frontend

en: Year
da: År

en: Yearly
da: Årlig

en: Years
da: År

en: Yes
da: Ja

en: You are using the simplified editor
da: Du benytter den simple editor

en: You are within %1$s %2$s from this point
da: Du er omkring %1$s %2$s fra dette punkt

en: You can also add markers directly to posts or pages without having to save them to your database previously. You just have to use the shortcode with the attributes mlat and mlon (e.g. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).
da: du kan også tilføje markører direkte til et indlæg eller en side uden at have gemt dem i databasen ført. Du skal blot bruge en shortcode med attributterne mlat og mlon (eksempelvis <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).

en: You can also change zoom level by clicking on + or - on preview map or using your mouse wheel
da: Du kan også ændre zoom niveau ved at klikke på + eller minus på forhåndsvisningskortet eller ved at bruge musehjulet

en: You seem located outside the boundaries of the map
da: Det ser ud til du er udenfor området af dette kort

en: You successfully switched to the advanced editor.
da: Du har nu skiftet til den avancerede editor.

en: You successfully switched to the simplified editor.
da: Du har nu skiftet til den simple editor

en: Your user does not have the permission to duplicate this layer!
da: Din bruger har ikke tilladelse til at duplikere dette lag!

en: Your user does not have the permission to duplicate this marker!
da: Brugeren har ikke rettigheder til at kopiere denne markør!

en: Your user does not have the right to perform this action
da: Din bruger har ikke rettigheder til denne handling

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom level for all layers has been successfully set to %1$s
da: Zoom niveau for alle lag er blevet sat til %1$s

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: add
da: tilføj

en: add directions link
da: tilføj vejvisning link

en: add layer to filter controlbox?
da: tilføj lag til filter kontrolbox

en: add markername
da: tilføj markørnavn

en: add markername to popup
da: tilføj markørnavn til popup

en: add new layer
da: tilføj nyt lag

en: add new marker here
da: tilføj ny markør her

en: add new marker to this layer
da: tilføj ny markør til dette lag

en: add/edit layer
da: tilføj/rediger lag

en: add/edit marker
da: tilføj/rediger markør

en: additional optimizations and improvements
da: yderligere optimeringer og forbedringer

en: address
da: adresse

en: all %1$s layers
da: alle %1$s lag

en: all %1$s markers
da: alle %1$s markører

en: and
da: og

en: as well as optionally included sublayers if multi-layer-maps were selected
da: såvel som valgfrie inkluderede underlag hvis multi lag-kort var valgt

en: ascending
da: stigende

en: assign to the following layer(s):
da: tildel til følgende lag:

en: assigned layer
da: tildelt lag

en: authentication and signature are valid
da: Godkendelse og underskift er rigtige

en: automatic
da: automatisk

en: back to top
da: tilbage til toppen

en: back to top to start free 30-day-trial
da: tilbage til toppen for at starte 30 dages prøveperiode

en: baseURL
da: basisURL

en: bulk updates (update existing layers)
da: masse opdateringer (opdater eksisterende lag)

en: bulk updates (update existing markers)
da: masse opdateringer (opdater eksisterende markører)

en: by
da: af

en: calculated from map center
da: udregnet fra center af kort

en: change GPX panel status for all layers
da: ændre GPX panel status for alle lag

en: change URL to GPX track
da: ændre URL til GPX track

en: change active WMS layers
da: ændre aktive WMS lag

en: change basemap
da: Ændre basekort

en: change controlbox status
da: ændre status på kontrolboks

en: change directions settings
da: skift indstillinger for kørselsvejledning

en: change mapsize
da: ændre kortstørrelse

en: change mapsize for all layers
da: ændr kortstørrelse for alle lag

en: change overlay status
da: ændre overlags status

en: change panel status
da: ændre status på panelet

en: change popup status
da: ændre status på popup

en: change popup text
da: ændre teksten på popup

en: change the style of the circle around the location of the user, example: %1$s
da: skift stilen omkring cirklen af brugeren, som eksempel: %1$s

en: change the style of the marker of the location of the user, example: %1$s
da: skift stilen af markøren af lokationen af brugeren, som eksempel: %1$s

en: change zoom
da: ændre zoom

en: clear cache
da: slet cachen

en: clear list
da: slet liste

en: click here to get a non-expiring license key
da: klik her for at få en ikke-udløbende licens

en: click here to order a license key at www.mapsmarker.com
da: klik her for at bestille en licensnøgle på www.mapsmarker.com

en: click to assign marker to layer(s)
da: klik for at tildele markør til lag

en: click to select layer(s) whose marker(s) you would like to export
da: klik for at vælge lag, hvis markør(er) du vil eksportere

en: click to show release notes
da: tryk for at vise udgivelsesnoter

en: closed
da: lukket

en: collapsed
da: kollapset

en: color (stroke color)
da: farve (streg farve)

en: convert
da: konverter

en: create a new layer map
da: opret et nyt lag kort

en: create a new marker map
da: opret et nyt markør kort

en: created by
da: lavet af

en: created on
da: oprettet den

en: custom Google Maps styling
da: brugerdefinerede Google Maps styling

en: dedicated support from the plugin author
da: dedikeret hjælp fra plugin forfatteren

en: default background layer
da: default baggrundslag

en: delete
da: slet

en: delete all markers from selected layer
da: slet alle markører for det valgte lag

en: delete layer
da: slet lag

en: delete layer AND assigned markers
da: slet lag OG tilknyttede markører

en: delete layer only
da: slet kun lag

en: delete layer(s) and assign markers to the following layer:
da: slet lag og tildelte markører i det følgende lag:

en: delete layer(s) and assigned markers
da: slet lag og tildelte markører

en: descending
da: aftagende

en: disabled
da: deaktiveret

en: display a popup when the user click on the inner marker
da: vis en popup, når brugeren klikker på den indre markør

en: display all markers
da: vis alle markører

en: display panel
da: vis panel

en: distance from layer center
da: distance fra lag centrum

en: distance from layer center in km
da: distance fra centrum af lag i km

en: distance from layer center in miles
da: distance fra centrum af lag i mil

en: do not add an icon
da: tilføj ikke et ikon

en: download GPX file
da: download GPX fil

en: duplicate
da: kopier

en: duplicate and assign to the following layer:
da: dubliker og tildel til følgende lag:

en: duplicate layer and assigned markers
da: kopier lag og tildelte markører

en: duplicate layer only
da: dubliker kun lag

en: duplicate layer(s) and assigned markers
da: dubliker lag og tildelte markører

en: duplicate layer(s) only
da: dubliker kun lag

en: edit
da: rediger

en: edit layer
da: redigér lag

en: edit marker
da: rediger markør

en: edit marker
da: rediger markør

en: empty basemap
da: tomt basiskort

en: enabled
da: aktiveret

en: expanded
da: udvidet

en: expire in
da: udløber om

en: export markers with any icon
da: eksporter markører med et hvilket som helst ikon

en: false
da: falsk

en: false (use maximum zoom level)
da: falsk (brug maks zoom-niveau)

en: false for touch devices only
da: falsk, kun for touch enheder

en: fastest route
da: hurtigste rute

en: feet
da: fod

en: filename
da: filnavn

en: filter icons
da: ikon filter

en: follow the location of the user
da: følg lokationen af brugeren

en: frequent updates
da: hyppige opdateringer

en: frequently asked questions
da: ofte stillede spørgsmål

en: fullscreen
da: fuldskærm

en: help OpenStreetMap.org to improve map details
da: Hjælp OpenStreetMap.org med at forbedre kortdetaljer

en: hidden
da: skjult

en: hide
da: skjul

en: hide all markers from assigned layer(s)
da: gem alle markører fra tildelte lag

en: hide default start and end icons
da: gem standard start og slut ikoner

en: high
da: høj

en: icon
da: ikon

en: icon url for filter controlbox
da: Ikon url for filter kontrolbox

en: if set, address will be displayed here
da: Hvis sat, vil adresser blive vist her

en: if set, layername will be displayed here
da: hvis sat, vil navnet for lag blive vist her

en: if set, markername will be displayed here
da: hvis valgt vil markørnavn blive vist her

en: improved zoom animation curve for a better feel overal
da: forbedret zoom animationskurve for bedre udseende

en: jump to error message
da: gå til fejl besked

en: jump to warning message
da: gå til ventende besked

en: last update by
da: sidst opdateret af

en: latitude
da: breddegrad

en: layer
da: lag

en: layer ID
da: lags ID

en: layer maps only
da: lag kort

en: layer name
da: lagsnavn

en: layers
da: lag

en: list all layers
da: vis alle lag

en: list all markers
da: vis alle markører

en: loading map - please wait...
da: indlæser kort - vent venligst...

en: longitude
da: længdegrad

en: low
da: lav

en: map
da: kort

en: maps
da: kort

en: marker
da: markør

en: marker and layer maps
da: markør og lag kort

en: marker count
da: markør tæller

en: marker created directly by using shortcode - no edit link available
da: markør oprettet direkte fra shortcode - intet redigeringslink tilgængeligt

en: marker maps only
da: markør kort

en: marker name
da: markør navn

en: markers
da: markører

en: markers not assigned to a layer
da: markøer ikke tildelt til et lag

en: maximum number of markers to display in the list
da: maksimum antal markører der vises på listen

en: maximum temporary file size in MB
da: max temporer fil størrelse i MB

en: merge
da: foren

en: meters
da: meter

en: metric (km)
da: metrisk (km)

en: miles
da: mil

en: more information
da: mere information

en: move markers
da: flyt markører

en: multi layer map
da: flere lags kort

en: name for filter controlbox
da: navn for filter kontrolbox

en: new layer map
da: nyt kort lag

en: new marker map
da: nyt marør kort

en: new markers IDs
da: nye markør ID'er

en: next update by
da: næste opdatering

en: no
da: nej

en: no action (and hide links)
da: ingen handling (og skjul link's)

en: no link
da: ingen link

en: not assigned to a layer
da: ikke tilknyttet et lag

en: not available
da: ikke tilgængelig

en: not available on multi layer maps
da: ikke tilgængelig for multilags kort

en: not used in any content
da: ikke brugt i nogen sammenhæng

en: off (save changes to database)
da: fra (gem ændringer i database)

en: on (check import file only - no changes will be made to database)
da: til (kun vigtige filer - ingen ændringer til database)

en: opacity (stroke opacity)
da: gennemsigitghed (streg gennemsigtighed)

en: open
da: åben

en: open map in new window
da: åben kort i nyt vindue

en: open popup
da: Åben pop op

en: optional - use the following custom directory for temp files
da: optionelt - brug følgende brugerdefineret bibliotek til midlertidige filer

en: or
da: eller

en: or back to overview
da: eller tilbage til oversigt

en: or thanks, maybe later
da: eller tak, måske senere

en: padding around accuracy circle, value is passed to setBounds
da: padding omkring præcisionscirkel, værdien sendes til setBounds

en: page
da: side

en: please enter a comma-separted list of IDs, like %1$s
da: input en komma sepereret liste af ID'er, som %1$s

en: popuptext
da: popuptekst

en: preferred route profile
da: foretrukken rute profil

en: prepare export
da: forbered eksport

en: prepare import
da: forbered import

en: preview all markers from assigned layer(s)
da: vis alle markører fra tildelte lag

en: pro version only
da: kun for pro versionen

en: put in front of popup-text
da: sæt foran popup tekst

en: rate plugin
da: vurder plugin

en: released on
da: lanceret den

en: rounded
da: rundt

en: same layer(s) as original marker
da: samme lag som original markør

en: search existing markers/layers
da: søg i eksisterende markører/lag

en: search function for layerlist on marker edit page
da: søgefunktion for lag-liste på markør redigeringsside

en: set map center on marker position and open popup
da: sæt kortcentrum på markørens position og åben popup

en: set map center on marker position only
da: sæt kortcentrum udelukkende på markørens position

en: settings
da: indstillinger

en: shortest route
da: korteste rute

en: show
da: vis

en: show API links
da: Vis API links

en: show all available changelogs
da: vis alle tilgængelige ændringslog

en: show default start and end icons
da: vis standard start og slut ikoner

en: show fewer icons
da: Vis færre ikoner

en: show map
da: vis kort

en: show marker on map
da: vis markører på kort

en: show markers assigned to this layer
da: vis markører tilknyttet dette lag

en: show more icons
da: vis flere ikoner

en: show more options
da: vis flere optioner

en: shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com
da: viser en widget i admin dashboard der viser de sidste markers og blog posts fra mapsmarker.com

en: signature is invalid
da: underskrift er forkert

en: significantly decreased loadtimes for OpenStreetMap-based maps
da: markant formindsket hentningstid for OpenStreetMao baserede kort

en: single layer map
da: enkelt lags kort

en: squared
da: firkantet

en: standard icon
da: standard ikon

en: start export
da: start eksport

en: start full-text search
da: start fuld-tekst søgning

en: start typing to filter icons by filename
da: start skrivning for at filtrere ikoner efter filnavn

en: submit
da: indsend

en: support for IE11 touch devices
da: hjælp til IE11 touch enheder

en: support for assigning markers to multiple layers
da: hjælp til tildeling af markører til flere lag

en: support for duplicating markers
da: hjælp til markør gengangere

en: support for filtering of marker icons on backend (based on filename)
da: understøttelse af filtrering af markør ikoner på backend (baseret på filnavnet)

en: support for shortcodes in popup texts
da: hjælp til shortcode i pop-up tekster

en: supported formats: %1$s
da: understøttede formater %$1s

en: switch to advanced editor
da: skift til avanceret editor

en: switch to simplified editor
da: skift til simpel editor

en: timeout in seconds
da: timeout i sekunder

en: translations
da: oversættelser

en: true
da: sand

en: true (for fullscreen maps only)
da: sand (kun til fuldskærmskort

en: unassigned
da: utilknyttet

en: update ID
da: opdater ID

en: update icon
da: opdater ikon

en: updated by
da: opdateret af

en: updated on
da: opdatered den

en: v%1s is used in the free version
da: v%1s bruges i den gratis version

en: very high
da: meget høj

en: very low
da: meget lav

en: view
da: se

en: view content
da: se indhold

en: view existing markers/layers
da: vis eksisterende markører/lag

en: visible
da: synlig

en: weight (stroke width in pixel)
da: vægt (streg tykkelse i pixel)

en: whitelabel backend admin pages
da: whitelabel backend admin sider

en: yes
da: ja

en: yes (checked)
da: ja(afkrydset)

en: yes (unchecked)
da: ja (uafkrydset)
