Maps Marker Free/Pro - en to el_GR translation catalogue (535 entries)

en: "edit map"-link on frontend based on user-permissions for better maintainability
el_GR: σύνδεσμος "επεξεργασία χάρτη" στο δημόσιο περιβάλλον βασισμένος στα δικαιώματα χρήστη για καλύτερες δυνατότητες συντήρησης

en: # Markers
el_GR: # Δείκτες

en: <a href="%1$s" target="_blank">Click here</a> for a tutorial on how to activate MapQuest basemaps.
el_GR: <a href="%1$s" target="_blank">Κάντε κλικ εδώ</a> για οδηγίες ενεργοποίησης τoυ βασικού υπόβαθρου  MapQuest.

en: <strong>Important remarks if you plan to copy layers AND markers from another WordPress site</strong>:<br/> the next layer created will get the ID %1$s, so please verify after the layers have been created that the values in the column <i>layer</i> in the related marker import file fit the new layer IDs!
el_GR: <strong>Σημαντικές παρατηρήσεις αν σκοπεύετε να αντιγράψετε επίπεδα ΚΑΙ δείκτες από έναν άλλο ιστότοπο WordPress</strong>:<br/>Το επόμενο δημιουργημένο επίπεδο θα πάρει το προσδιοριστικό %1$s, παρακαλούμε λοιπόν, μετά την δημιουργία των επιπέδων, να επαληθεύσετε ότι οι τιμές στην στήλη <i>layer</i> στο σχετικό αρχείο εισαγωγής δεικτών ταιριάζουν με τα προσδιοριστικά των νέων επιπέδων!

en: A tutorial on how to configure Mapbox basemaps can be found at %1$s
el_GR: Υλικό για τον τρόπο ρύθμισης των βασικών χαρτών Mapbox μπορεί να βρεθεί στο %1$s

en: API Key
el_GR: Κλειδί API

en: API Keys
el_GR: Κλειδιά API

en: API access token
el_GR: διακριτικό πρόσβασης API

en: API keys have been successfully generated.
el_GR: Τα κλειδιά API έχουν δημιουργηθεί επιτυχώς.

en: API keys have been successfully regenerated.
el_GR: Τα κλειδιά API έχουν επιτυχώς δημιουργηθεί εκ νέου.

en: API keys have been successfully revoked.
el_GR: Τα κλειδιά API έχουν επιτυχώς ανακληθεί.

en: Access to Mapbox web services requires an access token. The access token is used to associate requests to API resources with your account.
el_GR: Η πρόσβαση στις υπηρεσίες web του Mapbox απαιτεί ένα διακριτικό πρόσβασης. Το διακριτικό πρόσβασης χρησιμοποιείται για να συσχετίσει τις αιτήσεις προς τους πόρους API με τον λογαριασμό σας.

en: Action bar settings
el_GR: Ρυθμίσεις γραμμής Ενεργειών

en: Action bar visibility
el_GR: Ορατότητα γραμμής Ενεργειών

en: Add new layer
el_GR: Προσθήκη νέου επιπέδου

en: Address
el_GR: Διεύθυνση

en: Afrikaans
el_GR: Αφρικανικά

en: All broken layer assignements have been updated successfully to layer ID %1$s.
el_GR: Όλες οι ασύνδετες εκχωρήσεις επιπέδων έχουν ενημερωθεί επιτυχώς στο Προσδ. επιπέδου %1$s.

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
el_GR: Όλοι οι δείκτες από το επίπεδο Προσδ. %1$s έχουν διαγραφεί επιτυχώς (αν ο δείκτης εκχωρείται σε πολλαπλά επίπεδα, μόνο η αναφορά του στο επίπεδο έχει διαγραφεί)

en: Allows you to toggle marker display on frontend
el_GR: Σας επιτρέπει να προβάλλετε ή όχι τον δείκτη στο δημόσιο περιβάλλον

en: Always
el_GR: Πάντοτε

en: An issue with your MapQuest API key %1$s occured - please check the support forum at %2$s for more details
el_GR: Προέκυψε ένα θέμα με  το MapQuest API κλειδί σας %1$s - παρακαλώ επισκεφτείτε το φόρουμ υποστήριξης στο %2$s για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Are you sure that you want to revoke this API key?
el_GR: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να ανακαλέσετε αυτό το κλειδί API;

en: Armenian
el_GR: Αρμένικα

en: Assign the following layer instead
el_GR: Εκχώρηση του ακόλουθου επιπέδου

en: Assigned missing layer ID
el_GR: Προσδ. εκχωρημένου επιπέδου που λείπει

en: Attention: multi-layer-maps (including sublayers) and assigned markers cannot be duplicated by using bulk actions. Please duplicate the included sublayers instead, manually create a new multi-layer-map and assign the duplicated layers to that new multi-layer-map.
el_GR: Προσοχή: οι χάρτες πολλαπλών επιπέδων (που περιλαμβάνουν υποεπίπεδα) και με εκχωρημένους δείκτες δεν μπορούν να αναπαραχθούν χρησιμοποιώντας μαζικές ενέργειες. Παρακαλούμε αναπαράγετε τα συμπεριλαμβανόμενα υποεπίπεδα, δημιουργήστε μη αυτόματα έναν νέο χάρτη πολλαπλών επιπέδων και εκχωρήστε τα αναπαραχθέντα επίπεδα στον νέο χάρτη πολλαπλών επιπέδων.

en: Attributes to display for each layer in controlbox
el_GR: Χαρακτηριστικά για προβολή για κάθε επίπεδο στο πλαίσιο ελέγχου

en: Authentication failed: REST API public key must be provided
el_GR: Αποτυχία πιστοποίησης: πρέπει να δοθεί το δημόσιο κλειδί REST API

en: Authentication failed: REST API secret token must be provided
el_GR: Αποτυχία πιστοποίησης: πρέπει να δοθεί το μυστικό διακριτικό REST API

en: Authentication failed: the REST API keys are not valid
el_GR: Αποτυχία πιστοποίησης: τα κλειδιά REST API δεν είναι έγκυρα

en: Automatic Google XML sitemap integration
el_GR: Αυτόματη ενοποίηση χάρτη ιστοτόπου Google XML

en: Autostart
el_GR: Αυτόματη εκκίνηση

en: Available sort orders in action bar dropdown field
el_GR: Διαθέσιμες σειρές ταξινόμησης στο αναπτυσσόμενο πεδίο γραμμής ενεργειών

en: Back to Tools
el_GR: Πίσω στα εργαλεία

en: Bicycle
el_GR: Ποδήλατο

en: Bing Maps
el_GR: Χάρτες Bing

en: Cancel
el_GR: Άκυρο

en: Car
el_GR: Αυτοκίνητο

en: Change frequency for layer maps
el_GR: Συχνότητα μεταβολής για χάρτες επιπέδων

en: Change frequency for marker maps
el_GR: Αλλαγή συχνότητας για χάρτες δεικτών

en: Change number in settings
el_GR: Αλλαγή αριθμού στις ρυθμίσεις

en: Check if any markers exist that are assigned to layers that do not exist (anymore). This can happen if you deleted a layer but did not update the assignement of the related markers.
el_GR: Ελέγξτε αν υπάρχουν κάποιοι δείκτες εκχωρημένοι σε επίπεδα μη υπαρκτά (πλέον). Αυτό μπορεί να συμβεί αν διαγράψατε ένα επίπεδο, αλλά δεν ενημερώσατε την εκχώρηση των σχετικων δεικτών.

en: Chinese (simplified)
el_GR: Κινέζικα (απλοποιημένα)

en: Color
el_GR: Χρώμα

en: Content to add to XML sitemap
el_GR: Περιεχόμενα για προσθήκη στον χάρτη XML του ιστότοπου

en: Control box status
el_GR: Κατάσταση πλαισίου ελέγχου

en: Control options
el_GR: Επιλογές ελέγχου

en: Controlbox for multi-layer-map filter
el_GR: Πλαίσιο ελέγχου για φίλτρα χαρτών πολλαπλών επιπέδων

en: Coordinates
el_GR: Συντεταγμένες

en: Created By
el_GR: Δημιουργήθηκε από

en: Created On
el_GR: Δημιουργήθηκε στις

en: Created by
el_GR: Δημιουργήθηκε από

en: Created on
el_GR: Δημιουργήθηκε στις

en: Custom hover text for search field
el_GR: Προσαρμοσμένο κείμενο μεταιώρησης για το πεδίο αναζήτησης

en: Custom text for search field
el_GR: Προσαρμοσμένο κείμενο για το πεδίο αναζήτησης

en: Czech
el_GR: Τσέχικα

en: Daily
el_GR: Ημερήσια

en: Danish
el_GR: Δανέζικα

en: Database downgrade is finished.
el_GR: Η υποβάθμιση της βάσης δεδομένων ολοκληρώθηκε.

en: Database upgrade is finished.
el_GR: Η αναβάθμιση της βάσης δεδομένων ολοκληρώθηκε.

en: Date format
el_GR: Μορφή ημερομηνίας

en: Default number of markers for paging
el_GR: Προεπιλεγμένο πλήθος δεικτών για σελιδοποίηση

en: Default number of markers for paging:
el_GR: Προεπιλεγμένο πλήθος δεικτών για σελιδοποίηση:

en: Deferred loading
el_GR: Ετεροχρονισμένη φόρτωση

en: Depending on the numbers of layers to add, an easier alternative for copying layers and markers from another site could be to use tools like phpmyadmin to export the following database tables on the old site and import them on the new site: %1$s and %2$s
el_GR: Ανάλογα με το πλήθος των επιπέδων για προσθήκη, μια ευκολότερη εναλλακτική επιλογή για την αντιγραφή των επιπέδων και των δεικτών από έναν άλλο ιστότοπο θα μπορούσε να είναι η χρήση εργαλείων όπως το phpmyadmin για την εξαγωγή των ακόλουθων πινάκων της βάσης δεδομένων από τον παλιό ιστότοπο και η εισαγωγή τους στον νέο ιστότοπο: %1$s και %2$s

en: Display a list of markers below the map
el_GR: Προβολή λίστας δεικτών κάτω από το χάρτη

en: Distance
el_GR: Απόσταση

en: Distance precision
el_GR: Ακρίβεια απόστασης

en: Distance unit in list
el_GR: Μονάδα απόστασης στη λίστα

en: Do you really want to change the GPX panel status (for layers with set GPX URL only) for all layers? (cannot be undone)
el_GR: Θέλετε πραγματικά να αλλάξετε την κατάσταση πίνακα GPX (για επίπεδα με ορισμένα μόνο URL GPX) για όλα τα επίπεδα; (η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί)

en: Do you really want to change the GPX panel status (for markers with set GPX URL only) for the selected markers? (cannot be undone)
el_GR: Θέλετε πραγματικά να αλλάξετε την κατάσταση πίνακα GPX (για δείκτες με ορισμένα μόνο URL GPX) για τους επιλεγμένους δείκτες; (η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί)

en: Do you really want to change the URL to GPX track for all layers? (cannot be undone)
el_GR: Θέλετε πραγματικά να αλλάξετε το URL προς τη διαδρομή GPX για όλα τα επίπεδα; (η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί)

en: Do you really want to change the URL to GPX track for the selected markers? (cannot be undone)
el_GR: Θέλετε πραγματικά να αλλάξετε το URL προς τη διαδρομή GPX για τους επιλεγμένους δείκτες; (η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί)

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s) and all assigned markers? (if a marker is assigned to multiple layers only the reference to the layer will be removed)
el_GR: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε το επίπεδο %1$s (Προσδ. %2$s) και όλους τους εκχωρημένους δείκτες; (αν ένας δείκτης εκχωρείται σε πολλαπλά επίπεδα, μόνο η αναφορά προς το επίπεδο θα διαγραφεί)

en: Do you really want to delete the selected layer(s) and assigned markers? (cannot be undone)
el_GR: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε τα επιλεγμένα επίπεδα και τους εκχωρημένους δείκτες; (η διαγραφή δεν μπορεί να αναιρεθεί)

en: Do you really want to delete the selected layer(s)? (cannot be undone)
el_GR: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε τα επιλεγμένα επίπεδα; (η διαγραφή δεν μπορεί να αναιρεθεί)

en: Do you really want to delete the selected marker(s)? (cannot be undone)
el_GR: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε τους επιλεγμένους δείκτες; (η διαγραφή δεν μπορεί να αναιρεθεί)

en: Do you really want to delete this marker? (cannot be undone)
el_GR: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε αυτόν τον δείκτη; (δεν μπορεί να αναραιθεί η διαγραφή)

en: Domain to activate
el_GR: Τομέας για ενεργοποίηση

en: Dutch
el_GR: Ολλανδικά

en: Dutch (Netherlands)
el_GR: Ολλανδικά (Ολλανδία)

en: Dynamic list of markers supporting paging, searching and sorting
el_GR: Δυναμική λίστα δεικτών με υποστήριξη σελιδοποίησης, αναζήτησης και ταξινόμησης

en: E-mail
el_GR: Ηλ. διεύθυνση

en: Edit
el_GR: Άλλαγή

en: Edit layer
el_GR: Διόρθωση επιπέδου

en: Edit layer
el_GR: Αλλαγή επιπέδου

en: Edit marker
el_GR: Αλλαγή δείκτη

en: English (Australian)
el_GR: Αγγλικά (Αυστραλίας)

en: English (Great Britain)
el_GR: Αγγλικά (Ηνωμένου Βασιλείου)

en: English (United Kingdom)
el_GR: Αγγλικά (Ηνωμένο Βασίλειο)

en: English (United States)
el_GR: Αγγλικά (Ηνωμένες Πολιτείες)

en: Error
el_GR: Σφάλμα

en: Error - invalid GeoJSON object:
el_GR: Σφάλμα - άκυρο αντικείμενο GeoJSON:

en: Error: %1s download url could not be found - please check your input parameters!
el_GR: Σφάλμα: δεν μπόρεσε να βρεθεί το url λήψης %1s - παρακαλούμε ελέγξτε τις παραμέτρους σας εισόδου!

en: Error: coordinates cannot be empty!
el_GR: Λάθος: οι συντεταγμένες δεν μπορεί να είναι κενές!

en: Error: invalid query
el_GR: Σφάλμα: μη έγκυρο ερώτημα

en: Error: layer could not be added
el_GR: Σφάλμα: δεν ήταν δυνατή η προσθήκη του επιπέδου

en: Error: layer could not be updated
el_GR: Σφάλμα: δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση του επιπέδου

en: Error: layer does not exist
el_GR: Σφάλμα: το επίπεδο δεν υπάρχει

en: Error: marker could not be added
el_GR: Σφάλμα: δεν ήταν δυνατή η προσθήκη του δείκτη

en: Error: marker could not be updated
el_GR: Σφάλμα: δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση του δείκτη

en: Error: nonce verification failed
el_GR: Σφάλμα: απέτυχε η επαλήθευση μιας φοράς

en: Error: parameter %1$s is required
el_GR: Σφάλμα: η παράμετρος %1$s απαιτείται

en: Error: you do not have permission to %s API keys for this user
el_GR: Σφάλμα: δεν έχετε άδεια χρήσης για τα κλειδιά API %s για αυτόν τον χρήστη

en: Error: you entered an invalid license key! The license key must start with %s
el_GR: Σφάλμα: έχετε εισάγει ένα άκυρο κλειδί άδειας χρήσης! Το κλειδί άδειας χρήσης πρέπει να αρχίζει με %s

en: Error: your user does not have the permission to view layers from other users!
el_GR: Σφάλμα: ο χρήστης σας δεν έχει το δικαίωμα να δει επίπεδα από άλλους χρήστες!

en: Error: your user does not have the permission to view markers from other users!
el_GR: Σφάλμα: ο χρήστης σας δεν έχει το δικαίωμα να δει δείκτες από άλλους χρήστες!

en: Estonian
el_GR: Εσθονικά

en: Exclude specific layers
el_GR: Αποκλεισμός συγκεκριμένων επιπέδων

en: Exclude specific markers
el_GR: Αποκλεισμός συγκεκριμένων δεικτών

en: Export as GeoJSON
el_GR: Εξαγωγή ως GeoJSON

en: Export as GeoRSS
el_GR: Εξαγωγή ως GeoRSS

en: FAQ
el_GR: Συχνές Ερωτήσεις

en: Fastest
el_GR: Ταχύτερη

en: Filter controlbox position
el_GR: Θέση πλαισίου ελέγχου φίλτρων

en: Filter controlbox:
el_GR: Πλαίσιο ελέγχου φίλτρων:

en: Filter maps on frontend
el_GR: Φιλτράρισμα χαρτών στο δημόσιο περιβάλλον

en: Filter settings for multi-layer-maps
el_GR: Ρυθμίσεις φίλτρων για χάρτες πολλαπλών επιπέδων

en: Filters and actions
el_GR: Φίλτρα και ενέργειες

en: First name
el_GR: Όνομα

en: For Web API settings please <a href="%1$s">click here</a>.
el_GR: Για τις ρυθμίσεις Web API παρακαλούμε <a href="%1$s">κάντε κλικ εδώ</a>.

en: For a list of current license instances, please login to the customer area at %1$s
el_GR: Για τον κατάλογο των τρεχουσών στιγμιοτύπων αδειών, παρακαλούμε συνδεθείτε στην περιοχή πελατών στο %1$s

en: For example
el_GR: Για παράδειγμα

en: For full documentation and usage examples please visit %1$s
el_GR: Για την ολοκληρωμένη τεκμηρίωση και παραδείγματα χρήσης παρακαλούμε επισκεφθείτε το %1$s

en: For more information on all available APIs in Maps Marker Pro <a href="%1$s">please click here</a>.
el_GR: Για περισσότερες πληροφορίες για όλα τα διαθέσιμα API στο Maps Marker Pro <a href="%1$s">παρακαλούμε κάντε κλικ εδώ</a>.

en: Found in a <a href="%1$s">widget</a>
el_GR: Βρέθηκε σε ένα <a href="%1$s">widget</a>

en: Free trial license is valid until:
el_GR: Δοκιμαστική έκδοση μέχρι:

en: French
el_GR: Γαλλικά

en: French (Canada)
el_GR: Γαλλικά (Καναδάς)

en: French (France)
el_GR: Γαλλικά (Γαλλία)

en: Generate new REST API keys for selected user
el_GR: Δημιουργία νέων κλειδιών REST API για τον επιλεγμένο χρήστη

en: German (Germany)
el_GR: Γερμανικά (Γερμανία)

en: Go back to form
el_GR: Επιστροφή στην φόρμα

en: Google Maps (Roadmap)
el_GR: Χάρτες Google (Οδικός χάρτης)

en: Greek
el_GR: Ελληνικά

en: HeavyVehicle
el_GR: Βαρέων οχημάτων

en: Height
el_GR: Ύψος

en: Height of the icons in pixel
el_GR: Ύψος των εικονιδίων σε pixel

en: Help
el_GR: Βοήθεια

en: Help & Support
el_GR: Βοήθεια & Υποστήριξη

en: Hindi
el_GR: Ινδικά

en: Home button
el_GR: κουμπί Αρχική

en: Home button position
el_GR: Θέση κουμπιού Αρχική

en: Hourly
el_GR: Ωριαία

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s
el_GR: Η συχνότητα ενδεχόμενης μεταβολής των χαρτών. Αυτή η τιμή παρέχει γενικές πληροφορίες στις μηχανές αναζήτησης και δεν μπορεί να συσχετιστεί ακριβώς με την συχνότητα περιήγησης στη σελίδα. Επιπρόσθετες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στο %1$s

en: Hungarian
el_GR: Ουγγαρέζικα

en: ID
el_GR: Προσδ.

en: Icelandic
el_GR: Ισλανδικά

en: Icon size
el_GR: Μέγεθος εικονίδιου

en: If enabled is selected and the plugin %1$s is active, KML links will automatically be added to your XML sitemap
el_GR: Αν ενεργοποιηθεί και το πρόσθετο %1$s είναι ενεργό, θα προστεθούν αυτόματα σύνδεσμοι KML στον χάρτη XML του ιστοτόπου σας

en: If enabled, Google Maps API scripts will only be loaded on demand as this significantly decreases the loadtime for all OpenStreetMap based maps. Disabling this feature is only recommended if you are experiencing compatibility issues with other plugins or themes.
el_GR: Εάν ενεργοποιηθεί, τα Google Maps API scripts θα φορτώνονται μόνο όταν απαιτείται, καθώς αυτό μειώνει σημαντικά τον χρόνο φόρτωσης για όλους τους χάρτες που βασίζονται στο OpenStreetMap. Η απενεργοποίηση αυτής της επιλογής συνιστάται μόνο εάν αντιμετωπίζετε προβλήματα συμβατότητας με άλλα πρόσθετα ή θέματα.

en: If set to true, geolocation will start automatically on each map (backend and frontend).<br/>For infos on how to start geolocation automatically for selected maps only, please see <a href="%1$S" target="_blank">this changelog</a>.
el_GR: Αν οριστεί σε αληθές, η γεωτοποθεσία θα ξεκινά αυτομάτως σε κάθε χάρτη (στο διαχειριστικό και το δημόσιο περιβάλλον).<br/>Για πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο εκκίνησης της γεωτοποθεσίας αυτόματα μόνο για επιλεγμένους χάρτες, παρακαλούμε ανατρέξτε σε <a href="%1$S" target="_blank">αυτή τη λίστα αλλαγών</a>.

en: If set to true, the map centers on the popup center instead of the marker when a popup is opened
el_GR: Αν οριστεί ως αληθές, ο χάρτης κεντράρεται στο κέντρο του αναδυόμενου πλαισίου αντί στον δείκτη, όταν ανοίγει το αναδυόμενο πλαίσιο

en: If set, the marker at the user´s location is drawn.
el_GR: Εάν επιλεχθεί, εμφανίζει το σημάδι στην τοποθεσία του χρήστη.

en: If the marker name or icon in the list of markers is clicked, the specified zoom level will be used
el_GR: Αν επιλεγεί το όνομα ή το εικονίδιο δείκτη στη λίστα των δεικτών, θα χρησιμοποιηθεί το καθορισμένο επίπεδο ζουμ

en: Import mode
el_GR: Λειτουργία εισαγωγής

en: Import mode set to bulk additions (values given in column ID will be ignored)
el_GR: Η λειτουργία εισαγωγής ορίστηκε σε μαζικές προσθήκες (οι τιμές της στήλης Προσδ. θα αγνοηθούν)

en: Import mode set to bulk updates (updates will be made if maps with given values in column ID exist)
el_GR: Η λειτουργία εισαγωγής ορίστηκε σε μαζικές ενημερώσεις (οι ενημερώσεις θα γίνουν αν υπάρχουν χάρτες με τις τιμές της στήλης Προσδ.)

en: In addition you can use the Shortcode API to override selected global settings for selected maps.
el_GR: Επιπλέον, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Shortcode API για να αντικαταστήσετε επιλεγμένες καθολικές ρυθμίσεις για επιλεγμένους χάρτες.

en: In addition, Maps Marker Pro also offers a separate MMPAPI class which you can use to developing an add-on for example.
el_GR: Επιπλέον, το Maps Marker Pro προσφέρει και μια ξεχωριστή κλάση MMPAPI την οποία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να αναπτύξετε ένα πρόσθετο, για παράδειγμα.

en: Insert map
el_GR: Εισαγωγή χάρτη

en: Invalid format! Please only use numbers!
el_GR: Λανθασμένη μορφή! Παρακαλώ χρησιμοποιήστε μόνο αριθμούς!

en: Irish
el_GR: Ιρλανδικά

en: It seems you used a layer import file created with Maps Marker Pro v2.6.2 or smaller. Please be aware that with v2.7 the database schema has changed. Please add the two additional (empty) rows mlm_filter and mlm_filter_details after gpx_panel in your layer import file and try again.
el_GR: Μοιάζει σαν να χρησιμοποιήσατε ένα αρχείο εισαγωγής επιπέδου δημιουργημένο με το Maps Marker Pro v2.6.2 ή προγενέστερη έκδοση. Παρακαλούμε λάβετε υπ' όψιν σας ότι με την έκδοση 2.7 το σχήμα της βάσης δεδομένων έχει αλλάξει. Παρακαλούμε προσθέστε τις δύο επιπρόσθετες (κενές) σειρές mlm_filter και mlm_filter_details μετά την σειρά gpx_panel στο αρχείο σας εισαγωγής επιπέδου και προσπαθήστε ξανά.

en: Italian (Italy)
el_GR: Ιταλικά (Ιταλία)

en: Javascript Events API for LeafletJS
el_GR: Javascript Events API για LeafletJS

en: Javascript Events API for LeafletJS to to attach events handlers to markers and layers
el_GR: Javascript Events API για LeafletJS για να επισυνάπτετε χειρισμούς συμβάντων σε δείκτες και επίπεδα

en: Korean
el_GR: Κορεάτικα

en: Last name
el_GR: Επώνυμο

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
el_GR: Τελευταίες δημοσιεύεις του ιστότοπου www.mapsmarker.com

en: Layer
el_GR: Επίπεδο

en: Layer Center
el_GR: Κέντρο Επιπέδου

en: Layer and assigned markers have been successfully deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
el_GR: Το επίπεδο και οι εκχωρημένοι δείκτες έχουν διαγραφεί επιτυχώς (ή η αναφορά στο επίπεδο έχει διαγραφεί, αν ο δείκτης εκχωρήθηκε σε πολλαπλά επίπεδα)

en: Layer center
el_GR: Κέντρο επιπέδου

en: Layer has been successfully updated
el_GR: Το επίπεδο ενημερώθηκε επιτυχώς

en: Layer name
el_GR: Όνομα επιπέδου

en: Layer(s)
el_GR: Επίπεδο(-α)

en: License
el_GR: Άδεια

en: License Key
el_GR: Κλειδί άδειας

en: License settings
el_GR: Ρυθμίσεις άδειας

en: Limit
el_GR: Όριο

en: List all layers
el_GR: Λίστα όλων των επιπέδων

en: List of markers settings
el_GR: Λίστα των ρυθμίσεων δεικτών

en: Location
el_GR: Τοποθεσία

en: MMPAPI class
el_GR: Κλάση MMPAPI

en: MMPAPI error: API parameter date_from or date_to has be set when searching date fields
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: η API παράμετρος date_from ή η date_to πρέπει να οριστει κατά την αναζήτηση πεδίων ημερομηνιών

en: MMPAPI error: API parameters lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right and lon_bottom_right have be set when performing a boundingbox search
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: οι API παράμετροι lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right και lon_bottom_right πρέπει να οριστούν όταν εκτελείται αναζήτηση πλαισίου οριοθέτησης

en: MMPAPI error: add_marker() method only accepts arrays. Input was %s
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: η μέθοδος add_marker() δέχεται μόνο πίνακες. Η είσοδος ήταν %s

en: MMPAPI error: all the elements of layer_ids array must be integers
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: ολα τα στοιχεία του πίνακα layer_ids πρέπει να είναι ακέραιοι

en: MMPAPI error: all the elements of marker_ids array must be integers
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: όλα τα στοιχεία του πίνακα marker_ids πρέπει να είναι ακέραιοι

en: MMPAPI error: delete_layer method only accepts integers
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: η μέθοδος delete_layer δέχεται μόνο ακεραίους

en: MMPAPI error: delete_layers method only accepts arrays. Input was %s
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: η μέθοδος delete_layers δέχεται μόνο πίνακες. Η είσοδος ήταν %s

en: MMPAPI error: delete_marker method only accepts integers
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: η μέθοδος delete_marker δέχεται μόνο ακεραίους

en: MMPAPI error: delete_markers method does not accept empty arrays.
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: η μέθοδος delete_marker() δεν δέχεται κενούς πίνακες.

en: MMPAPI error: delete_markers method only accepts arrays. Input was %s
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: η μέθοδος delete_marker() δέχεται μόνο πίνακες. Η είσοδος ήταν %s

en: MMPAPI error: geocoding error: %1s
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: σφάλμα γεωγραφικής κωδικοποίησης: %1s

en: MMPAPI error: invalid layer objects. Input was %s
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: άκυρα αντικείμενα επιπέδου. Η είσοδος ήταν %s

en: MMPAPI error: invalid marker objects. Input was %s
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: άκυρα αντικείμενα δείκτη. Η είσοδος ήταν %s

en: MMPAPI error: layer with ID %s not found
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: δεν βρέθηκε το επίπεδο με Προσδ. %s

en: MMPAPI error: marker ID %1s was not found
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: δεν βρέθηκε το Προσδ. δείκτη %1s

en: MMPAPI error: marker with ID %s not found
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: δεν βρέθηκε ο δείκτης με Προσδ. %s

en: MMPAPI error: parameter date_from or date_to has be set when searching date fields
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: η παράμετρος parameter date_from ή η date_to πρέπει να οριστεί κατά την αναζήτηση πεδίων ημερομηνιών

en: MMPAPI error: search_layers method only accepts arrays. Input was %s
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: η μέθοδος search_layers δέχεται μόνο πίνακες. Η είσοδος ήταν %s

en: MMPAPI error: search_markers method only accepts arrays. Input was %s
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: η μέθοδος search_markers δέχεται μόνο πίνακες. Η είσοδος ήταν %s

en: MMPAPI error: searchkey is not valid, it must be one of the following keys: %s
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: η παράμετρος searchkey δεν είναι έγκυρη, πρέπει να είναι ένα των εξής κλειδιών: %s

en: MMPAPI error: searchkey parameter is required.
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: απαιτείται η παράμετρος searchkey.

en: MMPAPI error: searchvalue parameter is required.
el_GR: Σφάλμα MMPAPI: απαιτείται η παράμετρος searchvalue.

en: Macedonian
el_GR: Σκοπιανά

en: Malawy
el_GR: Μαλάουι

en: Map Size
el_GR: Μέγεθος Χάρτη

en: Map size
el_GR: Μέγεθος χάρτη

en: Maps Marker Pro allows you to assign markers to multiple layers at once - helping you to better manage and organize your points of interest.
el_GR: Το Maps Marker Pro σας επιτρέπει να εκχωρείτε δείκτες σε πολλαπλά επίπεδα μεμιάς - διευκολύνοντάς σας να διαχειριστείτε καλύτερα και να οργανώσετε τα σημεία του ενδιαφέροντός σας.

en: Maps Marker Pro allows you to organize your markers in categories and to toggle their visibility on frontend.
el_GR: Το Maps Marker Pro σας επιτρέπει να οργανώνετε τους δείκτες σας σε κατηγορίες και να μεταβάλλετε την ορατότητά τους στο δημόσιο περιβάλλον.

en: Maps Marker Pro also offers a complete RESTful API allowing you to access some of the common core functionalities in Maps Marker Pro.
el_GR: Το Maps Marker Pro προσφέρει επίσης ένα ολοκληρωμένο RESTful API που σας επιτρέπει να αποκτάτε πρόσβαση σε ορισμένες από τις κοινές, βασικές λειτουργίες του Maps Marker Pro.

en: Maps Marker Pro includes a javascript API which can be utilized by developers to attach events handlers to markers and layers.
el_GR: Το Maps Marker Pro περιλαμβάνει ένα javascript API το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί από προγραμματιστές για την επισύναψη χειρισμών συμβάντων σε δείκτες και επίπεδα.

en: Maps Marker Pro supports conditional and deferred Google Maps API loading. This saves visitor of your site up to ~370kb uncompressed data transmission for each page view with an embedded OpenStreetMap based map! If you are using Google Maps as basemap, the needed scripts are loaded deferred and on demand only.
el_GR: Το Maps Marker Pro υποστηρίζει φόρτωση υπό συνθήκες και ετεροχρονισμένη φόρτωση του Google Maps API. Αυτό μειώνει για τον επισκέπτη του τόπου σας την μετάδοση δεδομένων έως και ~370kb ασυμπίεστων δεδομένων για κάθε προβολή σελίδας με έναν ενσωματωμένο χάρτη βασισμένο στο OpenStreetMap! Αν χρησιμοποιείτε τα Google Maps ως βασικό μεσο χαρτογράφησης, τα απαραίτητα scripts φορτώνονται ετεροχρονισμένα και μόνο όταν απαιτούνται.

en: Maps Marker Pro supports selected filters and actions, the default WordPress approach for changing the behaviour of the plugin without having to change its files.
el_GR: Το Maps Marker Pro υποστηρίζει επιλεγμένα φίλτρα και ενέργειες, την προεπιλεγμένη προσέγγιση του WordPress για μεταβολή της συμπεριφοράς του προσθέτου, χωρίς να απαιτείται αλλαγή των αρχείων του.

en: Marker
el_GR: Δείκτης

en: Marker count
el_GR: Καταμέτρηση δεικτών

en: Marker does not exist!
el_GR: Ο δείκτης δεν υπάρχει!

en: Marker validity check for layer assignements
el_GR: Έλεγχος εγκυρότητας δείκτη για εκχωρησεις επιπέδου

en: Markername
el_GR: Όνομα δείκτη

en: Markers
el_GR: Δείκτες

en: Message
el_GR: Μήνυμα

en: Minimum zoom level
el_GR: Ελάχιστο επίπεδο ζουμ

en: Misc
el_GR: Διάφορα

en: Monthly
el_GR: Μηνιαία

en: More power: try Maps Marker Pro for free!
el_GR: Περισσότερη ισχύς: δοκιμάστε το Maps Marker Pro δωρεάν!

en: Name
el_GR: Όνομα

en: Never
el_GR: Ποτέ

en: No issues found.
el_GR: Δεν υπάρχουν ζητήματα.

en: Note: if a marker is also assigned to another layer, only the reference to the layer will be deleted.
el_GR: Σημείωση: αν ένας δείκτης εκχωρείται επίσης σε ένα άλλο επίπεδο, μόνο η αναφορά προς το επίπεδο θα διαγραφεί.

en: Number of digits to show after the decimal point
el_GR: Το πλήθος των ψηφίων που θα εμφανίζονται μετά την υποδιαστολή

en: Number of markers
el_GR: Αριθμός δεικτών

en: Only change the values below if you are not using marker or shadow icons from the <a href="%1$s" target="_blank">Map Icons Collection</a>!
el_GR: Αλλάξτε μόνο τις ακόλουθες τιμές, αν δεν χρησιμοποιείτε εικονίδια δεικτών ή σκιών από την <a href="%1$s" target="_blank">Συλλογή Εικονιδίων Χαρτών</a>!

en: OpenDocument Spreadsheet
el_GR: Υπολογιστικό φύλλο OpenDocument

en: Option to add a search field and sort order feature for the list of markers
el_GR: Επιλογή για την προσθήκη πεδίου αναζήτησης και χαρακτηριστικού σειράς ταξινόμησης για την λίστα των δεικτών

en: Order active layers in controlbox by
el_GR: Ταξινόμηση ενεργών επιπέδων στο πλαίσιο ελέγχου ανά

en: Order by
el_GR: Ταξινόμηση κατά

en: Order inactive layers in controlbox by
el_GR: Ταξινόμηση ανενεργών επιπέδων στο πλαίσιο ελέγχου ανά

en: Panel Status
el_GR: Κατάσταση Πίνακα

en: Panel for GPX metadata below the map
el_GR: Πίνακας για μεταδεδομένα GPX κάτω από το χάρτη

en: Pedestrian
el_GR: Πεζός

en: Permission settings
el_GR: Ρυθμίσεις δικαιωμάτων

en: Permissions check failed or WordPress nonce has expired - please reload the page to try again!
el_GR: Ο έλεγχος δικαιωμάτων απέτυχε ή το στιγμιότυπο μιας φοράς του WordPress έχει λήξει - παρακαλούμε φορτώστε ξανά τη σελίδα για να ξαναπροσπαθήσετε!

en: Please enter a license key to continue.
el_GR: Παρακαλώ δώστε το κλειδί ενεργοποίησης για να συνεχίσετε.

en: Please note that MapQuest basemaps should also be used if MapQuest geocoding is selected!
el_GR: Παρακαλώ σημειώστε ότι εάν έχει επιλεχθεί γεωκωδικοποίηση MapQuest θα πρέπει επίσης να χρησιμοποιηθούν βασικά υπόβαθρα MapQuest.

en: Please note: values in the column ID from import file will be ignored on bulk additions but are needed on bulk updates!
el_GR: Παρακαλώ σημειώστε: οι τιμές στην στήλη Προσδ. από το αρχείο εισαγωγής θα αγνοούνται στις μαζικές προσθήκες αλλά απαιτούνται στις μαζικές ενημερώσεις!

en: Please only enable this setting if (Google) maps do not show markers but the following error in the browser console instead: %1$s
el_GR: Παρακαλώ ενεργοποιήστε αυτή την ρύθμιση μόνο εφόσον οι χάρτες Google δεν εμφανίζουν τους  δείκτες αλλά το παρακάτω σφάλμα στην κονσόλα του περιηγητή: %1$s

en: Please select the columns which should be available on the page "List all layers"
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε τις γραμμές οι οποίες θα είναι διαθέσιμες στη σελίδα "Λίστα όλων των επιπέδων"

en: Portuguese
el_GR: Πορτογαλλικά

en: Portuguese (Brazil)
el_GR: Πορτογαλλικά (Βραζιλία)

en: Position
el_GR: Θέση

en: Priority for layer maps
el_GR: Προτεραιότητα για χάρτες επιπέδων

en: Priority for marker maps
el_GR: Προτεραιότητα για χάρτες δεικτών

en: Public Key
el_GR: Δημόσιο Κλειδί

en: QR Code
el_GR: Κώδικας QR

en: RESTful API allowing you to access some of the common core functionalities
el_GR: Το RESTful API σας επιτρέπει την πρόσβαση σε ορισμένες από τις βασικές, κοινές λειτουργίες

en: Rate plugin
el_GR: Αξιολόγηση προσθέτου

en: Recent markers
el_GR: Πρόσφατοι δείκτες

en: Recommendation: only enable this feature if your maps are accessible via https, which is required by the following browsers: %1$s. For more details, <a href="%2$s" target="_blank">please click here</a>
el_GR: Σύσταση: ενεργοποιήστε αυτή την λειτουργία μόνο εάν οι χάρτες είναι προσβάσιμοι μέζω https, το οποίο απαιτείται από τους ακόλουθους περιηγητές: %1$s. Για περισσότερες πληροφορίες, <a href="%2$s" target="_blank">παρακαλώ κάντε κλικ εδώ</a>

en: Recommended
el_GR: Συνιστώμενη

en: Reissue
el_GR: Επανέκδοση

en: Reset
el_GR: Επαναφορά

en: Reset Settings
el_GR: Επαναφορά ρυθμίσεων

en: Rest API Keys Management
el_GR: Διαχείριση Κλειδιών Rest API

en: Revoke
el_GR: Ανάκληση

en: Russian
el_GR: Ρώσσικα

en: Search result
el_GR: Αποτέλεσμα αναζήτησης

en: Secret Token
el_GR: Μυστικό Διακριτικό

en: Serbian
el_GR: Σέρβικα

en: Set it to false if you do not want the map to zoom beyond min/max zoom and then bounce back when pinch-zooming.
el_GR: Ορίστε το ως ψευδές αν δεν θέλετε να γίνεται ζουμ στον χάρτη πέραν των ορίων ελαχ./μέγ. ζουμ και κατόπιν να επανέρχεται όταν γίνεται μικρορύθμιση ζουμ.

en: Settings have been successfully updated!
el_GR: Οι ρυθμίσεις έχουν ενημερωθεί επιτυχώς!

en: Shadow size
el_GR: Μέγεθος σκιάς

en: Shortcode API reference
el_GR: Αναφορά Shortcode API

en: Shortest
el_GR: Συντομότερη

en: Show icons
el_GR: Εμφάνιση εικονιδίων

en: Show minimap
el_GR: Εμφάνιση μικροχάρτη

en: Show popuptext
el_GR: Εμφάνιση αναδυόμενου κειμένου

en: Size for iPad
el_GR: Μέγεθος για IPad

en: Slovak
el_GR: Σλοβάκικα

en: Slovenian
el_GR: Σλοβένικα

en: Sort order for active layers in controlbox
el_GR: Σειρά ταξινόμησης για ενεργά επίπεδα στο πλαίδιο ελέγχου

en: Sort order for inactive layers in controlbox
el_GR: Σειρά ταξινόμησης για ανενεργά επίπεδα στο πλαίδιο ελέγχου

en: Sounds good! I will try it now
el_GR: Ακούγεται καλό! Θα το δοκιμάσω τώρα

en: Spanish
el_GR: Ισπανικά

en: Spanish (Mexico)
el_GR: Ισπανικά (Μεξικό)

en: Spanish (Spain)
el_GR: Ισπανικά (Ισπανία)

en: Spanish (United States)
el_GR: Ισπανικά (Ηνωμένες Πολιτείες)

en: Start a free 30-day-trial of Maps Marker Pro without any obligation. You can switch back to the free version anytime.
el_GR: Ξεκινήστε μια δωρεάν δοκιμαστική έκδοση 30 ημερών του Maps Marker Pro χωρίς καμία υποχρέωση. Μπορείτε να επανέλθετε στην δωρεάν έκδοση σε οποιαδήποτε στιγμή.

en: Status
el_GR: Κατάσταση

en: Style
el_GR: Στυλ

en: Support
el_GR: Υποστήρικη

en: Swedish
el_GR: Σουηδικά

en: Target
el_GR: Στόχος

en: Text before list of markers
el_GR: Κείμενο πριν την λίστα δεικτών

en: The API functions are automatically included when Maps Marker Pro loads and they will be available by the time add-ons are loaded.
el_GR: Οι λειτουργίες API συμπεριλαμβάνονται αυτόματα όταν φορτώνεται το Maps Marker Pro και θα είναι διαθέσιμες από τη στιγμή που τα πρόσθετα θα έχουν φορτωθεί.

en: The GPX panel status for the selected markers has been successfully updated
el_GR: Η κατάσταση του πίνακα GPX για τους επιλεγμένους δείκτες ενημερώθηκε επιτυχώς

en: The JS Events API has three main methods which can be used to access the maps by javascript code. Basically, you are free to apply any capability on the <span>Map</span> object existed in the <a href="%1$s" target="_blank">Leaflet library reference</a>.
el_GR: Το JS Events API έχει τρεις βασικές μεθόδους οι οποίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να παρέχουν πρόσβαση στους χάρτες μέσω κώδικα javascript. Βασικά, είστε ελεύθεροι να εφαρμόσετε στο αντικείμενο <span>Map</span> οποιαδήποτε δυνατότητα από τις παρατιθέμενες στην <a href="%1$s" target="_blank">αναφορά βιβλιοθήκης Leaflet</a>.

en: The MMPAPI class provides developers with a future-proof way to access some of the common core functionalities in Maps Marker Pro.
el_GR: Η κλάση MMPAPI παρέχει στους προγραμματιστές έναν αξεπέραστο τρόπο πρόσβασης ορισμένων από τις κοινές βασικές λειτουργίες του Maps Marker Pro.

en: The URL to GPX has not been updated - URL to GPX track does not seem to be a valid url!
el_GR: Το URL για το GPX δεν ενημερώθηκε - το URL προς τη διαδρομή GPX δεν φαίνεται να είναι έγκυρο url!

en: The URL to GPX track for all layers has been successfully updated
el_GR: Το URL για τη διαδρομή GPX για όλα τα επίπεδα ενημερώθηκε επιτυχώς

en: The URL to GPX track for the selected markers has been successfully updated
el_GR: Το URL για τη διαδρομή GPX για τους επιλεγμένους δείκτες ενημερώθηκε επιτυχώς

en: The actual distance value is only shown if sort by "distance from layer center" or "distance from current position" is selected
el_GR: Η πραγματική τιμή απόστασης εμφανίζεται μόνο αν επιλεγεί ταξινόμηση ως προς "την απόσταση από το κέντρο του επιπέδου" ή "την απόσταση από την τρέχουσα θέση"

en: The height of the minimap in pixels.
el_GR: Το ύψος του μικροχάρτη σε pixels.

en: The height of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
el_GR: Το ύψος του εναλλασόμενου δείκτη και του μικροχάρτη όταν είναι σε σύμπτυξη, σε pixels.

en: The layer has been successfully duplicated - new ID: %1$s
el_GR: Το επίπεδο έχει αναπαραχθεί επιτυχώς - νέο Προσδ.: %1$s

en: The layer with the ID %1$s has been successfully deleted
el_GR: Το επίπεδο με το Προσδ. %1$s έχει διαγραφεί επιτυχώς

en: The layer with the ID %1$s has been successfully published
el_GR: Το επίπεδο με το Προσδ. %1$s έχει δημοσιευθεί επιτυχώς

en: The list of markers below layer maps in Maps Marker Pro allows you use dynamic paging, searching and sorting - making the list more usable for your visitors. The list can also be sorted based on the current position of the user viewing the map:
el_GR: Η λίστα των δεικτών κάτω από χάρτες επιπέδων στο Maps Marker Pro σας επιτρέπουν να χρησιμοποιείτε δυναμική σελιδοποίηση, αναζήτηση και ταξινόμηση - καθιστώντας την λίστα περισσότερο χρήσιμη για τους επισκέπτες σας. Η λίστα μπορεί επίσης να ταξινομηθεί με βάση την τρέχουσα θέση του χρήστη που βλέπει τον χάρτη:

en: The marker has been successfully duplicated - new ID: %1$s
el_GR: Ο δείκτης αναπαράχθηκε επιτυχώς - νέο Προσδ. %1$s

en: The marker with the ID %1$s has been successfully deleted
el_GR: Ο δείκτης με Προσδ. %1$s διαγράφηκε επιτυχώς

en: The marker with the ID %1$s has been successfully published
el_GR: Ο δείκτης με Προσδ. %1$s δημοσιεύθηκε επιτυχώς

en: The markers listed in the table below are assigned to layer(s) that do not exist (anymore). Those markers might not show up on maps as intended.
el_GR: Οι δείκτες που παρατίθενται στον κάτωθι πίνακα εκχωρούνται σε επίπεδα που δεν υπάρχουν (πλέον). Αυτοί οι δείκτες ίσως δεν εμφανίζονται στους χάρτες όπως αναμενόταν.

en: The max number of pixels a user can shift his finger during touch for it to be considered a valid tap.
el_GR: Το μέγιστο πλήθος των pixels κατά το οποίο ένας χρήστης μπορεί να μετακινήσει το δάκτυλό του κατά την αφή για να εκληφθεί ως έγκυρο πάτημα.

en: The number of markers per page that should be listed in tables on the "list all markers"- and "layer edit"-pages on backend
el_GR: Το πλήθος των δεικτών ανά σελίδα οι οποίοι θα πρέπει να παρατίθενται σε πίνακες σε σελίδες "παράθεσης όλων των δεικτών" - και "επεξεργασίας επιπέδου"- στο διαχειριστικό περιβάλλον

en: The options "order by distance from current position" and "order by distance from layer center" are only available in the pro version!
el_GR: Οι επιλογές "ταξινόμηση ως προς την απόσταση από την τρέχουσα θέση" και "ταξινόμηση ως προς την απόσταση από το κέντρο του επιπέδου" είναι διαθέσιμες μόνο στην έκδοση pro!

en: The position of the control (one of the map corners).
el_GR: Η θέση από το χειριστήριο (μια από τις γωνίες του χάρτη)

en: The position of the filter controlbox for all maps.
el_GR: Η θέση του πλαισίου ελέγχου φιλτρων για όλους τους χάρτες.

en: The position of the home button (one of the map corners).
el_GR: Η θέση του κουμπιού "αρχική" (μία των γωνιών του χάρτη).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site
el_GR: Η προτεραιότητα των χαρτών σε σχέση με άλλα URL στον ιστότοπό σας

en: The selected layers (IDs %s) and all assigned markers have been deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
el_GR: Τα επιλεγμένα επίπεδα (Προσδ. %s) και όλοι οι εκχωρημένοι δείκτες έχουν διαγραφεί (αν ο δείκτης εκχωρείται σε πολλαπλά επίπεδα, μόνο η αναφορά του στο επίπεδο έχει διαγραφεί)

en: The selected markers have been assigned to the selected layer
el_GR: Οι επιλεγμένοι δείκτες έχουν ορισθεί στο επιλεγμένο επίπεδο

en: The selected markers have been deleted
el_GR: Οι επιλεγμένοι δείκες έχουν διαγραφεί

en: The specified user already has API keys or the specified user does not exist.
el_GR: Ο καθορισμένος χρήστης έχει ήδη κλειδιά API ή ο καθορισμένος χρήστης δεν υπάρχει.

en: The width of the minimap in pixels.
el_GR: Το πλάτος του μικροχάρτη σε pixels.

en: The width of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
el_GR: Το πλάτος του εναλλασόμενου δείκτη και του μικροχάρτη όταν είναι σε σύμπτυξη, σε pixels.

en: This layer cannot be converted into a multi-layer-map as %1$s markers have been directly assigned to this layer.
el_GR: Αυτό το επίπεδο δεν μπορεί να μετατραπεί σε χάρτη πολλαπλών επιπέδων καθώς οι δείκτες %1$s έχουν εκχωρηθεί άμεσα σε αυτό το επίπεδο.

en: This message will disappear once the database downgrade has been completed.
el_GR: Αυτό το μήνυμα θα εξαφανιστεί μόλις ολοκληρωθεί η υποβάθμιση της βάσης δεδομένων.

en: Tip: highlight an assigned marker by adding the marker ID as shortcode attribute (e.g. %1$s) or add %2$s to the URL where the map is embedded
el_GR: Υπόδειξη: επισημάνετε έναν εκχωρημένο δείκτη προσθέτοντας το προσδιοριστικό δείκτη ως χαρακτηριστικό κώδικα συντόμευσης (π.χ. %1$s) ή προσθέστε %2$s στο URL στο οποίο ενσωματώνεται ο χάρτης

en: Title
el_GR: Τίτλος

en: To create a multi-layer-map, please <a href="%1$s">add a new layer map</a> or <a href="%2$s">move all markers from layer ID %3$s to another layer</a>.
el_GR: Για να δημιουργήσετε έναν χάρτη πολλαπλών επιπέδων, παρακαλούμε <a href="%1$s">προσθέστε έναν νέο χάρτη επιπέδων</a> ή <a href="%2$s">μετακινήστε όλους τους δείκτες από το επίπεδο με Προσδ. %3$s σε ένα άλλο επίπεδο</a>.

en: To preview the filter controlbox, please save layer map first and then reload the page!
el_GR: Για προεπισκόπηση του πλαισίου ελέγχου φίλτρων, παρακαλούμε αποθηκεύστε πρώτα το επίπεδο χάρτη και κατόπιν φορτώστε ξανά την σελίδα!

en: To preview the updated list of markers, please save layer map first and then reload the page!
el_GR: Για την προεπισκόπηση της ενημερωμένης λίστας δεικτών, παρακαλούμε αποθηκεύστε πρώτα τον χάρτη επιπέδων και κατόπιν φορτώστε ξανά την σελίδα!

en: Tools
el_GR: Εργαλεία

en: Top right of the map
el_GR: Πάνω δεξιά του χάρτη

en: Total
el_GR: Σύνολο

en: Translation updates
el_GR: Ενημερώσεις μετάφρασης

en: Translations
el_GR: Μεταφράσεις

en: Transparent
el_GR: Διάφανο

en: Turkish
el_GR: Τουρκικά

en: Type
el_GR: Τύπος

en: Uighur
el_GR: Ουιγουρικά

en: Update all broken layer assignements
el_GR: Ενημέρωση όλων των ασύνδετων εκχωρήσεων επιπέδων

en: Updated By
el_GR: Ενημερώθηκε από

en: Updated On
el_GR: Ενημερώθηκε στις

en: Updated by
el_GR: Ενημερώθηκε από

en: Upgrade to pro for assigning markers to multiple layers
el_GR: Αναβαθμίστε στην έκδοση pro για την εκχώρηση δεικτών σε πολλαπλά επίπεδα

en: Use the Shortcode API to create (marker) maps dynamically without adding them on backend first.
el_GR: Χρησιμοποιήστε το Shortcode API για να δημιουργήσετε (ορίσετε δείκτες) χάρτες δυναμικά, χωρίς την προηγούμενη προσθήκη τους στο διαχειριστικό περιβάλλον.

en: Use the Web API to access a Maps Marker Pro install either from JavaScript in a plugin or theme, or from an external client such as a desktop, mobile or web app.
el_GR: Χρησιμοποιήστε το Web API για πρόσβαση σε μια εγκατάσταση Maps Marker Pro είτε από JavaScript σε ένα πρόσθετο ή θέμα, είτε από εξωτερικό client όπως μια εφαρμογή επιτραπέζιου υπολογιστή, κινητού ή web.

en: Use the Web API to access some of the common core functionalities either from JavaScript in a plugin or theme, or from an external client such as a desktop, mobile or web app.
el_GR: Χρησιμοποιήστε το Web API για να αποκτήσετε πρόσβαση σε ορισμένες κοινές, βασικές λειτουργίες είτε από την JavaScript σε ένα πρόσθετο ή θέμα, είτε από έναν εξωτερικό client όπως μια εφαρμογή επιτραπέζιου υπολογιστή, κινητού ή web.

en: Used in content
el_GR: Σε χρήση στα περιεχόμενα

en: User role needed for viewing markers/layers from other users
el_GR: Ρόλος χρήστης που απαιτείται για την εμφάνιση δεικτών/επιπέδων από άλλους χρήστες

en: Username
el_GR: Όνομα χρήστη

en: Version
el_GR: Έκδοση

en: Vietnamese
el_GR: Βιετναμέζικα

en: WMS layers
el_GR: Επίπεδα WMS

en: Warning: "Maps Marker Pro" enabled you to assign markers to multiple layers. If you plan to use "Leaflet Maps Marker" again, a database downgrade is needed!<br/>Please be aware that the information about markers being assigned to multiple layers will get lost during that downgrade - only the first layer each marker was assigned to will be preserved!<br/><a href="%1s" target="_blank">Please click here to start the database downgrade</a>
el_GR: Προειδοποίηση: Το "Maps Marker Pro" σας επέτρεψε να εκχωρήσετε δείκτες σε πολλαπλά επίπεδα. Αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε ξανά το "Leaflet Maps Marker", απαιτείται υποβάθμιση της βάσης δεδομένων!<br/>Παρακαλούμε λάβετε υπ' όψιν σας ότι οι πληροφορίες για τους δείκτες που εκχωρούνται σε πολλαπλά επίπεδα θα χαθούν στη διάρκεια αυτής της υποβάθμισης - μόνο το πρώτο επίπεδο στο οποίο έχει εκχωρηθεί κάθε δείκτης θα διατηρηθεί!<br/><a href="%1s" target="_blank">Παρακαλούμε κάντε κλικ εδώ για να ξεκινήσετε την υποβάθμιση της βάσης δεδομένων</a>

en: Warning: Mapbox now requires to use a custom API access token for your custom MapBox %1$s basemap - <a href="%2$s">please update your settings!</a><br/>A tutorial on how to get a free Mapbox API access token can be found at %3$s
el_GR: Προειδοποίηση: Το Mapbox απαιτεί τώρα την χρήση ενός προσαρμοσμένου διακριτικού πρόσβασης API για τον προσαρμοσμένο σας βασικό χάρτη MapBox %1$s - <a href="%2$s">παρακαλούμε ενημερώστε τις ρυθμίσεις σας!</a><br/>Υλικό για τον τρόπο λήψης του δωρεάν διακριτικού πρόσβασης Mapbox API μπορεί να βρεθεί στο %3$s

en: Warning: a layer with the ID %1$s as given in row %2$s does not exist - using current value %3$s instead
el_GR: Προειδοποίηση: δεν υπάρχει ένα επίπεδο με το Προσδ. %1$s όπως δίνεται στη σειρά %2$s - χρησιμοποιείται η τρέχουσα τιμή %3$s στη θέση του

en: Warning: as Mapbox now requires to use a custom API access token, custom Mapbox basemaps will not work anymore if you registered your Mapbox account after January 2015.<br/>In case your Mapbox maps are broken, please switch to another basemap like OpenStreetMap or <a href="%1$s">upgrade to Maps Marker Pro</a>, which enables you to continue using custom Mapbox basemaps - even with accounts created after January 2015 (please also note that Mapbox might discontinue the usage of their old API for existing users in the long run too!).
el_GR: Προειδοποίηση: επειδή το Mapbox απαιτεί τώρα να χρησιμοποιείτε ένα προσαρμοσμένο διακριτικό πρόσβασης API, οι προσαρμοσμένοι βασικοί χάρτες Mapbox δεν θα λειτουργούν πλέον, αν καταχωρίσατε το λογαριασμό σας Mapbox μετά τον Ιανουάριο 2015.<br/>Στην περίπτωση που οι χάρτες σας Mapbox έχουν προβλήματα, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε έναν άλλο βασικό χάρτη όπως το OpenStreetMap ή <a href="%1$s">αναβαθμίστε στο Maps Marker Pro</a>, που σας επιτρέπει να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε προσαρμοσμένους βασικούς χάρτες Mapbox - ακόμη και με τους λογαριασμούς που δημιουργήθηκαν μετά τον Ιανουάριο 2015 (παρακαλούμε σημειώστε επίσης ότι μακροπρόθεσμα το Mapbox ίσως σταματήσει την χρήση των παλιών API για υπαρκτούς χρήστες!).

en: Warning: database tables for Maps Marker Pro need to be updated! This is usually needed when you switched back and forth between "Leaflet Maps Marker" and "Maps Marker Pro" multiple times.<br/><a href="%1s">Please click here to start the database upgrade</a>
el_GR: Προειδοποίηση: οι πίνακες της βάσης δεδομένων για το Maps Marker Pro απαιτούν ενημέρωση! Αυτό συνήθως απαιτείται όταν εναλλάσσεστε μεταξύ των "Leaflet Maps Marker" και "Maps Marker Pro" πολλές φορές.<br/><a href="%1s">Παρακαλούμε κάντε κλικ εδώ για να ξεκινήσετε την αναβάθμιση της βάσης δεδομένων</a>

en: Warning: you are using the custom directory name %1$s for the plugin %2$s which causes layer maps to break!<br/>To fix this, please disable the plugin temporarily, rename the current plugin folder located at %3$s to %4$s and re-enable the plugin.
el_GR: Προειδοποίηση: χρησιμοποιείτε το προσαρμοσμένο όνομα καταλόγου %1$s για το πρόσθετο %2$s κι αυτό προκαλεί την "διάσπαση" των χαρτών επιπέδων!<br/>Για να το διορθώσετε, παρακαλούμε απενεργοποιήστε προσωρινά το πρόσθετο, μετονομάστε τον τρέχοντα κατάλογο προσθέτου που βρίσκεται στο %3$s σε %4$s και ενεργοποιήστε ξανά το πρόσθετο.

en: Warning: you are using the plugin %1$s which can cause layer maps to break - please deactivate the plugin %1$s in order to display maps created with %2$s properly!
el_GR: Προειδοποίηση: χρησιμοποιείτε το πρόσθετο %1$s το οποίο μπορεί να προκαλέσει την δυσλειτουργία των επιπέδων του χάρτη - παρακαλώ απενεργοποιήστε το πρόσθετο %1$s για να είναι εφικτή η κανονική εμφάνιση των χαρτών που δημιουργήθηκαν με το %2$s !

en: Warning: you are using the plugin %1$s which is causing maps created with %2$s to break! Please deactivate that plugin so that maps can be displayed properly.
el_GR: Προειδοποίηση: χρησιμοποιείτε το πρόσθετο %1$s το οποίο προκαλεί την διάσπαση των χαρτών που δημιουργούνται με το %2$s! Παρακαλούμε απενεργοποιήστε αυτό το πρόσθετο προκειμένου οι χάρτες να μπορούν να προβληθούν σωστά.

en: Warning: your server uses the outdated PHP version %1$s, which is not updated anymore and potentially insecure!<br/>PHP version %2$s is now the recommended version for WordPress (but it does not hurt to get updated to PHP %3$s or higher already).<br/>Read more information about how you can update at %4$s
el_GR: Προειδοποίηση: ο server σας χρησιμοποιεί την ξεπερασμένη έκδοση PHP %1$s, η οποία δεν ενημερώνεται πλέον και είναι ενδεχομένως επισφαλής!<br/>Η PHP έκδοση %2$s είναι τώρα η συνιστώμενη έκδοση για το WordPress (αλλά δεν πειράζει να εκτελέσετε ενημέρωση στην PHP %3$s ή μεταγενέστερη έκδοση).<br/>Διαβάστε περισσότερα σχετικά με τον τρόπο ενημέρωσης στη σελίδα %4$s

en: We recommend using OpenStreetMap - anyway if you also want to use Google Maps, you need to register a "<a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>".
el_GR: Συστήνουμε την χρήση των OpenStreetMap - εφόσον όμως επιθυμείτε και την χρήση των Google Maps, χρειάζεται να εγγραφείτε για ένα "<a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>".

en: Web API URL generator
el_GR: γεννήτρια URL Web API

en: Web API URL tester
el_GR: μονάδα ελέγχου URL Web API

en: Web API settings
el_GR: ρυθμίσεις Web API

en: Weekly
el_GR: Εβδομαδιαία

en: What to do when the user clicks on the control (%1$s)
el_GR: Τι να γίνει όταν ο χρήστης κάνει κλικ στο κουμπί (%1$s)

en: Whether to add a home button to reset map view
el_GR: Αν προσθέσετε ένα κουμπί "αρχική" για την επαναφορά της προβολής χάρτη

en: Width
el_GR: Πλάτος

en: Width of the icons in pixel
el_GR: Πλάτος των εικονιδίων σε pixel

en: With Maps Marker Pro you can add a home button to your maps which allows your visitors to reset the map to its original state.
el_GR: Με το Maps Marker Pro μπορείτε να προσθέσετε ένα κουμπί "αρχική" στους χάρτες σας το οποίο επιτρέπει στους επισκέπτες σας να επαναφέρουν τον χάρτη στην αρχική του κατάσταση.

en: WordPress Pointers
el_GR: Δείκτες Wordpress

en: XML sitemaps help search engines like Google, Bing, Yahoo and Ask.com to better index your blog. With such a sitemap, it is much easier for the crawlers to see the complete structure of your site and retrieve it more efficiently. Geolocation information can also be added to sitemaps in order to improve your local SEO value for services like Google Places.<br/><br/>In order to automatically add links to your KML maps to your XML sitemaps, please install and activate the plugin %1$s. If you do not want to use that plugin, you can manually register <a href="%2$s" target="_blank">your geositemap</a> by following <a href="%3$s" target="_blank">this tutorial</a>.
el_GR: Οι χάρτες ιστοτόπων XML βοηθούν τις μηχανές αναζήτησης όπως οι Google, Bing, Yahoo και Ask.com να καταγράψουν καλύτερα το ιστολόγιό σας στο ευρετήριο. Με έναν τέτοιο χάρτη ιστοτόπου, είναι πολύ ευκολότερο για τους χρήστες να δουν την πλήρη δομή του ιστοτόπου σας και να την ανακτήσουν πολύ αποτελεσματικότερα. Οι πληροφορίες γεωγραφικού εντοπισμού μπορούν επίσης να προστεθούν στους χάρτες ιστοτόπων προκειμένου να βελτιωθεί η αξιολόγησή σας SEO σε τοπικό επίπεδο, για υπηρεσίες όπως η Google Places.<br/><br/>Προκειμένου να προστεθούν αυτομάτως σύνδεσμοι στους χάρτες σας KML στους χάρτες σας ιστοτόπου XML, παρακαλούμε εγκαταστήστε και ενεργοποιήστε το πρόσθετο %1$s. Αν δεν θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτό το πρόσθετο, μπορείτα να καταχωρίσετε μη αυτόματα <a href="%2$s" target="_blank">τον γεωγραφικό χάρτη του ιστοτόπου σας</a> ακολουθώντας <a href="%3$s" target="_blank">τις οδηγίες εδώ</a>.

en: XML sitemaps integration
el_GR: Ενοποίηση XML χαρτών τόπου

en: Yearly
el_GR: Ετήσια

en: Your license was activated successfully!
el_GR: Η άδεια σας ενεργοποιήθηκε επιτυχώς!

en: Your user does not have the right to perform this action
el_GR: Ο χρήστης σας δεν έχει το δικαίωμα να εκτελέσει αυτή την ενέργεια

en: Zoom in
el_GR: Μεγένθυνση

en: Zoom level to use for centering marker
el_GR: Επίπεδο ζουμ για χρήση στο κεντράρισμα δείκτη

en: Zoom out
el_GR: Σμίκρυνση

en: activate
el_GR: ενεργοποίηση

en: add dynamic URL hashes to web pages with maps, allowing users to easily link to specific map views. Example: %1$s
el_GR: προσθέστε δυναμικά URL σε ιστοσελίδες με χάρτες, επιτρέποντας στους χρήστες να συνδέονται εύκολα σε συγκεκριμένες προβολές χαρτών. Παράδειγμα: %1$s

en: add layer to filter controlbox?
el_GR: προσθήκη επιπέδου στο πλαίσιο ελέγχου φίλτρων;

en: add new layer
el_GR: Προσθήκη νέου επιπέδου

en: add new marker here
el_GR: προσθήκη νέου δείκτη εδώ

en: added support for URL hashes to web pages with maps, allowing users to easily link to specific map views. Example: https://domain/link-to-map/#11/48.2073/16.3792
el_GR: προστέθηκε υποστήριξη για URL σε ιστοσελίδες με χάρτες, επιτρέποντας στους χρήστες να δημιουργούν εύκολα συνδέσμους σε συγκεκριμένες προβολές χαρτών. Παράδειγμα: https://domain/link-to-map/#11/48.2073/16.3792

en: address
el_GR: διεύθυνση

en: always
el_GR: πάντα

en: as well as optionally included sublayers if multi-layer-maps were selected
el_GR: καθώς επίσης προαιρετικά τα συμπεριλαμβανόμενα υποεπίπεδα αν επελέγησαν χάρτες πολλαπλών επιπέδων

en: asc
el_GR: αυξ

en: assign to the following layer(s):
el_GR: εκχώρηση στα ακόλουθα επίπεδα:

en: bulk additions (add new layers)
el_GR: μαζικές προσθήκες (προσθήκη νέων επιπέδων)

en: bulk additions (add new markers)
el_GR: μαζικές προσθήκες (προσθήκη νέων δεικτών)

en: bulk updates (update existing layers)
el_GR: μαζικές ενημερώσεις (ενημέρωση υπαρκτών επιπέδων)

en: bulk updates (update existing markers)
el_GR: μαζικές ενημερώσεις (ενημέρωση υπαρκτών δεικτών)

en: by
el_GR: από

en: calculated from map center
el_GR: υπολογισμένη από το κέντρο του χάρτη

en: can be changed by users dynamically when viewing the map on frontend
el_GR: μπορεί να τροποποιηθεί από τους χρήστες δυναμικά, όταν βλέπουν τον χάρτη στο δημόσιο περιβάλλον

en: center map on popup
el_GR: κεντράρισμα χάρτη στο αναδυόμενο πλαίσιο

en: change GPX panel status
el_GR: αλλαγή κατάστασης πίνακα GPX

en: change GPX panel status for all layers
el_GR: αλλαγή κατάστασης πίνακα GPX για όλα τα επίπεδα

en: change URL to GPX track
el_GR: αλλαγή URL προς διαδρομή GPX

en: changelog
el_GR: Ιστορικό αλλαγών

en: click to assign marker to layer(s)
el_GR: κάντε κλικ για να εκχωρήσετε τον δείκτη στα επίπεδα

en: click to select layer(s) whose marker(s) you would like to export
el_GR: κάντε κλικ στα επιλεγμένα επίπεδα των οποίων τους δείκτες θέλετε να εξάγετε

en: click to sort list by %1$s %2$s
el_GR: κάντε κλικ για να ταξινομηθεί η λίστα ως προς %1$s %2$s

en: closed
el_GR: κλειστό

en: created by
el_GR: δημιουργήθηκε από

en: days left
el_GR: ημέρες έμειναν

en: dedicated support from the plugin author
el_GR: εξειδικευμένη υποστήριξη από τον δημιουργό του προσθέτου

en: default background layer
el_GR: προεπιλεγμένο επίπεδο φόντου

en: delete
el_GR: διαγραφή

en: delete layer
el_GR: διαγραφή επιπέδου

en: delete layer only
el_GR: διαγραφή επιπέδου μόνο

en: delete layer(s) and assign markers to the following layer:
el_GR: διαγραφή επιπέδων και εκχωρημένων δεικτών στο ακόλουθο είπεδο:

en: delete layer(s) and assigned markers
el_GR: διαγραφή επιπέδων και εκχωρημένων δεικτών

en: desc
el_GR: φθην

en: distance
el_GR: απόσταση

en: distance from current position
el_GR: απόσταση από την τρέχουσα θέση

en: distance from layer center
el_GR: απόσταση από το κέντρο του επιπέδου

en: distance from layer center in km
el_GR: απόσταση από το κέντρο του επιπέδου σε χλμ

en: distance from layer center in mile
el_GR: απόσταση από το κέντρο του επιπέδου σε μίλια

en: distance from layer center in miles
el_GR: απόσταση από το κέντρο του επιπέδου σε μίλια

en: do not add an icon
el_GR: να μην προστεθεί εικονίδιο

en: duplicate and assign to the following layer:
el_GR: αναπαραγωγή και εκχώρηση του ακόλουθου επιπέδου:

en: duplicate layer and assigned markers
el_GR: αναπαραγωγή επιπέδου και εκχωρημένων δεικτών

en: duplicate layer(s) and assigned markers
el_GR: αναπαραγωγή επιπέδων και εκχωρημένων δεικτών

en: duplicate layer(s) only
el_GR: αναπαραγωγή επιπέδων μόνο

en: dynamic preview of all markers from assigned layer(s) on marker edit pages
el_GR: δυναμική προεπισκόπηση όλων των δεικτών από εκχωρημένα επίπεδα σε σελίδες επεξεργασίας δεικτών

en: dynamic preview of markers from checked multi-layer-map layer(s) on layer edit pages
el_GR: δυναμική προεπισκόπηση όλων των δεικτών από επιλεγμένα επίπεδα χάρτη πολλαπλών επιπέδων σε σελίδες επεξεργασίας επιπέδων

en: edit
el_GR: αλλαγή

en: edit layer
el_GR: Διόρθωση επιπέδου

en: extracted from Map ID within mapbox editor, e.g.
el_GR: αποσπάστηκε από το Προσδ. Χάρτη στην επεξεργασία πλαισίου χαρτών, π.χ.

en: false for touch devices only
el_GR: ψευδές για συσκευές αφής μόνο

en: feet
el_GR: πόδια

en: filename
el_GR: Όνομα αρχείου

en: footer
el_GR: υποσέλιδο

en: frequent updates
el_GR: συχνές ενημερώσεις

en: fullscreen
el_GR: πλήρης οθόνη

en: hide (for maps with set GPX URLs only)
el_GR: απόκρυψη (για χάρτες με ορισμένα μόνο URL GPX)

en: hide action bar
el_GR: απόκρυψη γραμμής ενεργειών

en: hide all markers from assigned layer(s)
el_GR: απόκρυψη όλων των δεικτών από εκχωρημένα επίπεδα

en: hide default start and end icons
el_GR: απόκρυψη προεπιλεγμένων εικονιδίων αρχής και τέλους

en: highlight a marker on a layer map by opening its popup via shortcode attribute [mapsmarker layer="1" highlightmarker="2"] or by adding ?highlightmarker=2 to the URL where the map is embedded
el_GR: επισημάνετε έναν δείκτη σε έναν χάρτη επιπέδων ανοίγοντας το αναδυόμενο πλαίσιό του μέσω του χαρακτηριστικού κώδικα συντόμευσης [mapsmarker layer="1" highlightmarker="2"] ή προσθέτοντας ?highlightmarker=2 στο URL στο οποίο ενσωματώνεται ο χάρτης

en: home button
el_GR: κουμπί αρχική

en: icon url for filter controlbox
el_GR: url εικονιδίου για πλαίσιο ελέγχου φίλτρων

en: improved backend usability by listing all contents (posts, pages, CPTs, widgets) where each shortcode is used
el_GR: βελτιωμένη χρηστικότητα διαχειριστικού περιβάλλοντος με την παράθεση όλων των περιεχομένων (αναρτήσεων, σελίδων, CPT, widgets) όπου χρησιμοποιείται κάθε κώδικας συντόμευσης

en: km
el_GR: χλμ

en: language code
el_GR: γλώσσα κώδικα

en: layer
el_GR: επίπεδο

en: layer ID
el_GR: ID επιπέδου

en: layer maps only
el_GR: χάρτες μόνο επιπέδων

en: layers
el_GR: επίπεδα

en: leave empty to use default search hover text (start typing to find marker entries based on markername or popuptext)
el_GR: αφήστε το κενό για να χρησιμοποιηθεί το προεπιλεγμένο κείμενο μεταιώρησης στην αναζήτηση (αρχίστε να πληκτρολογείτε για να βρείτε καταχωρίσεις δεικτών με βάση το όνομα δείκτη ή το αναδυόμενο κείμενο)

en: leave empty to use default search text (Search markers)
el_GR: αφήστε το κενό για να χρησιμοποιηθεί το προεπιλεγμένο κείμενο αναζήτησης (Αναζήτηση δεικτών)

en: list all layers
el_GR: λίστα όλως των επιπέδων

en: map
el_GR: χάρτης

en: maps
el_GR: χάρτες

en: marker
el_GR: δείκτης

en: marker ID
el_GR: Προσδ. δείκτη

en: marker and layer maps
el_GR: χάρτες επιπέδων και δεικτών

en: marker count
el_GR: πλήθος δεικτών

en: marker created directly by using shortcode - no edit link available
el_GR: δείκτης δημιουργημένος κατευθείαν με χρήση κώδικα συντόμευσης - δεν υπάρχει διαθέσιμος σύνδεσμος επεξεργασίας

en: marker maps only
el_GR: χάρτες μόνο δεικτών

en: markers
el_GR: δείκτες

en: maxZoom theme compatibility
el_GR: maxZoom συμβατότητα θέματος

en: meters
el_GR: μέτρα

en: miles
el_GR: μίλια

en: more information
el_GR: περισσότερες πληροφορίες

en: move markers
el_GR: μετακίνηση δεικτών

en: name for filter controlbox
el_GR: όνομα για πλαίσιο ελέγχου φίλτρων

en: new markers IDs
el_GR: Προσδ. νέων δεικτών

en: next update by
el_GR: επόμενη ενημέρωση από

en: no
el_GR: Όχι

en: no link
el_GR: χωρίς σύνδεσμο

en: not assigned to a layer
el_GR: δεν ορίστηκε σε κάποιο επίπεδο

en: not used in any content
el_GR: δεν χρησιμοποιείται σε κάποια περιεχόμενα

en: number of markers
el_GR: πλήθος δεικτών

en: once
el_GR: μία φορά

en: open
el_GR: ανοιχτό

en: optimized editing workflow for layer maps and list of markers-page - no more reloads needed due to AJAX support
el_GR: βελτιστοποιημένη ροή επεξεργασίας για χάρτες επιπέδων και λίστα δεικτών-σελίδα - λόγω της υποστήριξης AJAX δεν απαιτούνται πλέον επαναφορτώσεις

en: optimized editing workflow for marker maps - no more reloads needed due to AJAX support
el_GR: βελτιστοποιημένη ροή επεξεργασίας για χάρτες δεικτών - δεν απαιτούνται πλέον επαναφορτώσεις λόγω της υποστήριξης AJAX

en: option to disable map dragging on touch devices only
el_GR: επιλογή απενεργοποίησης της μεταφοράς χάρτη μόνο σε συσκευές αφής

en: option to duplicate layer AND assigned markers (for single layers and for layer bulk actions)
el_GR: επιλογή αναπαραγωγής επιπέδου ΚΑΙ εκχωρημένων δεικτών (για μονά επίπεδα και για μαζικές ενέργειες επιπέδων)

en: option to sort list of markers below layer maps by distance from layer center
el_GR: επιλογή ταξινόμησης λίστας δεικτών κάτω από χάρτες επιπέδων ως προς την απόσταση από το κέντρο του επιπέδου

en: or thanks, maybe later
el_GR: ή ευχαριστώ, ίσως αργότερα

en: page
el_GR: σελίδα

en: per page
el_GR: ανά σελίδα

en: please enter a comma-separted list of IDs, like %1$s
el_GR: παρακαλούμε εισάγετε μία λίστα προσδιοριστικών διαχωρισμένων με κόμματα, όπως η %1$s

en: preferred route profile
el_GR: Προτιμώμενο προφίλ διαδρομής

en: preview
el_GR: προεπισκόπιση

en: preview all markers from assigned layer(s)
el_GR: προεπισκόπηση όλων των δεικτών από εκχωρημένα επίπεδα

en: publish
el_GR: δημοσίευση

en: released on
el_GR: διατέθηκε στις

en: reset map view
el_GR: επαναφορά προβολής χάρτη

en: same layer(s) as original marker
el_GR: ίδια επίπεδα με τον αρχικό δείκτη

en: set the map view (zoom and pan) to the user´s location as it updates.
el_GR: ρυθμίζει την προβολή του χάρτη (μεγένθυση και περιστροφή) στην τοποθεσία του χρήστη όσο αυτή ανανεώνεται.

en: show (for maps with set GPX URLs only)
el_GR: εμφάνιση (για χάρτες με ορισμένα μόνο URL GPX)

en: show default start and end icons
el_GR: εμφάνιση προεπιλεγμένων εικονιδίων αρχής και τέλους

en: show full action bar
el_GR: εμφάνιση πλήρους γραμμής ενεργειών

en: show map
el_GR: εμφάνιση χάρτη

en: show more icons
el_GR: εμφάνιση περισσότερων εικονιδίων

en: show search field only
el_GR: εμφάνιση μόνο πεδίου αναζήτησης

en: show sort order selection only
el_GR: εμφάνιση μόνο επιλογής σειράς ταξινόμησης

en: significantly decreased loadtimes for OpenStreetMap-based maps
el_GR: σημαντικά μειωμένοι χρόνοι φόρτωσης για χάρτες βασισμένους στο OpenStreetMap

en: sort order
el_GR: σειρά ταξινόμησης

en: sort order ascending
el_GR: αύξουσα σειρά ταξινόμησης

en: sort order descending
el_GR: φθίνουσα σειρά ταξινόμησης

en: start
el_GR: αρχή

en: start typing to find marker entries based on markername or popuptext
el_GR: αρχίστε να πληκτρολογείτε για να βρείτε καταχωρίσεις δεικτών με βάση το όνομα δείκτη ή το αναδυόμενο κείμενο

en: stop
el_GR: σταμάτα

en: submit
el_GR: υποβολή

en: support for assigning markers to multiple layers
el_GR: υποστήριξη για εκχώρηση δεικτών σε πολλαπλά επίπεδα

en: support for custom Mapbox basemaps
el_GR: υποστήριξη για προσαρμοσμένους βασικούς χάρτες Mapbox

en: support for filters and actions
el_GR: υποστήριξη για φίλτρα και ενέργειες

en: support for pro users
el_GR: υποστήριξη των επαγγελματικών χρηστών

en: translations
el_GR: μεταφράσεις

en: true (for fullscreen maps only)
el_GR: αληθές (για χάρτες πλήρους οθόνης μόνο)

en: true (only add on demand if map view is changed)
el_GR: αληθές (προσθήκη μόνο όταν ζητηθεί, αν αλλάξει η προβολή χάρτη)

en: unassigned
el_GR: δεν ορίστηκε

en: update
el_GR: Ενημέρωση

en: updated by
el_GR: ενημερώθηκε από

en: use distinct marker zoom levels
el_GR: χρήση επιπέδων ζουμ διακριτών δεικτών

en: use layer zoom level for all markers
el_GR: χρήση επιπέδου ζουμ για όλους τους δείκτες

en: very low
el_GR: πολύ χαμηλό

en: view content
el_GR: εμφάνιση περιεχομένων

en: weighting method of routing
el_GR: διορθωτική μέθοδος δρομολόγησης

en: yes (checked)
el_GR: ναι (επιλεγμένο)

en: yes (unchecked)
el_GR: ναι (μη επιλεγμένο)
