Maps Marker Free/Pro - en to it translation catalogue (2220 entries)

en: "List all layers" page settings
it: Impostazioni pagina "Mostra tutti i livelli"

en: "List all markers" page settings
it: Impostazioni pagina "Mostra tutti i marcatori"

en: "edit map"-link on frontend based on user-permissions for better maintainability
it: "modifica mappa" -link sul frontend regolato dai permessi dell'utente per una miglior manutenibilità

en: # Markers
it: # Marcatore

en: %1$s allows you to choose from different geocoding providers which enables you to get the best results according to your needs.
it: %1$s consente di scegliere fra differenti provider di geocoding che ti permettono di ottenere i migliori risultanti a seconde delle tue esigenze.

en: %1$s errors (skipped rows from importfile: %2$s)
it: %1$s errori (righe saltate dal file di importazione: %2$s)

en: %1$s in the marker name
it: %1$s nel nome del marcatore

en: %1$s in the popup text
it: %1$s nel testo del popup

en: %1$s is based on Leaflet.js maintained by Vladimir Agafonkin
it: %1$s è basato su Leaflet.js sviluppato da Vladimir Agafonkin

en: %1$s layers updated (IDs: %2$s)
it: %1$s livelli aggiornati (ID: %2$s)

en: %1$s layers would be updated (IDs: %2$s)
it: %1$s livelli verrebbero aggiornati (IDs: %2$s)

en: %1$s markers
it: %1$s marcatori

en: %1$s markers updated (IDs: %2$s)
it: sono stati aggiornati %1$s marcatori (IDs: %2$s)

en: %1$s markers would be updated (IDs: %2$s)
it: Si aggiornerebbero %1$s marcatori (IDs: %2$s)

en: %1$s new layers created (IDs: %2$s)
it: %1$s nuovi livelli creati (ID: %2$s)

en: %1$s new layers would be created (rows: %2$s)
it: %1$s nuovi livelli verrebbero creati (righe: %2$s)

en: %1$s new markers created (IDs: %2$s)
it: sono stati creati %1$s nuovi marcatori (IDs: %2$s)

en: %1$s new markers would be created (rows: %2$s)
it: Si creerebbero %1$s nuovi marcatori (righe: %2$s)

en: %1$s out of %2$s requests/%3$s
it: %1$s su %2$s richieste/%3$s

en: %1$s out of %2$s requests/domain/%3$s
it: %1$s su %2$s richieste/dominio/%3$s

en: %1$s requests/%2$s
it: %1$s richieste/%2$s

en: %1$s requests/domain/%2$s
it: %1$s richieste/dominio/%2$s

en: %1$s uses icons from the Maps Icons Collection maintained by Nicolas Mollet
it: %1$s utilizza icone della Maps Icons Collection mantenuta da Nicolas Mollet

en: %1$s warnings (rows from importfile: %2$s)
it: %1$s avvertimenti (righe del file d'importazione: %2$s)

en: (for marker listings below multi-layer maps only)
it: (soltanto per elenchi di marcatori posti sotto le mappe multilivello)

en: (frequently asked questions)
it: (domande frequenti)

en: (not now, hide message)
it: (non ora, nascondi il messaggio)

en: (required) Comma-separated list of WMS layers to show
it: (obbligatori) Elenco di livelli WMS separati da virgola da mostrare

en: (with semicolons as delimiters)
it: (con il simbolo ; come delimitatore)

en: <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> allows up to %3$s requests/domain/day and a maximum of %4$s requests/%5$s without registration - just select "%6$s" as preferred "Geocoding provider" in the according tab on the left to start using the service.
it: <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> consente fino a %3$s richieste/dominio/giorno e un massimo di %4$s richieste/%5$s senza registrazione - basta selezionare "%6$s" come "Geocoding provider" preferito nella corrispondente scheda sulla sinistra per iniziare ad utilizzare subito il servizio.

en: <a href="%1$s" target="_blank">Click here</a> for a tutorial on how to activate MapQuest basemaps.
it: <a href="%1$s" target="_blank">Clicca qui</a> per un tutorial su come attivare le mappe di base MapQuest.

en: <a href="%1$s" target="_blank">Mapzen Search</a> is a search engine for places worldwide, powered by open data and as result our recommended geolocation provider.
it: <a href="%1$s" target="_blank">Mapzen Search</a> è un motore di ricerca per tutti i luoghi del mondo realizzato con dati pubblici e con i risultati del nostro raccomandato provider di geolocalizzazione.

en: <a href="%1$s" target="_blank">OpenStreetMap.org</a> and many other related services are formally operated by the <a href="%2$s" target="_blank">OpenStreetMap Foundation</a> (OSMF) on behalf of the community. Use of all OSMF operated services is subject to the <a href="%3$s" target="_blank">Acceptable Use Policies</a> and <a href="%4$s" target="_blank">Privacy Policy</a>. Please <a href="%5$s" target="_blank">contact the OSMF</a> if you have licensing, copyright or other legal questions and issues.
it: <a href="%1$s" target="_blank">OpenStreetMap.org</a> e molti altri servizi correlati sono formalmente effettuati dalla <a href="%2$s" target="_blank">OpenStreetMap Foundation</a> (OSMF) a nome della comunità. L'utilizzo di tutti i servizi offerti da OSMF è soggetto all'accettazione di tutti i <a href="%3$s" target="_blank">Termini d'Utilizzo</a> e <a href="%4$s" target="_blank">Normativa sulla Privacy</a>. Per favore <a href="%5$s" target="_blank">contatta la OSMF</a> se dovessi avere problemi di licenza, copyright o altre quesiti e problemi legali.

en: <a href="%1$s" target="_blank">OpenStreetMap</a> is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license. OpenStreetMap powers map data on thousands of web sites, mobile apps, and hardware devices. It is built by a community of mappers that contribute and maintain data about roads, trails, cafés, railway stations, and much more, all over the world.
it: <a href="%1$s" target="_blank">OpenStreetMap</a> è una mappa del mondo creata da persone come te e libera di essere usata sotto la licenza open. OpenStreetMap fornisce i dati mappali a diversi siti web, applicazioni per cellulari, e dispositivi fissi. OpenStreetMap è costruita da una comunità di mappatori che contribuisce a mantiene aggiornati i dati su strade, itierari, caffè, stazione ferroviarie e molto altro di tutto il mondo.

en: <a href="%1$s" target="_blank">maps.stamen.com</a> remains free (and ad-free), serves upwards of %2$s million tiles a month, and takes them hundreds of hours, and thousands of dollars, to sustain.
it: <a href="%1$s" target="_blank">maps.stamen.com</a> resta gratuita (e senza pubblicità), fornisce circa %2$s milioni di mattonelle al mese, che significa un'impegno di centinaia di ore e migliaia di dollari da pagare.

en: <a href="%1$s">Click here to show all affected URLs</a>
it: <a href="%1$s">Clicca qui per visualizzare tutte le URL implicate</a>

en: <a href="%1$s">Please click here to start the automatic update process</a>
it: <a href="%1$s">Clicca qui per iniziare il processo di aggiornamento automatico</a>

en: <a href="%s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
it: <a href="%s">È necessario rinnovare la licenza per accedere agli aggiornamenti e al supporto, al fine di mantenere il plugin sicuro ed allo stato dell'arte</a>.

en: <b>Warning: an active plugin or theme is also embedding the Google Maps API (script handle: %1$s) - this can break (Google) maps and address search on backend for %2$s!</b><br/>To fix this, please either remove that additional Google Maps API call manually or enable the compatibility option "<a href="%3$s">Deregister Google Maps API scripts enqueued by third parties</a>"
it: <b>Attenzione: un plugin attivo o tema sta incorporando Google Maps API (script handle: %1$s) - ciò potrebbe interrompere (Google) maps e la ricerca indirizzi nel backend per %2$s!</b><br/>Per risolvere il problema, per favore puoi rimuovere manualmente la chiiamata aggiuntiva a Google Maps API oppure abilitare l'opzioni di compatibilità "<a href="%3$s">Annullamento della registrazione script Google Maps API aggiunti da terze parti</a>"

en: <strong>Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel</strong><br/>Beta versions may be used on production sites on your own risk only as they might be unstable!<br/>Important: please <a href="%1s">save the settings manually</a> after each plugin update and <a href="%2s" target="_blank">use the helpdesk</a> for feedback.
it: <strong>È abilitato il Beta testing - gli aggiornamenti saranno scaricati dal canale delle versioni Beta</strong><br/>L'uso delle versioni Beta su siti reali è a vostro rischio perché potrebbero essere instabili!<br/>Importante: <a href="%1s">salvare manualmente le impostazioni</a> dopo ogni aggiornamento del plugin e <a href="%2s" target="_blank">usare l'helpdesk</a> per scambiare commenti e suggerimenti.

en: <strong>Important information for multisite installations:</strong><br/><h3>Please update the plugin "Leaflet Maps Marker" to the latest version (to avoid data loss when the plugin "Leaflet Maps Marker" gets deleted)!</h3>This message will disappear as soon as the free plugin has been updated.
it: <strong>Informazione importante per le installazioni multisito:</strong><br/><h3>È necessario aggiornare il plugin gratuito "Leaflet Maps Marker" all'ultima versione disponibile (per evitare la perdita dei suoi dati quando il plugin "Leaflet Maps Marker" viene cancellato)!</h3>Qesto messaggio scomparirà non appena il plugin gratuito sarà stato aggiornato.

en: <strong>Important remarks if you plan to copy layers AND markers from another WordPress site</strong>:<br/> the next layer created will get the ID %1$s, so please verify after the layers have been created that the values in the column <i>layer</i> in the related marker import file fit the new layer IDs!
it: <strong>Annotazioni importanti se prevedi di copiare livelli E marcatori da un altro sito WordPress</strong>:<br/> Il prossimo livello creato avrà ID %1$s, pertanto verifica per favore che nei livelli creati i valori della colonna <i>layer</i> nel relativo file d'importazione coincidano con i nuovi Livelli ID!

en: <strong>Thanks for purchasing a valid license key for Maps Marker Pro!</strong><br/>To finish the installation please FIRST update the inactive plugin "Leaflet Maps Marker" to the latest version and THEN delete the plugin in order to avoid plugin conflicts!<br/><h3>Deleting the plugin "Leaflet Maps Marker" before updating to the latest version will result in data loss!</h3> This message will disappear as soon as the free plugin has been updated and deleted.
it: <strong>Grazie per aver acquistato un codice di licenza valido per Maps Marker Pro!</strong><br/>Per completare l'installazione è necessario aggiornare il plugin "Leaflet Maps Marker" inattivo all'ultima versione disponibile e successivamente cancellare il plugin al fine di evitare eventuali conflitti con la versione PRO!<br/><h3>Se si cancellasse il plugin gratuito "Leaflet Maps Marker" prima di aggiornarlo si perderebbero i suoi dati!</h3> Qesto messaggio scomparirà non appena il plugin gratuito sarà stato aggiornato e successivamente cancellato.

en: <strong>Warning: you are using the plugin cformsII which is causing the TinyMCE editor to break when creating new maps!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "cformsII" / "Global Settings" in your WordPress admin menu<br/>2. open the tab "WP Editor Button support"<br/>3. check the option "Fix TinyMCE error"<br/>4. save changes<br/><br/>If you do not see this option in your settings, please upgrade to the latest version first (this has to be done manually - see plugin website http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ for details)<br/><br/>This message will disappear automatically when the cformsII option "Fix TinyMCE error" is checked.
it: <strong>Attenzione: è in uso il plugin cformsII, questo causa il malfunzionamento del' editor TinyMCE mentre si creano nuove mappe!</strong><br/><br/>Ecco come ovviare al problema:<br/>1. cliccare su "cformsII" / "Global Settings" nel vostro menu di amministrazione di WordPress<br/>2. aprire la scheda "WP Editor Button support"<br/>3. selezionare l'opzione "Fix TinyMCE error"<br/>4. salvare le modifiche<br/><br/>Se questa opzione non esiste nelle impostazioni, sarà necessario aggiornare il plugin e poi ripetere i passaggi precedenti (l'aggiornamento deve essere fatto manualmente - per i dettagli vedere sito web del plugin http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ )<br/><br/>Questo messaggio scomparirà automaticamente quando l'opzione "Fix TinyMCE error"  di cformsll viene selezionata.

en: <strong>Warning: you are using the plugin jQuery Colorbox which is causing maps to break!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "Settings" / "jQuery Colorbox" in your WordPress admin menu<br/>2. Uncheck the setting "Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:"<br/>3. check the setting "Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" instead<br/>4. save changes<br/><br/>This message will disappear automatically when the jQuery Colorbox option was updated.
it: <strong>Attenzione: è in uso il plugin jQuery Colorbox, questo causa il malfunzionamento della mappa!</strong><br/><br/>Ecco come ovviare al problema:<br/>1. cliccare su "Impostazioni" / "jQuery Colorbox" nel vostro menu di amministrazione di WordPress<br/>2. Deselezionare l'impostazione "Automatizzare jQuery Colorbox per tutte le immagini in pagine, articoli e gallerie:"<br/>3. e, invece, selezionare l'impostazione "Automatizzare jQuery Colorbox soltanto per le immagini nelle gallerie di WordPress:" <br/>4. salvare le modifiche<br/><br/>Questo messaggio scomparirà automaticamente quando l'opzione di jQuery Colorbox sarà aggiornata.

en: A custom image can only be used if you sign up for a custom visualead API key! Please visit %s for more information.
it: Si può usare un'immagine personalizzata esclusivamente se si è registrati per una chiave API Visualead personalizzata! Visitare %s per ulteriori informazioni.

en: A graphic advertising your World. Format: 180x120 pixel, transparent PNG
it: Un immagine per pubblicizzare il vostro Mondo. Formato: 180x120 pixel, PNG trasparente

en: A graphic spotlighting your World in promotions. Format: 1024x500 pixel, transparent PNG
it: Immagine che evidenzia il vostro mondo nelle promozioni. Formato: 1024x500 pixel, PNG trasparente

en: A high resolution icon for your World which can be included in features. Format: 512x512 pixel, transparent PNG
it: Un'icona del vostro mondo ad alta risoluzione che può essere inclusa nelle funzionalità. Formato 512x512 pixel, PNG trasparente

en: A layer with the ID %1$s has been successfully created
it: Creazione del livello con ID %1$s avvenuta con successo

en: A layer with the ID %1s does not exist
it: Il livello con ID %1s non esiste

en: A marker with the ID %1$s has been successfully created
it: La creazione del marcatore con ID %1$s è avvenuta con successo

en: A marker with the ID %1s does not exist
it: Il marcatore con ID %1s non esiste

en: A promotion text describing your World in more details.
it: Testo promozionale per descrivere dettagliatamente il vostro Mondo.

en: A short name for your World, should only be up to 20 characters, to be used when there is not enough space.
it: Un nome breve per il vostro Mondo, non più lungo di 20 caratteri, da usare quando non c'è abbastanza spazio.

en: A simple scale control that shows the scale of the current center of screen in metric (m/km) and/or imperial (mi/ft) systems. The following settings will be used for all marker and layer maps.
it: Semplice controllo di scala che mostra la scala dell'attuale centro dello schermo nel sistemi metrico (m/km) e/o imperiale (mi/ft). Le seguenti impostazioni saranno utilizzate per tutti i marcatori e livelli di mappa.

en: A tutorial on how to configure Mapbox basemaps can be found at %1$s
it: Una guida su come configurare la mappa di base Mapbox si trova a %1$s

en: AMP support: show placeholder image for map with link to fullscreen view on AMP enabled pages
it: supporto AMP: mostra l'immagine segnaposto per la mappa con un link alla vista a pien schermo nelle pagine AMP abilitate

en: API Key
it: Chiave API

en: API Keys
it: Chiavi API

en: API access token
it: Token di accesso API

en: API access via IP %1s is not allowed
it: Accesso API via IP %1s non consentito

en: API action is not allowed
it: Azione API non consentita

en: API call was successful
it: Chiamata API avvenuta con successo

en: API default format
it: Formato predefinito API

en: API is disabled
it: API disabilitata

en: API key
it: Chiave API

en: API key required
it: Chiave API richiesta

en: API key required!
it: Chiave API necessaria!

en: API keys have been successfully generated.
it: Le chiavi API sono state generate correttamente.

en: API keys have been successfully regenerated.
it: Le chiavi API sono state correttamente rigenerate.

en: API keys have been successfully revoked.
it: Le chiavi API sono state revocate correttamente.

en: API parameter action has to be set
it: L'azione del parametro API deve essere impostata

en: API parameter action is invalid
it: Azione del parametro API non valida

en: API parameter date_from or date_to has be set when searching date fields
it: Il parametro API date_from o date_to deve essere impostato quando si effettuano ricerche con i campi data

en: API parameter id has to be set
it: L'IP del parametro API deve essere impostato

en: API parameter type has to be set
it: Il tipo del parametro API deve essere impostato

en: API parameter type is invalid
it: Tipo del parametro API non valido

en: API parameters lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right and lon_bottom_right have be set when performing a boundingbox search
it: I parametri API lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right e lon_bottom_right devono essere impostati quando si effettuano ricerche con riquadro delimitatore

en: API search parameter searchkey has to be set
it: Il parametro API di ricerca searchkey deve essere impostato

en: API search parameter searchkey is invalid
it: Il parametro API di ricerca searchkey non è valido

en: API search parameter searchvalue has to be set
it: Il parametro API di ricerca searchvalue deve essere impostato

en: API status
it: Stato API

en: API version is invalid
it: Versione API non valida

en: Access to Mapbox web services requires an access token. The access token is used to associate requests to API resources with your account.
it: Per l'accesso ai server web di Mapbox è necessario un token di accesso. Il token di accesso viene utilizzato per associare le richieste di risorce API con il tuo account.

en: Access to plugin updates and support area valid until:
it: L'accesso agli aggiornamenti e al supporto per il plugin è valido fino al:

en: Action bar settings
it: Impostazioni della Barra d'azione

en: Action bar visibility
it: Visibilità barra d'azione

en: Active WMS layers
it: Livelli WMS attivi

en: Active shortcodes with invalid map IDs
it: Shortcode Attivi con ID mappa invalidi

en: Add GeoRSS feed to &lt;head&gt;
it: Aggiunge un feed GeoRSS a &lt;head&gt;

en: Add Map
it: Aggiungi mappa

en: Add a geolocate button to all maps which allows to show and follow your current location:
it: aggiungi un pulsante di geolocalizazione a tutte le mappe che permetta di mostrare e seguire la tua posizione attuale:

en: Add a geolocate button to each map
it: Aggiungi un pulsante per la geolocalizzazione su ogni mappa

en: Add a new marker to display a single location. To display multiple locations at the same time, <a href="%1$s">create a layer</a> first (e.g. "company locations") and then add markers (e.g. "headquarters", "store A", "store B") assigned to that layer.
it: Aggiungere un nuovo marcatore per mostrare una singola posizione. Per visualizzare più località contemporaneamente bisogna prima <a href="%1$s"> creare  un livello </a> (es. "località aziendali") e poi aggiungere i marcatori (e.g. "Direzione Generale", "Magazzino A", "Magazzino B") e assegnarli a quel livello.

en: Add an expandable minimap to your maps which shows the same as the main map with a set zoom offset
it: Aggiungi una mini mappa espandibile che mostra la stessa superficie della mappa principale con un prestabilito livello di ingrandimento

en: Add new layer
it: Aggiungi livello

en: Add new marker
it: Aggiungi marcatore

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information!
it: Aggiungere una nuova traduzione o aggiornarne una esistente è molto semplice - per maggiori informazioni al riguardo visitate %s!

en: Additionally the pro version does not display the visualead logo on the QR code output pages.
it: La versione PRO consente di non visualizzare il logo sulle pagine di output del codice QR.

en: Address
it: Indirizzo

en: Admin notices
it: Avvisi dell'amministratore

en: Administrator (Capability activate_plugins)
it: Amministratore (Capacità activate_plugins)

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Affiliate ID
it: ID di affiliazione

en: Affiliates
it: Affiliati

en: After camera movement stops, specifies the number of seconds to wait before refreshing the view (is used when viewRefreshMode is set to onStop)
it: Specificare il numero di secondi di attesa prima di aggiornare la vista, dopo che si è fermato il movimento della fotocamera (si usa quando la viewRefreshMode è impostata su onStop)

en: Albanian
it: Albanese

en: Algolia Places settings
it: Algolia Places - Impostazioni

en: All broken layer assignements have been updated successfully to layer ID %1$s.
it: Tutti gli assegnamenti dei livelli interrotti sono stati aggiornati con successo nel livello ID %1$s.

en: All layers
it: Tutti i livelli

en: All markers from all layers have been successfully deleted
it: Tutti i marcatori di tutti i  livelli sono stati cancellati con successo

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully assigned to layer ID %2$s
it: Tutti i marcatori del livello ID %1$s sono stati assegnati con successo al livello ID %2$s

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
it: Tutti i marcatori del livello ID %1$s sono stati eliminati con successo (o il riferimento al livello è stato rimosso se il marcatore era stato assegnato a più livelli)

en: Allowed API actions
it: Azioni dell'API consentite

en: Allowed API request methods
it: Metodi di richiesta API consentiti

en: Allowed referer
it: Provenienza consentita

en: Allows you to specify <a href="%1$s" target="_blank">PolylineOptions</a> to style spider legs.
it: Permette di specificare <a href="%1$s" target="_blank">Opzioni Polilinea</a> per modellare i segmenti della polinea.

en: Allows you to toggle marker display on frontend
it: Ti consente di commutare la visibilità dei marcatori nel frontend

en: Always
it: Sempre

en: Amharic
it: Amarico

en: Amount of pixels to pan when pressing an arrow key
it: Quantità in pixel di spostamento, per eseguire una panoramica, corrispondente alla pressione di un tasto freccia

en: An API key is required if you want to use Bing Maps as basemap for marker or layer maps. Please click on the question mark for more info on how to get your API key.
it: Per utilizzare Bing Maps come mappa base per marcatori di mappa o per mappe multilivello è necessaria una chiave API. Per ricevere informazioni su come ottenere la vostra chiave API cliccate sul punto interrogativo.

en: An issue with your MapQuest API key %1$s occured - please check the support forum at %2$s for more details
it: Si è verificato un problema con la tua MapQuest API key %1$s - verifica per favore nel forum di supporto %2$s per maggiori dettagli

en: App icon URL
it: URL icona dell'applicazione

en: Appends an edit link to the OpenStreetMap attribution text which allows direct edits on www.openstreetmap.org (free account required)
it: Aggiunge un link modifica al testo attributivo di OpenStreetMap che permette di modificare direttamente su www.openstreetmap.org (creazione di un account gratuito necessaria)

en: Arabic
it: Arabo

en: Arabic (Saudi Arabia)
it: Arabo (Arabia Saudita)

en: Are you sure that you want to revoke this API key?
it: Sei certo di voler revocare questa chiave API?

en: Armenian
it: Armeno

en: As you are running your blog within a WordPress Multisite installation, please use this icon directory on your server: %2$s/
it: Dal momento che il blog gira su un'installazione WordPress Multisite, per le icone creare sul server questa directory: %2$s/

en: Assign the following layer instead
it: Aeegnare invece il livello seguente

en: Assigned missing layer ID
it: Assegnato ID livello mancante

en: Async GeoJSON loading for layer maps
it: Caricamento Async GeoJSON per i livelli di mappa

en: Attach directions panel with address to popup text on each marker
it: Attacca il pannello delle indicazioni stradali con l'indirizzo al popup di testo di ogni marcatore

en: Attachment
it: Allegato

en: Attention: multi-layer-maps (including sublayers) and assigned markers cannot be duplicated by using bulk actions. Please duplicate the included sublayers instead, manually create a new multi-layer-map and assign the duplicated layers to that new multi-layer-map.
it: Avvertenza: mappe multilivelli (incluso i sottolivelli) e i marcatori assegnati non possono essere duplicati utilizzando azioni di massa. Per favore, duplicate invece i sottolivelli, poi create manualmente una nuova mappa multilivello assegnando a questa i livelli duplicati.

en: Attention: when you save the map, the position of the marker will be used for the map center!
it: Attenzione: quando si salva la mappa, la posizione del marcatore sarà utilizzata come centro della mappa!

en: Attributes to display for each layer in controlbox
it: Attributi da visualizzare per ogni livello nel quadro controllo

en: Attribution
it: Attribuzione

en: Audit
it: Controllo

en: Augmented-Reality
it: Realtà aumentata

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Authentication failed: REST API public key must be provided
it: Autenticazione fallita: una chiave pubblica REST API deve essere inserita

en: Authentication failed: REST API secret token must be provided
it: Autenticazione fallita: un token segreto REST API deve essere inserito

en: Authentication failed: the REST API keys are not valid
it: Autenticazione fallita: le chiavie REST API non sono valide

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
it: Autenticazione per utenti Piano Premium Google Maps API

en: Authentication method
it: Metodo di autenticazione

en: Authentication settings
it: Impostazioni di autenticazione

en: Author (Capability edit_published_posts)
it: Autore (Capacità edit_published_posts)

en: Automatic GPX download cancelled due to security concerns - the file at %1$s does not seem to be a valid XML file!
it: Scaricamento automatico GPX annullato per problemi di sicurezza - il file in %1$s non sembra essere un file XML valido!

en: Automatic Google XML sitemap integration
it: Integrazione automatica di Google XML sitemap

en: Automatically switched to fallback provider
it: Commuta automaticamente al provider di riserva

en: Autostart
it: Avvio Automatico

en: Available WMS layers
it: Livelli WMS disponibili.

en: Available WMS layers for new markers/layers
it: Livelli WMS disponibili per nuovi marcatori/livelli

en: Available basemaps in control box
it: Mappe base disponibili nel quadro di controllo

en: Available columns
it: Colonne disponibili

en: Available geocoding providers
it: Servizi di geocodifica disponibili

en: Available overlays for new markers/layers
it: Sovrimpressioni disponibili per nuovi marcatori/livelli

en: Available overlays in control box
it: Sovrimpressioni disponibili nel quadro di comando

en: Available providers
it: Servizi disponibili

en: Available sort orders in action bar dropdown field
it: Criteri di ordinamento disponibile nel campo a discesa della barra d'azione

en: Average heart rate
it: Frequenza cardiaca media

en: Average moving pace
it: Andatura in movimento media

en: Avoid highways
it: Evita autostrade

en: Avoid tolls
it: Evita pedaggi

en: Azerbaijani (Latin)
it: Azero (Latino)

en: Back to Tools
it: Torna a Strumenti

en: Background
it: Sfondo

en: Backup/Restore settings
it: Impostazioni Backup/Recupero

en: Bangla (Bangladesh)
it: Bengalese (Bangladesh)

en: Bangla (India)
it: Bengalese (India)

en: Basemap
it: Mappa base

en: Basemap/overlay controlbox on frontend
it: Quadro di comando di mappa base/sovrimpressione nel frontend

en: Basemaps
it: Mappe base

en: Basque
it: Basco

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions from <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> which give you a guideline on how to deal with the most common issues.
it: Prima di inviare una richiesta di supporto, leggere e seguire le istruzioni qui <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a>, che indicano le linee guida per il trattamento e la risoluzione dei problemi più comuni.

en: Begin of run
it: Inizio del ciclo

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Below you find you current settings. Use copy and paste to make a backup or restore.
it: Sotto troverete le impostazioni attuali. Usare il copia e incolla per fare un backup o un recupero.

en: Bengali
it: Bengalese

en: Bicycle
it: Biciclette

en: Bing Culture Parameter
it: Parametro Cultura di Bing

en: Bing Maps
it: Mappe di Bing

en: Bing Maps (Aerial)
it: Bing Maps (Aerea)

en: Bing Maps (Aerial+Labels)
it: Bing Maps (Aerea+Etichette)

en: Bing Maps (Road)
it: Bing Maps (Strada)

en: Bing Maps (worldwide)
it: Mappe di Bing (tutto il mondo)

en: Bing Maps API key
it: Chiave API di Bing Maps

en: Black and White
it: Bianco e Nero

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Bosnian (Latin)
it: Bosniaco (Latino)

en: Both public and private API keys are needed for API calls!
it: Entrambe le chiavi API, pubblica e privata, sono necessarie per le chiamate API!

en: Bottom left of the map
it: A sinistra in fondo alla mappa

en: Bottom right of the map
it: A destra in fondo alla mappa

en: Bounty Hunters wanted! Find security bugs to earn cash and licenses
it: Cercasi Cacciatori di taglie! Trova eventualibug di sicurezza e guadagni soldi e licenze

en: Brazil
it: Brasile

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bulk actions for selected layers
it: Azioni in massa per i livelli selezionati

en: Bulk actions for selected markers
it: Azioni di massa per i marcatori selezionati

en: Bulk updates for all %1$s existing layer maps
it: Aggiornamento in massa per tutti i %1$s livelli di mappa esistenti

en: Bulk updates for marker maps
it: Aggiornamento in massa dei marcatori di mappa

en: By default the language will be retrieved from the WordPress global variable $locale = %1$s (with a fallback to %2$s if not supported)
it: Di base la lingua viene rilevata dalla variabile globale di WordPress $locale = %1$s (con un ripiego su %2$s se questa non è supportata)

en: CSS classname
it: nome della classe CSS

en: CSS for images in popups
it: CSS per le immagini nei popup

en: Cached QR images will automatically be deleted if the according marker or layer map gets deleted!
it: Le immagini QR salvate nella memoria cache verranno cancellate automaticamente quando vengono cancellati i corrispondenti marcatori o mappe!

en: Can be changed for each layer map
it: È possibile cambiare l'impostazione su ogni livello di mappa

en: Cancel
it: Cancella

en: Car
it: Auto

en: Catalan
it: Catalano

en: Catalan Spanish
it: Catalano (Spagna)

en: Central Curdish
it: Curdo centrale

en: Change frequency for layer maps
it: Frequenza di cambiamento per i livelli delle mappe

en: Change frequency for marker maps
it: Frequenza di cambio per le mappe marcatori

en: Change layer ID
it: Cambia ID del livello

en: Change marker ID
it: Cambia ID del marcatore

en: Change number in settings
it: Cambia numero nelle impostazioni

en: Change the countries to search in. You must pass an array of two letters country codes. You can pass two letters country codes (<a href="%1$s" target="_blank">ISO 639-1</a>). Default: Search on the whole planet.
it: Cambia il paese in cui ricercare. Devi immettere un insieme di codici paese a due lettere. Puoi immettere le due lettere del codice Paese (vedi elenco <a href="%1$s" target="_blank">ISO 639-1</a>). Predefinito: Cerca nell'intero pianeta.

en: Change the default language of the results. You can pass two letters country codes (<a href="%1$s" target="_blank">ISO 639-1</a>).
it: Cambia la lingua predefinita dei risultati. Puoi immettere le due lettere del codice Paese (vedi elenco <a href="%1$s" target="_blank">ISO 639-1</a>).

en: Changelog
it: Registro delle modifiche

en: Changelog for version %s
it: Registro modifiche per la versione %s

en: Check if any markers exist that are assigned to layers that do not exist (anymore). This can happen if you deleted a layer but did not update the assignement of the related markers.
it: Controlla se alcuni degli attuali marcatori siano stati assegnati a livelli che non esistono più. Questo può succedere quando elimini un livello ma non effettui l'aggiornamento dei relativi marcatori (markers).

en: Check this box and click "Save Changes" below to reset plugin options to their defaults.
it: Spunta questa casella e clicca "Salva modifiche" a seguire per ripristinare le opzioni del plugin a quelle iniziali.

en: Checked WMS layers
it: Livelli WMS selezionati

en: Checked overlays in control box
it: Sovrimpressioni selezionate nel quadro di comando

en: Chinese
it: Cinese

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (Semplificato)

en: Chinese (Traditional)
it: Cinese (Tradizionale)

en: Chinese (simplified)
it: Cinese (semplificato)

en: Chinese (traditional)
it: Cinese (tradizionale)

en: Choose how marker names should be displayed in KML files
it: Scegli come i nomi degli identificatori dovrebbero essere rappresentati nei file KML

en: Clear QR code images cache
it: Cancella cache immagini codici QR

en: Clear QR code images cache at %1$s
it: Cancella cache immagini codici QR in %1$s

en: Clearing the full QR code images cache is only recommended when a new QR code background is configured or if the URLs to the fullscreen maps have changed.
it: Si consiglia di cancellare tutta la cache delle immagini dei codici QR solamente quando è stato configurato lo sfondo di un nuovo codice QR o se sono stati cambiati gli URL delle mappe a schermo intero.

en: Click here for a tutorial on how to convert a non-GPX-track file into a GPX track file
it: Cliccare qui per un'esercitazione su come convertire un file di percorso non-GPX in un file di percorso GPX

en: Click here for a tutorial on how to merge multiple GPX-track files into one GPX track file
it: Cliccare qui per un'esercitazione su come unire file multipli di percorsi GPX in un unico file di percorso GPX

en: Click here for more information
it: Cliccare qui per ulteriori informazioni

en: Click here for more information on animations in KML/Google Earth
it: Cliccare qui per maggiori informazioni sulle animazioni in KML/Google Earth

en: Click here for more information on how to display in Wikitude Augmented-Reality browser
it: Cliccare qui per maggiori informazioni su come visualizzare in Wikitude, il browser per la Realtà-Aumentata

en: Click here for more information on how to integrate GeoJSON into external websites or apps
it: Cliccare qui per maggiori informazioni su come integrare GeoJSON in siti web esterni o applicazioni

en: Click here for more information on how to submit your Geo Sitemap to Google
it: Cliccare qui per maggiori informazioni su come inviare la vostra Geo Sitemap a Google

en: Click here for more information on how to subscribe to new markers via GeoRSS
it: Cliccare qui per maggiori informazioni su come sottoscrivere nuovi marcatori via GeoRSS

en: Click here for more information on how to use as KML in Google Earth or Google Maps
it: Cliccare qui per maggiori informazioni su come utilizzare KML in Google Earth o Google Maps

en: Click here for more information on how to use the MapsMarker API
it: Per maggiori informazioni riguardo all'uso dell'API di MapsMarker cliccare qui

en: Click here for more infos on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID
it: Cliccare qui per maggiori informazioni riguardanti il programma di affiliazione di Maps Marker e come ottenere l'ID di affiliazione

en: Click here to contact the site owner who can activate this plugin again.
it: Clicca qui per contattare il proprietario del sito, che può riattivare nuovamente questo plugin.

en: Click here to get more information about this pro feature on mapsmarker.com
it: Cliccare qui per maggiori informazioni relative a questa funzionalità della versione Pro su mapsmarker.com

en: Click here to get the full changelog for leaflet.js v%1s currently integrated in the pro version
it: Cliccare qui per vedere il registro completo delle modifiche per leaflet.js v%1s attualmente impiegato nella versione Pro

en: Clickable
it: Cliccabile

en: Cluster colors
it: Colori dei raggruppamenti

en: Cluster large (inner)
it: Raggruppamento grande (interno)

en: Cluster large (outer)
it: Raggruppamento grande (esterno)

en: Cluster large (text color)
it: Raggruppamento grande (colore del testo)

en: Cluster medium (inner)
it: Raggruppamento medio (interno)

en: Cluster medium (outer)
it: Raggruppamento medio (esterno)

en: Cluster medium (text color)
it: Raggruppamento medio (colore del testo)

en: Cluster small (inner)
it: Raggruppamento piccolo (interno)

en: Cluster small (outer)
it: Raggruppamento piccolo (esterno)

en: Cluster small (text color)
it: Raggruppamento piccolo (colore del testo)

en: Clustering can be enabled/disabled for each layer separately on the layer edit page. Below you will find the global settings which are valid for all layer maps with clustering enabled.
it: Il raggruppamento può essere abilitato/disabilitato individualmente per ogni livello sulla pagina Modifica livello. Sotto troverete le impostazioni globali valide per tutti i livelli di mappa con raggruppamento abilitato.

en: Color
it: Colore

en: Columns to show
it: Colonne da mostrare

en: Comma separated list of keywords that characterize the content provider. When users search for content in Wikitude the tags will be searched as well. A match in the tags is higher ranked than in the description.
it: Elenco di parole chiave separate da virgola che caratterizzano il provider dei contenuti. Quando gli utenti cercano un particolare contenuto su Wikitude, verranno ricercate anche le etichette. Una corrispondenza con le etichette avrà una classificazione migliore rispetto ad una corrispondenza nella descrizione.

en: Comma-separated list of WMS styles
it: Elenco di stili WMS separati da virgola

en: Community driven
it: Gestione Comunitaria

en: Compatibility settings
it: Impostazioni di Compatibilità

en: Content to add to XML sitemap
it: Contenuto da aggiungere a XML sitemap

en: Contributor (Capability edit_posts)
it: Collaboratore (Capacità edit_posts)

en: Control box status
it: riquadro controllo dello stato

en: Control options
it: Opzioni di controllo

en: Controlbox for basemaps/overlays
it: Quadro di comando per mappe base/sovrimpressioni

en: Controlbox for multi-layer-map filter
it: Quadro controllo filtri per mappe multilivello

en: Controlbox status
it: Stato del quadro di comando

en: Controlbox status for all layers has been successfully updated
it: Lo stato del quadro di comando è stato aggiornato con successo per tutti i livelli

en: Controlbox status for the selected markers has been successfully updated
it: Lo stato del quadro di comando per i marcatori selezionati è stato aggiornato con successo

en: Controls the presence of a close button in popups.
it: Controlla la presenza del pulsante di chiusura nei popup

en: Coordinate Reference System
it: Sistema di Coordinate di Riferimento

en: Coordinates
it: Coordinate

en: Country code
it: Codice Paese

en: Create QR code image for standalone map in fullscreen mode
it: Creare immagine del codice QR per mappa autonoma in modalità schermo intero

en: Created By
it: Creato da

en: Created On
it: Creato il

en: Created by
it: Creato da

en: Created on
it: Creato il

en: Credits & special thanks
it: Riconoscimenti & ringraziamenti speciali

en: Croatian
it: Croato

en: Current memory usage: %1$s MB
it: Utilizzo corrente della memoria: %1$s MB

en: Current memory usage: %1$s MB (memory limit: %2$s)
it: Utilizzo corrente della memoria: %1$s MB (limite: %2$s)

en: Custom Basemap
it: Mappa base personalizzata

en: Custom Basemap 2
it: Mappa base personalizzata 2

en: Custom Basemap 3
it: Mappa base personalizzata 3

en: Custom base domain
it: Dominio base personalizzato

en: Custom basemap
it: Mappa base personalizzata

en: Custom basemap %1$s
it: Mappa base personalizzata %1$s

en: Custom basemap 2
it: Mappa base personalizzata 2

en: Custom basemap 3
it: Mappa base personalizzata 3

en: Custom hover text for search field
it: Testo personalizzato del campo ricerca al passaggio del mouse

en: Custom icons URL
it: URL delle icone personalizzate

en: Custom icons directory
it: Directory delle icone personalizzate

en: Custom marker shadow URL
it: URL dell'ombra personalizzata

en: Custom overlay
it: Sovrimpressione personalizzata

en: Custom overlay 2
it: Sovrimpressione personalizzata 2

en: Custom overlay 2 settings
it: Impostazioni sovrimpressione personalizzata 2

en: Custom overlay 3
it: Sovrimpressione personalizzata 3

en: Custom overlay 3 settings
it: Impostazioni sovrimpressione personalizzata 3

en: Custom overlay 4
it: Sovrimpressione personalizzata 4

en: Custom overlay 4 settings
it: Impostazioni sovrimpressione personalizzata 4

en: Custom overlay settings
it: Impostazioni sovrimpressione personalizzata

en: Custom text for search field
it: Testo personalizzato per il campo ricerca

en: Cycling
it: Ciclismo

en: Czech
it: Ceco

en: Daily
it: Giornaliera

en: Danish
it: Danese

en: Data
it: Dati

en: Database downgrade is finished.
it: Il downgrade del database è stato completato.

en: Database upgrade is finished.
it: L'aggiornamento del database è terminato.

en: Date format
it: Formato data

en: Day
it: Giorno

en: Default Field
it: Campo predefinito

en: Default action for clicking on icons or marker names
it: Azione predefinita quando si clicca sulle icone o sui nomi dei marcatori

en: Default basemap
it: Mappa base predefinita

en: Default basemap for new markers/layers
it: Mappa base predefinita per nuovi marcatori/livelli

en: Default culture
it: Cultura predefinita

en: Default icon
it: Icona predefinita

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Default layer ID
it: ID livello predefinito

en: Default number of markers for paging
it: Numero predefinito di marcatori per la paginazione

en: Default number of markers for paging:
it: Numero predefinito di marcatori per la paginazione:

en: Default output format (can be overwritten by parameter format on each API request)
it: Formato predefinito output (può essere sovrascritto da formato parametro in ogni richiesta API)

en: Default values for marker icons
it: Valori predefiniti per le icone dei marcatori

en: Default values for marker popups
it: Valori predefiniti per i popup dei marcatori

en: Default values for markers added directly
it: Valori predefiniti per marcatori aggiunti direttamente

en: Default values for new layer maps
it: Impostazione predefinita dei valori per i nuovi livelli di mappa

en: Default values for new marker maps
it: Valori predefiniti per nuovi marcatori di mappa

en: Defaults values for markers added directly:
it: Valori predefiniti dei marcatori aggiunti direttamente:

en: Deferred loading
it: Caricamento differito

en: Delay in milliseconds after last character input in the search field on marker and layer edit pages before a request to the geocoding provider is sent.
it: Ritardo in millisecondi dopo l'inserimento dell'ultimo carattere nel campo di ricerca nelle pagine di modifica dei marcatori e dei livelli prima che venga inviata una richiesta al provider di geocoding.

en: Delete all %1$s markers from all %2$s layers
it: Cancella tutti i %1$s marcatori da tutti i %2$s livelli

en: Delete all markers from a layer
it: Cancellare tutti i marcatori dal livello

en: Depending on the numbers of layers to add, an easier alternative for copying layers and markers from another site could be to use tools like phpmyadmin to export the following database tables on the old site and import them on the new site: %1$s and %2$s
it: In relazione al numero di livelli da aggiungere, un'alternativa più semplice per copiare livelli e marcatori da un altro sito potrebbe essere l'uso di strumeti tipo phpmyadmin per esportare le seguenti tabelle del database del vecchio sito e importarle nel nuovo sito: %1$s e %2$s

en: Dequeue Google Maps API scripts by third parties
it: Dequeue script API di Google Maps da parte di terzi

en: Description
it: Descrizione

en: Description of the content provider that provides additional information about the content displayed.
it: Descrizione del provider di contenuti che fornisce informazioni aggiuntive riguardo al contenuto visualizzato.

en: Direction
it: Direzione

en: Direction where to open the tooltip. %1$s will dynamicaly switch between right and left according to the tooltip position on the map.
it: La direzione di apertura del tooltip. %1$s commuterà automaticamente tra destra e sinsitra in base alla posizione del tooltip sulla mappa.

en: Directions
it: Indicazioni stradali

en: Disabling async GeoJSON loading will increase page loadtime and is only needed if multiple instances of a layer map should be displayed on one page.
it: Disabilitando il caricamento async GeoJSON si incrementerà il tempo di caricamento della pagina ed è necessario solo se si devono visualizzare sessioni multiple di mappe con livelli nella stessa pagina.

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popuptexts and is only recommended if special HTML tags are needed.
it: Disattivando questa opzione ti consente di visualizzare testi popup non filtrati ed è raccomandato solo se si necessita di speciali tag HTML.

en: Display a list of markers below the map
it: Visualizzare una lista di marcatori sotto la mappa

en: Display a list of markers under layer maps
it: Visualizza un elenco di marcatori sotto i livelli di mappa

en: Display legend?
it: Visualizzare legenda?

en: Display markers from selected layers only
it: Mostra tutti i marcatori del livello selezionato

en: Display panel
it: Visualizza pannello

en: Display the marker name as small texts on top of marker icons:
it: Visualizza il nome del marcatore come piccoli testi sopra alle icone dei marcatori:

en: Distance
it: Distanza

en: Distance precision
it: Precisione della distanza

en: Distance unit in list
it: Unità di distanza in lista

en: Distance units
it: Unità di misura della distanza

en: Do you have questions or issues? Please use the following support channels appropriately.
it: Hai delle domande o stai riscontrando dei problemi? Per cortesia utilizza appropriatamente i seguenti canali di supporto.

en: Do you really want to change active WMS layers for all layers? (cannot be undone)
it: Si vuole veramente cambiare i livelli WMS attivi  per tutti i livelli? (impossibile annullare)

en: Do you really want to change active WMS layers for the selected markers? (cannot be undone)
it: Si vuol veramente cambiare i livelli WMS attivi per i marcatori selezionati? (non reversibile)

en: Do you really want to change the GPX panel status (for layers with set GPX URL only) for all layers? (cannot be undone)
it: Sei certo di voler cambiare lo stato del pannello GPX (solo per i livelli con la URL GPX impostata) per tutti i livelli (quest'azione è irreversibile)

en: Do you really want to change the GPX panel status (for markers with set GPX URL only) for the selected markers? (cannot be undone)
it: Sei certo di voler cambiare lo stato del pannello GPX (solo per i marcatori con la URL GPX impostata) per i marcatori selezionati? (quest'azione è irreversibile)

en: Do you really want to change the ID?
it: Si vuol veramente cambiare l'ID?

en: Do you really want to change the URL to GPX track for all layers? (cannot be undone)
it: Vuoi davvero cambiare la URL della traccia GPX di tutti i livelli? (quest'azione è irreversibile)

en: Do you really want to change the URL to GPX track for the selected markers? (cannot be undone)
it: Sei sicuro di voler cambiare la URL della traccia GPX per i marcatori selezionati? (quest'azione è irreversibile)

en: Do you really want to change the basemap for all layers? (cannot be undone)
it: Si vuole veramente cambiare la mappa base per tutti i livelli? (impossibile annullare)

en: Do you really want to change the basemap for the selected markers? (cannot be undone)
it: Si vuol veramente cambiare la mappa base per i marcatori selezionati? (non reversibile)

en: Do you really want to change the clustering-status for all layers? (cannot be undone)
it: Si vuole veramente cambiare lo stato del raggruppamento di tutti i livelli? (non è reversibile)

en: Do you really want to change the controlbox status for all layers? (cannot be undone)
it: Si vuole veramente cambiare lo stato del quadro di comando per tutti i livelli? (impossibile annullare)

en: Do you really want to change the controlbox status for the selected markers? (cannot be undone)
it: Si vuol veramente cambiare lo stato del quadro di comando per i marcatori selezionati? (non reversibile)

en: Do you really want to change the icon for the selected markers? (cannot be undone)
it: Si vuol veramente cambiare l'icona per i marcatori selezionati? (non reversibile)

en: Do you really want to change the list marker-status for all layers? (cannot be undone)
it: Si vuole veramente cambiare lo stato dell'elenco marcatori per tutti i livelli? (impossibile annullare)

en: Do you really want to change the map size for all layers? (cannot be undone)
it: Si vuole veramente cambiare la dimensione della mappa per tutti i livelli? (impossibile annullare)

en: Do you really want to change the map size for the selected markers? (cannot be undone)
it: Si vuol veramente cambiare la dimensione della mappa per i marcatori selezionati? (non reversibile)

en: Do you really want to change the overlay status for all layers? (cannot be undone)
it: Si vuole veramente cambiare lo stato della sovrimpressione per tutti i livelli? (impossibile annullare)

en: Do you really want to change the overlay status for the selected markers? (cannot be undone)
it: Si vuol veramente cambiare lo stato della sovrimpressione per i marcatori selezionati? (non reversibile)

en: Do you really want to change the panel status for all layers? (cannot be undone)
it: Si vuole veramente cambiare lo stato del pannello per tutti i livelli? (impossibile annullare)

en: Do you really want to change the panel status for the selected markers? (cannot be undone)
it: Si vuol veramente cambiare lo stato del pannello per i marcatori selezionati? (non reversibile)

en: Do you really want to change the popup status for the selected markers? (cannot be undone)
it: Si vuol veramente cambiare lo stato del popup per i marcatori selezionati? (non reversibile)

en: Do you really want to change the popup text for the selected markers? (cannot be undone)
it: Si vuol veramente cambiare il testo del popup per i marcatori selezionati? (non reversibile)

en: Do you really want to change the zoom level for all layers? (cannot be undone)
it: Si vuole veramente cambiare la mappa base per tutti i livelli? (impossibile annullare)

en: Do you really want to change the zoom level for the selected markers? (cannot be undone)
it: Si vuol veramente cambiare il livello di zoom per i marcatori selezionati? (non reversibile)

en: Do you really want to clear the QR code images cache? (cannot be undone)
it: Si vuole veramente cancellare la cache delle immagini dei codici QR? (non è reversibile)

en: Do you really want to delete all markers from all layers? (cannot be undone)
it: Si vuole veramente cancellare tutti i marcatori da tutti i livelli? (impossibile annullare)

en: Do you really want to delete all markers from the selected layer? (cannot be undone)
it: Si vuole veramente cancellare tutti i marcatori dal livello selezionato? (impossibile annullare)

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s) and all assigned markers? (if a marker is assigned to multiple layers only the reference to the layer will be removed)
it: Vuoi davvero cancellare il livello %1$s (ID %2$s) e tutti i marker assegnati? (se un marcatore è stato assegnato a più strati soltanto il riferimento a questo livello sarà rimosso)

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s)?
it: Si vuole veramente cancellare il livello %1$s (ID %2$s)?

en: Do you really want to delete marker %1$s (ID %2$s)?
it: Si vuole veramente cancellare  il marcatore %1$s (ID %2$s)?

en: Do you really want to delete the selected layer(s) and assigned markers? (cannot be undone)
it: Sei sicuro di voler cancellare i livelli selezionati e i marcatori assegnati? (quest'operazione è irreversibile)

en: Do you really want to delete the selected layer(s)? (cannot be undone)
it: Sei sicuro di voler cancellare i livelli selezionati? (quest'operazione è irreversibile)

en: Do you really want to delete the selected marker(s)? (cannot be undone)
it: Sei sicuro di voler cancellare i marcatori selezionati? (quest'operazione è irreversibile)

en: Do you really want to delete this marker?
it: Si vuole veramente cancellare questo marcatore?

en: Do you really want to delete this marker? (cannot be undone)
it: Vuoi davvero cancellare questo marcatore? (questa operazione non è reversibile)

en: Do you really want to move the selected markers?
it: Si vuole veramente spostare i marcatori selezionati?

en: Do you really want to update your settings?
it: Si vuole veramente aggiornare le impostazioni?

en: Documentation
it: Documentazione

en: Does the WMS server support KML output?
it: Il server WMS supporta l'output KML?

en: Domain to activate
it: Dominio da attivare

en: Download import template files
it: Scarica modelli di importazione

en: Download your free 30-days trial at www.mapsmarker.com
it: Scarica la tua copia di prova valida 30 giorni da www.mapsmarker.com

en: Due to security restrictions icon upload to a custom icon directory is not allowed!
it: Per motivi di sicurezza non è consentito caricare le icone in una directory personalizzata!

en: Duration
it: Durata

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch (Netherlands)
it: Olandese (Olanda)

en: Dynamic list of markers supporting paging, searching and sorting
it: Elenco dinamico di marcatori che supporta paginazione, ricerca ed ordinamento

en: E-Mail
it: E-mail

en: EPSG:3857 (Spherical Mercator), used by most of commercial map providers (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, etc.)
it: EPSG:3857 (Proiezione sferica di Mercatore), utilizzata dalla maggior parte dei provider di mappe commerciali (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, etc.)

en: EPSG:4326 (Mercator), used by some map providers.
it: EPSG:4326 (Proiezione di Mercatore), utilizzata da alcuni provider di mappe.

en: EPSG:4326 (Plate Carree), very popular among GIS enthusiasts
it: EPSG:4326 (Proiezione di Plate Carree), molto popolare tra gli appassionati del GIS

en: Edit
it: Modifica

en: Edit layer
it: Modifica livello

en: Edit layer
it: Modifica livello

en: Edit marker
it: Modifica marcatore

en: Editor (Capability moderate_comments)
it: Editore (Capacità moderate_comments)

en: Editor used to edit maps
it: Editor utilizzato per editare le mappe

en: Elevation
it: Dislivello

en: Elevation gain
it: Dislivello positivo

en: Elevation loss
it: Dislivello negativo

en: Elevation net
it: Dislivello netto

en: Empty basemap
it: Mappa base vuota

en: Enable continuousWorld?
it: Abilitare il mondo continuo?

en: Enable nowrap?
it: Abilitare "nowrap"?

en: Enables mobile hacks for supporting instant taps (fixing 200ms click delay on iOS/Android) and touch holds (fired as contextmenu events).
it: Abilita controllo mobile per il supporto ai tocchi rapidi (utilizzando 200ms ritardo del click su iOS/Android) e ai tocchi prolungati (avviati dagli eventi del menu contestuale).

en: Enabling caching method %1$s to optimize memory usage
it: Abilita metodo di memorizzazione cache %1$s per ottimizzare l'uso della memoria

en: End
it: Fine

en: End icon
it: Icona arrivo

en: End of run
it: Fine del ciclo

en: End time
it: Orario arrivo

en: English
it: Inglese

en: English (Australian)
it: Inglese (Australiano)

en: English (Great Britain)
it: Inglese (Gran Bretagna)

en: English (United Kingdom)
it: Inglese (Regno Unito)

en: English (United States)
it: Inglese (Stati Uniti)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com-backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
it: Inserire l'ID di affiliazione per sostituire in tutte le mappe il MapsMarker.com-backlink predefinito con il vostro link di affiliazione personale - permettendovi di ricevere commissioni fino al 50% dalle vendite della versione PRO.

en: Error
it: Errore

en: Error - active_editor value cannot be set to %1$s!
it: Errore - il valore di active_editor non può essere impostato a %1$s!

en: Error - invalid GeoJSON object:
it: Errore - oggetto GeoJSON non valido:

en: Error: %1s download url could not be found - please check your input parameters!
it: Errore: %1s download url non si trova - per favore verifica i parametri inseriti!

en: Error: An unknown type of local key validation was requested.
it: Errore: è stata richiesto un tipo di convalida della chiave locale sconosciuto.

en: Error: PHP 5.3 or higher is needed for this feature to work properly (you are using PHP %1$s) - please contact your hoster to upgrade your PHP installation!
it: Errore: PHP 5.3 o superiore è necessario affinchè questa caratteristica funzioni correttamente (stai utilizzando PHP %1$s) - per favore contatta il tuo gestore hosting per aggiornare la versione di PHP!

en: Error: Please create the following file (and directories if they do not exist already):<br />\r\n<br />\r\n
it: Errore: è necessario creare il seguente file (e le cartelle se non già esistenti):<br />\r\n<br />\r\n

en: Error: Please make the following path writable:<br />
it: Errore: è necessario rendere scrivibile il seguente percorso:<br />

en: Error: The local key is invalid for this license.
it: Errore: chiave locale non valida per questa licenza

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
it: Errore: la chiave locale per la licenza è stata manomessa o non è valida.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
it: Errore: la chiave locale per la licenza non è valida per la posizione

en: Error: The maximum local license key grace period has expired.
it: Errore: è scaduto il periodo di prova della chiave locale per la licenza.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
it: Errore: Questa licenza è stata sospesa. Tipicamente questo accade quando si cerca di registrare una seconda licenza di prova per lo stesso dominio. <a href="%1s" target="_blank">Cliccare qui per ottenere una licenza senza scadenza per questo dominio.</a>

en: Error: This license is pending review.
it: Errore: questa licenza è in attesa di controllo.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to your previous valid version</a>.
it: Errore: questa versione del plugin è stata rilasciata dopo che il vostro permesso di accesso al download è scaduto. È ncessario <a href="%1$s" target="_blank">rinnovare il permesso di accesso al download ed al supporto</a> oppure <a href="%2$s" target="_blank">oppure ritornare ad una vostra precedente versione valida</a>.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please contact your administrator (%1s) to renew your access to plugin updates and support or to downgrade to your previous valid version.
it: Errore: questa versione del software è stata rilasciata successivamente alla data di scadenza del permesso di accesso. Contattare il vostro amministratore (%1s) per rinnovare il permesso di accesso agli aggiornamenti ed al supporto per il plugin, oppure tornate ad una versione precedente valida.

en: Error: This version of the software was released after your download access expired. Please renew your download and support access or downgrade to a previous version.
it: Si è verificato un errore: Questa versione del software è stata rilasciata successivamente alla data di scadenza del vostro permesso di accesso al download. È necessario rinnovare il vostro permesso oppure tornare ad una versione del software precedente.

en: Error: a PHP extension stopped the import file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help
it: Errore: un'estensione PHP ha interrotto l'operazione di caricamento del file d'importazione. Il PHP non consente di scoprire quale estensione può aver determinato l'interruzione; a questo scopo, può essere d'aiuto phpinfo() per esaminare la lista delle estensioni PHP caricate

en: Error: a layer with the ID %1$s already exists!
it: Errore: esiste già un livello con ID %1$s

en: Error: a layer with the ID %1$s does not exist - skipping row %2$s
it: Errore: non esiste un livello con ID %1$s - la riga %2$s verrà ignorata

en: Error: a layer with the ID %1$s does not exist!
it: Errore: un livello con ID %1$s non esiste!

en: Error: a marker with the ID %1$s already exists!
it: Errore: esiste già un marcatore con ID %1$s

en: Error: a marker with the ID %1$s does not exist - skipping row %2$s
it: Errore: il marcatore con ID %1$s non esiste - la riga %2$s verrà saltata

en: Error: a marker with the ID %1$s does not exist!
it: Errore: un marcatore con ID %1$s non esiste!

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
it: Errore: non è stato possibile ottenere un nuovo codice di licenza. Leggere %s per maggiori informazioni

en: Error: a temporary folder is missing on your server
it: Errore: non è presente alcuna cartella temporanea nel server

en: Error: coordinates cannot be empty!
it: Errore: le coordinate non possono essere senza valore!

en: Error: failed to write to disk
it: Errore: operazione di scrittura sul disco non riuscita

en: Error: file type not allowed - allowed file types: %1$s
it: Errore: tipo di file non permessso - sono permessi i seguenti tipi di file: %1$s

en: Error: geocoding for address "%1$s" in row %2$s failed (%3$s) - skipping row
it: Errore: geocodifica per l'indirizzo "%1$s" nella riga %2$s fallita (%3$s) - la riga sarà saltata

en: Error: invalid query
it: Errore: richiesta non valida

en: Error: layer could not be added
it: Errore: il livello non può essere aggiunto

en: Error: layer could not be updated
it: Errore: il livello non può essere aggiornato

en: Error: layer does not exist
it: Errore: il livello non esiste

en: Error: layer from row %1$s could not be created.
it: Errore: non è stato possibile creare il livello dalla riga %1$s.

en: Error: marker could not be added
it: Errore: il marcatore non può essere aggiunto

en: Error: marker could not be updated
it: Errore: il marcatore non può essere aggiornato

en: Error: marker from row %1$s could not be created.
it: Errore: non è stato possibile creare il marcatore %1$s.

en: Error: markers cannot be assigned to multi-layer-maps directly! Please either untick the multi-layer-map-checkbox on the according (multi-)layer map first or assign the marker to a sub-layer of the multi-layer-map in question.
it: Errore: i marcatori non possono essere assegnati direttamente a mappe multilivelli! Per favore, deseleziona prima la casella mappa multilivello nella relativa mappa multilivello oppure assegna il marcatore ad un sottolivello della mappa multilivelli in questione.

en: Error: no file was uploaded
it: Errore: non è stato caricato alcun file

en: Error: nonce verification failed
it: Errore: la verifica nonce è fallita

en: Error: parameter %1$s is required
it: Errore: il parametro %1$s è necessario

en: Error: please <a href="%1$s">enter your %2$s-API key</a> or <a href="%3$s">select an alternative geocoding provider</a>!
it: Errore: per favore <a href="%1$s">inserisci la tua chiave %2$s-API</a> oppure <a href="%3$s">seleziona un provider geocoding alternativo</a>!

en: Error: settings were not updated as your input could not be serialized.
it: Errore: le impostazioni non sono state slavate perché non è stato possibile serializzare l'input.

en: Error: the import file could not be uploaded - please check your php error logs for more details
it: Errore: non è stato possibile caricare il file d'importazione - controllare i log del php per ulteriori dettagli

en: Error: the import file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
it: Errore: la dimensione del file d'importazione eccede la direttiva upload_max_filesize nel file php.ini

en: Error: the import file was only partially uploaded.
it: Errore: il file d'importazione è stato caricato solo parzialmente.

en: Error: the layer width the ID %1$s from row %1$s could not be updated.
it: Errore: non è stato possibile aggiornare il livello con ID %1$s dalla riga %1$s.

en: Error: the local key storage on clear could not determined.
it: Errore: non è stato possibile determinare l'archivio della chiave locale durante la cancellazione.

en: Error: the local license key could not saved.
it: Errore: non è stato possibile salvare la chiave locale della licenza.

en: Error: the marker width the ID %1$s from row %1$s could not be updated.
it: Errore: non è stato possibile aggiornare il marcatore con ID %1$s della riga %1$s.

en: Error: you do not have permission to %s API keys for this user
it: Errore: non hai i permessi per le chiavi %s API di questo utente

en: Error: you entered an invalid license key! The license key must start with %s
it: Errore: hai immesso una chiave di licenza non valida! La chiave di licenza deve iniziare con %s

en: Error: you have to set a public and private API key first!
it: Errore: prima è necessario impostare una chiave API pubblica ed una privata!

en: Error: your user does not have the permission to delete layers from other users!
it: Errore: l'utente non permessi sufficienti per cancellare i livelli di altri utenti!

en: Error: your user does not have the permission to delete markers from other users!
it: Errore: l'utente non ha permessi sufficienti per cancellare i marcatori di altri utenti!

en: Error: your user does not have the permission to edit layers from other users!
it: Errore: l'utente non ha permessi sufficienti per modificare i livelli di altri utenti!

en: Error: your user does not have the permission to edit markers from other users!
it: Errore: l'utente non ha permessi sufficienti per modificare i marcatori di altri utenti!

en: Error: your user does not have the permission to view layers from other users!
it: Errore: l'utente non è autorizzato a vedere i livelli di altri utenti!

en: Error: your user does not have the permission to view markers from other users!
it: Errore: l'utente non è autorizzato a vedere i marcatori di altri utenti!

en: Errors found! Affected rows from import file would be skipped!
it: Sono stati trovati degli errori! Le righe del file d'importazione interessate saranno saltate!

en: Estonian
it: Estone

en: Example link to fullscreen marker map ID 1: %1$s
it: Link d'esempio ad una mappa marcatori a schermo intero ID 1: %1$s

en: Exclude layers
it: Escludi livelli

en: Exclude markers
it: Escludi marcatori

en: Exclude markers from specific layer IDs
it: Escludi i marcatori da specifici livelli ID

en: Exclude specific layers
it: escludere specifici livelli

en: Exclude specific markers
it: escludi marcatori specifici

en: Exit fullscreen
it: Chiudi modalità schemo intero

en: Export all markers as ARML for Wikitude
it: Esporta marcatori come ARML per Wikitude

en: Export all markers as GeoJSON
it: Esporta marcatori come GeoJSON

en: Export all markers as KML
it: Esporta marcatori come KML

en: Export as ARML for Wikitude Augmented-Reality browser
it: Esporta come ARML per Wikitude il browser con Realtà-Aumentata

en: Export as GeoJSON
it: Esporta come GeoJSON

en: Export as GeoRSS
it: Esporta come GeoRSS

en: Export as KML for Google Earth/Google Maps
it: Esporta come KML per Google Earth/Google Maps

en: Export layers
it: Esporta livelli

en: Export markers
it: Esporta marcatori

en: Fallback geocoding provider
it: Provider geocoding di riserva

en: Fallback geocoding provider was activated as Mapzen Search requires an API key since 04/2017.<br/>We recommend <a href="%1$s" target="_blank">registering a free Mapzen Search API key</a> which allows up to %2$s requests/%3$s and a maximum of %4$s requests/%5$s.
it: Dal 04/2017, il provider di geocoding alternativo Mapzen Search che è stato attivato richiede una chiave API.<br/>Vi suggeriamo <a href="%1$s" target="_blank">di registrare gratuitamente una chiave API di Mapzen Search </a> che consente fino a %2$s richieste/%3$s e un massimo di %4$s richieste/%5$s.

en: Farsi
it: Persiano

en: Fastest
it: Più veloce

en: Feature available in pro version only
it: Opzione disponibile solo nella versione Pro

en: Feature graphic
it: Immagine in evidenza

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %s
it: Non è stato possibile recuperare il feed, riprovare più tardi o leggere l'ultimo articolo del blog qui %s

en: Filipino
it: Filippino

en: Filter controlbox position
it: Posizione riquadro filtri

en: Filter controlbox:
it: Quadro controllo Filtri:

en: Filter maps on frontend
it: Filtra le mappe sul frontend

en: Filter results by tags and values
it: Filtra i risultati per tag e valori

en: Filter settings for multi-layer-maps
it: Impostazioni filtri per mappe multilivello

en: Filter to use
it: Filtro da utilizzare

en: Filters and actions
it: Filtri e Azioni

en: Finnish
it: Finlandese

en: First name
it: Nome

en: Flavor to use
it: Variante da utilizzare

en: Follow <a href="%1$s" target="_blank">@MapsMarker</a> on Twitter for constant updates or use our <a href="%2$s" target="_blank">contact form</a> to submit your feature request or idea.
it: Segui <a href="%1$s" target="_blank">@MapsMarker</a> on Twitter per i costanti aggiornamenti e usa il nostro <a href="%2$s" target="_blank">form di contatto</a> per inviarci le tue richieste di nuove caratteristiche o altre idee utili.

en: Follow @MapsMarker on Twitter
it: Segui @MapsMarker su Twitter

en: Follow MapsMarker on Facebook
it: Segui MapsMarker su Facebook

en: Follow MapsMarker on Google+
it: Segui MapsMarker su Google+

en: Foot
it: A piedi

en: Footer is recommended for better performance. If you are using WordPress lesser than v3.3, Javascript files automatically get inserted into the header of your site and the javascript needed for each maps inline within the content.
it: Per migliorare le prestazioni si raccomanda il pié di pagina. Se si sta utilizzando una versione di WordPress precedente alla v3.3, i file JavaScript vengono inseriti automaticamente nell'intestazione del sito ed il codice JavaScript necessario per le mappe in linea all'interno del contenuto.

en: Footer is recommended for better performance. Only set to header if there is a theme or plugin conflict resulting in maps not being displayed.
it: Per migliori prestazioni si consiglia il footer. Scegliere l'header solo se c'è un conflitto col tema o con qualche plugin che comporta una mancata o errata visualizzazione delle mappe

en: For Web API settings please <a href="%1$s">click here</a>.
it: Per favore <a href="%1$s">clicca qui</a> per le impostazioni Web API .

en: For a community-curated list of custom basemaps, please visit %1$s
it: Per una lista di mappe base personalizzate dalle comunità, visita per favore %1$s

en: For a community-curated list of custom overlays, please visit %1$s
it: Per una lista di mappe base personalizzate dalle comunità, visita per favore %1$s

en: For a comparision of supported geocoding providers please visit %1$s
it: Per una comparazione dei provider di geocoding supportati visita per favore %1$s

en: For a detailed documentation <a href="%1$s" target="_blank">please click here</a>
it: Per una documentazione dettagliata <a href="%1$s" target="_blank">clicca qui per favore</a>

en: For a list of current license instances, please login to the customer area at %1$s
it: Per un elenco delle istanze di licenze attuali, effettua il login nell'area cliente a %1$s

en: For a tutorial including screenshots on how to register a Google API key <a href="%1$s" target="_blank">please click here</a>.
it: <a href="%1$s" target="_blank">Clicca qui</a> per un tutorial con schermate su come registrare una chiave Google API.

en: For a tutorial including screenshots on how to register a Google Maps API key <a href="%1$s" target="_blank">please click here</a>.
it: <a href="%1$s" target="_blank">Clicca qui</a> per un tutorial con schermate su come registrare una chiave Google Maps API.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please <a href="%1$s" target="_blank">click here</a>
it: Per favore <a href="%1$s" target="_blank">clicca qui </a>per accedere ad un tutorial su come ottenere una chiave gratuita MapQuest Geocoding API

en: For a tutorial on how to register a free Google API server key for "Google Places API Web Service" and "Google Maps Geocoding API", please <a href="%1$s" target="_blank">click here</a>
it: Per un tutorial su come registrare una chiave Google API server gratuita per "Google Places API Web Service" e "Google Maps Geocoding API", per favore<a href="%1$s" target="_blank">clicca qui</a>

en: For a tutorial on how to signup for a free plan with %1$s monthly transactions included, <a href="%2$s" target="_blank">please click here</a>
it: Per un tutorial su come registrarsi per un piano gratuito con %1$s transazioni mensili incluse, <a href="%2$s" target="_blank">clicca qui per favore</a>

en: For demo maps please visit %1s which also allows you to test the admin area of the pro version.
it: Per delle mappe dimostrative visitare %1s che permette anche di provare l'area di amministrazione della versione pro.

en: For details and tutorials about imports and exports, please visit %1s
it: Per maggiori informazioni ed esercitazioni guidate riguardanti importazione ed esportazione visitare %1s

en: For example
it: Per esempio

en: For full documentation and usage examples please visit %1$s
it: Per la documentazione completa e gli esempi d'utilizzo visita %1$s

en: For more details please visit the MapsMarker API docs.
it: Per maggiori informazioni leggere la documentazione riguardante l'API di MapsMarker.

en: For more details, showcases and reviews please also visit <a style="text-decoration:none;" href="http://www.mapsmarker.com">www.mapsmarker.com</a>
it: Per maggiori dettagli, esempi reali e recensioni visitare <a style="text-decoration:none;" href="http://www.mapsmarker.com">www.mapsmarker.com</a>

en: For more information on all available APIs in Maps Marker Pro <a href="%1$s">please click here</a>.
it: Per ulteriori informazioni su tutte le API disponibili in Maps Marker Pro <a href="%1$s">clicca qui</a>.

en: For more information on how to use the MapsMarker API, <a href="%1s" target="_blank">please visit the API docs on mapsmarker.com</a>
it: Per maggiori informazioni sull'uso dell'API di MapsMarker, <a href="%1s" target="_blank">leggere la relativa documentazione su mapsmarker.com</a>

en: For more information please visit the Shortcode API docs at %1$s
it: Per altre informazioni si prega di visitare la documentazione Shortcode API su %1$s

en: For over a decade, <a href="%1$s" target="_blank">Stamen</a> has been exploring cartography with <a href="%2$s" target="_blank">their clients</a> and in <a href="%3$s" target="_blank">research</a>.
it: Per circa dieci anni, <a href="%1$s" target="_blank">Stamen</a> ha esplorato la cartografia con <a href="%2$s" target="_blank">i suoi clienti</a> e con <a href="%3$s" target="_blank">ricerche</a>.

en: For special usescases like adding overlays only you can use an empty basemap as background.
it: Per casi di utilizzo speciale, come aggiungere delle sovrimpressioni, puoi utilizzare come sfondo soltanto una mappa base vuota.

en: For the <a href="%1$s">import feature</a> and the <a href="%2$s">Maps Marker APIs</a>, "<a href="%3$s" target="_blank">Google Maps Geocoding API</a>" (allowing up to %4$s free requests/day and a maximum of %5$s requests/%6$s) can be used. Once billing at Google has been enabled, you can exceed %7$s requests/day and you will be billed by Google at %8$s USD/%9$s additional requests, up to %10$s daily. If you need an even higher quota, you need to purchase a <a href="%11$s" target="_blank">Google Maps APIs Premium Plan license</a>.
it: Per la <a href="%1$s">funzione importa</a> e le <a href="%2$s">Maps Marker APIs</a>, "<a href="%3$s" target="_blank">Google Maps Geocoding API</a>" (che consente fino a %4$s richieste/giorno gratuite e un massimo di %5$s richieste/%6$s) può essere utilizzato. Una volta che la fatturazione presso Google è stata attivata, puoi eccedere il limite di %7$s richieste/giorno e ti verrà fatturato da Google a %8$s USD/%9$s per richieste supplementari, fino a %10$s al giorno. Se necessiti una quota ancora più alta dovrai acquistare una licenza <a href="%11$s" target="_blank">Google Maps APIs Premium Plan</a>.

en: For you information: maps created with the free version and custom settings will NOT be deleted when uninstalling the free plugin!
it: Sappiate che le mappe create con la versione gratuita e le impostazioni personalizzate non verranno cancellate quando si disinstalla il plugin gratuito!

en: Force a specific size of the QR Code cell (Measured in pixels). Once this parameter is used then the "QR size" parameter is ignored. If the resulting QR Code size is bigger than the image, then the image is extended.
it: Forza una specifica dimensione della cellula del codice QR (misurata in pixel). Se si usa questo parametro, il parametro "Dimensione QR" viene ignorato. Se la dimensione risultante del codice QR è più grande dell'immagine, allora l'immagine viene estesa.

en: Force to first search around a specific latitude longitude. The option value must be provided as a string: latitude,longitude like 12.232,23.1. The default is to search around the location of the user determined via his IP address (geoip).
it: Forza la prima ricerca intorno ad una specifica latitudine longitudine. I valori dell'opzione devono essere immessi come una stringa: latitudine, longitudine tipo 12.232,23.1. Per impostazione predefinita la ricerca avviene intorno alla località dell'utente ottenuta tramite il suo indirizzo IP.

en: Format
it: Formato

en: Found in a <a href="%1$s">widget</a>
it: Torvato in un <a href="%1$s">widget</a>

en: France
it: Francia

en: Free trial license is valid until:
it: La licenza gratuita di prova è valida fino al:

en: French
it: Francese

en: French (Canada)
it: Francese (Canada)

en: French (France)
it: Francese (Francia)

en: Full elevation data
it: Dati completi relativi al dislivello

en: Full heart rate data
it: Dati completi relativi alla frequenza cardiaca

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Fullscreen button
it: Pulsante schermo intero

en: Fullscreen button position
it: Posizione del pulsante schermo intero

en: Fullscreen maps are automatically optimized for mobile devices - this means that the viewport of the map automatically adjusts to the width of the device used.<br/><br/>For iOS devices (iphone, ipad, ipod) it is also possible to add maps with a custom icon to the homescreen and open them as web apps with a custom launch image and without the address bar of the browser.
it: Le mappe a pieno schermo vengono automaticamente ottimizzate per i dispositivi mobili -  ciò significa che la viewport della mappa si adatta automaticamente alla larghezza del dispositivo utilizzato.<br/><br/>Per i dispositivi iOS (iphone, ipad, ipod) è possibile aggiungere anche mappe con una icona personalizzata nella schermata iniziale e aprirle come web apps con una icona di avvio personalizzata e senza barra degli indirizzi nel browser.

en: Furthermore can also remove the attribution link from the recent marker widget:
it: Inoltre è possibile rimuovere il link di attribuzione dal nuovo widget degli marcatori:

en: Furthermore the viewport of the device used is considered, which results in optimized display of fullscreen maps especially on mobile devices:
it: Inoltre viene preso in considerazione il riquadro di visualizzazione del dispositivo, il che risulta in una visualizzazione ottimizzata della mappa a schermo intero, soprattutto nel caso di dispositivi mobili:

en: GPX file could not be parsed - please check your browser console for more information!
it: Non è stato possibili analizzare il file GPX - per ulteriori informazioni, controllare la console del vostro browser!

en: GPX icon settings
it: Impostazioni icona GPX

en: GPX metadata settings
it: Impostazioni metadata GPX

en: GPX parsing will automatically handle pauses in the track with a default tolerance interval of 15 seconds between points.
it: L'analisi GPX gestirà le soste nel percorso considerando automaticamente un intervallo di tolleranza preimpostato di 15 secondi tra due punti.

en: GPX track
it: Percorso GPX

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Percorso GPX <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Percorsi GPX <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
it: Percorsi GPX

en: GPX tracks settings
it: Impostazioni dei percorsi GPX

en: Galician
it: Gallego

en: General directions settings
it: Impostazioni generali di indicazioni stradali

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Generate URL
it: Genera URL

en: Generate new REST API keys for selected user
it: Generare nuove chiavi REST API per l'utente selezionato

en: Geocoding error: %1s
it: Errore di geocodifica: %1s

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth&#39;s surface.
it: Geocoding è il procedimento che trasforma la descrizione di una località - tipo un indirizzo, il nome o luogo - in una località sulla superficie terrestre.

en: Geocoding provided by
it: Geocodifica fornita da

en: Geocoding result for address "%1$s" in row %2$s: "%3$s" (lat: %4$s, lon: %5$s)
it: Risultato di geocodifica per l'indirizzo "%1$s" nella riga %2$s: "%3$s" (lat: %4$s, lon: %5$s)

en: Geolocate button position
it: Posizione pulsante di geolocalizzazione

en: Geolocate settings
it: Impostazioni di geolocalizzazione

en: Geolocation failed: your current location can only be retrieved if the map is accessed securely using https - see %1$s for more details!
it: Geolocation fallita: la tua posizione attuale può essere recuperata solo se la mappa è accessibile in modo sicuro tramite https - vedi %1$s per ulteriori dettagli!

en: Georgian
it: Georgiano

en: German
it: Tedesco

en: German (Germany)
it: Tedesco (Germania)

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below:
it: Richiedere un codice di licenza senza scadenza presso %1$s ed attivare il codice qui sotto:

en: Get directions
it: Trova indicazioni stradali

en: Get your free API key at %1$s
it: ottieni la tua chiave API gratuita su %1$s

en: Gets added to .leaflet-popup-content img {...} - use max-width to reduce the image width in popups automatically to the given value in pixel (only if it is wider). The height of the images gets reduced by the according ratio automatically.
it: Viene aggiunto a .leaflet-popup-content img {...} - usare max-width per ridurre automaticamente la larghezza dell'immagine nei popup al dato valore in pixel (solo se è più larga). L'altezza viene automaticamente ridotta per mantenere la proporzione corretta.

en: Global basemap settings
it: Impostazioni globali della mappa base

en: Global maximum zoom level
it: Massimo livello di zoom globale

en: Go back to "prepare import"
it: Ritora a "prepara importazione"

en: Go back to form
it: Torna al modulo

en: Go to plugin website
it: Vai al sito web del plugin

en: Good news, this plugin is free for everyone! Since it is released under the GPL2, you can use it free of charge on your personal or commercial blog.<br/>Anyway if you enjoy using this plugin, please consider upgrading to the pro version.
it: Buona notizia, questo plugin + gratuito per tutti! Difatti, viene pubblicato sotto la licenza GPL2, puoi usarlo gratuitamente sia per un blog personale che commerciale. <br/>Comunque se sei soddisfatto di questo plugin, considera di passare alla versione pro.

en: Google Geocoding settings
it: Google Geocoding - Impostazioni

en: Google Maps (Hybrid)
it: Google Maps (Ibrida)

en: Google Maps (Roadmap)
it: Google Maps (Mappa stradale)

en: Google Maps (Terrain)
it: Google Maps (Terreno)

en: Google Maps (worldwide)
it: Google Maps (mondo intero)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
it: Solo per utenti Piano Premium Google Maps API

en: Google Maps JavaScript API key
it: Chiave Google Maps JavaScript API

en: Google Maps base domain
it: Dominio base di Google Maps

en: Google Maps directions
it: Indicazioni stradali di Google Maps

en: Google Maps leaflet implementation
it: Implementazione leaflet di Google Maps

en: Google Maps styling
it: Aspetto grafico di Google Maps

en: Google QR settings
it: Impostazioni Google QR

en: Google language localization
it: Lingua di localizzazione di Google

en: GoogleMutant plugin (higher performance, active development)
it: GoogleMutant plugin (prestazioni superiori, sviluppo attivo)

en: GoogleMutant plugin is recommended although not supported on Internet Explorer 10 or lower and several older browsers versions (maps will automatically switch to OpenStreetMap for those users).<br/>Current browser market share for affected browsers: about %1$s and declining steadily. If you do not want Google basemaps to automatically switch to OpenStreetMap for those outdated browsers, please activate the legacy plugin.
it: L'uso del plugin GoogleMutant è consigliato sebbene non sia supportato nella versione 10 o inferiori di Internet Explorer e nelle vecchie versioni di altri browser (per questi utenti le mappe commuteranno automaticamente su OpenStreetMap).<br/>Attuali quote di mercato per questi vecchi browser: circa %1$s in costate diminuzione. Se non desideri che le mappe basate su Google commutino automaticamente con OpenStreetMap per quei browser datati, attiva  il legacy plugin.

en: Gosmore instance to calculate the route
it: istanza di Gosmore per calcolare il percorso

en: Greek
it: Greco

en: HTML filter for popuptexts
it: Filtro HTML per testi popup

en: HTML5 fullscreen maps
it: Mappe in HTML5 a schermo intero

en: Hausa (Latin)
it: Hausa (Latino)

en: Heart rate
it: Frequenza cardiaca

en: HeavyVehicle
it: VeicoliPesanti

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Height
it: Altezza

en: Height of the icons in pixel
it: Altezza in pixel dell'icona

en: Height of the shadow icon in pixel
it: Altezza in pixel dell'icona ombra

en: Height of the shadow in pixel
it: Altezza in pixel dell'ombra

en: Help
it: Aiuto

en: Help & Support
it: Aiuto & Supporto

en: Hide MapsMarker.com backlinks
it: Nascondi i backlink di MapsMarker.com

en: Hide blog posts and link section:
it: Nascondi articoli e sezione dei link:

en: Hide minimap
it: Nascondi minimappa

en: High Resolution Icon
it: Icona ad alta risoluzione

en: Highlights of Maps Marker Pro
it: Caratteristiche di Maps Marker Pro

en: Hiking
it: Escursionismo

en: Home button
it: Pulsante Home

en: Home button position
it: Pulsante Home - posizione

en: Hour
it: Ora

en: Hourly
it: Ogni ora

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s
it: Con che frequenza le mappe devono cambiare. Questo valore provvede le informazioni generali per i motori di ricerca anche se non corrisponde a quanto spesso poi essi effettuano la verifica. Altre informazioni sono disponibili su %1$s

en: How many layers should be exported?
it: Quanti livelli dovrebbero essere esportati?

en: How many markers should be exported?
it: Quanti marcatori devono essere esportati?

en: How many markers should be listed on one page at the page "list all markers"?
it: Quanti marcatori dovrebbero essere elencati in una singola schermata alla pagina "Tutti i marcatori"?

en: How much to simplify the polyline on each zoom level. More means better performance and smoother look, and less means more accurate representation.
it: Specifica quanto deve essere semplificata la polilinea in ogni livello di zoom. Più, significa una miglior prestazione ed un aspetto più regolare, meno, significa una rappresentazione più accurata.

en: How to support OpenStreetMap
it: Come sostenere OpenStreetMap

en: Humanitarian OpenStreetMap Team
it: Umanitaria OpenStreetMap Team

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hybrid
it: Ibrido

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
it: Ho letto le <a href="%1$s" target="_blank">Condizioni di utilizzo</a> e l'<a href="%2$s" target="_blank">Informativa sulla Privacy</a>.

en: IP access restriction
it: restrizione di accesso IP

en: Icelandic
it: Islandese

en: Icon
it: Icona

en: Icon anchor
it: Ancoraggio icona

en: Icon size
it: Dimensione icona

en: Identifies the content provider or content channel, no spaces/special characters
it: Identifica il provider o canale di contenuti, senza spazi/caratteri speciali

en: If a visualead project_id is given, the generate_from_project method will be used instead of the generate method for creating QR codes with custom images (please note that the image url from above will also be ignored if a project_id is set - the image from the project_id is used instead). To create a new project, please log into the <a href="%s" target="_blank">visualead admin dashboard</a>.
it: Se si usa un visualead project_id, verrà utilizzato il metodo generate_from_project al posto del metodo per creare codici QR con immagini personalizzate (è da notare il fatto che, se viene impostato un project_id, l'url dell'immagine sopra è ignorato ed al suo posto viene utilizzata l'immagine corrispondente al project_id). Per creare un nuovo progetto accedere al <a href="%s" target="_blank">pannello d'amministrazione di Visualead</a>.

en: If an IP address or range is entered above (like 12.34.56.*), only API calls from this IP address or range are allowed.
it: Se sopra si inserisce un indirizzo o un intervallo (come 12.34.56.*) di indirizzi IP, saranno consentite solo chiamate API da questo indirizzo/intervallo IP.

en: If checked, panel on top of map is displayed
it: Selezionare per visualizzare il pannello in cima alla mappa

en: If disabled, existing Google maps will automatically use OpenStreetMap as basemap. In addition enabled Google basemaps in the layer controlbox will also be hidden automatically.
it: Se disabilitato, le mappe Google esistenti utilizzeranno automaticamente OpenStreetMap come mappa base. Inoltre, le mappe base di Google verranno nascoste automaticamente anche nei quadro di controllo dei livelli.

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
it: Se lasciato vuoto, verrà usato il tuo "Indirizzo WordPress (URL)" - %1$s -

en: If empty, marker creation date will be used
it: se vuoto, sarà usata la data di creazione del marcatore

en: If empty, markers from all layers are selected.
it: Se lasciato vuoto, verranno selezionati i marcatori da tutti i livelli.

en: If empty, the default API key from MapsMarker.com will be used
it: Se vuoto, saranno utilizzate le chiavi API predefinite prese da MapsMarker.com

en: If enabled is selected and the plugin %1$s is active, KML links will automatically be added to your XML sitemap
it: Se si seleziona abilita e il plugin %1$s è attivo, i collegamenti KML vengono aggiunti automaticamente al tuo XML sitemap

en: If enabled, Google Maps API scripts will only be loaded on demand as this significantly decreases the loadtime for all OpenStreetMap based maps. Disabling this feature is only recommended if you are experiencing compatibility issues with other plugins or themes.
it: Quando è abilitato, gli script API Google Maps vengono caricati su richiesta, riducendo così consistentemente il tempo di caricamento delle mappe basate su OpenStreetMap. Disabilitare questa opzione solo se si riscontrano problemi di compatibilità con altri plugin o temi.

en: If enabled, css files will only be loaded if a shortcode is used.
it: Se abilitato i file CSS verranno caricati soltanto se si è usato uno shortcode.

en: If enabled, maps will automatically be resized to width=100% if map width unit is set to px and the div parent element is smaller than the width of the map.
it: Se abilitata, le mappe saranno automaticamente ridimensionate ad una larghezza=100% se l'unità di misura della mappa è impostata in px (pixel) e l'elemento div genitore è più piccolo della larghezza della mappa.

en: If enabled, panning of the map will have an inertia effect where the map builds momentum while dragging and continues moving in the same direction for some time. Feels especially nice on touch devices.
it: Se abilitato, la panoramica della mappa avrà un effetto inerzia per effetto del quale trascinando la mappa questa continuerà a muoversi nella stessa direzione di trascinamento per un po' di tempo. L'effetto è particolarmente apprezzabile con i dispositivi di tipo "touch".

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popuptexts to prevent injection of malicious code (<a href="%1$s" target="_blank">reference of supported code tags</a>).
it: Se attivato, i codici tag non supportati vengono eliminati dai testi popup per evitare infiltrazioni di codici malevoli  (<a href="%1$s" target="_blank">Riferimenti dei codici tag supportati</a>).

en: If no search term is entered, the latest %1$s updated maps will be shown.
it: se non si inseriscono termini di ricerca, verranno mostrate le ultime %1$s mappe aggiornate.

en: If option above is set to yes, the directory on server where icons are stored will be used (needed for backend only). If the option above is set to no, the following marker icons directory will be used:
it: Se l'opzione precedente è impostata su 'si', verrà utilizzata la directory del server contenente le icone (necessario solo per il backend). Se l'opzione è impostata su 'no' allora le icone verranno caricate dalla seguente directory:

en: If set (1 to 18 repectively 19 if supported), at this zoom level and below markers will not be clustered.
it: Se impostato (da 1 a 18 o 19 se supportato) stabilisce il livello di zoom al di sotto del quale i marcatori non saranno raggruppati.

en: If set (like http://www.your-domain.com/form.php), only API calls with this referer are allowed.
it: Se impostato (come http://www.your-domain.com/form.php), saranno permesse soltanto le chiamate API con questa provenienza.

en: If set to false, zooming into clusters is only possible by clicking on + in the zoom control box or by mouse wheel (if enabled)
it: Se si seleziona Falso, lo zoom nei raggruppamenti è possibile solo cliccando su + nel quadro di comando dello zoom per mezzo della rotellina del mouse (se abilitata)

en: If set to true then adding individual markers to the MarkerClusterGroup after it has been added to the map will add the marker and animate it in to the cluster. Defaults to false as this gives better performance when bulk adding markers.
it: Se si seleziona vero i marcatori che si inseriscono in un MarkerClusterGroup, dopo che questo è stato già aggiunto alla mappa, appariranno e si animeranno all'interno del gruppo. Per impostazione predefinita è selezionato falso perché ciò garantisce migliori prestazioni quando i marcatori sono aggiunti in massa.

en: If set to true, geolocation will start automatically on each map (backend and frontend).<br/>For infos on how to start geolocation automatically for selected maps only, please see <a href="%1$S" target="_blank">this changelog</a>.
it: Se impostato su vero, la geolocalizzazione si avvierà automaticamente in ogni mappa (amministrazione e interfaccia utente).<br/>Per informazioni su come avviare automaticamente la geolocalizzazione solo per le mappe selezionate, vedere <a href="%1$S" target="_blank">questo cambiamento</a>.

en: If set to true, overrides the icon for all added markers to make them appear as a 1 size cluster:
it: Selezionare vero per sostituire l'icona di tutti i marcatori aggiunti, in modo da farli apparire come gruppi di dimensione 1:

en: If set to true, popups will open on mouse hover.
it: Se impostato su vero,  i popup si apriranno al passaggio del mouse.

en: If set to true, the map centers on the popup center instead of the marker when a popup is opened
it: Se impostato su vero, quando un popup è aperto la mappa si centrerà sul centro del popup invece che sul centro del marcatore.

en: If set to true, the marker name gets added to the top of the popup automatically
it: Se si seleziona vero, il nome del marcatore viene aggiunto automaticamente in cima al popup

en: If set to true, the tile coordinates will not be wrapped by world width (-180 to 180 longitude) or clamped to lie within world height (-90 to 90). Use this if you use Leaflet for maps that do not reflect the real world (e.g. game, indoor or photo maps).
it: Se si seleziona Vero, le coordinate della tessera non saranno coperte dalla larghezza del mondo (longitudine da -180 a 180), né fissate per rientrare nell'altezza del mondo (latitudine da -90 a 90). Usare questa impostazione se si utilizza Leaflet per mappe che non riflettono il mondo reale (p.es. mappe di gioco, mappe interne e mappe fotografiche)

en: If set to true, the tiles just will not load outside the world width (-180 to 180 longitude) instead of repeating.
it: Se si seleziona Vero, le tessere non si caricheranno al di fuori della larghezza del mondo (longitudine da -180 a 180) invece di ripetersi.

en: If set to yes, please be aware that the pro settings below have to be changed when you move your WordPress installation to another server for example!
it: Se si seleziona Si, le successive impostazioni sottostanti dovranno essere cambiate qualora si decidesse di spostare tutta l'installazione di WordPress su un altro server.

en: If set, creates a scrollable container of the given height in pixel inside popups if its content exceeds it.
it: Inserire all'interno dei popup un contenitore scorrevole, avente una determinata altezza in pixel, quando il contenuto eccede le dimensioni dei popup stessi.

en: If set, the marker at the user´s location is drawn.
it: Se impostato, verrà inserito un marcatore nella località dell'utente.

en: If the WMS server supports KML output of the WMS layer, the settings below will be used when a marker or layer map with this active WMS layer is exported as KML.
it: Se il server WMS supporta l'output KML del livello WMS, ogni volta che una mappa con livello WMS attivo verrà esportata come XML si utilizzeranno le seguenti  impostazioni.

en: If the marker name or icon in the list of markers is clicked, the specified zoom level will be used
it: Quando il nome del marcatore o l'icona nella lista dei marcatori viene cliccato, verrà usato il livello di zoom specificato

en: If the native maximum zoom level of a basemap is lower, tiles will be upscaled automatically.
it: Se l'originario livello di zoom massimo della mappa base è inferiore, le tessere verranno sovrascalate.

en: If the option above is set to yes, icons will automatically be loaded from this URL. If the option above is set to no, the following marker icons url will be used:
it: Se l'opzione precedente è impostata su 'si', le icone saranno automaticamente caricate da questo URL. Se invece è impostata su 'no' allora per i marcatori saranno utilizzate le seguenti icone:

en: If true and user is on a retina display, four tiles of half the specified size and a bigger zoom level in place of one will be requested to utilize the high resolution.
it: Se Vero e l'utente usa uno schermo Retina, per utilizzare la maggior risoluzione, verranno richieste quattro mattonelle, aventi metà della dimensione specificata, con maggior livvello di zoom al posto di una sola

en: If true, inverses Y axis numbering for tiles (turn this on for TMS services).
it: Se vero, inverte la numerazione dell'asse Y per le tessere (abilitare per i servizi TMS)

en: If true, the control is updated on moveend, otherwise it is always up-to-date (updated on move).
it: Se vero, il controllo viene aggiornato alla fine del movimento, altrimenti viene aggiornato continuamente (durante il movimento).

en: If true, the tooltip will follow the mouse instead of being fixed at the set direction
it: Se vero, il tooltip seguirà il mouse invece di restare fermo nella direzione prefissata

en: If true, the tooltip will listen to the feature events
it: Se vero, il tooltip reagirà alla caratteristica degli eventi

en: If true, the vector will emit mouse events and will act as a part of the underlying map.
it: Se vero, il vettore trasmetterà gli eventi del mouse e agirà come parte della mappa sottostante.

en: If unchecked, the popup will only be visible after clicking on the marker on marker- or layer-maps.
it: deselezionare per rendere visibile solo dopo il click il popup degli marcatori sulle mappe o sui livelli delle mappe.

en: If using the authenticated API, the API key to use.
it: Se si utilizza l'API autenticato, la chiave API da utilizzare.

en: If using the authenticated API, the Application ID to use.
it: Se si utilizza l'API autenticato, l'ID applicazione da utilizzare.

en: If yes, the WMS service will return images with transparency
it: Se si, il servizio WMS restituirà immagini con trasparenza

en: If you are a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps APIs Premium Plan</a> customer, please change the authentication method above to %2$s and fill in the credentials below which you received in the welcome email for "Google Maps APIs Premium Plan"-customers from Google.
it: Se sei un cliente <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps APIs Premium Plan</a>, per favore cambia sopra il metodo di autenticazione in %2$s e inserisci sotto le credenziali che hai ricevuto da Google nell'email di benvenuto per gli utenti "Google Maps APIs Premium Plan".

en: If you choose footer, javascripts will also only be loaded when a shortcode is used and not on all pages.
it: Se si sceglie pié di pagina, il codice JavaScript sarà caricato solamente quando si usa lo shortcode e non in tutte le pagine.

en: If you enable Google as geocoding provider by filling in your credentials below, "<a href="%1$s" target="_blank">Google Places API Web Service</a>" (allowing up to %2$s free requests/day) will be available for manual location search.
it: Se abiliti Google come geocoding provider inserendo qui sotto le tue credenziali,  "<a href="%1$s" target="_blank">Google Places API Web Service</a>" (che consente fino a %2$s richieste/giorno gratuite) potrai effettuare delle ricerche manuali di località.

en: If you enable pay-as-you-go billing by verifying your identity to Google with a credit card, up to %1$s free requests/%2$s-hour-period for manual location search are allowed - <a href="%3$s" target="_blank">click here for more details</a>. If you need an even higher quota, you need to purchase a <a href="%4$s" target="_blank">Google Maps APIs Premium Plan license</a>.
it: Se abiliti la fatturazione pay-as-you-go, dopo aver verificato la tua identità con Google usando una carta di credito, potrai effettuare gratuitamente fino a %1$s richieste/%2$s-ora-periodo - <a href="%3$s" target="_blank">clicca qui per tutti i dettagli</a>. Se necessiti una quota ancora più alta dovrai acquistare una licenza <a href="%4$s" target="_blank">Google Maps APIs Premium Plan</a>.

en: If you find any value or joy in these maps, or if you rely on them for your work or play, <a href="%1$s" target="_blank">please consider a donation in any amount</a>.
it: Se trovi che queste mappe per te abbiano valore o provi un certo piacere, o semplicemente perchè ti basi su esse per il tuo lavoro o giochi, <a href="%1$s" target="_blank">per favore considera di fare una donazione di qualsiasi cifra.</a>.

en: If you have any issues with your license, <a href="%1$s" target="_blank">please open a new support ticket</a>!
it: Nel caso si verificassero problemi con la licenza, <a href="%1$s" target="_blank">inviare una nuova richiesta di supporto</a>!

en: If you have any questions or experienced issues, please use the following support channels appropriately.
it: Se hai delle domande o stai riscontrando dei problemi, per cortesia utilizza appropriatamente i seguenti canali di supporto.

en: If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%1s" target="_blank">see available packages</a>), registering a free 30-day trial license key is not mandatory and the plugin can also be tested without time limitation.
it: Se Maps Marker Pro si usa in una installazione su localhost (<a href="%1s" target="_blank">vedi pacchetti disponibili</a>), la registrazione di un codice di licenza di prova gratuita di 30 giorni non è necessario e il plugin può essere provato senza alcuna limitazione temporale.

en: If you want to be able to set all available options, please switch to the advanced editor.
it: Per poter impostare tutte le possibili opzioni è necessario passare all'editor avanzato.

en: If you want to bulk update existing markers, please make an export first!
it: Per fare un aggiornamento in massa dei marcatori esistenti è necessario creare prima un file di esportazione!

en: If you want to clear the full QR code images cache at once, please use the <a href="%1$s">according tool on the tools page</a>.
it: Per pulire simultaneamente la cache delle immagini dei codici QR utilizzare <a href="%1$s"> l'apposito strumento nella pagina strumenti</a>.

en: If you want to compare the free and pro version side by side, please visit %1s.
it: Per confrontare fianco a fianco la versione gratuita con quella pro visitare %1s.

en: If you want to get dedicated 1:1 support from the plugin author, please upgrade to the pro version. Click here to find out how you can start a free 30-day-trial easily
it: Se desideri avere un'assistenza dedicata e personale dall'autore del plugin, per favore passa alla versione Pro. Clicca qui per scoprire come puoi provarla facilmente e gratuitamente per 30 giorni

en: If you want to use a custom basemap, please enter the related settings below:
it: Se vuoi utilizzare una mappa base personalizzata, per favore inserisci qua sotto le relative impostazioni:

en: If you want to use a custom overlay, please enter the related settings below:
it: Se vuoi utilizzare una sovrimpressione personalizzata, inserisci per favore le impostazioni correlate qui sotto:

en: If you want to use another icon than the blue pin (%s), please enter the file name of the icon in the form field - e.g. smiley_happy.png
it: Se si vuol utilizzare un marcatore diverso dallo spillo cartografico blu (%s), inserire il nome del file dell'icona nel campo del modulo - p.es. smiley_happy.png

en: If you want to use custom images, please enter the URL to app icons and launch images below:
it: Per utilizzare immagini personalizzate, inserire qui sotto l'URL delle icone dell'applicazione e delle immagini di avvio:

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and ask your WordPress admin to upload the new icons to the directory %2$s/
it: Per utilizzare icone diverse, visitare %1$s (offre più di 700 icone compatibili) e chiedere all'amministratore di WordPress di caricare le nuove icone nella directory %2$s/

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and upload the new icons to the directory %2$s/
it: Per utilizzare icone diverse, visitare %1$s (offre più di 700 icone compatibili) e caricare le nuove icone nella directory %2$s/

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
it: Se desideri non avere alcuna località polarizzante imposta la località a  0,0 e il raggio a 20000000 (20 mila chilometri), così comprenderà il mondo intero.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the <a href="%1s" target="_blank">web-based translation plattform</a>.
it: Se la traduzione nella vostra lingua risultasse mancante o incompleta, vi incoraggiamo a dare il vostro contributo sulla <a href="%1s" target="_blank">piattaforma online per le traduzioni</a>.

en: If your localized Google Maps basedomain is not available in the list above, please enter the domain name here (without http://, for example maps.google.com). If a domain name is entered, the setting "Google Maps base domain" from above gets overwritten.
it: Se il vostro dominio base localizzato di Google Maps non è disponibile nell'elenco delle localizzazioni soprastanti, inserire il nome di dominio qui  (senza http://, for example maps.google.com). Se viene inserito un nome di dominio, l'impostazioni "Dominio base di Google Maps" di cui sopra viene sovrascritto.

en: Image URL
it: URL Immagine

en: Images to use
it: Immagini da utilizzare

en: Import failed - header row not found or invalid
it: Importazione fallita - riga di intestazione non trovata o non valida

en: Import file %1$s was saved to PHP temp directory (size: %2$s KB)
it: Il file d'importazione %1$s è stato salvato sulla directory temporanea del PHP (dimensione: %2$s KB)

en: Import finished
it: Importazione finita

en: Import layers
it: Importa livelli

en: Import markers
it: Importa marcatori

en: Import mode
it: Modalità Importazione

en: Import mode set to bulk additions (values given in column ID will be ignored)
it: Modalità d'importazione impostata su inserimenti di massa (i valori presenti nella colonna ID saranno ignorati)

en: Import mode set to bulk updates (updates will be made if maps with given values in column ID exist)
it: Modalità d'importazione impostata su aggiornamenti di massa (gli aggiornamenti saranno eseguiti se le mappe con i valori presenti nella colonna ID sono esistenti)

en: Import/Export
it: Importa/Esporta

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
it: Importante: dopo aver acquistato il rinnovo della licenza, per finire l'ordine, è necessario cliccare sul pulsante Aggiorna vicino al codice di licenza.

en: Important: you seem to be using different domains for your subsites. Please make sure that your license key is valid for the number of domains you want to use it on and update the license key on each subsite directly first before distributing the license key! This will ensure that all these domains are registered on your customer profile on mapsmarker.com - which will result in a valid license validation on subsites after distributing the license key.
it: Importante: sembra che stai utilizzando differenti domini per i tuoi sotto siti. Assicurati che la tua chiave di licenza sia valida per il numero di domini che vuoi utilizzare e aggiornala direttamente su ogni sotto sito prima di distribuire la chiave di licenza! In questo modo, sarai sicuro che tutti questi domini vengano correttamente registrati nel tuo profilo utente di mapsmarker.com - e di conseguenza otterrai la corretta validazione della licenza nei sotto siti dopo che distribuirai la chiave di licenza.

en: In addition you can use the Shortcode API to override selected global settings for selected maps.
it: Inoltre, si può usare lo Shortcode API per oltrepassare le impostazioni globali delle mappe selezionate.

en: In addition, Maps Marker Pro also offers a separate MMPAPI class which you can use to developing an add-on for example.
it: Inoltre, Maps Marker Pro offre anche una classe MMPAPI separata che può essere usata ad esempio per sviluppare dei software aggiuntivi (add-on).

en: In case of any issues you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>
it: Nel caso si verificasse un problema, è sempre possibile <a href="%1$s">resettare le impostazioni del plugin</a>

en: In case you want to help with translations, please visit the <a href="%1s" target="_blank">web-based translation plattform</a>
it: Se desiderate contribuire alle traduzioni, visitare la <a href="%1s" target="_blank">piattaforma online per le traduzioni</a>

en: In order for OpenStreetMap to keep the service free and open for everyone, we encourage you to support OpenStreetMap <a href="%1$s" target="_blank">by making a donation</a>.
it: Affinchè OpenStreetMap possa continuare a mantenere il servizio gratuito e aperto per tutti, vi incoraggiamo a sostenere OpenStreetMap <a href="%1$s" target="_blank">facendo una donazione</a>.

en: Inactive (API key required)
it: Inattivo (chiave API necessaria)

en: Included layers
it: Livelli inclusi

en: Included markers from specific layers only
it: Inclusi soltanto i marcatori di specifici livelli

en: Increase from 1 to increase the distance away from the center that spiderfied markers are placed. Use if you are using big marker icons:
it: Aumentare il valore iniziale 1 per incrementare la distanza dal centro alla quale sono posizionati gli identificatori nella vista esplosa. È necessario per marcatori di grandi dimensioni:

en: Indicates to refresh the file every n seconds
it: Indica di aggiornare il file ogni n secondi

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Info: test mode is on - checking import file only - no changes will be made to the database
it: Informazione: la modalità di prova è attiva - sarà controllato solo il file d'importazione - non sarà fatto alcun cambiamento sul database

en: Info: your import file is valid - no errors or warnings found.
it: Informazione: il file di importazione è valido - non si è verificato nessun errore.

en: Initialize map texts for translations
it: Inizializza i testi delle mappe per le traduzioni

en: Insert GPX track
it: Inserisci percorso GPX

en: Insert map
it: Inserisci mappa

en: Installation finished - you can now start creating maps!
it: Installazione terminata - puoi già iniziare a creare le tue mappe!

en: Interaction options
it: Opzioni per l´interattività

en: Interface language settings
it: Impostazioni Lingua Interfaccia

en: Invalid format! Please only use numbers and a . instead of a , as decimal separator!
it: Formato non valido! Usare soltanto numeri e un . (punto) invece di una , (virgola) come separatore decimale!

en: Invalid format! Please only use numbers!
it: Formato non valido! Utilzzare esclusivamente numeri!

en: Irish
it: Irlandese

en: It seems you used a layer import file created with Maps Marker Pro v2.6.2 or smaller. Please be aware that with v2.7 the database schema has changed. Please add the two additional (empty) rows mlm_filter and mlm_filter_details after gpx_panel in your layer import file and try again.
it: Sembra che hai utilizzato un file di importazione livelli creato con Maps Marker Pro v2.6.2 o precedente. Per favore, prendi nota che con la v2.7 lo schema del databse è cambiato. Per favore, aggiungi nel tuo file di importazione livelli le due colonne supplementari (vuote) mlm_filter e mlm_filter_details dopo gpx_panel, poi riprova.

en: Italian
it: Italiano

en: Italian (Italy)
it: Italiano (Italia)

en: JSONP callback function name
it: nome della funzione di callback di JSONP

en: Japanese
it: Giapponese

en: Javascript Events API for LeafletJS
it: Javascript Events API per LeafletJS

en: Javascript Events API for LeafletJS to to attach events handlers to markers and layers
it: Javascript Events API per LeafletJS per attaccare gestori di eventi a marcatori e livelli

en: KML settings
it: Impostazioni KML

en: KML timestamp
it: KML timestamp (data e ora)

en: Kazakh
it: Kazako

en: Keyboard navigation options
it: Opzioni per la navigazione da tastiera

en: Known issues
it: Problemi noti

en: Korean
it: Coreano

en: Kyrgyz
it: Kirghiso

en: Language
it: Lingua

en: Language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, driving directions and labels on Google maps, direction links and autocomplete for address search.
it: Lingua utilizzata mentre si visualizzano informazioni testuali, come i nomi dei controlli, gli avvisi di copyright, le indicazioni stradali e le etichette sulle mappe di Google,i link per le indicazioni e l'autocompletamento indirizzi nella funzione di ricerca.

en: Last name
it: Cognome

en: Latest available version:
it: Ultima versione disponibile:

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
it: Ultimi articoli del blog di www.mapsmarker.com

en: Latitude
it: Latitudine

en: Latvian
it: Lettone

en: Launch image URL
it: URL immagine di avvio

en: Layer
it: Livello

en: Layer Center
it: Centro Livello

en: Layer added by
it: Livello aggiunto da

en: Layer and assigned markers have been successfully deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
it: Livello e marcatori assegnati sono stati cancellati con successo (o il riferimento al livello è stato rimosso se il marcatore è stato assegnato a più livelli)

en: Layer center
it: Centro del livello

en: Layer has been successfully deleted (assigned markers have not been deleted)
it: Il livello è stato correttamente cancellato (i marcatori assegnati non sono stati cancellati)

en: Layer has been successfully duplicated
it: Duplicazione del livello avvenuta con successo

en: Layer has been successfully published
it: Pubblicazione del livello riuscita

en: Layer has been successfully updated
it: Livello aggiornato con successo

en: Layer name
it: Nome livello

en: Layer(s)
it: Livello(i)

en: Layers
it: Livelli

en: Layers per page
it: Livelli per pagina

en: Leaflet Maps Marker - recent markers list
it: Leaflet Maps Marker - lista dei marcatori più recenti

en: Leaflet Maps Marker for WordPress - helping you to share your favorite spots and tracks
it: Leaflet Maps Marker per WordPress - permette di condividere i posti ed i percorsi preferiti

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated from version %1s to %2s!
it: L'ggiornamento di Leaflet Maps Marker dalla versione %1s alla %2s è stato completato con successo!

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated to version %1s!
it: L'aggiornamento di Leaflet Maps Marker alla versione %1s è stato completato con successo!

en: Leaflet Maps Marker plugin update to v%1s was successful
it: L'aggiornamento del plugin Leaflet Maps Marker a v%1s è stato completato

en: Leave empty to use the <a href="%1s" target="_blank">default icon</a>. To use a custom icon, please enter the file name of the icon within your marker icon directory (%2s)
it: Lasciare il campo vuoto se si vuol usare l'<a href="%1s" target="_blank">icona predefinita</a>. Per usare un'icona personalizzata, inserire il nome del file corrispondente a questa icona che si trova nella cartella delle icone dei marcatori (%2s)

en: Legal
it: Legale

en: Legend
it: Legenda

en: License
it: Licenza

en: License Key
it: Codice della licenza

en: License key was successfully distributed to all subsites
it: La chiave di licenza è stata distribuita con successo a tutti i sotto siti

en: License registered to
it: Licensa registrata a

en: License settings
it: Impostazioni licenza

en: Licenses for used libraries, services and images
it: Licenze per librerie, servizi ed immagini utilizzati

en: Limit
it: Limite

en: Limit your search to a specific <a href="%1$s" target="_blank">rectangle</a> or <a href="%2$s" target="_blank">circle</a>.
it: Limitare la ricerca ad uno specifico <a href="%1$s" target="_blank">rettangolo</a> o <a href="%2$s" target="_blank">circonfernza</a>.

en: Link target
it: Link destinazione

en: Link to content provider
it: Link al provider del contenuto

en: List all layers
it: Tutti i livelli

en: List all markers
it: Tutti i marcatori

en: List of markers settings
it: Elenco delle impostazioni dei marcatori

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Local focus point
it: Punto focale locale

en: Local knowledge
it: Conoscenza locale

en: Location
it: Posizione

en: Location Biasing
it: Localizzazione Polarizzante

en: Longitude
it: Longitudine

en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

en: MMPAPI error: API parameter date_from or date_to has be set when searching date fields
it: MMPAPI errore: il parametro API date_from o date_to deve essere impostato quando si ricerca nei campi della data

en: MMPAPI error: API parameters lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right and lon_bottom_right have be set when performing a boundingbox search
it: MMPAPI errore: i parametri API lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right e lon_bottom_right devono essere impostati quando si esegue una ricerca con riquadro di selezione

en: MMPAPI error: add_marker() method only accepts arrays. Input was %s
it: MMPAPI errore: il metodo add_marker() accetta solo arrays. Input era %s

en: MMPAPI error: all the elements of layer_ids array must be integers
it: MMPAPI errore: tutti gli elementi dell'array layer_ids devono essere numeri interi

en: MMPAPI error: all the elements of marker_ids array must be integers
it: MMPAPI errore: tutti gli elementi dell'array marker_ids  devono essere numeri interi

en: MMPAPI error: delete_layer method only accepts integers
it: MMPAPI errore: il metodo delete_layer accetta solo numeri interi

en: MMPAPI error: delete_layers method only accepts arrays. Input was %s
it: MMPAPI errore: il metodo delete_layers accetta solo array. Input era %s

en: MMPAPI error: delete_marker method only accepts integers
it: MMPAPI errore: il metodo delete_marker accetta solo numeri interi

en: MMPAPI error: delete_markers method does not accept empty arrays.
it: MMPAPI errore: il metodo delete_markers non accetta array vuoti.

en: MMPAPI error: delete_markers method only accepts arrays. Input was %s
it: MMPAPI errore: il metodo delete_markers accetta solo arrays. Input era %s

en: MMPAPI error: geocoding error: %1s
it: MMPAPI errore: errore di geocodice: %1s

en: MMPAPI error: invalid layer objects. Input was %s
it: MMPAPI errore: oggetti del livello non validi. Input era %s

en: MMPAPI error: invalid marker objects. Input was %s
it: MMPAPI errore: oggetti marcatori non validi. Input era %s

en: MMPAPI error: layer with ID %s not found
it: MMPAPI errore: il livello con ID %s non esiste

en: MMPAPI error: list_layers method only accepts arrays. Input was %s
it: MMPAPI errore: il metodo list_layers accetta solo array. Input era %s

en: MMPAPI error: list_markers method only accepts arrays. Input was %s
it: MMPAPI errore: il metodo list_markers accetta solo array. Input era %s

en: MMPAPI error: marker ID %1s was not found
it: MMPAPI errore: marker ID %1s non esiste

en: MMPAPI error: marker with ID %s not found
it: MMPAPI errore: marker con ID %s non trovato

en: MMPAPI error: orderkey is not valid, it must be one of the following keys: %s
it: MMPAPI errore: l'orderkey non è valido, deve essere una delle seguenti chiavi: %s

en: MMPAPI error: parameter date_from or date_to has be set when searching date fields
it: MMPAPI errore: il parametro date_from o date_to deve essere impostato quando si ricerca nei campi della data

en: MMPAPI error: search_layers method only accepts arrays. Input was %s
it: MMPAPI errore: il metodo search_layers accetta solo array. Input era %s

en: MMPAPI error: search_markers method only accepts arrays. Input was %s
it: MMPAPI errore: il metodo search_markers accetta solo array. Input era %s

en: MMPAPI error: searchkey is not valid, it must be one of the following keys: %s
it: MMPAPI errore: il parametro searchkey non è valido, deve corrispndere ad una delle seguenti chiavi: %s

en: MMPAPI error: searchkey parameter is required.
it: MMPAPI errore: il parametro searchkey è obbligatorio.

en: MMPAPI error: searchvalue parameter is required.
it: MMPAPI errore: il parametro searchvalue è obbligatorio.

en: Macedonian
it: Macedone

en: Main geocoding provider
it: Provider geocoding principale

en: Major highlights:
it: Caratteristiche fondamentali principali:

en: Makes the map focusable and allows users to navigate the map with keyboard arrows and +/- keys
it: Rende regolabile la messa a fuoco della mappa e permette a tutti gli utenti di spostarsi sulla mappa con le le frecce ed i tasti +/- della tastiera

en: Making a database backup of the affected tables %1$s and %2$s is not required but recommended in case there are any unexpected issues.
it: Fare un backup del database delle tabelle influenzate %1$s e %2$s non è richiesto ma consigliato nel caso in cui si verificassero delle anomalie impreviste.

en: Malay (Malaysia)
it: Malese (Malaysia)

en: Manage GPX tracks
it: Gestisci percorsi GPX

en: Manage your markers and layers through a highly customizable REST API, which supports GET & POST requests, JSON & XML as formats and was developed with a focus on security.
it: Gestite i vostri marcatori e livelli per mezzo dell'altamente personabilizzabile API REST, che supporta richieste GET & POST, JSON & XML come formati ed è stata sviluppata con particolare attenzione alla sicurezza.

en: Manually check for updates
it: Ricerca manuale degli aggiornamenti

en: Map
it: Mappa

en: Map Defaults
it: Mappe Predefinite

en: Map Size
it: Dimensione Mappa

en: Map could not be loaded - please enable Javascript!
it: Non è stato possibile caricare le mappe - abilitare JavaScript!

en: Map height
it: Altezza della mappa

en: Map height:
it: Altezza mappa:

en: Map size
it: Dimensione mappa

en: Map tiles
it: Mattonelle Mappa

en: Map type
it: Tipo mappa

en: Map width
it: Larghezza della mappa

en: Map width unit
it: Unità di misura della larghezza della mappa

en: Map width:
it: Larghezza mappa:

en: MapQuest (Aerial)
it: MapQuest (Aerea)

en: MapQuest (Hybrid)
it: MapQuest (Ibrido)

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/%3$s with a free API key. Higher quotas are available on demand - <a href="%4$s" target="_blank">click here for more details</a>.
it: MapQuest Geocoding API consente fino a %1$s transazioni/mese e un massimo di %2$s richieste/%3$s con la chiave gratuita API. Quantità maggiori sono disponibili su richiesta - <a href="%4$s" target="_blank">clicca qui per maggiori dettagli</a>.

en: MapQuest Geocoding API key (required)
it: Chiave MapQuest Geocoding API (necessaria)

en: MapQuest Geocoding bounds
it: Limiti MapQuest Geocoding

en: MapQuest Geocoding error - please contact support at <a href="%1$s">support@mapquest.com</a>
it: Errore MapQuest Geocoding - per favore contatta il supporto <a href="%1$s">support@mapquest.com</a>

en: MapQuest Geocoding settings
it: MapQuest impostazioni di Geocoding

en: Maps
it: Mappe

en: Maps - latest marker map
it: Maps - ultima mappa con marcatori

en: Maps - recent markers
it: Mappe - marcatori recenti

en: Maps - recent markers list
it: Maps - lista dei marcatori più recenti

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
it: Maps Marker Pro - Il plugin n°1 per creare mappe con WordPress.

en: Maps Marker Pro - latest marker map
it: Maps Marker Pro - ultima mappa con marcatori

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
it: Maps Marker Pro - è disponibile un nuovo aggiornamento!

en: Maps Marker Pro - recent markers
it: Maps Marker Pro - marcatori recenti

en: Maps Marker Pro - recent markers list
it: Maps Marker Pro - lista dei marcatori più recenti

en: Maps Marker Pro - renewal for access to plugin updates and support needed
it: Maps Marker Pro - è necessario rinnovare il permesso di accesso agli aggiornamenti ed al supporto per il plugin

en: Maps Marker Pro allow you to easily customize the presentation of the standard Google base maps, changing the visual display of such elements as roads, parks, and built-up areas:
it: Maps Marker Pro consente di personalizzare facilmente la presentazione delle mappe base standard di Google, modificando la grafica di elementi come strade, parchi ed aree edificate:

en: Maps Marker Pro allows you to add a fullscreen button to maps. Clicking on this button will open an HTML5 fullscreen map without leaving the page you are currently viewing.
it: Maps Marker Pro permette di aggiungere alle mappe un pulsante per la visualizzazione a schermo intero. Cliccando su questo pulsante si aprirà una mappa in HTML5 a schermo intero senza lasciare la pagina che si sta attualmente visitando.

en: Maps Marker Pro allows you to add a small map in the corner which shows the same as the main map with a set zoom offset:
it: Maps Marker Pro permette di aggiungere una piccola mappa nell'angolo che mostra la stessa mappa ma con un diverso livello di ingrandimento preimpostato:

en: Maps Marker Pro allows you to also display GPX tracks with optional metadata on your maps:
it: Maps Marker Pro consente di visualizzare sulle mappe percorsi GPX con metadata opzionali:

en: Maps Marker Pro allows you to assign markers to multiple layers at once - helping you to better manage and organize your points of interest.
it: Maps Marker Pro consente di assegnare i marcatori a più livelli contemporaneamente - aiutando a gestire e organizzare meglio i propri punti di interesse.

en: Maps Marker Pro allows you to backup and restore your settings which makes it possible to quickly switch between different plugin profiles. This is especially useful if you want to deploy the plugin with custom configuration on multiple sites:
it: Maps Marker Pro consente di fare il salvataggio ed il recupero delle impostazioni permettendo così di cambiare rapidamente i vari profili del plugin. Questo è particolarmente utile quando si vuole utilizzare il plugin su siti multipli con una configurazione personalizzata per ognuno:

en: Maps Marker Pro allows you to create beautifully animated marker clusters for layer maps:
it: Maps Marker Pro permette di creare gruppi di marcatori splendidamente animati sui livelli delle mappe:

en: Maps Marker Pro allows you to customize which markers and layers to include or exclude in the recent marker widget:
it: Maps Marker Pro permette di personalizzare la scelta dei marcatori e dei livelli da includere/escludere dal widget dei marcatori recenti:

en: Maps Marker Pro allows you to easily perform bulk updates on markers and layers by using the integrated import feature:
it: Maps Marker Pro consente di eseguire facilmente aggiornamenti massivi sugli marcatori e sui livelli utilizzando la funzionalità di importazione integrata:

en: Maps Marker Pro allows you to hide MapsMarker.com-backlinks from maps, KML files and from the Wikitude app:
it: Maps Marker Pro permette di nascondere i backlink di MapsMarker.com dalle mappe, dai file KML e dall'applicazione Wikitude:

en: Maps Marker Pro allows you to organize your markers in categories and to toggle their visibility on frontend.
it: Maps Marker Pro permette di organizzare i marcatori in categorie e di abilitare la loro visibilità sul frontend.

en: Maps Marker Pro allows you to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only.
it: Maps Marker Pro consente sia di rimuovere tutti i backlink ed i logo nel backend sia di rendere le pagine e le voci dei menu Strumenti, Impostazioni, Supporto e Licenza visibili soltanto agli amministratori.

en: Maps Marker Pro allows you to set the user level needed for editing and deleting marker and layer maps from other users.
it: Maps Marker Pro consente di impostare il livello utente necessario per modificare e cancellare marcatori e livelli di mappa di altri utenti.

en: Maps Marker Pro allows you to use custom backgrounds for QR codes.
it: Maps Marker Pro consente di utilizzare sfondi personalizzati per i codici QR.

en: Maps Marker Pro also offers a complete RESTful API allowing you to access some of the common core functionalities in Maps Marker Pro.
it: Maps Marker Pro offre una completa RESTful API che ti consente di accedere ad alcune delle funzionalità comuni di base di Maps Marker Pro.

en: Maps Marker Pro enables you to save the link to the fullscreen map to the homescreen on iOS devices and reopen the map with an optional launch image as web app – meaning the display of the map in fullscreen mode with no address bar:
it: Maps Marker Pro consente di salvare il link alla mappa a schermo intero sui dispositivi iOS e di riaprirla per mezzo di un'immagine opzionale di lancio, come se fosse un'applicazione web - il che significa poter visualizzare la mappa a schermo intero senza dover utilizzare la barra degli indirizzi:

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
it: L'aggiornamento di Maps Marker Pro dalla versione %1s alla %2s è avvenuto con successo!

en: Maps Marker Pro has been successfully updated to version %1s!
it: Maps Marker Pro è stato aggiornato alla versione %1s con successo!

en: Maps Marker Pro includes a javascript API which can be utilized by developers to attach events handlers to markers and layers.
it: Maps Marker Pro include un javascript API che può essere utilizzato dagli sviluppatori per aggiungere degli events handlers a marcatori e livelli.

en: Maps Marker Pro is disabled because its trial version expired.
it: Maps Marker Pro è disabilittato perchè il periodo di prova è scaduto.

en: Maps Marker Pro makes it easy to build multilingual maps by fully supporting the translation solution WPML.
it: Maps Marker Pro permette di costruire facilmente mappe multilingue grazie al totale supporto delle soluzioni di traduzione con WPML.

en: Maps Marker Pro plugin update to v%1s was successful
it: L'aggiornamento di Maps Marker Pro alla v%1s è avvenuto con successo

en: Maps Marker Pro supports conditional and deferred Google Maps API loading. This saves visitor of your site up to ~370kb uncompressed data transmission for each page view with an embedded OpenStreetMap based map! If you are using Google Maps as basemap, the needed scripts are loaded deferred and on demand only.
it: Maps Marker Pro supporta il caricamento condizionale e differito di Google Maps API. Questo evita al visitatore del tuo sito la trasmissione di ~370kb dati non compressi per ogni pagina visitata che incorpora mappe basate su OpenStreetMap! Se utilizzi una mappa base Google Maps gli script necessari verranno caricati in differita e solo su richiesta.

en: Maps Marker Pro supports selected filters and actions, the default WordPress approach for changing the behaviour of the plugin without having to change its files.
it: Mappe Marker Pro supporta filtri e azioni selezionate, l'approccio di default di WordPress per cambiare il comportamento del plugin senza dover cambiare i propri file.

en: Maps Marker Pro supports the latest leaflet.js version, which is the core library used for displaying maps.
it: Maps Marker Pro supporta l'ultima versione di leaflet.js, che la libreria principale usata per mostrare le mappe.

en: Maps at %1$s not working anymore as Maps Marker Pro trial has expired
it: Mappe in %1$s non funzionano più perchè il periodo di prova di Maps Marker Pro è scaduto

en: Maps will be loaded much faster with Maps Marker Pro – especially on mobile devices - as no jQuery is needed anymore for displaying maps on frontend. This reduces the download size of each map by about 90kb and also minimizes the browser resources needed for displaying maps.
it: Le mappe saranno caricate molto più rapidamente con Maps Marker Pro – specialmente su dispositivi mobili - poiché non è più necessario l'uso di jQuery per visualizzare le mappe sul frontend. Questo riduce la dimensione delle mappe da scaricare di circa 90kb ed inoltre minimizza le risorse del browser necessarie per la visualizzazione delle mappe.

en: MapsMarker API settings
it: Impostazioni API di MapsMarker

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
it: Programma di affiliazione di MapsMarker - registrarsi ora per ricevere commissioni fino al 50%!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
it: Programma per rivenditori MapsMarker - rivendere con il 20% di sconto!

en: MapsMarker.com backlinks
it: Backlink di MapsMarker.com

en: Mapzen Search settings
it: Mapzen Search - Impostazioni

en: Marker
it: Marcatore

en: Marker added by
it: Marcatore aggiunto da

en: Marker attributes to display in list
it: Attributi del marcatore da visualizzare nell'elenco

en: Marker clustering
it: Raggruppamento dei marcatori

en: Marker clustering settings
it: Impostazioni raggruppamento marcatori

en: Marker count
it: Contatore Marcatori

en: Marker does not exist!
it: Il marcatore non esiste!

en: Marker has been successfully deleted
it: Marcatore cancellato correttamente

en: Marker has been successfully published
it: Pubblicazione del marcatore riuscita

en: Marker has been successfully updated
it: Marcatore aggiornato correttamente

en: Marker icon directory %s is not writable - please set permissions via FTP with CHMOD command to 755
it: La directory delle icone dei marcatori %s non è scrivibile - impostare i permessi a 755 con il comando CHMOD via FTP

en: Marker name
it: Nome marcatore

en: Marker name, marker address, marker popuptext, layername and layer address from all available maps have been prepared successfully for translation using the <a href="%1$s">%2$s plugin</a>.
it: Nome marcatori, indirizzo marcatori, testo popup marcatori, nome livelli, indirizzo livelli di tutte le mappe disponibili sono stati preparati con successo per la traduzione utilizzando il <a href="%1$s">%2$s plugin</a>.

en: Marker names in KML
it: Nome marcatore in KML

en: Marker shadow
it: Ombra del marcatore

en: Marker tooltip settings
it: Impostazioni tooltip del marcatore

en: Marker tooltip status
it: Stato del tooltip del marcatore

en: Marker validity check for layer assignements
it: Controllo della validità dei marcatori per le assegnazioni di livello

en: Markername
it: Nome marcatore

en: Markers
it: Marcatori

en: Markers assigned to layer "%1s" (ID %2s)
it: Marcatori assegnati al livello "%1s" (ID %2s)

en: Markers assigned to multi layer map "%1s" (ID %2s)
it: Marcatori assegnati alla mappa multilivello "%1s" (ID %2s)

en: Markers assigned to this layer and multi-layer-maps including this layer will also be updated. Please keep in mind that posts, pages, widgets or template files using a Maps Marker Pro shortcode with the old layer ID have to be updated manually!
it: Marcatori assegnati a questo livello e mappe multilivelli che includono questo livello verranno aggiornati. Per favore, tieni presente però che post, pagine, widget o file modello che utilizzano lo shortcode Maps Marker Pro con il vecchio livello ID devono essere aggiornati manualmente!

en: Markers assigned to this layer will be listed here
it: Marcatori assegnati a questo livello appariranno qui

en: Markers can also be displayed via <a href="%1$s" target="_blank">Augmented-Reality technology</a> powered by <a href="%2$s" target="_blank">Wikitude</a> on mobile devices. Sample screenshots:
it: I marcatori possono essere visualizzati anche tramite la <a href="%1$s" target="_blank">Tecnologia di Realtà Aumentata</a> offerta da <a href="%2$s" target="_blank">Wikitude</a> sui dispositivi mobili. Schermate d'esempio:

en: Markers per page
it: Marcatori per pagina

en: Max speed of the inertial movement, in pixels/second.
it: Massima velocità del movimento inerziale in pixel/secondo.

en: Max. number of markers to display:
it: Max. numero marcatori da mostrare:

en: Maximum interval between points
it: Massimo intervallo tra punti

en: Maximum number of POIs
it: Numero massimo di POI

en: Maximum width of popups in pixel
it: Massima larghezza in pixel dei popup

en: Maximum width of the control in pixels. The width is set dynamically to show round values (e.g. 100, 200, 500).
it: Massima larghezza in pixel del controllo. La larghezza è impostata dinamicamente per mostrare valori precisi (p.es. 100, 200, 500).

en: Maximum zoom level
it: Livello massimo di ingrandimento

en: Memory usage: %1$s, performance: %2$s
it: Utilizzo memoria: %1$s, prestazioni: %2$s

en: Message
it: Messaggio

en: Minimap settings
it: Impostazioni Minimappa

en: Minimum characters needed to start typeahead suggestions
it: Numero minimo di caratteri richiesti per iniziare i suggerimenti preimpostati

en: Minimum width of popups in pixel
it: Minima larghezza in pixel dei popup

en: Minimum zoom level
it: Livello minimo di ingrandimento

en: Minute
it: Minuto

en: Misc
it: Varie

en: Mobile web app settings
it: Impostazioni dell'applicazione per il web su dispositivi mobili

en: Mongolian (Cyrillic)
it: Mongolo (Cirillico)

en: Month
it: Mese

en: Monthly
it: Mensile

en: More power: try Maps Marker Pro for free!
it: Più potenza: prova Maps Marker Pro gratis!

en: Motorcar
it: Veicolo a motore

en: Move markers to a layer
it: Sposta marcatore su un altro livello

en: Moving time
it: Tempo trascorso in movimento

en: Multi Layer Map
it: Mappa multilivello

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
it: Solo per Multisito: aggiornare le impostazioni anche in tutti i siti secondari

en: Name
it: Nome

en: Names for basemaps in control box
it: Nomi per le mappe base nel quadro di controllo

en: Narrow search
it: Ricerca Ristretta

en: Narrow search status
it: Stato della ricerca Ristretta

en: Native marker tooltip
it: Tooltip originale del marcatore

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
it: Serve per creare link comprensibili alle mappe a pieno schermo o agli enpoint API.

en: Nepali (Nepal)
it: Nepalese (Nepal)

en: Never
it: Mai

en: New icons will be uploaded to the following directory: %1$s
it: Le nuove icone saranno caricate nella seguente directory: %1$s

en: New layer ID
it: ID nuovo del livello

en: New marker ID
it: ID nuovo del marcatore

en: No issues found.
it: Nessun problema riscontrato.

en: No layer created yet
it: Non è stato ancora creato alcun livello

en: No layer has been created yet
it: Nessul layer è stato ancora creato

en: No map has been created yet.
it: Non è stata ancora creata alcuna mappa.

en: No marker assigned to this layer
it: Non è stato assegnato alcun marcatore a questo livello

en: No marker created yet
it: Non è stato ancora creato alcun marcatore

en: No marker found
it: Nessun marcatore trovato

en: No marker found!
it: Nessun marcatore trovato

en: No matches found
it: Non è stata trovata alcuna corrispondenza

en: No promotion
it: Nessuna promozione

en: No shortcodes with invalid map IDs have been detected
it: Non è stato trovato alcun Shortcode Attivo con ID mappa invalidi

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian (Bokmal)
it: Norvegese (Bokmal)

en: Norwegian (Bokmål)
it: Norvegese (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
it: Norvegese (Nynorsk)

en: Note: if a marker is also assigned to another layer, only the reference to the layer will be deleted.
it: Avviso: se un marcatore è assegnato anche ad un altro livello, solo il riferimento al livello viene cancellato.

en: Note: if you add an image, the following CSS definition will be applied: %1$s
it: Nota: se si aggiunge un immagine, verranno appicate le seguenti proprietà CSS: %1$s

en: Note: maximum zoom level may vary on your basemap
it: Nota: il massimo livello di ingrandimento varia a seconda della mappa base

en: Number of digits to show after the decimal point
it: Numero di cifre da mostare dopo il punto decimale

en: Number of markers
it: Numero di marcatori

en: Number of markers to display
it: Numero marcatori da mostrare:

en: Number of markers to show:
it: Numero di marcatori da mostrare:

en: OSM France
it: OSM Francia

en: OSM Germany
it: OSM Germania

en: Old layer ID
it: ID vecchio del livello

en: Old marker ID
it: ID vecchio del marcatore

en: Once you entered your API key above, you can activate the following basemaps by ticking the related checkbox at "Available basemaps in control box":
it: Una volta inserita la tua chiave API sopra potrai attivare le seguenti mappe di base spuntando le relative caselle nelle "Mappe di base disponibili nel riquadro di controllo":

en: One personal request: before you post a new support ticket in the <a href="http://wordpress.org/support/plugin/leaflet-maps-marker" target="_blank">Wordpress Support Forum</a>, please follow the instructions from <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> which give you a guideline on how to deal with the most common issues.
it: Una personale richiesta: prima di inviare una richiesta di aiuto nel <a href="http://wordpress.org/support/plugin/leaflet-maps-marker" target="_blank">Forum di supporto di Wordpress</a>, leggere e seguire le istruzioni qui <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a>, si tratta di suggerimenti e linee guida per risolvere i problemi più comuni.

en: Only change the values below if you are not using marker or shadow icons from the <a href="%1$s" target="_blank">Map Icons Collection</a>!
it: Cambiare soltanto i valori qui sotto se non si utilizzano marcatori o icone con ombra dalla <a href="%1$s" target="_blank">Map Icons Collection</a>!

en: Only enable this compatibility option if you see the admin notice that another plugin or theme also embedds the Google Maps API (which can cause maps and address search to break if that implementation does not properly send the Google API key which is mandatory since June 22nd 2016!)
it: Abilita questa opzione di compatibilità soltanto se nell'amministrazione vedi un avviso che un altro plugin o tema abbia già incorporato Google Maps API (inquanto potrebbe causare l'interruzione nella ricerca delle mappe e degli indirizzi sopratutto se questa implementazione non invia correttamente la chiave Google API che è obbligatoria dal 22 Giugno 2016!)

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
it: Usare questa opzione per l'URL della tua cartella di WordPress folder soltanto se stai riscontrando problematiche o se ti è stato consigliato dal supporto!

en: Opacity
it: Opacità

en: Open popup by default
it: Apri il popup per impostazione predefinita

en: Open popups on mouse hover instead of mouse click
it: Apri i popup al passaggio del mouse invece che al clic del mouse

en: Open standalone map in fullscreen mode
it: Apri mappa autonoma in modalità schermo intero

en: OpenStreetMap contributors
it: Contributori OpenStreetMap

en: OpenStreetMap edit link
it: Modifica link di OpenStreetMap

en: OpenStreetMap edit link editor
it: Editor per modificare i link di OpenStreetMap

en: OpenStreetMap emphasizes local knowledge. Contributors use aerial imagery, GPS devices, and low-tech field maps to verify that OSM is accurate and up to date.
it: OpenStreetMap enfatizza la conoscenza locale. I contributori usano immagini aeree, dispositivi GPS, e mappe di campo a bassa tecnologia per verificare che OSM sia accurata e aggiornata.

en: OpenStreetMap is open data: you are free to use it for any purpose as long as you credit OpenStreetMap and its contributors. See the <a href="%1$s" target="_blank">Copyright and License page</a> for details.
it: OpenStreetMap è open data: sei libero di utilizzarla per ogni necessità fin quando inserisci i crediti corretti di OpenStreetMap e dei suoi contributori.

en: OpenStreetMap.org hosting is supported by the <a href="%1$s" target="_blank">UCL VR Centre</a>, <a href="%2$s" target="_blank">Imperial College London</a> and <a href="%3$s" target="_blank">Bytemark Hosting</a>, and <a href="%4$s" target="_blank">other partners</a>.
it: OpenStreetMap.org hosting è supportato dal <a href="%1$s" target="_blank">UCL VR Centre</a>, <a href="%2$s" target="_blank">Imperial College London</a> and <a href="%3$s" target="_blank">Bytemark Hosting</a>, e <a href="%4$s" target="_blank"altri partners</a>.

en: OpenStreetmap can be used out-of-the box for your maps, no API keys is required. You can choose between the following variants:
it: OpenStreetmap può essere subito utilizzata per le tue mappe, non è richiesta alcuna chiave API. Puoi scegliere tra le seguenti varianti:

en: Opt-out from being promoted by Wikitude.
it: Rifiuta promozione da parte di Wikitude.

en: Option A: activate an unexpiring license key
it: Opzione A: attivare un codice di licenza senza scadenza

en: Option B: get a personalized trial license key
it: Opzione B: richiedere un codice per licenza personalizzata di prova

en: Option C: get an anonymous trial license key
it: Opzione C: richiedere un codice per licenza anonima di prova

en: Option D: start an unlimited, anonymous test on a localhost installation
it: Opzione D: iniziare una prova anonima e senza limiti su un'installazione localhost

en: Option for global admin notices in backend (showing infos about plugin incompatibilities or invalid marker icon directory settings for example). Please be aware that hiding them results in not being informed about plugin incompatibilites discovered in future releases too!
it: Opzione per avvisi dell'amministratore globale nel backend (per esempio, mostrano informazioni in merito ad incompatibilità tra plugin o impostazioni errate della directory contenente le icone per i marcatori). Si deve sapere che il nascondere questi avvisi potrebbe risultare nella mancanza di informazioni riguardanti eventuali incompatibilità con altri plugin scoperte anche nelle future versioni.

en: Option to add a search field and sort order feature for the list of markers
it: Opzione per aggiungere un campo ricerca e un criterio di ordinamento alla lista dei marcatori.

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
it: Opzione per nascondere i backlink a Mapsmarker.com sulle mappe e sulle sovraimpressioni nei file KML.

en: Optional 1 - selected markers must have:
it: Opzione 1 - i marcatori selezionati devono avere:

en: Optional 2 - selected markers must NOT have:
it: Opzione 2 - i marcatori selezionati NON devono avere:

en: Optional 3 - selected markers must have the following icon:
it: Opzione 3 - i marcatori selezionati devono avere la seguente icona:

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information see <a href="%1$s" target="_blank">Component Filtering</a>.
it: Filtri componenti facoltativi, separati da un pipe (|). Caiscun filtro componente consiste di una coppia componente:valore and influenzerà pienamente i risultati del geocoder. For more information see <a href="%1$s" target="_blank">Filtraggio Componenti</a>.

en: Optional offset value of the tooltip position.
it: Valore opzionale di offset per la posizione del tooltip.

en: Optional region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value. This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For more information see <a href="%1$s" target="_blank">Region Biasing</a>.
it: Codice regionale facoltativo, specificato come un ccTLD ("top-level domain") del valore di due caratteri. Questo parametro influenza soltanto ma non restringe i risultati del geocoder. Per altre informazioni vedi <a href="%1$s" target="_blank">Biasing Regionale</a>.

en: Optional: displayed on each marker; can be a link to a resource (image, PDF file...). You could use this to issue coupons or vouchers for potential clients that found you via Wikitude.
it: Opzionale: visualizzato in ogni marcatore; può essere un collegamento ad una risorsa (immagine, file PDF...). Ciò si potrebbe utilizzare per emettere dei coupon o vaucher per potenziali clienti che vi hanno trovato via Wikitude.

en: Optional: displayed on each marker; used for sending an email directly from Wikitude
it: Opzionale: visualizzato su ogni marcatore; usato per inviare un'email direttamente da Wikitude

en: Optional: example: +4312345 - when a phone number is given, Wikitude displays a "call me" button in the bubble; used for every marker.
it: Opzionale: esempio: +4312345 - quando viene indicato un numero telefonico, Wikitude mostra un pulsante "chiamami" nella bolla; usato per ogni marcatore.

en: Optionally you can also change the name of the predefined basemaps in the controlbox.
it: È anche possibile cambiare il nome della mappa base predefinita dal quadro di comando.

en: Options to pass when creating the L.Polygon for styling (<a href="%1s" target="_blank">more details</a>)
it: Opzioni da scegliere quando si crea un L.Polygon  per personalizzare l'aspetto grafico (<a href="%1s" target="_blank">maggiori dettagli</a>)

en: Options to set the colors of the cluster circles
it: Opzioni per impostare i colori dei cerchi di raggruppamento

en: Order active layers in controlbox by
it: Ordina i livelli attivi nel quadro controllo per

en: Order by
it: Ordinamento per

en: Order inactive layers in controlbox by
it: Ordina i livelli inattivi nel quadro controllo per

en: Order list of markers by
it: Ordina elenco dei marcatori per

en: Orient yourself with terrain maps, featuring hill shading and natural vegetation colors. These maps showcase advanced labeling and linework generalization of dual-carriageway roads. Terrain was developed in collaboration with Gem Spear and Nelson Minar. Available in four flavors:
it: Orientarsi con le mappe del terreno comprendenti colline con le ombre e colori naturali della vegetazione. Queste mappe hanno un'avanzata etichettatura e in generale un disegno al tratto delle strade a doppia carreggiata. Terreno è stata sviluppata in collaborazione con Gem Spear e Nelson Minar. Disponibile in quattro varianti:

en: Output image width
it: Larghezza immagine output

en: Overlays
it: Sovrimpressioni

en: Overrides the offset to apply a fixed zoom level to the minimap regardless of the main map zoom. Set it to any valid zoom level, if unset zoomLevelOffset is used instead.
it: Sovrascrive l'offset per usare un prefissato livello di zoom della minimappa senza tener conto dello zoom della mappa principale. Deve essere impostato ad un qualsiasi livello valido di zoom, nel caso in cui non sia impostato viene utilizzato zoomLevelOffset.

en: Overview map
it: Panoramica mappa

en: Pace
it: Andatura

en: Panel Status
it: Panello di stato

en: Panel background color
it: Colore per lo sfondo del pannello

en: Panel for GPX metadata below the map
it: Pannello dei metadati GPX sotto la mappa

en: Panel for displaying layer name and API URLs on top of map
it: Pannello per mostrare il nome del livello e degli API URL sulla mappa

en: Panel for displaying marker name and API URLs on top of map
it: Pannello per mostrare il nome del marcatore e degli API URL sulla mappa

en: Panel status
it: Stato pannello

en: Panel status for all layers has been successfully updated
it: Lo stato del pannello è stato aggiornato con successo per tutti i livelli

en: Panel status for the selected markers has been successfully updated
it: Lo stato del pannello per i marcatori selezionati è stato aggiornato con successo

en: Panel text css
it: CSS per il testo nel pannello

en: Panning inertia options
it: Opzioni per l´inerzia della panoramica

en: Peak memory usage: %1$s
it: Massimo utilizzo della memoria: %1$s

en: Pedestrian
it: Pedone

en: Permalinks slug
it: Permalink slug

en: Permission settings
it: Impostazioni delle autorizzazioni

en: Permissions check failed or WordPress nonce has expired - please reload the page to try again!
it: Controllo dei permessi fallito o il nonce di WordPress è scaduto - ricaricare la pagina per riprovare!

en: Persian
it: Persiano

en: Phone
it: Telefono

en: Photon@MapsMarker settings
it: Photon@MapsMarker - Impostazioni

en: Please <a href="%s" target="_blank">click here</a> to add your first one!
it: <a href="%s" target="_blank">Cliccare qui</a> per aggiungere il primo!

en: Please activate the plugin "Maps Marker Pro"
it: Attivare il plugin "Maps Marker Pro"

en: Please activate the plugin by clicking the link above
it: Attivare il plugin cliccando sul link sopra

en: Please also check if you are using semicolons (;) as delimiters in your import file!
it: Verifiare se si usa il punto e virgola (;) come delimitatore nel file di importazione!

en: Please be aware that restoring settings from a version smaller than %1$s could result in breaking the plugin unless you <a href="%2$s">save the plugin settings once</a> afterwards to include settings added with newer versions!
it: Siate consapevoli del fatto che ripristinare le impostazioni da una versione antecedente alla %1$s potrebbe causare il malfunzionamento del plugin, a meno che dopo non <a href="%2$s">salviate almeno una volta le impostazioni del plugin</a>, per includere tutte le impostazioni che vengono aggiunte dalle versioni più recenti!

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro
it: Per favore clicca qui per terminare l'installazione di Maps Marker Pro

en: Please confirm that you want to delete all markers by checking the checkbox
it: Confermare che si vogliono cancellare tutti i marcatori spuntando la casella di controllo

en: Please contact %1$s for more details
it: Contattare %1$s per maggiori informazioni

en: Please contact your administrator (%1s) to activate the plugin "Maps Marker Pro".
it: Contattare l'amministratore (%1s) per attivare il plugin "Maps Marker Pro".

en: Please contact your administrator (%1s) to renew your access to plugin updates and support.
it: Contattare il vostro amministratore (%1s) per rinnovare il vostro permesso di accesso agli aggiornamenti ed al supporto per il plugin.

en: Please do not change an existing layer map with assigned markers into a multi layer map, as those assigned markers will not be displayed on the multi layer map!
it: Non trasformare un livello di mappa esistente con dei marcatori già assegnati in una mappa multilivello, poiché i marcatori non verranno mostrati sulla mappa multilivello!

en: Please enable this setting only if you are experiencing issues with maps in proprietary tab solutions or hidden divs which are displayed on demand.
it: Per favore abilita questa impostazione solo se si verificano problemi con le mappe in soluzioni proprietarie tab oppure div nascosti che vengono mostrati su richiesta.

en: Please enter a license key to continue.
it: Per continuare, inserire il codice della licenza.

en: Please enter a location
it: Per favore inserisci una posizione

en: Please enter a location (%1$s characters minimum to start typeahead suggestions)
it: Per favore inserisci una località (%1$s caratteri minimi per attivare i suggerimenti preimpostati)

en: Please enter a valid email to continue (or get an anonymous trial license key)
it: Inserire un indirizzo email valido per continuare (o richiedete un codice per licenza di prova anonima)

en: Please enter layer ID. Use commas to separate multiple layers. Use 0 for markers not assigned to a layer.
it: Inserire ID del livello. Usare la virgola per separare più livelli. Usare 0 per marcatori non assegnati ad alcun livello

en: Please enter marker ID. Use commas to separate multiple markers
it: Inserire ID dell'identificatore. Usare la virgola per separare più marcatori

en: Please enter the custom JSON array to style your Google maps (you can use the <a href="%1s" target="_blank">Google Styled Maps Wizard</a> to create custom styles easily). Example for hiding roads:
it: Inserire il vettore JSON personalizzato per modellare le vostre mappe di Google (si può usare la procedura guidata <a href="%1s" target="_blank">Google Styled Maps Wizard</a> per creare facilmente dei modelli personalizzati). Ad esempio per nascondere strade:

en: Please enter the hex value of the color you would like to use. For help please visit <a href="%1s" target="_blank">%2s</a>.
it: Inserire il valore hex del colore che si vuole usare. Se si ha bisogno di una guida, visitare <a href="%1s" target="_blank">%2s</a>.

en: Please enter your Google Maps JavaScript API key here
it: Per favore inserisci qui la tua Chiave Google Maps JavaScript API

en: Please enter your MapQuest API key here
it: Per favore inserisci qui la tua chiave MapQuest API

en: Please enter your email to continue.
it: Inserite la vostra email per continuare.

en: Please enter your first name to continue.
it: Inserire il vostro nome per continuare

en: Please enter your last name to continue.
it: Inserire il vostro cognome per continuare.

en: Please fix those shortcodes and press the button "clear list" below for the admin notice to disappear!
it: Si prega di correggere quegli shortcode e premere il pulsante  "elimina lista" affinché sparisca l'avviso nel pannello!

en: Please install the plugin "Leaflet MapsMarker Pro"
it: Installare il plugin "Leaflet MapsMarker Pro"

en: Please keep in mind that you can only export layer maps here - if you also want to export the assigned markers, please also use the function "export markers"!
it: Tenere presente che qui è possibile solamente esportare i lvelli di mappa - per esportare i corrispondenti marcatori di mappa è necessario utilizzare la funzione "esporta marcatori"!

en: Please keep in mind that you can only export marker maps here - if you also want to export the according layer maps, please also use the function "export layers"!
it: Tenere presente che qui è possibile solamente esportare i marcatori di mappa - per esportare i corrispondenti livelli di mappa è necessario utilizzare la funzione "esporta livelli"!

en: Please navigate to <a href="%1$s">Plugins / Installed Plugins</a> and activate the plugin "Maps Marker Pro".
it: Andare in <a href="%1$s">Plugin / Plugin installati</a> e attivare il plugin "Maps Marker Pro".

en: Please note that MapQuest basemaps should also be used if MapQuest geocoding is selected!
it: Prendi nota che le mappe di base MapQuest devono essere utilizzate anche quando hai selezionato MapQuest geocoding

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on! If you want to use your license on another domain, please follow the tutorial at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
it: È da notare che ogni licenza è legata al dominio sul quale è stata attivata. Se si desidera utilizzare la licenza su un altro dominio, seguire l'esercitazione guidata <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: Please note that in contrast to a personalized trial license you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> and get a reminder when your trial license has expired!
it: Attenzione, a differenza della licenza personalizzata di prova, non è possibile <a href="%1s" target="_blank">aprire ticket di support</a> né ricevere un avviso alla scadenza della licenza di prova!

en: Please note that the file readme-icons.txt within this directory is used for this check, so please make sure, that this file is available!
it: Si fa presente che il file readme-icons.txt all'interno di questa directory viene utilizzato per questo controllo, quindi è necessario accertarsi che questo file sia presente e disponibile!

en: Please note that unsaved input will not be passed to the new editor! Please click "OK" to switch the editor anyway or "Cancel" to go back and save first.
it: Attenzione: i dati immessi non salvati precedentemente non saranno passati al nuovo editor! Premere "OK" per cambiare comunque editor oppure "Cancella" per tornare indietro e salvare i dati

en: Please note: values in the column ID from import file will be ignored on bulk additions but are needed on bulk updates!
it: Annotazione: i valori nella colonna ID del fil d'importazione vengono ignorati negli inserimenti di massa ma sono necessari per effettuare gli aggiornamenti di massa!

en: Please only enable this setting if (Google) maps do not show markers but the following error in the browser console instead: %1$s
it: Per favore, abilita questa impostazione solo se (Google) maps non mostra correttamente i marcatori e viene visualizzato il seguent erroer nella consoel del browser: %1$s

en: Please see the %1s for new features or the blog post on %2s for more details
it: Controllare %1s per le nuove funzionalità o per ulteriori dettagli l'articolo %2s

en: Please select a map first!
it: È necessario selezionare prima una mappa!

en: Please select basemap which should be used for minimaps
it: Selezionare la mappa base che fovrebbe essere utilizzata per le minimappe

en: Please select icon to upload (allowed file types: %1$s)
it: Selezionare l'icona da caricare (tipi di file permessi: %1$s)

en: Please select import file
it: Selezione il file di importazione

en: Please select order by and sort order for "List all layers" page
it: Selezionare tipo e modalità di ordinamento per l'elenco "Tutti i livelli"

en: Please select order by and sort order for "List all markers" page
it: Selezionare tipo e modalità di ordinamento per l'elenco "Tutti i marcatori"

en: Please select range - from %1$s to %2$s markers
it: Inserire un intervallo - da %1$s a %2$s marcatori

en: Please select the WMS layers which should be available when creating new markers/layers
it: Selezionare i livelli WMS che dovrebbero essere disponibili quando si creano nuovi marcatori/livelli

en: Please select the basemap which should be pre-selected as default for new markers and layers. Can be changed afterwards on each marker/layer.
it: Selezionare la mappa base predefinita per nuovi marcatori e livelli. È possibile cambiarla in seguito per ogni marcatore/livello.

en: Please select the basemaps which should be available in the control box.
it: Selezionare la mappa base che dovrebbe essere disponibile nel quadro di comando

en: Please select the columns which should be available on the page "List all layers"
it: Selezionare le colonne che dovrebbero essere disponibili sulla pagina "Tutti i livelli"

en: Please select the columns which should be available on the page "List all markers"
it: Selezionare le colonne che dovrebbero essere disponibili nella pagina "Tutti i marcatori"

en: Please select the layers, whose markers you would like to display on this multi layer map.
it: Selezionare i livelli di cui si vogliono mostrare i marcatori su questa mappa multilivello.

en: Please select the map you would like to add
it: Selezionare la mappa che si vuole aggiungere

en: Please select the overlays which should be available in the control box.
it: Selezionare le sovrimpressioni che dovrebbero essere disponibili nel quadro di comando.

en: Please select your prefered directions provider. This setting will be used for the directions link in the panel on top of marker maps and for the action panel which gets attached to the popup text on each marker if enabled.
it: Selezionare il provider di indicazioni stradali preferito Questa impostazione sarà usata per il link indicazioni stradali nel pannello sopra la mappa e per il pannello d'azione che, se abilitato, viene inserito nel popup di ogni marcatore.

en: Please use a FTP client to manually upload your icons to the following directory: %s
it: Usare un client FTP per caricare manualmente le icone nella seguente directory: %s

en: Please use hexadecimal color values
it: Usare codici esadecimali per i colori

en: Please use the following options to further harden your API if needed:
it: Se necessario, per rendere più sicuro l'API seguire le seguenti istruzioni:

en: Please use the following tools with care and consider making a database backup or export first, as most actions cannot be undone:
it: Utilizzare i seguenti strumenti con la massima attenzione e fare una copia di backup del database prima di procedere poiché la maggior parte delle azioni non sono reversibili:

en: Please use valid WordPress usernames as otherwise non-admins might not be able to access this map on backend (depending on your access settings)
it: È necessario usare un valido nome utente di WordPress, altrimenti utenti senza privilegi di amministratore potrebbero non essere in grado di accedere alla mappa nelle pagine di amministrazione (dipende dalle impostazioni di accesso utilizzate)

en: Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a> for instructions how to submit your marker or layer maps to Wikitude.
it: Per istruzioni su come inviare i propri marcatori e livelli a Wikitude, si prega di visitare il sito <a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a>.

en: Please visit Settings / Maps / Geolocate settings
it: Pregasi andare su Impostazioni / Mappe / Impostazioni Geolocalizzazione

en: Please visit Settings / Maps / Minimap settings
it: Visitare la pagina Impostazioni/Mappe/Impostazioni Minimappa

en: Please visit Settings / Misc to disable MapsMarker.com backlinks
it: Per disabilitare i backlink di MapsMarker.com, visitare la pagina Impostazioni/Varie

en: Please visit Settings to change this globally
it: Andare in Impostazioni per cambiare globalmente questo

en: Plugin options updated on all subsites.
it: Opzioni del plugin aggiornate su tutti i siti secondari.

en: Polish
it: Polacco

en: Polygon options
it: Opzioni poligono

en: Popup anchor
it: Ancoraggio popup

en: Popup status
it: Stato popup

en: Popup text
it: Testo del popup

en: Portugal
it: Portogallo

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese (Brazil)
it: Portoghese (Brasile)

en: Portuguese (Portugal)
it: Portoghese (Portogallo)

en: Position
it: Posizione

en: Prepare existing maps strings (marker name, marker address, marker popuptext, layer name, layer address) for translation using the <a href="%1$s">%2$s plugin</a>.
it: Preparare le stringhe delle mappe esistenti (nome marcatore, indirizzo marcatore, testo popup marcatore, nome livello, indirizzo livello) per la traduzione utilizzando il <a href="%1$s">%2$s plugin</a>.

en: Prerequisite failed - you need to install the plugins "WPML Multilingual CMS" and "WPML string translation" or "Polylang" first. See <a href="%1s" target="_blank">%2s</a> for more information.
it: Prerequisiti non validi - devi prima installare i plugin "WPML Multilingual CMS" e "WPML string translation" oppure "Polylang". Vedi <a href="%1s" target="_blank">%2s</a> per altri dettagli.

en: Pretty permalinks with customizable slug for fullscreen maps and APIs (e.g. %1$s)
it: Pretty permalink con slug personalizzabile per mappe a schermo intero e APIs (es: %1$s)

en: Priority for layer maps
it: Priorità per mappe a livelli

en: Priority for marker maps
it: Priorità per i marcatori mappe

en: Privacy Policy
it: Informativa sulla privacy

en: Private API key
it: Chiave API privata

en: Pro License Settings
it: Impostazioni Licenza PRO

en: Processing row %1$s from import file - a new layer would be created if test mode is set to off
it: Elaborazione in corso della riga %1$s dal file d'importazione - se la modalità test è disattivata verrà creato un nuovo livello

en: Processing row %1$s from import file - a new marker would be created if test mode is set to off
it: È in elaborazione la riga  %1$s del file d'importazione - se la modalità test è disabilitata verrà creato un nuovo marcatore

en: Processing row %1$s from import file - the layer with ID %2$s would be updated if test mode is set to off
it: Elaborazione in corso della riga %1$s dal file d'importazione - se la modalità test è disattvata il livello con ID %2$s sarà aggiornato

en: Processing row %1$s from import file - the marker with ID %2$s would be updated if test mode is set to off
it: È in elaborazione la riga %1$s del file d'importazione - se la modalità test è disabilitata il marcatore con ID %2$s verrà aggiornato

en: Processing row %1$s from import file - trying to create new layer
it: Elaborazione della riga %1$s dal file d'importazione in corso - si sta cercando di creare un nuovo livello

en: Processing row %1$s from import file - trying to create new marker
it: Elaborazione riga %1$s del file d'importazione - si cerca di creare un nuovo marcatore

en: Processing row %1$s from import file - trying to update layer ID %1$s
it: Elaborazione in corso della riga %1$s dal file d'importazione - si sta cercando di aggiornare il livello con ID %1$s

en: Processing row %1$s from import file - trying to update marker ID %1$s
it: Elaborazione riga %1$s del file d'importazione - aggiornamento marcatore con ID %1$s in corso

en: Promotion graphic
it: Grafica promozionale

en: Promotion text
it: Testo promozionale

en: Provider URL
it: URL del provider

en: Provider name
it: Nome del provider

en: Public API key
it: Cchiave API pubblica

en: Public API key is invalid
it: La chiave API pubblica non è valida

en: Public Key
it: Chiave Pubblica

en: Public transport (works only in some areas)
it: Trasporto pubblico (funziona solo in alcune aree)

en: Punjabi (Arabic)
it: Punjabi (Arabo)

en: QR Code
it: Codice QR

en: QR cell size
it: Dimensione cellula QR

en: QR code
it: Codice QR

en: QR code caching
it: salvataggio in memoria cache del codice QR

en: QR code could not be generated!
it: non è stato possibile generare il codice QR!

en: QR code image for link to full screen map (%s)
it: Immagine del codice QR per il collegamento alla mappa a schermo intero (%s)

en: QR code image size
it: Dimensione immagine codice QR

en: QR code provider
it: Provider di codici QR

en: QR code settings
it: Impostazioni del codice QR

en: QR codes with custom backgrounds
it: Codici QR con sfondi personalizzati

en: QR gravity
it: Gravità QR

en: QR rotation
it: Rotazione QR

en: QR size
it: Dimensione QR

en: RESTful API allowing you to access some of the common core functionalities
it: RESTful API che permettono l'accesso ad alcune delle funzionalità di base comuni

en: Radius
it: Raggio

en: Radius in kilometer (km)
it: Raggio in chilometri (km)

en: Rain
it: Pioggia

en: Rate Limit: %1$s out of %2$s/day
it: Limite Tariffa: %1$s di %2$s/giorno

en: Rate Limit: %s/day
it: Limite Richieste: %s/giorno

en: Rate Limit: %s/month
it: Limite Richieste: %s/mese

en: Rate limit
it: Limite Richieste

en: Rate limit savings and performance settings
it: Impostazioni di performance e salvataggi limite richieste

en: Rate limit: %1$s requests/%2$s and a maximum of %3$s requests/%4$s
it: Limite Richieste: %1$s richieste/%2$s e un massimo di %3$s richieste/%4$s

en: Rate limit: %1$s requests/domain/%2$s and a maximum of %3$s requests/%4$s
it: Limite Richieste: %1$s richieste/dominio/%2$s e un massimo di %3$s richieste/%4$s

en: Rate limit: %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/%3$s
it: Limite Richieste: %1$s transazioni/mese e un massimo di %2$s richieste/%3$s

en: Rate plugin
it: Vota il plugin

en: Recent markers
it: Marcatori recenti

en: Recent markers list
it: Lista dei marcatori più recenti

en: Recommendation: only enable this feature if your maps are accessible via https, which is required by the following browsers: %1$s. For more details, <a href="%2$s" target="_blank">please click here</a>
it: Raccomandazione: abilita questa caratteristica solo se le tue mappe sono accessibili via https, che è richiesta dai seguenti browser: %1$s. Per altri dettagli, <a href="%2$s" target="_blank">per favore clicca qui</a>

en: Recommended
it: Consigliato

en: Referer (%1s) is invalid
it: Provenienza (%1s) non valida

en: Referer (%1s) is not allowed
it: Provenienza (%1s) non consentita

en: Reissue
it: Riedizione

en: Reminiscent of hand drawn maps, the Stamen watercolor maps apply raster effect area washes and organic edges over a paper texture to add warm pop to any map. Watercolor was inspired by the <a href="%1$s" target="_blank">Bicycle Portraits project</a>. Thanks to <a href="%2$s" target="_blank">Cassidy Curtis</a> for his early advice. There are no related settings available - this map can be used out of the box.
it: Rassomigliante alle mappe disegnate a mano, le mappe acquerello Stamen applicano l'effetto di retinatura con aree slavate e bordi organici come su una tramatura cartacea per aggiungere una sensazione di calore alle mappe. Acquerello è stato ispirato dal progetto <a href="%1$s" target="_blank">Bicycle Portraits</a>. Si ringrazia <a href="%2$s" target="_blank">Cassidy Curtis</a>

en: Resellers
it: Rivenditori

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset Settings
it: Ripristina Impostazioni

en: Rest API Keys Management
it: Gestione Chiavi Rest API

en: Restrict search results be from a particular country. You can pass alpha-2 or alpha-3 <a href="%1$s" target="_blank">ISO-3166 country codes</a>.
it: Limitare i risultati della ricerca ad un determinato paese. Puoi inserire <a href="%1$s" target="_blank">ISO-3166 codici paesi</a> alpha-2 oppure alpha-3.

en: Retrieve POIs (Points of Interests) from database within this search radius in meters from the current location of the Wikitude user
it: Recupera i POI (Punti di Interesse) dal database all'interno di questo raggio di ricerca in metri dalla posizione corrente dell'utente di Wikitude

en: Revoke
it: Revoca

en: Romanian
it: Rumeno

en: Romanian (Romania)
it: Rumeno (Romania)

en: Route type
it: Tipo percorso

en: Russian
it: Russo

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Save generated QR codes in the following directory for higher performance and for saving API calls:
it: Salva i codici QR generati nelle seguenti directory per migliorare le prestazioni e per minimizzare le chiamate all'API:

en: Scale Control
it: Controllo della scala

en: Scale control
it: Controllo della scala

en: Scottish Gaelic
it: Gaelico scozzese

en: Search
it: Cerca

en: Search completed - showing %d results below
it: Ricerca completata - di seguito sono mostrati %d risultati

en: Search completed, no results found (searchkey: %s, searchvalue: %s)
it: Ricerca completata, non è stato trovato alcun risultato (searchkey: %s, searchvalue: %s)

en: Search layers
it: Cerca i livelli

en: Search markers
it: Cerca marcatori

en: Search radius (in meter)
it: Raggio di ricerca (in metri)

en: Search result
it: Risultati della ricerca

en: Search within a particular country
it: Cerca all'interno di un determinato paese

en: Secret Token
it: Token Segreto

en: Security check failed - please call this function from the according admin page!
it: Controllo di sicurezza non riuscito - chiamare questa funzione dalla corrispondente pagina d'amministrazione!

en: Security options
it: Opzioni sicurezza

en: Separator lines
it: Linee del separatore

en: Serbian
it: Serbo

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
it: Serbo (Cirillico, Bosnia e Herzegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
it: Serbo (Cirillico, Serbo)

en: Serbian (Latin, Serbia)
it: Serbo (Latino, Serbia)

en: Service provider used for creating QR codes for links to full screen maps
it: Provider di servizi usato per creare i codici QR per i link verso mappe a schermo intero

en: Set it to false if you do not want popups to close when user clicks the map.
it: Abilita (vero)/Disabilita (falso) la chiusura dei popup quando l'utente clicca sulla mappa.

en: Set it to false if you do not want the map to do panning animation to fit the opened popup.
it: Impostare su falso per impedire alla mappa di aggiustare le animazioni delle panoramiche rispetto al popup aperto.

en: Set it to false if you do not want the map to zoom beyond min/max zoom and then bounce back when pinch-zooming.
it: Imposta su falso se non desideri che la mappa vada oltre il livello min/max di zoom e quindi rimbalzi indietro durante la funzione stringi-allarga con le dita.

en: Set to 0 if you do not want to assign new markers to a layer
it: Impostare a 0 se non si vuole assegnare nuovi marcatori ad un livello

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
it: Selezionare abilitato se si vuol aggiornare facilmente alle versioni Beta

en: Set to enabled if you want to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only (user capability activate_plugins).
it: Selezionare abilitato se si vuole sia rimuovere tutti i backlink e i logo nel backend sia rendere tutte le pagine e le voci dei menu Strumenti, Impostazioni, Supporto e Licenza visibili soltanto agli amministratori (Capacità utente activate_plugins).

en: Set to false if you want to use basemaps produced with maptiler for example
it: Selezionare la casella falso per utilizzare, per esempio, delle mappe base realizzate con MapTiler

en: Set to false if you want to use overlays produced with maptiler for example
it: Selezionare falso se per esempio si vogliono usare le sovrimpressioni prodotte con maptiler

en: Sets whether the minimap should have a button to minimise it
it: Stabilisce se la minimappa deve avere un pulsante per minimizzarla

en: Sets whether the minimap should have an animated zoom. (Will cause it to lag a bit after the movement of the main map.)
it: Stabilisce se la minimappa deve avere uno zoom animato. (Provocherà un leggero ritardo dopo qualsiasi movimento della mappa principale.)

en: Sets whether the minimap should hide automatically if the parent map bounds does not fit within the minimap bounds. Especially useful when zoomLevelFixed is set.
it: Stabilisce se la minimappa deve nascondersi automaticamente nel caso in cui i limiti della mappa genitore non rientra all'interno dei limiti della minimappa. È particolarmente utile quando zoomLevelFixed è impostato.

en: Setting this option to header+inline-javascript is required, if maps should be displayed withing a jQuery mobile framework.
it: Nel caso in cui le mappe dovessero essere mostrate all'interno di un framework jQuery Mobile, è necessario impostare questa opzione su header+inline-javascript.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings below will be applied to all GPX tracks added to marker or layer maps.
it: Le impostazioni seguenti saranno applicate a tutti i percorsi GPX aggiunti sulle mappe o sui livelli di mappa

en: Settings have been successfully updated!
it: Le impostazioni sono state aggiornate con successo!

en: Settings updated - you successfully switched to the advanced editor!
it: Impostazioni aggiornate - sei passato con successo all'editore avanzato

en: Settings updated - you successfully switched to the simplified editor!
it: Impostazioni aggiornate - sei passato con successo all'editore semplificato

en: Shadow anchor
it: Ancoraggio ombra

en: Shadow icon
it: Icona ombra

en: Shadow size
it: Dimensione ombra

en: Short name
it: Nome breve

en: Shortcode API reference
it: Riferimento Shortcode API

en: Shortcode and API links
it: Link di Shortcode e API

en: Shortcode to add markers or layers into articles or pages  - Example: [<strong>mapsmarker</strong> marker="1"].<br/> Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into posts/Pages, the shortcode on these specific articles/pages has to be changed also manually - otherwise these markers/layers will not be show on frontend!
it: Shortcode per aggiungere marcatori o livelli in articoli o pagine - Esempio: [<strong>mapsmarker</strong> marker="1"].<br/> Attenzione: se si cambia lo shortcode dopo averlo inserito in pagine o articoli, sarà necessario cambiare manualmente questo shortcode in tutte le pagine o articoli nei quali compare, altrimenti questi identificatori o livelli non appariranno nel frontend!

en: Shortest
it: Più breve

en: Show API links for all markers
it: Mostra gli API links per tutti i marcatori

en: Show GeoRSS subscribe link
it: Mostra il link per la sottoscrizione via GeoRSS

en: Show attribution link
it: Mostra i link di attribuzione

en: Show detailed results for each row
it: Mostra risultati dettagliati per ogni riga

en: Show embedded map in full-screen mode
it: Mostra mappe incorporate in modalità schermo intero

en: Show errorTile-images if map could not be loaded?
it: Visualizzare la tessera di errore se la mappa non può essere caricata?

en: Show icons
it: Mostra icone

en: Show list of markers below map
it: Visualizza elenco marcatori sotto la mappa

en: Show marker creation time
it: Mostra ora creazione marcatore

en: Show marker name for the browser tooltip that appear on marker hover (tooltip is always hidden if marker name is empty).
it: Visualizza il nome del marcatore nella descrizione del browser che compare quando si passa sopra il marcatore col mouse (le descrizioni sono sempre nascoste se il marcatore è senza nome).

en: Show markers from other layers on this map
it: Mostra marcatori di altri livelli in questa mappa

en: Show me where I am
it: Mostrami dove mi trovo

en: Show minimap
it: Mostra minimappa

en: Show popuptext
it: Visualizza popup con testo

en: Show traffic layer?
it: Mostra livello del traffico?

en: Since July 11 2016, MapQuest requires to <a href="%1$s" target="_blank">sign up for a plan on their Developer Network</a> if you want to use their maps on your site!
it: Dall'11 Luglio 2016, MapQuest richiede di <a href="%1$s" target="_blank">registrarsi per un piano sul loro Developer Network</a> se vuoi utilizzarele loro mappe sul tuo sito!

en: Since June 22nd 2016 <a href="%1$s" target="_blank">Google requires a Google Maps API key</a> when using any Google Map service on your website.
it: Dal 22 Giugno 2016 <a href="%1$s" target="_blank">Google richiede una chiave Google Maps API</a> quando utilizzi un qualsiasi servizio Google Map nel tuo sito.

en: Since pro v1.5 QR code images are also cached for a higher performance.
it: A partire dalla versione pro v1.5, le immagini del codice QR sono memorizzate nella memoria cache per avere prestazioni più elevate.

en: Size for high-resolution iPad
it: Dimensione per iPad ad alta risoluzione

en: Size for high-resolution iPhone and iPod touch
it: Dimensione per iPhone e iPod touch ad alta risoluzione

en: Size for iPad
it: Dimensione per iPad

en: Size for iPhone 5 and iPod 5
it: Dimensione per iPhone 5 e iPod 5

en: Size for iPhone and iPod touch
it: Dimensione per iPhone e iPod touch

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Smoothly split / merge cluster children when zooming and spiderfying.
it: Dividi Uniformemente / incorpora il grappolo dei figli quando ingrandisci e crei una ragnatela (spiderfying).

en: Solution
it: Soluzione

en: Sort order
it: Criterio di ordinamento

en: Sort order for active layers in controlbox
it: Criterio ordinamento dei livelli attivi nel quadro controllo

en: Sort order for inactive layers in controlbox
it: Criterio ordinamento dei livelli inattivi nel quadro controllo

en: Sounds good! I will try it now
it: Ti piace l'idea! Provalo subito

en: Source
it: Sorgente

en: Sources
it: Sorgenti

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spanish (Mexico)
it: Spagnolo (Messico)

en: Spanish (Spain)
it: Spagnolo (Spagna)

en: Spanish (United States)
it: Spagnolo (Stati Uniti)

en: Specific layer to use
it: Specificare il livello da utilizzare

en: Specify from which data sources you would like to receive results:
it: Specifica da quale sorgete dati desideri ricevere i risultati:

en: Stamen Maps
it: Stamen Mappe

en: Stamen Terrain
it: Stamen Terreno

en: Stamen Terrain map settings
it: Stamen Terreno impostazioni mappa

en: Stamen Toner
it: Stamen Tone

en: Stamen Toner map settings
it: Stamen Toner impostazioni mappa

en: Stamen Watercolor
it: Stamen Acquerello

en: Stamen Watercolor map
it: Stamen Acquerello mappa

en: Start
it: Inizio

en: Start a free 30-day-trial of Maps Marker Pro without any obligation. You can switch back to the free version anytime.
it: Inizia senza alcun obbligo i 30 giorni di prova gratuita di Maps Marker Pro. Puoi ritornare alla versione gratuita in qualsiasi istante.

en: Start anonymous free 30-day trial period
it: Inizia prova gratuita anonima di 30 giorni

en: Start icon
it: Icona partenza

en: Start personalized free 30-day trial period
it: Inizia prova gratuita personalizzata di 30 giorni

en: Starting the processing of %1$s rows (skipping header row)
it: Avvio elaborazione di %1$s righe (non considerando la prima riga di intestazione)

en: Starting time
it: Orario partenza

en: Status
it: Stato

en: Stroke opacity
it: Opacità tratto

en: Stroke width in pixels
it: Larghezza tratto in pixel

en: Style
it: Stile

en: Styled maps allow you to customize the presentation of the standard Google base maps, changing the visual display of such elements as roads, parks, and built-up areas.
it: Con le mappe modellate è possibile personalizzare la rappresentazione delle mappe base standard di Google, cambiando l'aspetto di elementi come strade, parchi, e aree costruite.

en: Styles
it: Stili

en: Subdomain names
it: Nomi di sottodominio

en: Subscribe to markers
it: Sottoscrivi marcatori

en: Subscribe to markers via GeoRSS
it: Sottoscrivi marcatori via GeoRSS

en: Subscriber (Capability read)
it: Sottoscrittore (Capacità lettura)

en: Success
it: Successo

en: Support
it: Supporto

en: Support for conditional css loading
it: Supporto per il caricamento condizionale del codice CSS

en: Support for responsive designs
it: Supporto per progetti web reattivi

en: Support for subdomains?
it: Supporto per sottodomini?

en: Swedish
it: Svedese

en: Swedish (Sweden)
it: Svedese (Svezia)

en: Tab/hidden div compatibility
it: Tab/div nascosto compatibilità

en: Tags
it: Etichette

en: Tajik (Cyrillic)
it: Tagico (Cirillico)

en: Target
it: Destinazione

en: Tatar (Cyrillic)
it: Tataro (Cirillico)

en: Temperature
it: Temperatura

en: Terms of Service
it: Condizioni per l'utilizzo del servizio

en: Terrain
it: Terreno

en: Test mode
it: Modalità prova

en: Text after list of markers
it: Testo dopo l'elenco marcatori

en: Text after map:
it: Testo dopo la mappa:

en: Text before list of markers
it: Testo prima dell'elenco marcatori

en: Text before map:
it: Testo prima della mappa:

en: Thai
it: Thailandese

en: The API functions are automatically included when Maps Marker Pro loads and they will be available by the time add-ons are loaded.
it: Le funzioni API vengono automaticamente inculse durante il caricamento di Maps Marker Pro e saranno disponibili nel momento in cui vengono caricati gli add-ons.

en: The GPX file at %s could not be found!
it: Non è stato possibile trovare il file GPX presso %s!

en: The GPX file could not be loaded due to the following error:<br/>%s!
it: Non è stato possibile caricare il file GPX a causa del seguente errore:<br/>%s!

en: The GPX panel status for the selected markers has been successfully updated
it: Lo stato del pannello GPX per i marcatori selezionati è stato aggiornato con successo

en: The JS Events API has three main methods which can be used to access the maps by javascript code. Basically, you are free to apply any capability on the <span>Map</span> object existed in the <a href="%1$s" target="_blank">Leaflet library reference</a>.
it: Il  JS Events API ha tre metodi principali da usare per accedere alle mappe tramite codice  javascript. Fondamentalmente, sei libero di applicare ciascuna possibilità all'oggetto <span>Map</span> esistente nella <a href="%1$s" target="_blank">libreria di riferimento Leaflet</a>.

en: The MMPAPI class provides developers with a future-proof way to access some of the common core functionalities in Maps Marker Pro.
it: La MMPAPI class fornisce agli sviluppatori un modo a prova di futuro per l'accesso ad alcune delle funzionalità di base comune di Maps Marker Pro.

en: The PHP extension %1$s is not enabled on your server - this means that import and export will not work! Please contact your admin for more details.
it: L'estensione PHP %1$s non è abilitata sul server - ciò significa che l'importazione e l'esportazione non funzioneranno! Contattare l'amministratore per ulteriori dettagli.

en: The PHP extension php_zip is not enabled on your server - this means that .xlsx or .ods files cannot be handled. Please contact your admin for more details.
it: L'estensione PHP php_zip non è abilitata sul server - ciò significa che i file con estensione .xlsx o .ods non possono essere gestiti. Contattare l'amministratore per maggiori inforazioni.

en: The QR code images cache at %1$s has been successfully cleared.
it: La cache delle immagini dei codici QR in %1$s è stata cancellata con successo.

en: The URL to GPX track for all layers has been successfully updated
it: La URL della traccia GPX di tutti i livelli  è stata aggiornata con successo

en: The URL to GPX track for the selected markers has been successfully updated
it: La URL della traccia GPX per i marcatori selezionati è stata aggiornata con successo

en: The URL to the custom icons shadow image. If empty, no shadow image will be used (even if the option above is set to default).
it: URL dell'immagine d'ombra personalizzata per l'icona del marcatore. Se lasciato vuoto non sarà utilizzata alcuna immagine (anche se l'opzione precedente è impostata su 'utilizza ombra predefinita').

en: The WMS status for all layers has been successfully updated
it: Lo stato del WMS è stato aggiornato con successo per tutti i livelli

en: The WMS status for the selected markers has been successfully updated
it: Lo stato di WMS per i marcatori selezionati è stato aggiornato con successo

en: The actual distance value is only shown if sort by "distance from layer center" or "distance from current position" is selected
it: Il valore reale della distanza viene visualizzato solo quando si seleziona ordina per "distanza dal centro del livello" oppure "distanza dalla posizione corrente" .

en: The angle of the QR Code rotation. Allowed angles: 0/90/180/270.
it: Angolo di rotazione del codice QR. Sono consentiti angoli: 0/90/180/270.

en: The base domain from which to load the Google Maps API. If you want to change the language of the Google Maps interface (buttons etc) only, please change the option "Google language localization" above.
it: Il dominio base da cui caricare le Google Maps API. Se desideri cambiare solo la lingua dell'interfaccia di Google Maps (Pulsanti, ecc.), cambia per favore qua sopra le opzioni in "Localizzazione Lingua Google".

en: The basemap for all layers has been successfully set to %1$s
it: La mappa base è stata impostata a %1$s con successo per tutti i livelli

en: The basemap for the selected markers has been successfully set to %1$s
it: La mappa base per i marcatori selezionati è stata impostata con successo a %1$s

en: The basemap.at integration is disabled by default - if you enable those basemaps via "Available basemaps in controlbox", please be aware that only the area of Austria is covered!
it: L'integrazione con basemap.at come preimpostazione è disabilitata - se abiliti queste mappe di base tramite "Mappe base disponibili nel quadro di controllo", devi tenere presente che è coperta soltanto l'area dell'Austria.

en: The clustering status for all layers has been successfully updated
it: Lo stato del raggruppamento di tutti i livelli è stato aggiornato con successo

en: The community of OpenStreetMap is diverse, passionate, and growing every day. Its contributors include enthusiast mappers, GIS professionals, engineers running the OSM servers, humanitarians mapping disaster-affected areas, and many more. To learn more about the community, see the <a href="%1$s" target="_blank">user diaries</a>, <a href="%2$s" target="_blank">community blogs</a>, and the <a href="%3$s" target="_blank">OSM Foundation</a> website.
it: La comunità di OpenStreetMap è varia, appassionata, e cresce ogni giorno. I suoi contributori sono mappatori entusiasti, GIS professionisti, ingegneri che curano i server di OMS, umanitari che mappano aree colpite da disatri e molti altri ancora. Per saperne di più sulla comunità visita i <a href="%1$s" target="_blank">diari utenti</a>, <a href="%2$s" target="_blank">blog della comunità</a>, e il sito web <a href="%3$s" target="_blank">OSM Foundation</a>.

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See <a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">this page</a> for more details.
it: Il parametro Cultura consente di selezionare la lingua corrispondente per le entità geografiche, inserire i nomi e le etichette di mappa su immagini delle mappe di Bing. Per le culture supportate, i nomi delle strade sono localizzate secondo lo standard locale. Per esempio, se si cerca una località della Francia, il nome della strada sarà localizzato in francese. Per altri dati che devono essere localizzati, come nomi di nazioni, il livello di localizzazione può variare da lingua a lingua. Per esempio, potrebbe non esserci una localizzazione del nome Stati Uniti per ognuno dei codici di cultura. Vedere <a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">questa pagina</a> per maggiori dettagli.

en: The desired image width returned in the response. If empty, the width of the image from image url will be used.
it: Larghezza desiderata dell'immagine ricevuta nella risposta. Se vuoto, verrà utilizzata la larghezza dell'immagine corrispondente all'URL dell'immagine.

en: The development of Maps Marker Pro respectively Leaflet Maps Marker was originally initiated at an Open Data Hackathon in Vienna/Austria in 2011. The idea was to provide an easy way to share locations using the map provided by the City of Vienna.
it: Lo sviluppo di Maps Marker Pro rispettivamente Leaflet Maps Marker ha avuto origine all'Open Data Hackathon di Vienna/Austria nel 2011. L'idea era di fornire un modo facile per condividere le località utilizzando la mappa fornita dalla Cittaà di Vienna.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
it: La distanza (in metri) all'interno della quale si vogliono ottenere i risultati. Nota bene che inserendo un raggio si polarizzano i risultati per l'area indicata, ma potrebbe non restringere i risultati soltanto a quella specifica area.

en: The fallback geocoding provider is used automatically if the main geocoding provider is unavailable
it: Il provider geocoding di riserva viene utilizzato automaticamente quando il provider geocoding principale non è disponibile

en: The following features are not supported for multi layer maps: adding markers directly and dynamic preview on backend.
it: Le seguenti funzionalità non sono supportate nelle mappe multilivello: aggiungere direttamente i marcatori ed anteprima dinamica nelle pagine di amministrazione.

en: The following screenshot was taken with the advanced editor enabled:
it: La seguente schermata è stata acquisita con l'editor avanzato abilitato:

en: The following settings only need to be changed if you experience any compatibility issues with your theme or other plugins.
it: Le impostazioni seguenti vanno modificate soltanto se stai avendo problemi di incompatibilità con il tuo tema o altri plugin.

en: The following settings will be used for all marker and layer maps
it: Le seguenti impostazioni verranno usate per ogni marcatore e per ogni livello di tutte le mappe

en: The height of the minimap in pixels.
it: L'altezza della minimappa in pixel.

en: The height of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
it: L'altezza in pixel del marcatore di commutazione e della minimappa quando sono ridotti.

en: The icon for the selected markers has been successfully updated
it: L'icona per i marcatori selezionati è stata aggiornata con successo

en: The icon is displayed in the cam view of Wikitude to indicate a marker - 32x32 pixel, transparent PNG
it: L'icona è visualizzata nella vista fotocamera di Wikitude per indicare il marcatore - 32x32 pixel, PNG trasparente

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
it: La lingua dell'interfaccia da utilizzare nel  backend e/o nelle mappe visualizzate dall'utente. Si prega di notare che la lingua per Google Mappe e Bing mappe può essere impostata separatamente tramite le impostazioni delle relative mappe base.

en: The language in which to return results. <a href="%1$s" target="_blank">See the list of supported domain languages</a>. If you set a specific language at Settings / Google / "Google language localization", that language will also be used for Google Geocoder. If no language is set, the current WordPress locale (%2$s) will be used.
it: La lingua in cui si desidera vengano visualizzati i risultati. <a href="%1$s" target="_blank">Vedi lista dei domini di lingua supportati</a>. Se imposti una lingua specifica in Impostazioni / Google / "Localizzazione Lingua Google", quella stessa lingua verrà usata per Google Geocoder. Se non è stata impostata alcuna lingua, verrà utilizzata allora la lingua locale di WordPress (%2$s).

en: The layer ID %1$s has been successfully changed to ID %2$s, all assigned markers have been updated too. Please keep in mind that posts, pages, widgets or template files using a Maps Marker Pro shortcode with the old layer ID have to be updated manually!
it: Il livello ID %1$s è stato cambiato con successo nel livello ID %2$s, e sono stati aggiornati pure tutti i marcatori assegnati. Per favore, tieni presente però che post, pagine, widget o file modello che utilizzano lo shortcode Maps Marker Pro con il vecchio livello ID devono essere aggiornati manualmente!

en: The layer has been successfully duplicated - new ID: %1$s
it: Il livello è stato duplicato correttamente - nuova ID: %1$s

en: The layer with the ID %1$s has been successfully deleted
it: Il livello con ID %1$s è stato cancellato correttamente

en: The layer with the ID %1$s has been successfully published
it: Il livello con ID %1$s è stato pubblicato correttamente

en: The layer with the ID %1$s has been successfully updated
it: Aggiornamento del livello con ID %1$s avvenuto con successo

en: The list marker-status for all layers has been successfully updated
it: Lo stato dell'elenco marcatori è stato aggiornato con successo per tutti i livelli

en: The list of "Active shortcodes with invalid map IDs" has been deleted!
it: La lista degli  "Shortcode Attivi con ID mappa invalidi" è stata cancellata!

en: The list of markers below layer maps in Maps Marker Pro allows you use dynamic paging, searching and sorting - making the list more usable for your visitors. The list can also be sorted based on the current position of the user viewing the map:
it: L'elenco dei marcatori sotto le mappe a livelli in Maps Marker Pro permette paginazione, ricerca e ordinamento dinamici - rendendo gli elenchi più fruibili dai vostri visitatori. L'elenco può anche essere ordinato in base alla posizione attuale dell'utente che guarda la mappa:

en: The logo is displayed on the left bottom corner on Wikitude when an icon is selected - 96x96 pixel, transparent PNG
it: Quando un'icona è selezionata, il logo è visualizzato sull'angolo in basso a sinistra su Wikitude - 96x96 pixel, PNG trasparente

en: The map size for all layers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
it: La dimensione della mappa è stata impostata con successo ad una larghezza = %1$s %2$s e ad un'altezza = %3$s px per tutti i livelli

en: The map size for all markers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
it: La dimensione della mappa è stata impostata con successo ad una larghezza = %1$s %2$s e ad un'altezza = %3$s px per tutti i marcatori

en: The marker ID %1$s has been successfully changed to ID %2$s
it: Il marcatore ID %1$s è stato cambiato con successo in ID %2$s

en: The marker has been successfully duplicated - new ID: %1$s
it: Il marcatore è stato duplicato con successo - nuova ID: %1$s

en: The marker with the ID %1$s has been successfully deleted
it: Il marcatore con ID %1$s è stato eliminato con successo

en: The marker with the ID %1$s has been successfully published
it: Il marcatore con ID %1$s è stato pubblicato con successo

en: The marker with the ID %1$s has been successfully updated
it: Il marcatore con ID %1$s è stato aggiornato con successo

en: The markers listed in the table below are assigned to layer(s) that do not exist (anymore). Those markers might not show up on maps as intended.
it: I marcatori elencati nella tabella sottostante risultano assegnati a livelli che non esistono più. Questi marcatori non saranno mostrati nella mappa in modo appropriato.

en: The max number of pixels a user can shift his finger during touch for it to be considered a valid tap.
it: Il numero massimo di pixel che il dito di un utente può spostarsi durante il tocco per essere considerato un tocco valido.

en: The maximum radius that a cluster will cover from the central marker (in pixels). Decreasing will make more smaller clusters.
it: Il raggio massimo che un gruppo può coprire dal marcatore centrale (in pixel). Decrescendolo si otterranno gruppi più piccoli.

en: The number of layer per page that should be listed in the table on the "list all layers"-page on backend
it: Il numero di livelli per pagina che verranno elencati nella tabella correlata alla pagina  "elenca tutti i livelli" del backend

en: The number of markers per page that should be listed in tables on the "list all markers"- and "layer edit"-pages on backend
it: Il numero dei marcatori (marcatori) per pagina che deve essere elencato nelle tavole "tutti i marcatori"- e "modifica livello"-delle pagine nel pannello amministrativo

en: The number of tiles that should be pre-loaded beyond the edge of the visible map. This makes it less likely to see the blank background behind tile images when panning a map. This may also be a fractional number, set to 0 for disabling this feature.
it: Il numero di mattonelle da precaricare oltre il limite della mappa visibile. Questo riduce le probabilità che venga mostrato lo sfondo vuoto dietro alle mattonelle d'immagine quando si fa la panoramica della mappa. Può essere anche un numero frazionale, imposta a 0 per disabilitare questa caratteristica.

en: The offset applied to the zoom in the minimap compared to the zoom of the main map. Can be positive or negative.
it: L'offset applicato allo zoom nella minimappa rispetto allo zoom della mappa principale. Può essere positivo o negativo.

en: The opacity of the markers.
it: Opacità dei marcatori.

en: The opacity of the tile layer.
it: L'opacità della tessera del livello.

en: The options "order by distance from current position" and "order by distance from layer center" are only available in the pro version!
it: Le opzioni "ordina per distanza dalla posizione attuale" e "ordina per distanza dal centro del livello" sono disponibili solamente nella versione pro!

en: The overlays status for all layers has been successfully updated
it: Lo stato della sovrimpressione è stato aggiornato con successo per tutti i livelli

en: The overlays status for the selected markers has been successfully updated
it: Lo stato delle sovraimpressioni per i marcatori selezionati è stato aggiornato con successo

en: The plugin "Leaflet Maps Marker" is inactive on this site and therefore this API link is not working.<br/><br/>Please contact the site owner (%1s) who can activate this plugin again.
it: Il plugin "Leaflet Maps Marker" è inattivo su questo sito pertanto questo collegamento API non funziona.<br/><br/>Contattare il proprietario del sito (%1s) che potrà riattivare il plugin.

en: The plugin "Maps Marker Pro" is inactive on this site and therefore this API link is not working.<br/><br/>Please contact the site owner (%1s) who can activate this plugin again.
it: Il plugin "Maps Marker Pro" non attivo in questo sito, pertanto l'API link non è funzionante.<br/><br/>Contattare il proprietario del sito (%1s) per far riattivare questo plugin.

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s). Can be retrieved for any location by switching to advanced editor on backend for example.
it: Il punto intorno al quale desideri recuperare informazioni del luogo. Deve essere specificato con la sua latitudine,longitudine (es. %1$s). Può essere recuperato per qualsiasi località utilizzando ad esempio nel backend l'editor avanzato.

en: The popup status for the selected markers has been successfully updated
it: Lo stato del popup per i marcatori selezionati è stato aggiornato con successo

en: The popup text for the selected markers has been successfully updated
it: Il testo del popup per i marcatori selezionati è stato aggiornato con successo

en: The position of the control (one of the map corners).
it: Posizione del controllo (un degli angoli della mappa).

en: The position of the filter controlbox for all maps.
it: La posizione del quadro controllo filtri per tutte le mappe

en: The position of the fullscreen button (one of the map corners).
it: La posizione del pulsante schermo intero (uno degli angoli della mappa)

en: The position of the geolocate button (one of the map corners).
it: La posizione del pulsante di geolocalizzazione (uno degli angoli della mappa).

en: The position of the home button (one of the map corners).
it: La posizione del pulsante Home (uno dei quattro angoli).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site
it: La priorità delle mappe rispetto ad altre URL del tuo sito

en: The pro plugin package could not be downloaded automatically. Please download the plugin from <a href="%1s">%2s</a> and upload it to the directory /wp-content/plugins on your server manually
it: Non è stato possibile scaricare automaticamente il pacchetto del plugin Pro. Scaricare il plugin da <a href="%1s">%2s</a> e successivamente caricarlo manualmente nella directory /wp-content/plugins del server

en: The rate with which the inertial movement slows down, in pixels/second
it: Tasso di rallentamento del movimento inerziale in pixel/secondo

en: The request method %1s is not allowed
it: Il metodo di richiesta %1s non è valido

en: The selected layers (IDs %1$s) have been deleted and the markers have been assigned to %2$s
it: I livelli selezionati (IDs %1$s) sono stati eliminati e i marcatori sono stati assegnati a %2$s

en: The selected layers (IDs %s) and all assigned markers have been deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
it: I livelli selezionati (IDs %s) e tutti i marcatori assegnati sono stati eliminati (o il riferimento al livello è stato rimosso se il marcatore era stato assegnato a più livelli)

en: The selected layers have been duplicated. New layer IDs:
it: I livelli selezionati sono stati eliminati. Nuovi ID di livello:

en: The selected markers have been assigned to the selected layer
it: Gli marcatori selezionati sono stati assegnati al livello selezionato

en: The selected markers have been deleted
it: Gli marcatori selezionati sono stati correttamente cancellati

en: The selected markers have been duplicated. New marker IDs:
it: Gli marcatori selezionati sono stati duplicati. ID dei nuovi marcatori:

en: The specified user already has API keys or the specified user does not exist.
it: Questo utente possiede già delle chiavi API oppure l'utente non esiste.

en: The top left x position of the QR Code. (Measured in pixels)
it: Posizione x in alto a sinistra del codice QR (misurata in pixel).

en: The top left y position of the QR Code. (Measured in pixels)
it: Posizione y in alto a sinistra del codice QR (misurata in pixel).

en: The type of record is referred to as its layer. All records are indexed into the layers.
it: Il tipo di record è indicato nel suo livello. Tutti i record sono indicizzati nei vari livelli.

en: The width of the minimap in pixels.
it: Larghezza della minimap in pixels.

en: The width of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
it: La larghezza in pixel del marcatore di commutazione e della minimappa quando sono ridotti.

en: The width/height of the Visual QR Code (minimum: 124 pixel)
it: Larghezza/Altezza del codice Visual QR (minimo: 124 pixel)

en: The x-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
it: Coordinata x della "descrizione" dell'icona (relativa al suo angolo in alto a sinistra).

en: The x-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
it: Coordinata x della "descrizione" dell'icona ombra (relativa al suo angolo in alto a sinistra).

en: The x-coordinates of the icons in pixel
it: Coordinata x in pixel dell'icona

en: The x-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
it: Coordinata x del margine tra i popup e i bordi della vista mappa dopo che è stata eseguita una panoramica automatica.

en: The x-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
it: Coordinata x dell'ancoraggio del popup (riferito all'angolo in alto a sinistra)

en: The x-coordinates of the shadow in pixel
it: Coordinata x in pixel dell'ombra

en: The y-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
it: Coordinata y della "descrizione" dell'icona (relativa al suo angolo in alto a sinistra).

en: The y-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
it: Coordinata y della "descrizione" dell'icona ombra (relativa al suo angolo in alto a sinistra).

en: The y-coordinates of the icons in pixel
it: Coordinata y in pixel dell'icona

en: The y-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
it: Coordinata y del margine tra i popup e i bordi della vista mappa dopo che è stata eseguita una panoramica automatica.

en: The y-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
it: Coordinata y dell'ancoraggio del popup (riferito all'angolo in alto a sinistra)

en: Their map tiles are made available as part of the <a href="%1$s" target="_blank">CityTracking project</a>, funded by the <a href="%2$s" target="_blank">Knight Foundation</a>, in which Stamen is building web services and <a href="%3$s" target="_blank">open source tools</a> to display public data in easy-to-understand, highly visual ways.
it: Le loro mattonelle di mappe sono disponibili come parte del <a href="%1$s" target="_blank">CityTracking project</a>, fondato dalla <a href="%2$s" target="_blank">Knight Foundation</a>, nel quale Stamen sviluppa servizi web e <a href="%3$s" target="_blank">strumenti open source</a> per mostrare dati pubblici con modalità semplici, comprensibili e ad alto impatto visivo.

en: There are no related settings available - the empty basemap can be used out of the box if the related checkbox at "Available basemaps in control box" has been checked.
it: Non ci sono impostazioni correlate disponibili - la mappa base vuota può essere usata immediatamente se è stata selezionata la corrispondente casella nelle "Mappe di base disponibili nel riquadro di controllo".

en: There is no changelog available.
it: Non c'è una lista di cambiamenti disponibili.

en: These high-contrast black and white maps were first featured in the <a href="%1$s" target="_blank">Dotspotting project</a>. They are perfect for data mashups and exploring river meanders and coastal zones. Available in six flavors:
it: Queste mappe in bianco e nero ad alto contrasto furono inizialmente utilizzate nel <a href="%1$s" target="_blank">Progetto Dotspotting</a>. Esse sono perfette per dati mescolati ed esplorare meandri fluviali e zone costiere. Disponibili in sei varianti:

en: This base domain is also used for Google Maps Directions.
it: Questo dominio base viene usato anche per le indicazioni stradali di Google Maps.

en: This feature is available in the pro version only! Click here to find out how you can start a free 30-day-trial easily
it: Questa pzione è disponibile soltanto con la versione Pro! Clicca qui per scoprire come puoi provarla facilmente e gratuitamente per 30 giorni

en: This is a default description.
it: Questa è una descrizione predefinita.

en: This is a multi-layer map - markers cannot be assigned to this layer directly
it: Questa è una mappa multi-livello - i marcatori non possono essere assegnati direttamente a questo livello

en: This is a multi-layer map - markers cannot be exported from this layer directly
it: Questa è una mappa multilivello - i marcatori non posso essere esportati direttamente da questo livello

en: This is a multi-layer map - please select markers from included sublayers
it: Questa è una mappa multilivello - seleziona i marcatori dai sottolivelli inclusi

en: This is the reason, why the successor map <a href="%1$s" target="_blank">basemap.at</a> - which covers the whole of Austria and which is also available as Open Data - can be used within this plugin.
it: Questo è il motivo per cui la mappa derivata <a href="%1$s" target="_blank">basemap.at</a> - che copre l'intera Austria e che è disponibile anche come Open Data - può essere usata in questo plugin.

en: This layer cannot be converted into a multi-layer-map as %1$s markers have been directly assigned to this layer.
it: Questo livello non può essere convertito in una mappa multilivello perchè %1$s marcatori sono stati assegnati direttamente a questo livello.

en: This license is active.
it: Questa licenza è attiva.

en: This message will disappear once the database downgrade has been completed.
it: Questo messaggio sparisce quando il downgrade del database è stato completato.

en: This message will disappear once the pro version has been activated or deleted from your server (via the WordPress Plugins page!)
it: Questo messaggio scomparirà non appena la versione Pro sarà regolarmente attivata oppure cancellata dal server (attraverso la pagina WordPress Plugins!)

en: This notice will be removed if the option <a href="%1$s">"Google Maps JavaScript API" has been enabled and a "Google Maps Javascript API key" has been set</a> or automatically after the next plugin update.
it: Questo avviso viene rimosso se l'opzione <a href="%1$s">"Google Maps JavaScript API" è stata abilitata e sia stata impostata una "Google Maps Javascript API key" </a>oppure automaticamente dopo il prossimo aggiornamento del plugin.

en: This setting has no effect if marker tooltips available since v3.0 are enabled (see related section %1$s).
it: Questa impostazione non ha effetto se i tooltip marcatori disponibili dal v3.0 sono abilitati (vedi la sezione correlata %1$s).

en: This setting will only be used when the plugin language is not selected automatically
it: Questa impostazione sarà usata soltanto quando il plugin per le lingue non è selezionato automaticamente

en: This tool tests the authentication/signature
it: Questo strumento testa l'autenticazione/firma

en: This tool will generate a secure, expiring URL
it: Questo strumento genererà un URL sicuro e con scadenza

en: Tiles URL
it: URL delle tessere

en: Tiles courtesy of
it: Mattonelle gentilmente fornite da

en: Timestamp for KML animation
it: Data e ora per le animazioni KML

en: TinyMCE button
it: Pulsante TinyMCE

en: Tip: adjust geocoding settings for more targeted search results
it: Suggerimento: aggiusta le impostazioni di geocoding per avere dei risultati più mirati

en: Tip: highlight an assigned marker by adding the marker ID as shortcode attribute (e.g. %1$s) or add %2$s to the URL where the map is embedded
it: Suggerimento: evidenzia un marcatore assegnato aggiungendo l'ID del marcatore come attributo dello shortcode (es. %1$s) o aggiungi %2$s alla URL dove la mappa viene inglobata

en: Title
it: Titolo:

en: Title:
it: Titolo:

en: To create a multi-layer-map, please <a href="%1$s">add a new layer map</a> or <a href="%2$s">move all markers from layer ID %3$s to another layer</a>.
it: Per creare una mappa multilivelli, bisogna <a href="%1$s">aggiungere un nuovo livello</a> oppure <a href="%2$s">spostare tutti i marker dal livello con  ID %3$s ad un altro livello</a>.

en: To display multiple locations at the same time, create a layer first (e.g. "company locations") and then add markers (e.g. "headquarters", "store A", "store B") assigned to that layer.
it: Per visualizzare più località contemporaneamente bisogna creare prima un livello (es. "località aziendali") e poi aggiungere i marcatori (e.g. "Direzione Generale", "Magazzino A", "Magazzino B") e assegnarli a quel livello.

en: To fix this, please <a href="%1$s">add your MapQuest API key here</a> or change the basemap used for the maps linked above to OpenStreetMap for example.
it: Per risolvere ciò, per favore <a href="%1$s">inserisci qui la tua MapQuest API </a> oppure cambia la mappa di base utilizzata nelle mappe collegate sopra con ad esempio OpenStreetMap.

en: To fix this, please <a href="%1$s">add your MapQuest API key here</a> or disable MapQuest basemaps <a href="%2$s">as available basemaps in the controlbox</a>, <a href="%3$s">as default basemap for new marker/layer maps</a> (if applicable) and <a href="%4$s">as default basemap for minimaps</a> (if applicable).<br/>For more details and a tutorials on how to sign up for a free MapQuest API key (including %5$s transactions/month) <a href="%6$s" target="_blank">please click here</a>.
it: Per risolvere ciò, per favore <a href="%1$s">inserisci qui la tua MapQuest API </a> oppure disabilita le mappe di base MapQuest <a href="%2$s">tra le mappe disponibili nel quadro di controllo</a>, <a href="%3$s"> i nuovi marcatori/livelli mappe</a> e <a href="%4$s">come mappa base predefinita per le mappe in miniatura</a>(se possibile). <br/>Per maggiori dettagli e tutorial su come ottenere una chiave gratuita API MapQuest (che include %5$s transazioni/mese) <a href="%6$s" target="_blank">clica qui per favore</a>.

en: To focus your search based upon a geographical area, please provide latitude and longitude values.
it: Per focalizzare la tua ricerca basata su un'area geografica, inserisci per favore i valori di latitutdine e longitudine.

en: To preview the filter controlbox, please save layer map first and then reload the page!
it: Per visualizzare in anteprima il quadro controllo filtri, salva per favore il livello mappa e poi ricarica la pagina!

en: To preview the updated list of markers, please save layer map first and then reload the page!
it: Per prevedere la lista marcatori aggiornata, per favore salva prima il livello e poi ricarica la pagina!

en: To select a location, please click on a result or press
it: Per selezionare una località, per favore clicca sul risultato o premi

en: To select only markers from a layer, please enter the layer ID. Use commas to separate multiple layers. Use 0 for markers not assigned to a layer.
it: Per selezionare solo i marcatori di un determinato livello inserire il suo ID. Utilizzare la virgola per separare più livelli. Utilizzare 0 per gli marcatori non assegnati ad alcun livello.

en: To start your free 30-day-trial of Maps Marker Pro, please click on the button "start installation" below. This will start the download of Maps Marker Pro from <a style="text-decoration:none;" href="%1s">%2s</a> and installation as a separate plugin.<br/>Afterwards please activate the pro plugin and you will be guided through the process to receive a free 30-day-trial license without any obligations. Your trial will expire automatically unless you purchase a valid pro license. You can also switch back to the free version at any time.
it: Per iniziare il periodo di prova gratuita di 30 giorni di Maps Marker Pro, cliccare sul pulsante "inizia installazione" sottostante. Ciò avvierà il download di Maps Marker Pro da <a style="text-decoration:none;" href="%1s">%2s</a> e l'installazione come plugin separato.<br/>Successivamente attivare il plugin Pro e seguire le istruzioni per ricevere, senza alcun obbligo, una licenza gratuita della durata di 30 giorni. La licenza di prova scadrà automaticamente a meno che non decidiate di acquistare una licenza reale. È possibile tornare alla versione gratuita in ogni momento.

en: Too bad you are using the free version again :-( <a href="%1s" target="_blank">Please tell us what we can do to win you as a happy pro user and receive a discount voucher!</a>
it: Purtroppo si sta ancora utilizzando la versione gratuita :-( <a href="%1s" target="_blank">Diteci cosa possiamo fare per convincervi a diventare felici utenti della versione Pro e ricevere un buono sconto!</a>

en: Tools
it: Strumenti

en: Tooltip container opacity
it: Opacità sfondo del tooltip

en: Top left of the map
it: A sinistra in cima alla mappa

en: Top right of the map
it: A destra in cima alla mappa

en: Total
it: Totale

en: Total track distance
it: Distanza percorso totale

en: Track color
it: Colore percorso

en: Track name
it: Nome del percorso

en: Track smoothFactor
it: Fattore di smusso percorso

en: Track weight
it: Spessore percorso

en: Trademarks and copyright
it: Marchi registrati e copyright

en: Translation updates
it: Aggiornamenti traduzioni

en: Translations
it: Traduzioni

en: Transparent
it: Trasparente

en: Turkish
it: Turco

en: Turkmen (Latin)
it: Turkmeno (Latino)

en: Type
it: Tipo

en: Type of transport
it: Tipo di trasporto

en: Type:
it: Tipo:

en: Typeahead suggestions will only show if you type at least the specified number of characters above into the location search field on marker and layer edit pages.
it: I suggerimenti preimpostati saranno visualizzati soltanto se digiti almeno il numero di caratteri sopra impostati nel campo ricerca località nelle pagine di modifica dei marcatori e dei livelli.

en: Typing interval delay
it: Ritardo intervallo digitazione

en: URL hashes
it: URL con cancelletto

en: URL of image which gets show when hovering the text "(Legend)" next to WMS attribution text
it: URL dell'immagine che viene mostrata al passaggio del mouse sul testo "(Legenda)" vicino al testo di attribuzione WMS

en: URL to GPX track
it: URL del percorso GPX

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Unknown update checker status "%s"
it: Controllo stato aggiornamento sconosciuto "%s"

en: Update all broken layer assignements
it: Aggiornare tutte le assegnazioni di livello interotto

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="mailto:%1$s?subject=Please update plugin -Maps Marker Pro- on %2$s">administrator</a>
it: Istruzioni aggiornate: visto che il tuo utente non ha i diritti per aggiornare i plugin, per favore contatta il tuo <a href="mailto:%1$s?subject=Please update plugin -Maps Marker Pro- on %2$s">amministratore</a>

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1s">Updates-page</a>.
it: Istruzioni per l'aggiornamento: avviare l'aggiornamento dalla pagina <a href="%1s">Aggiornamenti</a>.

en: Update markers from the following layer only: "%1$s"
it: Aggiornare esclusivamente i marcatori di questo livello: "%1$s"

en: Updated By
it: Aggiornato da

en: Updated On
it: Aggiornato il

en: Updated by
it: Aggiornato da

en: Updated on
it: Aggiornato il

en: Upgrade to Pro
it: Passa alla versione PRO

en: Upgrade to pro for assigning markers to multiple layers
it: Effettuare l'aggiornamento a pro per poter assegnare i marcatori a più livelli

en: Upgrade to pro version for even more features - click here to find out how you can start a free 30-day-trial easily
it: Passare alla versione Pro per avere ancora più funzioni - cliccare qui per scoprire come iniziare una prova gratuita di 30 giorni

en: Upload GPX track
it: Carica percorso GPX

en: Upload new icon
it: Carica nuova icona

en: Upload successful - <a href="%1$s" target="_top">please reload page</a>
it: Il caricamento è avvenuto con successo - <a href="%1$s" target="_top">ricaricare la pagina</a>

en: Uploading new icons gets easier with Maps Marker Pro - no more need to use a FTP client, just click on the new upload button and add new icons from WordPress admin area easily:
it: Con Maps Marker Pro è ancora più facile caricare nuove icone - non è più necessario usare un client FTP, basta cliccare sul nuovo pulsante per caricare facilmente le nuove icone dall'area di amministrazione di WordPress:

en: Use custom icon URL and directory
it: Utilizza URL e directory personalizzate per l'icona

en: Use layers to display multiple locations at the same time.
it: Utilizzare i livelli per visualizzare più località contemporaneamente.

en: Use markers to display a single location (for multiple locations, create a layer first).
it: Utilizzare i marcatori per visualizzare una singola località (per località multiple creare prima un livello).

en: Use the Shortcode API to create (marker) maps dynamically without adding them on backend first.
it: Utilizza lo Shortcode API per creare dinamicamente (marcatori) mappe senza doverli prima aggiungere nel pannello di amministrazione.

en: Use the Web API to access a Maps Marker Pro install either from JavaScript in a plugin or theme, or from an external client such as a desktop, mobile or web app.
it: Utilizzare l'API Web per accedere ad una installazione di Maps Marker Pro sia da JavaScript in un plugin o tema che da un client esterno, come un desktop, cellulare o web app.

en: Use the Web API to access some of the common core functionalities either from JavaScript in a plugin or theme, or from an external client such as a desktop, mobile or web app.
it: Utillizza Web API per accedere alle funzionalità comuni di base sia con JavaScript in un plugin o tema, che da un client esterno tipo desktop, cellulare o web app.

en: Use the button below to distribute the license key entered above to all WordPress Multisite subsites.
it: Usa il bottone sottostante per distribuire la chiave di licenza inserita in alto a tutti i sotto siti delle installazioni di WordPress Multisite.

en: Use the following directions provider
it: Usa il seguente provider di indicazioni stradali

en: Use this shortcode in posts or pages on your website or one of the API links for embedding in external websites or apps
it: Utilizzare questo shortcode negli articoli o nelle pagine del vostro sito web oppure uno dei link dell'API per incorporare le mappe in siti web o applicazioni esterni

en: Used for JSON format only, allows to overcome the <a href="%1s" target="_blank">same origin policy</a> (can be overwritten by parameter callback on each API request)
it: Usata solo per il formato JSON, permette di superare la <a href="%1s" target="_blank">regola della stessa origine</a> (può essere sovrascritta in ogni richiesta API dal callback del parametro)

en: Used for created maps - do not change this if you are not sure what it means!
it: Utilizzato per mappe create - non modificare se non si è assolutamente certi di ciò che si sta facendo!

en: Used if Wikitude does not pass the variable maxNumberofPois - 50 is the maximum recommended
it: Utilizzato se Wikitude non passa la variabile maxNumberofPois - 50 è il numero massimo consigliato

en: Used in content
it: Usato nel contenuto

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints. Default value: %1$s
it: Utilizzato per creare pretty links alle mappe a schermo intero o API endpoint. Valore predefinito: %1$s

en: User
it: Utente

en: User role needed for adding and editing markers/layers
it: Ruolo utente necessario per poter aggiungere e modificare marcatori/livelli

en: User role needed for deleting markers/layers
it: Ruolo utente necessario per cancellare marcatori/livelli

en: User role needed for deleting markers/layers from other users
it: Ruolo utente necessario per cancellare marcatori/livelli di altri utenti

en: User role needed for editing markers/layers from other users
it: Ruolo utente necessario per modificare marcatori/livelli di altri utenti

en: User role needed for viewing markers/layers from other users (applies only to backend access)
it: Ruolo utente necessario per visualizzare i marcatori/livelli di altri utenti (si applica solo per l'accesso alla bacheca)

en: Username
it: Nome utente

en: Uyghur
it: Uiguro

en: Uzbek (Latin)
it: Uzbeko (Latino)

en: Valencian
it: Valenziano

en: Variant to use
it: Varianti Utilizzabili

en: Version
it: Versione

en: Version of the WMS service to use
it: Versione del servizio WMS da usare

en: View fullscreen
it: Visualizza a schermo intero

en: View marker
it: Visualizza marcatore

en: Visible API links for each marker
it: Collegamenti dell'API visibili per ogni marcatore

en: Visible API links in panel
it: Collegamenti dell'API visibili nel pannello

en: Visual QR codes for fullscreen maps are created by Visualead.com
it: I codici Visual QR per le mappe a schermo intero sono create da Visualead.com

en: Visualead settings
it: Impostazioni Visualead

en: WMS layer 1 settings
it: Impostazioni livello WMS 1

en: WMS layer 10 settings
it: Impostazioni livello WMS 10

en: WMS layer 2 settings
it: Impostazioni livello WMS 2

en: WMS layer 3 settings
it: Impostazioni livello WMS 3

en: WMS layer 4 settings
it: Impostazioni livello WMS 4

en: WMS layer 5 settings
it: Impostazioni livello WMS 5

en: WMS layer 6 settings
it: Impostazioni livello WMS 6

en: WMS layer 7 settings
it: Impostazioni livello WMS 7

en: WMS layer 8 settings
it: Impostazioni livello WMS 8

en: WMS layer 9 settings
it: Impostazioni livello WMS 9

en: WMS layers
it: Livelli WMS

en: WMS stands for <a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service</a> and is a standard protocol for serving georeferenced map images over the Internet that are generated by a map server using data from a GIS database.<br/>With Leaflet Maps Marker you can configure up to 10 WMS layers which can be enabled for each map. As default, 10 WMS layers from <a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna</a> and from the <a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency</a> have been predefined for you.<br/>A selection of further possible WMS layers can be found at <a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>
it: WMS sta per <a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service</a> ed è un protocollo standard per la distribuzione in Internet di immagini di mappe georeferenziate, generate da un server di mappe che utilizza dati provenienti da un database GIS.<br/>Con Leaflet Maps Marker è possibile configurare fino a 10 livelli WMS che possono essere attivati per ogni mappa. Sono già preimpostati 10 livelli WMS da <a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna</a> e dalla <a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency - (Agenzia Europea per l'Ambiente)</a>.<br/>È possibile trovare un ulteriore selezione di livelli WMS presso <a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>>

en: WPML translation support for multilingual maps
it: Supporto traduzioni con WPML per  le mappe multilingue

en: WPML/Polylang integration
it: Integrazione WPML/Polylang

en: Walking directions
it: Indicazioni pedonali

en: Want to share spots & tracks on your own WordPress site?<br/>Maps Marker Pro will help you out!
it: Vuoi condividere luoghi e tracciati sul tuo sito WordPress?<br/>Maps Marker Pro ti aiuterà sicuramente!

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning - cannot be undone!
it: Attenzione - L'operazione non è reversibile!

en: Warning: "Maps Marker Pro" enabled you to assign markers to multiple layers. If you plan to use "Leaflet Maps Marker" again, a database downgrade is needed!<br/>Please be aware that the information about markers being assigned to multiple layers will get lost during that downgrade - only the first layer each marker was assigned to will be preserved!<br/><a href="%1s" target="_blank">Please click here to start the database downgrade</a>
it: Attenzione: "Maps Marker Pro" ha permesso di assegnare i marcatori a più livelli. Se si vuole utilizzare nuovamente "Leaflet Maps Marker", sarà necessario effettuare un downgrade del database!<br/> Siate consapevoli del fatto che tutte le informazioni dei marcatori assegnati a più livelli andranno perse nel corso di tale downgrade e soltanto il primo livello a cui ogni marcatore è stato assegnato verrà preservato!<br/><a href="%1s" target="_blank">Clicca qui per iniziare il downgrade del database</a>

en: Warning: Mapbox now requires to use a custom API access token for your custom MapBox %1$s basemap - <a href="%2$s">please update your settings!</a><br/>A tutorial on how to get a free Mapbox API access token can be found at %3$s
it: Attenzione: Mapbox ora richiede l'uso di un token personale di accesso API per le tue mappe personalizzate coni base %1$s Mapbox  - <a href="%2$s">Per favore aggiorna le tue impostazioni!</a><br/>Un tutorial su come ottenere un token di accesso gratuito alle Mapbox API è disponibile all'indirizzo %3$s

en: Warning: a layer with the ID %1$s as given in row %2$s does not exist - using current value %3$s instead
it: Attenzione: un livello con ID %1$s come nella riga %2$s non esiste - usa invece il corrente valore %3$s

en: Warning: a layer with the ID %1$s as given in row %2$s does not exist - using default value 0 instead (marker will not be assigned to a layer)
it: Attenzione: il livello con ID %1$s così come indicato nella riga %2$s non esiste - usare invece il valore predefinito 0 (il marcatore non sarà assegnato ad alcun livello)

en: Warning: as Mapbox now requires to use a custom API access token, custom Mapbox basemaps will not work anymore if you registered your Mapbox account after January 2015.<br/>In case your Mapbox maps are broken, please switch to another basemap like OpenStreetMap or <a href="%1$s">upgrade to Maps Marker Pro</a>, which enables you to continue using custom Mapbox basemaps - even with accounts created after January 2015 (please also note that Mapbox might discontinue the usage of their old API for existing users in the long run too!).
it: Attenzione: siccome Mapbox ora richiede l'uso di un token di accesso API personalizzato, le mappe di base Mapbox personalizzate non funzionano più se ti sei registrato a Mapbox dopo il gennaio del 2015.<br/>Nel caso in cui le tue mappe Mapbox siano corrotte, si prega di passare a un'altra mappa base come OpenStreetMap oppure fai l'aggiornamento a <a href="%1$s">Maps Marker Pro</a>, che ti permetterà di continuare ad usare le mappe base personalizzate di Mapbox - anche con le iscrizioni fatte dopo gennaio del 2015 (prendere nota che in futuro Mapbox potrebbe dismettere l'uso delle loro vecchie API anche per gli utenti già esistenti!).

en: Warning: as Mapbox now requires to use a custom API access token, custom Mapbox basemaps will not work anymore if you registered your Mapbox account before January 2015.<br/>In case your Mapbox maps are broken, please switch to another basemap like OpenStreetMap or <a href="%1$s">upgrade to Maps Marker Pro</a>, which enables you to continue using custom Mapbox basemaps - even with accounts created after January 2015 (please also note that Mapbox might discontinue the usage of their old API for existing users in the long run too!).
it: Attenzione: siccome Mapbox ora richiede l'uso di un token di accesso API personalizzato, le mappe di base Mapbox personalizzate non funzionano più se ti sei registrato a Mapbox dopo il gennaio del 2015.<br/>Nel caso in cui le tue mappe Mapbox siano corrotte, si prega di passare a un'altra mappa base come OpenStreetMap oppure fai l'aggiornamento a <a href="%1$s">Maps Marker Pro</a>, che ti permetterà di continuare ad usare le mappe base personalizzate di Mapbox - anche con le iscrizioni fatte dopo gennaio del 2015 (prendere nota che in futuro Mapbox potrebbe dismettere l'uso delle loro vecchie API anche per gli utenti già esistenti!).

en: Warning: database tables for Maps Marker Pro need to be updated! This is usually needed when you switched back and forth between "Leaflet Maps Marker" and "Maps Marker Pro" multiple times.<br/><a href="%1s">Please click here to start the database upgrade</a>
it: Attenzione: le tabelle del database per Maps Marker Pro devono essere aggiornate! Questo è solitamente necessario quando si è commutato più volte tra "Leaflet Maps Marker" e "Maps Marker Pro" .<br/><a href="%1s"> Per favore clicca qui per iniziare l'aggiornamenteo del database</a>

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) (range must be between %4$s and %5$s) - using current value %6$s instead
it: Avvertimento: valore non valido per %1$s nella riga %2$s (%3$s) (il valore deve essere compreso nell'intervallo tra %4$s e %5$s) - al suo posto verrà usato l'attuale valore %6$s

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - skipping row
it: Avvertimento: valore non valido per %1$s nella riga %2$s (%3$s) - la riga verrà ignorata

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
it: Attenzione: valore non valido %1$s nella riga %2$s (%3$s) - usare imvece il valore corrente %4$s

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using default value %4$s instead
it: Attenzione: valore non valido per %1$s nella riga %2$s (%3$s) - uusare invece il valore predefinito %4$s

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (range must be between %3$s and %4$s) - skipping row
it: Avvertimento: valore non valido per %1$s nella riga %2$s (il valore deve essere compreso nell'intervallo tra %3$s e %4$s) - la riga verrà ignorata

en: Warning: no markers are assigned to the layer with the ID %1$s or the layer does not exist!
it: Attenzione: nessun marcatore è stato assegnato al livello con ID %1$s oppure il livello non esiste!

en: Warning: not recommended on production sites - use on your own risk!
it: Attenzione: se ne sconsiglia l'impiego in siti web reali - l'uso è a vostro rischio!

en: Warning: please <a href="%1$s">enter your %2$s-API key</a> or <a href="%3$s">select an alternative geocoding provider</a>!
it: Attenzione: per favore <a href="%1$s">inserisci la tua chiave %2$s-API</a> oppure <a href="%3$s">seleziona un provider geocoding alternativo</a>!

en: Warning: the icon "%1$s" could not be found in the marker icon directory at %2$s - using current icon %3$s instead
it: Attenzione: non è possibile trovare l'icona "%1$s" nella directory %2$s delle icone dei marcatori  - usare invece l'icona corrente %3$s

en: Warning: the icon "%1$s" could not be found in the marker icon directory at %2$s - using default icon instead
it: Attenzione: non è possibile trovare l'icona "%1$s" nella directory delle icone %2$s - usare invece l'icona predefinita

en: Warning: the permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly which means markers cannot be displayed and API links will not work.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Compatibility Settings</a> and add <strong>%2$s</strong> folder to the option "Permalinks base URL".
it: Avvertimento: i permalink per gli endpoint delle API di Maps Marker Pro non funzionano correttamente, ciò significa che i marcatori non verranno visualizzati e i link API non funzioneranno.<br/>Per risolvere questo problema, vai in <a href="%1$s">Impostazioni di compatibilità</a> e aggiungi la cartella <strong>%2$s</strong> all'opzione "Permalinks base URL".

en: Warning: the permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly which means markers cannot be displayed and API links will not work.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Compatibility Settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
it: Avviso: i permalink pe gli endpoint API di Maps Marker Pro non stanno funzionando correttamente pertanto i marcatori non possono essere visualizzati ed i link API non funzioneranno.<br/>Per risolvere questo problema, vai a <a href="%1$s">Impostazioni di compatibilità</a> e aggiungi l'URL della tua cartella di WordPress all'opzione "Permalinks base URL".

en: Warning: the setting for the marker shadow url (%1s) seems to be invalid. This can happen when you moved your WordPress installation from one server to another one.<br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Shadow URL". If you do not know which values to enter, please <a href="%3s">reset all plugins options to their defaults</a>
it: Attenzione: l'impostazione  per l'url dell'ombra del marcatore (%1s) sembra non valida. Ciò succede quando si trasferisce un'installazione di WordPress da un server ad un altro. <br/>Per favore vai in <a href="%2s">Impostazioni / Mappe Predefinite / "Valori predefiniti per le icone dei marcatori"</a> e aggiorna l'opzione "URL dell'ombra".

en: Warning: the setting for your custom marker icon directory (%1s) seems to be invalid. <br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Custom icons directory".
it: Attenzione: l'impostazione per la directory delle icone personalizzate del marcatore (%1s) sembra non valida. <br/>Per favore vai in <a href="%2s">Impostazioni / Mappe Predefinite / "Valori predefiniti per le icone dei marcatori"</a> e aggiorna l'opzione "Directory delle icone personalizzate".

en: Warning: the setting for your custom marker icon url (%1s) seems to be invalid. <br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Custom icons URL".
it: Attenzione: l'impostazione  per l'url dell'ombra personalizzata del marcatore (%1s) sembra non valida. <br/>Per favore vai in <a href="%2s">Impostazioni / Mappe Predefinite / "Valori predefiniti per le icone dei marcatori"</a> e aggiorna l'opzione "URL dell'ombra personalizzata".

en: Warning: you are using Maps Marker Pro shortcodes with invalid map IDs! As a result instead of a map an <a href="%1$s" target="_blank">error image</a> will be shown!
it: Attenzione: stai usando degli shortcode di Maps Marker Pro con ID delle mape non valide! Pertanto come risultato anziché la mappa verrà visualizzato un <a href="%1$s" target="_blank">errore immagine</a>!

en: Warning: you are using the custom directory name %1$s for the plugin %2$s which causes layer maps to break!<br/>To fix this, please disable the plugin temporarily, rename the current plugin folder located at %3$s to %4$s and re-enable the plugin.
it: Attenzione: stai usando il nome della directory personalizzata per il plugin %2$s che causa il blocco dei livelli mappe!<br/>Per risolvere l'inconveniente, disativa temporaneamente il plugin, rinomina la cartella attuale del plugin che si trova in %3$s con il nome %4$s e poi riattiva il plugin.

en: Warning: you are using the outdated plugin WP Google Analytics which is incompatible with %1$s. Please update to a more current Google analytics plugin like %2$s
it: Attenzione: stai utilizzando il vecchio plugin WP Google Analytics che è incompatibile con %1$s. Per cortesia aggiornalo con un plugin più attuale di Google analytics tipo %2$s

en: Warning: you are using the plugin "%1$s" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%2$s">Advanced settings tab</a>, section "JS and CSS Exceptions" and add the following text to the "Ignore List": %3$s
it: Avvertimento: stai usando il plugin "%1$s" che sta causando l'interruzione delle mappe!<br/>Per risolvere questo problema, vai nella scheda <a href="%2$s">Impostazioni avanzate</a>, sezione "JS and CSS Exceptions" e aggiungi il seguente testo a "Ignore List": %3$s

en: Warning: you are using the plugin "%1$s" which is currently causing the navigation on %2$s settings page to break!<br/>To fix this, please temporarily deactivate this plugin if you want change the settings!
it: Avvertimento: stai usando il plugin "%1$s" che sta causando l'interruzione della navigazione delle impostazioni di pagina %2$s !<br/>Per risolvere questo problema, disattiva questo plugin se vuoi modificare le impostazioni!

en: Warning: you are using the plugin "Async Javascript" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Async JavaScript Settings</a> and add the following to the end the option "Exclusions": %2$s
it: Attenzione: stai usando il plugin "Async Javascript" che sta creando il malfunzionamento delle mappe!<br/>Per risolvere il problema vai in <a href="%1$s">Impostazioni Async JavaScript</a> e aggiungi quanato segue alla fine dell'opzione  "Exclusions": %2$s

en: Warning: you are using the plugin "Autoptimize" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Autoptimize settings</a> and uncheck the option "Also aggregate inline JS?"
it: Avvertimento: stai usando il plugin "Autoptimize" che sta causando l'interruzione delle mappe!<br/>Per risolvere questo problema, vai in <a href="%1$s">Impostazioni Autoptimize</a> e togli la spunta all'opzione "Also aggregate inline JS?"

en: Warning: you are using the plugin "Autoptimize" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Autoptimize settings</a>, click on button "Show advanced settings" and add the following to the end the option "Exclude scripts from Autoptimize:": %2$s
it: Attenzione: stai usando il plugin "Autoptimize" che attualmente sta causando la rottura delle mappe!<br/>Per risolvere il problema, per favore vai in <a href="%1$s">Impostazioni Autoptimize</a>, clicca sul pulsante "Mostra Impostazioni Avanzate" e aggiungi quanto segue alla fine dell'opzione "Escludi script da Autoptimize:": %2$s

en: Warning: you are using the plugin "Better WordPress Minify" which can cause %1$s to break if the option "Minify JS files automatically?" is active. Please disable this option (BWP Minify / General Settings) or navigate to BWP Minify / "Manage Enqueued Files", click on "Scripts to be ignored (not minified)" and add %2$s (one line for each)
it: Attenzione: stai utilizzando il plugin "Better WordPress Minify" che può causare l'interruzione di %1$s se l'opzione "Minify JS files automatically?" è attiva. Per favore disattiva questa opzione  (BWP Minify / General Settings) o vai in BWP Minify / "Manage Enqueued Files", clicca su "Scripts to be ignored (not minified)" e aggiungi %2$s (ciascuno su una riga diversa)

en: Warning: you are using the plugin "Better WordPress Minify" which can cause Leaflet Maps Marker to break if the option "Minify JS files automatically?" is active. Please disable this option (Settings / BWP Minify) or add <strong>leafletmapsmarker</strong> to the form field "Scripts to be ignored (not minified)"
it: Attenzione: è in uso il plugin "Better WordPress Minify" che può causare il malfunzionamento di Leaflet Maps Marker se l'opzione "Minify JS files automatically?" è abilitata. Disabilitare questa opzione (Settings / BWP Minify) oppure aggiungere <strong>leafletmapsmarker</strong> sul campo "Scripts to be ignored (not minified)"

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "CDN" enabled which is causing layer maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / CDN / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Rejected files:"
it: Attenzione: è in uso il plugin "W3 Total Cache" con la funzionalità "CDN" abilitata che causa il malfunzionamento delle mappe.<br/>Per risolvere il problema, è necessario andare in <a href="%1s">Performance / CDN / Advanced</a> ed aggiungere <strong>%2s</strong> a "Rejected files:"

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "JS Minify" enabled which is causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> and <strong>%3s</strong> to "Never minify the following JS files:"
it: Attenzione: è in uso il plugin "W3 Total Cache" con la funzionalità "JS Minify" abilitata che causa il malfunzionamento delle mappe.<br/>Per risolvere il problema, andare in <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced (Prestazioni / Minify / Avanzate)</a> e aggiungere <strong>%2s</strong> e <strong>%3s</strong> a "Never minify the following JS files:" ("non minimizzare mai i seguenti file JS:")

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "JS Minify" enabled which is causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Never minify the following JS files:"
it: Attenzione: è in uso il plugin "W3 Total Cache" con la funzionalità "JS Minify" abilitata che causa il malfunzionamento delle mappe.<br/>Per risolvere il problema, è necessario andare in <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> ed aggiungere <strong>%2s</strong> a "Never minify the following JS files:"

en: Warning: you are using the plugin "WP Minify" which is causing %1$s layer maps to break as the option "Enable HTML Minification" is active. Please disable this option under Settings / WP Minify.
it: Attenzione: stai utilizzando il plugin  "WP Minify" che sta causando l'interruzione di %1$s mappe di livelli perchè l'opzione "Enable HTML Minification" è attivata. Per cortesia disattiva questa opzione in Impostazioni / WP Minify.

en: Warning: you are using the plugin "WP Rocket" which is currently causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Settings / WP Rocket / Advanced Options</a> and add <strong>%2s</strong> and <strong>%3s</strong> to "JS files to exclude from minification:"
it: Attenzione: stai utilizzando il plugin "WP Rocket" che sta causando il malfunzionamento delle mappe.<br/>Per sistemarlo, vai in <a href="%1s">Impostazioni / WP Rocket / Opzioni Avanzate</a> e aggiungi <strong>%2s</strong> e <strong>%3s</strong> al "JS files to exclude from minification:"

en: Warning: you are using the plugin "WP Rocket" with the option "Files optimisation (Minification & Concatenation)" for Javascript enabled, which is causing maps to break! <br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Settings / WP Rocket / Basic Options / Files optimisation</a>, untick the "<strong>JS</strong>" checkbox and save the change.
it: Attenzione: stai utilizzando il plugin "WP Rocket" con abilitata l'opzione "Ottimizzazione dei file (Minification & Concatenation)" per Javascript,che sta causando il malfunzionamento delle mappe!<br/>Per sistemarlo, vai in <a href="%1s">Impostazioni / WP Rocket / Opzioni di base / Ottimizzazione dei file</a>, togli la spunta nella casella "<strong>JS</strong>" e salva i cambiamenti.

en: Warning: you are using the plugin "WP Super Cache" which is currently causing layer maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">WP Super Cache Settings / Debug</a> and disable debugging or the checkbox above "Display comments at the end of every page like this:"
it: Avvertimento: stai usando il plugin "WP Super Cache"  che sta causando l'interruzione delle mappe a livelli!<br/>Per risolvere questo problema, vai in <a href="%1$s">Impostazioni WP Super Cache/ Debug</a> e disattiva il debugging o il checkbox qui sopra "Visualizza alla fine di ogni pagina i commenti come questo:"

en: Warning: you are using the plugin %1$s together with %2$s and the current settings can cause maps to break if a %3$s shortcode is added to a %1$s widget!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%4$s">SEO / Social / Facebook</a> and disable the option "Add Open Graph meta data".<br/>If you explicitly need a Facebook Open Graph integration though, we recommend to additionally activate the following plugin for that purpose only: %5$s
it: Attenzione: stai usando il plugin %1$s con %2$s e le impostazioni attuali possono causare la rottura delle mappe se uno %3$s shortcode viene aggiunto al widget %1$s !<br/>Per risolvere il problema, per favore vai in <a href="%4$s">SEO / Social / Facebook</a> e disabilita l'opzione "Add Open Graph meta data".<br/>Se necessiti esplicitamente dell'integrazione Facebook Open Graph, allora raccomandiamo di attivare in aggiunta il seguente plugin solo per quello scopo: %5$s

en: Warning: you are using the plugin %1$s which can cause layer maps to break - please deactivate the plugin %1$s in order to display maps created with %2$s properly!
it: Attenzione: stai usando il plugin %1$s che può causare il malfunzionamento delle mappe a livelli - per favore disattiva il plugin %1$s in modo da poter visualizzare correttamente le mappe create con %2$s!

en: Warning: you are using the plugin %1$s which is causing maps created with %2$s to break! Please deactivate that plugin so that maps can be displayed properly.
it: Attenzione: stai utilizzando il plugin %1$s che causa il malfunzionamento delle mappe create con %2$s ! Pregasi disattivare quel plugin per visualizzare correttamente le mappe.

en: Warning: you are using the plugin %1$s which is causing maps to break! To fix this, please navigate to <a href="%2$s">Settings / Misc / Compatibility Settings</a> and set the Option "Where to insert Javascript files on frontend?" to "header (+ inline javascript)".
it: Avvertimento: è in uso il plugin %1$s che causa il malfunzionamento delle mappe! Per risolvere questo problema, andare in <a href="%2$s">Impostazioni / Misc / Impostazioni di compatibilità</a> e impostare l'opzione "Dove inserire i file Javascript nel frontend?" su "header (+ javascript in linea)".

en: Warning: you are using the plugin %1$s which is currently causing layer maps to break! In order to fix this, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
it: Attenzione: stai utilizzando il plugin %1$s che è attualmente causa di rottura delle mappe livello! Per risolvere quessto, per favore segui le istruzioni di <a href="%1$s" target="_blank">questo tutorial</a>.

en: Warning: you are using the theme "%1$s" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%2$s">Settings / Misc / Compatibility Settings</a> and set the Option "Where to insert Javascript files on frontend?" to "header (+ inline javascript)".
it: Avvertimento: stai utilizzando il tema "%1$s" che causa il malfunzionamento delle mappe!<br/>Per risolvere il problema andare in <a href="%2$s">Impostazioni / Misc / Impostazioni di compatibilità</a> e impostare l'Opzione "Dove inserire i file Javascript nel frontend?" su "header (+ inline javascript)".

en: Warning: you did not add your MapQuest API key which is mandatory since July 11 2016. As a result the following existing maps using MapQuest basemaps will automatically switch to OpenStreetMap:
it: Attenzione: non hai aggiunto la tua chiave MapQuest API che dall'11 Luglio 2016 è obbligatoria.  Di conseguenza tutte le mappe esistenti che stanno utilizzando MapQuest come mappa base saranno commutate su OpenStreetMap:

en: Warning: you did not configure an <a href="%1$s">alternative geocoding provider</a> - no fallback will be available if main geocoding provider is unavailable!
it: Attenzione: nonhai configurato un <a href="%1$s">provider geocoding alternativo</a> - nessun altro collegamento alternativo sarà possibile quando il provider geocoding principale non sarà disponibile!

en: Warning: you enabled support for bing maps but did not provide an API key. Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a> for info on how to get a free bing maps API key!
it: Attenzione: è stato attivato il supporto per le mappe di Bing senza fornire la chiave API necessaria. Per informazioni su come ottenere una chiave API per le mappe di Bing visitare <a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a>.

en: Warning: you seem to be using an old version of the plugin "Autoptimize" which can currently cause maps to break!<br/>Please update this plugin to the latest version to prevent potential issues.
it: Attenzione: stai usando una versione vecchia del plugin "Autoptimize" che attualmente sta causando la rottura delle mappe!<br/>Per favore aggiorna il plugin per prevenire potenziali nuovi problemi.

en: Warning: your WPML string translations for Maps Marker Pro need to be updated!
it: Attenzione: le tue traduzioni WPML delle stringhe per Maps Marker Pro devono essere aggiornate!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
it: Attenzione: il vostro permesso d'accesso agli aggiornamenti e al supporto per Maps Marker Pro è scaduto!

en: Warning: your server uses the outdated PHP version %1$s, which is not updated anymore and potentially insecure!<br/>PHP version %2$s is now the recommended version for WordPress (but it does not hurt to get updated to PHP %3$s or higher already).<br/>Read more information about how you can update at %4$s
it: Attenzione: il server utilizza la versione di PHP obsoleta %1$s, che non è più aggiornata e quindi insicura!<br/>PHP versione %2$s è ora la versione consigliata per WordPress (ma non fa male aggiornarsi già a PHP %3$s o superiore).<br/>Leggi tutte le informazioni su come è possibile aggiornare a %4$s

en: Warning: your site is using jQuery Mobile which can cause Maps Marker Pro maps to break. If this is true on your site, please navigate to Maps Marker (Pro)-Settings / Misc / General settings and set the option -Where to insert Javascript files on frontend?- to -header+inline javascript- to fix this issue.
it: Attenzione: il tuo sito utilizza jQuery Mobile che può causare un malfunzionamento delle mappe di Maps Marker Pro. Se dovvesse succedere nel tuo sito, per risolvere il problema basta andare su Maps Marker (Pro)-Impostazioni / Misc / Impostazioni Generali e poi per l'opzione - Dove inserire i file Javascript nel frontend?   devi selezionare  - to -header+inline javascript-

en: Warning: your user does not have the capability to install new plugins - please contact your administrator (%1s)
it: Attenzione: l'utente non è abilitato all'installazione del plugin - contattare l'amministratore (%1s)

en: Warnings found! Affected rows would be processed (if no additional errors were found) but default values might be used!
it: Ci sono degli avvertimenti! Le righe interessate saranno elaborate ( se non ci saranno ulteriori errori) ma potrebbero essere usati i valori preimpostati!

en: We are working hard on delivering the best mapping solution available for WordPress - helping you to share your favorite spots. Therefore we are commited to constantly improving Maps Marker Pro.
it: Stiamo lavorando sodo per darvi la migliore soluzione di mappatura disponibile su WordPress - aiutandoti a condividere i tuoi luoghi preferiti. Pertanto, siamo impegnati a migliorare costantemente Maps Marker Pro.

en: We recommend using OpenStreetMap - anyway if you also want to use Google Maps, you need to register a "<a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>".
it: Ti raccomandiamo di utilizzare OpenStreetMap - comunque se vuoi usare Google Maps, devi registrare una "<a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>".

en: Web API URL generator
it: Generatore di Web API URL

en: Web API URL tester
it: Collaudatore Web API URL

en: Web API settings
it: Impostazioni Web API

en: Week
it: Settimana

en: Weekly
it: Settimanale

en: Welsh
it: Gallese

en: What to do when the user clicks on the control (%1$s)
it: Cosa fare quando l'utente clicca sul controllo (%1$s)

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you find an example for Vienna/Austria:
it: Quando si utilizza un richiamo programmato di geocoding o quando vengono forniti risultati ambigui, tutti i risultati all'interno del riquadro limite verranno mostrati in alto alla lista dei risultati. Sotto, c'è un esempio per Vienna/Austria:

en: When you click a cluster at the bottom zoom level it spiderfies it so you can see all of its markers:
it: Quando si clicca su un gruppo al livello più basso di zoom si ottiene una 'vista esplosa' di tutti i marcatori sovrapposti:

en: When you click a cluster it zooms to its bounds
it: Quando si clicca su un gruppo questo si ingrandisce fino ai suoi limiti

en: When you mouse over a cluster it shows the bounds of its markers:
it: Quando si passa col mouse sopra un gruppo vengono mostrati i limiti dei suoi marcatori:

en: Where to change the default language
it: Dove cambiare la lingua predefinita

en: Where to insert Javascript files on frontend?
it: Dove devono essere inseriti i file JavaScript nel frontend?

en: Whether or not to first search around the geolocation of the user found via his IP address.
it: Se per prima cercare o meno intorno alla geocalizzazione dell'utente ottenuta tramite il suo indirizzo IP.

en: Whether the map automatically handles browser window resize to update itself.
it: Abilita (vero)/Disabilita (falso) l'adattamento automatico della mappa al ridimensionamento della finestra del browser.

en: Whether the map be draggable with mouse/touch or not.
it: Abilita (vero)/Disabilita (falso) il trascinamento della mappa mediante mouse o tocco e spostamento di un dito (touchscreen).

en: Whether the map can be zoomed by touch-dragging with two fingers.
it: Abilita (vero)/Disabilita (falso) l'ingrandimento/rimpicciolimento della mappa mediante tocco e spostamento di due dita (touchscreen).

en: Whether the map can be zoomed by using the mouse wheel.
it: Abilita (vero)/Disabilita (falso) l'ingrandimento/rimpicciolimento della mappa mediante rotella del mouse.

en: Whether the map can be zoomed in by double clicking on it.
it: Abilita (vero)/Disabilita (falso) l'ingrandimento della mappa mediante doppio click del mouse su di essa.

en: Whether the map can be zoomed to a rectangular area specified by dragging the mouse while pressing shift.
it: Se la mappa può essere zoomata in un'area rettangolare specificata trascinando il mouse mentre si tiene premuto il tasto shift

en: Whether the scale control is added to the map by default.
it: Aggiunge il controllo della scala alla mappa per impostazione predefinita.

en: Whether the zoom control is added to the map by default.
it: Abilita (vero)/Disabilita (falso) la visualizzazione sulla mappa dello strumento per l'ingrandimento/rimpicciolimento della mappa.

en: Whether to add a button for displaying maps in fullscreen via HTML5
it: Aggiunge un pulsante per la visualizzazione delle mappe in modalità a schermo intero via HTML5

en: Whether to add a home button to reset map view
it: Quando aggiungere un pulsante home per ripristinare la vista iniziale della mappa

en: Whether to show the imperial scale line (mi/ft).
it: Visualizzare la linea della scala imperiale (mi/ft).

en: Whether to show the metric scale line (m/km).
it: Mostra la linea della scala metrica (m/km).

en: Whether to show the tooltip permanently or only on mouseover
it: Se mostrare il tooltip permanentemente oppure al passaggio del mouse

en: Which audit option should be used?
it: Quale opzione di controllo deve essere usata?

en: Which caching method should be used?
it: Quale metodo di memorizzazione cache deve essere usato?

en: Which export format should be used?
it: Quale formato di esportazione deve essere usato?

en: Which geocoding option should be used?
it: Quale opzione di geocodifica dovrebbe essere usata?

en: Which layers should be selected?
it: Quale livello dovrebbe essere selezionato?

en: Which markers should be selected?
it: Quali marcatori devno essere selezionati?

en: Which markers should be updated?
it: Quali marcatori dovrebbero essere aggiornati?

en: Whitelabel backend
it: Backend senza marchi

en: Whitelabel settings
it: Impostazioni di Whitelabel

en: Why we recommend OpenStreetMap
it: Perchè raccomandiamo OpenStreetMap

en: Widget to show a list of recent markers
it: Widget per mostrare una lista dei marcatori più recenti

en: Widget to show the latest marker map
it: Widget per mostrare l'ultima mappa con marcatori

en: Widget to show the most recent Leaflet Maps Marker entries - please see www.mapsmarker.com for more info
it: Widget che visualizza le voci più recenti di Leaflet Maps Marker - per maggiori informazioni visitare www.mapsmarker.com

en: Width
it: Larghezza

en: Width and height in pixel of QR code image for marker/layer standalone fullscreen map links
it: Larghezza e altezza in pixel dell'immagine del codice QR per i collegamenti a marcatore/livello su mappe autonome a schermo intero

en: Width of the icons in pixel
it: Larghezza in pixel dell'icona

en: Width of the shadow icon in pixel
it: Larghezza in pixel dell'icona ombra

en: Width of the shadow in pixel
it: Larghezza in pixel dell'ombra

en: Wikitude settings
it: Impostazioni Wikitude

en: Will be displayed in controlbox if selected
it: Apparirà nel quadro di comando se selezionato

en: Will be used when creating a new layer. All values can be changed afterwards on each layer.
it: Saranno utilizzati durante la creazione di un nuovo livello. Tutti i valori di ogni livello possono essere cambiati in seguito.

en: Will be used when creating a new marker. All values can be changed afterwards on each marker.
it: Saranno utilizzati durante la creazione di un nuovo marcatore. Tutti i valori di ogni marcatore possono essere cambiati in seguito.

en: Will replace {s} from base url if available
it: Sostituirà {s} dall'url base se disponibile

en: Will replace {s} from tiles url if available
it: Sostituirà {s} dall'url delle tessere, se disponibile

en: With <a href="%1$s" target="_blank">free authentication</a> up to %2$s request per domain/month are allowed. <a href="%3$s" target="_blank">Paid plans with even higher limits are available upon request</a>.
it: Con una <a href="%1$s" target="_blank">autenticazione gratuita</a> sono possibili fino a %2$s richieste per dominio/mese. <a href="%3$s" target="_blank">Piani a pagamento sono disponibili su richiesta per limiti superiori</a>.

en: With Maps Marker Pro you can add a home button to your maps which allows your visitors to reset the map to its original state.
it: Con Maps Marker Pro si può aggiungere alle mappe un pulsante home che permette agli utenti di ripristinare la mappa al suo stato originale.

en: With a <a href="%1$s" target="_blank">free API key</a> up to %2$s requests/%3$s and a maximum of %4$s requests/%5$s are allowed. <a href="%6$s" target="_blank">Even higher limits are available upon request</a>.
it: Con una <a href="%1$s" target="_blank">free API key</a> sono permessi fino a %2$s richieste/%3$s e un massimo di %4$s richieste/%5$s. <a href="%6$s" target="_blank">Altri limiti più alti sono disponibili su richiesta</a>.

en: With this option enabled, the map tracks when you pan to another "copy" of the world and moves all overlays like markers and vector layers there.
it: Con questa opzione abilitata, la mappa controlla se vi spostate su un'altra "copia" del mondo e sposta su questa tutte i marcatori e i livelli.

en: WordPress Admin Bar integration
it: Integrazione con la barra di amministrazione di WordPress

en: WordPress Multisite settings
it: Impostazioni per WordPress Multisito

en: WordPress Pointers
it: Puntatori di WordPress

en: WordPress admin area and frontend
it: Frontend e area di amministrazione di WordPress

en: WordPress admin area only
it: Solo area di amministrazione di WordPress

en: WordPress admin dashboard widget
it: Widget del cruscotto di amministrazione di WordPress

en: WordPress frontend only
it: Solo frontend di WordPress

en: WordPress integration settings
it: Impostazioni per l'integrazione con WordPress

en: XML sitemaps help search engines like Google, Bing, Yahoo and Ask.com to better index your blog. With such a sitemap, it is much easier for the crawlers to see the complete structure of your site and retrieve it more efficiently. Geolocation information can also be added to sitemaps in order to improve your local SEO value for services like Google Places.<br/><br/>In order to automatically add links to your KML maps to your XML sitemaps, please install and activate the plugin %1$s. If you do not want to use that plugin, you can manually register <a href="%2$s" target="_blank">your geositemap</a> by following <a href="%3$s" target="_blank">this tutorial</a>.
it: XML sitemaps aiutano i motori di ricerca tipo Google, Bing, Yahoo e Ask.com ad indicizzare meglio il tuo blog. Questo tipo di sitemap facilita i crawleres a vedere la struttura completa del sito e recuperala in modo più efficiente. Informazioni di Geolocalizzazione possono essere aggiunte ai sitemaps per migliorare i valori locali del SEO per servizi come Google Places.<br/><br/> Per aggiungere automaticamente i link alle tue mappe KLM nei XML sitemaps, bisogna installare e attivare il plugin %1$s. Se non vuoi usare questo plugin puoi registrare manualmente <a href="%2$s" target="_blank">il tuo geositemap</a> utilizzando <a href="%3$s" target="_blank">questo tutorial</a>.

en: XML sitemaps integration
it: Integrazione mappe XML

en: XML sitemaps integration: improved local SEO value by automatically adding links to KML maps to your XML sitemaps (if plugin "Google XML Sitemaps" is active)
it: Integrazione XML sitemaps: Puoi migliorare i valori locali SEO aggiungendo automaticamente i collegamenti delle mappe KML al tuo XML sitemaps (Se il plugin "Google XML Sitemaps" è attivato)

en: Year
it: Anno

en: Yearly
it: Annuale

en: Years
it: Anni

en: Yes
it: Si

en: Yes (please enter subdomains in next form field)
it: Si (inserire i sottodomini nel successivo campo del modulo)

en: Yes I want to distribute the license key to all subsites
it: Sì, voglio distribuire la chiave di licenza a tutti i sotto siti

en: You already downloaded "Maps Marker Pro" to your server but did not activate the plugin yet!
it: "Maps Marker Pro" è stato già scaricato sul server ma il plugin non è stato ancora attivato!

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
it: Su questo sito è in uso o è già stata utilizzata la prova gratuita di 30 giorni  - codice di licenza gratuita di prova: %1$s

en: You are currently using v%1s and the plugin author highly recommends updating to v%2s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
it: Al momento state utilizzando la versione v%1s e l'autore del plugin consiglia vivamente di fare l'aggiornamento alla v%2s per nuove funzionalità, correzioni di errori e localizzazioni aggiornate (per maggiori informazioni sulla nuova versione, leggere <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">questo articolo</a>).

en: You are using an outdated browser therefore maps automatically switched to OpenStreetMap. An update to a current browser is recommended.
it: Stai utilizzando un browser vecchio pertanto le mappe commutano automaticamente su OpenStreetMap. Ti consigliamo un aggiornamento del tuo browser.

en: You are using the simplified editor
it: Si sta utilizzando l'editor semplificato

en: You are within %1$s %2$s from this point
it: Sei tra %1$s %2$s da questo punto

en: You can also add markers directly to posts or pages without having to save them to your database previously. You just have to use the shortcode with the attributes lat and lon (e.g. <strong>[mapsmarker lat="48.216038" lon="16.378984"]</strong>).
it: È possibile aggiungere marcatori direttamente negli articoli o nelle pagine senza doverli salvare precedentemente nel database. Basta semplicemente usare usare lo shortcode con gli attributi lat e lon (p.es. <strong>[mapsmarker lat="48.216038" lon="16.378984"]</strong>).

en: You can also add markers directly to posts or pages without having to save them to your database previously. You just have to use the shortcode with the attributes mlat and mlon (e.g. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).
it: È anche possibile aggiungere i marcatori direttamente nei post e nelle pagine, senza doverli salvare anticipatamente nel database. Per fare ciò basta utilizzare lo shortcode con gli attributi mlat e mlon (e.g. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).

en: You can also change zoom level by clicking on + or - on preview map or using your mouse wheel
it: È possibile cambiare il livello di zoom anche cliccando su + o - sull'anteprima della mappa oppure utilizzando la rotellina si scorrimento del mouse

en: You can also upload the icons by clicking the button "upload new icon"
it: È possibile caricare le icone anche cliccando sul pulsante "carica nuova icona"

en: You can backup your current settings on the <a href="%1$s">tools page</a> before resetting all options to their default values.
it: È possibile fare il backup delle impostazioni attuali sulla  <a href="%1$s">pagina Strumenti</a> prima di reimpostare tutte le opzioni ai rispettivi valori predefiniti.

en: You can continue using version %s without any limitations. Nevertheless you will not be able to get updates including bugfixes, new features and optimizations as well as access to our support system.
it: È possibile continuare ad usare la versione %s senza alcuna limitazione. Tuttavia non sarete in grado di aggiornare, quindi non potrete usufruire di eventuali correzioni di bug, nuove funzioni ed ottimizzazioni, e neanche di accedere al nostro sistema di supporto.

en: You can test <i>Maps Marker Pro</i> for 30 days for free without any obligations.
it: Si può provare <i>Maps Marker Pro</i> gratuitamente per 30 giorni e senza alcun impegno.

en: You downloaded <a href="%1s" target="_blank">Maps Marker Pro</a> but did not register a free 30-day-trial license key. Please note that <a href="%2s" target="_blank">according to our privacy policy</a> we will not disclose, rent or sell your personal information!<br/>If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%3s" target="_blank">see available packages on Wikipedia</a>) you can also test the pro plugin without registering a free 30-day-trial license key and without time limitation.
it: È stato scaricato <a href="%1s" target="_blank">Maps Marker Pro</a> ma non è stata fatta la registrazione per alcuna chiave di licenza per prova gratuita di 30 giorni. Si fa notare che, in accordo alla nostra <a href="%2s" target="_blank">informativa sulla privacy</a>, non riveleremo né venderemo le vostre infomazioni personali!<br/>Se si installa Maps Marker Pro in una installazione di tipo localhost (<a href="%3s" target="_blank">vedere i pacchetti disponibili su Wikipedia</a>) si può provare il plugin senza la necessità di registrare un codice di licenza di prova gratuita  e senza limitazioni di tempo.

en: You have an error in your SQL syntax
it: Errore nella sintassi SQL

en: You have installed Maps Marker Pro on a localhost instance. Entering a license key here is not mandatory but recommended as this also allows you to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a>. Please be aware that once you use the plugin on a live domain, entering a license key is mandatory!
it: Maps Marker Pro è stato installato su localhost. In questo caso l'inserimento di un codice di licenza non è obbligatorio ma semplicemente raccomandato poiché ciò consente di <a href="%1s" target="_blank">aprire ticket di support</a>. Nel momento in cui il plugin verrà impiegato nel dominio reale allora il codice di licenza sarà obbligatorio!

en: You have unsaved changes on this page. Do you want to leave this page and discard your changes or stay on this page?
it: Ci sono modifiche non salvate. Si vuole lasciare la pagina e scartare le modifiche o restare su questa pagina?

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
it: Per concentrare i risultati in una specifica circonferenza basta inserire una località e il parametro del raggio desiderato. Così facendo, s'informa il servizio Place Autocomplete che preferisci ricevere i risultati contenuti all'interno di quella circonferenza. Tuttavia potrebbero venir visualizzati anche i risultati al di fuori di quella circonferenza. In tal caso puoi usare i parametri dei componenti per filtrare i risultati e mostrare soltanto quei luoghi all'interno di una specifica nazione.

en: You must agree to the TOS to continue.
it: È necessario accettare il TOS (condizioni d'uso) per continuare.

en: You seem located outside the boundaries of the map
it: Sembra che ti trovi fuori dai limiti della mappa

en: You successfully switched to the advanced editor.
it: Il passaggio all'editor avanzato è avvenuto con successo.

en: You successfully switched to the simplified editor.
it: Il passaggio all'editor semplificato è avvenuto con successo.

en: You will find a <a href="%1$s">API URL generator</a> and <a href="%2$s">API URL tester</a> in the tools section. Please see the API docs for more information on authentication.
it: Nella sezione Strumenti si trovano un <a href="%1$s">generatore API URL</a> e un <a href="%2$s">tester API URL </a>. Leggere i documenti sulle API per maggiori infomrazioni sull'autenticazione.

en: Your WPML string translations for Maps Marker Pro have been updated successfully!
it: Le tue traduzioni WPML delle stringhe per Maps Marker Pro sono state aggiornate con successo!

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
it: Il codice di licenza gratuita valida per 30 giorni di prova è scaduto. <a href="%1s" target="_blank">Per continuare ad usare Maps Marker Pro è necessario acquistare una licenza valida</a>.

en: Your license was activated successfully!
it: Attivazione della licenza completata con successo!

en: Your new license was registered successfully!
it: La registrazione della vostra licenza è stata completata con successo!

en: Your personal API key can be obtained from the <a href="%1$s" target="_blank">Google API Console</a>.
it: La tua chiave personale API può essere ottenuta dalla <a href="%1$s" target="_blank">Consolle Google API</a>.

en: Your user does not have the WordPress capabilities needed (%1$s) - please contact your admin.
it: L'utente non ha i necessari privilegi WordPress (%1$s) - contattare l'amministratore.

en: Your user does not have the permission to add a new layer!
it: Il tuo utente non ha l'autorizzazione a aggiungere un nuovo livello!

en: Your user does not have the permission to add a new marker!
it: Il tuo utente non ha l'autorizzazione a aggiungere un nuovo marcatore!

en: Your user does not have the permission to delete this layer and all assigned markers!
it: L'utente non ha permessi sufficienti per cancellare questo livello e tutti i marcatori assegnatigli!

en: Your user does not have the permission to delete this layer!
it: L'utente non ha permessi sufficienti per cancellare questo livello!

en: Your user does not have the permission to delete this marker!
it: Errore: l'utente non ha permessi sufficienti per cancellare questo marcatore!

en: Your user does not have the permission to duplicate this layer!
it: Il vostro utente non ha i permessi necessari per poter duplicare questo livello!

en: Your user does not have the permission to duplicate this marker!
it: L'utente non ha il permesso di duplicare questo marcatore!

en: Your user does not have the permission to update this layer!
it: L'utente non ha permessi sufficienti per aggiornare questo livello!

en: Your user does not have the permission to update this marker!
it: Errore: l'utente non ha permessi sufficienti per aggiornare questo marcatore!

en: Your user does not have the right to perform this action
it: Il tuo ruolo utente non ha i permessi per eseguire questa operazionee

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom level for all layers has been successfully set to %1$s
it: Il livello di ingrandimento è stato impostato a %1$s per tutti i livelli

en: Zoom level for the selected markers has been successfully set to %1$s
it: Il livello di Zoom per i marcatori selezionati è stato impostato con successo a %1$s

en: Zoom level to use for centering marker
it: Livello di Ingrandimento (Zoom) da usare per centrare il marcatore

en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

en: activate
it: attiva

en: add
it: aggiungi

en: add directions link
it: aggiungi link indicazioni stradali

en: add dynamic URL hashes to web pages with maps, allowing users to easily link to specific map views. Example: %1$s
it: aggiunge URL con cancelletto dinamicialle pagine web con mappe, permettendo agli utenti di creare facilmente un link verso specifiche viste di mappa. Esempio: %1$s

en: add layer to filter controlbox?
it: aggiungere il livello al quadro controllo filtri?

en: add markername
it: aggiungi nome del marcatore

en: add markername to popup
it: aggiungi il nome del marcatore al popup

en: add new layer
it: aggiungi livello

en: add new marker here
it: aggiungi nuovo marcatore qui

en: add new marker to this layer
it: aggiungi un nuovo marcatore a questo livello

en: add new markers/layers
it: aggiungi nuovi marcatori/livelli

en: add pre-loading for map tiles beyond the edge of the visible map to prevent showing background behind tile images when panning a map
it: aggiungi precaricamento per le mattonelle delle mappe oltre il limite della mappa visibile così da evitare che venga mostrato lo sfondo vuoto dietro alle mattonelle quando si fa la panoramica della mappa

en: add/edit layer
it: aggiungi/modifica livello

en: add/edit marker
it: aggiungi/modifica marcatore

en: added support for URL hashes to web pages with maps, allowing users to easily link to specific map views. Example: https://domain/link-to-map/#11/48.2073/16.3792
it: aggiunto supporto per le URL hashes alle pagine web con mappe, di modo che gli utenti possano collegarsi a specifiche viste mappe. Esempio: https://domain/link-to-map/#11/48.2073/16.3792

en: additional optimizations and improvements
it: ulteriori ottimizzazioni e miglioramenti

en: address
it: indirizzo

en: advanced permission settings
it: impostazione permessi avanzati

en: advanced recent marker widget
it: widget avanzato dei marcatori recenti

en: all %1$s layers
it: tutti i %1$s livelli

en: all %1$s markers
it: tutti i %1$s marcatori

en: all the administrative hierarchy layers below
it: tutti gi livelli sottostanti la gerarchia amministrativa

en: always
it: sempre

en: and
it: e

en: as well as optionally included sublayers if multi-layer-maps were selected
it: come pure facoltativamente inclusi i sottolivelli se sono state selezionate mappe multilivelli

en: asc
it: ascendente

en: ascending
it: crescente

en: assign to the following layer(s):
it: assegnare ai seguenti livelli:

en: assigned layer
it: livello assegnato

en: authentication and signature are valid
it: autenticazione e firma sono validi

en: automatic
it: automatico

en: automatic (use WordPress default)
it: automatico (usa impostazione predefinita di WordPress)

en: automatic (use basemap from main map and OpenStreetMap as fallback if unsupported)
it: automatico (usa la mappa base della mappa principale e, nel caso questa non sia supportata, usa quella di OpenStreetMap come fallback)

en: automatic (using the global variable $locale = %s - fallback to en-US if not supported by bing)
it: automatic (utilizzando la  variabile globale $locale = %s utilizzare en-US se la lingua non è supportata da bing)

en: automatic 1 (distinct language for each user - detects the users browser language setting, preferred method by Google)
it: Automatica 1 (Lingua diversa per ogni utente - rileva le impostazioni di lingua del browser, è il metodo preferito da Google)

en: automatic 2 (same language for each user - using the global variable $locale = %s)
it: automatic 2 (stessa lingua per ciascun utente - utilizzando la  variabile globale $locale = %s)

en: back to top
it: torna su

en: back to top to start free 30-day-trial
it: torna all'inizio per cominciare i 30 giorni di prova gratuita

en: backup and restore of settings
it: impostazioni di backup e recupero

en: baseURL
it: URL base

en: blog post with more details about this release
it: articolo del blog con maggiori dettagli riguardo a questa versione

en: bulk actions for layers (duplicate, delete layer only, delete & re-assign markers)
it: azioni in massa per i livelli (duplicazione, eliminazione del solo livello, eliminazione con riassegnazione dei marcatori)

en: bulk additions (add new layers)
it: inserimenti di massa (aggiungere nuovi livelli)

en: bulk additions (add new markers)
it: inserimenti di massa (aggiungere nuovi marcatori)

en: bulk updates (update existing layers)
it: aggiornamenti di massa (aggiornare i livelli esistenti)

en: bulk updates (update existing markers)
it: aggiornamenti di massa (aggiornare i marcatori esistenti)

en: by
it: da

en: calculated from map center
it: calcolata dal centro della mappa

en: can be changed at section "Default values for marker popups"
it: può essere cambiato alla sezione "Valori predefiniti per i popup degli marcatori"

en: can be changed by users dynamically when viewing the map on frontend
it: modificabile dinamicamente dagli utenti mentre visualizzano la mappa nel browser

en: center map on popup
it: centra la mappa sul popup

en: center/N/S/W/E (or common combinations such as NW or Scenter) - will position the QR Code accordingly. Once this parameter is used then the "qr_x and "qr_y" parameters are ignored.
it: centro/N/S/O/E (o combinazioni comuni come NO o Scentro) - posizioneranno consegentemente il Codice QR. Se si usano questi parametri allora i parametri "qr_x" e "qr_y" saranno ignorati.

en: change GPX panel status
it: cambiare lo stato del pannello GPX

en: change GPX panel status for all layers
it: cambia lo stato del pannello GPX di tutti i livelli

en: change URL to GPX track
it: Cambiare URL alla traccia GPX

en: change active WMS layers
it: cambia il livelli WMS attivi

en: change active WMS layers for all layers
it: cambia i livelli WMS attivi per tutti i livelli

en: change basemap
it: cambia mappa base

en: change basemap for all layers
it: cambia mappa base per tutti i livelli

en: change clustering status for all layers
it: cambia lo stato del raggruppamento di tutti i livelli

en: change controlbox status
it: cambia stato del quadro di comando

en: change controlbox status for all layers
it: cambia stato del quadro di comando per tutti i livelli

en: change directions settings
it: cambia le impostazioni delle indicazioni stradali

en: change list marker-status for all layers
it: cambia stato dell'elenco marcatori per tutti i livelli

en: change mapsize
it: cambia dimensione della mappa

en: change mapsize for all layers
it: cambia dimensione della mappa per tutti i livelli

en: change overlay status
it: cambia stato della sovrimpressione

en: change overlay status for all layers
it: cambia stato della sovrimpressione per tutti i livelli

en: change panel status
it: cambia stato del pannello

en: change panel status for all layers
it: cambia stato del pannello per tutti i livelli

en: change popup status
it: cambia stato del popup

en: change popup text
it: cambia testo del popup

en: change the style of the circle around the location of the user while following, example: %1$s
it: cambia lo stile del cerchio intorno alla posizione dell'utente mentre segue, per esempio: %1$s

en: change the style of the circle around the location of the user, example: %1$s
it: cambia lo stile del cerchio intorno alla posizione dell'utente, per esempio: %1$s

en: change the style of the marker of the location of the user while following, example: %1$s
it: cambia lo stile del marcatore della posizione dell'utente mentre segue, per esempio: %1$s

en: change the style of the marker of the location of the user, example: %1$s
it: cambia lo stile del marcatore della posizione dell'utente, per esempio: %1$s

en: change zoom
it: cambia lo zoom

en: change zoom for all layers
it: cambia ingrandimento per tutti i livelli

en: changelog
it: Registro modifiche

en: circle
it: cerchio

en: clear cache
it: cancella cache

en: clear list
it: elimina lista

en: click here for troubleshooting
it: cliccare qui per la risoluzione dei problemi

en: click here to get a non-expiring license key
it: cliccare qui per ottenere un codice di licenza senza scadenza

en: click to assign marker to layer(s)
it: clicca per assegnare il marcatore al livello(i)

en: click to change current geocoding provider settings
it: clicca per cambiare le impostazioni dell'attuale servizio di geocodifica predefinito

en: click to change default geocoding provider
it: clicca per cambiare il provider di geocoding predefinito

en: click to change geocoding provider
it: clicca per cambiare il provide di geocoding

en: click to select layer(s) whose marker(s) you would like to export
it: Clicca per selezionare i livelli dei marcatori che si vogliono esportare

en: click to show release notes
it: cliccare per mostrare le note sulla versione

en: click to sort list by %1$s %2$s
it: clicca per ordinare la lista per %1$s %2$s

en: clickable (if false, the vector will not emit mouse events and will act as a part of the underlying map)
it: cliccabile (se falso, il vettore non trasmetterà gli eventi del mouse e agirà come una parte della mappa sottostante)

en: closed
it: chiuso

en: cn (for using bicycle routing using cycle route networks only)
it: cn (per calcolare il percorso usando soltanto reti di percorsi ciclabili)

en: collapsed
it: compresso

en: collapsed (except on mobiles)
it: compresso (ad eccezione dei dispositivi portatili)

en: color (stroke color)
it: colore (colore del tratto)

en: compatible with OpenOffice %1$s and LibreOffice %2$s
it: compatibile con OpenOffice %1$s e LibreOffice %2$s

en: components
it: componenti

en: controls whether a circle is drawn that shows the uncertainty about the location
it: controlla se è stato tracciato un cerchio per mostrare l'incertezza riguardo alla posizione

en: convert
it: converti

en: countries
it: paesi

en: coverage: Austria only
it: copertura: Austria soltanto

en: create a new layer map
it: crea un nuovo livello di mappa

en: create a new marker map
it: crea un nuovo marcatore di mappa

en: created by
it: creato da

en: created on
it: data di creazione

en: culture code
it: codice di cultura

en: custom Google Maps styling
it: personalizzazione dello stile di Google Maps

en: custom visualead API key required!
it: è richiesta la chiave Visualead API personalizzata!

en: day
it: giorno

en: days left
it: giorni rimasti

en: dedicated support from the plugin author
it: supporto dedicato dall'autore del plugin

en: default background layer
it: livello di sfondo predefinito

en: define additional location options e.g enableHighAccuracy: true, maxZoom: 10<br/>reference: %1$s
it: definisce opzioni supplementari per la localizzazione, es. enableHighAccuracy: true, maxZoom: 10<br/>riferimento: %1$s

en: delete
it: cancella

en: delete all markers from all layers
it: cancella tutti i marcatori da tutti i livelli

en: delete all markers from selected layer
it: cancella tutti i marcatori del livello selezionato

en: delete existing markers/layers
it: cancella marcatori/livelli esistenti

en: delete layer
it: cancella livello

en: delete layer AND assigned markers
it: Cancella livelli E marcatori assegnati

en: delete layer only
it: eliminare soltanto il livello

en: delete layer(s) and assign markers to the following layer:
it: cancella livello/i e assegna i marcatori al seguente livello:

en: delete layer(s) and assigned markers
it: cancella livello/i e marcatori assegnati

en: desc
it: decrescente

en: descending
it: decrescente

en: disable images
it: disabilita immagini

en: disabled
it: disabilitato

en: display WordPress pointers on plugin updates
it: visualizza i puntatori di WordPress sugli aggiornamenti del plugin

en: display a popup when the user click on the inner marker
it: mostra un popup quando l'utente clicca il marcatore più interno

en: display all markers
it: mostra tutti i marcatori

en: display panel
it: visualizza pannello

en: distance
it: distanza

en: distance from current position
it: distanza dalla posizione attuale

en: distance from layer center
it: distanza dal centro del livello

en: distance from layer center in km
it: distanza dal centro del livello in km

en: distance from layer center in mile
it: distanza dal centro del livello in miglia

en: distance from layer center in miles
it: distanza dal centro del livello in miglia

en: do not add an icon
it: non aggiungere un'icona

en: do not use address for geocoding (address, latitude and longitude values will be imported as given)
it: non usare l'indirizzo per la geocodifica (l' indirizzo e i valori di latitudine e longitudine saranno importati così come sono)

en: download GPX file
it: scaricare file GPX

en: duplicate
it: duplica

en: duplicate and assign to the following layer:
it: duplica e assegna al seguente livello:

en: duplicate layer and assigned markers
it: Duplicare il livello ed i marcatori assegnati

en: duplicate layer only
it: duplicare solo il livello

en: duplicate layer(s) and assigned markers
it: duplica livello/i e marcatori assegnati

en: duplicate layer(s) only
it: duplica solo livello/i

en: dynamic preview of all markers from assigned layer(s) on marker edit pages
it: anteprima dinamica di tutti i marcatori dai livelli assegnati sulle pagine di modifica marcatore

en: dynamic preview of markers from checked multi-layer-map layer(s) on layer edit pages
it: anteprima dinamica di tutti i marcatori dalle mappe multilivello spuntate sulle pagine di modifica marcatore

en: edit
it: modifica

en: edit layer
it: modifica livello

en: edit marker
it: modifica marcatore

en: edit marker
it: modifica marcatore

en: empty basemap
it: mappa base vuota

en: enabled
it: abilitato

en: error message details on google.com
it: dettagli messaggi d'errore su google.com

en: example
it: esempio

en: expanded
it: espanso

en: expire in
it: scade il

en: export markers with any icon
it: esporta marcatori con un'icona qualsiasi

en: extracted from Map ID within mapbox editor, e.g.
it: estratto da Map ID con l'editore di mapbox, es.

en: false
it: falso

en: false (show tooltip only on mouseover)
it: falso (mostra il tooltip solo al passaggio del mouse)

en: false (use maximum zoom level)
it: falso (utilizza il livello massimo dello zoom)

en: false for touch devices only
it: falso, solo per dispositivi tattili

en: fastest route
it: Percorso più veloce

en: features planned for future releases
it: funzionalità programmate per le prossime versioni

en: feet
it: piedi

en: filename
it: nome del file

en: fill (whether to fill the path with color. Set it to false to disable filling on polygons or circles)
it: riempimento (determina se deve essere riempito con colore il percorso. Impostare su falso per disabilitare il riempimento di poligoni e cerchi)

en: fillColor (fill color)
it: fillColor (colore del riempimento)

en: fillOpacity (fill opacity)
it: fillOpacity (opacità del riempimento)

en: filter icons
it: filtra icone

en: fit bounds
it: adatta i limiti

en: footer
it: pié di pagina

en: free community support
it: supporto gratuito della comunità

en: frequent updates
it: aggiornamenti frequenti

en: frequently asked questions
it: domande frequenti

en: fullscreen
it: schermo intero

en: further reduce memory usage for xlsx/xls/ods input files by only importing linktext for hyperlinks
it: riduce ulteriormente l'uso della memoria per i file di input xlsx/xls/ods importando soltanto il linktext per gli hyperlink

en: geolocation support: show and follow your location when viewing maps
it: supporto geolocation: mostra e segui la tua posizione quando visualizzi le mappe

en: header (+ inline javascript)
it: Intestazione (+ codice JavaScript in linea)

en: help OpenStreetMap.org to improve map details
it: aiuta OpenStreetMap.org a migliorare i dettagli delle mappe

en: hidden
it: nascosto

en: hide
it: nascondi

en: hide (for maps with set GPX URLs only)
it: nscondi (solo per le mappe con  le URL GPX impostate)

en: hide action bar
it: nascondi Barra d'azione

en: hide advanced functions
it: nascondi funzioni avanzate

en: hide advanced menu items
it: nascondi gli elementi del menu avanzato

en: hide all markers from assigned layer(s)
it: nascondere tutti i marcatori del livello assegnato (i)

en: hide changelog
it: nascondi cambiamenti

en: hide default start and end icons
it: nascondi le icone Inizio e Fine predefinite

en: high
it: alto

en: highlight a marker on a layer map by opening its popup via shortcode attribute [mapsmarker layer="1" highlightmarker="2"] or by adding ?highlightmarker=2 to the URL where the map is embedded
it: evidenzia un marcatore in un livello della mappa aprendo il suo popup tramite un attributo nello shortcode  [mapsmarker layer="1" highlightmarker="2"] oppure aggiungendo ?highlightmarker=2 alla URL dove la mappa viene inglobata

en: home button
it: pulsante home

en: http-address of the KML-webservice of the WMS layer
it: http-indirizzo del servizio web KML del livello WMS

en: icon
it: icona

en: icon url for filter controlbox
it: url icona per il quadro controllo filtri

en: if enabled and WPML or Polylang translation plugin is active, map texts can be translated. Fore more details please see %1s
it: se  abilitato e i plugin WPML o Polylang sono attivati, i testi delle mappe possono essere tradotti. Per maggiori dettagli vedi %1s

en: if enabled, a GeoRSS feed for all markers will be added to the &lt;head&gt;-section of the website, allowing users to subscribe to your markers
it: se abilitato, un feed GeoRSS verrà aggiunto per tutti i marcatori alla &lt;head&gt;-sezione del sito web, permettendo agli utenti di sottoscrivere i vostri marcatori

en: if enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps
it: se abilitato, un pulsante "Inserisci mappa" viene inserito nel editor TinyMCE, nelle schermate per la modifica di articoli e pagine, per ricercare e e inserire facilmente le mappe

en: if set, address will be displayed here
it: selezionare per visualizzare qui l'indirizzo

en: if set, layername will be displayed here
it: selezionare per visualizzare qui il nome del livello

en: if set, markername will be displayed here
it: selezionare per visualizzare qui il nome del marcatore

en: imperial (miles)
it: Sistema Imperiale Britannico (mi)

en: import values for createdby/createdon and updatedby/updatedon as given (no changes will be made to import file)
it: importa i valori per createdby/createdon (creato-da/creato-il) e updatedby/updatedon (aggiornato-da/aggiornato-il) così come sono (non sarà fatta alcuna modifica)

en: improved accessibility/screen reader support by using proper alt texts
it: migliorati accessibilità e supporto per strumenti di lettura dello schermo grazie all'uso appropriato dei testi alternativi (alt)

en: improved backend usability by listing all contents (posts, pages, CPTs, widgets) where each shortcode is used
it: migliorato utilizzo del backend con la lista di tutti i contenuti (articoli, pagine, CPTs, widgets) dove ogni shortcode viene usato

en: improved performance for layer maps with a huge number of markers (parsing of GeoJSON is up to 3 times faster)
it: migliorate prestazioni dei livelli di mappa con numeri enormi di marcatori (l'analisi di GeoJSON è 3 volte più veloce)

en: integration of the latest leaflet.js version
it: integrazionedell'ultima versione di leaflet.js

en: jump to error message
it: passa al messaggiio di errore

en: jump to log for this row from import file
it: passa al log file per questa riga del file d'importazione

en: jump to warning message
it: passa al messaggio di avvertimento

en: keep the current map zoom level when displaying the location of the user
it: mantieni il livello di zoom corrente della mappa quando si visualizza la posizione dell'utente

en: language
it: lingua

en: language code
it: Codice della Lingua

en: last update by
it: ultimo aggiornamento fatto da

en: latitude
it: latitudine

en: layer
it: livelli

en: layer ID
it: ID del livello

en: layer IDs
it: ID livelli

en: layer maps only
it: solo livelli mappe

en: layer maps: center map on markers and open popups by clicking on list of marker entries
it: mappe di livello: Centra la mappa sui marcatori e apri i popup quando si clicca sull'elenco descrizioni dei marcatori

en: layer maps: center map on markers and open popups by clicking on list of markers entries
it: mappe di livello: Centra la mappa sui marcatori e apri i popup quando si clicca sull'elenco descrizioni dei marcatori

en: layer name
it: nome livello

en: layers
it: livelli

en: leave empty to use default search hover text (start typing to find marker entries based on markername or popuptext)
it: lasciare vuoto per utilizzare il testo ricerca predefinito al passaggio del mouse (inizia a digitare per ricercare i marcatori esistenti sulla base del nome del marcatore o del pop testuale)

en: leave empty to use default search text (Search markers)
it: lasciare vuoto per utilizzare il testo ricerca predefinito (Cerca marcatori)

en: legacy plugin (slower performance, no active development)
it: legacy plugin (prestazioni ridotte, non più sviluppato)

en: list all layers
it: elenca tutti i livelli

en: list all markers
it: tutti i marcatori

en: loading map - please wait...
it: Caricamento delle mappe in corso - restare in attesa...

en: longitude
it: longitudine

en: low
it: basso

en: map
it: mappa

en: map moves back to initial position after popup is closed
it: la mappa ritorna alla posizione iniziale dopo la chiusura del popup

en: map parameters can be overwritten within shortcodes (e.g. %1s)
it: i parametri della mappa possono essere modificati all'interno dello shortcode (p.es.. %1s)

en: map type and ID
it: tipo e ID della mappa

en: mapnik (for normal routing using car, bicycle or foot)
it: Mapnik (per normale calcolo del percorso usando auto, bicicletta o a piedi)

en: maps
it: mappe

en: marker
it: marcatori

en: marker ID
it: ID marcatore

en: marker and layer maps
it: marcatori e livelli mappe

en: marker count
it: contatore marcatori

en: marker created directly by using shortcode - no edit link available
it: marcatore creato direttamente per mezzo di shortcode - link di modifica non disponibile

en: marker maps only
it: solo marcatori mappe

en: marker name
it: nome del marcatore

en: markers
it: marcatori

en: markers not assigned to a layer
it: marcatori non assegnati ad alcun livello

en: maxZoom theme compatibility
it: maxZoom compatibile con il tema

en: maximum number of markers to display in the list
it: numero massimo di marcatori da mostrare nell'elenco

en: maximum temporary file size in MB
it: dimensione massima di file temporanei in MB

en: medium
it: medio

en: merge
it: unisci

en: meters
it: metri

en: metric (km)
it: Sistema Metrico Decimale (km)

en: miles
it: miglia

en: mobile optimized maps through use of native javascript instead of jQuery
it: ottimizzazione delle mappe per dispositivi mobili per mezzo di JavaScript nativo al posto di jQuery

en: mobile web app support for fullscreen maps and optimized mobile viewport
it: supporto alle applicazioni web per dispositivi mobili per mappe a schermo intero ottimizzate per il riquadro di visualizzazione di tali dispositivi

en: month
it: mese

en: more accessibility features
it: maggiori caratteristiche di accessibilità

en: more information
it: maggiori informazioni

en: move markers
it: sposta marcatori

en: much better tile loading algorithm with less flickering
it: algoritmo migliore di caricamento delle mattonelle con meno sfarfallio

en: multi layer map
it: mappa multilivello

en: name for filter controlbox
it: nome per il quadro controllo dei filtri

en: net
it: netto

en: never (ignore changes in the view)
it: mai (ignora i cambiamenti nella vista)

en: new layer map
it: Novo livello di mappa

en: new marker map
it: Nuovo marcatore di mappa

en: new markers IDs
it: IDs nuovi marcatori

en: next update by
it: prossimo aggiornamento di

en: no action (and hide links)
it: nessuna (e nascondi i link)

en: no link
it: senza link

en: none (default setting, recommended)
it: nessuno (impostazione predefinita, consigliata)

en: not assigned to a layer
it: non assegnato ad alcun livello

en: not available
it: non disponibile

en: not available on multi layer maps
it: non disponibile per mappe multilivello

en: not used in any content
it: non utilizzato in alcun contenuto

en: number of markers
it: numero di marcatori

en: off (save changes to database)
it: non attiva (salva le modifiche sul database)

en: on (check import file only - no changes will be made to database)
it: attiva (controlla solo il file di importazione - non sarà fatto alcun cambiamento al database)

en: onChange (refresh when the file is loaded and whenever the Link parameters change)
it: onChange (aggiorna quando viene caricato il file e ogniqualvolta  cambiano i parametri del Link)

en: onExpire (refresh the file when the expiration time is reached)
it: onExpire (aggiorna il file quando è stato raggiunto il tempo di scadenza)

en: onInterval (refresh every n seconds (specified in refreshInterval)
it: onInterval (aggiorna ogni n secondi (specificati in refreshInterval

en: onRequest (refresh the file only when the user explicitly requests it)
it: onRequest (aggiorna il file solo su esplicita richiesta dell'utente)

en: onStop (after camera movement stops)
it: onStop (dopo che la fotocamera si ferma)

en: onStop (refresh the file n seconds after movement stops, where n is specified in viewRefreshTime)
it: onStop (aggiorna il file n secondi dopo la fine del movimento, dove n è specificato in viewRefreshTime)

en: once
it: una volta

en: opacity (stroke opacity)
it: opacità (opacità del tratto)

en: open
it: aperto

en: open map in new window
it: Apri la mappa in una nuova finestra

en: open popup
it: apri il popup

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
it: openrouteservice.org (basato su OpenStreetMap, solo Europa)

en: optimized editing workflow for layer maps and list of markers-page - no more reloads needed due to AJAX support
it: ottimizzato il flusso di editing per la pagina dei livelli delle mappe e della lista dei marcatori - grazie al supporto AJAX non bisogna più ricaricare la pagina

en: optimized editing workflow for marker maps - no more reloads needed due to AJAX support
it: processo di editing ottimizzato per le mappe marcatori - niente più ricariche necessarie a causa del supporto AJAX

en: option to add markernames to popups automatically (default = false)
it: opzione per aggiungere automaticamente i nomi dei marcatori ai popup (valore predefinito = falso)

en: option to disable loading of Google Maps API for higher performance if alternative basemaps are used only
it: opzione per disabilitare le API di Google Maps per ottenere migliori prestazioni nel casi si usino esclusivamente altre mappe base

en: option to disable map dragging on touch devices only
it: opzione per disabilitare il trascinamento della mappa solo nei dispositivi tattili.

en: option to duplicate layer AND assigned markers (for single layers and for layer bulk actions)
it: opzione per duplicare livello e marcatori assegnati (per singoli livelli e per operazioni di massa)

en: option to remove MapsMarker.com backlinks
it: opzione per rimuovere i backlink di MapsMarker.com

en: option to sort list of markers below layer maps by distance from layer center
it: opzione per elencare la lista dei marcatori/marcatori sotto il livello delle mappe per distanza dal centro del livello

en: optional
it: opzionale

en: optional - use the following custom directory for temp files
it: opzionale - usare la seguente directory personalizzata per i file temporanei

en: or
it: o

en: or back to overview
it: o torna alla panoramica

en: or paste coordinates here
it: oppure incollare le coordinate qui

en: or thanks, maybe later
it: oppure, no grazie, forse dopo

en: over %1$s changes compared to v%2$s
it: oltre il %1$s di cambiamenti rispetto a v%2$s

en: padding around accuracy circle, value is passed to setBounds
it: spaziatura intorno al cerchio della precisione, il valore viene passato a setBounds

en: page
it: pagina

en: per page
it: per pagina

en: please add or verify your Google Maps JavaScript API key at <a href="%1$s">Settings / Basemaps / Google Maps JavaScript API</a>
it: Aggiungi o verifica la tua Google Maps JavaScript API key in <a href="%1$s">Impostazioni / Mappe di Base / Google Maps JavaScript API</a>

en: please click here to renew your access to plugin updates and support
it: cliccare qui per rinnovare il permesso di accesso agli aggiornamenti ed al supporto per il plugin

en: please enter a comma-separted list of IDs, like %1$s
it: per favore inserisci una lista CSV di IDs, tipo %1$s

en: please rate this plugin on wordpress.org
it: Per cortesia esprimete il vostro apprezzamento su wordpress.org

en: please review this plugin on wordpress.org
it: recensire il plugin su wordpress.org

en: polyline clipping
it: ritaglio di polilinea

en: popuptext
it: testo del popup

en: powered by
it: con tecnologia

en: preferred route profile
it: profilo del percorso preferito

en: prepare export
it: prepara esportazione

en: prepare import
it: prepara importazione

en: preview
it: anteprima

en: preview all markers from assigned layer(s)
it: visualizzare in anteprima tutti i marcatori del livello assegnato (i)

en: pro version only
it: solo la versione pro

en: publish
it: pubblica

en: put in front of popup-text
it: metti all'inizio del testo del popup

en: rate plugin
it: vota il plugin

en: recommended
it: consigliato

en: recommended offset (x/y): %1$s
it: offset (x/y) consigliato: %1$s

en: recommended offset (x/y): %1$s or %2$s
it: offset (x/y) consigliato: %1$s o %2$s

en: rectangle
it: rettangolo

en: region
it: regione

en: released on
it: rilasciato il

en: remote editor
it: editor remoto

en: required
it: necessario

en: reset map view
it: resetta vista mappa

en: rounded
it: arrotondato

en: same layer(s) as original marker
it: stessi livelli del marcatore originale

en: search existing markers/layers
it: cerca marcatori/livelli esistenti

en: search function for layerlist on marker edit page
it: funzione di ricerca nell'elenco dei livelli sulla pagina per la modifica dei marcatori

en: second
it: secondo

en: set map center on marker position and open popup
it: centra la mappa sulla posizione del marcatore e apri il popup

en: set map center on marker position only
it: centra solo la mappa sulla posizione del marcatore

en: set the map view (zoom and pan) to the user´s location as it updates.
it: imposta la vista mappa (zoom e pan) sulla posizione dell'utente quando questa viene aggiornata

en: settings
it: impostazioni

en: shortest route
it: Percorso più corto

en: show
it: visualizza

en: show (for maps with set GPX URLs only)
it: mostra (solo per le mappe con  le URL GPX impostate)

en: show API links
it: visualizza i link dell'API

en: show advanced functions
it: mostra funzioni avanzate

en: show advanced menu items
it: mostra gli elementi del menu avanzato

en: show all available changelogs
it: mostra tutti i registri modifiche disponibili

en: show default start and end icons
it: mostra le icone Inizio e Fine predefinite

en: show examples
it: visualizza esempi

en: show fewer icons
it: visualizza meno icone

en: show full action bar
it: mostra Barra d'azione completa

en: show map
it: mostra la mappa

en: show marker on map
it: mostra il marcatore sulla mappa

en: show markers assigned to this layer
it: mostra i marcatori assegnati a questo livello

en: show more icons
it: visualizza più icone

en: show more options
it: visualizza più opzioni

en: show or hide drop down menu in Wordpress Admin Bar
it: mostra o nascondi menù a discesa nella barra di amministrazione di Wordpress

en: show search field only
it: mostra solo campo ricerca

en: show sort order selection only
it: mostra solo selezione del criterio di ordinamento

en: show tutorial at mapsmarker.com
it: visualizza il tutorial in mapsmarker.com

en: show used icons
it: mostra le icone usate

en: shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com
it: Mostra un widget nel cruscotto di amministrazione, che visualizza gli ultimi marcatori ed articoli del blog di mapsmarker,com

en: signature is invalid
it: firma non valida

en: significantly decreased loadtimes for OpenStreetMap-based maps
it: Caricamento significativamente ridotto per le mappe basate su OpenStreetMap

en: single layer map
it: mappa a livello singolo

en: sort order
it: Criterio di ordinamento

en: sort order ascending
it: ordina ascendente

en: sort order descending
it: ordina discendente

en: squared
it: quadrato

en: standard icon
it: icona standard

en: start
it: avvia

en: start export
it: inizia esportazione

en: start full-text search
it: inizia ricerca full-text

en: start import
it: inizia importazione

en: start installation
it: Inizia installazione

en: start typing to filter icons by filename
it: iniziare a digitare per filtrare per nome le icone

en: start typing to find marker entries based on markername or popuptext
it: inizia a digitare per ricercare i marcatori esistenti sulla base del nome del marcatore o del pop testuale

en: stroke (whether to draw stroke along the path. Set it to false to disable borders on polygons or circles)
it: tratto (determina se deve essere disegnato un tratto lungo il percorso. Impostare su falso per disabilitare i contorni su poligoni o cerchi)

en: submit
it: invia

en: support for CSV/XLS/XLSX/ODS import and export for bulk additions and bulk updates
it: supporto per CSV/XLS/XLSX/ODS importazione ed esportazione per aggiunte massive ed aggiornamenti massivi

en: support for assigning markers to multiple layers
it: Supporto per l'assegnazione di marcatori a più livelli

en: support for bulk updates of marker maps on the tools page for selected layers only
it: supporto per aggiornamenti in massa dei marcatori solo per livelli selezionati dalla pagina Strumenti

en: support for changing marker IDs and layer IDs from the tools page
it: supporto per cambiare gli ID dei marcatori e dei livelli dalla pagina Strumenti

en: support for custom Mapbox basemaps
it: supporto per le mappe base personalizzate di Mapbox

en: support for duplicating layer maps (without assigned markers)
it: supporto per la duplicazione dei livelli di mappa (senza marcatori assegnati)

en: support for duplicating markers
it: supporto per la duplicazione marcatori

en: support for dynamic switching between simplified and advanced editor (no more reloads needed)
it: supporto per commutazione dinamica tra editor semplice ed avanzato (non sono più necessari ricaricamenti)

en: support for filtering of marker icons on backend (based on filename)
it: supporto per il filtraggio delle icone dei marcatori nel backend (in base al nome del file)

en: support for filters and actions
it: supporto per filtri ed azioni

en: support for pro users
it: supporto per gli utenti della versione Pro

en: support for setting global maximum zoom level to 21 (tiles from basemaps with lower native zoom levels will be upscaled automatically)
it: supporto per l'impostazione del livello massimo di zoom globale a 21 (le tessere delle mappe base con livelli di zoom nativi inferiori verranno svroscalate automaticamente)

en: support for shortcodes in popup texts
it: supporto degli shortcode nei popup di testo

en: support for tooltips to display the marker name as small text on top of marker icons
it: supporto per tooltip che visualizzano il nome del marcatore come testo in piccolo sopra alle icone dei marcatori

en: supported formats: %1$s
it: formati supportati: %1$s

en: switch to advanced editor
it: passa all'editor avanzato

en: switch to simplified editor
it: passa all'editor semplificato

en: this caching method is currently not available on your server
it: questo metodo di memorizzazione cache non è al momento disponibile sul server

en: timeout in seconds
it: timeout in secondi

en: tons of bugfixes and stability improvements
it: numerosissimi bug risolti e miglioramenti della stabilità

en: tool for monitoring "active shortcodes for already deleted maps"
it: strumento per monitorare  "Shortcode Attivi con ID mappa invalidi"

en: tool for monitoring "active shortcodes with invalid map IDs"
it: strumento per monitorare  "Shortcode Attivi con ID mappa invalidi"

en: translate
it: traduci

en: translations
it: traduzioni

en: true
it: vero

en: true (for fullscreen maps only)
it: vero (solo per mappe a pieno schermo)

en: true (only add on demand if map view is changed)
it: vero (aggiungi soltanto su richiesta se la vista mappa è cambiata)

en: unassigned
it: non assegnato

en: update
it: aggiorna

en: update ID
it: aggiorna ID

en: update existing markers/layers
it: aggiorna marcatori/livelli esistenti

en: update icon
it: aggiorna icona

en: update settings
it: aggiorna impostazioni

en: updated by
it: aggiornato da

en: updated on
it: data di aggiornamento

en: upload
it: carica

en: upload icon button & custom icon directory
it: pulsante per caricare icone e personalizzazione della cartella icone

en: upload new icon
it: carica nuova icona

en: use address for geocoding (latitude and longitude values will get overwritten by geocoding results)
it: usare l'indirizzo per la geocodifica (i valori di latitudine e longitudine saranno sovrascritti dai risultati della geocodifica)

en: use circle
it: usa cerchio

en: use current userlogin (%1$s) and current timestamp for createdby/createdon on new layers and updatedby/updatedon on layer updates
it: utilizzare i correnti userlogin (%1$s) e timestamp per creato-da/creato-il sui nuovi livelli e aggiornato-da/aggiornato-il sugli aggiornamenti dei livelli

en: use current userlogin (%1$s) and current timestamp for createdby/createdon on new markers and updatedby/updatedon on marker updates
it: usare userlogin (%1$s) e timbro orario correnti per createdby/createdon (creato-da/creato-il) sui marcatori nuovi e updatedby/updatedon (aggiornato-da/aggiornato-il) sui marcatori aggiornati

en: use custom images
it: utilizza immagini personalizzate

en: use custom shadow (please enter URL below)
it: utilizza ombra personalizzata (inserire URL qui sotto)

en: use default images
it: utilizza immagini predefinite

en: use default shadow
it: utilizza ombra predefinita

en: use distinct marker zoom levels
it: usa livelli diferenziati di zoom per i marcatori

en: use layer zoom level for all markers
it: usa il livello di zoom del livello per tutti i marcatori

en: use rectangle
it: usa rettangolo

en: use this pin to center the layer (will only be shown in the admin area)
it: usare questo spillo cartografico per centrare il il livello (sarà visibile solo nelle pagine di amministrazione)

en: v%1s is used in the free version
it: v%1s è in uso nella versione gratuita

en: valid for default image only!
it: valido per una sola immagine predefinita!

en: very high
it: molto alto

en: very low
it: molto basso

en: via GeoRSS - please use RSS Reader like http://google.com/reader for example
it: via GeoRSS - usare RSS Reader tipo http://google.com/reader

en: view
it: visualizzazione

en: view blogpost for current version
it: controllare il blogpost per la versione corrente

en: view content
it: visualizza il contenuto

en: view existing markers/layers
it: mostra marcatori/livelli esistenti

en: view layer
it: visualizza livello

en: view layer
it: visualizza livello

en: visible
it: visibile

en: visible for admins only
it: visibile solo agli amministratori

en: weight (stroke width in pixel)
it: spessore (larghezza in pixel del tratto)

en: weighting method of routing
it: metodo pesato di instradamento

en: whitelabel backend admin pages
it: pagine di amministrazione nel backend senza marchi

en: yes
it: si

en: yes (checked)
it: sì (verificato)

en: yes (unchecked)
it: sì (non controllato)

en: yournavigation.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
it: yournavigation.org (basato su OpenStreetMap, globalmente)
