Maps Marker Free/Pro - en to ja_JP translation catalogue (2282 entries)

en: "List all layers" page settings
ja_JP: "全レイヤーを一覧" ページの設定

en: "List all markers" page settings
ja_JP: "全マーカーを一覧" ページの設定

en: "edit map"-link on frontend based on user-permissions for better maintainability
ja_JP: "マップを編集" - メンテナンス性の向上の為、ユーザのパーミッションを基準にしたフロントエンド上のリンク

en: # Markers
ja_JP: # マーカー

en: %1$s allows you to choose from different geocoding providers which enables you to get the best results according to your needs.
ja_JP: %1$s を使うことでジオコーディングのプロバイダの選択が可能になり、あなたの要求に対する最良の結果を得ることが出来ます

en: %1$s errors (skipped rows from importfile: %2$s)
ja_JP: %1$s 個のエラー (インポートファイルのスキップされた行: %2$s)

en: %1$s in the marker name
ja_JP: マーカー名中の %1$s

en: %1$s in the popup text
ja_JP: ポップアップテキスト中の %1$s

en: %1$s is based on Leaflet.js maintained by Vladimir Agafonkin
ja_JP: %1$s は Vladimir Agafonkin 作成の Leaflet.js に基づいています

en: %1$s layers updated (IDs: %2$s)
ja_JP: %1$s 枚のレイヤーが更新されました (ID: %2$s)

en: %1$s layers would be updated (IDs: %2$s)
ja_JP: %1$s 枚のレイヤーが更新されます  (ID: %2$s)

en: %1$s markers
ja_JP: %1$s 個のマーカー

en: %1$s markers updated (IDs: %2$s)
ja_JP: %1$s 個のマーカーが更新されました (ID: %2$s)

en: %1$s markers would be updated (IDs: %2$s)
ja_JP: %1$s 個のマーカーが更新されます (ID: %2$s)

en: %1$s new layers created (IDs: %2$s)
ja_JP: %1$s 枚のレイヤーが作成されました (ID: %2$s)

en: %1$s new layers would be created (rows: %2$s)
ja_JP: %1$s 枚の新レイヤーが作成されます (行: %2$s)

en: %1$s new markers created (IDs: %2$s)
ja_JP: %1$s 個の新マーカーが作成されました  (ID: %2$s)

en: %1$s new markers would be created (rows: %2$s)
ja_JP: %1$s 個の新マーカーが作成されます (行: %2$s)

en: %1$s out of %2$s requests/%3$s
ja_JP: %2$s リクエスト/%3$s 中 %1$s リクエスト

en: %1$s out of %2$s requests/domain/%3$s
ja_JP: %2$s リクエスト/ドメイン/%3$s 中 %1$s リクエスト

en: %1$s requests/%2$s
ja_JP: %1$s リクエスト/%2$s

en: %1$s requests/domain/%2$s
ja_JP: %1$s リクエスト/ドメイン/%2$s

en: %1$s uses icons from the Maps Icons Collection maintained by Nicolas Mollet
ja_JP: %1$s は、Nicolas Mollet が作成したマップアイコンコレクションを使用しています

en: %1$s warnings (rows from importfile: %2$s)
ja_JP: %1$s 個の警告 (インポートファイルの行: %2$s)

en: (for marker listings below multi-layer maps only)
ja_JP: (以下のマルチレイヤーマップだけに関するマーカー一覧用)

en: (frequently asked questions)
ja_JP: (よくある質問)

en: (not now, hide message)
ja_JP: (今ではなく、メッセージを非表示)

en: (required) Comma-separated list of WMS layers to show
ja_JP: (必須) 表示する WMS レイヤーのカンマ区切りリスト

en: (with semicolons as delimiters)
ja_JP: (区分文字としてセミコロンを使用)

en: <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> allows up to %3$s requests/domain/day and a maximum of %4$s requests/%5$s without registration - just select "%6$s" as preferred "Geocoding provider" in the according tab on the left to start using the service.
ja_JP: <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> は、上限 %3$s リクエスト/ドメイン/日 かつ最大 %4$s リクエスト/%5$s、の範囲で登録無しで使用出来ます - サービスを利用するには、左にある関連するタブ内にある、お好みの"ジオコーディングプロバイダ"として "%6$s" を選択するだけです。

en: <a href="%1$s" target="_blank">Click here</a> for a tutorial on how to activate MapQuest basemaps.
ja_JP: MapQuest ベースマップの有効化方法については <a href="%1$s" target="_blank">ここをクリック</a>

en: <a href="%1$s" target="_blank">Mapzen Search</a> is a search engine for places worldwide, powered by open data and as result our recommended geolocation provider.
ja_JP: <a href="%1$s" target="_blank">Mapzen 検索</a>はオープンデータを利用し、結果として私たちが推奨するジオロケーションプロバイダになった、全世界向けサーチエンジンです。

en: <a href="%1$s" target="_blank">OpenStreetMap.org</a> and many other related services are formally operated by the <a href="%2$s" target="_blank">OpenStreetMap Foundation</a> (OSMF) on behalf of the community. Use of all OSMF operated services is subject to the <a href="%3$s" target="_blank">Acceptable Use Policies</a> and <a href="%4$s" target="_blank">Privacy Policy</a>. Please <a href="%5$s" target="_blank">contact the OSMF</a> if you have licensing, copyright or other legal questions and issues.
ja_JP: <a href="%1$s" target="_blank">OpenStreetMap.org</a> 及びその他多数のサービスは以前 <a href="%2$s" target="_blank">OpenStreetMap Foundation</a> (OSMF) コミュニティ自身の為に運用されていました。OSMF で運用される全サービスを使用する場合、<a href="%3$s" target="_blank">利用規定</a>及び<a href="%4$s" target="_blank">個人情報保護方針</a>が適用されます。ライセンス取得、著作権又は他の法的質問や問題がある場合、 <a href="%5$s" target="_blank">OSMF に問合せ下さい</a>

en: <a href="%1$s" target="_blank">OpenStreetMap</a> is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license. OpenStreetMap powers map data on thousands of web sites, mobile apps, and hardware devices. It is built by a community of mappers that contribute and maintain data about roads, trails, cafés, railway stations, and much more, all over the world.
ja_JP: <a href="%1$s" target="_blank">OpenStreetMap</a> は世界マップであり、オープンライセンスの下で自由に使用出来るよう、あなたのような人々により作成されています。OpenStreetMap は何千ものウェブサイト、モバイルアプリ、並びハードウェアデバイス上でマップデータの活用に役立っています。それは、世界中の道路、登山道、喫茶店、鉄道駅、その他多数のデータを登録し維持するマッププログラムのコミュニティにより作成されています。

en: <a href="%1$s" target="_blank">maps.stamen.com</a> remains free (and ad-free), serves upwards of %2$s million tiles a month, and takes them hundreds of hours, and thousands of dollars, to sustain.
ja_JP: <a href="%1$s" target="_blank">maps.stamen.com</a> は無料 (かつ広告無し) であり続け、月あたり %2$s 百万タイルを処理し、サイトの維持に、何百時間、かつ何千ドルも費やしています。

en: <a href="%1$s">Click here to show all affected URLs</a>
ja_JP: <a href="%1$s">ここをクリックして、問題のある URL 全部を表示</a>

en: <a href="%1$s">Please click here to start the automatic update process</a>
ja_JP: <a href="%1$s">ココをクリックして、自動アップデートプロセスを起動して下さい</a>

en: <a href="%s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
ja_JP: <a href="%s">アップデート版及びサポートへのアクセス権を更新して、あなたのプラグインを最新状態に保って下さい</a>

en: <b>Warning: an active plugin or theme is also embedding the Google Maps API (script handle: %1$s) - this can break (Google) maps and address search on backend for %2$s!</b><br/>To fix this, please either remove that additional Google Maps API call manually or enable the compatibility option "<a href="%3$s">Deregister Google Maps API scripts enqueued by third parties</a>"
ja_JP: <b>警告: 使用中のプラグイン又はテーマも、Google MapsAPI (スクリプトハンドル: %1$s) を埋め込んでいます - これにより  %2$s 用のバックエンドの (Google) マップ及び住所検索が壊れてしまうことがあります！</b><br/>修正するには、追加の Google Maps API コールを手動で削除、又は互換性オプション"<a href="%3$s">第三者によりエンキューされた Google Maps API スクリプトの登録を削除</a>"を有効にして下さい。

en: <strong>Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel</strong><br/>Beta versions may be used on production sites on your own risk only as they might be unstable!<br/>Important: please <a href="%1s">save the settings manually</a> after each plugin update and <a href="%2s" target="_blank">use the helpdesk</a> for feedback.
ja_JP: <strong>ベータテストが有効になっています - アップデート版がベータリリースチャンネルからダウンロードされます</strong>。<br/>ベータ版は不安定であるかもしれないので、自己責任の上で実行サイトで使用下さい！<br/>重要: 毎回のプラグインのアップデート作業後<a href="%1s">手動で設定を保存し</a>、フィードバックに<a href="%2s" target="_blank">ヘルプデスクを利用下さい</a>

en: <strong>Important information for multisite installations:</strong><br/><h3>Please update the plugin "Leaflet Maps Marker" to the latest version (to avoid data loss when the plugin "Leaflet Maps Marker" gets deleted)!</h3>This message will disappear as soon as the free plugin has been updated.
ja_JP: <strong>マルチサイトへのインストールについての重要情報</strong><br/><h3>"Leaflet Maps Marker" を最新版にアップデートして下さい (プラグイン "Leaflet Maps Marker" が削除された時にデータを失わないように)！</h3>このメッセージは、無料のプラグインがアップデートされるとすぐに表示されなくなります。

en: <strong>Important remarks if you plan to copy layers AND markers from another WordPress site</strong>:<br/> the next layer created will get the ID %1$s, so please verify after the layers have been created that the values in the column <i>layer</i> in the related marker import file fit the new layer IDs!
ja_JP: <strong>レイヤー「及び」マーカーを他の WordPress サイトからコピーする場合の重要注意事項</strong>:<br/> 次回作成されるレイヤーには ID %1$s が割付られます。それ故、レイヤーが作成された後で、 関連するマーカーのインポートデータ中の<i>レイヤー</i>列の値が、新レイヤー ID に包含されていることを確かめて下さい！

en: <strong>Thanks for purchasing a valid license key for Maps Marker Pro!</strong><br/>To finish the installation please FIRST update the inactive plugin "Leaflet Maps Marker" to the latest version and THEN delete the plugin in order to avoid plugin conflicts!<br/><h3>Deleting the plugin "Leaflet Maps Marker" before updating to the latest version will result in data loss!</h3> This message will disappear as soon as the free plugin has been updated and deleted.
ja_JP: <strong>Maps Marker Pro の正式なライセンスキーのご購入ありがとうございます！</strong><br/>インストールを終了するには、プラグインの不一致を避ける為「最初に」 無効になっている "Leaflet Maps Marker" を最新版にアップデートし、「次に」そのプラグインを削除して下さい！<br/><h3>"Leaflet Maps Marker" を最新版にアップデートせずに削除した場合、データが消失します！</h3>このメッセージは、無料版のプラグインが更新され削除された時点で表示されなくなります。

en: <strong>Warning: you are using the plugin cformsII which is causing the TinyMCE editor to break when creating new maps!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "cformsII" / "Global Settings" in your WordPress admin menu<br/>2. open the tab "WP Editor Button support"<br/>3. check the option "Fix TinyMCE error"<br/>4. save changes<br/><br/>If you do not see this option in your settings, please upgrade to the latest version first (this has to be done manually - see plugin website http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ for details)<br/><br/>This message will disappear automatically when the cformsII option "Fix TinyMCE error" is checked.
ja_JP: <strong>警告: TinyMCE が壊れる原因になる cformsII プラグインが使われています！</strong><br/><br/>修正方法:<br/>1. あなたのWordPress管理メニューで "cformsII" / "Global Settings" をクリック<br/>2. "WP Editor Button support"タブを開く<br/>3. "Fix TinyMCE error"オプションをチェック<br/>4. 変更を保存<br/><br/>設定にこのオプションが無い場合、はじめに最新版にアップヅレードして下さい (これは手動で行う必要があります - 詳細はプラグインのウェブサイト http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ を参照)<br/><br/>cformsII オプション"Fix TinyMCE error" がチェックされると、このメッセージは自動的に消えます。

en: <strong>Warning: you are using the plugin jQuery Colorbox which is causing maps to break!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "Settings" / "jQuery Colorbox" in your WordPress admin menu<br/>2. Uncheck the setting "Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:"<br/>3. check the setting "Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" instead<br/>4. save changes<br/><br/>This message will disappear automatically when the jQuery Colorbox option was updated.
ja_JP: <strong>警告: マップを壊すことにつながる jQuery Colorbox プラグインが使われています！</strong><br/><br/>修正するには:<br/>1. WordPress 管理メニューで "設定" / "jQuery Colorbox" をクリック<br/>2. 設定項目"Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:"のチェックを外す<br/>3. 代わりに設定項目"Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" をチェック<br/>4. 変更を保存<br/><br/> jQuery Colorbox オプションが更新されると、このメッセージは自動的に消えます。

en: A custom image can only be used if you sign up for a custom visualead API key! Please visit %s for more information.
ja_JP: カスタム Visualead APIキーを購入した場合のみ、カスタム画像が使用出来ます！詳細は  %s を参照

en: A graphic advertising your World. Format: 180x120 pixel, transparent PNG
ja_JP: あなたの「世界」の画像広告。フォーマット: 180x120ピクセル、透過PNG

en: A graphic spotlighting your World in promotions. Format: 1024x500 pixel, transparent PNG
ja_JP: あなたの「世界」を宣伝するのに使用される画像スポットライト。フォーマット: 1024x500 ピクセル, 透過 PNG

en: A high resolution icon for your World which can be included in features. Format: 512x512 pixel, transparent PNG
ja_JP: 特性に登録可能なあなたの「世界」用の高解像度アイコン。フォーマット: 512x512 ピクセル、透過 PNG

en: A layer with the ID %1$s has been successfully created
ja_JP: レイヤー ID %1$s は正しく作成されました

en: A layer with the ID %1s does not exist
ja_JP: レイヤー ID %1s は存在しません

en: A marker with the ID %1$s has been successfully created
ja_JP: マーカー ID %1$s は正しく作成されました

en: A marker with the ID %1s does not exist
ja_JP: マーカー ID %1s は存在しません

en: A promotion text describing your World in more details.
ja_JP: あなたの「世界」をより詳細に記述した宣伝文

en: A short name for your World, should only be up to 20 characters, to be used when there is not enough space.
ja_JP: あなたの「世界」の短縮名。上限20文字で余白に余裕が無い時に使用される。

en: A simple scale control that shows the scale of the current center of screen in metric (m/km) and/or imperial (mi/ft) systems. The following settings will be used for all marker and layer maps.
ja_JP: 画面の現在中心の尺度をメートル (m/km) 及び/又は帝国単位 (mi/ft) システムで表示する、簡素な縮尺コントロール。以下の設定は全てのマーカーとレイヤーマップで使用されます。

en: A tutorial on how to configure Mapbox basemaps can be found at %1$s
ja_JP: Mapbox ベースマップの設定方法についてのチュートリアルは、%1$s を参照

en: AMP support: show placeholder image for map with link to fullscreen view on AMP enabled pages
ja_JP: AMP サポート: マップ用のプレースホルダー画像を AMP が有効なページにおけるフルスクリーン表示へのリンク付きで表示します

en: API Key
ja_JP: API キー

en: API Keys
ja_JP: API キー

en: API access token
ja_JP: API アクセストークン

en: API access via IP %1s is not allowed
ja_JP: IP %1s 経由の API アクセスは受付けません

en: API action is not allowed
ja_JP: API 動作は受付けません

en: API call was successful
ja_JP: APIコールは正しく実行されました

en: API default format
ja_JP: API の既定フォーマット

en: API is disabled
ja_JP: API が無効

en: API key
ja_JP: API キー

en: API key required
ja_JP: API キーが必要です

en: API key required!
ja_JP: API キーが必要です！

en: API keys have been successfully generated.
ja_JP: API キーは正しく生成されました

en: API keys have been successfully regenerated.
ja_JP: API キーは正しく再生成されました

en: API keys have been successfully revoked.
ja_JP: API キーは正しく無効化されました

en: API parameter action has to be set
ja_JP: API パラメータ動作の設定が必要

en: API parameter action is invalid
ja_JP: API パラメータ動作が不正

en: API parameter date_from or date_to has be set when searching date fields
ja_JP: 日付フィールドを検索する時、API パラメータ date_from 又は date_to の設定が必要

en: API parameter id has to be set
ja_JP: API パラメータ ID の設定が必要

en: API parameter type has to be set
ja_JP: API パラメータ型の設定が必要

en: API parameter type is invalid
ja_JP: API パラメータ型が不正

en: API parameters lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right and lon_bottom_right have be set when performing a boundingbox search
ja_JP: 境界ボックス検索を実行する時に、API パラメータの lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right と lon_bottom_right の設定が必要

en: API search parameter searchkey has to be set
ja_JP: API 検索パラメータ searchkey の設定が必要

en: API search parameter searchkey is invalid
ja_JP: API 検索パラメータ searchkey が不正

en: API search parameter searchvalue has to be set
ja_JP: API 検索パラメータ searchvalue の設定が必要

en: API status
ja_JP: API ステータス

en: API version is invalid
ja_JP: API バージョンが不正

en: Access to Mapbox web services requires an access token. The access token is used to associate requests to API resources with your account.
ja_JP: マップボックス・ウェブサービスへのアクセスには、アクセストークンが必要です。アクセストークンは、API  リソースへのリクエストとあなたのアカウントとの紐付けに使用されます。

en: Access to plugin updates and support area valid until:
ja_JP: プラグインのアップデート版及びサポートエリアへのアクセスについての有効期限:

en: Action bar settings
ja_JP: アクションバーの設定

en: Action bar visibility
ja_JP: アクションバーの可視性

en: Active WMS layers
ja_JP: アクティブな WMS レイヤー

en: Active shortcodes with invalid map IDs
ja_JP: 不正なマップ ID を持つアクティブなショートコード

en: Add GeoRSS feed to &lt;head&gt;
ja_JP: &lt;head&gt; にGeoRSSを追加

en: Add Map
ja_JP: マップを追加

en: Add a geolocate button to all maps which allows to show and follow your current location:
ja_JP: あなたの現在位置を表示し追従するジオロケートボタンを全マップに追加する:

en: Add a geolocate button to each map
ja_JP: それぞれのマップにジオロケートボタンを追加

en: Add a new marker to display a single location. To display multiple locations at the same time, <a href="%1$s">create a layer</a> first (e.g. "company locations") and then add markers (e.g. "headquarters", "store A", "store B") assigned to that layer.
ja_JP: 新マーカーを追加して、位置を一箇所表示します。複数の位置を同時に表示させるには、まず <a href="%1$s">レイヤーを作成して</a>、次にそのレイヤーに割付けるマーカー(例 "本社"、"ストアA"、"ストアB") を追加します。

en: Add an expandable minimap to your maps which shows the same as the main map with a set zoom offset
ja_JP: 既定のズームオフセット値を持ち、主マップと同内容の拡大可能なミニマップを、主マップに追加する

en: Add new layer
ja_JP: 新レイヤーを追加

en: Add new marker
ja_JP: 新マーカーを追加

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information!
ja_JP: 新しい翻訳の追加や既存の翻訳の更新はとても簡単です - 詳細は %s にアクセスして下さい！

en: Additionally the pro version does not display the visualead logo on the QR code output pages.
ja_JP: さらに Pro 版では QR コード出力ページに Visualead のロゴを表示しません

en: Address
ja_JP: 住所

en: Admin notices
ja_JP: 管理者への通知

en: Administrator (Capability activate_plugins)
ja_JP: 管理者 (権限 activate_plugins)

en: Advanced settings
ja_JP: 上級設定

en: Affiliate ID
ja_JP: アフィリエイト ID

en: Affiliates
ja_JP: アフィリエイト

en: Afrikaans
ja_JP: アフリカーンス語

en: After camera movement stops, specifies the number of seconds to wait before refreshing the view (is used when viewRefreshMode is set to onStop)
ja_JP: カメラ移動停止後、ビューをリフレッシュするまでの秒数を指定(viewRefreshMode が onStop に設定された場合に使われます)

en: Albanian
ja_JP: アルバニア語

en: Algolia Places settings
ja_JP: Algolia Places の設定

en: All broken layer assignements have been updated successfully to layer ID %1$s.
ja_JP: 壊れていたレイヤー割付全部が正しくレイヤー ID %1$s に更新されました

en: All layers
ja_JP: 全レイヤー

en: All markers from all layers have been successfully deleted
ja_JP: 全てのレイヤーの全てのマーカーは正しく削除されました

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully assigned to layer ID %2$s
ja_JP: レイヤーID %1$s からの全てのマーカーはレイヤーID %2$s に割付けられました

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
ja_JP: レイヤー ID %1$s の全てのマーカーは正しく削除されました。 (又は、マルチのレイヤーにマーカーが割付けられていた場合h、レイヤーへの参照が削除されました。)

en: Allowed API actions
ja_JP: 受付け済みの API 動作

en: Allowed API request methods
ja_JP: 受付可能な API リクエストメソッド

en: Allowed referer
ja_JP: 受付けられた参照元

en: Allows you to specify <a href="%1$s" target="_blank">PolylineOptions</a> to style spider legs.
ja_JP: 蜘蛛足にスタイルを適用のに<a href="%1$s" target="_blank">ポリラインオプション</a>を指定することが出来ます

en: Allows you to toggle marker display on frontend
ja_JP: フロントエンドでマーカーの表示を切り換えることが可能

en: Always
ja_JP: 常に

en: Amharic
ja_JP: アムハラ語

en: Amount of pixels to pan when pressing an arrow key
ja_JP: 矢印キーを押した時、パンするピクセル量

en: An API key is required if you want to use Bing Maps as basemap for marker or layer maps. Please click on the question mark for more info on how to get your API key.
ja_JP: マーカーやレイヤーマップのベースマップとして Bing マップを使いたい場合は API キーが必要です。詳細情報や API キーの取得方法についてはクエスチョンマークをクリックして下さい。

en: An issue with your MapQuest API key %1$s occured - please check the support forum at %2$s for more details
ja_JP: MapQuest APIキー %1$s に問題が生じました - 詳細は、サポートフォーラム %2$s で確認して下さい

en: App icon URL
ja_JP: アプリアイコンの URL

en: Appends an edit link to the OpenStreetMap attribution text which allows direct edits on www.openstreetmap.org (free account required)
ja_JP: www.openstreetmap.org (要無料アカウント) において、直接編集を可能にする編集リンクをOpenStreetMap 属性に追加して下さい

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Arabic (Saudi Arabia)
ja_JP: アラビア語 (サウジアラビア)

en: Are you sure that you want to revoke this API key?
ja_JP: この API キーを本当に無効化しますか？

en: Armenian
ja_JP: アルメニア語

en: As you are running your blog within a WordPress Multisite installation, please use this icon directory on your server: %2$s/
ja_JP: あなたはブログを WordPress マルチサイト版上で実行しているので、あなたのサーバでは、このアイコンディレクトリを使って下さい: %2$s/

en: Assamese
ja_JP: アッッサム語

en: Assign the following layer instead
ja_JP: 代わりに以下のレイヤーを割付けます

en: Assigned missing layer ID
ja_JP: 割付られた消失レイヤー ID

en: Async GeoJSON loading for layer maps
ja_JP: レイヤーマップ用の Async GeoJSON 読込み

en: Attach directions panel with address to popup text on each marker
ja_JP: 住所付ルート検索パネルを各マーカー上のポップアップテキストに付ける

en: Attachment
ja_JP: 添付

en: Attention: multi-layer-maps (including sublayers) and assigned markers cannot be duplicated by using bulk actions. Please duplicate the included sublayers instead, manually create a new multi-layer-map and assign the duplicated layers to that new multi-layer-map.
ja_JP: 注意: マルチレイヤーマップ (サブレイヤーを含む) 及び割付けられたマーカーは一括操作により複製することは出来ません。代わりに含まれているサブレイヤーを複製し、手動でマルチレイヤーマップを新たに作成して、新マルチレイヤーマップに複製したレイヤーを割付けて下さい。

en: Attention: when you save the map, the position of the marker will be used for the map center!
ja_JP: 注意: マップ保存時、マーカーの位置がマップ中心として使用されます！

en: Attention: your currently used domain (%1$s) seems to be different from the one just activated (%2$s)!<br/>To prevent license errors on reload for this site, please press the update button once to activate the prefilled currently used domain again.
ja_JP: 注意: 現在使用中のドメイン (%1$s) は、只今アクティベートされたドメイン (%2$s) と異なるように思われます!<br/>このサイトでリロードする際にライセンスエラーが発生しないよう、更新ボタンを一度押して、現在使用中のドメインについての既存値を再度アクティベートさせて下さい。

en: Attributes to display for each layer in controlbox
ja_JP: コントロールボックス内の各レイヤーに表示させる属性

en: Attribution
ja_JP: 属性

en: Audit
ja_JP: 監査

en: Augmented-Reality
ja_JP: 拡張現実

en: Authentication
ja_JP: 認証

en: Authentication failed: REST API public key must be provided
ja_JP: 認証失敗: REST API 公開キーが必要です

en: Authentication failed: REST API secret token must be provided
ja_JP: 認証失敗: REST API 用秘密トークンを入力する必要があります

en: Authentication failed: the REST API keys are not valid
ja_JP: 認証失敗: REST API キーが不正です

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
ja_JP: Google Maps API プレミアムプランユーザ用の認証

en: Authentication method
ja_JP: 認証方法

en: Authentication settings
ja_JP: 認証設定

en: Author (Capability edit_published_posts)
ja_JP: 投稿者 (権限 edit_published_posts)

en: Automatic GPX download cancelled due to security concerns - the file at %1$s does not seem to be a valid XML file!
ja_JP: セキュリティ上の理由から、GPXの自動ダウンロードが中止されました。%1$s にあるファイルは、正しいXMLファイルでないように思われます！

en: Automatic Google XML sitemap integration
ja_JP: Google XML サイトマップ自動統合

en: Automatically switched to fallback provider
ja_JP: フォールバックのプロバイダに自動で切り換え

en: Autostart
ja_JP: 自動起動

en: Available WMS layers
ja_JP: 使える WMS レイヤー

en: Available WMS layers for new markers/layers
ja_JP: 新マーカー/レイヤーで使える WMS レイヤー

en: Available basemaps in control box
ja_JP: コントロールボックスで使えるベースマップ

en: Available columns
ja_JP: 利用可能な列

en: Available geocoding providers
ja_JP: 利用可能なジオコーディングプロバイダ

en: Available overlays for new markers/layers
ja_JP: 新マーカー/レイヤーで利用可能なオーバーレイ

en: Available overlays in control box
ja_JP: コントロールボックス内で利用可能なオーバーレイ

en: Available providers
ja_JP: 利用可能なプロバイダ

en: Available sort orders in action bar dropdown field
ja_JP: アクションバーのドロップダウンフィールドで可能な並べ替え順序

en: Average heart rate
ja_JP: 平均心拍数

en: Average moving pace
ja_JP: 平均移動速度

en: Avoid highways
ja_JP: 高速道路を避ける

en: Avoid tolls
ja_JP: 有料道路を避ける

en: Azerbaijani (Latin)
ja_JP: アゼルバイジャン語 (ラテン)

en: Back to Tools
ja_JP: ツールに戻る

en: Background
ja_JP: 背景

en: Backup/Restore settings
ja_JP: バックアップ/再生 設定

en: Bangla (Bangladesh)
ja_JP: ベンガル語 (バングラデシュ)

en: Bangla (India)
ja_JP: ベンガル語 (インド)

en: Basemap
ja_JP: ベースマップ

en: Basemap/overlay controlbox on frontend
ja_JP: 表画面上のベースマップ/オーバーレイコントロールボックス

en: Basemaps
ja_JP: ベースマップ

en: Basque
ja_JP: バスク語

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions from <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> which give you a guideline on how to deal with the most common issues.
ja_JP: サポートチケットを新規に発行する前に、よくある問題点の解決法に関するガイドラインを提供している <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> にある説明をお読み下さい。

en: Begin of run
ja_JP: 実行開始

en: Belarusian
ja_JP: ベラルーシ語

en: Below you find you current settings. Use copy and paste to make a backup or restore.
ja_JP: 現在の設定を以下に表示。バックアップ又は再生するには、コピー・ペーストを使用して下さい

en: Bengali
ja_JP: ベンガル語

en: Beta testing
ja_JP: ベータテスト

en: Bicycle
ja_JP: 自転車

en: Bing Culture Parameter
ja_JP: Bing Culture パラメータ

en: Bing Maps
ja_JP: Bing マップ

en: Bing Maps (Aerial)
ja_JP: Bing マップ (衛星画像)

en: Bing Maps (Aerial+Labels)
ja_JP: Bing マップ (衛星+ラベル)

en: Bing Maps (Road)
ja_JP: Bing マップ (道路マップ)

en: Bing Maps (worldwide)
ja_JP: Bing マップ (全世界)

en: Bing Maps API key
ja_JP: Bing マップ API キー

en: Bosnian
ja_JP: ボスニア語

en: Bosnian (Latin)
ja_JP: ボスニア語 (ラテンアルファベット)

en: Both public and private API keys are needed for API calls!
ja_JP: API コールは、公共とプライベートの API キーの両方が必要！

en: Bottom left of the map
ja_JP: マップの左下

en: Bottom right of the map
ja_JP: マップの右下

en: Bounty Hunters wanted! Find security bugs to earn cash and licenses
ja_JP: 求む「賞金稼ぎ」! セキュリティのバグを見つけて賞金とライセンスを獲得しよう。

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: Bulk actions for selected layers
ja_JP: 選択したレイヤーへの一括操作

en: Bulk actions for selected markers
ja_JP: 選択したマーカーへの一括操作

en: Bulk updates for all %1$s existing layer maps
ja_JP: %1$s 枚の全部の既存レイヤーマップの一括更新

en: Bulk updates for marker maps
ja_JP: マーカーマップの一括更新

en: By default the language will be retrieved from the WordPress global variable $locale = %1$s (with a fallback to %2$s if not supported)
ja_JP: 既定では、言語設定は、WordPress のグローバル変数 $locale = %1$s (対応していない場合はフォールバックとして %2$s から) から取得されます

en: CSS classname
ja_JP: CSS クラス名

en: CSS for images in popups
ja_JP: ポップアップ中の画像用 CSS

en: Cached QR images will automatically be deleted if the according marker or layer map gets deleted!
ja_JP: 該当するマーカー又はレイヤーマップが削除された場合、キャッシュされた QR 画像も自動で削除されます！

en: Can be changed for each layer map
ja_JP: 各レイヤーマップに対して変更出来ます

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Car
ja_JP: 自動車

en: Catalan
ja_JP: カタロニア語

en: Catalan Spanish
ja_JP: カタロニア スペイン語

en: Central Curdish
ja_JP: 中央クルド語

en: Change frequency for layer maps
ja_JP: レイヤーマップの変更頻度

en: Change frequency for marker maps
ja_JP: マーカーマップの変更頻度

en: Change layer ID
ja_JP: レイヤー ID を変更

en: Change marker ID
ja_JP: マーカー ID を変更

en: Change number in settings
ja_JP: 設定にある数字を変更

en: Change the countries to search in. You must pass an array of two letters country codes. You can pass two letters country codes (<a href="%1$s" target="_blank">ISO 639-1</a>). Default: Search on the whole planet.
ja_JP: 検索対象国を変更します。2桁の国コードの配列を渡さなければなりません。2桁の国コードを渡して下さい。 (<a href="%1$s" target="_blank">ISO 639-1</a>)。既定: 全世界を検索

en: Change the default language of the results. You can pass two letters country codes (<a href="%1$s" target="_blank">ISO 639-1</a>).
ja_JP: 結果表示用の既定言語を変更。2文字の国コード (<a href="%1$s" target="_blank">ISO 639-1</a>) が使用出来ます。

en: Changelog
ja_JP: 変更ログ

en: Changelog for version %s
ja_JP: バージョン %s の変更ログ

en: Check if any markers exist that are assigned to layers that do not exist (anymore). This can happen if you deleted a layer but did not update the assignement of the related markers.
ja_JP: 既に存在しないレイヤーに割付けられたマーカーの有無をチェックする。この現象は、レイヤーを削除しても関連するマーカーの割付けを更新しなかった場合に生じることがあります。

en: Check this box and click "Save Changes" below to reset plugin options to their defaults.
ja_JP: プラグインオプションをリセットして既定値にするにはこのボックスをチェックして下記の "変更を保存" をクリック。

en: Checked WMS layers
ja_JP: チェック済みの WMSレイヤー

en: Checked overlays in control box
ja_JP: コントロールボックス内でチェック済みのオーバーレイ

en: Chinese
ja_JP: 中国語

en: Chinese (Simplified)
ja_JP: 中国語 (簡体字)

en: Chinese (Traditional)
ja_JP: 中国語 (繁体字)

en: Chinese (simplified)
ja_JP: 中国語 (簡体字)

en: Chinese (traditional)
ja_JP: 中国語 (繁体字)

en: Choose how marker names should be displayed in KML files
ja_JP: KMLファイル内で表示するマーカー名を選択

en: Clear QR code images cache
ja_JP: QR コード画像のキャッシュを消去

en: Clear QR code images cache at %1$s
ja_JP: %1$s の QR コード画像のキャッシュを消去する

en: Clearing the full QR code images cache is only recommended when a new QR code background is configured or if the URLs to the fullscreen maps have changed.
ja_JP: 新 QR コード用背景画像が設定された、又はフルスクリーン用 URL が変更された場合にのみ、QR コードの画像キャッシュを全部消去することが推奨されます

en: Click here for a tutorial on how to convert a non-GPX-track file into a GPX track file
ja_JP: ココをクリックして、non-GPX-track ファイルを GPX track ファイルに変換する方法についてのチュートリアルを参照

en: Click here for a tutorial on how to merge multiple GPX-track files into one GPX track file
ja_JP: ココをクリックして、マルチ GPX トラックファイルを一つの GPX トラックファイルにまとめる方法についてのチュートリアルを参照

en: Click here for more information
ja_JP: ココをクリックして、詳細情報を取得

en: Click here for more information on animations in KML/Google Earth
ja_JP: ココをクリックして、KML/Google Earth 内のアニメーションについての詳細情報を取得

en: Click here for more information on how to display in Wikitude Augmented-Reality browser
ja_JP: ココをクリックして、Wikitude 拡張現実ブラウザで表示する方法についての詳細情報を取得

en: Click here for more information on how to integrate GeoJSON into external websites or apps
ja_JP: ココをクリックして、GeoJSON 形式を外部のウェブサイトやアプリと統合する方法についての詳細情報を取得

en: Click here for more information on how to submit your Geo Sitemap to Google
ja_JP: ココをクリックして、自分のジオサイトマップを Googl eに登録する方法についての詳細情報を取得

en: Click here for more information on how to subscribe to new markers via GeoRSS
ja_JP: ココをクリックして、GeoRSS 経由で新マーカーを購読する方法についての詳細情報を取得

en: Click here for more information on how to use as KML in Google Earth or Google Maps
ja_JP: ココをクリックして、KML 形式を Google Earth や Google Maps で使う方法についての詳細情報を取得

en: Click here for more information on how to use the MapsMarker API
ja_JP: ココをクリックして、MapsMarker API の使用法の詳細情報を取得

en: Click here for more infos on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID
ja_JP: ココをクリックして、Maps Marker アフィリエイトプログラム及びアフィリエイト ID の取得方法についての詳細情報を取得

en: Click here to contact the site owner who can activate this plugin again.
ja_JP: ココをクリックして、このプラグインを再度有効化出来るサイト所有者に問合せする

en: Click here to get more information about this pro feature on mapsmarker.com
ja_JP: ココをクリックして、mapsmarker.com にて Pro 機能についての詳細情報を取得

en: Click here to get the full changelog for leaflet.js v%1s currently integrated in the pro version
ja_JP: ココをクリックして、現在 Pro 版に組込まれている leaflet.js v%1s の全変更履歴を表示

en: Clickable
ja_JP: クリック可能

en: Cluster colors
ja_JP: クラスタ色

en: Cluster large (inner)
ja_JP: クラスタ大 (内部)

en: Cluster large (outer)
ja_JP: クラスタ大 (外部)

en: Cluster large (text color)
ja_JP: クラスタ大 (テキスト色)

en: Cluster medium (inner)
ja_JP: クラスタ中 (内部)

en: Cluster medium (outer)
ja_JP: クラスタ中 (外部)

en: Cluster medium (text color)
ja_JP: クラスタ中 (テキスト色)

en: Cluster small (inner)
ja_JP: クラスタ小 (内部)

en: Cluster small (outer)
ja_JP: クラスタ小 (外部)

en: Cluster small (text color)
ja_JP: クラスタ小 (テキスト色)

en: Clustering can be enabled/disabled for each layer separately on the layer edit page. Below you will find the global settings which are valid for all layer maps with clustering enabled.
ja_JP: レイヤー編集ページでは、各レイヤーに対して別個にクラスタを有効/無効化することが出来ます。クラスタ化を有効にしたレイヤーマップ全部に対して有効なグローバル設定を以下に示します。

en: Color
ja_JP: 色

en: Columns to show
ja_JP: 表示する列

en: Comma separated list of keywords that characterize the content provider. When users search for content in Wikitude the tags will be searched as well. A match in the tags is higher ranked than in the description.
ja_JP: コンテンツのプロバイダを特徴付ける、コンマ区切りのキーワード。ユーザが Wikitude のコンテンツを検索する時には、タグも検索されます。タグでの合致は、説明文よりも上位にランクされます。

en: Comma-separated list of WMS styles
ja_JP: WMS スタイルのカンマ区切りのリスト

en: Community driven
ja_JP: コミュニティよる運用

en: Compatibility settings
ja_JP: 互換性設定

en: Content to add to XML sitemap
ja_JP: XML サイトマップに追加すべき内容

en: Contributor (Capability edit_posts)
ja_JP: 寄稿者 (権限 edit_posts)

en: Control box status
ja_JP: コントロールボックスステータス

en: Control options
ja_JP: コントロールオプション

en: Controlbox for basemaps/overlays
ja_JP: ベースマップ/オーバーレイ用コントロールボックス

en: Controlbox for multi-layer-map filter
ja_JP: マルチレイヤーマップフィルタ用のコントロールボックス

en: Controlbox status
ja_JP: コントロールボックスステータス

en: Controlbox status for all layers has been successfully updated
ja_JP: 全レイヤーのコントロールボックスステータスは正しく更新されました

en: Controlbox status for the selected markers has been successfully updated
ja_JP: 選択したマーカーのコントロールボックスが正しく更新されました

en: Controls the presence of a close button in popups.
ja_JP: ポップアップ内の閉じるボタンの有無を制御します

en: Coordinate Reference System
ja_JP: 座標参照系

en: Coordinates
ja_JP: 座標

en: Country code
ja_JP: 国コード

en: Create QR code image for standalone map in fullscreen mode
ja_JP: フルスクリーンモードでスタンドアロンマップ用のQRコード画像を作成する

en: Created By
ja_JP: 作成者

en: Created On
ja_JP: 作成日

en: Created by
ja_JP: 作成者

en: Created on
ja_JP: 作成日

en: Credits & special thanks
ja_JP: 製作者名と謝辞

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Current memory usage: %1$s MB
ja_JP: 現在のメモリ使用量: %1$s MB

en: Current memory usage: %1$s MB (memory limit: %2$s)
ja_JP: 現在のメモリ使用量: %1$s MB (メモリ上限: %2$s)

en: Custom Basemap
ja_JP: カスタムベースマップ

en: Custom Basemap 2
ja_JP: カスタムベースマップ 2

en: Custom Basemap 3
ja_JP: カスタムベースマップ 3

en: Custom base domain
ja_JP: カスタムベースドメイン

en: Custom basemap
ja_JP: カスタムベースマップ

en: Custom basemap %1$s
ja_JP: カスタムベースマップ %1$s

en: Custom basemap 2
ja_JP: カスタムベースマップ 2

en: Custom basemap 3
ja_JP: カスタムベースマップ 3

en: Custom hover text for search field
ja_JP: 検索フィールド用のカスタムマウスオーバーテキスト

en: Custom icons URL
ja_JP: カスタムアイコン URL

en: Custom icons directory
ja_JP: カスタムアイコンディレクトリ

en: Custom marker shadow URL
ja_JP: マーカーのシャドー URL

en: Custom overlay
ja_JP: カスタムオーバーレイ

en: Custom overlay 2
ja_JP: カスタムオーバーレイ 2

en: Custom overlay 2 settings
ja_JP: カスタムオーバーレイ 2の設定

en: Custom overlay 3
ja_JP: カスタムオーバーレイ 3

en: Custom overlay 3 settings
ja_JP: カスタムオーバーレイ 3の設定

en: Custom overlay 4
ja_JP: カスタムオーバーレイ 4

en: Custom overlay 4 settings
ja_JP: カスタムオーバーレイ 4の設定

en: Custom overlay settings
ja_JP: カスタムオーバーレイの設定

en: Custom text for search field
ja_JP: 検索フィールド用のカスタムテキスト

en: Cycling
ja_JP: サイクリング

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: Daily
ja_JP: 日毎

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: Dari
ja_JP: ダリー語

en: Data
ja_JP: データ

en: Database downgrade is finished.
ja_JP: データベースのダウングレードが完了しました

en: Database upgrade is finished.
ja_JP: データベースのアップグレードが完了しました

en: Date format
ja_JP: 日付フォーマット

en: Day
ja_JP: 日

en: Default Field
ja_JP: 既定のフィールド

en: Default action for clicking on icons or marker names
ja_JP: アイコンやマーカー名をクリックした際の既定操作

en: Default basemap
ja_JP: 既定のベースマップ

en: Default basemap for new markers/layers
ja_JP: 新マーカー/レイヤー用の既定のベースマップ

en: Default culture
ja_JP: 既定のカルチャー

en: Default icon
ja_JP: 既定のアイコン

en: Default language
ja_JP: 既定の言語

en: Default layer ID
ja_JP: レイヤーの既定 ID

en: Default number of markers for paging
ja_JP: ページ分基準となるマーカーの規定数

en: Default number of markers for paging:
ja_JP: ページ分基準となるマーカーの規定数:

en: Default output format (can be overwritten by parameter format on each API request)
ja_JP: 既定の出力フォーマット (各 API リクエストに関するパラメータフォーマットにより上書き可能)

en: Default values for marker icons
ja_JP: マーカーアイコンの既定値

en: Default values for marker popups
ja_JP: マーカーポップアップの既定値

en: Default values for markers added directly
ja_JP: 直接追加されたマーカーの既定値

en: Default values for new layer maps
ja_JP: 新レイヤーマップ用の既定値

en: Default values for new marker maps
ja_JP: 新マーカーの既定値

en: Defaults values for markers added directly:
ja_JP: 直接追加されたマーカー用の既定値:

en: Deferred loading
ja_JP: 遅延読込み

en: Delay in milliseconds after last character input in the search field on marker and layer edit pages before a request to the geocoding provider is sent.
ja_JP: ジオコーディングプロバイダに要求を送信する前に、マーカー及びレイヤー編集ページ上の検索フィールドに入力される最後の文字が入力されてからの遅延ミリ秒

en: Delete all %1$s markers from all %2$s layers
ja_JP: 全ての %1$s 個のマーカーを %2$s 枚の全レイヤーから削除

en: Delete all markers from a layer
ja_JP: 全てのマーカーをレイヤーから削除

en: Depending on the numbers of layers to add, an easier alternative for copying layers and markers from another site could be to use tools like phpmyadmin to export the following database tables on the old site and import them on the new site: %1$s and %2$s
ja_JP: 追加するレイヤーの数によっては、他のサイトからレイヤー及びマーカーをコピーする簡単な代替方法として、phpmyadmin のようなツールを使い、旧サイト上のデータベーステーブルを新サイトにエクスポートすることが考えられます:  %1$s 及び %2$s

en: Dequeue Google Maps API scripts by third parties
ja_JP: サードパーティによるGoogleマップAPIをデキューする

en: Description
ja_JP: 説明

en: Description of the content provider that provides additional information about the content displayed.
ja_JP: 表示内容について付加情報を提供するプロバイダについての説明

en: Direction
ja_JP: ルート検索

en: Direction where to open the tooltip. %1$s will dynamicaly switch between right and left according to the tooltip position on the map.
ja_JP: ツールチップをどこで開くのかの指示。マップ上のツールチップの位置により、%1$s は右か左に動的に切り替わります

en: Directions
ja_JP: ルート検索

en: Disabling async GeoJSON loading will increase page loadtime and is only needed if multiple instances of a layer map should be displayed on one page.
ja_JP: async GeoJSON 読込みを無効にすると、ページの読込み時間が増加するので、レイヤーマップのマルチインスタンスを同じページに表示させる必要がある場合のみ必要

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popuptexts and is only recommended if special HTML tags are needed.
ja_JP: このオプションを無効にすることでフィルターされていないポップアップテキストを表示させることが出来ますが、特殊なHTMLタグが必要な場合にのみ推奨されます。

en: Display a list of markers below the map
ja_JP: マップの下にマーカーの一覧を表示する

en: Display a list of markers under layer maps
ja_JP: レイヤーマップの下にマーカーの一覧を表示

en: Display legend?
ja_JP: 凡例を表示するか？

en: Display markers from selected layers only
ja_JP: 選択したレイヤーだけからマーカーを表示します

en: Display panel
ja_JP: パネルを表示

en: Display the marker name as small texts on top of marker icons:
ja_JP: マーカーアイコン上に小文字でマーカー名を表示:

en: Distance
ja_JP: 距離

en: Distance precision
ja_JP: 距離精度

en: Distance unit in list
ja_JP: 一覧表での距離単位

en: Distance units
ja_JP: 距離単位

en: Do you have questions or issues? Please use the following support channels appropriately.
ja_JP: 質問又は問題がありますか？以下のサポートチャンネルを適宜ご利用下さい

en: Do you really want to change active WMS layers for all layers? (cannot be undone)
ja_JP: 全レイヤーの有効な WMS レイヤーを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change active WMS layers for the selected markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したマーカーのアクティブな WMS レイヤーを本当に変更してよろしいでしょうか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the GPX panel status (for layers with set GPX URL only) for all layers? (cannot be undone)
ja_JP: 全レイヤーの GPX パネル状態(既定の GPX URL 付きレイヤー専用) を本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the GPX panel status (for markers with set GPX URL only) for the selected markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したマーカーの GPX パネルステータス (既定の GPX URL 付きマーカー専用) を本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the ID?
ja_JP: ID を本当に変更しますか？

en: Do you really want to change the URL to GPX track for all layers? (cannot be undone)
ja_JP: 全てのレイヤーの「URLからGPXトラック」を本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the URL to GPX track for the selected markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したマーカーについて「URLからGPXトラック」を本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the basemap for all layers? (cannot be undone)
ja_JP: 全レイヤーのベースマップを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the basemap for the selected markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したマーカーのべーすマップを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the clustering-status for all layers? (cannot be undone)
ja_JP: クラスタステータスを全レイヤーに対して変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the controlbox status for all layers? (cannot be undone)
ja_JP: 全レイヤーのコントロールボックスステータスを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the controlbox status for the selected markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したマーカーのコントロールボックスステータスを本当変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the icon for the selected markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したマーカーのアイコンを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the list marker-status for all layers? (cannot be undone)
ja_JP: 全レイヤーのリストマーカーステータスを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the map size for all layers? (cannot be undone)
ja_JP: 全レイヤーのマップサイズを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the map size for the selected markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したマーカーのマップのサイズを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the overlay status for all layers? (cannot be undone)
ja_JP: 全レイヤーのオーバーレイステータスを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the overlay status for the selected markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したマーカーのオーバーレイステータスを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the panel status for all layers? (cannot be undone)
ja_JP: 全レイヤーのパネルステータスを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the panel status for the selected markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選定したマーカーのパネルステータスを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the popup status for the selected markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したマーカーのポップアップステータスを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the popup text for the selected markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したマーカーのポップアップテキストを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the zoom level for all layers? (cannot be undone)
ja_JP: 全レイヤーのズームレベルを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to change the zoom level for the selected markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選定されたマーカーのズームレベルを本当に変更しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to clear the QR code images cache? (cannot be undone)
ja_JP: QR コード画像のキャッシュを本当に消去しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to delete all markers from all layers? (cannot be undone)
ja_JP: 全てのマーカーを全てのレイヤーから本当に削除しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to delete all markers from the selected layer? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したレイヤーから全てのマーカーを本当に削除しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s) and all assigned markers? (if a marker is assigned to multiple layers only the reference to the layer will be removed)
ja_JP: レイヤー %1$s (ID %2$s) と割付けられている全てのマーカーを本当に削除しますか？(もし、マーカーがマルチのレイヤーに割付けられていた場合、レイヤーへの参照のみが削除されます。)

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s)?
ja_JP: レイヤー %1$s (ID %2$s) を本当に削除しますか？

en: Do you really want to delete marker %1$s (ID %2$s)?
ja_JP: マーカー %1$s (ID %2$s) を本当に削除しますか？

en: Do you really want to delete the selected layer(s) and assigned markers? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したレイヤー及び割付られたマーカーを本当に削除しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to delete the selected layer(s)? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したレイヤーを本当に削除しますか？ (元に戻せません)

en: Do you really want to delete the selected marker(s)? (cannot be undone)
ja_JP: 選択したマーカー全部を本当に削除しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to delete this marker?
ja_JP: このマーカーを本当に削除しますか？

en: Do you really want to delete this marker? (cannot be undone)
ja_JP: このマーカーを本当に削除しますか？(元に戻せません)

en: Do you really want to move the selected markers?
ja_JP: 選択したマーカーを本当に移動しますか？

en: Do you really want to update your settings?
ja_JP: 設定を本当に更新しますか？

en: Documentation
ja_JP: 文書

en: Does the WMS server support KML output?
ja_JP: この WMS サーバは KML 出力に対応していますか？

en: Domain to activate
ja_JP: アクティブにするドメイン

en: Download import template files
ja_JP: インポート用テンプレートファイルをダウンロード

en: Download your free 30-days trial at www.mapsmarker.com
ja_JP: www.mapsmarker.com で30日間の無料試用版をダウンロード

en: Due to security restrictions icon upload to a custom icon directory is not allowed!
ja_JP: セキュリティに関する制限の関係で、個人のアイコンをカスタムアイコンディレクトリにアップロードすることは許可されていません

en: Duration
ja_JP: 時間

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: Dutch (Netherlands)
ja_JP: ドイツ語 (オランダ)

en: Dynamic list of markers supporting paging, searching and sorting
ja_JP: ページ分け、検索、並べ替えに対応するマーカーの動的リスト

en: E-Mail
ja_JP: 電子メール

en: E-mail
ja_JP: 電子メール

en: EPSG:3857 (Spherical Mercator), used by most of commercial map providers (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, etc.)
ja_JP: EPSG:3857 (Spherical Mercator), ほとんどのマッププロバイダ (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, 等) で使われています

en: EPSG:4326 (Mercator), used by some map providers.
ja_JP: EPSG:4326 (Mercator), いくつかのマッププロバイダで使用されています

en: EPSG:4326 (Plate Carree), very popular among GIS enthusiasts
ja_JP: EPSG:4326 (Plate Carree), GIS ファン内でとても人気がある

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit layer
ja_JP: レイヤーを編集

en: Edit layer
ja_JP: レイヤーを編集

en: Edit marker
ja_JP: マーカーを編集

en: Editor (Capability moderate_comments)
ja_JP: 編集者 (権限 moderate_comments)

en: Editor used to edit maps
ja_JP: マップ編集に使用されるエディタ

en: Elevation
ja_JP: 累積標高

en: Elevation gain
ja_JP: 利得標高

en: Elevation loss
ja_JP: 損失標高

en: Empty basemap
ja_JP: 空のベースマップ

en: Enable continuousWorld?
ja_JP: continuousWorld を有効化しますか？

en: Enable nowrap?
ja_JP: nowarp を有効化しますか？

en: Enables mobile hacks for supporting instant taps (fixing 200ms click delay on iOS/Android) and touch holds (fired as contextmenu events).
ja_JP: インスタントタップ (iOS/Androidでは200ms固定のクリック遅延) 及びタッチ保持 (コンテキストメニューイベントとして起動される) の為のモバイルハックを有効にする

en: Enabling caching method %1$s to optimize memory usage
ja_JP: メモリ使用量を最適化するキャッシング方式 %1$s を有効にする

en: End
ja_JP: 終了

en: End icon
ja_JP: 終了アイコン

en: End of run
ja_JP: 実行終了

en: End time
ja_JP: 終了時刻

en: English
ja_JP: 英語

en: English (Australian)
ja_JP: 英語 (オーストラリア)

en: English (Great Britain)
ja_JP: 英語 (英国)

en: English (United Kingdom)
ja_JP: 英語 (イギリス)

en: English (United States)
ja_JP: 英語 (米国)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com-backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
ja_JP: 全マップ上に既定で付いている MapsMarker.com へのバックリンクを、あなたの個人的アフィリエイトリンクに置き換える場合、あなたのアフィリエイト ID を入力して下さい - Pro 版の売上の最大50％までの歩合を受け取ることが可能です。

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error - active_editor value cannot be set to %1$s!
ja_JP: エラー - active_editor 値は、%1$s に設定出来ません！

en: Error - invalid GeoJSON object:
ja_JP: エラー - 不正な GeoJSON オブジェクト:

en: Error: %1s download url could not be found - please check your input parameters!
ja_JP: エラー: %1s のダウンロード URL が見つかりませんでした - 入力パラメータをチェックして下さい！

en: Error: An unknown type of local key validation was requested.
ja_JP: 未知のタイプのローカルキー認証が要求されました

en: Error: PHP 5.3 or higher is needed for this feature to work properly (you are using PHP %1$s) - please contact your hoster to upgrade your PHP installation!
ja_JP: エラー: この機能が正しく動作するには PHP 5.3以上が必要です (現在 PHP %1$s を使用) - PHP のアップグレードについては、あなたのホスト管理者にお問い合せ下さい！

en: Error: Please create the following file (and directories if they do not exist already):<br />\r\n<br />\r\n
ja_JP: エラー: 以下のファイルを作成して下さい (ファイルが既に存在しない場合はディレクトリも)):<br />\r\n<br />\r\n

en: Error: Please make the following path writable:<br />
ja_JP: エラー: 下記パスを書き込み可能にして下さい:<br />

en: Error: The local key is invalid for this license.
ja_JP: エラー: ローカルキーがこのライセンスに対しては不正です

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
ja_JP: ローカルライセンスキーが改ざんされた、又は不正です

en: Error: The local license key is invalid for this location.
ja_JP: エラー: この位置に対しては、ローカルライセンスキーは不正です

en: Error: The maximum local license key grace period has expired.
ja_JP: エラー: ローカルライセンスキーの最大猶予期限が切れました

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
ja_JP: エラー: このライセンスは保留されています。この現象は、同じドメインに2番めの試用ライセンスを登録しようとした時にしばしば発生します。 <a href="%1s" target="_blank">ココをクリックして、このドメイン用に期限切れ無しのライセンスを取得して下さい</a>。

en: Error: This license is pending review.
ja_JP: エラー: このライセンスは検証の為保留中

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to your previous valid version</a>.
ja_JP: エラー: このバージョンのソフトは、ダウンロードアクセス権限の期限切れになった後で発行されました。<a href="%1$s" target="_blank">ダウンロードファイル及びサポートへのアクセス権を更新</a>するか<a href="%2$s" target="_blank">以前のバージョンにダウングレード</a>して下さい。

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please contact your administrator (%1s) to renew your access to plugin updates and support or to downgrade to your previous valid version.
ja_JP: エラー: このバージョンのソフトは、ダウンロードアクセス権限の期限切れになった後で発行されました。あなたの管理者 (%1s) にプラグインのアップデート版及びサポートへのアクセス権の更新について問合せる、又は以前のバージョンにダウングレードして下さい。

en: Error: This version of the software was released after your download access expired. Please renew your download and support access or downgrade to a previous version.
ja_JP: エラー: このバージョンのソフトは、ダウンロードアクセス権限の期限切れになった後で発行されました。ダウンロードファイル及びサポートへのアクセス権を更新、又は以前のバージョンにダウングレードして下さい。

en: Error: a PHP extension stopped the import file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help
ja_JP: エラー: PHP 拡張機能によりインポートファイルのアップロードが停止しました。PHPでは、どの拡張機能がファイルアップロードを停止させたのかについて確かめる手段を提供していません。phpinfo() を使って、読み込まれた拡張機能のリストを調査するといいかもしれません。

en: Error: a layer with the ID %1$s already exists!
ja_JP: エラー: レイヤー ID %1$s は既に存在します！

en: Error: a layer with the ID %1$s does not exist - skipping row %2$s
ja_JP: エラー: レイヤー ID %1$s は存在しません - 行 %2$s をスキップ

en: Error: a layer with the ID %1$s does not exist!
ja_JP: エラー： レイヤー ID %1$s は存在しません！

en: Error: a marker with the ID %1$s already exists!
ja_JP: エラー: マーカー ID %1$s は既に存在します！

en: Error: a marker with the ID %1$s does not exist - skipping row %2$s
ja_JP: エラー: マーカー  ID %1$s は存在しません - 行 %2$s をスキップ

en: Error: a marker with the ID %1$s does not exist!
ja_JP: エラー: マーカー ID %1$s は存在しません！

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
ja_JP: エラー: 新しいローカルライセンスキーを取得出来ませんでした。詳しくは %s を参照

en: Error: a temporary folder is missing on your server
ja_JP: エラー: 一時フォルダがあなたのサーバにありません

en: Error: coordinates cannot be empty!
ja_JP: エラー: 座標は空欄に出来ません！

en: Error: failed to write to disk
ja_JP: エラー: ディスク書き込みに失敗しました

en: Error: file type not allowed - allowed file types: %1$s
ja_JP: エラー: 受付られないファイル型です - 受付可能な型: %1$s

en: Error: geocoding for address "%1$s" in row %2$s failed (%3$s) - skipping row
ja_JP: エラー: 行 %2$s 上のアドレス "%1$s" に対するジオコーディングが失敗 (%3$s) - 対象行をスキップ

en: Error: invalid query
ja_JP: エラー: クエリが不正です

en: Error: layer could not be added
ja_JP: エラー: レイヤーを追加出来ませんでした

en: Error: layer could not be updated
ja_JP: エラー: レイヤーを更新出来ませんでした

en: Error: layer does not exist
ja_JP: エラー: レイヤーが存在しません

en: Error: layer from row %1$s could not be created.
ja_JP: エラー: 行 %1$s からのレイヤーは作成出来ませんでした

en: Error: marker could not be added
ja_JP: エラー: マーカーが追加出来ませんでした

en: Error: marker could not be updated
ja_JP: エラー: マーカーを更新出来ませんでした

en: Error: marker from row %1$s could not be created.
ja_JP: エラー: 行 %1$s のマーカーが作成出来ませんでした

en: Error: markers cannot be assigned to multi-layer-maps directly! Please either untick the multi-layer-map-checkbox on the according (multi-)layer map first or assign the marker to a sub-layer of the multi-layer-map in question.
ja_JP: エラー: マーカーをマルチレイヤーマップに直接割付けることは出来ません！関連する(マルチ)レイヤーマップ上のマルチレイヤーマップチェックボックスのチェックを外すか、マーカーを該当のマルチレイヤーマップのサブレイヤーに割付けて下さい。

en: Error: no file was uploaded
ja_JP: エラー: ファイルがアップロードされませんでした

en: Error: nonce verification failed
ja_JP: エラー: ワンタイムパスワードの認証に失敗

en: Error: parameter %1$s is required
ja_JP: エラー: パラメータ  %1$s が必要

en: Error: please <a href="%1$s">enter your %2$s-API key</a> or <a href="%3$s">select an alternative geocoding provider</a>!
ja_JP: エラー: <a href="%1$s">%2$s-API キーを入力</a> 又は <a href="%3$s">別のジオコーディングプロバイダを選択して下さい</a>！

en: Error: settings were not updated as your input could not be serialized.
ja_JP: エラー: あなたの入力値がシリアル化出来なかったので設定は更新されませんでした

en: Error: the import file could not be uploaded - please check your php error logs for more details
ja_JP: エラー: インポートファイルがアップロード出来ません - 詳細は、PHP エラーログを確認下さい。

en: Error: the import file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
ja_JP: エラー: インポートファイルサイズが php.ini での upload_max_filesize 指定を超過しています

en: Error: the import file was only partially uploaded.
ja_JP: エラー: インポートファイルは一部のみアップロードされました

en: Error: the layer width the ID %1$s from row %1$s could not be updated.
ja_JP: エラー: 行 %1$s のレイヤー ID %1$s が更新出来ませんでした

en: Error: the local key storage on clear could not determined.
ja_JP: エラー: クリア時のローカルキーの保存場所が決定出来ませんでした

en: Error: the local license key could not saved.
ja_JP: エラー: ローカルライセンスキーが保存出来ませんでした

en: Error: the marker width the ID %1$s from row %1$s could not be updated.
ja_JP: エラー: 行 %1$s の マーカー ID %1$s は更新出来ませんでした

en: Error: you do not have permission to %s API keys for this user
ja_JP: エラー: あなたに、このユーザ用の %s APIキーについてのパーミッションがありません

en: Error: you entered an invalid license key! The license key must start with %s
ja_JP: エラー: 不正なライセンスキーが入力されました！ライセンスキーは %s で始まる必要があります

en: Error: you have to set a public and private API key first!
ja_JP: エラー: 最初に公開とプライベートの API key を設定して下さい！

en: Error: your user does not have the permission to delete layers from other users!
ja_JP: エラー: あなたのユーザは、他のユーザが作成したレイヤーを削除する権限は与えられていません！

en: Error: your user does not have the permission to delete markers from other users!
ja_JP: エラー: あなたのユーザは、他のユーザが作成したマーカーを削除する権限は与えられていません！

en: Error: your user does not have the permission to edit layers from other users!
ja_JP: エラー: あなたのユーザは、他のユーザが作成したレイヤーを編集する権限は与えられていません！

en: Error: your user does not have the permission to edit markers from other users!
ja_JP: エラー: あなたのユーザは、他のユーザが作成したマーカーを編集する権限は与えられていません！

en: Error: your user does not have the permission to view layers from other users!
ja_JP: エラー: あなたのユーザは、他のユーザが作成したレイヤーを表示する権限は与えられていません！

en: Error: your user does not have the permission to view markers from other users!
ja_JP: エラー: あなたのユーザは、他のユーザが作成したマーカーを表示する権限は与えられていません！

en: Errors found! Affected rows from import file would be skipped!
ja_JP: エラーが見つかりました！インポートファイル中の問題のある行をスキップします！

en: Estonian
ja_JP: エストニア語

en: Example link to fullscreen marker map ID 1: %1$s
ja_JP: フルスクリーンマーカーマップID 1: %1$s へのリンク例

en: Exclude layers
ja_JP: レイヤーを除外

en: Exclude markers
ja_JP: マーカーを除外

en: Exclude markers from specific layer IDs
ja_JP: 特定のレイヤーIDからマーカーを除外する

en: Exclude specific layers
ja_JP: 特定のレイヤーを除外

en: Exclude specific markers
ja_JP: 特定のマーカーを除外

en: Exit fullscreen
ja_JP: フルスクリーン表示を終了

en: Export all markers as ARML for Wikitude
ja_JP: 全てのマーカーを Wikitude 用の ARML 形式でエクスポート

en: Export all markers as GeoJSON
ja_JP: 全てのマーカーを GeoJSON 形式でエクスポート

en: Export all markers as KML
ja_JP: 全てのマーカーを KML 形式でエクスポート

en: Export as ARML for Wikitude Augmented-Reality browser
ja_JP: Wikitude 拡張現実ブラウザ用の ARML 形式でエクスポート

en: Export as GeoJSON
ja_JP: GeoJSON 形式でエクスポート

en: Export as GeoRSS
ja_JP: GeoRSS 形式でエクスポート

en: Export as KML for Google Earth/Google Maps
ja_JP: Google Earth/Google Maps 用のKML 形式でエクスポート

en: Export layers
ja_JP: レイヤーをエクスポート

en: Export markers
ja_JP: マーカーをエクスポート

en: Fallback geocoding provider
ja_JP: フォールバック用のジオコーディングプロバイダ

en: Fallback geocoding provider was activated as Mapzen Search requires an API key since 04/2017.<br/>We recommend <a href="%1$s" target="_blank">registering a free Mapzen Search API key</a> which allows up to %2$s requests/%3$s and a maximum of %4$s requests/%5$s.
ja_JP: 2017年4月より Mapzen Search が APIキーを要求している為、フォールバックのジオコーディングプロバイダが有効になりました。<br/>上限 %2$s リクエスト/%3$s かつ最大 %4$s リクエスト/%5$s まで使用可能な<a href="%1$s" target="_blank">無料の Mapzen Search API キーを登録</a> することをお勧めします。

en: Farsi
ja_JP: ペルシャ語

en: Fastest
ja_JP: 最速

en: Feature available in pro version only
ja_JP: Pro 版のみに有効な機能

en: Feature graphic
ja_JP: 特徴を表現する画像

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %s
ja_JP: フィードが参照出来ませんでした、後でやり直すか %s で最新のブログ記事をご覧下さい

en: Filipino
ja_JP: フィリピン語

en: Filter controlbox position
ja_JP: フィルタコントロールボックスの位置

en: Filter controlbox:
ja_JP: フィルタコントロールボックス:

en: Filter maps on frontend
ja_JP: フロントエンドのマップにフィルタを適用する

en: Filter results by tags and values
ja_JP: 結果にタグと値でフィルタを適用する

en: Filter settings for multi-layer-maps
ja_JP: マルチレイヤーマップ用のフィルタ設定

en: Filter to use
ja_JP: 使用するフィルタ

en: Filters and actions
ja_JP: フィルタ及びアクション

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: First name
ja_JP: 姓

en: Flavor to use
ja_JP: 使用する色合

en: Follow <a href="%1$s" target="_blank">@MapsMarker</a> on Twitter for constant updates or use our <a href="%2$s" target="_blank">contact form</a> to submit your feature request or idea.
ja_JP: 機能への要望又はアイデアを送るには、ツイッターで <a href="%1$s" target="_blank">@MapsMarker</a> をフォロー、又は<a href="%2$s" target="_blank">コンタクトフォーム</a>を使用して下さい

en: Follow @MapsMarker on Twitter
ja_JP: ツイッターで @MapsMarker をフォロー

en: Follow MapsMarker on Facebook
ja_JP: フェースブックで MapsMarker をフォローする

en: Follow MapsMarker on Google+
ja_JP: Google+ で MapsMarker をフォローする

en: Foot
ja_JP: 徒歩

en: Footer is recommended for better performance. If you are using WordPress lesser than v3.3, Javascript files automatically get inserted into the header of your site and the javascript needed for each maps inline within the content.
ja_JP: パフォーマンス向上の為、フッタへの追加を推奨します。v3.3以前の Wordpress をお使いであれば、Javascriptファイルは自動的にあなたのサイトのヘッダ、及びコンテンツ内の各マップインラインに必要な Javascript 文に挿入されます。

en: Footer is recommended for better performance. Only set to header if there is a theme or plugin conflict resulting in maps not being displayed.
ja_JP: パフォーマンス向上の為、フッタへの追加を推奨します。マップが表示されない原因となるテーマやプラグインとの不整合が認められる場合のみヘッダへ追加して下さい。

en: For Web API settings please <a href="%1$s">click here</a>.
ja_JP: Web API の設定は、<a href="%1$s">ココをクリックして下さい</a>

en: For a community-curated list of custom basemaps, please visit %1$s
ja_JP: コミュニティで作成されたカスタムベースマップ一覧については、 %1$s を参照して下さい

en: For a community-curated list of custom overlays, please visit %1$s
ja_JP: コミュニティで作成されたカスタムオーバーレイ一覧については、%1$s を参照して下さい

en: For a comparision of supported geocoding providers please visit %1$s
ja_JP: 対応するジオコーディングプロバイダの比較は %1$s 参照下さい

en: For a detailed documentation <a href="%1$s" target="_blank">please click here</a>
ja_JP: 詳細文書は、<a href="%1$s" target="_blank">ココをクリックして下さい</a>

en: For a list of current license instances, please login to the customer area at %1$s
ja_JP: 現在のライセンス・インスタンスの一覧については、%1$s 上のカ顧客画面へログインして下さい。

en: For a tutorial including screenshots on how to register a Google API key <a href="%1$s" target="_blank">please click here</a>.
ja_JP: Google API キーの登録方法に関するスクリーンショート付きチュートリアルについては、<a href="%1$s" target="_blank">ココをクリックして下さい</a>

en: For a tutorial including screenshots on how to register a Google Maps API key <a href="%1$s" target="_blank">please click here</a>.
ja_JP: Google Maps API キーの登録方法についてスクリーンショート付きのチュートリアルを見るには、 <a href="%1$s" target="_blank">ココをクリックして下さい</a>

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please <a href="%1$s" target="_blank">click here</a>
ja_JP: 無料の MapQuest ジオコーディング API キーを取得するチュートリアルは、<a href="%1$s" target="_blank">ココをクリックして下さい</a>

en: For a tutorial on how to register a free Google API server key for "Google Places API Web Service" and "Google Maps Geocoding API", please <a href="%1$s" target="_blank">click here</a>
ja_JP:  "Google Places API ウェブサービス" 及び "Google Maps ジオコーディングAPI"用の無料 Google API サーバキーの登録の仕方についてのチュートリアルは、 <a href="%1$s" target="_blank">ココをクリックして下さい</a>

en: For a tutorial on how to signup for a free plan with %1$s monthly transactions included, <a href="%2$s" target="_blank">please click here</a>
ja_JP: 月間  %1$s 回のトランザクションを含む無料プランを申し込む方法についてのチュートリアルについては、 <a href="%2$s" target="_blank">ココをクリックして下さい</a>

en: For demo maps please visit %1s which also allows you to test the admin area of the pro version.
ja_JP: デモ用マップについては、 %1s に移動すれば Pro 版の管理画面を試すことが出来ます

en: For details and tutorials about imports and exports, please visit %1s
ja_JP: インポートとエクスポートの詳細及びチュートリアルについては、 %1s を参照下さい

en: For example
ja_JP: 例

en: For full documentation and usage examples please visit %1$s
ja_JP: 全文書及び使用例については、%1$s を参照

en: For more details please visit the MapsMarker API docs.
ja_JP: 詳細は、MapsMarker API 文書を参照下さい

en: For more details, showcases and reviews please also visit <a style="text-decoration:none;" href="http://www.mapsmarker.com">www.mapsmarker.com</a>
ja_JP: 詳細情報、ショーケース並びレビューを見るには、<a style="text-decoration:none;" href="http://www.mapsmarker.com">www.mapsmarker.com</a>へ移動

en: For more information on all available APIs in Maps Marker Pro <a href="%1$s">please click here</a>.
ja_JP: Maps Marker Pro で使用出来る API についての詳細情報は、<a href="%1$s">ココをクリックして下さい</a>

en: For more information on how to use the MapsMarker API, <a href="%1s" target="_blank">please visit the API docs on mapsmarker.com</a>
ja_JP: MapsMarker API の使用法に関する詳細情報は, <a href="%1s" target="_blank">mapsmarker.com上の API 文書を参照して下さい</a>

en: For more information please visit the Shortcode API docs at %1$s
ja_JP: 詳細は、 %1$s のショートコード API 文書を参照して下さい

en: For over a decade, <a href="%1$s" target="_blank">Stamen</a> has been exploring cartography with <a href="%2$s" target="_blank">their clients</a> and in <a href="%3$s" target="_blank">research</a>.
ja_JP: 10年以上の間 <a href="%1$s" target="_blank">Stamen</a> は <a href="%2$s" target="_blank">顧客</a>と共にマップ制作法を開拓し<a href="%3$s" target="_blank">研究</a>してきました。

en: For special usescases like adding overlays only you can use an empty basemap as background.
ja_JP: オーバーレイを追加するなど特殊な使用状況時のみ、空のベースマップが背景として使用可能です

en: For the <a href="%1$s">import feature</a> and the <a href="%2$s">Maps Marker APIs</a>, "<a href="%3$s" target="_blank">Google Maps Geocoding API</a>" (allowing up to %4$s free requests/day and a maximum of %5$s requests/%6$s) can be used. Once billing at Google has been enabled, you can exceed %7$s requests/day and you will be billed by Google at %8$s USD/%9$s additional requests, up to %10$s daily. If you need an even higher quota, you need to purchase a <a href="%11$s" target="_blank">Google Maps APIs Premium Plan license</a>.
ja_JP: <a href="%1$s">インポート機能</a> 及び <a href="%2$s">Maps Marker API</a>の代わりに "<a href="%3$s" target="_blank">Google Maps ジオコーディングAPI</a>" (上限 %4$s 無料リクエスト/日 かつ 最大 %5$s リクエスト/%6$s) を使用することが可能です。Googleでの請求が有効になると、%7$s リクエスト/日 を超えることが出来、Googleから %8$s USD/%9$s 追加リクエスト、 上限 %10$s USD、請求されることになります。さらに高い割付けが必要な場合、<a href="%11$s" target="_blank">Google Maps API プレミアムプランライセンス</a> を購入する必要があります。

en: For you information: maps created with the free version and custom settings will NOT be deleted when uninstalling the free plugin!
ja_JP: 参考: 無料版で作成されたマップ及びカスタム設定は無料版プラグインをアンインストールした時に削除され「ません」！

en: Force a specific size of the QR Code cell (Measured in pixels). Once this parameter is used then the "QR size" parameter is ignored. If the resulting QR Code size is bigger than the image, then the image is extended.
ja_JP: QR コードセルに特定サイズ (ピクセル値) を強制します。このパラメータが使用された場合、"QR サイズ" パラメータは無視されます。結果としてQR コードのサイズが画像より大きくなってしまった場合、画像が拡大されます。

en: Force to first search around a specific latitude longitude. The option value must be provided as a string: latitude,longitude like 12.232,23.1. The default is to search around the location of the user determined via his IP address (geoip).
ja_JP: 特定の緯度経度の周囲に対して強制的に最初の検索を実施します。オプションの値は文字列で与えなくてはなりません: 例えば 12.232,23.1 のような緯度経度。既定では、ユーザの IP アドレス経由 (geoip) から決定された位置の周囲を検索します。

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Found in a <a href="%1$s">widget</a>
ja_JP: <a href="%1$s">ウェジェット</a>に見つかりました

en: Free trial license is valid until:
ja_JP: 無料試用ライセンスの有効期限:

en: French
ja_JP: フランス語

en: French (Canada)
ja_JP: フランス語 (カナダ)

en: French (France)
ja_JP: フランス語 (フランス)

en: Full elevation data
ja_JP: 全標高データ

en: Full heart rate data
ja_JP: 全心拍数データ

en: Fullscreen
ja_JP: フルスクリーン

en: Fullscreen button
ja_JP: フルスクリーン表示ボタン

en: Fullscreen button position
ja_JP: フルスクリーンボタンの位置

en: Fullscreen maps are automatically optimized for mobile devices - this means that the viewport of the map automatically adjusts to the width of the device used.<br/><br/>For iOS devices (iphone, ipad, ipod) it is also possible to add maps with a custom icon to the homescreen and open them as web apps with a custom launch image and without the address bar of the browser.
ja_JP: フルスクリーンマップはモバイルデバイス用に自動で最適化されます - これは、マップのビューポートが使用中のデバイスの幅に自動的に調節されることを意味しています。<br/><br/> iOSデバイス (iPhone, iPad, iPod) については、カスタムアイコン付マップをホーム画面に追加して、カスタム起動画像付きのウェブアプリとして、ブラウザのアドレスバーを使用せずに、起動させることが出来ます。

en: Furthermore can also remove the attribution link from the recent marker widget:
ja_JP: 更に、「最近作成したマーカー」ウィジェットから帰属リンクを削除することが可能

en: Furthermore the viewport of the device used is considered, which results in optimized display of fullscreen maps especially on mobile devices:
ja_JP: 更に、使用中のビューポートが考慮され、特にモバイルデバイス上でのマップのフルスクリーン表示が最適化されます

en: GPX file could not be parsed - please check your browser console for more information!
ja_JP: GPX ファイルをパース出来ませんでした - 詳細は、ブラウザコンソールで確認して下さい！

en: GPX icon settings
ja_JP: GPX アイコンの設定

en: GPX metadata settings
ja_JP: GPX メタデータの設定

en: GPX parsing will automatically handle pauses in the track with a default tolerance interval of 15 seconds between points.
ja_JP: GPX パースは、トラック内の停止点を15秒の点間許容差を用いて自動処理します

en: GPX track
ja_JP: GPX トラック

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: GPX トラック <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
ja_JP: GPX トラック

en: GPX tracks settings
ja_JP: GPX トラックの設定

en: Galician
ja_JP: ガリシア語

en: General directions settings
ja_JP: ルート検索の一般設定

en: General settings
ja_JP: 一般設定

en: Generate URL
ja_JP: URLを生成する

en: Generate new REST API keys for selected user
ja_JP: 選択されたユーザに対して REST API キーを新規に生成する

en: Geo Sitemap
ja_JP: ジオ サイトマップ

en: Geocoding
ja_JP: ジオコーディング

en: Geocoding error: %1s
ja_JP: ジオコーディングエラー: %1s

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth&#39;s surface.
ja_JP: ジオコーディングとは地点表記 - 住所、名前や場所など - を地表上の地点に変換する工程を意味します

en: Geocoding provided by
ja_JP: ジオコーディングのプロバイダ

en: Geocoding provider
ja_JP: ジオコーディングのプロバイダ

en: Geocoding result for address "%1$s" in row %2$s: "%3$s" (lat: %4$s, lon: %5$s)
ja_JP: 住所 "%1$s" に関する行 %2$s 中のジオコーディング結果: "%3$s" (緯度: %4$s, 経度: %5$s)

en: Geolocate button position
ja_JP: Geolocate ボタン位置

en: Geolocate settings
ja_JP: Geolocate 設定

en: Geolocation failed: your current location can only be retrieved if the map is accessed securely using https - see %1$s for more details!
ja_JP: ジオロケーションに失敗: マップが https で安全にアクセスされる場合のみ、あなたの現在位置が取得出来ます - 詳細は %1$s を参照下さい！

en: Georgian
ja_JP: ジョージア語

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: German (Germany)
ja_JP: ドイツ語 (ドイツ)

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below:
ja_JP: %1$s で期限切れ無しのライセンスキーを取得して以下で有効化して下さい:

en: Get directions
ja_JP: ルート検索する

en: Get your free API key at %1$s
ja_JP: %1$s で、あなたの無料 API を入手

en: Gets added to .leaflet-popup-content img {...} - use max-width to reduce the image width in popups automatically to the given value in pixel (only if it is wider). The height of the images gets reduced by the according ratio automatically.
ja_JP: .leaflet-popup-content img {...} に追加 - max-width を使ってポップアップの中の画像幅をピクセル設定値まで減らす (幅が広い場合のみ)。画像の高さは関連する比率で自動的に減少します。

en: Global basemap settings
ja_JP: グローバルベースマップ設定

en: Global maximum zoom level
ja_JP: ズームレベルのグローバル最大値

en: Go back to "prepare import"
ja_JP: 「インポート準備」に戻る

en: Go back to form
ja_JP: フォームに戻る

en: Go to plugin website
ja_JP: プラグインのウェブサイトへ移動

en: Good news, this plugin is free for everyone! Since it is released under the GPL2, you can use it free of charge on your personal or commercial blog.<br/>Anyway if you enjoy using this plugin, please consider upgrading to the pro version.
ja_JP: 良いお知らせです！このプラグインはどなたでにでも無料です！GPL2に則り発行されているので、あなたの個人又は商用のブログで無料で使用出来ます。<br/>ともかく、このプラグインを使って楽しむことが出来たら、Pro 版へのアップグレードをお考え下さい。

en: Google API server key
ja_JP: Google API サーバキー

en: Google Geocoding settings
ja_JP: Google ジオコーディングの設定

en: Google Maps (Hybrid)
ja_JP: Google Maps (ハイブリッド)

en: Google Maps (Roadmap)
ja_JP: Google Maps (道路マップ)

en: Google Maps (Satellite)
ja_JP: Google Maps (衛星画像)

en: Google Maps (Terrain)
ja_JP: Google Maps (地形図)

en: Google Maps (worldwide)
ja_JP: Google Maps (全世界)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
ja_JP: Google Maps  API プレミアムプランユーザのみ

en: Google Maps JavaScript API
ja_JP: Google Maps  JavaScript API

en: Google Maps JavaScript API key
ja_JP: Google Maps  JavaScript API キー

en: Google Maps base domain
ja_JP: Google Maps のベースドメイン

en: Google Maps directions
ja_JP: Google Maps ルート検索

en: Google Maps leaflet implementation
ja_JP: Google Maps 用 leaflet を実現

en: Google Maps styling
ja_JP: Google Maps のスタイル

en: Google QR settings
ja_JP: Google QR 設定

en: Google language localization
ja_JP: Google 言語ローカライズ

en: GoogleMutant plugin (higher performance, active development)
ja_JP: GoogleMutant プラグイン (より高性能、開発進行中)

en: GoogleMutant plugin is recommended although not supported on Internet Explorer 10 or lower and several older browsers versions (maps will automatically switch to OpenStreetMap for those users).<br/>Current browser market share for affected browsers: about %1$s and declining steadily. If you do not want Google basemaps to automatically switch to OpenStreetMap for those outdated browsers, please activate the legacy plugin.
ja_JP: IE10 以下及びいくつかの旧いブラウザ (そのようなユーザに対しては自動で OpenStreetMap に切り替わります) では、プラグイン GoogleMutant はサポートされていませんが、使用が推奨されます。<br/>問題のあるブラウザの現時点のマーケットシェア: 約 %1$s で徐々に低下しています。それらの時代遅れのブラウザにおいて Google ベースマップが自動で OpenStreetMap 切り替わることを望まない場合、旧バージョンのプラグインを有効にして下さい。

en: Gosmore instance to calculate the route
ja_JP: ルート計算用の Gosmore インスタンス

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Gujarati
ja_JP: グジャラート語

en: HTML filter for popuptexts
ja_JP: ポップアップテキスト用HTMLフィルター

en: HTML5 fullscreen maps
ja_JP: HTML5 フルスクリーンマップ

en: Hausa (Latin)
ja_JP: ハウサ語 (ラテンアルファベット)

en: Heart rate
ja_JP: 心拍数

en: HeavyVehicle
ja_JP: トラック

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Height of the icons in pixel
ja_JP: アイコンのピクセル高さ

en: Height of the shadow icon in pixel
ja_JP: シャドーアイコンのピクセル高さ

en: Height of the shadow in pixel
ja_JP: シャドーのピクセル高さ

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Help & Support
ja_JP: ヘルプ＆サポート

en: Hide MapsMarker.com backlinks
ja_JP: MapsMarker.com へのバックリンクを非表示

en: Hide blog posts and link section:
ja_JP: ブログ記事とリンクセクションを隠す:

en: Hide minimap
ja_JP: ミニマップを非表示

en: High Resolution Icon
ja_JP: 高解像度アイコン

en: Highlights of Maps Marker Pro
ja_JP: Maps Marker Pro の目玉

en: Hiking
ja_JP: ハイキング

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Home button
ja_JP: ホームボタン

en: Home button position
ja_JP: ホームボタンの位置

en: Hour
ja_JP: 時間

en: Hourly
ja_JP: 時間毎

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s
ja_JP: マップがどの頻度で変更される可能性があるか。この値はサーチエンジンに一般情報として提供されますが、実際にページがクロールされる回数と正確には相関しないかもしれません。追加情報は、 %1$s を参照して下さい。

en: How many layers should be exported?
ja_JP: 何枚のレイヤーをエクスポートしますか？

en: How many markers should be exported?
ja_JP: 何個のマーカーをエクスポートしますか？

en: How many markers should be listed on one page at the page "list all markers"?
ja_JP: "全てのマーカー一覧" のページに1ページあたり何個のマーカーを一覧表示しますか？

en: How much to simplify the polyline on each zoom level. More means better performance and smoother look, and less means more accurate representation.
ja_JP: 各ズームレベルにおいて、どの程度ポリラインを簡略化するか。「多く」は、処理性能が向上しスムーズに見えるようになる、ことを意味し、「少なく」は、より正確に表現されることを意味します。

en: How to support OpenStreetMap
ja_JP: OpenStreetMap への援助の仕方について

en: Humanitarian OpenStreetMap Team
ja_JP: 人道的な OpenStreetMap チーム

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: Hybrid
ja_JP: ハイブリッド

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
ja_JP: 私は、 <a href="%1$s" target="_blank">サービス利用規約</a>及び<a href="%2$s" target="_blank">個人情報保護方針</a>を読みました

en: IP access restriction
ja_JP: IP アクセス制限

en: Icelandic
ja_JP: アイスランド語

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Icon anchor
ja_JP: アイコンアンカー

en: Icon size
ja_JP: アイコンサイズ

en: Identifies the content provider or content channel, no spaces/special characters
ja_JP: コンテンツプロバイダやコンテンツチャネルを識別します、空白や特殊文字を使わないで下さい

en: If a visualead project_id is given, the generate_from_project method will be used instead of the generate method for creating QR codes with custom images (please note that the image url from above will also be ignored if a project_id is set - the image from the project_id is used instead). To create a new project, please log into the <a href="%s" target="_blank">visualead admin dashboard</a>.
ja_JP: Visualead project_id が与えられている場合、カスタム画像付き QR コードの生成用のメソッドを起動させる代わりに、generate_from_project メソッドが使用されます (上記のURLからの画像は  project_id が設定されている場合無視されます - 代わりに project_id からの画像が使用されます)。プロジェクトを新規に作成するには、<a href="%s" target="_blank">Visualead 管理ダッシュボード</a>にログインして下さい。

en: If an IP address or range is entered above (like 12.34.56.*), only API calls from this IP address or range are allowed.
ja_JP: IPアドレス又はIPアドレス枠が上記に入力されている場合 (12.34.56.*のように)、API コールはこの IP アドレス又は IP アドレス枠からのみ許可されます

en: If checked, panel on top of map is displayed
ja_JP: チェックするとマップ上部にパネルが表示されます

en: If disabled, existing Google maps will automatically use OpenStreetMap as basemap. In addition enabled Google basemaps in the layer controlbox will also be hidden automatically.
ja_JP: 無効である場合、既存の Google Maps は自動的に OpenStreetMap をベースマップとして使用します。更に、レイヤーコントロールボックス中の有効化された Google ベースマップは自動的に非表示になります。

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
ja_JP: 空である場合、"WordPress アドレス (URL)" - %1$s - が使用されます

en: If empty, marker creation date will be used
ja_JP: 空である場合、マーカー作成日が使われます

en: If empty, markers from all layers are selected.
ja_JP: 空である場合、全レイヤーのマーカーが選択されます

en: If empty, the default API key from MapsMarker.com will be used
ja_JP: 空である場合、MapsMarker.com の既定 API が使用されます

en: If enabled is selected and the plugin %1$s is active, KML links will automatically be added to your XML sitemap
ja_JP: 有効が選択され、プラグイン %1$s が有効である場合、KML リンクが自動であなたの XML サイトマップに追加されます

en: If enabled, Google Maps API scripts will only be loaded on demand as this significantly decreases the loadtime for all OpenStreetMap based maps. Disabling this feature is only recommended if you are experiencing compatibility issues with other plugins or themes.
ja_JP: 有効である場合、OpenStreetMap 基準の全マップの読込み時間は著しく短縮される為、Google Maps API スクリプトはオンデマンドでのみ読み込まれます。この機能を無効にすることが勧められるのは、他のプラグインやテーマとの互換性の問題が生じた場合にのみです。

en: If enabled, css files will only be loaded if a shortcode is used.
ja_JP: 有効である場合、ショートコードが使われた時だけ css ファイルが読み込まれます

en: If enabled, maps will automatically be resized to width=100% if map width unit is set to px and the div parent element is smaller than the width of the map.
ja_JP: 有効である場合、マップ幅の単位として px が設定され、かつ div 親要素がマップ幅より小さい場合に、自動的にマップ幅を 100% にリサイズします

en: If enabled, panning of the map will have an inertia effect where the map builds momentum while dragging and continues moving in the same direction for some time. Feels especially nice on touch devices.
ja_JP: 有効である場合、マップがドラッグされ一定時間同じ方向に動かされている間に運動量を得ることでマップに慣性効果が加わります。タッチデバイスでは特に快適に感じます。

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popuptexts to prevent injection of malicious code (<a href="%1$s" target="_blank">reference of supported code tags</a>).
ja_JP: 有効にすると、ポップアップテキストに有害なコードが挿入されないよう、サポートされていないコード用タグが除去されます(<a href="%1$s" target="_blank">サポートされているコードを参照</a>)。

en: If no search term is entered, the latest %1$s updated maps will be shown.
ja_JP: 検索文字列が入力されなかった場合、最近の %1$s 枚のマップが表示されます

en: If option above is set to yes, the directory on server where icons are stored will be used (needed for backend only). If the option above is set to no, the following marker icons directory will be used:
ja_JP: 上記オプションが「はい」の場合、アイコンが保存されているサーバ上のディレクトリが使用されます (バックエンドに対してのみ必要)。「いいえ」の場合、以下のマーカーアイコンディレクトリが使用されます:

en: If set (1 to 18 repectively 19 if supported), at this zoom level and below markers will not be clustered.
ja_JP: このズームレベル (1から18段階、場合によって19まで) に設定すると、以下のマーカーはクラスタ化されません

en: If set (like http://www.your-domain.com/form.php), only API calls with this referer are allowed.
ja_JP: 設定した場合 (http://www.your-domain.com/form.phpのように)、この参照元に対する API コールのみ受付けます

en: If set to false, zooming into clusters is only possible by clicking on + in the zoom control box or by mouse wheel (if enabled)
ja_JP: 偽に設定した場合、クラスタ内へのズームはズームコントロールボックスの + をクリック、又はマウスホイール操作 (有効な場合) でのみ可能です

en: If set to true then adding individual markers to the MarkerClusterGroup after it has been added to the map will add the marker and animate it in to the cluster. Defaults to false as this gives better performance when bulk adding markers.
ja_JP: 真に設定した場合、MarkerClusterGroup がマップに追加された後にマーカーを個別にそのグループに登録する際に、そのクラスタの中でマーカーが追加時にアニメーション表示します。一括でマーカーを追加した時の処理性能向上の為、既定では偽になっています。

en: If set to true, geolocation will start automatically on each map (backend and frontend).<br/>For infos on how to start geolocation automatically for selected maps only, please see <a href="%1$S" target="_blank">this changelog</a>.
ja_JP: 真に設定した場合、ジオロケーションは各マップ上で自動的に開始されます。(バックエンド及びフロントエンド)<br/>ジオロケーションを選択したマップのみに対し自動で開始させる方法については、<a href="%1$S" target="_blank">この変更記録</a>を参照下さい。

en: If set to true, overrides the icon for all added markers to make them appear as a 1 size cluster:
ja_JP: 真に設定した場合、追加されたマーカー全部をサイズ1のクラスタとして表示するようオーバーライドする

en: If set to true, popups will open on mouse hover.
ja_JP: 真に設定した場合、マウスオーバー時にポップアップが開きます

en: If set to true, the map centers on the popup center instead of the marker when a popup is opened
ja_JP: 真に設定した場合、ポップアップが開いた時に、マップはマーカーではなく、ポップアップ中心に中心を合わせます

en: If set to true, the marker name gets added to the top of the popup automatically
ja_JP: 真に設定した場合、このマーカー名は自動的にポップアップの一番上に追加されます

en: If set to true, the tile coordinates will not be wrapped by world width (-180 to 180 longitude) or clamped to lie within world height (-90 to 90). Use this if you use Leaflet for maps that do not reflect the real world (e.g. game, indoor or photo maps).
ja_JP: 真に設定した場合、タイル座標は「世界」幅 (経度 -180 から 180) でカバーされない、又は「世界」高さ (-90 から 90 ) 内に制限されません。Leaflet を実「世界」を反映していなマップ (例 ゲーム、インドアあるいはフォトマップ) に使用する時に使用して下さい。

en: If set to true, the tiles just will not load outside the world width (-180 to 180 longitude) instead of repeating.
ja_JP: 真に設定した場合、タイルは繰り返されず、世界幅 (経度 -180 から 180) の外側では読み込まれません

en: If set to yes, please be aware that the pro settings below have to be changed when you move your WordPress installation to another server for example!
ja_JP: 「はい」に設定した場合、例えば WordPress ファイルを他のサーバに移動するような時に、以下の Pro 版設定を変更する必要があることに注意下さい

en: If set, creates a scrollable container of the given height in pixel inside popups if its content exceeds it.
ja_JP: 設定した場合、コンテンツが設定値を超えた場合、ポップアップ内にピクセルで与えられた高さのスクロール可能なコンテナを作成します

en: If set, the marker at the user´s location is drawn.
ja_JP: 設定した場合、ユーザの位置にマーカーが表示されます

en: If the WMS server supports KML output of the WMS layer, the settings below will be used when a marker or layer map with this active WMS layer is exported as KML.
ja_JP: WMS サーバが WMS レイヤーの KML 出力に対応している場合、下記設定は、アクティブな WMS レイヤーを含むマーカー又はレイヤーマップが KML としてエクスポートされた時に使われます

en: If the marker name or icon in the list of markers is clicked, the specified zoom level will be used
ja_JP: マーカー名又はマーカーリストのアイコンをクリックした場合、指定したズームレベルが使用されます

en: If the native maximum zoom level of a basemap is lower, tiles will be upscaled automatically.
ja_JP: ベースマップのネイティブの最大ズームレベルのほうが低い場合、タイルは自動拡大されます

en: If the option above is set to yes, icons will automatically be loaded from this URL. If the option above is set to no, the following marker icons url will be used:
ja_JP: 上記オプションが「はい」に設定されている場合、アイコンは自動でこの URL から読み込まれます。上記オプションが「いいえ」に設定されている場合、以下のマーカーアイコン URL が使用されます:

en: If true and user is on a retina display, four tiles of half the specified size and a bigger zoom level in place of one will be requested to utilize the high resolution.
ja_JP: 真かつユーザがレティナディスプレイを使用している場合、高解像度を使用する為、1枚ではなく、指定サイズの半分の大きさのタイルを4枚、かつ大きなズームレベルが要求されます

en: If true, inverses Y axis numbering for tiles (turn this on for TMS services).
ja_JP: 真の場合、タイル用の Y 軸ナンバリングを逆にします (TMS サービス使用の際は真)。

en: If true, the control is updated on moveend, otherwise it is always up-to-date (updated on move).
ja_JP: 真の場合、コントロールは moveend 毎に更新されます。それ以外では常に最新です (移動の度に更新)。

en: If true, the tooltip will follow the mouse instead of being fixed at the set direction
ja_JP: 真の場合、ツールチップは指定方向に固定されず、マウスを追従することになります

en: If true, the tooltip will listen to the feature events
ja_JP: 真の場合、ツールチップは形状イベントを監視する

en: If true, the vector will emit mouse events and will act as a part of the underlying map.
ja_JP: 真の場合、ベクトルはマウスイベントを発信し、下地マップの一部として動作する

en: If unchecked, the popup will only be visible after clicking on the marker on marker- or layer-maps.
ja_JP: チェックを外すと、ポップアップはマーカーマップ上のマーカー、又はレイヤーマップ上のマーカーをクリックした後に表示されます

en: If using the authenticated API, the API key to use.
ja_JP: 認証済 API を使用する場合、使用する API キー

en: If using the authenticated API, the Application ID to use.
ja_JP: 認証済 API を使用する場合、使用するアプリケーション ID

en: If yes, the WMS service will return images with transparency
ja_JP: 「はい」である場合、WMS サービスは透過画像を返します

en: If you are a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps APIs Premium Plan</a> customer, please change the authentication method above to %2$s and fill in the credentials below which you received in the welcome email for "Google Maps APIs Premium Plan"-customers from Google.
ja_JP: あなたが <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps API プレミアムプラン</a>の顧客である場合、上記の認証方法を %2$s に変更し、以下に Google からの "Google MapsAPI プレミアムプラン"の顧客に送られた歓迎メールの中に含まれる認証情報を記入して下さい

en: If you choose footer, javascripts will also only be loaded when a shortcode is used and not on all pages.
ja_JP: フッターを選ぶと、あるショートコードが使われていて、かつそれが全てのページ上無い場合にのみ Javascript も読み込まれます

en: If you enable Google as geocoding provider by filling in your credentials below, "<a href="%1$s" target="_blank">Google Places API Web Service</a>" (allowing up to %2$s free requests/day) will be available for manual location search.
ja_JP: 以下の認証情報を入力することで Google をジオコーディングのプロバイダとして有効にした場合、"<a href="%1$s" target="_blank">Google Places API ウェブサービス</a>" (上限 %2$s 無料リクエスト/日) が手動検索用に利用可能になります。

en: If you enable pay-as-you-go billing by verifying your identity to Google with a credit card, up to %1$s free requests/%2$s-hour-period for manual location search are allowed - <a href="%3$s" target="_blank">click here for more details</a>. If you need an even higher quota, you need to purchase a <a href="%4$s" target="_blank">Google Maps APIs Premium Plan license</a>.
ja_JP: クレジットカードを使って Google へ身元確認してから都度払いを有効にした場合、手動地点検索を %1$s 無料リクエスト/%2$s-時間 を上限として利用出来ます - <a href="%3$s" target="_blank">詳細はココをクリック</a>。より大きな割当てが必要な場合、 <a href="%4$s" target="_blank">Google Maps API プレミアムプランライセンス</a> を購入する必要があります。

en: If you find any value or joy in these maps, or if you rely on them for your work or play, <a href="%1$s" target="_blank">please consider a donation in any amount</a>.
ja_JP: このマップに何かの価値を見つけた又は喜びを感じた、又は現在あなたの仕事や遊びに活用しているであれば、<a href="%1$s" target="_blank">いくばくかの援助をお考え下さい</a>

en: If you have any issues with your license, <a href="%1$s" target="_blank">please open a new support ticket</a>!
ja_JP: ライセンスに関する問題については、<a href="%1$s" target="_blank">新たにサポート用チケットを発行して下さい</a>！

en: If you have any questions or experienced issues, please use the following support channels appropriately.
ja_JP: 質問又は問題があれば、以下のサポートチャンネルを適宜利用下さい

en: If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%1s" target="_blank">see available packages</a>), registering a free 30-day trial license key is not mandatory and the plugin can also be tested without time limitation.
ja_JP: Maps Marker Pro をローカルホストへインストールする場合  (<a href="%1s" target="_blank">利用可能なパッケージ</a>)、30日間の試用ライセンスキーを登録することは必須ではなく、プラグインを制限なく試すことが出来ます

en: If you want to be able to set all available options, please switch to the advanced editor.
ja_JP: 使えるオプションを全てセット出来るようにしたい場合、上級エディタに切り替えて下さい

en: If you want to bulk update existing markers, please make an export first!
ja_JP: 既存マーカーに対して一括更新したい場合、最初にエクスポートして下さい！

en: If you want to clear the full QR code images cache at once, please use the <a href="%1$s">according tool on the tools page</a>.
ja_JP: すべての QR コード画像のキャッシュを直ちに消去したい場合、<a href="%1$s">ツールページにある関連ツール</a>をご使用下さい。

en: If you want to compare the free and pro version side by side, please visit %1s.
ja_JP: 無料版と Pro 版を並べて比較するには、%1s に移動して下さい

en: If you want to get dedicated 1:1 support from the plugin author, please upgrade to the pro version. Click here to find out how you can start a free 30-day-trial easily
ja_JP: プラグインの作者から1対1のサポートを受けたい場合、Pro 版にアップグレードして下さい。ココをクリックすれば、30日間の無料試用を開始する方法が分かります

en: If you want to use a custom basemap, please enter the related settings below:
ja_JP: カスタムベースマップを使用したい場合、関連する設定値を下記に入力して下さい:

en: If you want to use a custom overlay, please enter the related settings below:
ja_JP: カスタムオーバーレイを使用したい場合、以下に設定を入力して下さい:

en: If you want to use another icon than the blue pin (%s), please enter the file name of the icon in the form field - e.g. smiley_happy.png
ja_JP: 青ピン (%s) 以外のアイコンを使用したい場合、フォーム欄にアイコンのファイル名を入力して下さい - 例 smiley_happy.png

en: If you want to use custom images, please enter the URL to app icons and launch images below:
ja_JP: カスタム画像を使用する場合、アプリ用アイコンへのURLを入力し下記の画像を起動して下さい:

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and ask your WordPress admin to upload the new icons to the directory %2$s/
ja_JP: 異なるアイコンを使いたい場合、 %1$s (700件以上の互換性のあるアイコンが提供されています) にアクセスして、新しいアイコンをディレクトリ %2$s/ にアップロードするよう WordPress 管理者に依頼して下さい

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and upload the new icons to the directory %2$s/
ja_JP: 異なるアイコンを使いたい場合、 %1$s (700件以上の互換性のあるアイコンが提供されています) にアクセスして、新しいアイコンをディレクトリ %2$s/ にアップロードして下さい

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
ja_JP: 位置バイアスを掛けたくない場合、全世界を範囲とするよう位置を 0,0 に、かつ 半径を20000000 (2万キロ) に設定して下さい

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the <a href="%1s" target="_blank">web-based translation plattform</a>.
ja_JP: あなたの言語が存在しない、又は完全に翻訳されていない場合、<a href="%1s" target="_blank">Webベース翻訳プラットフォーム</a>に参加しお手伝いお願いします。

en: If your localized Google Maps basedomain is not available in the list above, please enter the domain name here (without http://, for example maps.google.com). If a domain name is entered, the setting "Google Maps base domain" from above gets overwritten.
ja_JP: ローカライズされた Google Maps ベースドメインが上記一覧で得られない場合、ドメイン名をこちらで入力して下さい (http:// を付けないで, 例えば maps.google.com)。ドメイン名を入力した場合、上記"Google Maps ベースドメイン"設定は上書きされます。

en: Igbo
ja_JP: イボ語

en: Image URL
ja_JP: 画像URL

en: Images to use
ja_JP: 使用する画像

en: Import failed - header row not found or invalid
ja_JP: インポート失敗 - ヘッダ行が見つからない、又は不正

en: Import file %1$s was saved to PHP temp directory (size: %2$s KB)
ja_JP: インポートファイル %1$s は、PHPのテンポラリディレクトリに保存されました (サイズ: %2$s KB)

en: Import finished
ja_JP: インポート完了

en: Import layers
ja_JP: レイヤーをインポート

en: Import markers
ja_JP: マーカをインポート

en: Import mode
ja_JP: インポートモード

en: Import mode set to bulk additions (values given in column ID will be ignored)
ja_JP: 一括追加機能に設定されているインポートモード (列 ID で与えられている値は無視されます)

en: Import mode set to bulk updates (updates will be made if maps with given values in column ID exist)
ja_JP: インポートモードは一括更新に設定 (列IDの既存値を持つマップが存在する場合に更新される)

en: Import/Export
ja_JP: インポート/エクスポート

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
ja_JP: 重要: アクセス権の更新を購入後、注文を確定する為、ライセンスキー横の更新ボタンをクリックして下さい

en: Important: you seem to be using different domains for your subsites. Please activate the license key for those domains first by using the "Domain to activate" feature above before distributing the license key to your subsites! This will ensure that all these domains are registered on your customer profile on mapsmarker.com - which will result in a valid license validation on subsites after distributing the license key.
ja_JP: 重要: サブサイト用とは異なるドメインが使用されているようです。まず、サブサイトにライセンスキーを配布する前に、上記 "アクティベートするドメイン" 機能を使用し該当ドメイン用のライセンスキーをアクティベートして下さい! こうすることで、該当ドメイン全てが mapsmarker.com における顧客プロファイル上に登録されることが確実になります - ライセンスキー配布後のライセンス承認が正しく行われる結果となります。

en: In addition you can use the Shortcode API to override selected global settings for selected maps.
ja_JP: 更に、選択したマップのグローバル設定をオーバーライドする、ショートコード API が使用出来ます

en: In addition, Maps Marker Pro also offers a separate MMPAPI class which you can use to developing an add-on for example.
ja_JP: 更に、Maps Marker Pro では、例えばアドオン開発に使用出来る独立した MMPAPI クラスを提供することが出来ます

en: In case of any issues you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>
ja_JP: 何か問題がある場合、いつでも<a href="%1$s">プラグインの設定をリセット</a>することが出来ます

en: In case you want to help with translations, please visit the <a href="%1s" target="_blank">web-based translation plattform</a>
ja_JP: 翻訳をお手伝いして頂ける場合、<a href="%1s" target="_blank">ウェブによる翻訳プラットフォーム</a>に移動して下さい

en: In order for OpenStreetMap to keep the service free and open for everyone, we encourage you to support OpenStreetMap <a href="%1$s" target="_blank">by making a donation</a>.
ja_JP: OpenStreetMap が無料公開サービスであり続けられるよう、<a href="%1$s" target="_blank">寄付をすることで</a> OpenStreetMap を支援して下さることをお勧めします

en: Inactive (API key required)
ja_JP: 無効 (API キーが必要)

en: Included layers
ja_JP: 含まれているレイヤー

en: Included markers from specific layers only
ja_JP: 特定のレイヤーのみに含まれるマーカー

en: Increase from 1 to increase the distance away from the center that spiderfied markers are placed. Use if you are using big marker icons:
ja_JP: 蜘蛛化されたマーカーが置かれる中心からの距離を1だけ増やします。大きなマーカーアイコンを使用している場合、使用して下さい。

en: Indicates to refresh the file every n seconds
ja_JP: n 秒ごとにファイルをリフレッシュさせる

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Info: test mode is on - checking import file only - no changes will be made to the database
ja_JP: 情報: テストモードがオン - インポートのチェックのみ - データベースの変更は無し

en: Info: your import file is valid - no errors or warnings found.
ja_JP: 情報: あなたのインポートファイルは有効です - エラー又は警告は見つかりませんでした

en: Initialize map texts for translations
ja_JP: 翻訳の為、マップ上のテキストを初期化

en: Insert GPX track
ja_JP: GPXトラックを挿入

en: Insert map
ja_JP: マップを挿入

en: Installation finished - you can now start creating maps!
ja_JP: インストール完了 - マップの作成を開始することが出来ます！

en: Interaction options
ja_JP: ユーザ操作オプション

en: Interface language settings
ja_JP: インターフェース言語の設定

en: Invalid format! Please only use numbers and a . instead of a , as decimal separator!
ja_JP: 不正なフォーマットです！数字と10進の区切り文字としては , ではなく . だけを使って下さい！

en: Invalid format! Please only use numbers!
ja_JP: 不正なフォーマットです！数字だけを使って下さい！

en: Irish
ja_JP: アイリッシュ語

en: It seems you used a layer import file created with Maps Marker Pro v2.6.2 or smaller. Please be aware that with v2.7 the database schema has changed. Please add the two additional (empty) rows mlm_filter and mlm_filter_details after gpx_panel in your layer import file and try again.
ja_JP: Maps Marker Pro v2.6.2 以下で作成されたインポートファイルを使用しているように思えます。v2.7よりデータベースのスキーマが変更されていることにご注意下さい。あなたのインポートファイルの  gpx_panel の後に(空の) mlm_filter  及び mlm_filter_details 列を追加して、もう一度試して下さい。

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Italian (Italy)
ja_JP: イタリア語 (イタリア)

en: JSONP callback function name
ja_JP: JSONP コールバック関数名

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: Javascript Events API for LeafletJS
ja_JP: LeafletJS 用 Javascript Events API

en: Javascript Events API for LeafletJS to to attach events handlers to markers and layers
ja_JP: マーカーとレイヤーにイベントハンドラを付与する為の LeafletJS 用 Javascript イベント API

en: KML settings
ja_JP: KML 設定

en: KML timestamp
ja_JP: KML タイムスタンプ

en: Kannada
ja_JP: カンナダ語

en: Kazakh
ja_JP: カザフ語

en: Keyboard navigation options
ja_JP: キーボードナビゲーションオプション

en: Khmer
ja_JP: クメール語

en: Kiche
ja_JP: キチェ語

en: Kinyarwanda
ja_JP: キニヤルワンダ語

en: Kiswahili
ja_JP: スワヒリ語

en: Known issues
ja_JP: 既知の問題点

en: Konkani
ja_JP: コンカニ語

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Kyrgyz
ja_JP: キルギス語

en: Language
ja_JP: 言語

en: Language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, driving directions and labels on Google maps, direction links and autocomplete for address search.
ja_JP: Google Maps 上のコントロールの名前、著作権表記、ドライブルート検索やラベル、さらにルートへのリンク、並び住所検索時の自動補完などの文字情報を表示する際に使われる言語

en: Last name
ja_JP: 姓

en: Latest available version:
ja_JP: 入手可能な最新バージョン:

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
ja_JP: www.mapsmarker.com の最新ブログ記事

en: Latitude
ja_JP: 緯度

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Launch image URL
ja_JP: 起動画像の URL

en: Layer
ja_JP: レイヤー

en: Layer Center
ja_JP: レイヤー中心

en: Layer added by
ja_JP: レイヤー作成者

en: Layer and assigned markers have been successfully deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
ja_JP: レイヤー及び割付られたマーカーは正しく削除されました (マーカーがマルチのレイヤーに割付けられていた場合、レイヤーへの参照も削除しました)

en: Layer center
ja_JP: レイヤー中心

en: Layer has been successfully deleted (assigned markers have not been deleted)
ja_JP: レイヤーは正しく削除されました (割付けられたマーカーは削除されませんでした)

en: Layer has been successfully duplicated
ja_JP: レイヤーは正しく複製されました

en: Layer has been successfully published
ja_JP: レイヤーは正しく公開されました

en: Layer has been successfully updated
ja_JP: レイヤーは正しく更新されました

en: Layer name
ja_JP: レイヤー名

en: Layer(s)
ja_JP: レイヤー

en: Layers
ja_JP: レイヤー

en: Layers per page
ja_JP: ページ毎のレイヤー数

en: Leaflet Maps Marker - recent markers list
ja_JP: Leaflet Maps Marker - 最近作成したマーカー

en: Leaflet Maps Marker for WordPress - helping you to share your favorite spots and tracks
ja_JP: WordPress 用 Leaflet Maps Marker - あなたのお気に入りの場所とトラックの共有をお手伝いします

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated from version %1s to %2s!
ja_JP: Leaflet Maps Marker はバージョン %1s から %2s に正しくアップデートされました！

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated to version %1s!
ja_JP: Leaflet Maps Marker は正しくバージョン %1s に更新されました！

en: Leaflet Maps Marker plugin update to v%1s was successful
ja_JP: Leaflet Maps Marker プラグインの v%1s へのアップデートは正しく行われました

en: Leave empty to use the <a href="%1s" target="_blank">default icon</a>. To use a custom icon, please enter the file name of the icon within your marker icon directory (%2s)
ja_JP: <a href="%1s" target="_blank">既定アイコン</a> を使うには空欄にしておきます。カスタムアイコンを使うには、マーカーアイコンディレクトリ (%2s) 中のアイコンのファイル名を入力して下さい。

en: Legal
ja_JP: 法的事項

en: Legend
ja_JP: 凡例

en: License
ja_JP: ライセンス

en: License Key
ja_JP: ライセンスキー

en: License key (including all activated domains) was successfully distributed to all subsites!
ja_JP: ライセンスキー (アクティベートされた全ドメインを含む) が全サブサイトに正しく配布されました!

en: License registered to
ja_JP: ライセンスの供与先

en: License settings
ja_JP: ライセンス設定

en: Licenses for used libraries, services and images
ja_JP: 使用中のライブラリ、サービス及び画像についてのライセンス

en: Limit
ja_JP: 上限

en: Limit your search to a specific <a href="%1$s" target="_blank">rectangle</a> or <a href="%2$s" target="_blank">circle</a>.
ja_JP: 検索を特定の<a href="%1$s" target="_blank">四角</a>又は<a href="%2$s" target="_blank">円</a>内に限定する

en: Link target
ja_JP: ターゲットをリンク

en: Link to content provider
ja_JP: コンテンツプロバイダへのリンク

en: List all layers
ja_JP: 全レイヤーを一覧

en: List all markers
ja_JP: 全マーカーを一覧

en: List of markers settings
ja_JP: マーカー設定の一覧

en: Lite Edition
ja_JP: ライト版

en: Lithuanian
ja_JP: ロトアニア語

en: Loading...
ja_JP: 読込み中…

en: Local focus point
ja_JP: ローカルの焦点

en: Local knowledge
ja_JP: 地元の知識

en: Location
ja_JP: 位置

en: Location Biasing
ja_JP: 位置に対するバイアス

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Longitude
ja_JP: 経度

en: Luxembourgish
ja_JP: ルクセンブルク語

en: MMPAPI class
ja_JP: MMPAPI クラス

en: MMPAPI error: API parameter date_from or date_to has be set when searching date fields
ja_JP: MMPAPI エラー: 日付フィールドを検索するには、API パラメータ date_from 又は date_to を設定して下さい

en: MMPAPI error: API parameters lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right and lon_bottom_right have be set when performing a boundingbox search
ja_JP: MMPAPI エラー: APIパラメータ lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right 並び lon_bottom_right は boundingbox 検索を実行する時に設定する必要があります

en: MMPAPI error: add_marker() method only accepts arrays. Input was %s
ja_JP: MMPAPI エラー: add_marker() メソッドは配列のみ受付けます。入力値は %s でした。

en: MMPAPI error: all the elements of layer_ids array must be integers
ja_JP: MMPAPI エラー: layer_ids 配列の全要素は整数でなければなりません

en: MMPAPI error: all the elements of marker_ids array must be integers
ja_JP: MMPAPI エラー: marker_ids 配列の全要素は整数でなければなりません

en: MMPAPI error: delete_layer method only accepts integers
ja_JP: MMPAPI エラー: delete_layer メソッドは整数のみ受付けます

en: MMPAPI error: delete_layers method only accepts arrays. Input was %s
ja_JP: MMPAPI エラー: delete_layers メソッドは配列のみ受付けます。入力値は %s でした。

en: MMPAPI error: delete_marker method only accepts integers
ja_JP: MMPAPI エラー: delete_marker メソッドは整数のみ受付けます

en: MMPAPI error: delete_markers method does not accept empty arrays.
ja_JP: MMPAPI エラー: delete_markers メソッドは空配列を受付けません

en: MMPAPI error: delete_markers method only accepts arrays. Input was %s
ja_JP: MMPAP エラー: delete_markers メソッドは配列のみ入力出来ます。入力値は %s でした。

en: MMPAPI error: geocoding error: %1s
ja_JP: MMPAPI エラー: ジオコーディングエラー: %1s

en: MMPAPI error: invalid layer objects. Input was %s
ja_JP: MMPAPI エラー: 不正なレイヤーオブジェクトです。 入力値は %s でした。

en: MMPAPI error: invalid marker objects. Input was %s
ja_JP: MMPAPI エラー: マーカーオブジェクトが不正。 入力値は %s  でした。

en: MMPAPI error: layer with ID %s not found
ja_JP: MMPAPI エラー: レイヤーID %s は見つかりませんでした

en: MMPAPI error: list_layers method only accepts arrays. Input was %s
ja_JP: MMPAPI エラー: list_layers メソッドは配列のみ受付けます。 入力値は %s でした。

en: MMPAPI error: list_markers method only accepts arrays. Input was %s
ja_JP: MMPAPI エラー: list_markers メソッドは配列のみ受付けます。 入力値は %s でした。

en: MMPAPI error: marker ID %1s was not found
ja_JP: MMPAPI エラー: マーカー ID %1s が見つかりませんでした

en: MMPAPI error: marker with ID %s not found
ja_JP: MMPAPI エラー: マーカー ID %s が見つかりません

en: MMPAPI error: orderkey is not valid, it must be one of the following keys: %s
ja_JP: MMPAPI エラー: orderkey が不正です。以下のキーの中の一つである必要があります: %s

en: MMPAPI error: parameter date_from or date_to has be set when searching date fields
ja_JP: MMPAPI エラー: 日付フィールドを検索する時は、パラメータ date_from or date_to を設定する必要があります

en: MMPAPI error: search_layers method only accepts arrays. Input was %s
ja_JP: MMPAPエラー: search_layers メソッドは、配列のみ受付ます。入力値は %s でした。

en: MMPAPI error: search_markers method only accepts arrays. Input was %s
ja_JP: MMPAPI エラー: search_markers メソッドは配列のみ受付けます。 入力値は %s でした。

en: MMPAPI error: searchkey is not valid, it must be one of the following keys: %s
ja_JP: MMPAPI エラー: searchkey は不正です, 以下のキーの一つである必要があります: %s

en: MMPAPI error: searchkey parameter is required.
ja_JP: MMPAPI エラー: 検索キー用パラメータが必要です

en: MMPAPI error: searchvalue parameter is required.
ja_JP: MMPAPI エラー: searchvalue パラメータが必要です

en: Macedonian
ja_JP: マケドニア語

en: Main geocoding provider
ja_JP: ジオコーディングの主たるプロバイダ

en: Major highlights:
ja_JP: 主な特徴:

en: Makes the map focusable and allows users to navigate the map with keyboard arrows and +/- keys
ja_JP: マップをフォーカス可能にして、ユーザはマップをキーボードの矢印や+/-キーでナビゲート出来るようになります

en: Making a database backup of the affected tables %1$s and %2$s is not required but recommended in case there are any unexpected issues.
ja_JP: 損傷したテーブル %1$s 及び %2$s についてのデータベースバックアップは必要ではありませんが、想定外の問題が生じた時の為に、推奨されます。

en: Malawy
ja_JP: マラウイ語

en: Malay (Malaysia)
ja_JP: マレー語 (マレーシア)

en: Malayalam
ja_JP: ドラビダ語

en: Maltese
ja_JP: マルタ語

en: Manage GPX tracks
ja_JP: GPXトラックを管理

en: Manage your markers and layers through a highly customizable REST API, which supports GET & POST requests, JSON & XML as formats and was developed with a focus on security.
ja_JP: GET & POST リクエストに対応し, フォーマットとして JSON & XML を受入れ、セキュリティを注視しながら開発され、高度なカスタマイズが可能な、REST API を通じてマーカーとレイヤーを管理します。

en: Manually check for updates
ja_JP: 更新を手動チェック

en: Maori
ja_JP: マオリ語

en: Map
ja_JP: マップ

en: Map Defaults
ja_JP: マップの既定値

en: Map Size
ja_JP: マップサイズ

en: Map could not be loaded - please enable Javascript!
ja_JP: マップの読み込みが出来ませんでした - Javascript を有効にして下さい！

en: Map height
ja_JP: マップ高さ

en: Map height:
ja_JP: マップの高さ:

en: Map size
ja_JP: マップサイズ

en: Map tiles
ja_JP: マップタイル

en: Map type
ja_JP: マップ種別

en: Map width
ja_JP: マップ幅

en: Map width unit
ja_JP: マップ幅の単位

en: Map width:
ja_JP: マップの幅:

en: MapQuest (Aerial)
ja_JP: MapQuest (衛星画像)

en: MapQuest (Hybrid)
ja_JP: MapQuest (ハイブリッド)

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/%3$s with a free API key. Higher quotas are available on demand - <a href="%4$s" target="_blank">click here for more details</a>.
ja_JP: MapQuest ジオコーディングAPI では、無料 API キーの場合、上限 %1$s トランザクション/月 かつ最大 %2$s リクエスト/%3$s まで処理可能です。要求により上限以上の割当ても可能です - <a href="%4$s" target="_blank">詳細はココをクリック</a>

en: MapQuest Geocoding API key (required)
ja_JP: MapQuest ジオコーディング API キー (必須)

en: MapQuest Geocoding bounds
ja_JP: MapQuest のジオコーディング領域

en: MapQuest Geocoding error - please contact support at <a href="%1$s">support@mapquest.com</a>
ja_JP: MapQuest ジオコーディングエラー - <a href="%1$s">support@mapquest.com</a>のサポートまで問合せ下さい

en: MapQuest Geocoding settings
ja_JP: MapQuest ジオコーディングの設定

en: Maps
ja_JP: マップ

en: Maps - latest marker map
ja_JP: Maps - 最近追加されたマーカーマップ

en: Maps - recent markers
ja_JP: マップ - 最近作成したマーカー

en: Maps - recent markers list
ja_JP: Maps - 最近追加したマーカーのリスト

en: Maps Marker APIs
ja_JP: Maps Marker API

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
ja_JP: Maps Marker Pro - WordPress 用マッププラグインの第1位

en: Maps Marker Pro - latest marker map
ja_JP: Maps Marker Pro - 最近追加されたマーカーマップ

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
ja_JP: Maps Marker Pro - プラグインのアップデート版が入手出来ます！

en: Maps Marker Pro - recent markers
ja_JP: Maps Marker Pro - 最近作成したマーカー

en: Maps Marker Pro - recent markers list
ja_JP: Maps Maker Pro - 最近追加したマーカーのリスト

en: Maps Marker Pro - renewal for access to plugin updates and support needed
ja_JP: Maps Marker Pro - 必要なプラグインの更新ファイル及びサポートへのアクセス権の更新

en: Maps Marker Pro allow you to easily customize the presentation of the standard Google base maps, changing the visual display of such elements as roads, parks, and built-up areas:
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、標準 Google ベースマップの外観を容易にカスタマイズ出来るようになり、道路、公園、建造物の視覚表現を変更することが出来ます。

en: Maps Marker Pro allows you to add a fullscreen button to maps. Clicking on this button will open an HTML5 fullscreen map without leaving the page you are currently viewing.
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、マップにフルスクリーンボタンを追加することが出来ます。このボタンをクリックすることで、現在表示されているページを離れることなく HTML5 フルスクリーンマップが表示されます。

en: Maps Marker Pro allows you to add a small map in the corner which shows the same as the main map with a set zoom offset:
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、既定ズームオフセット値だけ異なった、メインマップと同じミニマップを、メインマップの角に追加することが出来ます。

en: Maps Marker Pro allows you to also display GPX tracks with optional metadata on your maps:
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、オプションのメタデータと共に GPX トラックを表示させることが出来ます

en: Maps Marker Pro allows you to assign markers to multiple layers at once - helping you to better manage and organize your points of interest.
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、マルチレイヤーへマーカーを一度に割付けることが出来ます - 関心のある地点をより良く管理してまとめることを手助けします

en: Maps Marker Pro allows you to backup and restore your settings which makes it possible to quickly switch between different plugin profiles. This is especially useful if you want to deploy the plugin with custom configuration on multiple sites:
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、設定をバックアップ及び再生することでプラグインのプロファイルを素早く切り換えることが可能になります。この機能は、マルチサイトにカスタム設定を適用したいときに便利です:

en: Maps Marker Pro allows you to create beautifully animated marker clusters for layer maps:
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、以下のレイヤーに対して美しいアニメーションマーカー作成することが出来ます:

en: Maps Marker Pro allows you to customize which markers and layers to include or exclude in the recent marker widget:
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、「最近作成したマーカーウィジェット」の中に、どのマーカーとレイヤーを含めるかについてカスタマイズすることが出来ます:

en: Maps Marker Pro allows you to easily perform bulk updates on markers and layers by using the integrated import feature:
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、拡張インポート機能を使用しマーカーやレイヤーを容易に一括更新することが出来ます。

en: Maps Marker Pro allows you to hide MapsMarker.com-backlinks from maps, KML files and from the Wikitude app:
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、MapsMarker.com へのバックリンクをマップ, KMLファイル並び Wikitude app 上で表示しないようにすることが出来ます。

en: Maps Marker Pro allows you to organize your markers in categories and to toggle their visibility on frontend.
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、マーカーをカテゴリ分けしたり、フロントエンドでの表示非表示を切り換えることが出来ます

en: Maps Marker Pro allows you to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only.
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、ツール、設定、サポート、ライセンスに関するメニュー項目を管理者だけに対して表示させるだけでなく、バックエンドのバックリンクとロゴ全てを削除することも出来ます。

en: Maps Marker Pro allows you to set the user level needed for editing and deleting marker and layer maps from other users.
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、他ユーザーが作成したマーカーやレイヤーを編集したり削除したりするのに必要なユーザレベルを設定することが出来ます

en: Maps Marker Pro allows you to use custom backgrounds for QR codes.
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、QR コード用のカスタム背景が使用出来るようになります

en: Maps Marker Pro also offers a complete RESTful API allowing you to access some of the common core functionalities in Maps Marker Pro.
ja_JP: Maps Marker Pro は RESTful API に完全対応し、Maps Marker Pro の共通コア機能のいくつかにアクセス可能になっています

en: Maps Marker Pro enables you to save the link to the fullscreen map to the homescreen on iOS devices and reopen the map with an optional launch image as web app – meaning the display of the map in fullscreen mode with no address bar:
ja_JP: Maps Marker Pro を使うことで、 iOS デバイス上のホーム画面にフルスクリーンマップへのリンクを保存し、ウェブアプリとしてのオプション画像を使ってマップを再び開くことが可能になります - これはアドレスバー無しのフルスクリーンモードでマップを表示することを意味します。

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
ja_JP: Maps Marker Pro はバージョン %1s から %2s に正しく更新されました！

en: Maps Marker Pro has been successfully updated to version %1s!
ja_JP: Maps Marker Pro はバージョン %1s に正しくアップデートされました！

en: Maps Marker Pro includes a javascript API which can be utilized by developers to attach events handlers to markers and layers.
ja_JP: Maps Marker Pro は、開発者がマーカー及びレイヤーにイベントハンドラを追加する時に使用出来る javascript API を含んでいます

en: Maps Marker Pro is disabled because its trial version expired.
ja_JP: Maps Marker Pro が試用の期限切れにより無効になりました

en: Maps Marker Pro makes it easy to build multilingual maps by fully supporting the translation solution WPML.
ja_JP: WPML 翻訳ソリューションに完全対応しているので、Maps Marker Pro を使って多国語マップを容易に作成することが出来ます。

en: Maps Marker Pro plugin update to v%1s was successful
ja_JP: Maps Marker Pro のプラグインは v%1s に正しくアップデートされました

en: Maps Marker Pro supports conditional and deferred Google Maps API loading. This saves visitor of your site up to ~370kb uncompressed data transmission for each page view with an embedded OpenStreetMap based map! If you are using Google Maps as basemap, the needed scripts are loaded deferred and on demand only.
ja_JP: Maps Marker Pro は、Google Maps API の条件付き及び遅延読込み動作に対応しています。これによって、あなたのサイトへの訪問者に対して、OpenStreetMap 基準のマップを埋め込んだ各ページの表示時に最大370kbまでの非圧縮データ送信量を節約します！Google Maps をベースマップとして使用している場合、必要なスクリプトは保留及びオンデマンドのみにより読み込まれます。

en: Maps Marker Pro supports selected filters and actions, the default WordPress approach for changing the behaviour of the plugin without having to change its files.
ja_JP: Maps Marker Pro は、ファイルを変更すること無くプラグインの動作を変更する WordPress 既定操作であるフィルタ及びアクションに対応します

en: Maps Marker Pro supports the latest leaflet.js version, which is the core library used for displaying maps.
ja_JP: Maps Marker Pro は、マップの表示に使用されるコアライブラリとなる最新版の leaflet.js に対応しています

en: Maps at %1$s not working anymore as Maps Marker Pro trial has expired
ja_JP: Maps Marker Pro の試用期限切れにより、%1$s のマップが動作しません

en: Maps will be loaded much faster with Maps Marker Pro – especially on mobile devices - as no jQuery is needed anymore for displaying maps on frontend. This reduces the download size of each map by about 90kb and also minimizes the browser resources needed for displaying maps.
ja_JP: Maps Marker Pro を使って、マップをより速く読み込むことが出来ます - モバイルデバイスでは特に - フロントエンド上でマップを表示するのにもはや jQuery が必要にならないからです。これによって、各マップのダウンロードサイズを約90kbまで縮小し、マップ表示に必要なブラウザのリソースは最小化されます。

en: MapsMarker API settings
ja_JP: MapsMarker API 設定

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
ja_JP: MapsMarkerアフィリエイトプログラム - さあ登録して最大50%の歩合を受け取りましょう！

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
ja_JP: MapsMarker リセラープログラム　‐　20％引きで再販！

en: MapsMarker.com backlinks
ja_JP: MapsMarker.com バックリンク

en: Mapzen Search settings
ja_JP: Mapzen 検索設定

en: Marathi
ja_JP: マラーティー語

en: Marker
ja_JP: マーカー

en: Marker added by
ja_JP: マーカーの作成者

en: Marker attributes to display in list
ja_JP: リスト中に表示するマーカー属性

en: Marker clustering
ja_JP: マーカーのクラスタ化

en: Marker clustering settings
ja_JP: マーカークラスタ化の設定

en: Marker count
ja_JP: マーカー数

en: Marker does not exist!
ja_JP: マーカーが存在しません！

en: Marker has been successfully deleted
ja_JP: マーカーは正しく削除されました

en: Marker has been successfully published
ja_JP: マーカーは正しく公開されました

en: Marker has been successfully updated
ja_JP: マーカーは正しく更新されました

en: Marker icon directory %s is not writable - please set permissions via FTP with CHMOD command to 755
ja_JP: マーカーアイコンディレクトリ %s は書き込み可能になっていません - パーミッションを FTP の CHMOD コマンド経由で 755 に設定して下さい。

en: Marker name
ja_JP: マーカー名

en: Marker name, marker address, marker popuptext, layername and layer address from all available maps have been prepared successfully for translation using the <a href="%1$s">%2$s plugin</a>.
ja_JP: プラグイン <a href="%1$s">%2$s</a> を使って、利用可能な全マップから、マーカー名、マーカー住所、マーカーポップアップテキスト、レイヤー名、並びレイヤー住所が正しく翻訳されました

en: Marker names in KML
ja_JP: KML 内のマーカー名

en: Marker shadow
ja_JP: マーカーシャドー

en: Marker tooltip settings
ja_JP: マーカーのツールチップ設定

en: Marker tooltip status
ja_JP: マーカーツールチップのステータス

en: Marker validity check for layer assignements
ja_JP: レイヤーに割付ける為のマーカーの有効性チェック

en: Markername
ja_JP: マーカー名

en: Markers
ja_JP: マーカー

en: Markers assigned to layer "%1s" (ID %2s)
ja_JP: マーカーはレイヤー "%1s" (ID %2s) に割付けられました

en: Markers assigned to multi layer map "%1s" (ID %2s)
ja_JP: マーカーはマルチレイヤーマップ "%1s" (ID %2s) に割付けられました

en: Markers assigned to this layer and multi-layer-maps including this layer will also be updated. Please keep in mind that posts, pages, widgets or template files using a Maps Marker Pro shortcode with the old layer ID have to be updated manually!
ja_JP: マーカーをこのレイヤー及びこのレイヤーを含んでいるマルチレイヤーマップも更新されます。旧いレイヤーID使っている投稿、ページ、ウィジェット、又はテンプレートファイルは手動で更新する必要があることにご注意下さい！

en: Markers assigned to this layer will be listed here
ja_JP: このレイヤーに割付けられたマーカーはここで一覧表示されます

en: Markers can also be displayed via <a href="%1$s" target="_blank">Augmented-Reality technology</a> powered by <a href="%2$s" target="_blank">Wikitude</a> on mobile devices. Sample screenshots:
ja_JP: モバイルデバイスにおいては、<a href="%2$s" target="_blank">Wikitude</a> の協力による <a href="%1$s" target="_blank">拡張現実技術</a> を使い、マーカーを表示することも可能です。スクリーンショットのサンプル:

en: Markers per page
ja_JP: ページあたりマーカー数

en: Max speed of the inertial movement, in pixels/second.
ja_JP: 慣性移動の最大速度をピクセル/秒で

en: Max. number of markers to display:
ja_JP: 表示するマーカーの最大数

en: Maximum interval between points
ja_JP: 点間隔の最大値

en: Maximum number of POIs
ja_JP: POI の最大数

en: Maximum width of popups in pixel
ja_JP: ポップアップの最大ピクセル幅

en: Maximum width of the control in pixels. The width is set dynamically to show round values (e.g. 100, 200, 500).
ja_JP: コントロールの最大ピクセル幅。幅は動的に設定され丸め値を表示します (例: 100,200,500)。

en: Maximum zoom level
ja_JP: 最大ズームレベル

en: Memory usage: %1$s, performance: %2$s
ja_JP: メモリ使用量: %1$s、処理速度: %2$s

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Minimap settings
ja_JP: ミニマップの設定

en: Minimum characters needed to start typeahead suggestions
ja_JP: タイプヘッドにおける提案表示を始めるのに必要な最小文字数

en: Minimum width of popups in pixel
ja_JP: ポップアップの最小ピクセル幅

en: Minimum zoom level
ja_JP: 最小ズームレベル

en: Minute
ja_JP: 分

en: Misc
ja_JP: その他

en: Mobile web app settings
ja_JP: モバイル Web アプリの設定

en: Mongolian (Cyrillic)
ja_JP: モンゴル語 (キリル文字)

en: Month
ja_JP: 月

en: Monthly
ja_JP: 月毎

en: More power: try Maps Marker Pro for free!
ja_JP: もっとパワーを : Maps Marker Pro を無料でお試し下さい

en: Motorcar
ja_JP: 自動車

en: Move markers to a layer
ja_JP: レイヤーに新マーカーを移動

en: Moving time
ja_JP: 移動時間

en: Multi Layer Map
ja_JP: マルチレイヤーマップ

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
ja_JP: マルチサイトのみ: サブサイトの設定も更新

en: Name
ja_JP: 名前

en: Names for basemaps in control box
ja_JP: コントロールボックス中のベースマップ名

en: Narrow search
ja_JP: 絞込み検索

en: Narrow search status
ja_JP: 検索ステータスを絞り込む

en: Native marker tooltip
ja_JP: 既存マーカーのツールチップ

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
ja_JP: マップ又は API エンドポイントへのプリティリンク作成用に必要です

en: Nepali (Nepal)
ja_JP: ネパール語(ネパール)

en: Never
ja_JP: やらない

en: New icons will be uploaded to the following directory: %1$s
ja_JP: 新アイコンは下記のディレクトリにアップロードされます: %1$s

en: New layer ID
ja_JP: 新レイヤー ID

en: New marker ID
ja_JP: 新マーカー ID

en: No
ja_JP: いいえ

en: No issues found.
ja_JP: 問題点は見つかりませんでした

en: No layer created yet
ja_JP: まだレイヤーが作成されていません

en: No layer has been created yet
ja_JP: レイヤーは、まだ作成されていません

en: No map has been created yet.
ja_JP: マップは作成されていません

en: No marker assigned to this layer
ja_JP: このレイヤーにマーカーは割付られていません

en: No marker created yet
ja_JP: マーカーはまだ作成されていません

en: No marker found
ja_JP: マーカーが見つかりませんでした

en: No marker found!
ja_JP: マーカーが見つかりませんでした！

en: No matches found
ja_JP: 合致しませんでした

en: No promotion
ja_JP: 宣伝無し

en: No shortcodes with invalid map IDs have been detected
ja_JP: 無効なマップ ID を持つショートコードは検出されませんでした

en: Norwegian
ja_JP: ノルウェー語

en: Norwegian (Bokmal)
ja_JP: ノルウェー語(ブークモール)

en: Norwegian (Bokmål)
ja_JP: ノルウェー語 (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
ja_JP: ノルウェー語(ニーノシュク)

en: Note: if a marker is also assigned to another layer, only the reference to the layer will be deleted.
ja_JP: 注意: マーカーが他のレイヤーに割付けられている場合、そのレイヤーへの参照だけが削除されます。

en: Note: if you add an image, the following CSS definition will be applied: %1$s
ja_JP: 注意: 新しい画像を追加した場合、下記の CS S定義が適用されます: %1$s

en: Note: maximum zoom level may vary on your basemap
ja_JP: 注意: 最大ズームレベルはあなたのマップ上で変化することがあります

en: Number of digits to show after the decimal point
ja_JP: 小数点以下に表示する桁数

en: Number of markers
ja_JP: マーカー数

en: Number of markers to display
ja_JP: 表示マーカー数

en: Number of markers to show:
ja_JP: 表示マーカー数：

en: OSM France
ja_JP: OSM フランス

en: OSM Germany
ja_JP: OSM ドイツ

en: Odia
ja_JP: オリヤー語

en: Offset (x)
ja_JP: オフセット (x)

en: Offset (y)
ja_JP: オフセット (y)

en: Offset:
ja_JP: オフセット:

en: Old layer ID
ja_JP: 旧いレイヤー ID

en: Old marker ID
ja_JP: 旧いマーカー ID

en: Once you entered your API key above, you can activate the following basemaps by ticking the related checkbox at "Available basemaps in control box":
ja_JP: API キーを上で入力すると、"コントロールボックスで利用可能なベースマップ"の関連チェックボックスをチェックすることで、下記のベースマップを有効にすることが出来ます

en: One personal request: before you post a new support ticket in the <a href="http://wordpress.org/support/plugin/leaflet-maps-marker" target="_blank">Wordpress Support Forum</a>, please follow the instructions from <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> which give you a guideline on how to deal with the most common issues.
ja_JP: 個人的なお願いを一つ: <a href="http://wordpress.org/support/plugin/leaflet-maps-marker" target="_blank">Wordpressサポートフォーラム</a>でサポートチケットを新たに投稿する前に、最も共通する問題点についての解決方法のガイドラインを得ることが出来る  <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> からの指示に従って下さい。

en: Only change the values below if you are not using marker or shadow icons from the <a href="%1$s" target="_blank">Map Icons Collection</a>!
ja_JP: <a href="%1$s" target="_blank">マップ・アイコン・コレクション</a>のマーカーやシャドウアイコンを使わない場合のみ、以下の値を変更して下さい

en: Only enable this compatibility option if you see the admin notice that another plugin or theme also embedds the Google Maps API (which can cause maps and address search to break if that implementation does not properly send the Google API key which is mandatory since June 22nd 2016!)
ja_JP: 他のプラグイン又はテーマが Google Maps API を埋め込んでいるという管理通知を受信した場合にのみ、この互換性オプションを有効にして下さい (その埋め込みが2016年6月22日より必須とされているGoogle APIキーを正しく送信しない場合、マップと住所の検索が壊れる原因となる) 。

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
ja_JP: 問題が生じた、又はサポートからそうするよう推奨された場合にのみ、この WordPress フォルダの URL についてのオプションを設定して下さい

en: Opacity
ja_JP: 透過度

en: Open Data
ja_JP: オープンデータ

en: Open popup by default
ja_JP: 既定でポップアップを開く

en: Open popups on mouse hover instead of mouse click
ja_JP: マウスクリックの代わりにマウスオーバーさせてポップアップを開く

en: Open standalone map in fullscreen mode
ja_JP: 独立マップをフルスクリーンモードで開く

en: OpenDocument Spreadsheet
ja_JP: OpenDocument スプレッドシート

en: OpenStreetMap contributors
ja_JP: OpenStreetMap 貢献者

en: OpenStreetMap edit link
ja_JP: OpenStreetMap への編集用リンク

en: OpenStreetMap edit link editor
ja_JP: OpenStreetMap リンク編集用エディタ

en: OpenStreetMap emphasizes local knowledge. Contributors use aerial imagery, GPS devices, and low-tech field maps to verify that OSM is accurate and up to date.
ja_JP: OpenStreetMap は、地元の知識を重視します。OSM が正確かつ最新であること確認する為、貢献者は航空画像、GPS機器、並び従来のマップを使用しています。

en: OpenStreetMap is open data: you are free to use it for any purpose as long as you credit OpenStreetMap and its contributors. See the <a href="%1$s" target="_blank">Copyright and License page</a> for details.
ja_JP: OpenStreetMap はオープンデータです: OpenStreetMap とその貢献者を明記する限りにおいては、いかなる目的にでも自由に使用出来ます。詳細は、 <a href="%1$s" target="_blank">著作権とライセンスのページ</a> を参照

en: OpenStreetMap.org hosting is supported by the <a href="%1$s" target="_blank">UCL VR Centre</a>, <a href="%2$s" target="_blank">Imperial College London</a> and <a href="%3$s" target="_blank">Bytemark Hosting</a>, and <a href="%4$s" target="_blank">other partners</a>.
ja_JP: OpenStreetMap.org のホスティングは、 <a href="%1$s" target="_blank">UCL VR Centre</a>, <a href="%2$s" target="_blank">Imperial College London</a> 並び <a href="%3$s" target="_blank">Bytemark Hosting</a>, 加えて <a href="%4$s" target="_blank">その他のパートナー</a> からの支援を受けています。

en: OpenStreetmap can be used out-of-the box for your maps, no API keys is required. You can choose between the following variants:
ja_JP: OpenStreetmapは、そのまま使用可能で API キーは不要です。以下の変種が選択可能:

en: Opt-out from being promoted by Wikitude.
ja_JP: Wikitude によって宣伝されないようにする

en: Option A: activate an unexpiring license key
ja_JP: オプションA: 期限切れ無しのライセンスキーを有効にする

en: Option B: get a personalized trial license key
ja_JP: オプション B: 個人用に作成された試用ライセンスキー

en: Option C: get an anonymous trial license key
ja_JP: オプション C: 匿名の試用ライセンスキーを取得

en: Option D: start an unlimited, anonymous test on a localhost installation
ja_JP: オプションD: ローカルホストでのインストール分について無制限かつ匿名のテストを開始する

en: Option for global admin notices in backend (showing infos about plugin incompatibilities or invalid marker icon directory settings for example). Please be aware that hiding them results in not being informed about plugin incompatibilites discovered in future releases too!
ja_JP: バックエンドにおけるグローバル管理上の注意に関するオプション (例えばプラグインの非互換性又はマーカーアイコンディレクトリ設定の不正についての情報表示)。非表示にすると将来発見されるプラグインの非互換性についても知らされないことにご注意！

en: Option to add a search field and sort order feature for the list of markers
ja_JP: マーカーリストに対して検索フィールドと並べ替え機能を付加するオプション

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
ja_JP: KML ファイル中のマップ及びスクリーンオーバーレイへのバックリンクを非表示にするオプション

en: Optional 1 - selected markers must have:
ja_JP: オプション 1 - 選択したマーカーは以下を有する:

en: Optional 2 - selected markers must NOT have:
ja_JP: オプション 2 - 選択されたマーカーは以下を有「しない」:

en: Optional 3 - selected markers must have the following icon:
ja_JP: オプション 3 - 選択されたマーカーは以下のアイコンを使う必要有り:

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information see <a href="%1$s" target="_blank">Component Filtering</a>.
ja_JP: パイプ (|) により分割されたオプションの構成フィルタ。各構成フィルタは 構成 : 値 の対からなり、ジオコーダーから結果を完全に保護します。詳細は、<a href="%1$s" target="_blank">構成フィルタ</a> を参照

en: Optional offset value of the tooltip position.
ja_JP: ツールチップ位置のオフセット値のオプション設定

en: Optional region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value. This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For more information see <a href="%1$s" target="_blank">Region Biasing</a>.
ja_JP: ccTLD ("top-level domain") 2文字値のように指定されるオプションのリージョンコード。このパラメータはジオコーダーからの結果に対してのみ、しかし完全に制限をかけ無いように、影響します。詳細は、<a href="%1$s" target="_blank">リージョンバイアス</a> を参照。

en: Optional: displayed on each marker; can be a link to a resource (image, PDF file...). You could use this to issue coupons or vouchers for potential clients that found you via Wikitude.
ja_JP: オプション: 各マーカー上に表示; リソース (画像, PDFファイル...) にリンク可能。これにより Wikitude経由で訪れた潜在顧客に対してクーポンやバウチャーを発行することが出来ます。

en: Optional: displayed on each marker; used for sending an email directly from Wikitude
ja_JP: オプション: 各マーカー上に表示; Wikitude から直接電子メールを送るのに使われます

en: Optional: example: +4312345 - when a phone number is given, Wikitude displays a "call me" button in the bubble; used for every marker.
ja_JP: オプション: 例: +4312345 - 電話番号があれば、Wikitude はバブルの中に "call me" ボタンを表示します; 全てのマーカーに使用されます。

en: Optionally you can also change the name of the predefined basemaps in the controlbox.
ja_JP: オプションでコントロールボックス内の既定のベースマップの名前を変えることも出来ます

en: Options to pass when creating the L.Polygon for styling (<a href="%1s" target="_blank">more details</a>)
ja_JP:  スタイル用の L.Polygon を作成する時に渡すオプション (<a href="%1s" target="_blank">詳細</a>)

en: Options to set the colors of the cluster circles
ja_JP: クラスタ円の色の設定の為のオプション

en: Order active layers in controlbox by
ja_JP: コントロールボックス内でアクティブレイヤーを以下の順で並べ替え

en: Order by
ja_JP: 並び順

en: Order inactive layers in controlbox by
ja_JP: コントロールボックス内でアクティブでないレイヤーを以下の順で並べ替え

en: Order list of markers by
ja_JP: マーカーのリストを以下の順で並び替え

en: Orient yourself with terrain maps, featuring hill shading and natural vegetation colors. These maps showcase advanced labeling and linework generalization of dual-carriageway roads. Terrain was developed in collaboration with Gem Spear and Nelson Minar. Available in four flavors:
ja_JP: 地形図に変更し、丘に陰影付けたり自然の植生の色を表示させます。これらのマップを使うことにより、中央分離帯のある道路に先進的なラベル付及び線分の般化を表現することが可能になります。地形図は、Gem Spear 及び Nelson Minar からの協力により開発されました。利用可能な4つの色合い:

en: Output image width
ja_JP: 出力画像幅

en: Overlays
ja_JP: オーバーレイ

en: Overrides the offset to apply a fixed zoom level to the minimap regardless of the main map zoom. Set it to any valid zoom level, if unset zoomLevelOffset is used instead.
ja_JP: 主マップのズームに関係無く固定のズームレベルをミニマップに適用する為、オフセットをオーバーライドします。unset zoomLevelOffset が代わりに使用されている場合、有効範囲内で任意のズームレベルを設定して下さい。

en: Overview map
ja_JP: 概観マップ

en: Pace
ja_JP: ペース

en: Panel Status
ja_JP: パネルステータス

en: Panel background color
ja_JP: パネル背景色

en: Panel for GPX metadata below the map
ja_JP: 以下のマップについての GPX メタデータのパネル

en: Panel for displaying layer name and API URLs on top of map
ja_JP: マップのトップでレイヤー名と API の URL を表示するパネル

en: Panel for displaying marker name and API URLs on top of map
ja_JP: マップのトップでマーカー名と API の URL を表示するパネル

en: Panel status
ja_JP: パネルステータス

en: Panel status for all layers has been successfully updated
ja_JP: 全レイヤーのパネルステータスは正しく更新されました

en: Panel status for the selected markers has been successfully updated
ja_JP: 選択したマーカーのパネルステータスが正しく更新されました

en: Panel text css
ja_JP: パネルテキスト CSS

en: Panning inertia options
ja_JP: パン慣性オプション

en: Partners
ja_JP: パートナー

en: Peak memory usage: %1$s
ja_JP: ピークメモリ使用量: %1$s

en: Pedestrian
ja_JP: 徒歩

en: Permalinks base URL
ja_JP: パーマリンク・ベースの URL

en: Permalinks slug
ja_JP: パーマリンクスラグ

en: Permission settings
ja_JP: 権限設定

en: Permissions check failed or WordPress nonce has expired - please reload the page to try again!
ja_JP: 許可の確認が失敗しました。又は、WordPressが一時的に切れています。ページを再表示させて再度試してみて下さい。

en: Persian
ja_JP: ペルシャ語

en: Phone
ja_JP: 電話番号

en: Photon@MapsMarker settings
ja_JP: Photon@MapsMarker 設定

en: Please <a href="%s" target="_blank">click here</a> to add your first one!
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">ここをクリック</a>して最初の作品を作成して下さい！

en: Please activate the plugin "Maps Marker Pro"
ja_JP:  "Maps Marker Pro" を有効にして下さい

en: Please activate the plugin by clicking the link above
ja_JP: 上記リンクをクリックしてプラグインを有効にして下さい

en: Please also check if you are using semicolons (;) as delimiters in your import file!
ja_JP: 更にインポートファイルで区切り文字としてセミコロン (;) が使用されているか確認して下さい！

en: Please be aware that restoring settings from a version smaller than %1$s could result in breaking the plugin unless you <a href="%2$s">save the plugin settings once</a> afterwards to include settings added with newer versions!
ja_JP: 新バージョンで追加された設定を追記する為、後で <a href="%2$s">プラグインの設定を一度保存</a>しなければ、%1$s より小さなバージョンから設定を復元する時にプラグインを壊してしまう可能性があることにご注意下さい！

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro
ja_JP: ココをクリックして、Maps Marker Pro のインストールを完了して下さい

en: Please confirm that you want to delete all markers by checking the checkbox
ja_JP: チェックボックスをチェックして本当に全てのマーカーを削除するかどうか確認して下さい

en: Please contact %1$s for more details
ja_JP: 詳細は %1$s にお問い合せ下さい

en: Please contact your administrator (%1s) to activate the plugin "Maps Marker Pro".
ja_JP: プラグイン "Maps Marker Pro"を有効にするには、管理者  (%1s) にお問い合せ下さい

en: Please contact your administrator (%1s) to renew your access to plugin updates and support.
ja_JP: プラグインのアップデート版及びサポートへのアクセス権を更新するには、管理者 (%1s) にお問い合せ下さい。

en: Please do not change an existing layer map with assigned markers into a multi layer map, as those assigned markers will not be displayed on the multi layer map!
ja_JP: 割付けられたマーカーを含む既存レイヤーマップをマルチレイヤーマップに変更しないで下さい。割付けられたマーカーがマルチレイヤーマップで表示されない原因になります。

en: Please enable this setting only if you are experiencing issues with maps in proprietary tab solutions or hidden divs which are displayed on demand.
ja_JP: オンデマンドで表示される特製のタブツール又は隠し div タグと問題を生じるする場合のみ、この設定を有効にして下さい。

en: Please enter a license key to continue.
ja_JP: ライセンスキーを入力して続けて下さい

en: Please enter a location
ja_JP: 住所を入力して下さい

en: Please enter a location (%1$s characters minimum to start typeahead suggestions)
ja_JP: 住所を入力して下さい (タイプ中に候補表示させる為には最小 %1$s 文字が必要)

en: Please enter a valid email to continue (or get an anonymous trial license key)
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力して続け下さい (又は匿名の試用ライセンスキーを取得して下さい)

en: Please enter layer ID. Use commas to separate multiple layers. Use 0 for markers not assigned to a layer.
ja_JP: レイヤー ID を入力して下さい。複数のレイヤーはコンマで区切って下さい。レイヤーにマーカーを割付けない場合は 0 を入力して下さい。

en: Please enter marker ID. Use commas to separate multiple markers
ja_JP: マーカー ID を入力して下さい。複数のマーカーはコンマで区分して下さい。

en: Please enter the custom JSON array to style your Google maps (you can use the <a href="%1s" target="_blank">Google Styled Maps Wizard</a> to create custom styles easily). Example for hiding roads:
ja_JP: あなたのGoogle Maps を装飾する為のカスタム JSON 配列を入力して下さい  (カスタムスタイルを簡単に作成する為に <a href="%1s" target="_blank">Googleスタイルマップウィザード</a> を使うことも出来ます)

en: Please enter the hex value of the color you would like to use. For help please visit <a href="%1s" target="_blank">%2s</a>.
ja_JP: 使用したい色の16進値を入力して下さい。ヘルプは<a href="%1s" target="_blank">%2s</a>に移動。

en: Please enter your Google Maps JavaScript API key here
ja_JP: Google Maps JavaScript API キーをここに入力して下さい

en: Please enter your MapQuest API key here
ja_JP: あなたの MapQuest API キーをここに入力下さい

en: Please enter your email to continue.
ja_JP: メールアドレスを入力して続けて下さい

en: Please enter your first name to continue.
ja_JP: あなたの名を入力して、続けて下さい

en: Please enter your last name to continue.
ja_JP: 続けるには、姓を入力して下さい

en: Please fix those shortcodes and press the button "clear list" below for the admin notice to disappear!
ja_JP: 管理通知を消すには、これらのショートコードを修復し、下の"一覧を消去"ボタンを押して下さい！

en: Please install the plugin "Leaflet MapsMarker Pro"
ja_JP: プラグイン "Leaflet MapsMarker Pro" をインストールして下さい

en: Please keep in mind that you can only export layer maps here - if you also want to export the assigned markers, please also use the function "export markers"!
ja_JP: レイヤーマップをここでしかエクスポート出来ないことをお忘れなく - 割付けたマーカーをエクスポートしたい場合、"マーカーをエクスポート"を使用して下さい！

en: Please keep in mind that you can only export marker maps here - if you also want to export the according layer maps, please also use the function "export layers"!
ja_JP: マーカーをマップをここでしかエクスポート出来ないことをお忘れなく - 関連するレイヤーマップもエクスポートしたい場合、"レイヤーをエクスポート" も使用して下さい！

en: Please navigate to <a href="%1$s">Plugins / Installed Plugins</a> and activate the plugin "Maps Marker Pro".
ja_JP: <a href="%1$s">プラグイン / インストール済みプラグイン</a>に移動して "Maps Marker Pro" を有効化して下さい

en: Please note that MapQuest basemaps should also be used if MapQuest geocoding is selected!
ja_JP: MapQuest ジオコーディングが選択されている場合、MapQuest ベースマップを使用する必要があることに注意して下さい！

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on! If you want to use your license on another domain, please follow the tutorial at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
ja_JP: ライセンスは有効化されたドメインに固定されていることに注意下さい！別のドメインでライセンスを使用したい場合、<a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> のチュートリアルを参照下さい

en: Please note that in contrast to a personalized trial license you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> and get a reminder when your trial license has expired!
ja_JP: 個人用試用ライセンスとは異なり、<a href="%1s" target="_blank">サポートチケットを開き</a>試用ライセンスが期限切れになった時、あなたはリマインダーを受け取ることが出来ないことに、ご注意下さい。

en: Please note that the file readme-icons.txt within this directory is used for this check, so please make sure, that this file is available!
ja_JP: このチェック用に、このディレクトリ内のファイル readme-icons.txt が使用されることに注意下さい。よって、そのファイルが使用可能であることを確認して下さい！

en: Please note that unsaved input will not be passed to the new editor! Please click "OK" to switch the editor anyway or "Cancel" to go back and save first.
ja_JP: 保存していない入力値は新エディタに渡されないことにご注意下さい！"OK"をクリックしてエディタを切り換えるか、"キャンセル"をクリックし元に戻って最初に保存して下さい。

en: Please note: values in the column ID from import file will be ignored on bulk additions but are needed on bulk updates!
ja_JP: 注意: 一括追加ではインポートファイルの列 ID 中の値は無視されますが、一括更新では必要になります！

en: Please only enable this setting if (Google) maps do not show markers but the following error in the browser console instead: %1$s
ja_JP: (Google)マップにマーカーが表示されず、ブラウザコンソールに以下のエラーが表示された場合にのみこの設定を有効にして下さい。 %1$s

en: Please see the %1s for new features or the blog post on %2s for more details
ja_JP: 新しい機能については %1s を、詳細は %2s のブログ記事を参照下さい

en: Please select a map first!
ja_JP: 最初にマップを選択して下さい！

en: Please select basemap which should be used for minimaps
ja_JP: ミニマップに使用されるベースマップを選択して下さい

en: Please select icon to upload (allowed file types: %1$s)
ja_JP: アップロードするアイコンを選択して下さい (許可されるファイルのタイプ：%1$s)

en: Please select import file
ja_JP: インポートするファイルを選択

en: Please select order by and sort order for "List all layers" page
ja_JP: "全レイヤーを一覧"ページ用の並び順とソート順を選んで下さい

en: Please select order by and sort order for "List all markers" page
ja_JP: "全マーカーを一覧"ページ用の並び順とソート順を選んで下さい

en: Please select range - from %1$s to %2$s markers
ja_JP: 範囲を指定: %1$s 個 から %2$s 個までのマーカー

en: Please select the WMS layers which should be available when creating new markers/layers
ja_JP: 新マーカー/レイヤーの新規作成時に利用可能にしておく WMS レイヤーを選んで下さい

en: Please select the basemap which should be pre-selected as default for new markers and layers. Can be changed afterwards on each marker/layer.
ja_JP: 新マーカーとレイヤー用に既定として選ぶべきベースマップを選択して下さい。各マーカー/レイヤー上で後から変更出来ます。

en: Please select the basemaps which should be available in the control box.
ja_JP: コントロールボックス内で使いたいベースマップを選んで下さい

en: Please select the columns which should be available on the page "List all layers"
ja_JP: "全てのレイヤー一覧" のページで使える列を選んで下さい

en: Please select the columns which should be available on the page "List all markers"
ja_JP: "全てのマーカー一覧" のページで使える列を選んで下さい

en: Please select the layers, whose markers you would like to display on this multi layer map.
ja_JP: マーカーを表示するマルチレイヤーマップ用のレイヤーを選択して下さい

en: Please select the map you would like to add
ja_JP: 追加したいマップを選んで下さい

en: Please select the overlays which should be available in the control box.
ja_JP: コントロールボックスで使うオーバーレイを選んで下さい。

en: Please select your prefered directions provider. This setting will be used for the directions link in the panel on top of marker maps and for the action panel which gets attached to the popup text on each marker if enabled.
ja_JP: お好みのルート検索プロバイダを選んで下さい。この設定はマーカーマップのトップ上のパネル内の案内リンクと、有効化されていれば各マーカー上のポップアップテキストに付加される操作パネルに使われます。

en: Please use a FTP client to manually upload your icons to the following directory: %s
ja_JP: FTPクライアントを使って手動であなたのアイコンを下記のディレクトリにアップロードして下さい: %s

en: Please use hexadecimal color values
ja_JP: 16進のカラー値を使用して下さい

en: Please use the following options to further harden your API if needed:
ja_JP: 下記のオプションを使って API をさらに強化することが出来ます

en: Please use the following tools with care and consider making a database backup or export first, as most actions cannot be undone:
ja_JP: 下記のツールの多くは操作の取り消しが出来ない為、事前にデータベースのバックアップやエクスポートなどして、十分注意を払った上でご使用下さい。

en: Please use valid WordPress usernames as otherwise non-admins might not be able to access this map on backend (depending on your access settings)
ja_JP: 非管理者がこのマップのバックエンドにアクセス出来ない可能性があるため、有効な WordPress ユーザー名をご利用下さい (あなたのアクセス設定に従って)

en: Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a> for instructions how to submit your marker or layer maps to Wikitude.
ja_JP: Wikitude にマーカーやレイヤーを登録する手順は<a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a> を参照して下さい

en: Please visit Settings / Maps / Geolocate settings
ja_JP: 設定 / マップ / ジオロケーション に移動して下さい

en: Please visit Settings / Maps / Minimap settings
ja_JP: 設定 / マップ /ミニマップ に移動して下さい

en: Please visit Settings / Misc to disable MapsMarker.com backlinks
ja_JP: MapsMarker.com リンクを無効にするには、設定 / その他 に移動

en: Please visit Settings to change this globally
ja_JP: この設定をグローバルに変更する為には「設定」に移動して下さい

en: Plugin options updated on all subsites.
ja_JP: 全サブサイトで更新されたプラグインオプション

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Polygon options
ja_JP: ポリゴンのオプション

en: Popup anchor
ja_JP: ポップアップアンカー

en: Popup status
ja_JP: ポップアップステータス

en: Popup text
ja_JP: ポップアップテキスト

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル語

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja_JP: ポルトガル語(ブラジル)

en: Portuguese (Portugal)
ja_JP: ポルトガル語 (ポルトガル)

en: Position
ja_JP: 位置

en: Prepare existing maps strings (marker name, marker address, marker popuptext, layer name, layer address) for translation using the <a href="%1$s">%2$s plugin</a>.
ja_JP: プラグイン  <a href="%1$s">%2$s</a>を使って既存のマップ文字列の翻訳を準備して下さい。

en: Prerequisite failed - you need to install the plugins "WPML Multilingual CMS" and "WPML string translation" or "Polylang" first. See <a href="%1s" target="_blank">%2s</a> for more information.
ja_JP: 要件を満たしていません - プラグイン"WPML Multilingual CMS" 及び "WPML string translation" 又は "Polylang" を先にインストールする必要があります。詳細は、<a href="%1s" target="_blank">%2s</a>を参照下さい。

en: Pretty permalinks with customizable slug for fullscreen maps and APIs (e.g. %1$s)
ja_JP: フルスクリーンマップ及び API 用カスタムスラッグ付きプリティパーマリンク (例: %1$s)

en: Priority for layer maps
ja_JP: レイヤーマップの優先順位

en: Priority for marker maps
ja_JP: マーカーマップの優先順位

en: Privacy Policy
ja_JP: 個人情報保護方針

en: Private API key
ja_JP: プライベート API キー

en: Pro License Settings
ja_JP: Pro 版ライセンスの設定

en: Processing row %1$s from import file - a new layer would be created if test mode is set to off
ja_JP: インポートファイルの行 %1$s を処理中 - テストモードがオフに設定されている場合、新レイヤーが作成されます

en: Processing row %1$s from import file - a new marker would be created if test mode is set to off
ja_JP: インポートファイルの行 %1$s を処理中 - テストモードがオフに設定されている場合、新マーカーが作成されます

en: Processing row %1$s from import file - the layer with ID %2$s would be updated if test mode is set to off
ja_JP: インポートファイルの行 %1$s を処理中 - テストモードがオフに設定されている場合、レイヤー ID %2$s が更新されます

en: Processing row %1$s from import file - the marker with ID %2$s would be updated if test mode is set to off
ja_JP: インポートファイルの行 %1$s を処理中 - テストモードがオフの場合、マーカー  ID %2$s が更新されます

en: Processing row %1$s from import file - trying to create new layer
ja_JP: インポートファイルの行 %1$s を処理中 - 新レイヤーを作成中

en: Processing row %1$s from import file - trying to create new marker
ja_JP: インポートファイルの行 %1$s を処理中 - 新マーカーを作成中

en: Processing row %1$s from import file - trying to update layer ID %1$s
ja_JP: インポートファイルの行 %1$s を処理中 - レイヤー  ID %1$s を更新中

en: Processing row %1$s from import file - trying to update marker ID %1$s
ja_JP: インポートファイルの行 %1$s を実行中 - マーカー ID %1$s を更新中

en: Promotion graphic
ja_JP: 販売促進用画像

en: Promotion text
ja_JP: 販売促進用テキスト

en: Provider URL
ja_JP: プロバイダ URL

en: Provider name
ja_JP: プロバイダ名

en: Public API key
ja_JP: 公開 API キー

en: Public API key is invalid
ja_JP: 公開 API キーが無効

en: Public Key
ja_JP: 公開キー

en: Public transport (works only in some areas)
ja_JP: 公共交通(一部の地域のみ)

en: Punjabi (Arabic)
ja_JP: パンジャブ語 (アラブ文字)

en: Punjabi (Gurmukhi)
ja_JP: パンジャブ語 (グルムーキー文字)

en: QR Code
ja_JP: QR コード

en: QR cell size
ja_JP: QR セルサイズ

en: QR code
ja_JP: QR コード

en: QR code caching
ja_JP: QR コードのキャッシュ

en: QR code could not be generated!
ja_JP: QR コードが作成出来ませんでした！

en: QR code image for link to full screen map (%s)
ja_JP: フルスクリーンマップ (%s) へのリンクの QR コード画像

en: QR code image size
ja_JP: QR コード画像サイズ

en: QR code provider
ja_JP: QR コードのプロバイダ

en: QR code settings
ja_JP: QR コードの設定

en: QR codes with custom backgrounds
ja_JP: カスタム背景を持つ QR コード

en: QR gravity
ja_JP: QR 重力

en: QR rotation
ja_JP: QR 回転

en: QR size
ja_JP: QR サイズ

en: Quechua (Peru)
ja_JP: ケチュア語 (ペルー)

en: RESTful API allowing you to access some of the common core functionalities
ja_JP: RESTful API により、共通機能の核心部分にアクセスすることが出来ます

en: RSS via E-Mail
ja_JP: 電子メール経由の RSS

en: Radius
ja_JP: 半径

en: Radius in kilometer (km)
ja_JP: キロメートル半径

en: Rain
ja_JP: 雨

en: Rate Limit: %1$s out of %2$s/day
ja_JP: レート上限: %2$s/日の中 %1$s

en: Rate Limit: %s/day
ja_JP: レート上限: %s/日

en: Rate Limit: %s/month
ja_JP: レート上限: %s/月

en: Rate limit
ja_JP: レート上限

en: Rate limit savings and performance settings
ja_JP: レート上限の節減及び処理性能の設定

en: Rate limit: %1$s requests/%2$s and a maximum of %3$s requests/%4$s
ja_JP: レート上限: %1$s リクエスト/%2$s かつ最大 %3$s リクエスト/%4$s

en: Rate limit: %1$s requests/domain/%2$s and a maximum of %3$s requests/%4$s
ja_JP: レート上限: %1$s リクエスト/ドメイン/%2$s かつ 最大 %3$s リクエスト/%4$s

en: Rate limit: %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/%3$s
ja_JP: レート上限: %1$s トランザクション/月 かつ最大 %2$s リクエスト/%3$s

en: Rate plugin
ja_JP: プラグインを評価

en: Recent markers
ja_JP: 最近作成したマーカー

en: Recent markers list
ja_JP: 最近追加したマーカーのリスト

en: Recommendation: only enable this feature if your maps are accessible via https, which is required by the following browsers: %1$s. For more details, <a href="%2$s" target="_blank">please click here</a>
ja_JP: 推奨: 以下のブラウザで要求されている HTTPS によりマップがアクセス可能な場合のみ、この機能を有効にして下さい: %1$s 。詳細は、 <a href="%2$s" target="_blank">ココをクリックして下さい</a>

en: Recommended
ja_JP: 推奨

en: Referer (%1s) is invalid
ja_JP: 参照元 (%1s) が不正です

en: Referer (%1s) is not allowed
ja_JP: 参照元 (%1s) は許可されません

en: Reissue
ja_JP: 再発行

en: Reminiscent of hand drawn maps, the Stamen watercolor maps apply raster effect area washes and organic edges over a paper texture to add warm pop to any map. Watercolor was inspired by the <a href="%1$s" target="_blank">Bicycle Portraits project</a>. Thanks to <a href="%2$s" target="_blank">Cassidy Curtis</a> for his early advice. There are no related settings available - this map can be used out of the box.
ja_JP: 手書きマップを連想させる Stamen  Watercolor Maps ではマップに温かみを与える目的で、ラスタ効果を用いた領域塗り及び紙素材への有機エッジを適用します。水彩は <a href="%1$s" target="_blank">Bicycle Portraitsプロジェクト</a> からヒントを得ました。<a href="%2$s" target="_blank">Cassidy Curtis</a>氏の初期における助言に感謝します。関連する設定はありません - このマップは追加設定無しで使用出来ます。

en: Resellers
ja_JP: 再販業者

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Reset Settings
ja_JP: 設定をリセット

en: Rest API Keys Management
ja_JP: Rest API キーの管理

en: Restrict search results be from a particular country. You can pass alpha-2 or alpha-3 <a href="%1$s" target="_blank">ISO-3166 country codes</a>.
ja_JP: 特定の国からの検索結果を制限します。Alpha-2 又は Alpha-3 の <a href="%1$s" target="_blank">ISO-3166 国コード</a>を渡すことが可能です。

en: Retrieve POIs (Points of Interests) from database within this search radius in meters from the current location of the Wikitude user
ja_JP: Wikitude ユーザの現在位置からこの検索メートル半径内で、データベースから POI (Points of Interests)を取得

en: Revoke
ja_JP: 取り消す

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Romanian (Romania)
ja_JP: ルーマニア語 (ルーマニア)

en: Route type
ja_JP: ルート種別

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Satellite
ja_JP: 衛星画像

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save generated QR codes in the following directory for higher performance and for saving API calls:
ja_JP: 処理性能を高め API コール回数を節減する為、QR コードを以下のディレクトリに保存する

en: Scale Control
ja_JP: 縮尺制御

en: Scale control
ja_JP: 縮尺制御

en: Scottish Gaelic
ja_JP: スコットランドゲール語

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search completed - showing %d results below
ja_JP: 検索完了－%d の結果を以下に表示

en: Search completed, no results found (searchkey: %s, searchvalue: %s)
ja_JP: 検索完了、結果は見つかりませんでした (検索キー: %s、検索値: %s)

en: Search layers
ja_JP: レイヤーを検索

en: Search markers
ja_JP: マーカーを検索

en: Search radius (in meter)
ja_JP: 検索半径 (メートル)

en: Search result
ja_JP: 検索結果

en: Search within a particular country
ja_JP: 特定の国から検索

en: Secret Token
ja_JP: 秘密トークン

en: Security check failed - please call this function from the according admin page!
ja_JP: セキュリティチェックに失敗 - この関数を関連する管理ページからコールして下さい

en: Security options
ja_JP: セキュリティオプション

en: Separator lines
ja_JP: セパレータ行

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
ja_JP: セルビア語 (キリル文字, ボスニアヘルツェゴビナ)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
ja_JP: セルビア語 (キリル文字, セルビア)

en: Serbian (Latin, Serbia)
ja_JP: セルビア語 (ラテンアルファベット, セルビア)

en: Service provider used for creating QR codes for links to full screen maps
ja_JP: 最大画面マップへのリンク用QRコードを作成する際に使用するサービスプロバイダ

en: Sesotho sa Leboa
ja_JP: 北ソト語

en: Set it to false if you do not want popups to close when user clicks the map.
ja_JP: ユーザがマップをクリックした際にポップアップを閉じたくない場合は偽に設定

en: Set it to false if you do not want the map to do panning animation to fit the opened popup.
ja_JP: 開かれたポップアップに合わせる為パンする動作をマップにさせたくない場合、偽に設定

en: Set it to false if you do not want the map to zoom beyond min/max zoom and then bounce back when pinch-zooming.
ja_JP: マップがズームレベルの最小/最大を超えてズームしてしまい、ピンチズームした時に元に戻ってしまう事を望まない場合は偽に設定して下さい

en: Set to 0 if you do not want to assign new markers to a layer
ja_JP: 新マーカーをレイヤーに割付けたくない場合は 0 に設定

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
ja_JP: ベータ版へのアップグレードを容易にしたい場合、有効に設定して下さい

en: Set to enabled if you want to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only (user capability activate_plugins).
ja_JP: ツール、設定、サポートへのメニューリンクを管理者だけに見せる (ユーザ権限 activate_plugins) 場合だけでなく、バックリンクとロゴ全てを削除したい場合にも、有効にして下さい。

en: Set to false if you want to use basemaps produced with maptiler for example
ja_JP: 例えば MapTiler で作成されたベースマップを使いたい場合はfalse にセットして下さい

en: Set to false if you want to use overlays produced with maptiler for example
ja_JP: 例えば MapTiler により作成されたオーバーレイを使用したい場合、偽に設定します

en: Sets whether the minimap should have a button to minimise it
ja_JP: ミニマップに最小化用のボタンを付けるかどうか

en: Sets whether the minimap should have an animated zoom. (Will cause it to lag a bit after the movement of the main map.)
ja_JP: ミニマップにアニメーションズームを付けるかの設定 (メインマップを動かすと少しだけ遅れを生じる)

en: Sets whether the minimap should hide automatically if the parent map bounds does not fit within the minimap bounds. Especially useful when zoomLevelFixed is set.
ja_JP: 親マップの領域がミニマップの領域に入らない場合、ミニマップを自動で非表示にするかどうかの設定。zoomLevelFixed が設定されている時に特に便利です。

en: Setswana
ja_JP: セツワナ語

en: Setting this option to header+inline-javascript is required, if maps should be displayed withing a jQuery mobile framework.
ja_JP: jQuery移動フレームワークで表示される場合、このオプションをheader+inline-javascriptに設定することが必要とされる。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings below will be applied to all GPX tracks added to marker or layer maps.
ja_JP: 下記設定はマーカー又はレイヤーマップに追加された GPX トラック全部に適用されます

en: Settings have been successfully updated!
ja_JP: 設定は正しく更新されました！

en: Settings updated - you successfully switched to the advanced editor!
ja_JP: 設定は更新されました。上級エディタに正しく切り替わりました

en: Settings updated - you successfully switched to the simplified editor!
ja_JP: 設定は更新されました。簡易エディタに正しく切り替わりました

en: Shadow anchor
ja_JP: シャドーアンカー

en: Shadow icon
ja_JP: シャドーアイコン

en: Shadow size
ja_JP: シャドーサイズ

en: Short name
ja_JP: 短縮名

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Shortcode API reference
ja_JP: API リファレンスについてのショートコード

en: Shortcode and API links
ja_JP: ショートコードと API リンク

en: Shortcode to add markers or layers into articles or pages  - Example: [<strong>mapsmarker</strong> marker="1"].<br/> Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into posts/Pages, the shortcode on these specific articles/pages has to be changed also manually - otherwise these markers/layers will not be show on frontend!
ja_JP: マーカー又はレイヤーを文書やページに追加する為のショートコード - 例:  [<strong>mapsmarker</strong> marker="1"].<br/> 注意: 投稿/ページにショートコードを埋め込んだ後でショートコードを変更した場合、指定の文書/ページ上のショートコードは手動で変更する必要があります - そうしないと、マーカー/レイヤーはフロントエンドに表示されません！

en: Shortest
ja_JP: 最短

en: Show API links for all markers
ja_JP: 全マーカーに関する API リンクを表示

en: Show GeoRSS subscribe link
ja_JP: GeoRSS 購読リンクを表示

en: Show attribution link
ja_JP: 帰属表示リンクを表示

en: Show detailed results for each row
ja_JP: 各行について詳細を表示

en: Show embedded map in full-screen mode
ja_JP: エンベッドされたマップをフルスクリーンモードで開く

en: Show errorTile-images if map could not be loaded?
ja_JP: マップがロード出来ない時にエラータイル画像を表示しますか？

en: Show icons
ja_JP: アイコンを表示

en: Show list of markers below map
ja_JP: マップの下にマーカーのリストを表示

en: Show marker creation time
ja_JP: マーカー作成時刻を表示

en: Show marker name for the browser tooltip that appear on marker hover (tooltip is always hidden if marker name is empty).
ja_JP: マーカーが通過した時に現れるブラウザーツールチップ用のマーカー名を表示(ツールチップはマーカー名が空の時は常に隠されています)。

en: Show markers from other layers on this map
ja_JP: このマップ上に他のレイヤーからマーカーを表示

en: Show me where I am
ja_JP: 私の位置を表示して下さい

en: Show minimap
ja_JP: ミニマップを表示

en: Show popuptext
ja_JP: ポップアップテキストを表示

en: Show traffic layer?
ja_JP: 交通渋滞レイヤーを表示？

en: Since July 11 2016, MapQuest requires to <a href="%1$s" target="_blank">sign up for a plan on their Developer Network</a> if you want to use their maps on your site!
ja_JP: 2016年7月11日より、MapQuest では、マップを使用する際 <a href="%1$s" target="_blank">開発者ネットワーク上のプランへの登録</a> が要求されます

en: Since June 22nd 2016 <a href="%1$s" target="_blank">Google requires a Google Maps API key</a> when using any Google Map service on your website.
ja_JP: 2016年6月22日より、Google Maps サービスをあなたのウェブサイト上で使用する時には<a href="%1$s" target="_blank">Google Maps  APIキーが要求されます</a>

en: Since pro v1.5 QR code images are also cached for a higher performance.
ja_JP: 処理性能向上の為、Pro 版 v1.5 より QR コード画像がキャッシュされるようなりました

en: Sindhi (Arabic)
ja_JP: シンド語 (アラビア語)

en: Sinhala
ja_JP: シンハラ語

en: Size for high-resolution iPad
ja_JP: 高解像度iPad用のサイズ

en: Size for high-resolution iPhone and iPod touch
ja_JP: iPhone 及び iPod touch 用高解像度サイズ

en: Size for iPad
ja_JP: iPad 用サイズ

en: Size for iPhone 5 and iPod 5
ja_JP: iPhone 5 及び iPod 5 用のサイズ

en: Size for iPhone and iPod touch
ja_JP: iPhone 及び iPod touch 用サイズ

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovenian
ja_JP: スロベニア語

en: Smoothly split / merge cluster children when zooming and spiderfying.
ja_JP: ズームして蜘蛛化する時に子クラスタを滑らかに分割/合併する

en: Solution
ja_JP: ソリューション

en: Sort order
ja_JP: 並べ替え順

en: Sort order for active layers in controlbox
ja_JP: コントロールボックスの中でアクティブなレイヤーについてのソート順

en: Sort order for inactive layers in controlbox
ja_JP: コントロールボックス内でのアクティブでないレイヤーの並べ替え順位

en: Sounds good! I will try it now
ja_JP: 良さそうですね！今からそれを試してみます。

en: Source
ja_JP: 移動元

en: Sources
ja_JP: データ元

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Spanish (Mexico)
ja_JP: スペイン語 (メキシコ)

en: Spanish (Spain)
ja_JP: スペイン語 (スペイン)

en: Spanish (United States)
ja_JP: スペイン語 (米国)

en: Specific layer to use
ja_JP: 使用する特定レイヤー

en: Specify from which data sources you would like to receive results:
ja_JP: 結果を取得するデータ元を指定して下さい

en: Stamen Maps
ja_JP: Stamen マップ

en: Stamen Terrain
ja_JP: Stamen 地形図

en: Stamen Terrain map settings
ja_JP: Stamen Terrain マップの設定

en: Stamen Toner map settings
ja_JP: Stamen Toner マップの設定

en: Stamen Watercolor map
ja_JP: Stamen Watercolor マップ

en: Start
ja_JP: 開始

en: Start a free 30-day-trial of Maps Marker Pro without any obligation. You can switch back to the free version anytime.
ja_JP: Maps Marker Pro の一切の義務を伴わない30日間の無償試用を始めて下さい。いつでも、無償版に変更出来ます。

en: Start anonymous free 30-day trial period
ja_JP: 匿名で30日間の試用を開始する

en: Start icon
ja_JP: 開始のアイコン

en: Start personalized free 30-day trial period
ja_JP: 30日の試用期間を開始

en: Starting the processing of %1$s rows (skipping header row)
ja_JP: 行 %1$s の処理を開始 (ヘッダ行をスキップ)

en: Starting time
ja_JP: 開始時刻

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Stroke opacity
ja_JP: ストロークの透過度

en: Stroke width in pixels
ja_JP: ストロークのピクセル幅

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Styled maps allow you to customize the presentation of the standard Google base maps, changing the visual display of such elements as roads, parks, and built-up areas.
ja_JP: スタイルマップを使うことによって、道路、公園、建造物などの視覚的表現法を変化させることで、標準の Google ベースマップの外観をカスタマイズすることが可能になります。

en: Styles
ja_JP: スタイル

en: Subdomain names
ja_JP: サブドメイン名

en: Subscribe to markers
ja_JP: マーカーを購読

en: Subscribe to markers via GeoRSS
ja_JP: GeoRSS 経由でマーカーを購読

en: Subscriber (Capability read)
ja_JP: 購読者 (権限 read)

en: Success
ja_JP: 成功

en: Support
ja_JP: サポート

en: Support for conditional css loading
ja_JP: 条件付 css 読込みに対応

en: Support for responsive designs
ja_JP: レスポンシブ対応

en: Support for subdomains?
ja_JP: サブドメインに対応しているか？

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Swedish (Sweden)
ja_JP: スウェーデン語 (スウェーデン)

en: Tab/hidden div compatibility
ja_JP: タブ/非表示 div への適合性

en: Tagalog
ja_JP: タガログ語

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Tajik (Cyrillic)
ja_JP: タジク語 (キリル文字)

en: Tamil
ja_JP: タミール語

en: Target
ja_JP: 移動先

en: Tatar (Cyrillic)
ja_JP: タタール語 (キリル文字)

en: Telugu
ja_JP: テルグ語

en: Temperature
ja_JP: 温度

en: Terms of Service
ja_JP: サービス規約

en: Terrain
ja_JP: 地形

en: Test
ja_JP: テスト

en: Test mode
ja_JP: テストモード

en: Text after list of markers
ja_JP: マーカー一覧の後のテキスト

en: Text after map:
ja_JP: 地図以後のテキスト:

en: Text before list of markers
ja_JP: マーカー一覧の前のテキスト

en: Text before map:
ja_JP: マップ以前のテキスト:

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: The API functions are automatically included when Maps Marker Pro loads and they will be available by the time add-ons are loaded.
ja_JP: Maps Marker Pro が読み込まれると API 関数が自動で組み込まれ、アドオンが読み込まれる前に有効になります。

en: The GPX file at %s could not be found!
ja_JP: %s に GPX ファイルが見つかりませんでした！

en: The GPX file could not be loaded due to the following error:<br/>%s!
ja_JP: GPX ファイルは、以下のエラーにより読み込まれませんでした:<br/>%s！

en: The GPX panel status for the selected markers has been successfully updated
ja_JP: 選択されたマーカーの GPX パネルのステータスは、正しく更新されました。

en: The JS Events API has three main methods which can be used to access the maps by javascript code. Basically, you are free to apply any capability on the <span>Map</span> object existed in the <a href="%1$s" target="_blank">Leaflet library reference</a>.
ja_JP: JS Events API には、Javascript コードでマップにアクセスする際に使用可能な3つのメインメソッドがあります。基本的には、<a href="%1$s" target="_blank">Leafletライブラリリファレンス</a> にある <span>Map</span> オブジェクトについて自由に機能追加出来ます。

en: The MMPAPI class provides developers with a future-proof way to access some of the common core functionalities in Maps Marker Pro.
ja_JP: MMPAPI クラスを使って、Maps Marker Pro の共通コア機能のいくつかにアクセスさせる最新の手段を開発者に提供することが可能になります

en: The PHP extension %1$s is not enabled on your server - this means that import and export will not work! Please contact your admin for more details.
ja_JP: PHP 拡張 %1$s は、あなたのサーバ上で有効になっていません - この為にインポート及びエクスポート機能が動作しません！詳細は、管理者にお問合せ下さい。

en: The PHP extension php_zip is not enabled on your server - this means that .xlsx or .ods files cannot be handled. Please contact your admin for more details.
ja_JP: PHP 拡張 php_zip があなたのサーバで有効になっていません - これは .xlsx や .ods ファイルを取り扱うことが出来ないことを意味します。詳細は、管理者にお問合せ下さい。

en: The QR code images cache at %1$s has been successfully cleared.
ja_JP: %1$s にあるQRコード画像のキャッシュは消去されました

en: The URL to GPX track for all layers has been successfully updated
ja_JP: 「URLからGPXトラック」は、正しく更新されました。

en: The URL to GPX track for the selected markers has been successfully updated
ja_JP: 選択されたマーカーの「URLからGPXトラック」は、正しく更新されました

en: The URL to the custom icons shadow image. If empty, no shadow image will be used (even if the option above is set to default).
ja_JP: カスタムアイコンのシャドー画像への URL 。空の場合、シャドー画像は使用されません (上記オプションが既定設定されていても)

en: The WMS status for all layers has been successfully updated
ja_JP: 全レイヤーの WMS ステータスが正しく更新されました

en: The WMS status for the selected markers has been successfully updated
ja_JP: 選定されたマーカーの WMS ステータスが正しく更新されました

en: The actual distance value is only shown if sort by "distance from layer center" or "distance from current position" is selected
ja_JP: "レイヤー中央からの距離" 又は "現在位置からの距離" による並べ替えが選択されている場合のみ、実距離が表示されます。

en: The angle of the QR Code rotation. Allowed angles: 0/90/180/270.
ja_JP: QR コードの回転角。使用出来る角度: 0/90/180/270

en: The base domain from which to load the Google Maps API. If you want to change the language of the Google Maps interface (buttons etc) only, please change the option "Google language localization" above.
ja_JP:  Google Maps  API を読み込むベースドメイン。Google Maps インターフェース (例えばボタン) だけの言語を変更したい場合、オプション "Google 言語ローカライズ" を変更して下さい。

en: The basemap for all layers has been successfully set to %1$s
ja_JP: 全レイヤーのベースマップは正しく %1$s に設定されました

en: The basemap for the selected markers has been successfully set to %1$s
ja_JP: 選定されたマーカーのベースマップは正しく %1$s に設定されました

en: The basemap.at integration is disabled by default - if you enable those basemaps via "Available basemaps in controlbox", please be aware that only the area of Austria is covered!
ja_JP: basemap.at 統合は、既定で無効になっています - "コントロールボックス内で使用出来るベースマップ" 経由でベースマップを有効にする場合、オーストリアの領域のみ網羅されていることにご注意下さい

en: The clustering status for all layers has been successfully updated
ja_JP: 全レイヤーのクラスタステータスは正しく更新されました

en: The community of OpenStreetMap is diverse, passionate, and growing every day. Its contributors include enthusiast mappers, GIS professionals, engineers running the OSM servers, humanitarians mapping disaster-affected areas, and many more. To learn more about the community, see the <a href="%1$s" target="_blank">user diaries</a>, <a href="%2$s" target="_blank">community blogs</a>, and the <a href="%3$s" target="_blank">OSM Foundation</a> website.
ja_JP: OpenStreetMap コミュニティは日々拡張し、熱くなり、成長しています。貢献者には、熱心なマップ製作者、GIS 専門家、OSM サーバを運用する技術者、災害を受けた地域のマップを制作している人道主義者、並びその他多数が含まれます。コミュニティについての詳細は、<a href="%1$s" target="_blank">ユーザ日記</a>、 <a href="%2$s" target="_blank">コミュニティブログ</a>、並び <a href="%3$s" target="_blank">OSM Foundation</a> のウェブサイトを参照下さい。

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See <a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">this page</a> for more details.
ja_JP: culture パラメータでは、地理要素、場所の名前、そして Bing マップ画像上のマップラベル向けの culture の言語が選択出来ます。対応済み cultures 向けに、ストリート名は local culture 用にローカライズされています。例えば、フランス内の地名をリクエストすると、ストリート名はフランス語にローカライズされます。それ以外にローカライズされた、例えば国名のようなデータ用には、ローカライズのレベルは各 culture で変化します。 例えば、culture コードの全部に"アメリカ合衆国" 向けのローカライズされた名前があるわけではありません。 詳細は<a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">こちらのページ</a> を参照。.

en: The desired image width returned in the response. If empty, the width of the image from image url will be used.
ja_JP: 返答時に希望する画像幅。空の場合、画像URLより得た画像幅が使用される。

en: The development of Maps Marker Pro respectively Leaflet Maps Marker was originally initiated at an Open Data Hackathon in Vienna/Austria in 2011. The idea was to provide an easy way to share locations using the map provided by the City of Vienna.
ja_JP: Maps Marker Pro と Leaflet Maps Marker それぞれ元は2011年オーストリアのウィーンにあるオープンデータハッカソンにおいて開発されました。そのアイデアの元は、ウィーン市より提供されたマップを使って位置を共有することでした。

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
ja_JP: 位置結果を返す範囲 (メートル)。半径のバイアスを設定することより領域を指定出来ますが、結果を完全に指定領域内に制限することは出来ないこともあります。

en: The fallback geocoding provider is used automatically if the main geocoding provider is unavailable
ja_JP: メインのジオコーディングプロバイダが指定されていない場合、フォールバック用のジオコーディングプロバイダが自動的に使用されます

en: The following features are not supported for multi layer maps: adding markers directly and dynamic preview on backend.
ja_JP: 下記の機能はマルチレイヤーマップで利用出来ません: マーカーの直接追加、バックエンドでの動態的プレビュー

en: The following screenshot was taken with the advanced editor enabled:
ja_JP: 以下のスクリーンショットは上級エディタを有効にして取得したものです:

en: The following settings only need to be changed if you experience any compatibility issues with your theme or other plugins.
ja_JP: 使用中のテーマ又はプラグインと互換性の問題がある場合のみ、以下の設定を変更する必要があります

en: The following settings will be used for all marker and layer maps
ja_JP: 以下の設定はマーカーマップ及びレイヤーマップ全部に適用されます

en: The height of the minimap in pixels.
ja_JP: ミニマップのピクセル高さ

en: The height of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
ja_JP: 折りたたんだときの、トグルマーカーとミニマップのピクセル高さ

en: The icon for the selected markers has been successfully updated
ja_JP: 選択されたマーカーのアイコンが正しく更新されました

en: The icon is displayed in the cam view of Wikitude to indicate a marker - 32x32 pixel, transparent PNG
ja_JP: アイコンは Wikitude のカムビューに表示され、マーカーを表示します - 32x32 ピクセル、透過 PNG

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
ja_JP: バックエンドかつ (又は) フロントエンド上のマップで使用する言語。Google Maps 及び Bing マップ用言語は関連するベースマップ設定ページで別個に設定することが可能であることをご理解下さい。

en: The language in which to return results. <a href="%1$s" target="_blank">See the list of supported domain languages</a>. If you set a specific language at Settings / Google / "Google language localization", that language will also be used for Google Geocoder. If no language is set, the current WordPress locale (%2$s) will be used.
ja_JP: 結果を返す時に使用する言語。<a href="%1$s" target="_blank">使用可能なドメイン言語の一覧を参照</a>。設定 / Google / "Google 言語ローカライゼーション" で特定の言語を設定した場合、その言語が Googleジオコーダー用に使用されます。言語設定されていない場合、現在のWordPressロケール (%2$s) が使用されます。

en: The layer ID %1$s has been successfully changed to ID %2$s, all assigned markers have been updated too. Please keep in mind that posts, pages, widgets or template files using a Maps Marker Pro shortcode with the old layer ID have to be updated manually!
ja_JP: レイヤー ID %1$s は  ID %2$s に正しく変更され、割付けられた全マーカーも更新されました。旧いレイヤー ID を用いて Maps Marker Pro ショートコードで作成された投稿、ページ、ウィジェット又はテンプレートファイルは、手動で更新する必要があります！

en: The layer has been successfully duplicated - new ID: %1$s
ja_JP: レイヤーが正しく複製されました - 新 ID: %1$s

en: The layer with the ID %1$s has been successfully deleted
ja_JP: レイヤー ID %1$s は正しく削除されました

en: The layer with the ID %1$s has been successfully published
ja_JP: レイヤー ID %1$s は正しく公開されました

en: The layer with the ID %1$s has been successfully updated
ja_JP: レイヤー ID %1$s は正しく更新されました

en: The list marker-status for all layers has been successfully updated
ja_JP: 全レイヤー用のリスト marker-status は正しく更新されました

en: The list of "Active shortcodes with invalid map IDs" has been deleted!
ja_JP: "無効なマップ IDを持つアクティブなショートコード"のリストが削除されました！

en: The list of markers below layer maps in Maps Marker Pro allows you use dynamic paging, searching and sorting - making the list more usable for your visitors. The list can also be sorted based on the current position of the user viewing the map:
ja_JP: Maps Marker Pro のレイヤーマップに付随するマーカー一覧を使って、動的なページ分け、検索と並び替えが出来るようになり、サイト訪問者に対してマーカー一覧をより使い易いものにすることが可能です。

en: The logo is displayed on the left bottom corner on Wikitude when an icon is selected - 96x96 pixel, transparent PNG
ja_JP: ロゴはアイコンが選択された時に Wikitude の左下隅に表示されます。- 96x96ピクセル、透過 PNG

en: The map size for all layers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
ja_JP: 全レイヤーのマップサイズは次のようにセットされました。幅 =  %1$s %2$s 高さ = %3$s px

en: The map size for all markers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
ja_JP: 全てのマーカー用のマップサイズは次のようにセットされました。幅 =  %1$s %2$s 高さ = %3$s px

en: The marker ID %1$s has been successfully changed to ID %2$s
ja_JP: マーカー ID %1$s は ID %2$sに正しく変更されました

en: The marker has been successfully duplicated - new ID: %1$s
ja_JP: マーカーは正しく複製されました。新しい ID は、%1$s です。

en: The marker with the ID %1$s has been successfully deleted
ja_JP: マーカー ID %1$s は正しく削除されました

en: The marker with the ID %1$s has been successfully published
ja_JP: マーカー ID %1$s は正しく公開されました

en: The marker with the ID %1$s has been successfully updated
ja_JP: マーカー ID %1$s は正しく更新されました

en: The markers listed in the table below are assigned to layer(s) that do not exist (anymore). Those markers might not show up on maps as intended.
ja_JP: 下表に表示されているマーカーは、(もはや)存在しないレイヤーに割当られています。これらのマーカーは意図したようにマップに表示されないかもしれません

en: The max number of pixels a user can shift his finger during touch for it to be considered a valid tap.
ja_JP: タッチ操作時に正常なタップと認識されるよう、ユーザが指をズラすことが出来るピクセル最大値

en: The maximum radius that a cluster will cover from the central marker (in pixels). Decreasing will make more smaller clusters.
ja_JP: 中央マーカーからクラスタが覆うことの出来る半径の最大値 (ピクセル)。減少すれば、クラスタが小さくなります。

en: The number of layer per page that should be listed in the table on the "list all layers"-page on backend
ja_JP: "全レイヤーのリスト表示"の表でリストされるべきページ当りのレイヤー数 - バックエンドのページ

en: The number of markers per page that should be listed in tables on the "list all markers"- and "layer edit"-pages on backend
ja_JP: "全マーカーを一覧"の表で表示されるページ当りのマーカー数 - 及びバックエンドにおける"レイヤー編集"のページ数

en: The number of tiles that should be pre-loaded beyond the edge of the visible map. This makes it less likely to see the blank background behind tile images when panning a map. This may also be a fractional number, set to 0 for disabling this feature.
ja_JP: 表示中のマップの縁を越えてプリロードすべきタイルの数。これによりマップをパンした時にタイル画像の背後に空の背景が見えることが少なくなります。この数は分数のときもあります。この機能を無効にする場合は 0 に設定します。

en: The offset applied to the zoom in the minimap compared to the zoom of the main map. Can be positive or negative.
ja_JP: メインマップのズームに対するミニマップのズームのオフセット値。正又は負。

en: The opacity of the markers.
ja_JP: マーカーの透過度

en: The opacity of the tile layer.
ja_JP: タイルレイヤーの透過度

en: The options "order by distance from current position" and "order by distance from layer center" are only available in the pro version!
ja_JP: "現在位置からの距離により並べ替え" 及び "レイヤー中心からの距離により並べ替え" オプションは Pro 版でのみ有効です！

en: The overlays status for all layers has been successfully updated
ja_JP: 全レイヤーのオーバーレイステータスが正しく更新されました

en: The overlays status for the selected markers has been successfully updated
ja_JP: 選定されたマーカーのオーバーレイステータスが正しく更新されました

en: The plugin "Leaflet Maps Marker" is inactive on this site and therefore this API link is not working.<br/><br/>Please contact the site owner (%1s) who can activate this plugin again.
ja_JP: このサイトではプラグイン "Leaflet Maps Marker"が無効なので API リンクが動作しません。<br/><br/>このプラグインを再度有効化することの出来るサイトの持ち主 (%1s) にお問合せ下さい。

en: The plugin "Maps Marker Pro" is inactive on this site and therefore this API link is not working.<br/><br/>Please contact the site owner (%1s) who can activate this plugin again.
ja_JP: プラグイン"Maps Marker Pro"はこのサイトで無効なのでこの API は動作しません。<br/><br/>このプラグインを再度有効に出来るサイト所有者 (%1s) に問合せ下さい。

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s). Can be retrieved for any location by switching to advanced editor on backend for example.
ja_JP: 位置情報の取得を希望する地点。緯度経度で指定しなければなりません (例 %1$s)。例えばバックエンドの上級エディタに切り換えることでどの地点でも取得が可能です。

en: The popup status for the selected markers has been successfully updated
ja_JP: 選定されたマーカーのポップアップステータスが更新されました

en: The popup text for the selected markers has been successfully updated
ja_JP: 選定されたマーカーのポップアップテキストが更新されました

en: The position of the control (one of the map corners).
ja_JP: 制御の位置(マップ四隅の一つ)

en: The position of the filter controlbox for all maps.
ja_JP: 全マップに対するフィルタコントロールボックスの位置

en: The position of the fullscreen button (one of the map corners).
ja_JP: フルスクリーンボタンの位置 (マップ四隅の一つ)

en: The position of the geolocate button (one of the map corners).
ja_JP: geolocateボタンの位置(マップ四隅の一つ)

en: The position of the home button (one of the map corners).
ja_JP: ホームボタンの位置 (マップ四隅の一つ)

en: The priority of maps relative to other URLs on your site
ja_JP: あなたのサイト上の他の URL に対する相対的なマップの優先順位

en: The pro plugin package could not be downloaded automatically. Please download the plugin from <a href="%1s">%2s</a> and upload it to the directory /wp-content/plugins on your server manually
ja_JP: Pro 版のプラグインパッケージは自動でダウンロード出来ませんでした。<a href="%1s">%2s</a> からプラグインをダウンロードして、あなたのサーバのディレクトリ  /wp-content/plugins へ手動でアップロードして下さい。

en: The rate with which the inertial movement slows down, in pixels/second
ja_JP: 慣性移動量の低下率をピクセル/秒で

en: The request method %1s is not allowed
ja_JP: 要求方式 %1s は許可されていません

en: The selected layers (IDs %1$s) have been deleted and the markers have been assigned to %2$s
ja_JP: 選択されたレイヤー (ID %1$s )は削除され、マーカーは %2$sへアサインされました。

en: The selected layers (IDs %s) and all assigned markers have been deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
ja_JP: 選択されたレイヤー (ID %s) と割付けられているマーカーは全て削除されました。 (もしくは、マーカーがマルチレイヤーに割付けられている場合は参照が削除されました。)

en: The selected layers have been duplicated. New layer IDs:
ja_JP: 選択されたレイヤーは複製されました、新レイヤー ID :

en: The selected markers have been assigned to the selected layer
ja_JP: 選択されたマーカーは選択されたレイヤーに割付けられました

en: The selected markers have been deleted
ja_JP: 選択されたマーカーは削除されました

en: The selected markers have been duplicated. New marker IDs:
ja_JP: 選択したマーカーを複製しました。新マーカー ID:

en: The specified user already has API keys or the specified user does not exist.
ja_JP: 指定ユーザは既に API キーを持っている、又は指定ユーザが存在しません

en: The top left x position of the QR Code. (Measured in pixels)
ja_JP: QRコードの左上の x 座標 (ピクセル値)

en: The top left y position of the QR Code. (Measured in pixels)
ja_JP: QRコードの上左の y 位置 (ピクセル値)

en: The type of record is referred to as its layer. All records are indexed into the layers.
ja_JP: 記録の型は記録のレイヤーとして参照されます。全記録はレイヤー別にインデックスされます。

en: The width of the minimap in pixels.
ja_JP: ミニマップのピクセル幅

en: The width of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
ja_JP: 折りたたんだときの、トグル・マーカーとミニマップのピクセル幅

en: The width/height of the Visual QR Code (minimum: 124 pixel)
ja_JP: Visual QR コードの幅/高さ (最小値: 124ピクセル)

en: The x-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
ja_JP: アイコンの "チップ" の x 座標 (左上隅からの相対位置)

en: The x-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
ja_JP: シャドーアイコンの "チップ" の x 座標 (左上隅からの相対位置)

en: The x-coordinates of the icons in pixel
ja_JP: アイコンの ｘ 座標ピクセル値

en: The x-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
ja_JP: 自動パンが実行された後のポップアップとマップビューの端との間の余白の x 座標

en: The x-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
ja_JP: ポップアップアンカーの x 座標 (左上隅からの相対位置)

en: The x-coordinates of the shadow in pixel
ja_JP: シャドーの x 座標ピクセル値

en: The y-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
ja_JP: アイコンの"tip"の ｙ 座標 (左上隅からの相対位置)

en: The y-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
ja_JP: シャドーアイコンの "tip" の y 座標 (左上隅からの相対位置)

en: The y-coordinates of the icons in pixel
ja_JP: アイコンの y 座標ピクセル値

en: The y-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
ja_JP: 自動パンが実行された後のポップアップとマップビューの端との間の余白の y 座標

en: The y-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
ja_JP: ポップアップアンカーの y 座標 (左上隅からの相対位置)

en: Their map tiles are made available as part of the <a href="%1$s" target="_blank">CityTracking project</a>, funded by the <a href="%2$s" target="_blank">Knight Foundation</a>, in which Stamen is building web services and <a href="%3$s" target="_blank">open source tools</a> to display public data in easy-to-understand, highly visual ways.
ja_JP: そのマップタイルは、<a href="%2$s" target="_blank">Knight基金</a>により資金援助された  <a href="%1$s" target="_blank">CityTrackingプロジェクト</a> の一部として利用可能になっています。当該プロジェクトにおいて、Stamenはウェブサービス及び、公共データを分かり易くかつ、高度な可視技術を用いて表示する為の <a href="%3$s" target="_blank">オープンソースツール</a>を構築しています。

en: There are no related settings available - the empty basemap can be used out of the box if the related checkbox at "Available basemaps in control box" has been checked.
ja_JP: 関連する設定がありません - "コントロールボックス中で使用出来るベースマップ"の中で該当するチェックボックスがチェックされている場合は、空のベースマップを追加設定無しで使用出来ます。

en: There is no changelog available.
ja_JP: 変更ログは存在しません。

en: These high-contrast black and white maps were first featured in the <a href="%1$s" target="_blank">Dotspotting project</a>. They are perfect for data mashups and exploring river meanders and coastal zones. Available in six flavors:
ja_JP: これらの高コントラスト"Black and White"マップは元々  <a href="%1$s" target="_blank">Dotspottingプロジェクト</a> で導入されました。そのマップはデータマッシュアップや河川の蛇行及び海岸領域の探索には最適でした。6種類の色合いが使用可能です:

en: This base domain is also used for Google Maps Directions.
ja_JP: べーすドメインは Google Maps ルート検索にも使用されます

en: This feature is available in the pro version only! Click here to find out how you can start a free 30-day-trial easily
ja_JP: この機能は Pro 版のみに有効です！ココをクリックすれば、30日間の無料試用期間を簡単に始める方法が分かります

en: This is a default description.
ja_JP: これは既定の説明です。

en: This is a multi-layer map - markers cannot be assigned to this layer directly
ja_JP: これはマルチレイヤーマップです - このレイヤーに直接マーカーを割付けることは出来ません

en: This is a multi-layer map - markers cannot be exported from this layer directly
ja_JP: これはマルチレイヤーマップです - このレイヤーから直接マーカーをエクスポートすることは出来ません

en: This is a multi-layer map - please select markers from included sublayers
ja_JP: これはマルチレイヤーマップです - 包含するサブレイヤーからマーカーを選択して下さい。

en: This is the reason, why the successor map <a href="%1$s" target="_blank">basemap.at</a> - which covers the whole of Austria and which is also available as Open Data - can be used within this plugin.
ja_JP: この理由から、後継のマップ <a href="%1$s" target="_blank">basemap.at</a> が - オーストリア全域及びオープンデータとしても入手可 - このプラグインで使用出来るのです。

en: This layer cannot be converted into a multi-layer-map as %1$s markers have been directly assigned to this layer.
ja_JP: %1$s 個のマーカーが直接このレイヤーに割当られているので、このレイヤーをマルチレイヤーマップに変換することは出来ません

en: This license is active.
ja_JP: このライセンスはアクティブです

en: This message will disappear once the database downgrade has been completed.
ja_JP: データベースのダウングレードが完了すれば、このメッセージは消えます。

en: This message will disappear once the pro version has been activated or deleted from your server (via the WordPress Plugins page!)
ja_JP: Pro 版が有効化又はサーバから削除 (WordPressのプラグインページ経由で！) された場合、このメッセージは消えます

en: This notice will be removed if the option <a href="%1$s">"Google Maps JavaScript API" has been enabled and a "Google Maps Javascript API key" has been set</a> or automatically after the next plugin update.
ja_JP: オプション <a href="%1$s">"Google Maps JavaScript API" が有効かつ "Google Maps Javascript API キー" が設定されている</a>、又は次回のプラグインのアップデート時に自動的に、この注意は削除されます。

en: This setting has no effect if marker tooltips available since v3.0 are enabled (see related section %1$s).
ja_JP: v3.0 から導入されたマーカーツールチップが有効である場合、この設定は無効です (関連章 %1$s を参照)

en: This setting will only be used when the plugin language is not selected automatically
ja_JP: この設定はプラグイン言語が自動的に選択されていない場合にのみ使われます

en: This tool tests the authentication/signature
ja_JP: このツールにより、認証/署名をテストする

en: This tool will generate a secure, expiring URL
ja_JP: ツールにより安全、かつ期限つきの URL を生成する

en: Tigrinya
ja_JP: ティグリニャ語

en: Tiles URL
ja_JP: タイル URL

en: Tiles courtesy of
ja_JP: タイルは以下のご厚意による

en: Timestamp for KML animation
ja_JP: KML アニメーションのタイムスタンプ

en: TinyMCE button
ja_JP: TinyMCE ボタン

en: Tip: adjust geocoding settings for more targeted search results
ja_JP: ヒント: 検索結果を絞り込むにはジオコーディングの設定を調整します

en: Tip: highlight an assigned marker by adding the marker ID as shortcode attribute (e.g. %1$s) or add %2$s to the URL where the map is embedded
ja_JP: ヒント: ショートコード属性 (例 %1$s) としてマーカー ID を追加、又はマップが埋め込まれる URL に %2$s を追加することで、割付けたマーカーをハイライトさせます

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: To create a multi-layer-map, please <a href="%1$s">add a new layer map</a> or <a href="%2$s">move all markers from layer ID %3$s to another layer</a>.
ja_JP: マルチレイヤーマップを作成するには、 <a href="%1$s">新レイヤーマップを追加</a>又は <a href="%2$s">レイヤー ID %3$s 上のマーカー全部を別のレイヤーに移動</a>して下さい。

en: To display multiple locations at the same time, create a layer first (e.g. "company locations") and then add markers (e.g. "headquarters", "store A", "store B") assigned to that layer.
ja_JP: マルチ地点を同時に表示するには、最初にレイヤーを作成し (例 "会社の所在地") 次にそのレイヤーに割付けるマーカー (例 "本社"、"ストアA"、"ストアB") を追加して下さい

en: To fix this, please <a href="%1$s">add your MapQuest API key here</a> or change the basemap used for the maps linked above to OpenStreetMap for example.
ja_JP: 修正するには、<a href="%1$s">あなたの MapQuest API キーをココで追加</a>、又は上記にリンクされているマップに使用されているベースマップを変更して下さい。

en: To fix this, please <a href="%1$s">add your MapQuest API key here</a> or disable MapQuest basemaps <a href="%2$s">as available basemaps in the controlbox</a>, <a href="%3$s">as default basemap for new marker/layer maps</a> (if applicable) and <a href="%4$s">as default basemap for minimaps</a> (if applicable).<br/>For more details and a tutorials on how to sign up for a free MapQuest API key (including %5$s transactions/month) <a href="%6$s" target="_blank">please click here</a>.
ja_JP: 修正するには、<a href="%1$s">MapQuest API キーココに追加</a> するか <a href="%2$s">コントロールボックス内で使用可能なベースマップとして</a>、<a href="%3$s">新マーカー/レイヤーマップ用の既定ベースマップとして</a> (適用可能な場合) 並び <a href="%4$s">ミニマップ用の既定ベースマップとして</a> (適用可能な場合) 使われる MapQuest ベースマップを無効にするかして下さい。<br/>詳細及び無料の MapQuest API キー (%5$s トランザクション/月を含む) への登録方法については、 <a href="%6$s" target="_blank">ココをクリックして下さい</a>。

en: To focus your search based upon a geographical area, please provide latitude and longitude values.
ja_JP: 地理上のエリア基準で検索を絞り込むには、緯度及び経度を入力して下さい

en: To preview the filter controlbox, please save layer map first and then reload the page!
ja_JP: フィルタコントロールボックスをプリビューする為には、最初にレイヤーマップを保存してからページを再読み込みして下さい！

en: To preview the updated list of markers, please save layer map first and then reload the page!
ja_JP: マーカーリストの更新をプリビューするには、最初にレイヤーマップを保存してページを再読み込みして下さい！

en: To select a location, please click on a result or press
ja_JP: 地点を選択するには、結果をクリック又は押して下さい

en: To select only markers from a layer, please enter the layer ID. Use commas to separate multiple layers. Use 0 for markers not assigned to a layer.
ja_JP: レイヤーからマーカーのみを選択するには、レイヤーIDを入力して下さい。マルチレイヤーはコンマで区分。レイヤーに割付けられていないマーカーに対しては0を使用。

en: To start your free 30-day-trial of Maps Marker Pro, please click on the button "start installation" below. This will start the download of Maps Marker Pro from <a style="text-decoration:none;" href="%1s">%2s</a> and installation as a separate plugin.<br/>Afterwards please activate the pro plugin and you will be guided through the process to receive a free 30-day-trial license without any obligations. Your trial will expire automatically unless you purchase a valid pro license. You can also switch back to the free version at any time.
ja_JP: Maps Marker Pro の無料の30日間試用を開始するには、下の "インストール開始" ボタンをクリックして下さい。<a style="text-decoration:none;" href="%1s">%2s</a> から Maps Marker Pro のダウンロードが始まり、独立したプラグインとしてインストールされます。<br/>その後、Pro 版のプラグインを有効にすると、義務一切を伴わない無料の30日間試用を受ける際の操作について説明を受けます。Pro 版のライセンスを購入しない限り、試用は自動的に期限切れになります。いつの時点でも、無料版に切り換えることは可能です。

en: Too bad you are using the free version again :-( <a href="%1s" target="_blank">Please tell us what we can do to win you as a happy pro user and receive a discount voucher!</a>
ja_JP: 無料版を再度使用されているようで残念です :-(  <a href="%1s" target="_blank">あなたが Pro 版ユーザになり値引きクーポンを入手出来るようにする為に、私達はどうすればよいのか教えて下さい！</a>

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Tooltip container opacity
ja_JP: ツールチップコンテナの透過度

en: Top left of the map
ja_JP: マップの左上

en: Top right of the map
ja_JP: マップの右上

en: Total
ja_JP: 合計

en: Total track distance
ja_JP: トラックの総距離

en: Track color
ja_JP: トラックの色

en: Track name
ja_JP: トラック名

en: Track smoothFactor
ja_JP: トラックの平滑度

en: Track weight
ja_JP: トラックの重み

en: Trademarks and copyright
ja_JP: 登録商標と著作権

en: Translation updates
ja_JP: 翻訳の更新

en: Translations
ja_JP: 翻訳

en: Transparent
ja_JP: 透過

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Turkmen (Latin)
ja_JP: トゥルクメン語 (ラテンアルファベット)

en: Type
ja_JP: 種別

en: Type of transport
ja_JP: 交通手段の種別

en: Type:
ja_JP: タイプ:

en: Typeahead suggestions will only show if you type at least the specified number of characters above into the location search field on marker and layer edit pages.
ja_JP: マーカー及びレイヤー編集ページ上の検索欄に既定数の文字をタイプした場合のみ、Typehead 推奨が表示されます

en: Typing interval delay
ja_JP: タイプ間隔遅延

en: URL hashes
ja_JP: URL ハッシュ

en: URL of image which gets show when hovering the text "(Legend)" next to WMS attribution text
ja_JP: WMS 属性テキスト隣のテキスト"(凡例)"上にマウスオーバーした時に表示される画像の URL

en: URL to GPX track
ja_JP: URLからGPXトラック

en: Uighur
ja_JP: ウィグル語

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Unknown update checker status "%s"
ja_JP: 未知の更新チェッカーステータス "%s"

en: Update all broken layer assignements
ja_JP: 壊れたレイヤー割付け全部を更新する

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="mailto:%1$s?subject=Please update plugin -Maps Marker Pro- on %2$s">administrator</a>
ja_JP: 更新手順: あなたのユーザは、プラグインをアップデートする権限を有しません。<a href="mailto:%1$s?subject=プラグインをアップデートして下さい -Maps Marker Pro- %2$s 上の">管理者</a>にお問い合せ下さい。

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1s">Updates-page</a>.
ja_JP: 更新手順： 更新は<a href="%1s">更新用ページ</a> から始めて下さい。

en: Update markers from the following layer only: "%1$s"
ja_JP: 下記のレイヤーに属するマーカーのみを更新する: "%1$s"

en: Updated By
ja_JP: 更新者

en: Updated On
ja_JP: 更新日

en: Updated by
ja_JP: 更新者

en: Updated on
ja_JP: 更新日

en: Upgrade to Pro
ja_JP: Pro 版にアップグレード

en: Upgrade to pro for assigning markers to multiple layers
ja_JP: マーカーをマルチレイヤーに割付けるためには、Pro 版にアップグレードして下さい

en: Upgrade to pro version for even more features - click here to find out how you can start a free 30-day-trial easily
ja_JP: より一層の機能を使用するには Pro 版へアップグレードして下さい - ココをクリックすれば、30日間の無料試用期間の始め方が簡単にわかります。

en: Upload GPX track
ja_JP: GPXトラックをアップロード

en: Upload new icon
ja_JP: 新アイコンをアップロード

en: Upload successful - <a href="%1$s" target="_top">please reload page</a>
ja_JP: アップロード完了 - <a href="%1$s" target="_top">ページを再読込みして下さい</a>

en: Uploading new icons gets easier with Maps Marker Pro - no more need to use a FTP client, just click on the new upload button and add new icons from WordPress admin area easily:
ja_JP:  Maps Marker Pro では、新しいアイコンのアップロードが楽になります - FTPクライアントはもはや必要ありません、WordPress の管理画面から簡単に新規設置のアップロードボタンをクリックすることで新しいアイコンを追加出来ます。

en: Urdu
ja_JP: ウルドゥー語

en: Use custom icon URL and directory
ja_JP: カスタムアイコン URL及びディレクトリを使用

en: Use layers to display multiple locations at the same time.
ja_JP: マルチ地点を同時に表示させるにはレイヤーを使用

en: Use markers to display a single location (for multiple locations, create a layer first).
ja_JP: 位置を一箇所表示するマーカーを使用 (位置を複数表示するには、最初にレイヤーを作成)

en: Use the Shortcode API to create (marker) maps dynamically without adding them on backend first.
ja_JP: ショートコード API を使用して、最初にバックエンドにマーカーを追加することなく、動的にマーカーマップを作成します

en: Use the Web API to access a Maps Marker Pro install either from JavaScript in a plugin or theme, or from an external client such as a desktop, mobile or web app.
ja_JP: プラグイン又はテーマ、もしくはデスクトップ、モバイル、Webアプリのような外部クライアントから Maps Marker Pro にアクセスするには、Web API を使用して下さい。

en: Use the Web API to access some of the common core functionalities either from JavaScript in a plugin or theme, or from an external client such as a desktop, mobile or web app.
ja_JP: プラグイン又はテーマ中の JavaScript から、もしくはデスクトップ、モバイル、ウェブアプリの様な外部クライアントから、共通コア機能のいくつかにアクセスするには Web APIを使用して下さい。

en: Use the button below to distribute the license key (including all activated domains) to all WordPress Multisite subsites.
ja_JP: ライセンスキー (アクティベートされた全ドメインを含む) を WordPressマルチサイトの全サブサイト配布するには、下のボタンを使用して下さい。

en: Use the following directions provider
ja_JP: 次のルート検索プロバイダを使用

en: Use this shortcode in posts or pages on your website or one of the API links for embedding in external websites or apps
ja_JP: このショートコードを自分のウェブサイト上の投稿やページの中で、又は外部ウェブサイトやアプリに埋め込む為の API リンクの中で使用して下さい

en: Used for JSON format only, allows to overcome the <a href="%1s" target="_blank">same origin policy</a> (can be overwritten by parameter callback on each API request)
ja_JP: JSON フォーマットに対してのみ使用され、<a href="%1s" target="_blank">同一原点ポリシー</a>を克服することが可能になります (各 API リクエストに対してパラメータコールバックを使い上書きすることが可能)

en: Used for created maps - do not change this if you are not sure what it means!
ja_JP: 作成されたマップ用に使われます - その意味が分からない場合には変更しないで下さい！

en: Used if Wikitude does not pass the variable maxNumberofPois - 50 is the maximum recommended
ja_JP: Wikitude が maxNumberofPois 変数を受け取らない場合に使用 - 推奨最大値は50

en: Used in content
ja_JP: コンテンツで使用

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints. Default value: %1$s
ja_JP: フルスクリーンマップ又は API エンドポイントへのプリティリンクを作成するのに使用される。既定値: %1$s

en: User
ja_JP: ユーザ

en: User role needed for adding and editing markers/layers
ja_JP: マーカー/レイヤーの追加と編集に必要な権限グループ

en: User role needed for deleting markers/layers
ja_JP: マーカー/レイヤーの削除に必要な権限グループ

en: User role needed for deleting markers/layers from other users
ja_JP: 他ユーザ作成のマーカ/レイヤーの削除に必要な権限グループ

en: User role needed for editing markers/layers from other users
ja_JP: 他ユーザ作成のマーカー/レイヤーの編集に必要な権限グループ

en: User role needed for viewing markers/layers from other users (applies only to backend access)
ja_JP: 他ユーザ作成のマーカー/レイヤーの表示に必要な権限グループ (バックエンド接続のみに適用)

en: Username
ja_JP: ユーザ名

en: Uyghur
ja_JP: ウイグル語

en: Uzbek (Latin)
ja_JP: ウズベク語 (ラテンアルファベット)

en: Valencian
ja_JP: バレンシア語

en: Variant to use
ja_JP: 異種の使用法

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Version of the WMS service to use
ja_JP: 使用する WMS サービスのバージョン

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: View fullscreen
ja_JP: フルスクリーン表示

en: View marker
ja_JP: マーカーを表示する

en: Visible API links for each marker
ja_JP: 各マーカーにおいて表示される API リンク

en: Visible API links in panel
ja_JP: パネル内で表示される API リンク

en: Visual QR codes for fullscreen maps are created by Visualead.com
ja_JP: フルスクリーンマップ用の Visual QR コードは、Visualead.com により作成されます

en: Visualead settings
ja_JP: Visualead 設定

en: WMS layer 1 settings
ja_JP: WMS レイヤー 1 の設定

en: WMS layer 10 settings
ja_JP: WMS レイヤー 10 の設定

en: WMS layer 2 settings
ja_JP: WMS レイヤー 2 の設定

en: WMS layer 3 settings
ja_JP: WMS レイヤー 3 の設定

en: WMS layer 4 settings
ja_JP: WMS レイヤー 4 の設定

en: WMS layer 5 settings
ja_JP: WMS レイヤー 5 の設定

en: WMS layer 6 settings
ja_JP: WMS レイヤー 6 の設定

en: WMS layer 7 settings
ja_JP: WMS レイヤー 7 の設定

en: WMS layer 8 settings
ja_JP: WMS レイヤー 8 の設定

en: WMS layer 9 settings
ja_JP: WMS レイヤー 9 の設定

en: WMS layers
ja_JP: WMS レイヤー

en: WMS stands for <a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service</a> and is a standard protocol for serving georeferenced map images over the Internet that are generated by a map server using data from a GIS database.<br/>With Leaflet Maps Marker you can configure up to 10 WMS layers which can be enabled for each map. As default, 10 WMS layers from <a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna</a> and from the <a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency</a> have been predefined for you.<br/>A selection of further possible WMS layers can be found at <a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>
ja_JP: WMS とは<a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service</a>を意味し、GIS データベースからのデータを使うマップサーバにより生成されたインターネット上の地理参照マップ画像を提供する標準的なプロトコルです。<br/>Leaflet Maps Marker を使えば、各マップで有効化可能な10までの WMS レイヤーを構成することが出来ます。既定では、<a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna</a> 及び<a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency</a>からから10の WMS が予め定義されています。<br/>さらに選択可能な WMS レイヤーは<a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>で探すことが出来ます。

en: WPML translation support for multilingual maps
ja_JP: 多言語マップ用 WPML 翻訳に対応

en: WPML/Polylang integration
ja_JP: WPML/Polylang 統合

en: Walking directions
ja_JP: 歩行ルート検索

en: Want to share spots & tracks on your own WordPress site?<br/>Maps Marker Pro will help you out!
ja_JP: 地点&トラックを、あなたのWordPressサイトで共有しますか？<br/>Maps Marker Pro がお手伝いします！

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Warning - cannot be undone!
ja_JP: 警告 - 元に戻せません！

en: Warning: "Maps Marker Pro" enabled you to assign markers to multiple layers. If you plan to use "Leaflet Maps Marker" again, a database downgrade is needed!<br/>Please be aware that the information about markers being assigned to multiple layers will get lost during that downgrade - only the first layer each marker was assigned to will be preserved!<br/><a href="%1s" target="_blank">Please click here to start the database downgrade</a>
ja_JP: 警告: "Maps Marker Pro"により、マルチレイヤーにマーカーを割付けることが出来ます。"Leaflet Maps Marker"を再度利用するのであれば、データベースのダウングレードが必要になります！<br/>ダウングレードの際、マルチレイヤーに割付けられたマーカーは失われるということにご注意下さい - 各マーカーが割付けられた最初のレイヤーのみ保存されます！<br/><a href="%1s" target="_blank">データベースのダウングレードを開始にするには、ここをクリックして下さい。</a>

en: Warning: Mapbox now requires to use a custom API access token for your custom MapBox %1$s basemap - <a href="%2$s">please update your settings!</a><br/>A tutorial on how to get a free Mapbox API access token can be found at %3$s
ja_JP: 警告: Mapbox は現在、カスタムMapbox %1$s ベースマップに対するカスタム API アクセストークンのｌ使用を要求しています - <a href="%2$s">設定を更新して下さい！</a><br/>無料の Mapbox API アクセストークンの入手方法に関するチュートリアルは %3$s を参照

en: Warning: a layer with the ID %1$s as given in row %2$s does not exist - using current value %3$s instead
ja_JP: 警告: 行 %2$s で与えられたレイヤーID %1$s は存在しません- 現在値 %3$s を代わりに使用します

en: Warning: a layer with the ID %1$s as given in row %2$s does not exist - using default value 0 instead (marker will not be assigned to a layer)
ja_JP: 警告: 行 %2$s で与えられるレイヤー ID %1$s は存在しません - 既定値 0 を代わりに使用します (マーカーはレイヤーに割付けられません)

en: Warning: as Mapbox now requires to use a custom API access token, custom Mapbox basemaps will not work anymore if you registered your Mapbox account after January 2015.<br/>In case your Mapbox maps are broken, please switch to another basemap like OpenStreetMap or <a href="%1$s">upgrade to Maps Marker Pro</a>, which enables you to continue using custom Mapbox basemaps - even with accounts created after January 2015 (please also note that Mapbox might discontinue the usage of their old API for existing users in the long run too!).
ja_JP: 警告: Mapbox は現在カスタム API アクセストークンを要求する為、2015年１月以降にMapbox アカウントを登録した場合、カスタム Mapbox ベースマップは利用出来ません。<br/>Mapbox が壊れた場合、OpenStreetMap の様な別のベースマップに切り換えるか、又は<a href="%1$s">Maps Marker Pro にアップグレードして下さい。</a>そうすることで、継続してMapbox ベースマップが使用可能になります - 2015年1月以降のアカウントであっても (Mapbox は将来既存ユーザ向けの旧バージョンの API の使用を止めてしまうこともあり得ることにもご注意下さい。)

en: Warning: as Mapbox now requires to use a custom API access token, custom Mapbox basemaps will not work anymore if you registered your Mapbox account before January 2015.<br/>In case your Mapbox maps are broken, please switch to another basemap like OpenStreetMap or <a href="%1$s">upgrade to Maps Marker Pro</a>, which enables you to continue using custom Mapbox basemaps - even with accounts created after January 2015 (please also note that Mapbox might discontinue the usage of their old API for existing users in the long run too!).
ja_JP: 警告: Mapbox は現在カスタム API アクセストークンを要求する為、2015年１月以前にMapboxアカウントを登録した場合、カスタム Mapbox ベースマップは利用出来ません。<br/>Mapbox が壊れた場合、OpenStreetMap の様な別のベースマップに切り換えるか、又は<a href="%1$s">Maps Marker Pro にアップグレードして下さい。</a>そうすることで、継続してMapbox ベースマップが使用可能になります - 2015年1月以降のアカウントであっても (Mapbox は将来既存ユーザ向けの旧バージョンのAPIの使用を止めてしまうこともあり得ることにもご注意下さい。)

en: Warning: database tables for Maps Marker Pro need to be updated! This is usually needed when you switched back and forth between "Leaflet Maps Marker" and "Maps Marker Pro" multiple times.<br/><a href="%1s">Please click here to start the database upgrade</a>
ja_JP: 警告: Maps Marker Pro のデータベースを更新する必要があります。これは通常、"Leaflet Maps Marker"と"Maps Marker Pro"を何度も切り換えた場合に必要になります。<br/><a href="%1s">データベースのアップグレードを開始するには、ここをクリックして下さい。</a>

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) (range must be between %4$s and %5$s) - using current value %6$s instead
ja_JP: 警告: %2$s (%3$s)行中%1$sの値が正しくありません (範囲は%4$sから%5$sまで) - 代わりに現在の値%6$sを使用。

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - skipping row
ja_JP: 警告: %2$s (%3$s)行中%1$sの値が正しくありません - 行をスキップ。

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
ja_JP: 警告: 行 %2$s (%3$s) 中の %1$s 用の値が不正です - 代わりに現在値 %4$s を使用します

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using default value %4$s instead
ja_JP: 警告: 行 %2$s (%3$s) 中の %1$s 用の値が不正です - 代わりに既定値 %4$s を使用します

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (range must be between %3$s and %4$s) - skipping row
ja_JP: 警告: %2$s行中%1$sの値が正しくありません (範囲は%3$sから%4$sまで) - 行をスキップ。

en: Warning: no markers are assigned to the layer with the ID %1$s or the layer does not exist!
ja_JP: 警告: ID レイヤー %1$s にマーカーが割付けられていない、又はそのレイヤーが存在しません！

en: Warning: not recommended on production sites - use on your own risk!
ja_JP: 警告: プロダクションサイトでは推奨されません - 自己責任で使用下さい！

en: Warning: please <a href="%1$s">enter your %2$s-API key</a> or <a href="%3$s">select an alternative geocoding provider</a>!
ja_JP: 警告: <a href="%1$s">%2$s-APIキーを入力</a>又は <a href="%3$s">他のジオコーディングプロバイダを選択して下さい</a>！

en: Warning: the icon "%1$s" could not be found in the marker icon directory at %2$s - using current icon %3$s instead
ja_JP: 警告: アイコン "%1$s" は、%2$s におけるマーカーアイコンディレクトリ内で見つかりませんでした - 代わりに現在のアイコン %3$s を使用します

en: Warning: the icon "%1$s" could not be found in the marker icon directory at %2$s - using default icon instead
ja_JP: 警告: アイコン "%1$s" がアイコンディレクトリ %2$s に見つかりませんでした - 代わりに既定アイコンを使用します

en: Warning: the permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly which means markers cannot be displayed and API links will not work.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Compatibility Settings</a> and add <strong>%2$s</strong> folder to the option "Permalinks base URL".
ja_JP: 警告: Maps Marker Pro API エンドポイントへのパーマリンクが正常に動作しない、つまりマーカーが正しく表示されず、API リンクが動作しません。<br/>修正するには、<a href="%1$s">互換性設定</a>へ移動して オプション"パーマリンクのベースURL"に <strong>%2$s</strong> フォルダを追加して下さい。

en: Warning: the permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly which means markers cannot be displayed and API links will not work.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Compatibility Settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
ja_JP: 警告: Maps Marker Pro API エンドポイントへのパーマリンクが正しく動作していない為、マーカーは表示されず、API リンクが動作しません。<br/> 修正するには、<a href="%1$s">互換性設定</a>に移動し、 WordPress フォルダへの URL を"パーマリンク・ベースの URL"に追加して下さい。

en: Warning: the setting for the marker shadow url (%1s) seems to be invalid. This can happen when you moved your WordPress installation from one server to another one.<br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Shadow URL". If you do not know which values to enter, please <a href="%3s">reset all plugins options to their defaults</a>
ja_JP: 警告: マーカーシャドー URL (%1s) 設定が不正に思われます。この現象は、WordPressのインストールファイルを一つのサーバから別のサーバに移動させた時に生じることがあります。<br/> <a href="%2s">設定 / マップの既定値 / "マーカーアイコンの既定値"</a> に移動してオプション "シャドー URL"を更新して下さい。どの値を入力すればよいのか分からない場合、<a href="%3s">プラグインオプションを全部既定値にリセットして下さい</a>

en: Warning: the setting for your custom marker icon directory (%1s) seems to be invalid. <br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Custom icons directory".
ja_JP: 警告: カスタムマーカーアイコンのディレクトリの設定 (%1s) が不正と思われます。<br/>  <a href="%2s">設定 / マップ既定値 / "マーカーアイコンの既定値"</a> に移動して "カスタムアイコンディレクトリ" オプションを更新して下さい。

en: Warning: the setting for your custom marker icon url (%1s) seems to be invalid. <br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Custom icons URL".
ja_JP: 警告: カスタムアイコン用URLが不正と思われます。<br/> <a href="%2s">設定 / マップ既定値 / "マーカーアイコン用既定値"</a> に移動して、オプション "カスタムアイコン URL"を更新して下さい。

en: Warning: you are using Maps Marker Pro shortcodes with invalid map IDs! As a result instead of a map an <a href="%1$s" target="_blank">error image</a> will be shown!
ja_JP: 警告: 不正なマップ ID を用いて Maps Marker Pro のショートコードが使用されています！その結果、マップの代わりに<a href="%1$s" target="_blank">エラー画像</a>が表示されます！

en: Warning: you are using the custom directory name %1$s for the plugin %2$s which causes layer maps to break!<br/>To fix this, please disable the plugin temporarily, rename the current plugin folder located at %3$s to %4$s and re-enable the plugin.
ja_JP: 警告: レイヤーマップを壊すことにつながるプラグイン %2$s 用のカスタムディレクトリ名 %1$s が使用されています！<br/>修正するには、プラグインを一時的に無効にして、現在 %3$s に位置するプラグインフォルダの名前を %4$s に書き換えてから、プラグインを再度有効にして下さい。

en: Warning: you are using the outdated plugin WP Google Analytics which is incompatible with %1$s. Please update to a more current Google analytics plugin like %2$s
ja_JP: 警告: %1$s と互換性の無い旧いプラグイン WP Google Analytics が使用されています。%2$s の様なより新しい Google アナリティクスプラグインにアップデートして下さい。

en: Warning: you are using the plugin "%1$s" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%2$s">Advanced settings tab</a>, section "JS and CSS Exceptions" and add the following text to the "Ignore List": %3$s
ja_JP: 警告: 現時点マップを壊すことにつながるプラグイン "%1$s" が使用されています!<br/>修正するには、 <a href="%2$s">上級者用設定タブ</a> の "JS及びCSS例外設定"の項目に移動して以下のテキストを"無視リスト"に追加して下さい:  %3$s

en: Warning: you are using the plugin "%1$s" which is currently causing the navigation on %2$s settings page to break!<br/>To fix this, please temporarily deactivate this plugin if you want change the settings!
ja_JP: 警告: 現時点 %2$s 設定ページ上のナビゲーションが壊れる原因と考えられているプラグイン "%1$s" が使用されています!<br/>修正するには、設定変更する際に一時的にこのプラグインを無効化して下さい。

en: Warning: you are using the plugin "Async Javascript" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Async JavaScript Settings</a> and add the following to the end the option "Exclusions": %2$s
ja_JP: 警告: 現時点マップを壊すことにつながるプラグイン "Async Javascript" が使用されています！<br/>修正するには、<a href="%1$s">Async JavaScript 設定</a>に移動し、以下を "除外": %2$s オプションの最後に追記して下さい。

en: Warning: you are using the plugin "Autoptimize" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Autoptimize settings</a> and uncheck the option "Also aggregate inline JS?"
ja_JP: 警告: 現時点マップを壊すことにつながるプラグイン "Autoptimize" が使用されています!<br/>修正するには、<a href="%1$s">Autoptimize settings</a> に移動してオプション"Also aggregate inline JS?"のチェックを外して下さい。

en: Warning: you are using the plugin "Autoptimize" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Autoptimize settings</a>, click on button "Show advanced settings" and add the following to the end the option "Exclude scripts from Autoptimize:": %2$s
ja_JP: 警告: 現時点マップを壊すことにつながるプラグイン "Autoptimize" が使用されています！<br/>修正するには、<a href="%1$s">Autoptimize 設定</a> に移動して、"上級設定を表示" ボタンをクリックし オプション "Autoptimizeからスクリプトを除外:" の最後に以下を追記します: %2$s

en: Warning: you are using the plugin "Better WordPress Minify" which can cause %1$s to break if the option "Minify JS files automatically?" is active. Please disable this option (BWP Minify / General Settings) or navigate to BWP Minify / "Manage Enqueued Files", click on "Scripts to be ignored (not minified)" and add %2$s (one line for each)
ja_JP: 警告: オプション"自動で JS ファイルを minify しますか？"が有効である場合、%1$s を壊すことにつながるプラグイン"Better WordPress Minify"が使用されています。このオプション (BWP Minify / 一般設定 )を無効にするか BWP Minify / "エンキューされたファイルを管理" に移動して "無視するスクリプト (minifyされない)" に %2$s を追加して下さい (各項目に対し１行)

en: Warning: you are using the plugin "Better WordPress Minify" which can cause Leaflet Maps Marker to break if the option "Minify JS files automatically?" is active. Please disable this option (Settings / BWP Minify) or add <strong>leafletmapsmarker</strong> to the form field "Scripts to be ignored (not minified)"
ja_JP: 警告: オプション"自動で JS ファイルを minify しますか？"が有効である場合、Leaflet Map Maker を壊すことにつながるプラグイン"Better WordPress Minify"が使用されています。このオプション (設定 / BWP Minify) を無効にするか、<strong>leafletmapsmarker</strong> を"無視するスクリプト (minify されない)" というフォーム項目に追加して下さい

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "CDN" enabled which is causing layer maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / CDN / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Rejected files:"
ja_JP: 警告: レイヤーマップが壊れる原因となるプラグイン "W3 Total Cache" を "CDN" 機能付きで使用しています。.<br/>修正するには、<a href="%1s">性能 / CDN / 上級機能j</a> に移動して "拒絶するファイル:" に  <strong>%2s</strong> を追加して下さい。

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "JS Minify" enabled which is causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> and <strong>%3s</strong> to "Never minify the following JS files:"
ja_JP: 警告: マップを壊すことにつながるプラグイン "W3 Total Cache" を "JS Minify" 機能を有効にした状態で使用しています。<br/> 修正するには、 <a href="%1s">処理性能 / Minify / 上級機能</a> に移動して "以下の JS ファイルは決して minify しない:" に <strong>%2s</strong> と <strong>%3s</strong> を追加して下さい。

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "JS Minify" enabled which is causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Never minify the following JS files:"
ja_JP: 警告: プラグイン "W3 Total Cache" を "JS Minify"機能付きで使用されており、マップが壊される原因になります。<br/> 修正するには、<a href="%1s">性能 / Minify / 上級機能</a> に移動して "以下の JS ファイルは決して minify しない:" に  <strong>%2s</strong> を追記して下さい。

en: Warning: you are using the plugin "WP Minify" which is causing %1$s layer maps to break as the option "Enable HTML Minification" is active. Please disable this option under Settings / WP Minify.
ja_JP: 警告: プラグイン "WP Minify" が使われており、オプション  "Enable HTML Minification" が有効である為 %1$s 枚のレイヤーマップが壊されることになります。設定 / WP Minify でこのオプションを無効にして下さい。

en: Warning: you are using the plugin "WP Rocket" which is currently causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Settings / WP Rocket / Advanced Options</a> and add <strong>%2s</strong> and <strong>%3s</strong> to "JS files to exclude from minification:"
ja_JP: 警告: 現時点マップを壊すことにつながるプラグイン "WP Rocket" が使用されています。<br/> 修正するには、<a href="%1s">設定 / WP Rocket / 上級設定</a> に移動して  "minification から除外する JS ふぁいる:" に <strong>%2s</strong> と <strong>%3s</strong> を追加して下さい。

en: Warning: you are using the plugin "WP Rocket" with the option "Files optimisation (Minification & Concatenation)" for Javascript enabled, which is causing maps to break! <br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Settings / WP Rocket / Basic Options / Files optimisation</a>, untick the "<strong>JS</strong>" checkbox and save the change.
ja_JP: 警告: マップを壊すことにつながるプラグイン "WP Rocket" を、Javascriptを有効化する目的で "ファイルの最適化 (Minification & Concatenation)" オプションを有効にした状態で使用しています！<br/>修正するには、<a href="%1s">設定 / WP Rocket / 基本オプション / ファイル最適化</a>に移動して チェックボックス"<strong>JS</strong>" のチェックを外した上で変更を保存して下さい。

en: Warning: you are using the plugin "WP Super Cache" which is currently causing layer maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">WP Super Cache Settings / Debug</a> and disable debugging or the checkbox above "Display comments at the end of every page like this:"
ja_JP: 警告: 現時点レイヤーマップが壊れる原因と考えられているプラグイン "WP Super Cache" が使用されています!<br/>修正するには、<a href="%1$s">WP Super Cache Settings / Debug</a> に移動してデバック又"Display comments at the end of every page like this:"上のチェックボックスを無効にして下さい。

en: Warning: you are using the plugin %1$s together with %2$s and the current settings can cause maps to break if a %3$s shortcode is added to a %1$s widget!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%4$s">SEO / Social / Facebook</a> and disable the option "Add Open Graph meta data".<br/>If you explicitly need a Facebook Open Graph integration though, we recommend to additionally activate the following plugin for that purpose only: %5$s
ja_JP: 警告: プラグイン %1$s と共に %2$s が使用され、現状の設定ではショートコード %3$s が ウィジェット %1$s に追加された場合、マップが壊れることがあります！<br/>修正するには、 <a href="%4$s">SEO / ソーシャル / Facebook</a> に移動してオプション  "Open Graph メタデータを追加" を無効にして下さい。<br/>しかし Facebook Open Graph との統合が必要であることが明らかである場合、追加でその目的だけの為に以下のプラグインを有効にすることをお勧めします: %5$s

en: Warning: you are using the plugin %1$s which can cause layer maps to break - please deactivate the plugin %1$s in order to display maps created with %2$s properly!
ja_JP: 警告: レイヤーを壊す恐れのあるプラグイン %1$s が使用されています - %2$s によって作成されたマップを正しく表示させる為、該当のプラグイン %1$s を無効にして下さい！

en: Warning: you are using the plugin %1$s which is causing maps created with %2$s to break! Please deactivate that plugin so that maps can be displayed properly.
ja_JP: 警告: %2$s により作成したマップが壊れる原因となるプラグイン %1$s が使用されています。マップを正しく表示させる為には、そのプラグインを無効にして下さい。

en: Warning: you are using the plugin %1$s which is causing maps to break! To fix this, please navigate to <a href="%2$s">Settings / Misc / Compatibility Settings</a> and set the Option "Where to insert Javascript files on frontend?" to "header (+ inline javascript)".
ja_JP: 警告: マップを壊すことにつながるプラグイン %1$s が使用されています! 修正するには、<a href="%2$s">設定 / その他 / 互換性設定</a>に移動して、オプション"フロントエンドのどこに Javascript ファイルを挿入しますか?" を "header (+ inline javascript)"に設定して下さい。

en: Warning: you are using the plugin %1$s which is currently causing layer maps to break! In order to fix this, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
ja_JP: 警告: 現時点レイヤーマップを壊すことにつながるプラグイン %1$s が使用されています！この問題を解決するには、<a href="%1$s" target="_blank">このチュートリアル</a> を参照下さい。

en: Warning: you are using the theme "%1$s" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%2$s">Settings / Misc / Compatibility Settings</a> and set the Option "Where to insert Javascript files on frontend?" to "header (+ inline javascript)".
ja_JP: 警告: マップを壊すことにつながるプラグイン %1$sプラグインが使用されています！<br/>修正するには、<a href="%2$s">設定 / その他 / 互換性設定</a>に移動して、オプション"フロントエンドのどこに Javascript ファイルを挿入しますか?" を "header (+ inline javascript)"に設定して下さい。

en: Warning: you did not add your MapQuest API key which is mandatory since July 11 2016. As a result the following existing maps using MapQuest basemaps will automatically switch to OpenStreetMap:
ja_JP: 警告: 2016年7月11日より必須とされている MapQuest API キーが追加されていません。結果として、MapQuest を使用した以下の既存マップは自動的に OpenStreetMap に切り替わります:

en: Warning: you did not configure an <a href="%1$s">alternative geocoding provider</a> - no fallback will be available if main geocoding provider is unavailable!
ja_JP: 警告: <a href="%1$s">ジオコーディングの代替プロバイダ</a>が設定されていません - ジオコーディングの主プロバイダからサービスを受けられない場合、フォールバックの手段がありません！

en: Warning: you enabled support for bing maps but did not provide an API key. Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a> for info on how to get a free bing maps API key!
ja_JP: 警告: Bingマップのサポートが有効化されましたが、API キーが入力されていません。<a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a> で無料の Bing マップ API キーの取得方法を参照して下さい！

en: Warning: you seem to be using an old version of the plugin "Autoptimize" which can currently cause maps to break!<br/>Please update this plugin to the latest version to prevent potential issues.
ja_JP: 警告: 現時点マップを壊す原因となっているプラグイン "Autoptimize" の旧いバージョンが使われているようです！<br/> 潜在的問題を防ぐ為、このプラグインを最新バージョンにアップデートして下さい。

en: Warning: your WPML string translations for Maps Marker Pro need to be updated!
ja_JP: 警告: Maps Marker Pro 用の WPML 文字列翻訳を更新する必要があります！

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
ja_JP: 警告: Maps Marker Pro ついての、アップデート版とサポートへのアクセス有効期限が切れています！

en: Warning: your server uses the outdated PHP version %1$s, which is not updated anymore and potentially insecure!<br/>PHP version %2$s is now the recommended version for WordPress (but it does not hurt to get updated to PHP %3$s or higher already).<br/>Read more information about how you can update at %4$s
ja_JP: 警告: アップデートされることも無く潜在的に安全で無い旧い PHP バージョン %1$s が使用されています！<br/>PHPバージョン %2$s は、WordPress 用に推奨されています。(しかし、PHP %3$s 以上にバージョンアップすることには問題ありません)<br/>更新方法に関する情報は、%4$s を参照下さい。

en: Warning: your site is using jQuery Mobile which can cause Maps Marker Pro maps to break. If this is true on your site, please navigate to Maps Marker (Pro)-Settings / Misc / General settings and set the option -Where to insert Javascript files on frontend?- to -header+inline javascript- to fix this issue.
ja_JP: 警告: Maps Marker Pro のマップを壊すことにつながる jQuery Mobile が使用されています。このことが正しければ、この問題を解決する為 Maps Marker (Pro) - 設定 / その他 / 一般設定 へ移動して、オプション -Javascriptファイルをフロントエンドのどこに挿入しますか？- を -header + inline javascript- に設定して下さい。

en: Warning: your user does not have the capability to install new plugins - please contact your administrator (%1s)
ja_JP: 警告: あなたのユーザは、新しいプラグインをインストールすることが出来ません - あなたの管理者 (%1s) にお問い合せ下さい

en: Warnings found! Affected rows would be processed (if no additional errors were found) but default values might be used!
ja_JP: 警告が見つかりました！ (追加のエラーが見つからない場合) 問題のある行を処理しますが、既定値が使用されるかもしれません！

en: We are working hard on delivering the best mapping solution available for WordPress - helping you to share your favorite spots. Therefore we are commited to constantly improving Maps Marker Pro.
ja_JP: 私たちは、WordPress 用の最良のマップソリューションを提供する為、努力しています - あなたのお気に入りの場所を共有することを手助けします。それ故、私たちは Maps Marker Pro を常に改善することに全力を傾けます。

en: We recommend using OpenStreetMap - anyway if you also want to use Google Maps, you need to register a "<a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>".
ja_JP: 私たちは OpenStreetMap を推奨します - いずれにせよ、Google Mapsも使用したい場合、"<a href="%1$s" target="_blank">Google MapsJavascript APIキー</a>" を登録する必要があります。

en: Web API URL generator
ja_JP: Web API URL ジェネレータ

en: Web API URL tester
ja_JP: Web API URL テスタ

en: Web API settings
ja_JP: Web API の設定

en: Week
ja_JP: 週

en: Weekly
ja_JP: 週毎

en: Welsh
ja_JP: ウェールズ語

en: What to do when the user clicks on the control (%1$s)
ja_JP: コントロール  (%1$s) をユーザがクリックした時の動作

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you find an example for Vienna/Austria:
ja_JP: ジオコーディングのバッチ処理の利用時、又は不明確な結果が帰ってきた時、提供されたボックス領域内の結果は全て結果一覧の最上部に移動します。下記にオーストリアのウィーンにおける例を示します:

en: When you click a cluster at the bottom zoom level it spiderfies it so you can see all of its markers:
ja_JP: 最小ズームレベルでクラスタをクリックした時、全マーカーが見えるようクラスタを蜘蛛化します

en: When you click a cluster it zooms to its bounds
ja_JP: クラスタをクリックした時に、その領域にズームする

en: When you mouse over a cluster it shows the bounds of its markers:
ja_JP: クラスタ上でマウスオーバーさせた時に、マーカーの領域を表示します

en: Where to change the default language
ja_JP: 既定の言語を変更する場所

en: Where to insert Javascript files on frontend?
ja_JP: フロントエンドのどこに Javascript ファイルを挿入しますか？

en: Whether or not to first search around the geolocation of the user found via his IP address.
ja_JP: IP アドレス経由で見つかったユーザのジオロケーション周辺から最初に検索するかどうか

en: Whether the map automatically handles browser window resize to update itself.
ja_JP: マップが自身の更新の為、ブラウザウィンドウリサイズを自動で操作するかどうか

en: Whether the map be draggable with mouse/touch or not.
ja_JP: マウス/タッチでマップがドラッグ出来るかどうか

en: Whether the map can be zoomed by touch-dragging with two fingers.
ja_JP: マップが2本指でのタッチドラッグでズーム出来るかどうか

en: Whether the map can be zoomed by using the mouse wheel.
ja_JP: マップがマウスホイールでズーム出来るかどうか

en: Whether the map can be zoomed in by double clicking on it.
ja_JP: マップがダブルクリックでズーム出来るかどうか

en: Whether the map can be zoomed to a rectangular area specified by dragging the mouse while pressing shift.
ja_JP: シフトキーを押している間に、マウスドラッグで指定した矩形領域をズームするかどうか

en: Whether the scale control is added to the map by default.
ja_JP: 既定で縮尺コントロールがマップに追加されるかどうか

en: Whether the zoom control is added to the map by default.
ja_JP: ズームコントロールを既定でマップに追加するかどうか

en: Whether to add a button for displaying maps in fullscreen via HTML5
ja_JP: HTML5 経由でマップをフルスクリーン表示するボタンを追加するかどうか

en: Whether to add a home button to reset map view
ja_JP: マップ表示をリセットするホームボタンを追加するかどうか

en: Whether to show the imperial scale line (mi/ft).
ja_JP: 帝国縮尺線分 (mi/ft) で表示するかどうか

en: Whether to show the metric scale line (m/km).
ja_JP: メートル法ライン (m/km) を表示するかどうか

en: Whether to show the tooltip permanently or only on mouseover
ja_JP: ツールチップを常に、又はマウスオーバーした時にのみに表示するかどうか

en: Which audit option should be used?
ja_JP: どの監査オプションを使用しますか？

en: Which caching method should be used?
ja_JP: どのキャッシュ方式を使用しますか？

en: Which export format should be used?
ja_JP: どのエクスポートフォーマットを使いますか？

en: Which geocoding option should be used?
ja_JP: どのジオロケーションオプションを使用しますか？

en: Which layers should be selected?
ja_JP: どのレイヤーを選択しますか？

en: Which markers should be selected?
ja_JP: どのマーカーを選択しますか？

en: Which markers should be updated?
ja_JP: どのマーカーを更新しますか？

en: Whitelabel backend
ja_JP: Whitelabel バックエンド

en: Whitelabel settings
ja_JP: Whitelabel の設定

en: Why we recommend OpenStreetMap
ja_JP: なぜ私たちは OpenStreetMap を推奨するのか

en: Widget to show a list of recent markers
ja_JP: 最近作成したマーカーを表示するウィジェット

en: Widget to show the latest marker map
ja_JP: 最近追加されたマーカーマップを表示するウィジェット

en: Widget to show the most recent Leaflet Maps Marker entries - please see www.mapsmarker.com for more info
ja_JP: 最近の Leaflet Maps Marker エントリーを表示する為のウィジェット - 詳細は www.mapsmarker.com を参照

en: Width
ja_JP: 幅

en: Width and height in pixel of QR code image for marker/layer standalone fullscreen map links
ja_JP: マーカー/レイヤースタンドアロンフルスクリーンマップリンク用のQRコード画像の幅と高さをピクセルで

en: Width of the icons in pixel
ja_JP: アイコンのピクセル幅

en: Width of the shadow icon in pixel
ja_JP: シャドーアイコンのピクセル幅

en: Width of the shadow in pixel
ja_JP: シャドーのピクセル幅

en: Wikitude API powered by www.mapsmarker.com
ja_JP: Wikitude API は www.mapsmarker.com の協力による

en: Wikitude settings
ja_JP: Wikitude 設定

en: Will be displayed in controlbox if selected
ja_JP: 選択時、コントロールボックス内に表示されます

en: Will be used when creating a new layer. All values can be changed afterwards on each layer.
ja_JP: 新レイヤーを作成する際に使われます。全ての値は後から各レイヤー上で変更出来ます。

en: Will be used when creating a new marker. All values can be changed afterwards on each marker.
ja_JP: 新マーカーを作成する際に使われます。全ての値は後から各マーカー上で変更出来ます。

en: Will replace {s} from base url if available
ja_JP: ベース URL が使える場合、 {s}と置き換えます

en: Will replace {s} from tiles url if available
ja_JP: タイル URL が使える場合、{s} と置き換えます

en: With <a href="%1$s" target="_blank">free authentication</a> up to %2$s request per domain/month are allowed. <a href="%3$s" target="_blank">Paid plans with even higher limits are available upon request</a>.
ja_JP: <a href="%1$s" target="_blank">無料認証</a>では、ドメイン/月 あたり %2$s リクエストまで可能です。<a href="%3$s" target="_blank">要望すれば、より高い上限を含む有料プランも可能です</a>

en: With Maps Marker Pro you can add a home button to your maps which allows your visitors to reset the map to its original state.
ja_JP: Maps Marker Pro では、マップにホームボタンを追加することで、サイトへの訪問者がマップを元の状態へリセットすることが出来ます

en: With a <a href="%1$s" target="_blank">free API key</a> up to %2$s requests/%3$s and a maximum of %4$s requests/%5$s are allowed. <a href="%6$s" target="_blank">Even higher limits are available upon request</a>.
ja_JP: <a href="%1$s" target="_blank">無料 API キー</a>では、上限 %2$s リクエスト/%3$s かつ最大  %4$s リクエスト/%5$s まで可能です。<a href="%6$s" target="_blank">要望により、更に高い上をも得ることも出来ます</a>

en: With this option enabled, the map tracks when you pan to another "copy" of the world and moves all overlays like markers and vector layers there.
ja_JP: このオプションを有効化すると、別の「世界」"コピー"にパンした時にマップが追従し、マーカーやベクターレイヤーなど全てのオーバーレイをそこに移動させます。

en: Wolof
ja_JP: ウォロフ語

en: WordPress Admin Bar integration
ja_JP: WordPress 管理バーとの統合

en: WordPress Multisite settings
ja_JP: WordPress マルチサイトの設定

en: WordPress Pointers
ja_JP: WordPress ポインター

en: WordPress admin area and frontend
ja_JP: WordPress 管理エリアとフロントエンド

en: WordPress admin area only
ja_JP: WordPress 管理者エリアのみ

en: WordPress admin dashboard widget
ja_JP: WordPress 管理ダッシュボードウィジェット

en: WordPress frontend only
ja_JP: WordPressフロント画面のみ

en: WordPress integration settings
ja_JP: WordPress 統合設定

en: XML sitemaps help search engines like Google, Bing, Yahoo and Ask.com to better index your blog. With such a sitemap, it is much easier for the crawlers to see the complete structure of your site and retrieve it more efficiently. Geolocation information can also be added to sitemaps in order to improve your local SEO value for services like Google Places.<br/><br/>In order to automatically add links to your KML maps to your XML sitemaps, please install and activate the plugin %1$s. If you do not want to use that plugin, you can manually register <a href="%2$s" target="_blank">your geositemap</a> by following <a href="%3$s" target="_blank">this tutorial</a>.
ja_JP: XML サイトマップを使うことにより Google, Bing, Yahoo 並び Ask.com といった検索エンジンがあなたのブログをより良くインデックス化することが可能になります。そのようなサイトマップにより、クローラがあなたのサイト構造を完全に理解し且つ効率的に取得することが容易になります。例えば Google プレースの様なサービスでのローカル SEO 値を改善する目的で、ジオロケーション情報をサイトマップに追加することが出来ます。<br/><br/>XML サイトマップに KML マップへのリンクを自動で追加する為には、プラグイン %1$s をインストールして有効化して下さい。そのプラグインを使用したくない場合、<a href="%3$s" target="_blank">このチュートリアル</a>に従い手動で <a href="%2$s" target="_blank">自分のジオサイトマップ</a>を登録することが出来ます。

en: XML sitemaps integration
ja_JP: XML サイトマップ統合

en: XML sitemaps integration: improved local SEO value by automatically adding links to KML maps to your XML sitemaps (if plugin "Google XML Sitemaps" is active)
ja_JP: XML サイトマップ統合: あなたの XM Lサイトマップに KM Lへのリンクを自動で追加することでローカルSEO値が改善します ( "Google XML サイトマップ"が有効である場合)

en: Year
ja_JP: 年

en: Yearly
ja_JP: 年毎

en: Years
ja_JP: 年

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes (please enter subdomains in next form field)
ja_JP: はい (次の項目でサブドメインを入力して下さい)

en: Yes I want to distribute the license key to all subsites
ja_JP: はい、ライセンスキーをサブサイト全部に配付することを希望します

en: Yiddish
ja_JP: イディッシュ語

en: Yoruba
ja_JP: ヨルバ語

en: You already downloaded "Maps Marker Pro" to your server but did not activate the plugin yet!
ja_JP: "Maps Marker Pro"は既にサーバにダウンロードされていますが、プラグインは有効になっていません！

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
ja_JP: このサイトにおいては、30日間の無料試用が既に始まっています - 無料試用ライセンスキー: %1$s

en: You are currently using v%1s and the plugin author highly recommends updating to v%2s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
ja_JP: 現在お使いのバージョンは v%1s ですが、プラグイン作者が新機能、バグ修正、翻訳の更新などが実施済みの v%2s へのアップデートを強く推奨しています。 (最新リリースの詳細は <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">このブログ記事</a> を参照)。

en: You are using an outdated browser therefore maps automatically switched to OpenStreetMap. An update to a current browser is recommended.
ja_JP: 旧式のブラウザを使用している為、マップは自動的に OpenStreetMap に切り替わりました。ブラウザの更新を推奨します。

en: You are using the simplified editor
ja_JP: 簡易エディタを使っています

en: You are within %1$s %2$s from this point
ja_JP: あなたはこの地点から %1$s %2$s 以内にいます

en: You can also add markers directly to posts or pages without having to save them to your database previously. You just have to use the shortcode with the attributes lat and lon (e.g. <strong>[mapsmarker lat="48.216038" lon="16.378984"]</strong>).
ja_JP: 事前にデータベースに保存すること無く、マーカーを文書やページに直接追加することも出来ます。緯度と経度属性を持つショートコードを使用するだけです (例えば<strong>[mapsmarker lat="48.216038" lon="16.378984"]</strong>)

en: You can also add markers directly to posts or pages without having to save them to your database previously. You just have to use the shortcode with the attributes mlat and mlon (e.g. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).
ja_JP: 事前にデータベースに保存すること無く、マーカーを投稿やページに直接追加することも出来ます。mlat 及び mlon 属性付きのショートコードを使うだけです (例. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>)。

en: You can also change zoom level by clicking on + or - on preview map or using your mouse wheel
ja_JP: プレビューマップ上で+や-をクリックしたり、マウスホイールを使用することによってもズームレベルを変更出来ます

en: You can also upload the icons by clicking the button "upload new icon"
ja_JP: "新アイコンをアップロード"ボタンをクリックしてアイコンをアップロードすることも可能です

en: You can backup your current settings on the <a href="%1$s">tools page</a> before resetting all options to their default values.
ja_JP: オプション全てを既定値にリセットする前に、<a href="%1$s">ツールページ</a>の現在の設定をバックアップすることが出来ます

en: You can continue using version %s without any limitations. Nevertheless you will not be able to get updates including bugfixes, new features and optimizations as well as access to our support system.
ja_JP: バージョン %s は制限無しで使用可能です。しかし、サポートシステムのみならず、バグ修正、新機能追加、並び最適化を施したアップデート版を入手することは出来ません。

en: You can test <i>Maps Marker Pro</i> for 30 days for free without any obligations.
ja_JP: <i>Maps Marker Pro</i> を30日間無料かつ義務を一切負うこと無く試用出来ます

en: You downloaded <a href="%1s" target="_blank">Maps Marker Pro</a> but did not register a free 30-day-trial license key. Please note that <a href="%2s" target="_blank">according to our privacy policy</a> we will not disclose, rent or sell your personal information!<br/>If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%3s" target="_blank">see available packages on Wikipedia</a>) you can also test the pro plugin without registering a free 30-day-trial license key and without time limitation.
ja_JP: <a href="%1s" target="_blank">Maps Marker Pro</a> はダウンロードされましたが、無料の30日間試用ライセンスキーが登録されていません。<a href="%2s" target="_blank">私たちの個人情報保護方針</a>に則り、あなたの個人情報が公開、貸与、又は販売されるようなことがないことをご理解下さい！<br/> Maps Marker Pro をローカルホスト (<a href="%3s" target="_blank">Wikipedia で使用可能なパッケージを参照</a>) にインストールした場合、Pro 版のプラグインを30日間試用ライセンスキーの登録無し、また期間の制限無しで、テストすることが出来ます。

en: You have an error in your SQL syntax
ja_JP: SQL 構文にエラーが見つかりました

en: You have installed Maps Marker Pro on a localhost instance. Entering a license key here is not mandatory but recommended as this also allows you to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a>. Please be aware that once you use the plugin on a live domain, entering a license key is mandatory!
ja_JP: Maps Marker Pro はローカルホストのインスタンスにインストールされました。ライセンスキーの入力は必須ではありませんが、<a href="%1s" target="_blank">サポートチケットを開く</a>には入力が推奨されます。稼働中のドメイン上でプラグインを使用した場合、ライセンスキーの入力は必須になることにご注意下さい！

en: You have unsaved changes on this page. Do you want to leave this page and discard your changes or stay on this page?
ja_JP: このページに対する変更が保存されていません。このページから移動して変更を廃棄する、又はこのページに留まりますか？

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
ja_JP: 位置と半径パラメータを渡すことで結果に対し指定円内へバイアスを掛けることになります。こうすることで Place Autocomplete サービスに対して、指定円内の結果表示を選ぶよう指示することになります。指定領域外の結果も表示されることもあります。このコンポーネントパラメータを使って、特定の国内における地点のみを表示させるよう結果にフィルタをかけることが出来ます。

en: You must agree to the TOS to continue.
ja_JP: 続けるには TOS に同意する必要があります

en: You seem located outside the boundaries of the map
ja_JP: あなたは、現在マップ境界外にいるようです

en: You successfully switched to the advanced editor.
ja_JP: 上級エディタに正しく切り替わりました

en: You successfully switched to the simplified editor.
ja_JP: 簡易エディタに正しく切り替わりました

en: You will find a <a href="%1$s">API URL generator</a> and <a href="%2$s">API URL tester</a> in the tools section. Please see the API docs for more information on authentication.
ja_JP: ツール欄で<a href="%1$s">API URL ジェネレーター</a>と<a href="%2$s">API URL テスター</a>が記述されています。認証に関する詳細は、API 資料を参照下さい。

en: Your WPML string translations for Maps Marker Pro have been updated successfully!
ja_JP: Maps Marker Pro 用の WPML 文字列翻訳は正しく更新されました！

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
ja_JP: 30日間の無料ライセンスキーが期限切れです。<a href="%1s" target="_blank">正式な Pro 版ライセンスキーを購入してから続けて下さい</a>

en: Your license was activated successfully!
ja_JP: あなたのライセンスは正しく有効化されました！

en: Your new license was registered successfully!
ja_JP: あなたのライセンスは正しく登録されました！

en: Your personal API key can be obtained from the <a href="%1$s" target="_blank">Google API Console</a>.
ja_JP: あなたの個人用 API キーは、<a href="%1$s" target="_blank">Google API Console</a> から入手出来ます

en: Your user does not have the WordPress capabilities needed (%1$s) - please contact your admin.
ja_JP: あなたのユーザは、必要とされるWordPressの機能 (%1$s) を有していません - 管理者に問合せ下さい

en: Your user does not have the permission to add a new layer!
ja_JP: あなたのユーザーには、レイヤーを新たに加える権限はありません！

en: Your user does not have the permission to add a new marker!
ja_JP: あなたのユーザーには、マーカーを新たに加える権限はありません！

en: Your user does not have the permission to delete this layer and all assigned markers!
ja_JP: あなたのユーザは、このレイヤー及びレイヤーに割り付けられたマーカーを削除する権利を有していません！

en: Your user does not have the permission to delete this layer!
ja_JP: あなたのユーザは、このレイヤーを削除する権限を有していません！

en: Your user does not have the permission to delete this marker!
ja_JP: あなたのユーザは、このマーカーを削除する権限を有していません！

en: Your user does not have the permission to duplicate this layer!
ja_JP: あなたのユーザは、このレイヤーを複製する権限を有していません！

en: Your user does not have the permission to duplicate this marker!
ja_JP: あなたのユーザは、このマーカーを複製する権限を有していません！

en: Your user does not have the permission to update this layer!
ja_JP: あなたのユーザは、このレイヤーを更新する権限を有していません！

en: Your user does not have the permission to update this marker!
ja_JP: あなたのユーザは、このマーカーを更新する権限を有していません！

en: Your user does not have the right to perform this action
ja_JP: あなたのユーザは、この操作を実行する権限を有していません

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: Zoom in
ja_JP: ズームイン

en: Zoom level for all layers has been successfully set to %1$s
ja_JP: 全レイヤーのズームレベルは正しく %1$s に設定されました

en: Zoom level for the selected markers has been successfully set to %1$s
ja_JP: 選択されたマーカーのズームレベルは正しく %1$s に設定されました

en: Zoom level to use for centering marker
ja_JP: マーカーをセンタリングする際に使用するズームレベル

en: Zoom out
ja_JP: ズームアウト

en: activate
ja_JP: アクティブにする

en: add
ja_JP: 追加

en: add directions link
ja_JP: ルート検索のリンクを追加

en: add dynamic URL hashes to web pages with maps, allowing users to easily link to specific map views. Example: %1$s
ja_JP: マップ掲載ページに動的 URL ハッシュを追加し、ユーザが容易に特定のマップにリンク付出来るようになりました。例: %1$s

en: add layer to filter controlbox?
ja_JP: フィルタコントロールボックスにレイヤーを追加しますか？

en: add markername
ja_JP: マーカー名を追加

en: add markername to popup
ja_JP: ポップアップにマーカー名を追加する

en: add new layer
ja_JP: 新レイヤーを追加

en: add new marker here
ja_JP: 新マーカーをここで追加

en: add new marker to this layer
ja_JP: このレイヤーに新マーカーを追加

en: add new markers/layers
ja_JP: 新マーカー/レイヤー を追加

en: add pre-loading for map tiles beyond the edge of the visible map to prevent showing background behind tile images when panning a map
ja_JP: マップをパンした時にタイル画像の下地が表示されるのを防ぐ為、可視マップの境界を越えてタイルをプリロードする

en: add/edit layer
ja_JP: レイヤーを追加/編集

en: add/edit marker
ja_JP: マーカーを追加/編集

en: added support for URL hashes to web pages with maps, allowing users to easily link to specific map views. Example: https://domain/link-to-map/#11/48.2073/16.3792
ja_JP: マップを組込んだウェブページへの URL ハッシュ対応を追加し、ユーザが特定のマップビューについて簡単にリンク付出来るようになりました。例: https://domain/link-to-map/#11/48.2073/16.3792

en: additional optimizations and improvements
ja_JP: 追加の最適化及び改善項目

en: address
ja_JP: 住所

en: advanced permission settings
ja_JP: 上級権限設定

en: advanced recent marker widget
ja_JP: 「最近作成したマーカーウィジェット」の上級版

en: all %1$s layers
ja_JP: 全 %1$s 枚のレイヤー

en: all %1$s markers
ja_JP: %1$s 個のマーカー全部

en: all the administrative hierarchy layers below
ja_JP: 以下の全管理階層レイヤー

en: always
ja_JP: 常に

en: and
ja_JP: 及び

en: as well as optionally included sublayers if multi-layer-maps were selected
ja_JP: マルチレイヤーマップが選択された場合、オプションとしてサブレイヤーも含まれる

en: asc
ja_JP: 昇順

en: ascending
ja_JP: 昇順

en: assign to the following layer(s):
ja_JP: 以下のレイヤーへ割付けます

en: assigned layer
ja_JP: 割付られたレイヤー

en: authentication and signature are valid
ja_JP: 認証と署名が有効

en: automatic
ja_JP: 自動

en: automatic (use WordPress default)
ja_JP: 自動 (WordPress の既定設定を使用)

en: automatic (use basemap from main map and OpenStreetMap as fallback if unsupported)
ja_JP: 自動 (メインマップからのベースマップ、及び非対応であればフォールバックとして OpenStreetMap を使用する)

en: automatic (using the global variable $locale = %s - fallback to en-US if not supported by bing)
ja_JP: 自動 (グローバル変数 $locale = %s を使用 - Bing で対応しない場合は en-US にフォールバック)

en: automatic 1 (distinct language for each user - detects the users browser language setting, preferred method by Google)
ja_JP: 自動 1 (ユーザごとに言語を区別 - ユーザのブラウザ言語設定を検知、Google が推奨する方法)

en: automatic 2 (same language for each user - using the global variable $locale = %s)
ja_JP: 自動 2 (各ユーザに対し同じ言語 - グローバル変数 $locale = %s を使用)

en: back to top
ja_JP: トップに戻る

en: back to top to start free 30-day-trial
ja_JP: トップに戻って30日間の試用を開始！

en: backup and restore of settings
ja_JP: 設定をバックアップ、再生する

en: baseURL
ja_JP: ベース URL

en: basemap.at satellite
ja_JP: basemap.at 衛星画像

en: blog post with more details about this release
ja_JP: このリリースに関するより詳細なブログ記事

en: bulk actions for layers (duplicate, delete layer only, delete & re-assign markers)
ja_JP: レイヤーへの一括操作 (複製、レイヤーのみ削除、マーカーの削除と再割付け)

en: bulk additions (add new layers)
ja_JP: 一括追加 (新レイヤーを追加)

en: bulk additions (add new markers)
ja_JP: 一括追加 (新マーカーを追加)

en: bulk updates (update existing layers)
ja_JP: 一括更新 (既存レイヤーを更新)

en: bulk updates (update existing markers)
ja_JP: 一括更新 (既存マーカーを更新)

en: calculated from map center
ja_JP: マップ中心から計算

en: can be changed at section "Default values for marker popups"
ja_JP: "マーカーポップアップ用既定値"セクションで変更出来ます

en: can be changed by users dynamically when viewing the map on frontend
ja_JP: フロントエンドでマップを表示している時に、ユーザによって動的変更が可能

en: center map on popup
ja_JP: ポップアップ時にマップを中心寄せする

en: center/N/S/W/E (or common combinations such as NW or Scenter) - will position the QR Code accordingly. Once this parameter is used then the "qr_x and "qr_y" parameters are ignored.
ja_JP: center/N/S/W/E (又は NW 又は Scenter の様な一般的組合せ) - よって QR コードが位置決めされます。このパラメータを使用するとパラメータ  "qr_x" 及び  "qr_y" は無視されます。

en: change GPX panel status
ja_JP: GPX パネルステータスを変更

en: change GPX panel status for all layers
ja_JP: 全レイヤーの GPX パネルステータスを変更

en: change URL to GPX track
ja_JP: 「URLからGPXトラック」を変更

en: change active WMS layers
ja_JP: アクティブな WMS レイヤーを変更

en: change active WMS layers for all layers
ja_JP: 全レイヤーの有効な WMS レイヤーを変更

en: change basemap
ja_JP: ベースマップを変更

en: change basemap for all layers
ja_JP: 全レイヤーのベースマップを変更

en: change clustering status for all layers
ja_JP: 全レイヤーのクラスタステータスを変更

en: change controlbox status
ja_JP: コントロールボックスステータスを変更

en: change controlbox status for all layers
ja_JP: 全レイヤーのコントロールボックスステータスを変更

en: change directions settings
ja_JP: ルート検索設定を変更

en: change list marker-status for all layers
ja_JP: 全レイヤーのマーカーステータス一覧を変更

en: change mapsize
ja_JP: マップサイズを変更

en: change mapsize for all layers
ja_JP: 全レイヤーのマップサイズを変更

en: change overlay status
ja_JP: オーバーレイステータスを変更

en: change overlay status for all layers
ja_JP: 全レイヤーのオーバーレイステータスを変更

en: change panel status
ja_JP: パネルステータスを変更する

en: change panel status for all layers
ja_JP: 全レイヤーのパネルステータスを変更

en: change popup status
ja_JP: ポップアップステータスを変更

en: change popup text
ja_JP: ポップアップテキストを変更

en: change the style of the circle around the location of the user while following, example: %1$s
ja_JP: 追従中、ユーザー位置囲む円のスタイルを変更する、例: %1$s

en: change the style of the circle around the location of the user, example: %1$s
ja_JP: ユーザ位置周辺を示す円のスタイルを変更、例: %1$s

en: change the style of the marker of the location of the user while following, example: %1$s
ja_JP: 追従中、ユーザー位置用マーカーのスタイルを変更する、例: %1$s

en: change the style of the marker of the location of the user, example: %1$s
ja_JP: ユーザー位置のマーカーのスタイルを変える、例えば：%1$s

en: change zoom
ja_JP: ズームを変更

en: change zoom for all layers
ja_JP: 全レイヤーのズームを変更

en: changelog
ja_JP: 変更ログ

en: circle
ja_JP: 円

en: clear cache
ja_JP: キャッシュを消去する

en: clear list
ja_JP: 一覧を消去する

en: click here for troubleshooting
ja_JP: ココをクリックして、トラブルシューティング

en: click here to get a non-expiring license key
ja_JP: ココをクリックして、期限切れの無いライセンスキーを入手

en: click to assign marker to layer(s)
ja_JP: クリックして、マーカーをレイヤーに割付ます

en: click to change current geocoding provider settings
ja_JP: クリックして、現在のジオコーディングプロバイダ設定を変更

en: click to change default geocoding provider
ja_JP: クリックして、既定のジオコーディングプロバイダを変更

en: click to change geocoding provider
ja_JP: クリックして、ジオコーディングプロバイダを変更

en: click to select layer(s) whose marker(s) you would like to export
ja_JP: エクスポートしたいマーカーのあるレイヤーをクリックし選択します

en: click to show release notes
ja_JP: クリックしてリリースノートを表示

en: click to sort list by %1$s %2$s
ja_JP: クリックして %1$s %2$s によりリストを並び替える

en: clickable (if false, the vector will not emit mouse events and will act as a part of the underlying map)
ja_JP: クリック可能 (偽である場合、ベクトルはマウスイベントを発信しないで該当マップの一部として動作します)

en: closed
ja_JP: 閉

en: cn (for using bicycle routing using cycle route networks only)
ja_JP: cn (自転車ルートネットワークだけを使った自転車経路探索用)

en: collapsed
ja_JP: 折りたたむ

en: collapsed (except on mobiles)
ja_JP: 折りたたむ (モバイルは除外)

en: color (stroke color)
ja_JP: 色 (ストローク色)

en: compatible with OpenOffice %1$s and LibreOffice %2$s
ja_JP: OpenOffice %1$s 及び LibreOffice %2$s とに互換性有り

en: components
ja_JP: コンポーネント

en: controls whether a circle is drawn that shows the uncertainty about the location
ja_JP: 位置の不確実性を示す円を描くかどうか制御します

en: convert
ja_JP: 変換

en: countries
ja_JP: 国

en: coverage: Austria only
ja_JP: 対象: オーストリアのみ

en: create a new layer map
ja_JP: 新レイヤーマップを作成

en: create a new marker map
ja_JP: 新マーカーマップを作成

en: created by
ja_JP: 作成者

en: created on
ja_JP: 作成日

en: culture code
ja_JP: カルチャーコード

en: custom Google Maps styling
ja_JP: Google Maps のカスタムスタイル

en: custom visualead API key required!
ja_JP: カスタム Visualized API キーが必要です！

en: day
ja_JP: 日

en: days left
ja_JP: 残りの日数

en: dedicated support from the plugin author
ja_JP: プラグイン作者からの熱心な支援

en: default background layer
ja_JP: 既定の背景レイヤー

en: define additional location options e.g enableHighAccuracy: true, maxZoom: 10<br/>reference: %1$s
ja_JP: 位置に関するオプションを追加定義 例 enableHighAccuracy: 真, maxZoom: 10<br/>参照: %1$s

en: delete
ja_JP: 削除

en: delete all markers from all layers
ja_JP: 全てのマーカーを全てのレイヤーから削除

en: delete all markers from selected layer
ja_JP: 選択したレイヤーから全てのマーカーを削除します

en: delete existing markers/layers
ja_JP: 現存のマーカー/レイヤーを削除

en: delete layer
ja_JP: レイヤーを削除

en: delete layer AND assigned markers
ja_JP: レイヤー及び割付けられたマーカーを削除

en: delete layer only
ja_JP: レイヤーのみ削除

en: delete layer(s) and assign markers to the following layer:
ja_JP: レイヤーを削除し、以下のレイヤーにマーカーを割付けます:

en: delete layer(s) and assigned markers
ja_JP: レイヤー及び割付けられたマーカーを削除します

en: desc
ja_JP: 降順

en: descending
ja_JP: 降順

en: disable images
ja_JP: 画像を無効化

en: disabled
ja_JP: 無効

en: display WordPress pointers on plugin updates
ja_JP: プラグインのアップデート情報上に WordPress ポインターを表示

en: display a popup when the user click on the inner marker
ja_JP: ユーザがマーカー内部をクリックした時にポップアップを表示

en: display all markers
ja_JP: 全てのマーカーを表示

en: display panel
ja_JP: パネルを表示

en: distance
ja_JP: 距離

en: distance from current position
ja_JP: 現在位置からの距離

en: distance from layer center
ja_JP: レイヤー中心からの距離

en: distance from layer center in km
ja_JP: レイヤー中心からのキロメートル距離

en: distance from layer center in mile
ja_JP: レイヤー中央からのマイル距離

en: distance from layer center in miles
ja_JP: レイヤー中心からのマイル距離

en: do not add an icon
ja_JP: アイコンを追加しない

en: do not use address for geocoding (address, latitude and longitude values will be imported as given)
ja_JP: ジオコーディングに住所を使用しない (与えられれば住所、緯度及び経度がインポートされます)

en: download GPX file
ja_JP: GPX ファイルをダウンロード

en: duplicate
ja_JP: 複製

en: duplicate and assign to the following layer:
ja_JP: 複製して次のレイヤーに割付けます

en: duplicate layer and assigned markers
ja_JP: レイヤー及び割付けられたマーカーの複製

en: duplicate layer only
ja_JP: レイヤーの複製のみ

en: duplicate layer(s) and assigned markers
ja_JP: レイヤー及び割付けられたマーカーの複製

en: duplicate layer(s) only
ja_JP: レイヤーの複製のみ

en: dynamic preview of all markers from assigned layer(s) on marker edit pages
ja_JP: マーカー編集ページにおいて割付られたレイヤー全てについての動的プレビュー

en: dynamic preview of markers from checked multi-layer-map layer(s) on layer edit pages
ja_JP: レイヤー編集ページでチェックされたマルチマップレイヤー上のマーカーについての動的プレビュー

en: edit
ja_JP: 編集

en: edit layer
ja_JP: レイヤーを編集

en: edit marker
ja_JP: マーカーを編集

en: edit marker
ja_JP: マーカーを編集

en: empty basemap
ja_JP: 空のベースマップ

en: enabled
ja_JP: 有効

en: error message details on google.com
ja_JP: Google.com 上のエラーメッセージ詳細

en: example
ja_JP: 例

en: expanded
ja_JP: ウィンドウ展開

en: expire in
ja_JP: 権利消失期限

en: export markers with any icon
ja_JP: アイコン付きマーカーをエクスポート

en: extracted from Map ID within mapbox editor, e.g.
ja_JP: マップボックスエディタ内のマップ ID から抽出、例

en: false
ja_JP: 偽

en: false (show tooltip only on mouseover)
ja_JP: 偽 (マウスオーバー時のみツールチップを表示)

en: false (use maximum zoom level)
ja_JP: 偽 (ズームレベルの最大値を使用)

en: false for touch devices only
ja_JP: タッチデバイスに対してのみ偽

en: fastest route
ja_JP: 最速ルート

en: features planned for future releases
ja_JP: 将来のバージョンで計画されている機能

en: feet
ja_JP: フィート

en: filename
ja_JP: ファイル名

en: fill (whether to fill the path with color. Set it to false to disable filling on polygons or circles)
ja_JP: 満たす (パスを色で塗りつぶすかどうか。多角形や円形を塗りつぶさない場合は偽に設定する)

en: fillColor (fill color)
ja_JP: fillColor (フィルの色)

en: fillOpacity (fill opacity)
ja_JP: fillOpacity (フィル透過度)

en: filter icons
ja_JP: アイコンにフィルタを適用する

en: fit bounds
ja_JP: 合致境界

en: footer
ja_JP: フッター

en: free community support
ja_JP: 無料のコミュニティサポート

en: frequent updates
ja_JP: 頻繁な更新

en: frequently asked questions
ja_JP: よくある質問

en: fullscreen
ja_JP: フルスクリーン

en: further reduce memory usage for xlsx/xls/ods input files by only importing linktext for hyperlinks
ja_JP: ハイパーリンク用のリンクテキストをインポートするだけで、xlsx/xls/ods 入力ファイルのメモリ使用量を更に減らすことが可能

en: geolocation support: show and follow your location when viewing maps
ja_JP: ジオロケーション対応: マップを表示する際にあなたの位置を表示して追従する

en: global basemap setting "nowrap": (if set to true, tiles will not load outside the world width instead of repeating, default: false)
ja_JP: グローバル・ベースマップ設定 "nowrap": (真に設定すると、タイルは世界幅の外部では繰返し読込まれない、既定値: 偽)

en: header (+ inline javascript)
ja_JP: ヘッダー (+インライン Javascript)

en: help OpenStreetMap.org to improve map details
ja_JP: マップ詳細の改善の為、OpenStreetMap.org を支援する

en: hidden
ja_JP: 非表示

en: hide
ja_JP: 非表示

en: hide (for maps with set GPX URLs only)
ja_JP: 非表示 (既定の GPX URL 付きマップ専用)

en: hide action bar
ja_JP: アクションバーを非表示

en: hide advanced functions
ja_JP: 上級機能を非表示

en: hide advanced menu items
ja_JP: 上級メニュー項目を非表示にする

en: hide all markers from assigned layer(s)
ja_JP: 割付レイヤーから全マーカーを非表示

en: hide changelog
ja_JP: 変更履歴を非表示

en: hide default start and end icons
ja_JP: 既定の開始、終了アイコンを非表示

en: high
ja_JP: 高

en: highlight a marker on a layer map by opening its popup via shortcode attribute [mapsmarker layer="1" highlightmarker="2"] or by adding ?highlightmarker=2 to the URL where the map is embedded
ja_JP: ショートコード属性 [mapsmarker layer="1" highlightmarker="2"] を通してポップアップを開いたり、又は ?highlightmarker=2 をマップが埋め込まれるURLに追記することで、レイヤーマップ上のマーカーをハイライトさせます。

en: home button
ja_JP: ホームボタン

en: http-address of the KML-webservice of the WMS layer
ja_JP: WMS レイヤーの KML ウェブサービスの http アドレス

en: icon
ja_JP: アイコン

en: icon url for filter controlbox
ja_JP: フィルタコントロールボックス用のアイコン URL

en: if enabled and WPML or Polylang translation plugin is active, map texts can be translated. Fore more details please see %1s
ja_JP: プラグイン WPML 又は Polylang translation が有効である場合、マップ上のテキストが翻訳可能です。詳細は、%1s を参照下さい。

en: if enabled, a GeoRSS feed for all markers will be added to the &lt;head&gt;-section of the website, allowing users to subscribe to your markers
ja_JP: 有効である場合、全てのマーカーに対する GeoRSS フィードはウェブサイトの &lt;head&gt;-セクションに追加され、ユーザはあなたのマーカーを購読することが出来るようになります

en: if enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps
ja_JP: 有効である場合、マップの検索と挿入を容易にするよう、投稿とページの編集画面上の TinyMCE エディタ上部に"マップを挿入"ボタンが追加されます

en: if set, address will be displayed here
ja_JP: 設定した場合、住所はここに表示されます

en: if set, layername will be displayed here
ja_JP: 設定した場合、レイヤー名がここに表示されます

en: if set, markername will be displayed here
ja_JP: 設定した場合、マーカー名がここに表示されます

en: imperial (miles)
ja_JP: 帝国単位 (マイル)

en: import values for createdby/createdon and updatedby/updatedon as given (no changes will be made to import file)
ja_JP: createdby/createdon 及び updatedby/updatedon 用のインポート値そのまま (インポートファイルは変更されない)

en: improved accessibility/screen reader support by using proper alt texts
ja_JP: 適切な代替文字を使うことによる、操作性の向上 / 画面読み上げ支援

en: improved backend usability by listing all contents (posts, pages, CPTs, widgets) where each shortcode is used
ja_JP: ショートコードが使用されているコンテンツ全て(投稿、ページ、CPT、ウィジェット) リスト化することによる、バックエンドの可用性の向上

en: improved performance for layer maps with a huge number of markers (parsing of GeoJSON is up to 3 times faster)
ja_JP: 膨大な数のマーカーを有するレイヤーマップに対しての処理能力の向上

en: integration of the latest leaflet.js version
ja_JP: leaflet.js の最新版との統合

en: isiXhosa
ja_JP: イシコサ語

en: isiZulu
ja_JP: イシズル語

en: jump to error message
ja_JP: エラーメッセージに移動

en: jump to log for this row from import file
ja_JP: インポートファイル中のこの行についてのログに移動

en: jump to warning message
ja_JP: 警告メッセージへ移動

en: keep the current map zoom level when displaying the location of the user
ja_JP: ユーザの位置を表示する時に現在のマップのズームレベルを保持する

en: language
ja_JP: 言語

en: language code
ja_JP: 言語コード

en: last update by
ja_JP: 最後のレイヤー更新者

en: latitude
ja_JP: 緯度

en: layer
ja_JP: レイヤー

en: layer ID
ja_JP: レイヤー ID

en: layer IDs
ja_JP: レイヤーID

en: layer maps only
ja_JP: レイヤーマップのみ

en: layer maps: center map on markers and open popups by clicking on list of marker entries
ja_JP: レイヤーマップ：マーカーにマップの中心を設定して、登録マーカー一覧でクリックすることでポップアップを開く

en: layer maps: center map on markers and open popups by clicking on list of markers entries
ja_JP: レイヤーマップ：マーカーにマップの中心を設定して、登録マーカー一覧でクリックすることでポップアップを開く

en: layer name
ja_JP: レイヤー名

en: layers
ja_JP: レイヤー

en: leave empty to use default search hover text (start typing to find marker entries based on markername or popuptext)
ja_JP: 既定の検索マウスオーバーテキストを使用する場合空欄にする (タイプを開始して、マーカー名又はポップアップテキストに基づきマーカーを検索)

en: leave empty to use default search text (Search markers)
ja_JP: 既定の検索テキストを使用する場合は空欄にする (マーカーを検索)

en: legacy plugin (slower performance, no active development)
ja_JP: 過去のプラグイン (処理が遅い、開発休止)

en: list all layers
ja_JP: 全レイヤーを一覧

en: list all markers page enhancement: dropdown added to filter markers by layer
ja_JP: 全マーカーのページ拡張機能を表示: マーカーをレイヤー毎にフィルターする為加えられたドロップダウン

en: loading indicator for GeoJSON download and marker clustering
ja_JP: GeoJSONダウンロード及びマーカークラスタリング用の標識を読込中

en: loading map - please wait...
ja_JP: マップを読込み中 - しばらくお待ち下さい...

en: longitude
ja_JP: 経度

en: low
ja_JP: 低

en: map
ja_JP: マップ

en: map moves back to initial position after popup is closed
ja_JP: ポップアップが閉まった後にマップを元の位置に戻す

en: map parameters can be overwritten within shortcodes (e.g. %1s)
ja_JP: マップパラメーターはショートコード内で上書き可能 (例 %1s)

en: map type and ID
ja_JP: マップ種別と ID

en: mapnik (for normal routing using car, bicycle or foot)
ja_JP: Mapnik (自動車、自転車、歩行者用の普通のルート検索用)

en: maps
ja_JP: マップ

en: marker
ja_JP: マーカー

en: marker ID
ja_JP: マーカー ID

en: marker and layer maps
ja_JP: マーカー及びレイヤーマップ

en: marker count
ja_JP: マーカー数

en: marker created directly by using shortcode - no edit link available
ja_JP: ショートコードを使って直接作成されたマーカー: 編集用リンクは無し

en: marker maps only
ja_JP: マーカーマップのみ

en: marker name
ja_JP: マーカー名

en: markers
ja_JP: マーカー

en: markers not assigned to a layer
ja_JP: レイヤーに割付けられていないマーカー

en: maxZoom theme compatibility
ja_JP: maxZoom テーマへの互換性

en: maximum number of markers to display in the list
ja_JP: 一覧に表示する最大マーカー数

en: maximum temporary file size in MB
ja_JP: 一時ファイルの最大ファイルサイズ (MB)

en: medium
ja_JP: 中

en: merge
ja_JP: マージ

en: meters
ja_JP: メートル

en: metric (km)
ja_JP: メートル (km)

en: miles
ja_JP: マイル

en: mobile optimized maps through use of native javascript instead of jQuery
ja_JP: jQuery の代わりに、ネイティブの javascript を使って最適化したモバイル用マップ

en: mobile web app support for fullscreen maps and optimized mobile viewport
ja_JP: モバイル We bアプリ向けフルスクリーンマップ及びモバイル用に最適化されたビューポート

en: month
ja_JP: 月

en: more accessibility features
ja_JP: アクセシビリティ機能を更に

en: more information
ja_JP: 詳細な情報

en: move markers
ja_JP: マーカーを移動

en: much better tile loading algorithm with less flickering
ja_JP: 更に改良し点滅回数が少なくなったタイル読込みアルゴリズム

en: multi layer map
ja_JP: マルチレイヤーマップ

en: name for filter controlbox
ja_JP: フィルタコントロールボックスの名前

en: never (ignore changes in the view)
ja_JP: never (ビュー内の変更を無視)

en: new layer map
ja_JP: 新レイヤーマップ

en: new marker map
ja_JP: 新マーカーマップ

en: new markers IDs
ja_JP: 新マーカー ID

en: next update by
ja_JP: 次回更新期限

en: no
ja_JP: いいえ

en: no action (and hide links)
ja_JP: 無動作 (同時にリンクを隠す)

en: no link
ja_JP: リンク無し

en: none (default setting, recommended)
ja_JP: 無し (既定の設定、推奨)

en: not assigned to a layer
ja_JP: レイヤーに割付けられていません

en: not available
ja_JP: 利用不可

en: not available on multi layer maps
ja_JP: マルチレイヤーマップ上では利用出来ません

en: not used in any content
ja_JP: どのコンテンツにおいても使用されていません

en: number of markers
ja_JP: マーカー数

en: off (save changes to database)
ja_JP: オフ (変更箇所をデータベースに保存)

en: on (check import file only - no changes will be made to database)
ja_JP: オン (インポートファイルのチェックのみ - データベースは変更しない)

en: onChange (refresh when the file is loaded and whenever the Link parameters change)
ja_JP: onChange (ファイル読込み時とリンクパラメータ変更時にリフレッシュ)

en: onExpire (refresh the file when the expiration time is reached)
ja_JP: onExpire (有効期限切れ時にファイルをリフレッシュ)

en: onInterval (refresh every n seconds (specified in refreshInterval)
ja_JP: onInterval (n 秒ごとにリフレッシュ (refreshInterval で指定))

en: onRequest (refresh the file only when the user explicitly requests it)
ja_JP: onRequest (ユーザが明示的に要求したときだけファイルをリフレッシュ)

en: onStop (after camera movement stops)
ja_JP: onStop (カメラ移動停止後)

en: onStop (refresh the file n seconds after movement stops, where n is specified in viewRefreshTime)
ja_JP: onStop (移動停止の n 秒後にファイルをリフレッシュ、n は viewRefreshTime で指定)

en: once
ja_JP: 一度だけ

en: opacity (stroke opacity)
ja_JP: 透過度 (ストロークの透過度)

en: open
ja_JP: 開く

en: open map in new window
ja_JP: 新ウインドウでマップを開く

en: open popup
ja_JP: ポップアップを開く

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
ja_JP: openrouteservice.org (OpenStreetMap 基準, ヨーロッパのみ)

en: optimized editing workflow for layer maps and list of markers-page - no more reloads needed due to AJAX support
ja_JP: レイヤーマップ及びマーカーページのリスト用の編集ワークフローの最適化 - AJAX対応により再読込みが不要になった

en: optimized editing workflow for marker maps - no more reloads needed due to AJAX support
ja_JP: メーカーマップ用に最適化された編集ワークフロー(作業の流れ)

en: option to add markernames to popups automatically (default = false)
ja_JP: マーカー名をポップアップに自動的に追加するオプション (既定 = 偽)

en: option to disable loading of Google Maps API for higher performance if alternative basemaps are used only
ja_JP: 代替のベースマップのみを使用する場合、Google Maps API の読込みを無効にして処理性能を改善するオプション

en: option to disable map dragging on touch devices only
ja_JP: タッチデバイスについてのみマップのドラッグを無効にするオプション

en: option to duplicate layer AND assigned markers (for single layers and for layer bulk actions)
ja_JP: レイヤー「及び」割付けられたマーカーを複製するオプション (単一レイヤー及びレイヤーの一括操作用)

en: option to remove MapsMarker.com backlinks
ja_JP: MapsMarker.com へのバックリンクを削除するオプション

en: option to sort list of markers below layer maps by distance from layer center
ja_JP: レイヤー中心からの距離により下記レイヤーマップ上のマーカーリストを並べ替えするかのオプション

en: optional
ja_JP: オプション

en: optional - use the following custom directory for temp files
ja_JP: オプション　-　下記のディレクトリを使用して臨時ファイルを保存して下さい

en: or
ja_JP: 又は

en: or back to overview
ja_JP: 又は、戻って一覧する

en: or paste coordinates here
ja_JP: 又は、座標をここに貼りつけて下さい

en: or thanks, maybe later
ja_JP: 又はありがとう、多分後で

en: over %1$s changes compared to v%2$s
ja_JP: v%2$s に比較して、%1$s もの変更

en: padding around accuracy circle, value is passed to setBounds
ja_JP: 精度円周囲へのパディング、setBounds に渡される値

en: page
ja_JP: ページ

en: per page
ja_JP: ページ当り

en: pixel
ja_JP: ピクセル

en: please add or verify your Google Maps JavaScript API key at <a href="%1$s">Settings / Basemaps / Google Maps JavaScript API</a>
ja_JP: Google Maps JavaScript API キーを<a href="%1$s">設定 / ベースマップ / Google Maps JavaScript API</a>で追加又は確認して下さい

en: please click here to renew your access to plugin updates and support
ja_JP: プラグインのアップデート状況及びサポートについての最新情報を得るにはココをクリックして下さい

en: please enter a comma-separted list of IDs, like %1$s
ja_JP: %1$s のようにコンマで区分した ID を入力して下さい。

en: please rate this plugin on wordpress.org
ja_JP: このプラグインを wordpress.org で評価して下さい

en: please review this plugin on wordpress.org
ja_JP: このプラグインを wordpress.org 上でレビューして下さい

en: polyline clipping
ja_JP: ポリラインによるクリッピング

en: popuptext
ja_JP: ポップアップテキスト

en: powered by
ja_JP: 協力者

en: preferred route profile
ja_JP: 優先するルートプロファイル

en: prepare export
ja_JP: エクスポート準備

en: prepare import
ja_JP: インポート準備

en: preview
ja_JP: プレビュー

en: preview all markers from assigned layer(s)
ja_JP: レイヤーに割付けられた全マーカーをプレビュー

en: pro version only
ja_JP: Pro 版のみ

en: publish
ja_JP: 公開

en: put in front of popup-text
ja_JP: ポップアップテキストの前に置く

en: rate plugin
ja_JP: プラグインを評価

en: recommended
ja_JP: 推奨

en: recommended offset (x/y): %1$s
ja_JP: 推奨オフセット値 (x/y): %1$s

en: recommended offset (x/y): %1$s or %2$s
ja_JP: 推奨オフセット値 (x/y): %1$s 又は %2$s

en: rectangle
ja_JP: 四角

en: region
ja_JP: 領域

en: released on
ja_JP: リリース日

en: remote editor
ja_JP: 遠隔操作エディタ

en: required
ja_JP: 必要

en: reset
ja_JP: リセット

en: reset map view
ja_JP: マップビューをリセット

en: rounded
ja_JP: 四捨五入

en: same layer(s) as original marker
ja_JP: 元のマーカーと同じレイヤー

en: search existing markers/layers
ja_JP: 既存のマーカー/レイヤーを検索

en: search function for layerlist on marker edit page
ja_JP: マーカー編集ページにおけるレイヤーリストの検索関数

en: second
ja_JP: 秒

en: set map center on marker position and open popup
ja_JP: マーカー位置にマップ中心を設定して、ポップアップを開ける

en: set map center on marker position only
ja_JP: マーカー位置だけにマップ中心を設定する

en: set the map view (zoom and pan) to the user´s location as it updates.
ja_JP: ユーザの位置更新の際のマップビュー (ズームとパン) を設定

en: settings
ja_JP: 設定

en: shortest route
ja_JP: 最短ルート

en: show
ja_JP: 表示

en: show (for maps with set GPX URLs only)
ja_JP: 表示する(既定の GPX URL 付きマップ専用)

en: show API links
ja_JP: API リンクを表示

en: show advanced functions
ja_JP: 上級機能を表示

en: show advanced menu items
ja_JP: 上級メニュー項目を表示

en: show all available changelogs
ja_JP: 入手可能な変更履歴全部を表示

en: show default start and end icons
ja_JP: 既定の開始と終了のアイコンを表示

en: show examples
ja_JP: 例を表示

en: show fewer icons
ja_JP: アイコン数を少なく表示

en: show full action bar
ja_JP: アクションバーを全表示

en: show map
ja_JP: マップを表示

en: show marker on map
ja_JP: マップにマーカーを表示する

en: show markers assigned to this layer
ja_JP: このレイヤーに割付けられたマーカーを表示

en: show more icons
ja_JP: アイコンをもっと表示

en: show more options
ja_JP: オプションを更に表示

en: show or hide drop down menu in Wordpress Admin Bar
ja_JP: WordPress 管理バーでのドロップダウンメニューを表示又は非表示

en: show search field only
ja_JP: 検索フィールドのみを表示

en: show sort order selection only
ja_JP: ソート順の選択のみを表示

en: show tutorial at mapsmarker.com
ja_JP: mapsmarker.com でチュートリアルを表示

en: show used icons
ja_JP: 使用中のアイコンを表示

en: shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com
ja_JP: 管理ダッシュボード上にウィジェットを表示し、mapsmarker.com より最新のマーカーとブログ記事を表示します

en: signature is invalid
ja_JP: 署名が無効

en: significantly decreased loadtimes for OpenStreetMap-based maps
ja_JP: OpenStreetMap ベースのマップに対しての読み込み時間が激減

en: single layer map
ja_JP: 単一のレイヤーマップ

en: sort order
ja_JP: 並べ替え順

en: sort order ascending
ja_JP: 昇順に並べ替え

en: sort order descending
ja_JP: 降順に並べ替え

en: squared
ja_JP: 矩形化

en: standard icon
ja_JP: 標準のアイコン

en: start
ja_JP: 開始

en: start export
ja_JP: エクスポート開始

en: start full-text search
ja_JP: 全文検索を開始

en: start import
ja_JP: インポート開始

en: start installation
ja_JP: インストール開始

en: start typing to filter icons by filename
ja_JP: タイプを開始してファイル名でアイコンをフィルタする

en: start typing to find marker entries based on markername or popuptext
ja_JP: タイプを開始して、マーカー名又はポップアップテキストに基づいて保存マーカーを検索して下さい

en: stop
ja_JP: 停止

en: stroke (whether to draw stroke along the path. Set it to false to disable borders on polygons or circles)
ja_JP: ストローク (パス沿いにストロークするかどうか。多角形又は円に境界を付けない時は、偽に設定)

en: submit
ja_JP: 送信

en: support for CSV/XLS/XLSX/ODS import and export for bulk additions and bulk updates
ja_JP: 一括追加及び一括更新用の、CSV/XLS/XLSX/ODS インポート及びエクスポート対応

en: support for assigning markers to multiple layers
ja_JP: マーカーをマルチレイヤーに割付けることへの対応

en: support for bulk updates of marker maps on the tools page for selected layers only
ja_JP: 選択したレイヤー対してのみツールページ上のマーカーマップを一括更新することへの対応

en: support for changing marker IDs and layer IDs from the tools page
ja_JP: ツールページおいてマーカー ID とレイヤー ID の変更することに対応

en: support for custom Mapbox basemaps
ja_JP: カスタム Mapbox ベースマップへの対応

en: support for duplicating layer maps (without assigned markers)
ja_JP: レイヤーマップの複製に対応 (割付けマーカー無しの状態で)

en: support for duplicating markers
ja_JP: マーカー複製機能に対応

en: support for dynamic switching between simplified and advanced editor (no more reloads needed)
ja_JP: 簡易及び上級エディタの動的切り換えに対応 (再読込みは不要)

en: support for filtering of marker icons on backend (based on filename)
ja_JP: バックエンドのマーカーアイコンに対するフィルタリング機能 (ファイル名基準)

en: support for filters and actions
ja_JP: フィルタとアクションへの対応

en: support for pro users
ja_JP: Pro 版ユーザへの対応

en: support for setting global maximum zoom level to 21 (tiles from basemaps with lower native zoom levels will be upscaled automatically)
ja_JP: グローバル最大ズームレベルを21に設定することへの対応 (低ネイティブズームレベルのベースマップのタイルは自動で拡大されます)

en: support for shortcodes in popup texts
ja_JP: ポップアップテキスト内でのショートコード対応

en: support for tooltips to display the marker name as small text on top of marker icons
ja_JP: マーカーアイコン上にマーカー名を小文字で表示するツールチップへの対応

en: supported formats: %1$s
ja_JP: 対応フォーマット: %1$s

en: switch to advanced editor
ja_JP: 上級エディタに切替

en: switch to simplified editor
ja_JP: 簡易エディタに切替

en: this caching method is currently not available on your server
ja_JP: このキャッシュ方式は、現在あなたのサーバで使用出来ません

en: timeout in seconds
ja_JP: タイムアウトの秒数

en: tons of bugfixes and stability improvements
ja_JP: 無数のバグ修正と安定性の改善

en: tool for monitoring "active shortcodes for already deleted maps"
ja_JP: "既に削除されたマップへのアクティブなショートコード"を監視する為のツール

en: tool for monitoring "active shortcodes with invalid map IDs"
ja_JP: "無効なマップ ID を持つアクティブなショートコード"を監視するツール

en: translate
ja_JP: 翻訳する

en: translations
ja_JP: 翻訳

en: true
ja_JP: 真

en: true (for fullscreen maps only)
ja_JP: 真 (フルスクリーンマップに対してのみ)

en: true (only add on demand if map view is changed)
ja_JP: 真 (マップビューが変更された場合、オンデマンドでのみ追加)

en: unassigned
ja_JP: 未割当

en: update
ja_JP: 更新

en: update ID
ja_JP: ID を更新する

en: update existing markers/layers
ja_JP: 現在のマーカー/レイヤーを更新する

en: update icon
ja_JP: アイコンを更新する

en: update settings
ja_JP: 設定を更新

en: updated by
ja_JP: 更新者

en: updated on
ja_JP: 更新日

en: upload
ja_JP: アップロード

en: upload icon button & custom icon directory
ja_JP: アイコンボタンをアップロード & カスタムアイコンディレクトリ

en: upload new icon
ja_JP: 新アイコンをアップロード

en: use address for geocoding (latitude and longitude values will get overwritten by geocoding results)
ja_JP: ジオコーディング用のアドレスを使用 (緯度と経度の値はジオコーディングの結果により上書きされます)

en: use circle
ja_JP: 円を使用

en: use current userlogin (%1$s) and current timestamp for createdby/createdon on new layers and updatedby/updatedon on layer updates
ja_JP: 新レイヤー作成時の createdby/createdon 及び レイヤー更新時の updatedby/updatedon については、現在の userlogin (%1$s) 及び timestamp を使用して下さい

en: use current userlogin (%1$s) and current timestamp for createdby/createdon on new markers and updatedby/updatedon on marker updates
ja_JP: 新マーカーに対する createdby/createdon 及び マーカーの更新に対する updatedby/updatedon については、現在の userlogin (%1$s) ログイン及び timestamp を使用して下さい

en: use custom images
ja_JP: カスタム画像を使用

en: use custom shadow (please enter URL below)
ja_JP: カスタムシャドーを使用 (以下にURLを入力)

en: use default images
ja_JP: 既定画像を使用

en: use default shadow
ja_JP: 既定シャドーを使用

en: use distinct marker zoom levels
ja_JP: 明確なズームレベルを使用

en: use layer zoom level for all markers
ja_JP: 全てのマーカーにレイヤーズームレベルを適用

en: use rectangle
ja_JP: 四角を使用

en: use this pin to center the layer (will only be shown in the admin area)
ja_JP: ピンを使ってこのレイヤーを中心にする(管理エリアにのみ表示される)

en: v%1s is used in the free version
ja_JP: 無料版では v%1s が使用されます

en: valid for default image only!
ja_JP: 既定画像に対してのみ有効です！

en: very high
ja_JP: 非常に高い

en: very low
ja_JP: 非常に低い

en: via GeoRSS - please use RSS Reader like http://google.com/reader for example
ja_JP: GeoRSS 経由 - 例えば http://google.com/reader のような RSS Reader をお使い下さい

en: view
ja_JP: 表示

en: view blogpost for current version
ja_JP: 現バージョンのブログ投稿を表示する

en: view content
ja_JP: 内容を表示する

en: view existing markers/layers
ja_JP: 既存のマーカー/レイヤーを表示する

en: view layer
ja_JP: レイヤーを表示する

en: view layer
ja_JP: レイヤーを表示する

en: visible
ja_JP: 表示

en: visible for admins only
ja_JP: 管理者に対してのみ表示

en: weight (stroke width in pixel)
ja_JP: 重み (ストロークのピクセル幅)

en: weighting method of routing
ja_JP: ルーティングの重み付け方法

en: whitelabel backend admin pages
ja_JP: Whitelabel バックエンドの管理ページ

en: yes
ja_JP: はい

en: yes (checked)
ja_JP: はい (チェック有り)

en: yes (unchecked)
ja_JP: はい (チェック無し)

en: yournavigation.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
ja_JP: yournavigation.org (OpenStreetMap基準, 全世界)
