Maps Marker Free/Pro - en to ro translation catalogue (1671 entries)

en: %1$s errors (skipped rows from importfile: %2$s)
ro: %1$s erori (linii omise din fişierul de import: %2$s)

en: %1$s in the marker name
ro: %1$s în numele marcajului

en: %1$s in the popup text
ro: %1$s în textul popup

en: %1$s layers updated (IDs: %2$s)
ro: %1$s noi straturi/layers actualizate (IDs: %2$s)

en: %1$s layers would be updated (IDs: %2$s)
ro: %1$s straturi/layers vor fi actualizate (IDs: %2$s)

en: %1$s markers
ro: %1$s marcaje

en: %1$s markers updated (IDs: %2$s)
ro: %1$s marcaje actualizate (ID-uri: %2$s)

en: %1$s markers would be updated (IDs: %2$s)
ro: %1$s marcaje vor fi actualizate (ID-uri: %2$s)

en: %1$s new layers created (IDs: %2$s)
ro: %1$s noi straturi/layers create (IDs: %2$s)

en: %1$s new layers would be created (rows: %2$s)
ro: %1$s noi straturi/layers vor fi create (Ilinii: %2$s)

en: %1$s new markers created (IDs: %2$s)
ro: %1$s noi marcaje create (ID-uri: %2$s)

en: %1$s new markers would be created (rows: %2$s)
ro: %1$s noi marcaje vor fi create (linii: %2$s)

en: %1$s warnings (rows from importfile: %2$s)
ro: %1$s atenţionări (linii din fişierul de import: %2$s)

en: (for marker listings below multi-layer maps only)
ro: (doar pentru listarea marcajelor de sub hărţile multistratificate/multi-layer)

en: (frequently asked questions)
ro: (întrebări frecvente)

en: (not now, hide message)
ro: (nu acum, ascunde mesajul)

en: (required) Comma-separated list of WMS layers to show
ro: (necesar) Lista de afişat cu Separator-prin-Virgulă a straturilor/layere-lor WMS

en: (with semicolons as delimiters)
ro: (cu semicoloane, ca şi delimitatori)

en: <a href="%1$s">Click here to show all affected URLs</a>
ro: <a href="%1$s">Apăsați aici pentru afișarea tuturor URL-urilor afectate</a>

en: <a href="%1s" target="_blank">click here for more information on ad positions which might cause conflicts with Google AdSense programme policies</a>
ro: <a href="%1s" target="_blank">apăsaţi aici pentru mai multe informaţii despre poziţiile anunţurilor publicitare care pot produce conflicte cu politicile programului Google AdSense</a>

en: <a href="%1s">"Google Places Autocomplete API"</a> is disabled!
ro: <a href="%1s">"API Autocompletare Locații Google"</a> este dezactivată!

en: <a href="%s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
ro: <a href="%s">Vă rugăm să vă reînoiţi accesul la actualizări şi suport pentru a vă păstra modulul în siguranţă şi actualizat la zi</a>.

en: <strong>Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel</strong><br/>Beta versions may be used on production sites on your own risk only as they might be unstable!<br/>Important: please <a href="%1s">save the settings manually</a> after each plugin update and <a href="%2s" target="_blank">use the helpdesk</a> for feedback.
ro: <strong>Testarea Beta este activată - actualizările vor fi descărcate din canalul de lansări beta</strong><br/>Versiunile Beta pot fi utilizate în produsele/elementele site+urilor pe propria dvs. răspundere, deoarece pot deveni instabile!<br/>Important: vă rugăm <a href="%1s">salvaţi manual configurările</a> după fiecare actualizare de modul, şi <a href="%2s" target="_blank">folosiţi Serviciul de Asistenţă</a> pentru feedback.

en: <strong>Important information for multisite installations:</strong><br/><h3>Please update the plugin "Leaflet Maps Marker" to the latest version (to avoid data loss when the plugin "Leaflet Maps Marker" gets deleted)!</h3>This message will disappear as soon as the free plugin has been updated.
ro: <strong>Informaţie importantă pentru instalările multisite:</strong><br/><h3>Vă rugăm să actualizaţi modulul "Leaflet Maps Marker" pâna la ultima versiune (pentru a evita pierderile de date ce pot apare la ştergerea modulului "Leaflet Maps Marker")!</h3>Acest mesaj va dispare imediat ce modulul gratuit va fi actualizat.

en: <strong>Thanks for purchasing a valid license key for Maps Marker Pro!</strong><br/>To finish the installation please FIRST update the inactive plugin "Leaflet Maps Marker" to the latest version and THEN delete the plugin in order to avoid plugin conflicts!<br/><h3>Deleting the plugin "Leaflet Maps Marker" before updating to the latest version will result in data loss!</h3> This message will disappear as soon as the free plugin has been updated and deleted.
ro: <strong>Vă mulţumim pentru achiziţionarea unei chei de licenţă validă pentru Maps Marker Pro!</strong><br/>Pentru a finaliza instalarea, vă rugăm, ca ÎNTÂI, să vă actualizaţi la zi modulul inactiv "Leaflet Maps Marker", iar APOI să ştergeţi modulul pentru a evita posibilele conflicte dintre module.!<br/><h3> Ştergând modulul "Leaflet Maps Marker" înaintea actualizării la zi, va genera pierderi de date!</h3> Acest mesaj va dispare imediat ce modulul gratuit va fi actualizat la zi şi apoi şters.

en: <strong>Thanks for purchasing a valid license key for Maps Marker Pro!</strong><br/>To finish the installation please delete the inactive plugin "Leaflet Maps Marker" in order to avoid plugin conflicts! This message will disappear as soon as the free plugin has been deleted.
ro: <strong>Vă mulţumim că aţi achiziţionat o chie de licenţă validă pentru Maps Marker Pro!</strong><br/>Pentru finalizarea instalării, vă rugăm să ştergeţi modulul inactiv "Leaflet Maps Marker", pentru a evita eventualele conflicte dintre module! Acest mesaj va dispare imediat ce modulul gratuit a fost şters.

en: <strong>Warning: you are using the plugin cformsII which is causing the TinyMCE editor to break when creating new maps!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "cformsII" / "Global Settings" in your WordPress admin menu<br/>2. open the tab "WP Editor Button support"<br/>3. check the option "Fix TinyMCE error"<br/>4. save changes<br/><br/>If you do not see this option in your settings, please upgrade to the latest version first (this has to be done manually - see plugin website http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ for details)<br/><br/>This message will disappear automatically when the cformsII option "Fix TinyMCE error" is checked.
ro: <strong>Atenţie: folosiţi modulul cformsII ce destabilizează editorul TinyMCE la crearea de noi hărţi!</strong><br/><br/> Urmaţi aceşti paşi pentru a corecta problema:<br/>1.click pe "cformsII" / "Global Settings" din meniul admin al WordPress <br/>2. deschideţi fila/tabul "WP Editor Button support"<br/>3. bifaţi"Fix TinyMCE error" <br/>4. salvaţi modificările <br/><br/> Dacă nu găsiţi această opţiune în configurările dvs., vă rugăm să actualizaţi,înainte, către ultim aversiune, (operaţiune ce trebuie făcută maunal - consultaţi situl modulului http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ pentru detalii) <br/><br/> Acest mesaj va dispare automat în momentul în care configurările jQuery Colorbox vor fi actualizate conform acestor instrucţiuni.

en: <strong>Warning: you are using the plugin jQuery Colorbox which is causing maps to break!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "Settings" / "jQuery Colorbox" in your WordPress admin menu<br/>2. Uncheck the setting "Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:"<br/>3. check the setting "Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" instead<br/>4. save changes<br/><br/>This message will disappear automatically when the jQuery Colorbox option was updated.
ro: <strong>Atenţie: folosiţi modulul jQuery Colorbox ce destabilizează hărţile!</strong><br/><br/> Urmaţi aceşti paşi pentru a corecta problema:<br/>1.click pe "Settings" / "jQuery Colorbox" din meniul admin al WordPress <br/>2. Defibaţi opţiunea "Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:"<br/>3. bifaţi, în loc, opţiunea "Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" instead<br/>4. salvaţi modificările <br/><br/> Acest mesaj va dispare automat în momentul în care configurările jQuery Colorbox vor fi actualizate conform acestor instrucţiuni.

en: <strong>Warning: you disabled "Google Places Autocomplete API" but did not also disable Google Maps API - this will cause maps on backend to break!</strong><br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Settings / Google / "Google Maps API"</a> and set the option "Google Maps API status" to "disabled".
ro: <strong>Atenție: ați dezactivat API Autocompletare Locații Google" dar nu ați dezactivat și  API Hărți Google - aceasta va destabiliza hărțile din zona de administrare-backend!</strong><br/>Pentru remediere, vă rugăm să navigați la <a href="%1s">Configurări / Google / "API Hărți GoogleI"</a> și stabiliți opțiunea "Status API Hărți Google" la "dezactivat".

en: A custom image can only be used if you sign up for a custom visualead API key! Please visit %s for more information.
ro: O imagine implicită poate fi folosită doar dacă v-aţi înscris pentru o cheie API de vizualizare personalizată. Pentru mai multe informaţii, va rugăm să vizitaţi %s.

en: A graphic advertising your World. Format: 180x120 pixel, transparent PNG
ro: O grafică care să promoveze Lumea ta. Format: 180x120 pixeli, PNG transparent 

en: A graphic spotlighting your World in promotions. Format: 1024x500 pixel, transparent PNG
ro: O grafică caracteristică Lumii tale in promoţii. Format: 1024x500 pixeli, PNG transparent 

en: A high resolution icon for your World which can be included in features. Format: 512x512 pixel, transparent PNG
ro: Un icon de mare rezoluţie al Lumii tale care să poată fi inclus in caracteristici. Format: 512x512 pixeli, PNG transparent 

en: A layer with the ID %1$s has been successfully created
ro: Un strat/layer cu ID-ul %1$s a fost creat cu succes

en: A layer with the ID %1s does not exist
ro: Stratul/layer cu ID-ul %1s nu există

en: A marker with the ID %1$s has been successfully created
ro: Un marcaj cu ID-ul %1$s a fost creat cu succes

en: A marker with the ID %1s does not exist
ro: Marcajul cu ID-ul %1s nu există

en: A promotion text describing your World in more details.
ro: Un text promoţional care să descrie Lumea ta în mai multe cuvinte.

en: A short name for your World, should only be up to 20 characters, to be used when there is not enough space.
ro: Un nume scurt pentru Lumea ta, nu trebuie să depăşească 20 de caractere, va fi folosit doar dacă spaţiul nu va fi suficient de mare.

en: A simple scale control that shows the scale of the current center of screen in metric (m/km) and/or imperial (mi/ft) systems. The following settings will be used for all marker and layer maps.
ro: O simplă scală de control ce afişează scala centrului curent a ecranului, în format metric (m/km) şi/sau în sistem anglo-saxon (mi/ft). Următoarele configurări vor fi folosite pentru toate marcajele şi straturile/layer-ele hărţilor.

en: A tutorial on how to configure Mapbox basemaps can be found at %1$s
ro: Un tutorial despre cum să configurați hărți-de-bază de tip MapBox, poate fi găsit la %1$s

en: API URL generator
ro: Generator de URL API 

en: API URL tester
ro: Tester de URL API

en: API access via IP %1s is not allowed
ro: Accesul API prin IP-ul %1s NU este permis

en: API action is not allowed
ro: Acţiunea API nu este permisă

en: API call was successful
ro: Solicitarea API a fost făcută cu succes

en: API default format
ro: Format implicit API

en: API endpoint
ro: Obiectiv final API

en: API is disabled
ro: API este dezactivat

en: API key
ro: Cheie API

en: API key required for commercial usage!
ro: Pentru utilizarea comercială este necesară o cheie API!

en: API key required!
ro: Necesită o cheie API!

en: API parameter action has to be set
ro: Trebuie stabilită acţiunea parametrului API 

en: API parameter action is invalid
ro: Acţiunea parametrului API este invalidă

en: API parameter date_from or date_to has be set when searching date fields
ro: Parametrul API date_from (data_din) sau date_to (data_către) trebuie stabilit pentru căutarea câmpurilor de date

en: API parameter id has to be set
ro: Trebuie stabilit id-ul parametrului API

en: API parameter type has to be set
ro: Trebuie stabilit tipul de parametru API

en: API parameter type is invalid
ro: Tipul de parametru API este invalid

en: API parameters lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right and lon_bottom_right have be set when performing a boundingbox search
ro: Parametrii API: lat_top_left (lat_sus_stânga), lon_top_left (lon_sus_stânga), lat_bottom_right (lat_jos_dreapta) şi lon_bottom_right (lon_jos_dreapta) trebuie stabiliţi pentru căutarea prin intermediul casetei de încadrare

en: API search parameter searchkey has to be set
ro: Parametrul API searchkey (cheie_căutare) trebuie definit

en: API search parameter searchkey is invalid
ro: Parametrul API searchkey (cheie_căutare) este invalid

en: API search parameter searchvalue has to be set
ro: Parametrul API searchvalue (căutare valoare) trebuie stabilit

en: API status
ro: Status API

en: API version is invalid
ro: Versiunea API este invalidă

en: Access to plugin updates and support area valid until:
ro: Accesul la zona de suport şi la actualizările modulului, este valid până la:

en: Active WMS layers
ro: Straturile/layerele WMS active

en: Active shortcodes with invalid map IDs
ro: Codurile scurte active cu ID-uri de hartă invalide

en: Ad attribution URL link color
ro: Adăugaţi un atribut pentru culoarea adresei URL

en: Ad creative text color
ro: Adăugaţi textului o culoare creativă

en: Ad title link color
ro: Adăugaţi culoare legăturii din titlu

en: Ad unit background color
ro: Adăgaţi casetei culorea de fundal

en: Ad unit border color
ro: Adăgaţi casetei culorea de bordură

en: Add
ro: Adăugare

en: Add GeoRSS feed to &lt;head&gt;
ro: Adăugare feed GeoRSS pe &lt;head&gt;

en: Add Map
ro: Adăugare Hartă

en: Add a geolocate button to all maps which allows to show and follow your current location:
ro: Adăugați, în toate hărțile, un buton de geolocație ce vă permite afișarea și urmărirea locației dvs. curente:

en: Add a geolocate button to each map
ro: Adaugă un buton geolocate pe fiecare hartă

en: Add an expandable minimap to your maps which shows the same as the main map with a set zoom offset
ro: Adăugaţi hărţilor dvs. o mini-hartă expandabilă, ce va fi identică cu harta-de-bază dar cu un zoom de compensare stabilit.

en: Add new layer
ro: Adăugare strat/layer nou

en: Add new marker
ro: Adăgare marcaj nou

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information!
ro: Adăugarea unei traduceri noi sau actualizarea unei deja existente, este destul de uşor de făcut - vă rugăm vizitaţi %s pentru mai multe informaţii!

en: Adding display ads to your map requires that you have an AdSense account enabled for AdSense for Content. If you do not yet have an AdSense account, <a href="%1s" target="_blank">sign up for one</a>. Once you have done so (or if you already have an account) make sure you have also enabled the account with <a href="%2s" target="_blank">AdSense for Content</a>. Once you have an Adsense for Content account, you will have received an AdSense for Content (AFC) publisher ID. This publisher ID is used within your code to link any advertising shown to your AdSense account, allowing you to share in advertising revenue when a user clicks on one of the ads shown on your map.
ro: Pentru a adăga hărţii dvs., anunţuri afişate, este necesar să deţineţi un cont AdSense, activat pentru Conţinut. Daca nu aveţi încă un cont AdSense, <a href="%1s" target="_blank">vă puteţi înscrie pentru unul</a>. Odată ce l-aţi creat (sau dacă deţineţi deja unul) asiguraţi-vă că aţi activat deja contul cu <a href="%2s" target="_blank">AdSense pentru Conţinut</a>. Odată ce aveţi un cont cu AdSense pentru Conţinut, ar trebui să primiţi un ID de editor (publisher ID) asociat cu AdSense pentru Conţinut (AFC) . Acest ID este folosit înpreună cu codul dvs., pentru a asocia orice anunţ afişat în contul dvs. AdSense, dându-vă posibilitatea să împărţiţi veniturile din publicitate atunci când un utilizator apasă pe una din reclamele afişate pe harta dvs.

en: Additionally the pro version does not display the visualead logo on the QR code output pages.
ro: Adiţional, versiunea PRO nu va afişa un logo vizibil în paginile generate de codul QR. 

en: Address
ro: Adresa

en: Admin notices
ro: Notificări Admin

en: Administrator (Capability activate_plugins)
ro: Administrator (Capabilitate activare_module)

en: Advanced settings
ro: Configurări avansate

en: Affiliate ID
ro: ID Afiliere

en: Affiliates
ro: Afiliați

en: Afrikaans
ro: Africană

en: After camera movement stops, specifies the number of seconds to wait before refreshing the view (is used when viewRefreshMode is set to onStop)
ro: Dupa oprirea mişcării camerei, specificăţi numărul în secunde pe a aştepta înaintea reîmprospătării/refresh vizualizării (se foloseşte când viewRefreshMode este stabilit de onStop

en: After finishing the basemap configuration, please navigate to Settings / "Maps Defaults" / "Available basemaps in control box" and check the corresponding checkbox to make this basemap available in the layer control box!
ro: După finalizarea configurării hărţii-de-bază, vă rugăm să navigaţi către Configurări / "Implicite Hărţi" / "Hărţi-de-bază disponibile în caseta de control" şi bifaţi caseta de validare corespunzătoare pentru a face această hartă-de-bază disponibilă îm caseta de control a stratului/layer-ului!

en: Albanian
ro: Albaneză

en: All markers from all layers have been successfully deleted
ro: Toate marcajele din toate straturile/layerele au fost şterse cu succes

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully assigned to layer ID %2$s
ro: Toate marcajele stratul/layer-ul cu ID %1$s au fost asociate stratului/layer-ului cu ID %2$s

en: Allowed API actions
ro: Acţiuni API permise

en: Allowed API request methods
ro: Metode de solicitare API permise

en: Allowed referer
ro: Referinţă permisă

en: Amount of pixels to pan when pressing an arrow key
ro: Cantitatea de pixeli  pentru panoramare (cu câţi pixeli), în momentul apăsării unei săgeţi de pe tastatură

en: An API key is required if you want to use Bing Maps as basemap for marker or layer maps. Please click on the question mark for more info on how to get your API key.
ro: Este necesară o cheie API pentru a utiliza Hărţile Bing pentru marcaje sau hărţi stratificate/layer. Vă rugăm să apăsaţi pe semnul întrebării pentru mai multe informaţii despre cum vă puteţi procura propria cheie API.

en: App icon URL
ro: URL pictogramă aplicaţie

en: Appends an edit link to the OpenStreetMap and Mapquest (OSM) attribution text which allows direct edits on www.openstreetmap.org (free account required)
ro: Adaugă o legatură de editare la textul de referinţă al OpenStreetMap si al Mapquest(OSM) care permite editare directă prin intermediul www.openstreetmap.org (cont gratuit necesar)

en: Arabic
ro: Arabă

en: Arabic (Saudi Arabia)
ro: Arabă (Arabia Saudită)

en: Armenian
ro: Armenă

en: As you are running your blog within a WordPress Multisite installation, please use this icon directory on your server: %2$s/
ro: Pentru că rulaţi situl într-o instalare de tip WordPress Multisite, folosţi acest director de pictograme pe serverul dvs.: %2$s/

en: Async GeoJSON loading for layer maps
ro: Async GeoJSON încarcă pentru straturi/layers

en: Attach directions panel with address to popup text on each marker
ro: Ataşaţi panoul de direcţii cu adrese,cu text popup la fiecare marcaj

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Attention: please be aware that although the plugin has been designed to meet the <a href="%1s" target="_blank">Google AdSense programme policies</a>, finally it is your responsibility to verify that your maps meet the Adsense requirements (as this is heavily depended on how you have configured your maps). For example it is advised to double check the position of the ads in order that they are not being overlayed by map controls (which is not allowed by Google and could result in sanctions like the cancellation of your Adsense publisher account)!
ro: Atenţie: vă rugăm să fiți conștienți de faptul că, deși modulul a fost creat pentru a respecta <a href="%1s" target="_blank">politicile programului Google AdSense</a>, în final este responsabilitatea dvs. să verificaţi dacă hărţile dvs. respectă cerinţele Adsense (deoarece acest aspect este direct dependent de configurările făcute hărţilor dvs.). De exemplu, se recomandă să reverificaţi poziţia anunţurilor pentru ca acestea să nu fie acoperite de către butoanele de navigare/control ale hărţii dvs. (mascare ce nu este permisă de către Google, şi care poate rezulta în sancţiuni precum anularea contului dvs. de editor Adsense)!

en: Attention: when you save the map, the position of the marker will be used for the map center!
ro: Atenţie: când salvaţi harta, poziţia marcajului va fi folosită pentru a centra harta!

en: Attribution
ro: Atribuire/Asociere

en: Augmented-Reality
ro: Realitate-Augumentată

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Author (Capability edit_published_posts)
ro: Autor (Capabilitate editare_articole_publicate)

en: Available WMS layers
ro: Straturi/layere disponibile

en: Available WMS layers for new markers/layers
ro: Straturi/layere WMS disponibile pentru noi marcaje, respectiv straturi/layere

en: Available basemaps in control box
ro: Hărţi-de-bază disponibile în cutia-de-control

en: Available columns for layer listing page
ro: Coloane disponibile pentru pagina de listarea a straturilor/layerelor

en: Available columns for marker listing page
ro: Coloane disponibile pentru listarea marcajelor

en: Available overlays for new markers/layers
ro: Suprapuneri disponibile pentru noi straturi/layere

en: Available overlays in control box
ro: Suprapunei/Overlays disponibile în cutia-de-control

en: Average heart rate
ro: Ritmul cardiac mediu

en: Average moving pace
ro: Ritmul mediu de mișcare

en: Avoid highways
ro: Evitare autostrăzi

en: Avoid tolls
ro: Evitare taxe de trecere

en: Azerbaijani (Latin)
ro: Azerbaijani (Latină)

en: Back to Tools
ro: Ănapoi la Unelte

en: Backup/Restore settings
ro: Configurări Copie de Rezervă / Restabilire

en: Bangla (India)
ro: Bengla (India)

en: Basemap
ro: Hartă-de-bază

en: Basemap/overlay controlbox on frontend
ro: Caseta de control Harta de bază/Suprapunere (overlay) din interfaţă

en: Basemaps
ro: Hărţi de Bază

en: Basemaps available in control box
ro: Harţi-de-bază disponibile în cutia-de-control

en: Basque
ro: Bască

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions from <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> which give you a guideline on how to deal with the most common issues.
ro: Înaintea de a posta un nou tichet de suport, vă rugăm să urmăriţi instrucţiunile din <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> ce vă vor ghida asupra procedurilor de abordare pentru cele mai comune probleme.

en: Begin of run
ro: Începutul derulării procesului

en: Belarusian
ro: Belarusă

en: Below you find you current settings. Use copy and paste to make a backup or restore.
ro: Mai jos veţi găsi configurările dvs. curente. Folosiţi copiere şi lipire (copy/paste) pentru a face o copie de rezervă sau pentru restaurarea configurărilor.

en: Beta testing
ro: Testare Beta

en: Bicycle
ro: Bicicletă

en: Bing Culture Parameter
ro: Parametrul Culturi Bing

en: Bing Maps
ro: Hărţi Bing

en: Bing Maps (Aerial)
ro: Harţi Bing (Aeriană)

en: Bing Maps (Aerial+Labels)
ro: Harţi Bing (Aeriană + Etichete)

en: Bing Maps (Road)
ro: Harţi Bing (Drumuri)

en: Bing Maps (worldwide)
ro: Hărţi Bing (internaţional)

en: Bing Maps API Key
ro: Cheia API Hărţi Bing

en: Bing Maps API key
ro: Cheia API Hărţi Bing

en: Bosnian
ro: Bosniac

en: Bosnian (Latin)
ro: Bosniacă (Latină)

en: Both public and private API keys are needed for API calls!
ro: Atât cheia API publică cât şi cea privată, sunt necesare pentru solicitările de tip API! 

en: Bottom left of the map
ro: Colţul din Stânga Jos al hărţii

en: Bottom right of the map
ro: Colţul din Dreapta Jos al hărţii

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Bulk actions for selected layers
ro: Acțiuni comune pentru straturile/layere selectate

en: Bulk actions for selected markers
ro: Acţiuni în masă pentru marcajele selectate

en: Bulk updates for all %1$s existing layer maps
ro: Actualizare în masă/bulk pentru toate cele %1$s de straturi/layere existente

en: Bulk updates for marker maps
ro: Actualizare în masă/bulk pentru marcaje hărţi

en: But the real power of the leaflet.js version used in Maps Marker Pro comes with about a hundred of subtle improvements and bugfixes, improving usability, performance and overall "feel" of browsing the map even further.
ro: Dar adevărata putere a versiunii  leaflet.js folosite în Maps Marker Pro derivă din cele aproximativ 100 de îmbunătăţiri şi remedieri, din îmbunătăţirea gradul de utilizare, performanţei şi "impactului" general pozitiv la utilizarea chiar şi în profunzime a hărţilor.

en: CSS for images in popups
ro: CSS pentru imaginile din ferestrele popup

en: Cached QR images will automatically be deleted if the according marker or layer map gets deleted!
ro: Imaginile QR memorate în cache vor fi automat şterse dacă şi stratul/layer-ul sau marcajul corespondent va fi şters!

en: Can be changed for each layer map
ro: Se poate modifica pentru strat/layer al hărţii

en: Cancel
ro: Anulare

en: Catalan
ro: Catalană

en: Catalan Spanish
ro: Spaniola Catalană

en: Central Curdish
ro: Central Curdă

en: Change layer ID
ro: Modificare ID strat/layer

en: Change marker ID
ro: Modificare ID marcaj

en: Change number in settings
ro: Modificare număr în configuraţii

en: Changelog
ro: Istoric modificări

en: Changelog for version %s
ro: Istoric modificări pentru versiunea %s

en: Check this box and click "Save Changes" below to reset plugin options to their defaults.
ro: Bufaţi acestă căsuţă şi apăsaţi mai jos "Salvare Modificări" pentru a reseta opţiunile modului la valorile implicite.

en: Checked WMS layers
ro: Straturile/layerele WMS bifate

en: Checked overlays in control box
ro: Suprapunerile/overlays bifate în cutia-de-control

en: Chinese
ro: Chineză

en: Chinese (Simplified)
ro: Chineză (Simplificată)

en: Chinese (Traditional)
ro: Chineză (Traditională)

en: Chinese (simplified)
ro: Chinză (simplificată)

en: Chinese (traditional)
ro: Chineză (traditională)

en: Choose how marker names should be displayed in KML files
ro: Alegeţi cum vor fi afişate numele marcajelor în fişierele KML

en: City of Vienna
ro: Oraşul Viena

en: Clear QR code images cache
ro: Curăţare imagni cache ale codurilor QR

en: Clear QR code images cache at %1$s
ro: Curăţare imagni cache ale codurilor QR din  %1$s

en: Clearing the full QR code images cache is only recommended when a new QR code background is configured or if the URLs to the fullscreen maps have changed.
ro: Curăţarea completă a imaginilor cache ale codurilor QR, este recomandată numai atunci când se configurează un nou fundal/background de cod QR, sau dacă se modifică adresele URL pentru hărţile-pe-tot-ecranul /fullscreen.

en: Click here for a tutorial on how to convert a non-GPX-track file into a GPX track file
ro: Apăsaţi aici pentru un tutorial despre cum anume să convertiţi un fişier de tip GPX-non-traseu, într-un fişier de tip traseu/pistă GPX

en: Click here for a tutorial on how to merge multiple GPX-track files into one GPX track file
ro: Apăsaţi aici pentru tutorialul despre cum să combinaţi multiple fişiere de Trasee/piste GPX, într-un singur fişier de tip Traseu/pistă GPX

en: Click here for more information
ro: Apăsaţi aici pentru mai multe informaţii

en: Click here for more information on animations in KML/Google Earth
ro: Apăsaţi aici pentru mai multe informaţii despre animaţiile din KML/Google Earth

en: Click here for more information on how to display in Wikitude Augmented-Reality browser
ro: Apăsaţi aici pentru mai multe informaţii despre cum să afişaţi în browserul Wikitude Augmented-Reality

en: Click here for more information on how to integrate GeoJSON into external websites or apps
ro: Apăsaţi aici pentru mai multe informaţii despre cum să integraţi GeoJSON într-un site extern sau în aplicaţii

en: Click here for more information on how to submit your Geo Sitemap to Google
ro: Apăsaţi aici pentru mai multe informaţii despre cum să trimiteţi HartaSite Geo la Google

en: Click here for more information on how to subscribe to new markers via GeoRSS
ro: Apăsaţi aici pentru mai multe informaţii despre cum să vă abonaţi la noi marcaje prin GeoRSS

en: Click here for more information on how to use as KML in Google Earth or Google Maps
ro: Apăsaţi aici pentru mai multe informaţii despre cum să folosiţi KML în Hărţi Google şi Google Earth

en: Click here for more information on how to use the MapsMarker API
ro: Apăsaţi aici pentru mai multe informaţii despre cum să utilizaţi API MapsMarker

en: Click here for more infos on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID
ro: Apăsaţi aici pentru mai multe informaţii despre programul de afiliere Maps Marker, şi despre cum vă puteţi obţine propriul dvs. ID de afiliere.

en: Click here to get more information about this pro feature on mapsmarker.com
ro: Apăsaţi aici pentru a obţine mai multe informaţii despre aceste caracteristici PRO pe portalul mapsmarker.com

en: Click here to get the full changelog for leaflet.js v%1s currently integrated in the pro version
ro: Apăsaţi aici pentru a vizualiza lista completă a jurnalului de modificări aduse leaflet.js v%1s care este în prezent integrată în versiunea PRO.

en: Clickable
ro: Activare "click"/Clickable

en: Cluster colors
ro: Culori pentru grupaje

en: Cluster large (inner)
ro: Grupaj mare (periferic)

en: Cluster large (outer)
ro: Grupaj mare (periferic)

en: Cluster large (text color)
ro: Grupaj/Cluster mare (culoare text)

en: Cluster medium (inner)
ro: Grupaj mediu (pe interior)

en: Cluster medium (outer)
ro: Grupaj mediu (periferic)

en: Cluster medium (text color)
ro: Grupaj/Cluster mediu (culoare text)

en: Cluster small (inner)
ro: Grupaj mic (pe interior)

en: Cluster small (outer)
ro: Grupaj mic (periferic)

en: Cluster small (text color)
ro: Grupaj/Cluster mic (culoare text)

en: Clustering can be enabled/disabled for each layer separately on the layer edit page. Below you will find the global settings which are valid for all layer maps with clustering enabled.
ro: Grupajul poate fi activat/dezactivat, separat pentru fiecare strat, din pagina de editare a stratului/layer. Mai jos veţi găsi configurările globale ce sunt valide pentru toate straturile/layers hărţilor cu grupajele activate.

en: Color
ro: Culoare

en: Columns to show
ro: Coloane de afişat

en: Comma separated list of keywords that characterize the content provider. When users search for content in Wikitude the tags will be searched as well. A match in the tags is higher ranked than in the description.
ro: Listă de cuvinte cheie, separate prin virgulă, care caracterizează furnizorul conţinutului. Când ulitizatorii caută conţinut pe Wikitude, căutarea se va face si în etichete. Un rezultat din rândul etichetelor are prioritate faţă de unul din descriere.

en: Comma-separated list of WMS styles
ro: Lista cu Separator-prin-Virgulă a stilurilor WMS

en: Contributor (Capability edit_posts)
ro: Contributor (Capabilitate editare_articole)

en: Control options
ro: Opţiuni de Control

en: Controlbox for basemaps/overlays
ro: Panou de control pentru hărţi de bază/overlay-uri

en: Controlbox status
ro: Status cutie-de-control

en: Controlbox status for all layers has been successfully updated
ro: Statusul Cutiei-de-Control a fost actualizată cu succes pentru toate straturile/layerele

en: Controlbox status for the selected markers has been successfully updated
ro: Statusul Casetei-de-control, pentru marcajele selectate, a fost actualizat cu succes

en: Controls the presence of a close button in popups.
ro: Gestionează prezenţa unui buton de închidere în popup-uri.

en: Coordinate Reference System
ro: Sistemul de Referinţă al Coordonatelor

en: Coordinates
ro: Coordonate

en: Create QR code image for standalone map in fullscreen mode
ro: Creare imagine cod QR pentru harta independentă/standalone pentru ecran complet

en: Created by
ro: Creată de

en: Created on
ro: Creată pe

en: Credits & special thanks
ro: Creditări şi mulţumiri speciale

en: Croatian
ro: Croată

en: Current memory usage: %1$s MB
ro: Memorie utilizată curent: %1$s MB

en: Current memory usage: %1$s MB (memory limit: %2$s)
ro: Utilizarea curentă a memeoriei: %1$s MB (limită memorie: %2$s)

en: Custom Basemap
ro: Hartă-da-bază Personalizată

en: Custom Basemap 2
ro: Hartă-da-bază Personalizată 2

en: Custom Basemap 3
ro: Hartă-da-bază Personalizată 3

en: Custom base domain
ro: Domeniu de bază personalizat

en: Custom basemap
ro: Hartă-da-bază Personalizată

en: Custom basemap 1 settings
ro: Hartă-de-bază implicită 1 configurări

en: Custom basemap 2
ro: Hartă-da-bază Personalizată 2

en: Custom basemap 2 settings
ro: Hartă-de-bază implicită 2 configurări

en: Custom basemap 3
ro: Hartă-da-bază Personalizată 3

en: Custom basemap 3 settings
ro: Hartă-de-bază implicită 3 configurări

en: Custom icons URL
ro: URL pictograme personalizate

en: Custom icons directory
ro: Director pictograme personalizat 

en: Custom marker shadow URL
ro: URL personalizat pentru umbra marcajului

en: Custom overlay
ro: Suprapunere personalizată

en: Custom overlay 2
ro: Suprapunere personalizată 2

en: Custom overlay 2 settings
ro: Suprapuneri personalizate 2 configurări

en: Custom overlay 3
ro: Suprapunere personalizată 3

en: Custom overlay 3 settings
ro: Suprapuneri personalizate 3 configurări

en: Custom overlay 4
ro: Suprapunere personalizată 4

en: Custom overlay 4 settings
ro: Suprapuneri personalizate 4 configurări

en: Custom overlay settings
ro: Suprapuneri personalizate 1 configurări

en: Czech
ro: Cehă

en: Danish
ro: Daneză

en: Date format
ro: Format dată

en: Day
ro: Zi

en: Default Field
ro: Câmp Implicit

en: Default action for clicking on icons or marker names
ro: Acțiunea implicită pentru apăsarea pe pictograme sau pe numele marcajelor

en: Default basemap
ro: Harta-de-bază implicită

en: Default basemap for new markers/layers
ro: Harta-de-bază implicită pentru noi marcaje & straturi/layere

en: Default culture
ro: Cultura/Ţara Implicită

en: Default icon
ro: Pictogramă Implicită

en: Default language
ro: Limba implicită

en: Default layer ID
ro: ID implict strat/layer

en: Default output format (can be overwritten by parameter format on each API request)
ro: Formatul de generare implicit (poate fi suprascris prin parametrul format pentru fiecare solicitare API)

en: Default values for marker icons
ro: Valorile implicite pentru pictogramele marcajelor

en: Default values for marker popups
ro: Valorile implicite pentru popup-urile marcajelor

en: Default values for markers added directly
ro: Valori implicite pentru marcajele adăugate direct

en: Default values for new layer maps
ro: Valor implicite pentru noile straturi/layere ale hărţii

en: Default values for new marker maps
ro: Valorile implicite pentru noile marcaje pe hărţi

en: Defaults values for markers added directly:
ro: Valori implicite pentru marcajele adăugate direct:

en: Delete all %1$s markers from all %2$s layers
ro: Ştergeţi toate cele %1$s marcaje din toate cele %2$s straturi/layere

en: Delete all markers from a layer
ro: Ştergeţi toate marcajele dintr-un strat/layer

en: Description
ro: Descriere

en: Description of the content provider that provides additional information about the content displayed.
ro: Descrierea furnizorului de conţinut ce furnizează informaţii suplimentare despre conţinutul afişat.

en: Directions
ro: Direcţii

en: Disabling Google Places will also stop all Google API calls on backend and is only recommended if e.g. access to Google API services is blocked in your country!
ro: Dezactivând Locațiile Google, va opri și toate solicitările API Google din zona de administrare back-end, și se recomandă numai dacă, de ex. accesul la serviciile API Google este blocat în țara dvs.!

en: Disabling async GeoJSON loading will increase page loadtime and is only needed if multiple instances of a layer map should be displayed on one page.
ro: Dezactivând încărcarea asincronă GeoJSON, va crește durata de încărcare a paginii, și este necesar doar în cazul în care instanțele multiple ale hărții stratului ar trebui afișate pe o singură pagină.

en: Disabling the Google Maps API will prevent loading scripts from google.com on frontend and will result in higher performance if alternative basemaps are going to be used only. Existing maps using Google basemaps will switch to OpenStreetMap automatically if this setting is disabled!
ro: Dezactivând API-ul Google Maps va împiedica încarcarea de scripturi de la google.com pe frontend și va rezulta într-o performață mai bună dacă doar hărțile de bază vor fi folosite. Hărțile existente ce folosesc hărți de bază Google vor trece la OpenStreetMap automat dacă setarea este dezactivată!

en: Display a list of markers below the map
ro: Afișați o listă de marcaje sub hartă

en: Display a list of markers under layer maps
ro: Afişarea unei liste cu marcajele din stratul/layerul harţii

en: Display formats of type google.maps.adsense.AdFormat, both text ads and link units are supported. Please see %1s for more details and examples
ro: Afişarea tipurilor de formate google.maps.adsense.AdFormat, sunt suportate anunţurile text şi unităţile hiperlinks. Consultaţi %1s pentru mai multe detalii şi exemple

en: Display legend?
ro: Afişare legendă?

en: Display markers from selected layers only
ro: Afişarea marcajelor DOAR din stratul/layer-ul selectat  

en: Display panel
ro: Afişare panou

en: Distance
ro: Distanţă

en: Distance units
ro: Unităţi distanţă

en: Do you have questions or issues with Leaflet Maps Marker? Please use the following support channels appropriately.
ro: Aveţi întrebări sau probleme referitoare la Leaflet Maps Marker? Vă rugăm să folosiţi următoarele canale dedicate de suport. 

en: Do you really want to change active WMS layers for all layers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi modificarea straturilor/layerelor WMS active pentru toate straturile/layerele? (nu se poate reveni)

en: Do you really want to change active WMS layers for the selected markers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi că doriţi modificarea straturilor/layers WMS active pentru marcajele selectate? (acţiune IREVERSIBILĂ)

en: Do you really want to change the ID?
ro: Confirmaţi schimbarea ID-ului

en: Do you really want to change the basemap for all layers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi modificarea hărţii-de-baza pentru toate straturile/layerele? (nu se poate reveni)

en: Do you really want to change the basemap for the selected markers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi că doriţi schimbarea hărţii-de-bază/basemap pentru marcajele selectate? (acţiune IREVERSIBILĂ)

en: Do you really want to change the clustering-status for all layers? (cannot be undone)
ro: Sigur doriţi modificarea statusului grupării pentru toate straturile/layers? (nu se mai poate reveni)

en: Do you really want to change the controlbox status for all layers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi modificarea statusului cutiei-de-control pentru toate straturile/layerele? (nu se poate reveni)

en: Do you really want to change the controlbox status for the selected markers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi modificarea de status a casetei-de-control/controlbox pentru marcajele selectate? (acţiune IREVERSIBILĂ)

en: Do you really want to change the icon for the selected markers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi schimbarea pictogramei pentru marcajele selectate? (acţiune IREVERSIBILĂ)

en: Do you really want to change the list marker-status for all layers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi modificarea listei statusului-de-marcaj pentru toate straturile/layerele? (nu se poate reveni)

en: Do you really want to change the map size for all layers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi modificarea dimensiunii hărţii pentru toate straturile/layerele? (nu se poate reveni)

en: Do you really want to change the map size for the selected markers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi schimbarea dimensiunii hărţii pentru marcajele selectate? (acţiune IREVERSIBILĂ)

en: Do you really want to change the overlay status for all layers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi modificarea statusului suprapunerii pentru toate straturile/layerele? (nu se poate reveni)

en: Do you really want to change the overlay status for the selected markers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi că doriţi modificarea statusului de suprapuneri/overlay pentru marcajele selectate? (acţiune IREVERSIBILĂ)

en: Do you really want to change the panel status for all layers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi modificarea statusului panoului pentru toate straturile/layerele? (nu se poate reveni)

en: Do you really want to change the panel status for the selected markers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi modificarea de status a panoului/panel pentru marcajele selectate? (acţiune IREVERSIBILĂ)

en: Do you really want to change the popup status for the selected markers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi schimbarea statusului pictogramei pentru marcajele selectate? (acţiune IREVERSIBILĂ)

en: Do you really want to change the popup text for the selected markers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi schimbarea textului popup pentru marcajele selectate? (acţiune IREVERSIBILĂ)

en: Do you really want to change the zoom level for all layers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi modificarea magnificarii/zoomuuil pentru toate straturile/layerele? (nu se poate reveni)

en: Do you really want to change the zoom level for the selected markers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi modificarea nivelului de magnificare/zoom pentru marcajele selectate? (acţiune IREVERSIBILĂ)

en: Do you really want to clear the QR code images cache? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi curăţarea din cache a imaginilor codurilor QR? (acţiune ireversibilă)

en: Do you really want to delete all markers from all layers? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi ştergerea tuturor marcajelor din toate straturile/layerele? (nu se poate reveni)

en: Do you really want to delete all markers from the selected layer? (cannot be undone)
ro: Confirmaţi ştergerea tuturor marcajelelor din stratul/layerul selectat? (nu se poate reveni)

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s)?
ro: Confirmaţi ştergerea stratului/layer-ului %1$s (ID %2$s)? 

en: Do you really want to delete marker %1$s (ID %2$s)?
ro: Confirmaţi ştergerea marcajului %1$s (ID %2$s)?

en: Do you really want to delete this layer?
ro: Confirmaţi ştergerea acestui strat/layer

en: Do you really want to delete this marker?
ro: Confirmaţi ştergerea acestui marcaj?

en: Do you really want to move the selected markers?
ro: Confirmaţi mutarea marcajelor selectate?

en: Do you really want to update your settings?
ro: Confirmaţi actualizarea configurărilor?

en: Documentation
ro: Documentaţie

en: Does the WMS server support KML output?
ro: Serverul WMS suportă exportare KML?

en: Download import template files
ro: Descărcare fişiere şablon de import

en: Due to security restrictions icon upload to a custom icon directory is not allowed!
ro: Datorită restricțiilor de securitate încarcarea icon-ului într-un director personalizat nu este permis!

en: Duration
ro: Durata

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Dutch (Netherlands)
ro: Olandeză (Olanda)

en: EPSG:3857 (Spherical Mercator), used by most of commercial map providers (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, etc.)
ro: EPSG:3857 (Mercator Sferic), în care paralelele sunt orizonatle şi meridianele sunt verticale, se foloseşte de majoritatea furnizorilor comerciali de hărţi (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, etc.)

en: EPSG:4326 (Mercator), used by some map providers.
ro: EPSG:4326 (Mercator), folosit de unii furnizori de hărţi.

en: EPSG:4326 (Plate Carree), very popular among GIS enthusiasts
ro: EPSG:4326 (Plate Carree), proiecţie cilindrică echidistantă (proiecţie echidreptunghiulară), foarte polular printre entuziaştii GIS

en: Edit
ro: Editare

en: Edit layer
ro: Editare Strat/layer

en: Edit layer
ro: Editare strat/layer

en: Edit marker
ro: Editare marcaj

en: Editor (Capability moderate_comments)
ro: Editor (Capabilitate moderare_comentarii)

en: Editor used to edit maps
ro: Editorul folosit la editarea hărţilor

en: Elevation
ro: Elevaţie/Altitudine

en: Elevation gain
ro: Câştig Elevaţie/Altitudine

en: Elevation loss
ro: Pierdere Elevaţie/Altitudine

en: Elevation net
ro: Reţea Elevaţie/Altitudine

en: Enable continuousWorld?
ro: Activaţi LumeaContinuă?

en: Enable nowrap?
ro: Activaţi neînfăşurarea/nowrap?

en: Enabling caching method %1$s to optimize memory usage
ro: Activarea metodei %1$s de caching  pentru optimizarea utilizării de memorie

en: End
ro: Final

en: End icon
ro: Pictogramă "Final"

en: End of run
ro: Finalizarea rulării

en: End time
ro: Timpul de finalizare

en: English
ro: Engleză

en: English (Australian)
ro: Engleză (Australiană)

en: English (Great Britain)
ro: Engleză (Britanică)

en: English (United Kingdom)
ro: Engleza (Regatul Unit)

en: English (United States)
ro: Engleza (SUA)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com-backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
ro: Introduceţi ID-ul dvs. de afiliere pentru a înlocui backlink-ul implicit MapsMarker.com din toate hărţile, cu legătura dvs. personală de afiliere - vă permite să primiţi comisioane de pâna la 50% din vânzările versiunii pro.

en: Error: An unknown type of local key validation was requested.
ro: Eroare: A fost solicitat un tip necunoscut de validare a cheii locale.

en: Error: Please create the following file (and directories if they do not exist already):<br />\r\n<br />\r\n
ro: Eroare: Vă rugăm să creaţi următorul fişier (şi directoare, dacă nu există deja):<br />\r\n<br />\r\n

en: Error: Please make the following path writable:<br />
ro: Eroare: Vă rugăm să permiteţi la scriere (FTP:chmod 777) următoarea cale/path:<br />

en: Error: The local key is invalid for this license.
ro: Eroare: Cheia locală este invalidă pentru această licenţă.

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
ro: Eroare: Cheia de licenţă locală a fost falsificată sau este invalidă.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
ro: Eroare: Cheia de licenţă locală este invalidă pentru această locaţie.

en: Error: The maximum local license key grace period has expired.
ro: Eroare: Perioada maximă de graţie a cheii de licenţă locală, a expirat.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
ro: Eroare: Această licenţă a fost suspendată. Aceasta se întâmplă de obicei când cineva încearcă să înregistreze o a doua licenţă trial, pe acelaşi domeniu. <a href="%1s" target="_blank">Vă rugăm să apăsaţi aici pentru a primi o licenţă permanentă pentru acest domeniu.</a>

en: Error: This license is pending review.
ro: Eroare: Această licenţă este în curs de reexaminare.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to your previous valid version</a>.
ro: Eroare: Această versiune a modulului a fost lansată după expirarea accesului dvs. la descărcări. Vă rugăm să vă <a href="%1$s" target="_blank">reînoiţi accesul la suport şi descărcări</a> sau <a href="%2$s" target="_blank">reveniţi la versiunea dvs. validă</a>..

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please contact your administrator (%1s) to renew your access to plugin updates and support or to downgrade to your previous valid version.
ro: Eroare:Această versiune a modulului a fost lansată după expirarea accesului dvs. la descărcări. Vă rugăm să vă contactaţi administratorul (%1s) pentru a vă reînoi accesul la actualizările şi suportul modulului.ori să reveniţi la versiunea dvs.validă, anterioară.

en: Error: This version of the software was released after your download access expired. Please renew your download and support access or downgrade to a previous version.
ro: Eroare: Această versiune de software a fost lansată după expirarea accesului dvs. la descărcări. Vă rugăm să vă reînoiţi accesul la suport şi descărcări sau să reveniţi la versiunea anterioară.

en: Error: a PHP extension stopped the import file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help
ro: Eroare: o extensie PHP a oprit încărcarea fişierului-de-importat. PHP nu acordă posibilitatea de a determina care anume extensie a provocat oprirea încărcării; o soluţie pentru identificare, ar fi examinarea listei de extensii încărcate cu phpinfo()

en: Error: a layer with the ID %1$s already exists!
ro: Eroare: un strat/layer cu ID-ul %1$s, există deja!

en: Error: a layer with the ID %1$s does not exist - skipping row %2$s
ro: Eroare: stratul/layer-ul cu ID-ul %1$s nu există - se omite linia %2$s

en: Error: a layer with the ID %1$s does not exist!
ro: Eroare: stratul/layerul cu ID-ul %1$s nu există!

en: Error: a marker with the ID %1$s already exists!
ro: Eroare: un marcaj cu ID-ul %1$s există deja!

en: Error: a marker with the ID %1$s does not exist - skipping row %2$s
ro: Eroare: un marcaj cu ID-ul %1$s, nu există - se omite linia %2$s

en: Error: a marker with the ID %1$s does not exist!
ro: Eroare: marcajul cu ID-ul %1$s nu există!

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
ro: Eroare: nu s-a putut obţine o nouă cheie locală de licenţă. Vă rugăm consultaţi %s pentru mai multe informaţii

en: Error: a temporary folder is missing on your server
ro: Eroare: un director temporar lipseşte de pe serverul dvs.

en: Error: a valid license key is needed to display maps properly!
ro: Eroare: pentru afişarea corespunzătoare a hărţilor, este necesară o cheie validă de licenţă!

en: Error: coordinates cannot be empty!
ro: Eroare: coordonatele nu pot lipsi!

en: Error: failed to write to disk
ro: Eroare: scrierea pe disc a eşuat

en: Error: file type not allowed - allowed file types: %1$s
ro: Eroare: tip de fişier nepermis - tipuri de fişiere permise: %1$s  

en: Error: geocoding for address "%1$s" in row %2$s failed (%3$s) - skipping row
ro: Eroare: geocodarea pentru adresa "%1$s" din linia %2$, a eşuat (%3$s) - se omite linia

en: Error: layer from row %1$s could not be created.
ro: Eroare: stratul/layer din linia %1$s nu a putut fi creat.

en: Error: marker from row %1$s could not be created.
ro: Eroare: marcajul din linia %1$s, nu poate fi creat.

en: Error: no file was uploaded
ro: Eroare: nu a fost încărcat nici-un fişier

en: Error: settings were not updated as your input could not be serialized.
ro: Eroare: configurările nu au fost actualizate deoarece intrarea dvs. nu a putut fi serializată

en: Error: the import file could not be uploaded - please check your php error logs for more details
ro: Eroare: fişierul pentru importare nu a putut fi actualizat - pentru mai multe detalii, vă rugăm să vă verificaţi log-ul cu erori php

en: Error: the import file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
ro: Eroare: fişierul pentru importare depăşeşte directiva upload_max_filesize (mărimea maximă admisă a unui fişier) din php.ini

en: Error: the import file was only partially uploaded.
ro: Eroare: fișierul pentru imporare a fost DOAR parţial încărcat.

en: Error: the layer width the ID %1$s from row %1$s could not be updated.
ro: Eroare: stratul/layer-ul cu ID-ul %1$s din linia %1$s, nu a putut fi actualizat.

en: Error: the local key storage on clear could not determined.
ro: Eroare: Deţinerea cheii locale nu poate fi clar determinată.

en: Error: the local license key could not saved.
ro: Eroare: cheia de licenţă locală nu poate fi salvată.

en: Error: the marker width the ID %1$s from row %1$s could not be updated.
ro: Eroare: marcajul cu ID-ul %1$s din linia %1$s, nu a putut fi actualizat.

en: Error: you have to set a public and private API key first!
ro: Eroare: înainte, este necesară configurarea unei chei API publice şi a uneia private!

en: Error: your user does not have the permission to delete layers from other users!
ro: Eroare: utilizatorul dvs. nu are permisiunea să şteargă straturile/layers unui alt utilizator!

en: Error: your user does not have the permission to delete markers from other users!
ro: Eroare: utilizatorul dvs. nu are permisiunea să şteargă marcajele unui alt utilizator!

en: Error: your user does not have the permission to edit layers from other users!
ro: Eroare: utilizatorul dvs. nu are permisiunea să editeze straturile/layers unui alt utilizator!

en: Error: your user does not have the permission to edit markers from other users!
ro: Eroare: utilizatorul dvs. nu are permisiunea să editeze marcajele unui alt utilizator!

en: Errors found! Affected rows from import file would be skipped!
ro: Erori identificate! Linile afectate din fişierul de import, vor fi omise!

en: Estonian
ro: Estoniană

en: Exclude layers
ro: Excludere straturi/layere

en: Exclude markers
ro: Excludere marcaje

en: Exit fullscreen
ro: Ieşire ecran-complet

en: Export all markers as ARML for Wikitude
ro: Exportaţi toate marcajele ca ARML pentru Wikitude

en: Export all markers as GeoJSON
ro: Exportaţi toate marcajele ca GeoJSON

en: Export all markers as KML
ro: Exportaţi toate marcajele ca KML

en: Export as ARML for Wikitude Augmented-Reality browser
ro: Exportare ca ARML pentru browserul Wikitude Augmented-Reality

en: Export as GeoJSON
ro: Exportare ca GeoJSON

en: Export as GeoRSS
ro: Exportare ca GeoRSS

en: Export as KML for Google Earth/Google Maps
ro: Exportare ca şi KML pentru Google Earth/Google Maps

en: Export layers
ro: Exportare straturi/layers

en: Export markers
ro: Exportare marcaje

en: Farsi
ro: Farsi (Persană)

en: Feature graphic
ro: Grafică reprezentativă

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %s
ro: Feed-ul nu poate fi preluat, vă rugăm să reîncercaţi mai târziu, sau sau citiţi ultiile aticole postate pe %s

en: Filipino
ro: Filipineză

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: First name
ro: Prenume

en: Follow @MapsMarker on Twitter
ro: Urmăriţi @MapsMarker pe Twitter

en: Follow MapsMarker on Facebook
ro: Urmăriţi MapsMarker pe Facebook

en: Follow MapsMarker on Google+
ro: Urmăriţi MapsMarker pe Google+

en: Foot
ro: Pe jos

en: Footer is recommended for better performance. If you are using WordPress lesser than v3.3, Javascript files automatically get inserted into the header of your site and the javascript needed for each maps inline within the content.
ro: Subsolul/Footer-ul este recomandat pentru o mai bună performaţă. Dacă folosiţi o versiune WordPress mai mică decât v.3.3, fiţierele Javascript vor fi automat inserate în antetul/header-ul sitului, iar fişierele javascript necesare pentru fiecare hartă, vor fi introduse în linea/inline odată cu conţinutul.  

en: Footer is recommended for better performance. Only set to header if there is a theme or plugin conflict resulting in maps not being displayed.
ro: Subsolul/Footer este recomandat pentru o performanţă superioară. Stabiliţi pentru antet/header doar dacă există vreun conflict cu vreo temă ori modul, conflict ce împiedică afişarea hărţii.

en: For demo maps please visit %1s which also allows you to test the admin area of the pro version.
ro: Pentru hărţi demo, vă rugăm să vizitaţi %1s, locaţie de unde veţi putea de asemenea testa şi panoul administrativ a versiunii pro 

en: For details and tutorials about imports and exports, please visit %1s
ro: Pentru detalii şi tutoriale despre importuri şi exporturi, vă rugăm să vizitaţi %1s

en: For example
ro: De exemplu

en: For more details please visit the MapsMarker API docs.
ro: Pentru mai multe detalii, vă rugăm să vizitaţi documentaţia MapsMarker API.

en: For more details, showcases and reviews please also visit <a style="text-decoration:none;" href="http://www.mapsmarker.com">www.mapsmarker.com</a>
ro: Pentru mai multe detalii, portofoliu de lucrări şi recenzii, vă rugăm să vizitaţi şi <a style="text-decoration:none;" href="http://www.mapsmarker.com">www.mapsmarker.com</a>

en: For more information on how to use the MapsMarker API, <a href="%1s" target="_blank">please visit the API docs on mapsmarker.com</a>
ro: Pentru mai multe informaţii despre cum să utilizaţi API MapsMarker, <a href="%1s" target="_blank">vă rugăm să vizitaţi documentaţia API de pe mapsmarker.com</a>

en: For you information: maps created with the free version and custom settings will NOT be deleted when uninstalling the free plugin!
ro: Informare: hărţile create cu versiunea gratuita şi configurările personalizate NU vor fi şterse dacă dezinstalaţi modulul gratuit!

en: Force a specific size of the QR Code cell (Measured in pixels). Once this parameter is used then the "QR size" parameter is ignored. If the resulting QR Code size is bigger than the image, then the image is extended.
ro: Impune o dimensiune specifica a celulei Codului QR (Măsurată în pixeli). Odată folosit acest parametru, celălalt parametru "Dimensiune QR" va fi ignorat. Dacă dimensiunea rezultată a Codului QR este mai mare decât imaginea, atunci imagine va fi extinsă.

en: Format
ro: Formatare

en: Free trial license is valid until:
ro: Licenţa gratuită trial este validă pânla la:

en: French
ro: Franceză

en: French (Canada)
ro: Franceză (Canada)

en: French (France)
ro: Franceză (Franţa)

en: Full elevation data
ro: Datele complete despre elevaţie/altitudine

en: Full heart rate data
ro: Datele complete ale frecvenței cardiace

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Fullscreen button
ro: Buton ecran-complet

en: Fullscreen button position
ro: Poziţia butonului de ecran-complet

en: Fullscreen maps are optimized for mobile devices in the pro version. This means that the viewport of the map automatically adjusts to the width of the device used and native javascript is used instead of jQuery which results in higher performance when loading maps.<br/><br/>For iOS devices (iphone, ipad, ipod) it is also possible to add maps with a custom icon to the homescreen and open them as web apps with a custom launch image and without the address bar of the browser.
ro: Hărţile pe ecran complet sunt optimizate pentru dispozitivele mobile în versiunea pro. Aceasta înseamnă că fereastra de vizualizare a hărţii, se va ajusta automat conform lăţimei dispozitivului folosit, utilizându-se scriptul java nativ în locul librăriilor jQuery, rezultând o performanţă superioară la încărcarea hărţilor.<br/><br/>Pentru dispozitivele iOS (iphone, ipad, ipod), există deasemenea posibilitatea adăugării de hărţi folosind pictograme personalizate pe ecranul iniţial, lansându-le printr-o imagine personalizată de lansare, fără a mai folosi bara de adrese din browser. 

en: Furthermore can also remove the attribution link from the recent marker widget:
ro: În plus, se poate elimina, de asemenea, atributul legăturii de la marcajul widget recent:

en: Furthermore the viewport of the device used is considered, which results in optimized display of fullscreen maps especially on mobile devices:
ro: În plus, portul de vizualizare/viewport al dispozitivului folosit este considerabil, ceea ce rezulta în optimizarea afişării hărţilor pe-tot-ecranul, în special pe dispozitivele mobile: 

en: GPX file could not be parsed - please check your browser console for more information!
ro: Fişierul GPX nu a putut fi analizat - vă rugăm să verificaţi consola navigatorului pentru mai multe informaţii!

en: GPX icon settings
ro: Configurări pictogramă GPX

en: GPX metadata settings
ro: Configurări GPX metadata

en: GPX parsing will automatically handle pauses in the track with a default tolerance interval of 15 seconds between points.
ro: Analiza GPX va gestiona automat pauzele dintre punctele pistei/circuitului cu un interval implict de toleranţă de 15 secunde.

en: GPX track
ro: Pistă/Traseu GPX

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Pistă/Traseu GPX <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Piste/Trasee GPX <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Piste/Trasee GPX <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
ro: Piste/Trasee GPX

en: GPX tracks settings
ro: Configurări piste/trasee GPX

en: Galician
ro: Galaciană

en: General directions settings
ro: Configurări generale direcţii

en: General settings
ro: Configurări generale

en: Generate URL
ro: Generare URL

en: Geo Sitemap
ro: Hartă site Geo

en: Geocoding error: %1s
ro: Eroare Geocoding: %1s

en: Geocoding result for address "%1$s" in row %2$s: "%3$s" (lat: %4$s, lon: %5$s)
ro: Rezultatul geocoding pentru adresa "%1$s" din linia %2$s: "%3$s" (lat: %4$s, long: %5$s)

en: Geolocate button position
ro: poziția butonului geolocate

en: Geolocate settings
ro: Setări Geolocate

en: Georgian
ro: Georgiană

en: German
ro: Germană

en: German (Germany)
ro: Germana (Germania)

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below:
ro: Achiziţionaţi o cheie de licenţă permanentă de pe  %1$s şi activaţi-o mai jos:

en: Get directions
ro: Obțineți indicații de orientare

en: Gets added to .leaflet-popup-content img {...} - use max-width to reduce the image width in popups automatically to the given value in pixel (only if it is wider). The height of the images gets reduced by the according ratio automatically.
ro: Se adaugă la .leaflet-popup-content img {...} folosiţi lăţime-maximă pentru a reduce automat lăţimea, imaginii din ferestrele popup, până la o valoare dată în pixeli (doar dacă este mai lată). Înălţimea imaginii se reduce automat pe baza proporționalităţii.

en: Global maximum zoom level
ro: Nivel de mărire/zoom global

en: Go back to "prepare import"
ro: Mergeţi înapoi pentru "pregătire importare"

en: Go back to form
ro: Înapoi la formular

en: Go to plugin website
ro: Mergeţi spre situl modulului

en: Good news, this plugin is free for everyone! Since it is released under the GPL2, you can use it free of charge on your personal or commercial blog.<br/>Anyway if you enjoy using this plugin, please consider upgrading to the pro version.
ro: Vești bune: acest plugin este disponibil gratuit pentru toată lumea. Beneficiind de o licență GPL2, acest plugin poate fi folosit in mod gratuit pe un blog personal sau comercial.<br/>Totuși, dacă gasiți util acest plugin, luați în considerare achiziționarea unei licențe a versiunii PRO.

en: Google Adsense for maps integration
ro: Google Adsense pentru integrarea în hărţi

en: Google Adsense settings
ro: Configurări Google Adsense

en: Google Maps
ro: Hărţi Google

en: Google Maps (Hybrid)
ro: Hărţi Google (Hibrid)

en: Google Maps (Roadmap)
ro: Hărţi Google (Harta Rutieră)

en: Google Maps (Satellite)
ro: Hărţi Google (Satelit)

en: Google Maps (Terrain)
ro: Hărţi Google (Teren)

en: Google Maps (worldwide)
ro: Hărţi Google (global)

en: Google Maps API key
ro: Cheia API Hărţi Google

en: Google Maps API status
ro: Statusul Google Maps API

en: Google Maps base domain
ro: Domeniu de bază Hărţi Google

en: Google Maps directions
ro: Direcţii Hărţi Google

en: Google Maps styling
ro: Stilizare Hărţi Google

en: Google Places Autocomplete API
ro: API Autocompletare Locații Google

en: Google Places bounds
ro: Legături Locaţii Google

en: Google Places search prefix
ro: Prefix căutare Locaţii Google

en: Google Places status
ro: Status Locații Google

en: Google QR settings
ro: Configurări Google QR

en: Google language localization
ro: Localizare limbii Google

en: Gosmore instance to calculate the route
ro: Calcul rută cu Gosmore

en: Greek
ro: Greacă

en: Gujarati
ro: Gujaratiană

en: HTML5 fullscreen maps
ro: Hărţi pe-tot-ecranul cu HTML5

en: Hausa (Latin)
ro: Hausa (Latină)

en: Heart rate
ro: Frecvența cardiacă

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Height
ro: Înălţime

en: Height of the icons in pixel
ro: Înălţimea pictogramei în pixeli

en: Height of the shadow icon in pixel
ro: Înălţimea, în pixeli, a pictogramei de umbră

en: Height of the shadow in pixel
ro: Înălţimea umbrei în pixeli

en: Help
ro: Ajutor

en: Help & Support
ro: Ajutor & Suport

en: Hide MapsMarker.com backlinks
ro: Ascundeţi backlink-urile MapsMarker.com

en: Hide blog posts and link section:
ro: Ascundeţi secţiunea articolelor şi legăturilor:

en: Hide minimap
ro: Ascundere mini-hartă

en: High Resolution Icon
ro: Icon de rezoluţie mare

en: Highlights of Maps Marker Pro
ro: Evidențieri ale Maps Marker Pro

en: Hindi
ro: Hindusă

en: Hour
ro: Oră

en: How many layers should be exported?
ro: Câte straturi/layers ar trebui exportate?

en: How many markers should be exported?
ro: Câte marcaje vor fi exportate?

en: How many markers should be listed on one page at the page "list all markers"?
ro: Câte marcaje ar trebui listate pe o pagină, pe pagina "listare toate marcajele"?

en: How much to simplify the polyline on each zoom level. More means better performance and smoother look, and less means more accurate representation.
ro: Căt de mult va fi simplificată poli-linia pe fiecare nivel de zoom. "Mai mult", determină o mai bună performanţă şi un aspect mai neted, "mai puţin" înseamnă o reprezentare mai precisă.

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: Hybrid
ro: Hibrid

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
ro: Am citit <a href="%1$s" target="_blank">Condiţiile de Utilizare</a> şi <a href="%2$s" target="_blank">Politica de Confidențialitate</a>.

en: IP access restriction
ro: Restricţii de acces prin IP

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Icon anchor
ro: Ancora Pictogramă

en: Icon size
ro: Dimensiune Pictogramă

en: Icon width
ro: Lăţime pictogramă

en: Identifies the content provider or content channel, no spaces/special characters
ro: Identifică furnizorul de conţinut sau canalul de conţinut, fără spaţii sau caractere speciale

en: If a visualead project_id is given, the generate_from_project method will be used instead of the generate method for creating QR codes with custom images (please note that the image url from above will also be ignored if a project_id is set - the image from the project_id is used instead). To create a new project, please log into the <a href="%s" target="_blank">visualead admin dashboard</a>.
ro: Dacă se oferă un id de vizulaizare project_id, se va folosi metoda generate_from_project (generare_din_proiect) în locul creării de coduri QR cu imagini personalizate (vă rugăm să reţineţi faptul că adresa URL a imaginii de mai sus, va fi de asemenea ignorată în cazul în care se stabileşte un project_id - imaginea din project_id o va înlocui astfel). Pentru a crea un nou proiect, vă rugăm să vă autentificaţi în <a href="%s" target="_blank">panoul de administrare a vizualizărilor</a>. 

en: If an IP address or range is entered above (like 12.34.56.*), only API calls from this IP address or range are allowed.
ro: Dacă o adresă ori o serie de IP-uri este introdusă mai jos  (precum 12.34.56.*), doar solicitările de la această adresă ori serie de IP vor fi permise.

en: If checked, panel on top of map is displayed
ro: Dacă este bifat, se va afişa panoul din partea de sus a hărţii 

en: If empty, marker creation date will be used
ro: Dacă este necompletat, va fi folosită data de creare a marcajului

en: If empty, markers from all layers are selected.
ro: Dacă rămâne necompletat, sunt selectate marcaje din toate straturile/layere-le

en: If empty, the default API key from MapsMarker.com will be used
ro: Dacă se va lăsa necompletat, se va folosi cheia API implicită de pe MapsMarker.com

en: If enabled, css files will only be loaded if a shortcode is used.
ro: Dacă sunt activate, fişierele css vor fi folosite doar daca se va folosi un cod scurt.

en: If enabled, maps will automatically be resized to width=100% if map width unit is set to px and the div parent element is smaller than the width of the map.
ro: Dacă se activează, hărţile vor fi automat redimensionate la o lăţime=100% dacă unitatea de lăţime a hărţii este setată în px, şi elementul părinte div este mai mic decăt lăţimea hărţii.

en: If enabled, panning of the map will have an inertia effect where the map builds momentum while dragging and continues moving in the same direction for some time. Feels especially nice on touch devices.
ro: Dacă se activează, panoramarea hărţii va avea un efect de inerţie în care harta crează un impuls în momnetul tragerii, şi continuă să se mişte în aceeaşi direcţie pentru un timp. Un efect drăguţ, în special pentru dispozitivele mobile. 

en: If enabled, please enter longitude and latitude values below for the corner points of the prefered search area. Below you find an example for Vienna/Austria:
ro: Dacă se activează, vă rugăm să introduceţi mai jos, valori pentru longitudine şi latitudine, pentru punctele colţului a zonei preferate de căutare. Mai jos veţi găsi un exemplu pentru Viena/Austria:

en: If no search term is entered, the latest %1$s updated maps will be shown.
ro: Dacă nu se introduce nici-un termen de căutare, vor fi afişate ultimele %1$ hărţi actualizate.

en: If option above is set to yes, the directory on server where icons are stored will be used (needed for backend only). If the option above is set to no, the following marker icons directory will be used:
ro: Dacă opţiunea de mai sus este confirmată, va fi folosit directorul din server în care sunt stocate pictogramele (necesar doar pentru pagimna de administrare). Dacă optiunea de mai sus este infirmată, va folosit următorul directo pentru pictogramele marcajelor:

en: If set (1 to 18 repectively 19 if supported), at this zoom level and below markers will not be clustered.
ro: Dacă este stabilit (de la 1 la 18, respectiv 19 dacă este suportat), la acest nivel de zoom şi marcajele de dedesubt nu vor fi grupate.

en: If set (like http://www.your-domain.com/form.php), only API calls with this referer are allowed.
ro: dacă se stabileşte (precum http://www.your-domain.com/form.php), sunt permise doar solicitările API cu această referinţă. 

en: If set to false, zooming into clusters is only possible by clicking on + in the zoom control box or by mouse wheel (if enabled)
ro: Dacă se stabileşte ca FALS, mărirea/zoom-ul din grupaje/clustere va fi posibilă numai apăsând pe butonul + din caseta de control mărire/zoom sau folosind rotiţa mous-ului (dacă este activată)

en: If set to true then adding individual markers to the MarkerClusterGroup after it has been added to the map will add the marker and animate it in to the cluster. Defaults to false as this gives better performance when bulk adding markers.
ro: Dacă este stabilit ca adevărat, atunci adăugarea marcajelor individuale, la MarkerClusterGroup (GrupDispersieMarcaj), după ce a fost adăugat hărţii, va adăuga marcajul și îl va anima în acel cluster (panou, grup).

en: If set to true, geolocation will start automatically on each map (backend and frontend).<br/>For infos on how to start geolocation automatically for selected maps only, please see <a href="%1$S" target="_blank">this changelog</a>.
ro: Dacă este activată, geo-locația va porni în mod automat cu fiecare hartă (atât in modul de administrare/backend cât și în interfață/frontend).<br/>Pentru informații despre activarea geo-locației doar pentru anumite hărți, citiți e <a href="%1$S" target="_blank">acest istoric de modificări</a>. 

en: If set to true, overrides the icon for all added markers to make them appear as a 1 size cluster:
ro: Dacă este stabilit ca adevărat, va suprascrie pictograma pentru toate marcajele adăugate, pentru a le face să apară ca un grup cu o singură dimensiune

en: If set to true, the marker name gets added to the top of the popup automatically
ro: Dacă se stabileşte ca adevărat, numele marcajului va fi adăugat automat în partea de sus a ferestrei popup

en: If set to true, the tile coordinates will not be wrapped by world width (-180 to 180 longitude) or clamped to lie within world height (-90 to 90). Use this if you use Leaflet for maps that do not reflect the real world (e.g. game, indoor or photo maps).
ro: Dacă este setată cu DA, coordonatele plăcii/tile nu vor fi înconjurate/wrapped de lăţimea lumii (de la -180 la 180 longitudine)  sau fixate să fie prinse intre înălţimile lumii (-90 la 90). Folosiţi această opţiune dacă utilizaţi Leaflet pentru hărţi ce nu reflectă lumea reală (ex. hărţi din jocuri, hărţi de interior, sau hărţi foto)

en: If set to true, the tiles just will not load outside the world width (-180 to 180 longitude) instead of repeating.
ro: Dacă este setată cu DA, plăcile/tiles nu se vor încărca în afara lăţimii lumii (-180 la 180 longitudine) în locul repetării.

en: If set to yes, please be aware that the pro settings below have to be changed when you move your WordPress installation to another server for example!
ro: Dacă opţiunea este confirmată, vă rugăm să aveţi grijă că şi setările PRO de mai jos trebuie modificate în momentul în care mutaţi instalarea WordPress pe un alt server, de exemplu!

en: If set, creates a scrollable container of the given height in pixel inside popups if its content exceeds it.
ro: Dacă se stabileşte, se va crea,în interiorul popup-uruilor, un conţinut derulant cu înălţimea creată, numai dacă acel conţinut depăşeşte dimensiunea.

en: If the WMS server supports KML output of the WMS layer, the settings below will be used when a marker or layer map with this active WMS layer is exported as KML.
ro: Dacă serverul WMS suportă exportarea/output  KML a stratului/layer-ului WMS, configurările de mai jos vor fi folosite atunci când un marcaj sau strat/layer de pe hartă cu acest strat/layer WMS activ, este exportat ca şi KML.

en: If the native maximum zoom level of a basemap is lower, tiles will be upscaled automatically.
ro: Dacă nivelul maxim de magnificare/zoom nativ este mai mic, elementele harţii vor fi mărit automat.

en: If the option above is set to yes, icons will automatically be loaded from this URL. If the option above is set to no, the following marker icons url will be used:
ro: Dacă opţiunea de mai sus este confirmată, pictogramele vor fi încărcate automat din acest URL. Dacă opţiunea de mai sus este infirmată, vor fi folosite următoarele adrese url pentru pictogramele de marcaj:

en: If true and user is on a retina display (= iPhone 4/4S/5, iPad 3, MacBook Pro 3rd Generation), it will request four tiles of half the specified size and a bigger zoom level in place of one to utilize the high resolution.
ro: Dacă e adevărat şi utilizatorul foloseşte un dispozitiv de afişare de tip retina ( iPhone 4/4S/5, iPad 3, MacBook Pro 3rd Generation), va solicita 4 plăci/tiles cu jumătate din dimensiunea specificată şi un nivel superior de mărir; în loc să utilizeze rezoluţia înaltă.

en: If true, inverses Y axis numbering for tiles (turn this on for TMS services).
ro: Dacă este adevărat, inversează numărătoarea axei Y pentru plăci/tiles (activaţi pentru serviciile TMS)

en: If true, the control is updated on moveend, otherwise it is always up-to-date (updated on move).
ro: Dacă e adevărat, panoul de control este actualizat la finalul mişcării, altfel este în permanenţă actualizat (actualizat în mişcare). 

en: If true, the vector will emit mouse events and will act as a part of the underlying map.
ro: Dacă se stabilişte ca adevărat, vectorul va emite evenimente de mouse, şi se va comporta ca şi parte integrată din baza hărţii.

en: If unchecked, the popup will only be visible after clicking on the marker on marker- or layer-maps.
ro: Dacă se debifează, popup-ul va fi vizibil numai după apăsarea unui marcaj, a marcajului, sau unui strat/layer de pe hărţi.

en: If yes, the WMS service will return images with transparency
ro: Dacă da, serviciul WMS va returna imagini cu transparenţă

en: If you choose footer, javascripts will also only be loaded when a shortcode is used and not on all pages.
ro: Dacă alegeţi subsolul/footer, javascript va fi deasemenea încărcată doar atunci când un codscurt/shortcode este folosit, şi nu în toate paginile.

en: If you have any issues with your license, <a href="%1$s" target="_blank">please open a new support ticket</a>!
ro: Dacă întâmpinaţi orice problemă cu licenţa dvs., <a href="%1$s" target="_blank">vă rugăm să deschideţi un nou tichet de suport</a>!

en: If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%1s" target="_blank">see available packages</a>), registering a free 30-day trial license key is not mandatory and the plugin can also be tested without time limitation.
ro: Dacă instalaţi Maps Marker Pro printr-o instalare locală (de tip localhost)  (<a href="%1s" target="_blank">verificaţi ofertele disponibile</a>), înregistrarea cheii de lincenţă gratuita cu cele 30-de-zile-de-încercare, nu este obligatorie, iar modulul poate fi testat de asemenea fără limită de timp.

en: If you like using the plugin, please <a href="http://www.mapsmarker.com/reviews" target="_blank" style="text-decoration:none;">review the plugin on wordpress.org</a> - thanks!
ro: Dacă sunteţi mulţumiţi de utilizarea modulului, vă rugăm să faceţi o <a href="http://www.mapsmarker.com/reviews" target="_blank" style="text-decoration:none;">recenzie a modulului pe wordpress.org</a> - vă mulţumim!

en: If you want to be able to set all available options, please switch to the advanced editor.
ro: Dacă doriţi să puteţi configura toate opţiunile posibile, vă rugăm să comutaţi pe editorul avansat.

en: If you want to bulk update existing layers, please make an export first!
ro: Dacă doriţi să faceţi o actualizare în masă a straturilor/layers existente, vă rugăm să faceţi întâi o exportare! 

en: If you want to bulk update existing markers, please make an export first!
ro: dacă doriţi să actualizaţi în masă, marcajele existente, vă rugăm să faceţi, înainte, o exportare!

en: If you want to clear the full QR code images cache at once, please use the <a href="%1$s">according tool on the tools page</a>.
ro: Dacă doriţi ştergerea completă şi simultană din cache a imaginilor de coduri QR, vă rugăm să utilizaţi <a href="%1$s">instrumentul potrivit pentru aceasta, din pagina de instrumente</a>.

en: If you want to compare the free and pro version side by side, please visit %1s.
ro: Dacă doriţi să comparaţi diferenţele dintre versiunea gratuită şi cea pro, vă rugăm să vizitaţi %1s.

en: If you want to create new layers, please make sure the column ID is empty as otherwise the importer tries to update layer maps with that ID and will fail if map is not available!
ro: Dacă doriți să creați noi straturi, vă rugăm să vă asigurați că ID-ul coloanei este necompletat, deoarece altfel importatorul va încerca să actualizeze hărțile stratului cu respectivul ID, și va eșua dacă harta nu este disponibilă! 

en: If you want to create new markers, please make sure the column ID is empty as otherwise the importer tries to update marker maps with that ID and will fail if map is not available!
ro: Dacă doriți să creați marcaje noi, vă rugăm să vă asigurați că ID-ul coloanei este necompletat, deoarece altfel importatorul va încerca să actualizeze marcajul hărții cu acest ID, și va eșua dacă harta nu este disponibilă!

en: If you want to use another icon than the blue pin (%s), please enter the file name of the icon in the form field - e.g. smiley_happy.png
ro: Dacă doriţi să folosiţi o altă pictogramă decât acul albastru (%s), vă rugăm să introduceţi numele pictogramei în câmpul formularului - ex. smiley_happy.png

en: If you want to use custom images, please enter the URL to app icons and launch images below:
ro: Dacă doriţi folosirea imaginilor personalizate, vă rugăm să introduceţi adresa URL către pictogramele aplicaţiei, şi lansaţi imaginile de mai jos:

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and ask your WordPress admin to upload the new icons to the directory %2$s/
ro: Dacă doriţi folosirea unor pictograme diferite, vă rugăm să vizitaţi %1$s (oferă peste 700 de pictograme compatibile) si solicitaţi administratorului WordPress să încarce noile pictograme în directorul %2$s/

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and upload the new icons to the directory %2$s/
ro: Dacă doriţi folosirea unor pictograme diferite, vă rugăm să vizitaţi %1$s (oferă peste 700 de pictograme compatibile) apoi încărcaţi noile pictograme în directorul %2$s/

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the <a href="%1s" target="_blank">web-based translation plattform</a>.
ro: Dacă traducerea ăn limba dvs. lipseşte sau nu a fost încă tradusă complet, sunteţi invitaţi să daţi o mână de ajutor pe <a href="%1s" target="_blank">platforma de traduceri de tip web</a>.

en: If your localized Google Maps basedomain is not available in the list above, please enter the domain name here (without http://, for example maps.google.com). If a domain name is entered, the setting "Google Maps base domain" from above gets overwritten.
ro: Dacă domeniul de bază Hărţi Google localizat NU este disponibil în lista de ami sus, vă rugă să introduceţi numele domeniului aici (fără http://, de exemplu maps.google.com). Dacă se introduce un nume de domeniu, setarea  "Domeniu de bază Hărţi Google" de mai sus va fi suprascrisă. 

en: Image URL
ro: URL imagine

en: Images to use
ro: Imagini de folosit

en: Import failed - header row not found or invalid
ro: Iportare eşuată - linia de antet/header nu a fost găsită ori este invalidă

en: Import file %1$s was saved to PHP temp directory (size: %2$s KB)
ro: Fișierul %1$s importat a fost salvat în directorul PHP temporar (dimensiune: %2$s KB)

en: Import finished
ro: Importare finalizată

en: Import layers
ro: Importare straturi/layers

en: Import markers
ro: Importare marcaje

en: Import/Export
ro: Importare/Exportare

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
ro: Important: După achiziţionarea unei noi chei, vă rugăm să apăsaţi butonul de actualizare de lângă cheia de licenţă, pentru a vă finaliza comanda. 

en: Important: you seem to be using different domains for your subsites. Please make sure that your license key is valid for the number of domains you want to use it on and update the license key on each subsite directly first before propagating the license key! This will ensure that all these domains are registered on your customer profile on mapsmarker.com - which will result in a valid license validation on subsites after propagating the license key.
ro: Important: se pare că utilizaţi domenii diferite pentru sub-siteurile dvs. Vă rugăm să asiguraţi că, cheia dvs. de licenţă este validă pentru numărul de domenii pentru care doriţi să o folosiţi, şi actualizaţi direct cheia de licenţă pe fiecare sub-site înainte de a propaga cheia de licenţă! Acest lucru va asigura că toate aceste domenii sunt înregistrate în profilul dvs. de client din mapsmarker.com - ceea ce va rezulta o validare corectă a licenţei pe sub-situri după ce vă propagaţi cheia de licenţă.

en: In case of any issues you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>
ro: Dacă apare orice problemă, puteţi oricând <a href="%1$s">reseta configurările modulului</a>

en: In case you want to help with translations, please visit the <a href="%1s" target="_blank">web-based translation plattform</a>
ro: Dacă doriţi să oferiţi ajutor cu traducerile, vă rugăm vizitaţi <a href="%1s" target="_blank">platforma de traduceri de tip web GlotPress</a>

en: Included layers
ro: Straturi/layere include 

en: Increase from 1 to increase the distance away from the center that spiderfied markers are placed. Use if you are using big marker icons:
ro: Crește de la 1 pentru mărirea distanței de centrul, de unde marcajele "spiderfied" - tip "păianjăn" sunt plasate. Utilizați funcţia dacă folosiţi pictogramele mari pentru marcaje:

en: Indicates to refresh the file every n seconds
ro: Indică să reîmprospăteze/refresh fişierul în n secunde

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Info: test mode is on - checking import file only - no changes will be made to the database
ro: Info: modul test este pornit - doar se verifică fișierul importat - nu se vor face modificări bazei de date

en: Info: your import file is valid - no errors or warnings found.
ro: Info: fişierul importat este valid - nu au fost găsite erori sau atenţionări.

en: Insert GPX track
ro: Introducere pistă/traseu GPX

en: Insert map
ro: Inseraţi hartă

en: Interaction options
ro: Opţiuni Interactive

en: Invalid format! Please only use numbers and a . instead of a , as decimal separator!
ro: Format invalid! Vă rugăm să folosiţi numai numere şi un . (punct) în locul , (virgulei) ca şi separator zecimal!

en: Invalid format! Please only use numbers!
ro: Format invalid! Folosiţi numai numere!

en: Irish
ro: Irlandeză

en: Italian
ro: Italiană

en: Italian (Italy)
ro: Italiană (Italia)

en: JSONP callback function name
ro: Numele funcției JSONP callback (apel invers)

en: Japanese
ro: Japoneză

en: KML settings
ro: Configurări KML

en: KML timestamp
ro: amprenta de timp KML

en: Keyboard navigation options
ro: Opţiuni de navigare pe tastatură

en: Known issues
ro: Probleme cunoscute

en: Korean
ro: Coreană

en: Language Settings
ro: Configurări Limbă

en: Language of route instructions
ro: Limba instrucţiunilor pentru rută

en: Language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, driving directions and labels on Google maps, direction links and autocomplete for address search.
ro: Limbile folosite la afişarea informaţiei textuale, cum ar fi numele elementelor de control/navigare, notiţe copyright, direcţiile de navigare şi etichetele din Hărţile Google, legăturile pentru direcţii şi autocompletarea pentru căutarea adreselor.

en: Last name
ro: Nume

en: Latest available version:
ro: Ultima versiune disponibilă:

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
ro: Ultimele articole din www.mapsmarker.com

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Latvian
ro: Letoniană

en: Launch image URL
ro: Lansaţi URL imagine

en: Layer
ro: Strat/Layer

en: Layer added by
ro: Strat/Layer adăugat de

en: Layer and assigned markers have been successfully deleted
ro: Stratul/layerul și marcatoarele asignate acestuia au fost șterse cu succes

en: Layer center
ro: Centru strat/layer

en: Layer has been successfully deleted (assigned markers have not been deleted)
ro: Stratul/layerul a fost şters cu succes (marcajele asociate NU au fost şterse)

en: Layer has been successfully duplicated
ro: Stratul/layerul a fost multiplicat cu succes 

en: Layer has been successfully published
ro: Stratul/Layerul a fost publicat cu succes

en: Layer has been successfully updated
ro: Stratul/layerul a fost actualizat cu succes

en: Layer name
ro: Nume strat/layer

en: Layers
ro: Straturi/Layere

en: Leaflet Maps Marker - recent markers
ro: Leaflet Maps Marker - marcaje recente

en: Leaflet Maps Marker Warning: the setting for the marker shadow url (%1s) seems to be invalid. This can happen when you moved your WordPress installation from one server to another one.<br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Shadow URL". If you do not know which values to enter, please <a href="%3s">reset all plugins options to their defaults</a>
ro: Atenţionare Leaflet Maps Marker Warning: configurarea pentru adresa url (%1s) a umbrei marcajului, pare a fi invalidă. Acest lucru se poate întâmpla atunci când mutaţi instalarea WordPress dintr-un server în altul.<br/>Vă rugăm să navigaţi către<a href="%2s">Confugurări / Implicite Hartă / "Valori implicite pentru pictogramele de marcaj"</a> şi actualizaţi opţiunea "URL Umbră". Dacă nu ştiţi ce valori să introduceţi, vă rugăm să <a href="%3s">resetaţi toate opţiunile acestui modul la valorile sale implicite</a>

en: Leaflet Maps Marker Warning: the setting for your custom marker icon directory (%1s) seems to be invalid. <br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Custom icons directory".
ro: Atenţionare Leaflet Maps Marker: configurarea pentru directorul personalizat al pictogramei de marcaj (%1s) pare a fi invalidă. <br/>Vă rugăm să navigaţi către <a href="%2s">Configurări / Implicite Hartă / "Valori implicite pentru pictograme de marcaj"</a> şi actualizaţi opţiunea"Director pictograme personalizat".

en: Leaflet Maps Marker Warning: the setting for your custom marker icon url (%1s) seems to be invalid. <br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Custom icons URL".
ro: Atenţionare Leaflet Maps Marker: configurarea pentru adresa personalizată a pictogramei de marcaj (%1s) pare a fi invalidă. <br/>Vă rugăm să navigaţi către <a href="%2s">Configurări / Implicite Hartă / "Valori implicite pentru pictograme de marcaj"</a> şi actualizaţi opţiunea"Adresă URL pictograme personalizată".

en: Leaflet Maps Marker for WordPress - helping you to share your favorite spots and tracks
ro: Leaflet Maps Marker pentru WordPress - vă ajută să vă împărtaşiţi locurile şi traseele favorite 

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated from version %1s to %2s!
ro: Leaflet Maps Marker a fost actualizat cu succes de la versiunea %1s la %2s!

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated to version %1s!
ro: Leaflet Maps Marker a fost actualizată cu succes la versiunea %1s!

en: Leaflet Maps Marker is based on the javascript library Leaflet maintained by Vladimir Agafonkin and Cloudmade
ro: Leaflet Maps Marker se bazează pe librăria Leaflet javascript, întreţinută de către Vladimir Agafonkin şi Cloudmade

en: Leaflet Maps Marker plugin update to v%1s was successful
ro: Modulul Leaflet Maps Marker a fost actualizat cu succes la versiunea v%1s 

en: Leaflet Maps Marker uses icons from the Maps Icons Collection maintained by Nicolas Mollet
ro: Leaflet Maps Marker foloseşte pictograme din Colecţia Pictograme Hărţi, întreţinută de către Nicolas Mollet

en: Leave empty to use the <a href="%1s" target="_blank">default icon</a>. To use a custom icon, please enter the file name of the icon within your marker icon directory (%2s)
ro: Lăsaţi liber dacă doriţi folosirea <a href="%1s" target="_blank">pictogramei implicite</a>. Pentru a folosi o pictogramă personalizată, vă rugăm să introduceţi numele fişierului-pictogramă din cadrul directorului de pictograme a marcajelor (%2s)

en: Legend
ro: Legenda

en: License
ro: Licenţă

en: License Key
ro: Cheie de Licenţă

en: License key was successfully propagated to all subsites
ro: Cheia de licenţă a fost propagată cu succes pe toate subsite-urile

en: License registered to
ro: Licenţă înregistrată pentru

en: License settings
ro: Configurări Licenţă

en: Licenses for used libraries, services and images
ro: Licenţe pentru librăriile folosite, servicii şi imagini

en: Limit
ro: Limită

en: Link target
ro: Legătura ţintă

en: Link to content provider
ro: Legătura cu furnizorul de conţinut

en: List all layers
ro: Listă toate straturile/layerele

en: List all markers
ro: Lista toate marcajele

en: List of markers settings
ro: Lista de configurări marcaje

en: Lite Edition
ro: Ediţie Minimală

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Loading...
ro: Încărcare...

en: Location
ro: Locaţie

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Luxembourgish
ro: Luxemburgheza

en: Macedonian
ro: Macedoneană

en: Major highlights:
ro: Caracteristici Majore:

en: Makes the map focusable and allows users to navigate the map with keyboard arrows and +/- keys
ro: Face harta focusabilă şi permite utilizatorlor să navigheze pe hartă cu săgeţile de pe tastatură şi cu tastele +/-

en: Malayalam
ro: Malayalamă

en: Manage GPX tracks
ro: Gestionaţi pistele/traseele GPX

en: Manage your markers and layers through a highly customizable REST API, which supports GET & POST requests, JSON & XML as formats and was developed with a focus on security.
ro: Administraţi-vă marcajele şi straturiel/layer-ele printr-un REST API cu o înaltă personalizare, ce suporta solicitări de tip GET & POST, formate JSON & XML, fiind dezvoltat cu accentul pus pe securitate.

en: Map
ro: Harta

en: Map Defaults
ro: Implicite Hartă

en: Map could not be loaded - please enable Javascript!
ro: Harta nu poate fi încărcată - vă rugăm să activaţi JavaScript!

en: Map height
ro: Înălţime hartă

en: Map size
ro: Dimensiune hartă

en: Map type
ro: Tip hartă

en: Map width
ro: Lăţime hartă

en: Map width unit
ro: Unitate lăţime hartă

en: MapBox 1 settings
ro: MapBox 1 configurări

en: MapBox 2 settings
ro: MapBox 2 configurări

en: MapBox 3 settings
ro: MapBox 3 configurări

en: MapQuest (Aerial)
ro: MapQuest (Aerian)

en: MapQuest (Aerial, max zoom 12 globally, 12+ in the United States)
ro: MapQuest (Aerial, max zoom 12 global, 12+ în SUA)

en: Maps
ro: Hărţi

en: Maps - recent markers
ro: Hărţi - marcaje recente

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
ro: Maps Marker Pro - #1 modul de cartografiere pentru WordPress

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
ro: Maps Marker Pro - actualizare modul disponibilă!

en: Maps Marker Pro - recent markers
ro: Maps Marker Pro - marcaje recente

en: Maps Marker Pro - renewal for access to plugin updates and support needed
ro: Maps Marker Pro - este necesar să vă reînoiţi accesul la actualizările şi suportul modulului.

en: Maps Marker Pro allow you to easily customize the presentation of the standard Google base maps, changing the visual display of such elements as roads, parks, and built-up areas:
ro: Maps Marker Pro vă permite personalizarea facilă a prezentării hărţilor de bază, standard din Google, modificând afişarea vizuală a unur elemente precum drumuri, parcuri şi zone construite: 

en: Maps Marker Pro allows you to add a fullscreen button to maps. Clicking on this button will open an HTML5 fullscreen map without leaving the page you are currently viewing.
ro: Maps Marker Pro vă permite adăugarea în hărţi a unui buton "Pe-tot-ecranul". Apăsând acest buton, se va deschide o hartă pe-tot-ecranul prin HTML5, fără a părăsi pagina pe care o vizualizaţi curent.

en: Maps Marker Pro allows you to add a small map in the corner which shows the same as the main map with a set zoom offset:
ro: Maps Marker Pro vă permite să adăugaţi o mică hartă într-un colţ, ce va arăta le fel ca şi harta principală, cu un set de compensare a magnificării/zoom:

en: Maps Marker Pro allows you to also display GPX tracks with optional metadata on your maps:
ro: Maps Marker Pro vă permite de asemenea afişarea pe hărţi a pistelor/traseelor GPX, alături de metadata opţional:

en: Maps Marker Pro allows you to backup and restore your settings which makes it possible to quickly switch between different plugin profiles. This is especially useful if you want to deploy the plugin with custom configuration on multiple sites:
ro: Maps Marker Pro vă permite să vă faceţi copii de rezervă şi restabiliri ale configurărilor, ceea ce va permite comutarea rapidă între diferitele profile de modul. Aceasta este în special folositoare dacă doriti lansarea modulului cu configurări personalizate în siturile de tip "multi-site".

en: Maps Marker Pro allows you to create beautifully animated marker clusters for layer maps:
ro: Maps Marker Pro vă permite să creaţi pentru straturi/layers, grupuri de marcaje animate minunate

en: Maps Marker Pro allows you to customize which markers and layers to include or exclude in the recent marker widget:
ro: Maps Marker Pro vă permite să stabiliţi ce marcaje şi straturi/layere să includeţi ori să excludeţi în widget-ul avansat pentru marcaje recente:

en: Maps Marker Pro allows you to easily perform bulk updates on markers and layers by using the integrated import feature:
ro: Maps Marker Pro vă permite cu uşurinţă să efectuaţi actualizări în-masă/bulk pentru marcaje şi straturi/layere, folosind funcţia integrată de importare:

en: Maps Marker Pro allows you to hide MapsMarker.com-backlinks from maps, KML files and from the Wikitude app:
ro: Maps Marker Pro vă permite să ascundeţi backlink-urile MapsMarker.com din hărţi, din fişierele KML şi din aplicaţia Wikitude:

en: Maps Marker Pro allows you to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only.
ro: Maps Marker Pro vă permite să eliminaţi toate backlink-urile şi logo-urile din backend, şi de asemenea să faceţi vizibil DOAR pentru administratori, a conţinuturilor din paginile şi meniurile pentru Instrumente, Configurări, Suport şi Licenţă.

en: Maps Marker Pro allows you to set the user level needed for editing and deleting marker and layer maps from other users.
ro: Maps Marker Pro vă permite să configuraţi nivelul necesar pentru a edita şi şterge marcajele şi straturile/layers hărţilor unor alţi utilizatori.

en: Maps Marker Pro allows you to use custom backgrounds for QR codes.
ro: Maps Marker Pro vă permite folosirea de fundaluri personalizate pentru codurile QR.

en: Maps Marker Pro enables you to save the link to the fullscreen map to the homescreen on iOS devices and reopen the map with an optional launch image as web app – meaning the display of the map in fullscreen mode with no address bar:
ro: Maps Marker Pro vă permite salvarea legăturii pentru harta pe-tot-ecranul în ecranul principal al dispozitivelor iOS, putând astfel redeschide harta prin intermediul unei iconiţe opţionale, precum o aplicaţie web - ceea ce înseamnă că veţi putea afişa harta în modul "pe-tot-ecranul", fără a mai folosi bara de adresa din browser.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
ro: Maps Marker Pro a fost actualizat cu succes, de la versiunea %1s la %2s!

en: Maps Marker Pro has been successfully updated to version %1s!
ro: Maps Marker Pro a fost actualizat cu succes la versiunea %1s!

en: Maps Marker Pro plugin update to v%1s was successful
ro: Actualizarea Modulului Maps Marker Pro la versiunea v%1s, a fost efectuată cu succes

en: Maps Marker Pro supports Google Adsense for maps. This allows you to add different types of ads to your Google maps:
ro: Maps Marker Pro suportă Google Adsense pentru hărţi. Aceasta vă permite să adăugaţi hărţilor, diferite spoturi publicitare:

en: Maps Marker Pro supports the latest leaflet.js version, which is the core library used for displaying maps.
ro: Maps Marker Pro suportă ultima versiune leaflet.js, care este nucleul librariei folosite la afişarea hărţilor.

en: Maps will be loaded much faster with Maps Marker Pro – especially on mobile devices - as no jQuery is needed anymore for displaying maps on frontend. This reduces the download size of each map by about 90kb and also minimizes the browser resources needed for displaying maps.
ro: Hărţile se vor încărca mult mai rapid folosind Maps Marker Pro - în special pe dispozitivele mobile - pentru că nu mai este necesar jQuery pentru afişarea hărţilor în interfaţă. Aceasta reduce considerabil mărimea (în kb) fiecărei hărţi cu aporximativ 90kb, şi deasemenea reducând resursele necesare browserului pentru afişarea hărţilor.

en: MapsMarker API settings
ro: Configurări API MapsMarker

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
ro: Programul de afiliere MapsMarker - înscrieți-vă acum şi primiţi comisioane de până la 50%!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
ro: Programul de reseller MapsMaker - revinde cu un discount de 20%!

en: MapsMarker.com backlinks
ro: Backlinkuri MapsMarker.com

en: Marathi
ro: Marathiană

en: Marker
ro: Marcaj

en: Marker added by
ro: Marcaj adăugat de

en: Marker attributes to display in list
ro: Atribute marcaje pentru afişarea în listă

en: Marker clustering
ro: Grupare marcaje

en: Marker clustering settings
ro: Configurări grupări de marcaje

en: Marker has been successfully deleted
ro: Marcajul a fost şters cu succes

en: Marker has been successfully published
ro: Marcajul a fost publicat cu succes

en: Marker has been successfully updated
ro: Marcajul a fost actualizat cu succes

en: Marker icon directory %s is not writable - please set permissions via FTP with CHMOD command to 755
ro: Directorul de pictograme pentru marcaje %s nu poate fi modificat/la scriere - vă rugăm să stabiliţi permisiunile acestuia din FTP folosind comanda "CHMOD" cu valoarea 755

en: Marker name
ro: Nume marcaj

en: Marker names in KML
ro: Numele marcajelor în KML

en: Marker shadow
ro: Umbră marcaj

en: Marker tooltip
ro: Sfaturi pe ecran pentru marcaje

en: Markers
ro: Marcaje

en: Markers assigned to layer "%1s" (ID %2s)
ro: Marcaje asociate cu stratul/layer-ul "%1s" (ID %2s)

en: Markers assigned to multi layer map "%1s" (ID %2s)
ro: Marcaje asociate cu harta multi-strat/multi-layer "%1s" (ID %2s)

en: Markers assigned to the layer will also be updated. Please keep in mind that if the layer is assigned to a multi-layer-map, you also have to manually re-assign this layer to the multi-layer-map in question!
ro: Marcajele asociate cu stratul/layerul, vor fi de asemenea actualizate. Vă rugăm să reţineţi că, dacă stratul/layerul este asociat unei hărţi-multi-strat, va trebui de asemenea să re-asociaţi manual acest strat respectivei hărţi-multi-strat!

en: Markers assigned to this layer will be listed here
ro: Marcajele asociate acestui strat/layer vor fi listate aici

en: Markers created with Leaflet Maps Marker can also be displayed via <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality" target="_blank">Augmented-Reality technology</a> on mobile devices. As a first steps, an API to <a href="http://www.wikitude.com" target="_blank">Wikitude</a> has been implemented. APIs to other Augmented-Reality-Providers (like <a href="http://www.layar.com" target="_blank">Layar</a> or <a href="http://www.junaio.de" target="_blank">Junaio</a>) will probably follow in one of the next versions. Sample screenshots:
ro: Marcajele create cu Leaflet Maps Marker pot fi deasemenea afişate prin <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality" target="_blank">Tehnologia de Realitate Augumentată</a> pe dispozitivele mobile. Ca prim pas, a fost implementat o cheie API către  <a href="http://www.wikitude.com" target="_blank">Wikitude</a>. Chei API către alţi furnizori de Realitate Augumentată (precum <a href="http://www.layar.com" target="_blank">Layar</a> sau a href="http://www.junaio.de" target="_blank">Junaio</a>) vor fi disponibile probabil într-o versiune ulterioară. Exemple de capturi de ecran:

en: Markers per page
ro: Marcaje pe pagină

en: Max speed of the inertial movement, in pixels/second.
ro: Viteza maximă a mişcării inerţiale, în pixeli/secundă.

en: Max. number of markers to display:
ro: Numărul maxim de marcaje afişate:

en: Maximum interval between points
ro: Intervalul maxim dintre puncte

en: Maximum number of POIs
ro: Numărul maxim de POI

en: Maximum width of popups in pixel
ro: Lăţimea maximă a popup-urilor, în pixeli

en: Maximum width of the control in pixels. The width is set dynamically to show round values (e.g. 100, 200, 500).
ro: Lăţimea maximă a panoului de control, în pixeli. Lăţimea este setată dinamic pentru afişarea valorilor rotunde (ex. 100, 200, 500).

en: Maximum zoom level
ro: Nivelul maxim de magnificare/zoom

en: Memory usage: %1$s, performance: %2$s
ro: Utilizare memorie: %1$s, performanţă: %2$s

en: Message
ro: Mesaj

en: Minimap settings
ro: Configurări MiniHartă

en: Minimum width of popups in pixel
ro: Lăţimea mminimă a popup-urilor, în pixeli

en: Minimum zoom level
ro: Nivelul minim de magnificare/zoom

en: Minute
ro: Minut

en: Misc
ro: Diverse

en: Mobile web app settings
ro: Configurări aplicaţii web mobile

en: Mongolian (Cyrillic)
ro: Mongoleză (Cyrillic)

en: Month
ro: Lună

en: Motorcar
ro: Automobil

en: Move markers to a layer
ro: Mutaţi marcaje pe un strat/layer

en: Moving time
ro: Timp de mişcare

en: Multi Layer Map
ro: Hartă multistrat/multilayer

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
ro: Doar pentru MultiSite: deasemenea actualizaşi configurările pentru toate sub-siturile

en: Name
ro: Nume

en: Names for default basemaps
ro: Nume pentru Harta-de-bază implicită

en: New icons will be uploaded to the following directory: %1$s
ro: Noile pictograme vor fi încărcate în următorul director: %1$s

en: New layer ID
ro: Noul ID al stratului/layerului

en: New marker ID
ro: Noul ID al marcajului

en: No
ro: Nu

en: No layer created yet
ro: Nu a fost încă creat nici-un strat/layer

en: No map has been created yet.
ro: Momentan nu a fost creată nici-o hartă.

en: No marker assigned to this layer
ro: Nici-un marcaj asociat cu acest strat/layer

en: No marker created yet
ro: Nici-un marcaj nu a fost încă creat

en: No marker found!
ro: Nici-un marcaj găsit!

en: No matches found
ro: Nicio potrivire găsită

en: No motorways?
ro: Fără autostrăzi?

en: No promotion
ro: Nici o promoţie

en: No shortcodes with invalid map IDs have been detected
ro: Nu a fost detectat nici un cod scurt cu ID de hartă invalid

en: No tollways?
ro: Fără taxare?

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Norwegian (Bokmal)
ro: Norvegiană (Bokmal)

en: Norwegian (Bokmål)
ro: Norvegian (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
ro: Norvegiană (Nynorsk)

en: Note: if you add an image, the following CSS definition will be applied: %1$s
ro: Notă: dacă adăugaţi o imagine, va fi aplicată următoarea definiţie CSS: %1$s 

en: Note: maximum zoom level may vary on your basemap
ro: Notă: nivelul maxim de magnificare/zoom poate varia în harta-de-bază a dvs.

en: Now
ro: Acum

en: Number of markers
ro: Număr de marcaje

en: Number of markers to display
ro: Numărul de marcaje de afişat

en: Number of markers to show:
ro: Numărul de marcaje afişate:

en: Number of zoom levels to change when pressing + or - key.
ro: Numărul de nivele de marire/zoom, de schimbat la apăsarea tastelor + sau - (pragurile de tranziţie zoom).

en: OGD Vienna addresses
ro: Adresa OGD Viena

en: Old layer ID
ro: ID-ul vechi al stratului/layerului

en: Old marker ID
ro: ID-ul vechi al marcajului

en: One personal request: before you post a new support ticket in the <a href="http://wordpress.org/support/plugin/leaflet-maps-marker" target="_blank">Wordpress Support Forum</a>, please follow the instructions from <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> which give you a guideline on how to deal with the most common issues.
ro: O solicitare personală: înainte de a posta un nou tichet de suport în <a href="http://wordpress.org/support/plugin/leaflet-maps-marker" target="_blank"> Forumul de Suport Wordpress</a>, vă rugăm să urmaţi instrucţiunile din <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> ce vă vor ghida în procedurile de rezolvare a celor mai comune probleme.

en: Only change the values below if you are not using marker or shadow icons from the <a href="%1$s" target="_blank">Map Icons Collection</a>!
ro: Modificați valorile de mai jos doar dacă nu folosiți marcaje sau pictograme „umbră” din <a href="%1$s" target="_blank">Colecția Pictograme Hărți</a>! 

en: Opacity
ro: Opacitate

en: Open popup by default
ro: Deschidere popup ca implicit

en: Open standalone map in fullscreen mode
ro: Deschiderea hărţii independente/standalone pe ecran complet

en: OpenStreetMap contributors
ro: Contributori OpenStreetMap

en: OpenStreetMap edit link
ro: Legatura de editare OpenStreetMap

en: OpenStreetMap edit link editor
ro: Editor legătură OpenStreetMap

en: Opt-out from being promoted by Wikitude.
ro: Alege să nu fii promovat de Wikitude.

en: Option A: activate an unexpiring license key
ro: Opţiunea A: activaţi o cheie de licenţă permanentă

en: Option B: get a personalized trial license key
ro: Opţiunea B: obţineţi o cheie personalizată de licență trial (de probă)

en: Option C: get an anonymous trial license key
ro: Opţiunea C: obţineţi o licenţă de încercare anonimă

en: Option D: start an unlimited, anonymous test on a localhost installation
ro: Opţinea D: optaţi pentru o testare anonimă şi nelimitată în timp, printr-o instalare locală, pe localhost

en: Option for global admin notices in backend (showing infos about plugin incompatibilities or invalid marker icon directory settings for example). Please be aware that hiding them results in not being informed about plugin incompatibilites discovered in future releases too!
ro: Opţiuni pentru notificările admin din panoul administrativ (afişează, de exemplu, informaţii despre incompatibilităţiile modulului ori despre invaliditatea  directorului de pictograme pentru marcaje). Aveşi grijă că ascuzându-le rezulatatele nu veţi fi informaţi despre incompatibilitaţiile modulului ce ar putea fi desporite şi pentru viitoarele versiuni!

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
ro: Opţiune pentru ascunderea backlink-urilor, ce conduc către Mapsmarker.com, din hărţi şi din suprapunerile peste ecran din fişierele KML.

en: Optional 1 - selected markers must have:
ro: Opţiunea 1 - marcajele selectate trebuie să aibă:

en: Optional 2 - selected markers must NOT have:
ro: Opţiunea 2 - marcajele selectate NU trebuie să aibă:

en: Optional 3 - selected markers must have the following icon:
ro: Opţiunea 3 - marcajele selectate trebuie să aibă următoarea pictogramă:

en: Optional: displayed on each marker; can be a link to a resource (image, PDF file...). You could use this to issue coupons or vouchers for potential clients that found you via Wikitude.
ro: Opţional: afişare în fiecare marcaj; poate fi o legătură către o resursă (imagine, fişier PDF...). Se poate folosi la emiterea de cupoane sau vouchere pentru potenţialii clienţi descoperiţi prin Wikitude.

en: Optional: displayed on each marker; used for sending an email directly from Wikitude
ro: Opţional: afişare în fiecare marcaj; se foloseşte pentru a trimite un email direct din Wikitude

en: Optional: example: +4312345 - when a phone number is given, Wikitude displays a "call me" button in the bubble; used for every marker.
ro: Opţional: exemplu: +0314059740 - când este dat un număr de telefon, Wikitude afişează un buton "sună-mă" într-o bulă; folosit pentru fieacare marcaj

en: Optionally you can also change the name of the predefined basemaps in the controlbox.
ro: Opţional, puteşi modifica deasemenea şi numele hărţii-de-bază din cutia-de-control.

en: Options to pass when creating the L.Polygon for styling (<a href="%1s" target="_blank">more details</a>)
ro: Opțiuni de validare la crearea L.Polygon pentru  stiliyare (<a href="%1s" target="_blank">mai multe detalii</a>)

en: Options to set the colors of the cluster circles
ro: Opţiuni pentru a stabili culorile grupajelor cu formă de cercuri

en: Order by
ro: Ordonare după

en: Order list of markers by
ro: Ordonarea listei de marcaje după

en: Output image width
ro: Lăţimea imaginii generate

en: Overlays
ro: Suprapuneri

en: Overrides the offset to apply a fixed zoom level to the minimap regardless of the main map zoom. Set it to any valid zoom level, if unset zoomLevelOffset is used instead.
ro: Înlocuieşte proiecţia offset, pentru a aplica un nivel fix de magnificare ignorând nivelul de magnificare al hărţii principale. Fixaţi-o la orice nivel de mărire valid, iar dacă nu va fi setată, atunci va fi folosit automat nivelul de proiecţie offset al magnificării.

en: Overview map
ro: Harta de ansamblu

en: Pace
ro: Ritm/Cadenţă

en: Panel background color
ro: Culoare de fundal panou 

en: Panel for displaying layer name and API URLs on top of map
ro: Panoul pentru afişarea, în partea de sus a hărţii, a numelelor de strat/layer şi adresele URL API 

en: Panel for displaying marker name and API URLs on top of map
ro: Panou pentru afişarea, în partea superioară a hărţii, a numelui de marcaj şi Adresele URL API

en: Panel status
ro: Status panou

en: Panel status for all layers has been successfully updated
ro: Statusul Panoului a fost actualizat cu succes pentru toate straturile/layerele

en: Panel status for the selected markers has been successfully updated
ro: Statusul Panoului, pentru marcajele selectate, a fost actualizat cu succes 

en: Panel text css
ro: CSS text panou

en: Panning inertia options
ro: Opţiuni de inerţie panoramare

en: Peak memory usage: %1$s
ro: Vârf de utilizare memorie: %1$s

en: Persian
ro: Persană (Farsi)

en: Phone
ro: Telefon

en: Please <a href="%s" target="_blank">click here</a> to add your first one!
ro: Vă rugăm să <a href="%s" target="_blank">apăsaţi aici</a> pentru a adăga prima dvs. hartă!

en: Please activate the plugin "Maps Marker Pro"
ro: Vă rugăm să activaţi modulul "Maps Marker Pro"

en: Please activate the plugin by clicking the link above
ro: Vă rugăm să activaţi modulul apăsând legătura de mai jos

en: Please also check if you are using semicolons (;) as delimiters in your import file!
ro: Vă rugăm de altfel să verificaţi dacă folosiţi punct și virgulă (;) ca şi delimitatori pentru fişierul de importat!

en: Please be aware that restoring settings from a version smaller than %1$s could result in breaking the plugin unless you <a href="%2$s">save the plugin settings once</a> afterwards to include settings added with newer versions!
ro: Trebuie să fiţi conştienţi că restabilind configurările dintr-o versiune inferioară celei %1$s poate destabiliza modulul, doar dacă nu veţi face mai întâi <a href="%2$s">o salvare a configurărilor de modul</a> după care puteţi include configurările în noua versiune!

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro
ro: Click aici pentru a finaliza instalarea Maps Marker Pro

en: Please confirm that you want to delete all markers by checking the checkbox
ro: Confirmaţi ştergerea tuturor marcajelor, bifând căsuţa de validare

en: Please contact %1$s for more details
ro: Vă rugăm să contactaţi %1$s pentru mai multe detalii

en: Please contact your administrator (%1s) to activate the plugin "Maps Marker Pro".
ro: Vă rugăm să vă contactaţi administratorul (%1s) pentru a activa modulul "Maps Marker Pro".

en: Please contact your administrator (%1s) to renew your access to plugin updates and support.
ro: Vă rugăm să vă contactaţi administratorul (%1s) pentru a vă reînoi accesul la actualizările şi suportul modulului.

en: Please do not change an existing layer map with assigned markers into a multi layer map, as those assigned markers will not be displayed on the multi layer map!
ro: Vă rog nu schimba niciun strat existent ce sunt alocate marcajelor într-o hartă multistrat, pentru că acele marcaje alocate nu vor fi afișate pe o hartă multistrat!

en: Please enter a license key to continue.
ro: Pentru a continua, vă rugăm să introduceţi o cheie de licenţă.

en: Please enter a valid email to continue (or get an anonymous trial license key)
ro: Vă rugăm să introduceţi o adresă validă de email, pentru a continua (sau optaţi pentru o cheie de licenţă, de încercare, anonimă)  

en: Please enter layer ID. Use commas to separate multiple layers. Use 0 for markers not assigned to a layer.
ro: Introduceţi ID-ul stratului/layerului. Folosiţi virgule pentru a separa straturi/layere multiple. Folosiţi 0 pentru marcajele neatribuite unui strat/layer.

en: Please enter marker ID. Use commas to separate multiple markers
ro: Introduceţi ID-ul marcajului. Folosiţi virgule pentru a separa marcajele multiple

en: Please enter settings for custom basemap
ro: Vă rugăm introduceţi configurările pentru harta-de-bază personalizată

en: Please enter settings for custom overlay
ro: Vă rugăm introduceţi configurările pentru suprapunerea/overlay personalizată

en: Please enter the custom JSON array to style your Google maps (you can use the <a href="%1s" target="_blank">Google Styled Maps Wizard</a> to create custom styles easily). Example for hiding roads:
ro: Vă rugăm să întroduceţi un şir JSON personalizat pentru a vă stiliza hărţile Google (puteţi folosi <a href="%1s" target="_blank">Expertul de Stilizare Hărţi Google</a> pentru a crea cu uşurinţă stiluri personalizate). Exemplu pentru ascunderea drumurilor:

en: Please enter the hex value of the color you would like to use. For help please visit <a href="%1s" target="_blank">%2s</a>.
ro: Vă rugăm să introduceţi valoarea hex a culorii pe care doriţi să o folosiţi. Pentru ajutor, vă rugăm să vizitaţi <a href="%1s" target="_blank">%2s</a>.

en: Please enter your Google Maps API key here
ro: Vă rugăm să introduceţi aici cheia dvs. API pentru Hărţi Google

en: Please enter your email to continue.
ro: Pentru a continua, vă rugăm să vă introduceţi adresa de email.

en: Please enter your first name to continue.
ro: Pentru a continua, introduceţi prenumele dvs.

en: Please enter your last name to continue.
ro: Pentru a continua, introduceţi numele dvs.

en: Please fix those shortcodes and press the button "clear list" below for the admin notice to disappear!
ro: Vă rugăm să remediați aceste coduri scurte și să apăsați pe butonul de mai jos,  "curăță lista", pentru ca notificarea de admin să dispară!

en: Please install the plugin "Leaflet MapsMarker Pro"
ro: Vă rugăm să instalaţi modulul "Leaflet MapsMarker Pro"

en: Please keep in mind that you can only export layer maps here - if you also want to export the assigned markers, please also use the function "export markers"!
ro: Vă rugăm să reţineţi că puteţi exporta straturile/layers hărţilor doar aici - dacă doriţi de asemenea să exportaţi şi marcajele corespondente, vă rugăm să folosiţi funcţia "exportare marcaje"!

en: Please keep in mind that you can only export marker maps here - if you also want to export the according layer maps, please also use the function "export layers"!
ro: Vă rugăm să reţineţi că puteţi exporta marcajele hărţilor doar aici - dacă doriţi de asemenea să exportaţi şi straturile/layers corespondente, vă rugăm să folosiţi funcţia "exportare straturi"! 

en: Please navigate to <a href="%1$s">Plugins / Installed Plugins</a> and activate the plugin "Maps Marker Pro".
ro: Vă rugăm să navigaţi către <a href="%1$s">Module / Module Instalate</a> şi să activaţi modulul "Maps Marker Pro".

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on! If you want to use your license on another domain, please follow the tutorial at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
ro: Vă rugăm să reţineţi faptul că o licenţă este conectată direct la domeniul pe care a fost activată! Dacă doriţi să vă utilizaţi licenţa pe un alt domeniu, vă rugăm să urmăriţi tutorialul pe <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: Please note that in contrast to a personalized trial license you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> and get a reminder when your trial license has expired!
ro: Vă rugăm să reţineţi faptul că, în contrast cu licenţa personalizată de încercare, nu veţi putea <a href="%1s" target="_blank">deschide tichete de suport</a> şi veţi avea un memento când vă va expira licenţa! 

en: Please note that the file readme-icons.txt within this directory is used for this check, so please make sure, that this file is available!
ro: Ţineţi cont că fişierul readme-icons.txt, din acest director, este folosit pentru această verificare, asiguraţi-va deci că acest fişier este disponibil!

en: Please note that unsaved input will not be passed to the new editor! Please click "OK" to switch the editor anyway or "Cancel" to go back and save first.
ro: Vă rugăm să rețineți că datele introduse nesalvate nu vor fi transmise noului editor! Vă rugăm să apăsaţi "OK" pentru a comuta, oricum, pe editor, sau apăsaţi "Cancel" pentru a vă reîntoarce să vă salvaţi întâi datele. 

en: Please note: Google Maps API allows up to %1$s geocoding requests per day and IP-address! Click here if you have a Google Maps API for Business account which allows up to %2$s geocoding requests per day
ro: Vă rugăm să rețineți: Google Maps API permite până la %1$s solicitari de geocoding pe zi şi per adresă IP! Apăsaţi aici dacă aveţi un Cont Business de Google Maps API, cont ce vă permite până la %2$s solicitari de geocoding pe zi

en: Please only select one bulk action
ro: Selectaţi, vă rugăm, o singură acţiune în masă/bulk

en: Please see the %1s for new features or the blog post on %2s for more details
ro: Pentru mai multe detalii, vă rugăm verificaţi %1s pentru funcţii noi sau articolul din %2s

en: Please select a map first!
ro: Vă rugăm să selectaţi întâi o hartă!

en: Please select a place or an address
ro: Vă rugăm selectaţi un loc sau o adresă

en: Please select basemap which should be used for minimaps
ro: Vă rugăm să selectaţi harta-de-bază ce va fi utilizată pentru mini-hărţi

en: Please select icon to upload (allowed file types: %1$s)
ro: Vă rugăm selectaţi pictograma pentru încărcare (tipuri de fişiere permise: %1$s)

en: Please select import file
ro: Vă rugăm, selectaţi fişierul de import

en: Please select order by and sort order for "List all layers" page
ro: Vă rugăm selectaţi ordonare după şi ordonare sortare pentru pagina "Lista toate straturile/layerele"

en: Please select order by and sort order for "List all markers" page
ro: Vă rugăm selectaţi ordonare după şi ordonare sortare pentru pagina "Lista toate marcajele"

en: Please select range - from %1$s to %2$s markers
ro: Vă rugăm, selectaţi intervalul - marcajele de la %1$ la %2$s

en: Please select the WMS layers which should be available when creating new markers/layers
ro: Vă rugăm selectaţi stratul/layerul WMS ce va fi disponibil la crearea de noi marcaje & traturi/layere

en: Please select the basemap which should be pre-selected as default for new markers and layers. Can be changed afterwards on each marker/layer.
ro: Vă rugăm selectaţi harta-de-bază ce ar trebui să fie pre-selectată ca implicită pentru noi marcaje şi straturi/layere. Se poate modifica ulterior pentru fiecare marcaj şi/sau strat/layer

en: Please select the basemaps which should be available in the control box.
ro: Vă rugăm selectaţi harta-de-bază ce va deveni disponibilă din cutia-de-control

en: Please select the columns which should be available on the page "List all layers"
ro: Vă rugăm selectaţi coloanele ce vor fi disponibile în pagina "Lista toate straturile/layers"

en: Please select the columns which should be available on the page "List all markers"
ro: Vă rugăm selectaţi coloanele ce vor fi disponibile în pagina "Listă toate marcajele"

en: Please select the layers, whose markers you would like to display on this multi layer map.
ro: Vă rog selectați straturile ale căror marcaje ai dori să le afișezi pe această hartă multi strat.

en: Please select the map you would like to add
ro: Vă rugă selectaţi harta pe care doriţi s-o adăugaţi

en: Please select the overlays which should be available in the control box.
ro: Vă rugăm selectaţi suprapunerea/overlays ce va fi disponibilă în cutia-de-control.

en: Please select your prefered directions provider. This setting will be used for the directions link in the panel on top of marker maps and for the action panel which gets attached to the popup text on each marker if enabled.
ro: Vă rugăm selectaţi furnizorul dvs. preferat pentru indicaţiile de orientare. Această setare va fi folosită, pentru adresa de legătură a indicaţiei de orientare, în panoul din faţa/top marcajelor pe hartă, ce va fi ataşată textului popup în fiecare marcaj, doar dacă va fi activat.

en: Please set to disabled if you do not want to display ads on Google basemaps
ro: Dezactivaţi dacă NU doriţi afişarea Anunţurilor în Hărţile Google.

en: Please use a FTP client to manually upload your icons to the following directory: %s
ro: Vă rog folosiți un client FTP pentru a încărca manual icon-urile în directorul: %s

en: Please use a dot instead of a coma as decimal delimiter!
ro: Vă rugăm să folosiţi un punct (.) în loc de virgulă (,) pentru a delimitarea zecimalelor!

en: Please use hexadecimal color values
ro: Te rugăm să foloseşti valori de culoare hexadecimale

en: Please use the following options to further harden your API if needed:
ro: Dacă veţi considera necesar, vă rugăm să utilizaţi următoarele opţiuni pentru a consolida şi mai mult API (Interfaţa de Programare a Aplicaţiei):

en: Please use the following tools with care and consider making a database backup or export first, as most actions cannot be undone:
ro: Vă rugăm să utilizaţi cu grijă urmatoarele instrumente, şi luaţi în considerare crearea unei copii-de-rezervă/backup a bazei de date ori să faceţi mai întâi o exportare, deoarece majoritatea acţiunilor sunt IREVERSIBILE: 

en: Please use valid WordPress usernames as otherwise non-admins might not be able to access this map on backend (depending on your access settings)
ro: Vă rugăm să utilizaţi nume-de-utilizator valide WordPress, pentru că altfel, cei care nu sunt administratori nu vor putea accesa această hartă din secţiunea de backend (editare), (în funcţie de configurările dvs. de acces)

en: Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a> for instructions how to submit your marker or layer maps to Wikitude.
ro: Vă rugăm să vizitaţi <a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a> pentru instrucţiuni referitoare la cum puteţi trimite pe Wikitude marcajele dvs. pe harţile stratificate/layer maps. 

en: Please visit Settings / Maps / Geolocate settings
ro: Vă rugăm să vizitați Configurări / Hărți / Configurări geolocație

en: Please visit Settings / Maps / Minimap settings
ro: Vizitaţi COnfigurări / Hărţi / Configurări MiniHartă

en: Please visit Settings / Misc to disable MapsMarker.com backlinks
ro: Pentru a dezactiva backlink-urile MapsMarker.com, vizitaţi Configurări / Diverse

en: Please visit Settings to change this globally
ro: Vă rugăm să accesaţi Configurările pentru a face modificarea global

en: Plugin options updated on all subsites.
ro: Opţiunile modulului au fost actualizate pe toate sub-siturile.

en: Plugin options updated.
ro: Opţiuni modul actualizate.

en: Polish
ro: Poloneză

en: Polygon options
ro: Opţiuni poligon

en: Popup anchor
ro: Ancoră Popup

en: Popup status
ro: Status Popup

en: Popup text
ro: Text popup

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Portuguese (Brazil)
ro: Portugheză (Brazilia)

en: Portuguese (Portugal)
ro: Portugheză (Portugalia)

en: Position
ro: Poziţie

en: Prefix to use
ro: Prefixul care se va folosi

en: Privacy Policy
ro: Politica de Confidențialitate

en: Private API key
ro: Cheie API Privată

en: Pro License Settings
ro: Configurările Licenţei Pro

en: Processing row %1$s from import file - a new layer would be created if test mode is set to off
ro: Se procesează linia %1$s din fişierul de import - va fi creat un strat/layer nou doar dacă modul de testare este oprit

en: Processing row %1$s from import file - a new marker would be created if test mode is set to off
ro: Se procesează rândul %1$s din fişierul de import - un nou marcaj va fi creat dacă modul de testare este stabilit ca oprit/off

en: Processing row %1$s from import file - the layer with ID %2$s would be updated if test mode is set to off
ro: Se procesează linia %1$s din fişierul de import - stratul/layer cu ID-ul %2$s va fi actualizat doar modul de testare este oprit

en: Processing row %1$s from import file - the marker with ID %2$s would be updated if test mode is set to off
ro: Se procesează rândul %1$s din fişierul de import - marcajul cu ID-ul %2$s va fi actualizat dacă modul de testare este stabilit ca oprit/off

en: Processing row %1$s from import file - trying to create new layer
ro: Se procesează linia %1$s din fişierul de import - se încearcă creare unui strat/layer nou

en: Processing row %1$s from import file - trying to create new marker
ro: Se procesează linia %1$s din fişierul importat - se încearcă crearea noului marcaj

en: Processing row %1$s from import file - trying to update layer ID %1$s
ro: Se procesează linia %1$s din fişierul de import - se încearcă actualizarea stratului cu ID-ul %1$s

en: Processing row %1$s from import file - trying to update marker ID %1$s
ro: Se procesează linia  %1$s din fişierul importat - se încearcă actualizarea marcajului cu ID-ul %1$s

en: Promotion graphic
ro: Grafica promoţiei

en: Promotion text
ro: Textul promoţiei

en: Provider URL
ro: URL furnizor

en: Provider name
ro: Nume furnizor

en: Public API key
ro: Cheie API Publică

en: Public API key is invalid
ro: Cheia API Publică este invalidă

en: Public transport (works only in some areas)
ro: Transport public (doar pentru anumite zone)

en: QR cell size
ro: Dimensiunea celulei QR

en: QR code
ro: Cod QR

en: QR code caching
ro: Memorarea în cache a codurilor QR

en: QR code could not be generated!
ro: Codul QR nu a putut fi generat!

en: QR code image for link to full screen map (%s)
ro: Imaginea codului QR pentru legătura cu harta de pe tot ecranul (%s)

en: QR code image size
ro: Dimensiunea imaginii codului QR

en: QR code provider
ro: Furnizor cod QR

en: QR code settings
ro: Configurări cod QR

en: QR codes with custom backgrounds
ro: Coduri QR cu fundal personalizat

en: QR gravity
ro: Gravitaţie QR

en: QR rotation
ro: Rotaţie QR

en: QR size
ro: Dimensiune QR

en: RSS via E-Mail
ro: RSS prin E-Mail

en: Rate plugin
ro: Evaluare modul

en: Recent markers
ro: Marcaje recente

en: Referer (%1s) is invalid
ro: Referinţa (%1s) este invalidă

en: Referer (%1s) is not allowed
ro: Referinţa (%1s) NU este permisă

en: Resellers
ro: Reselleri

en: Reset
ro: Resetare

en: Reset Settings
ro: Resetare Configurări

en: Retina display detection
ro: Detecţie afişare retină

en: Retrieve POIs (Points of Interests) from database within this search radius in meters from the current location of the Wikitude user
ro: Regăseşte POI (Points of Interests / Puncte de Interes) din baza-de-date pentru această rază de căutare, în metri, de la locaţia curentă a utilizatorului Wikitude

en: Romanian
ro: Română

en: Romanian (Romania)
ro: Română (România)

en: Route preferences
ro: Preferinţe rută

en: Route type
ro: Tipul de rută

en: Russian
ro: Rusă

en: Satellite
ro: Satelit

en: Save Changes
ro: Salvare Modificări

en: Save generated QR codes in the following directory for higher performance and for saving API calls:
ro: Pentru o mai bună performanţă şi pentru economiosirea solicitărilor API, salvaţi codurile QR generate, în următorul director: 

en: Scale Control
ro: Panou de Control Scalare

en: Scale control
ro: Control Scalare

en: Scottish Gaelic
ro: Galeza Scoţiană

en: Search
ro: Căutare

en: Search completed - showing %d results below
ro: Căutare finalizată - sunt afişate mai jos %d rezultate

en: Search completed, no results found (searchkey: %s, searchvalue: %s)
ro: Căutare finalizată, nu au fost găsite rezultate (cheia de căutare: %s, valoarea căutată: %s)

en: Search layers
ro:  Căutare straturi/layere

en: Search markers
ro: Caută marcatoare

en: Search radius (in meter)
ro: Raza de căutare (în metri)

en: Search result
ro: Rezultatul căutării

en: Second
ro: Secundă

en: Security check failed - please call this function from the according admin page!
ro: Verificarea de securitate a eşuat - vă rugăm, solicitaţi această funcţie din pagina de administrare potrivită.

en: Security options
ro: Opţiuni de securitate

en: Separator lines
ro: Linii separatoare

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
ro: Sârbă (Cyrillic, Bosnia şi Herzegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
ro: Sârbă (Cyrillic, Serbia)

en: Serbian (Latin, Serbia)
ro: Sârbă (Latină, Serbia) 

en: Service provider used for creating QR codes for links to full screen maps
ro: Furnizorul de servicii folosit pentru crearea codurilor QR pentru legăturile către hărţile afişate pe tot ecranul

en: Set it to false if you do not want popups to close when user clicks the map.
ro: Stabliţi ca fals, dacă dacă nu doriţi ca popup-ul să se închidă când utilizatorul apasă harta.

en: Set it to false if you do not want the map to do panning animation to fit the opened popup.
ro: Stabiliţi ca FALS dacă nu doriţi ca harta sa aiba panoramare animată, pentru a încadra corect popup-urile deschise.

en: Set to 0 if you do not want to assign new markers to a layer
ro: Dacă nu doriţi asocierea de noi marcaje pe acest strat/layer, setaşi 0

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
ro: Activaţi dacă doriţi să actualizaţi cu uşurinţă versiunile beta.

en: Set to enabled if you want to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only (user capability activate_plugins).
ro: Stabiliţi ca activat dacă doriţi să eliminaţi toate backlink-urile şi logo-urile din backend, şi de asemenea să faceţi vizibil DOAR pentru administratori, a conţinuturilor din paginile şi meniurile pentru Instrumente, Configurări, Suport şi Licenţă. (capabilitate utilizator activare_module).

en: Set to false if you want to use basemaps produced with maptiler for example
ro: Setaţi fals, dacă dorţi folosirea hărţilor de bază construite cu maptiler (placatorul de hărţi), de exemplu

en: Set to false if you want to use overlays produced with maptiler for example
ro: Setaţi ca Fals, dacă doriţi folosirea suprapunerilor, ce se pot face cu maptiler (placator de hărţi), de exemplu

en: Sets whether the minimap should have a button to minimise it
ro: Stabiliţi daca mini-harta va avea un buton de minimizare.

en: Sets whether the minimap should have an animated zoom. (Will cause it to lag a bit after the movement of the main map.)
ro: Stabiliţi dacă mini-harta va avea o magnificare animată. (Va provoca o mică pauză după mişcarea hărţii principale).

en: Sets whether the minimap should hide automatically if the parent map bounds does not fit within the minimap bounds. Especially useful when zoomLevelFixed is set.
ro: Stabiliţi dacă mini-harta se va ascunde automat în cazul în care legăturile hărţii principale nu se potrivesc cu legăturile mini-hărţii. Este util în special când se stabileşte un nivelFix de magnificare.

en: Setting this option to header+inline-javascript is required, if maps should be displayed withing a jQuery mobile framework.
ro: Setează această opțiune pe header+inline-javascript dacă este nevoie, dacă este nevoie ca hărțile să fie afișate într-un jQuery a unui cadru mobil.

en: Settings
ro: Configurări

en: Settings below will be applied to all GPX tracks added to marker or layer maps.
ro: Configurările de mai jos vor fi aplicate tuturor pistelor/traseelor GPX care sunt adăgate la marcajele sau straturile/layers hărţii.

en: Shadow anchor
ro: Ancoră Umbră

en: Shadow icon
ro: Pictogramă "Umbră"

en: Shadow size
ro: Dimensiune Umbră

en: Short name
ro: Nume scurt

en: Shortcode
ro: Codscurt/Shortcode

en: Shortcode and API links
ro: Codscurt/Shortcode şi legături API

en: Shortcode to add markers or layers into articles or pages  - Example: [<strong>mapsmarker</strong> marker="1"].<br/> Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into posts/Pages, the shortcode on these specific articles/pages has to be changed also manually - otherwise these markers/layers will not be show on frontend!
ro: CodScurt pentru a adăga marcaje sau straturi/layers în articole sau pagini - Exemplu: [ 

en: Show API links for all markers
ro: Aţişare legături API pentru toate marcajele

en: Show GeoRSS subscribe link
ro: Afişare legătură de abonare GeoRSS

en: Show attribution link
ro: Afişare legătură de asociere

en: Show detailed results for each row
ro: Afişarea detaliată a rezultatelor pentru fiecare linie

en: Show embedded map in full-screen mode
ro: Afişarea pe tot ecranul a hărţii încastrate

en: Show errorTile-images if map could not be loaded?
ro: Afişare eroare Imagini-Plăci, dacă harta nu poate fi încărcată?

en: Show icons
ro: Afişare pictograme

en: Show list of markers below map
ro: Afişarea listei de marcaje sub hartă

en: Show marker creation time
ro: Afişarea moment de creere marcaj

en: Show marker name for the browser tooltip that appear on marker hover (tooltip is always hidden if marker name is empty).
ro: Afişare nume marcaj pentru indiciul/tooltip din browser ce va apare pe marcajul plutitor/hoover (indiciul/tooltip este întotdeauna ascuns dacă numele marcajului NU este completat).

en: Show markers from other layers on this map
ro: Afişarea în această hartă a marcajelor din alte straturi/layere

en: Show me where I am
ro: Arată-mi unde mă aflu

en: Show minimap
ro: Afişare mini-hartă

en: Show traffic layer?
ro: Afişare trafic strat/layer?

en: Since pro v1.5 QR code images are also cached for a higher performance.
ro: Începând cu versiunea pro v1.5, codurile de imagini QR sunt de asemenea stacate în cache pentru o performanţă superioară.

en: Size for high-resolution iPad
ro: Dimensiune pentru iPad cu rezoluţie superioară

en: Size for high-resolution iPhone and iPod touch
ro: Dimensiune pentru iPhone and iPod touch cu rezoluţii superioare

en: Size for iPad
ro: Dimensiune pentru iPad

en: Size for iPhone 5 and iPod 5
ro: Dimensiune pentru iPhone 5 şi iPod 5

en: Size for iPhone and iPod touch
ro: Dimensiune pentru iPhone şi iPod touch

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Sort order
ro: Ordine sortare

en: Sort order for layer listing page
ro: Ordinea de sortare pentru pagina de listarea a straturilor/layerelor

en: Sort order for marker listing page
ro: Ordinea de sortare pentru pagina de listarea marcajelor

en: Source
ro: Sursa

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Spanish (Mexico)
ro: Spaniola (Mexic)

en: Spanish (Spain)
ro: Spaniola (Spania)

en: Spanish (United States)
ro: Spaniola (SUA)

en: Start anonymous free 30-day trial period
ro: Începeţi utilizarea anonimă a perioadei cu cele 30-de-zile-de-încercare

en: Start icon
ro: Pictogramă "Start"

en: Start personalized free 30-day trial period
ro: Începeţi utilizarea personalizată a perioadei de 30-de-zile-de-încercare

en: Starting the processing of %1$s rows (skipping header row)
ro: Se porneşte procesarea a %1$s linii (se omite linia de header/antet)

en: Starting time
ro: Timpul de începere

en: Stroke opacity
ro: Opacitate stroke/linie de bordură

en: Stroke width in pixels
ro: Lăţimea stroke/liniei de bordură, în pixeli

en: Styled maps allow you to customize the presentation of the standard Google base maps, changing the visual display of such elements as roads, parks, and built-up areas.
ro: Hărţile stilizate vă permit să personalizaţi prezentarea hărţilor Google standard, modificând afişarea vizuală a unor elemente precum drumuri, parcuri, şi zone construite.

en: Styles
ro: Stiluri

en: Subdomain names
ro: Numele Subdomeniilor

en: Subscribe to markers
ro: Abonare la marcaje

en: Subscribe to markers via GeoRSS
ro: Abonaţi-vă la marcaje prin GeoRSS

en: Subscriber (Capability read)
ro: Abonat (Capabilitare citire)

en: Success
ro: Succes

en: Support
ro: Suport

en: Support for conditional css loading
ro: Suport pentru încărcarea css condiţională

en: Support for responsive designs
ro: Suport pentru responsive design

en: Support for subdomains?
ro: Suport pentru subdomenii?

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Swedish (Sweden)
ro: Suedeză (Suedia)

en: Tagalog
ro: Tagalog (Filipineză)

en: Tags
ro: Etichete

en: Tajik (Cyrillic)
ro: Tajikă (Cyrillic)

en: Target
ro: Ţinta

en: Tatar (Cyrillic)
ro: Tătară (Cyrillic)

en: Terms of Service
ro: Condiții de utilizare

en: Terrain
ro: Teren

en: Test mode
ro: Mod Test

en: Text after list of markers
ro: Text după lista marcajelor

en: Text before list of markers
ro: Text înaintea listei cu marcaje

en: Thai
ro: Thai (Thailandeză)

en: The AdSense For Content channel number for tracking the performance of this AdUnit. It must be stored as a string as it will typically be a large UINT64.
ro: AdSense Pentru Conţinutul din numărul canalului, pentru a urmări performanţa a acestei AdUnit. Trebuie stocată ca şir, pentru că este o formă lungă de UINT64.

en: The GPX file at %s could not be found!
ro: Fişierul GPX din %s nu poate fi găsit!

en: The PHP extension %1$s is not enabled on your server - this means that import and export will not work! Please contact your admin for more details.
ro: Extensia PHP %1$s nu este activată pe serverul dvs. - ceea ce înseamnă că importarea şi exportarea nu vor funcţiona! Vă rugăm să vă contactaţi administratorul pentru mai multe detalii.

en: The PHP extension php_zip is not enabled on your server - this means that .xlsx or .ods files cannot be handled. Please contact your admin for more details.
ro: Extesia PHP php_zip nu este activată pe serverul dvs. - aceasta înseamnă că fiţierele .xlsx sau .ods nu pot fi manipulate. Vă rugăm să vă contactaţi administratorul pentru mai multe detalii.

en: The QR code images cache at %1$s has been successfully cleared.
ro: Imaginile cache ale codurilor QR din %1$s au fost curăţate cu succes.

en: The URL to the GPX file you entered seems to be invalid (it has to start with http for example)!
ro: URL-ul, către fişierul GPX, pe care l-aţi introdus pare a fi invalid (trebuie să înceapă cu "http", de exemplu)!

en: The URL to the custom icons shadow image. If empty, no shadow image will be used (even if the option above is set to default).
ro: Adresa URL către imaginea personalizată a umbrei pictogramei. Dacă rămâne necompletat, nu va fi salvată nici-o imagine pentru umbră (chiar dacă opţiune de mai sus este setată ca implicită).

en: The WMS status for all layers has been successfully updated
ro: Statusul WMS, a fost actualizat cu succes pentru toate straturile/layerele

en: The WMS status for the selected markers has been successfully updated
ro: Statusul WMS, pentru marcajele selectate, a fost actualizat cu succes

en: The angle of the QR Code rotation. Allowed angles: 0/90/180/270.
ro: Unghiul de rotaţie al Codului QR. Angulaţii permise (grade): 0/90/180/270.

en: The base domain from which to load the Google Maps API (used for geocoding for example). If you want to change the language of the Google Maps interface (buttons etc) only, please change the option "Google language localization" above.
ro: Domeniul de bază din care se face încărcarea API pentru Hărţi Google (folosită de exemplu în geocodare). Dacă doriţi să modificaţi limba DOAR din Interfaţa Hărţilor Google (butoane, etc), vă rugăm să modificaţi opţiunea "Localizare Google pentru Limbă" de mai sus.

en: The basemap for all layers has been successfully set to %1$s
ro: Harta-de-bază pentru toate straturile/layerele a fost setată cu succes la %1$s

en: The basemap for the selected markers has been successfully set to %1$s
ro: Harta-de-bază, pentru marcajele selectate, a fost stabilită cu succes la %1$s

en: The clustering status for all layers has been successfully updated
ro: Statusul grupării pentru toate straturile/layers a fost actualizat cu acces

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See <a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">this page</a> for more details.
ro: Paramentrul culturi (ţări) vă permite selectarea unei limbi pentru o cultură/ţară a unor entităţi geografice, toponime şi etichete de hartă pe imaginile din harta Bing. Pentru culturile/ţările suportate, sunt menţionate,respectivei culturi/ţări, si numele de străzi. De exemplu, dacă solicitaţi o locaţie în Franţa, numele străzilor sunt menţionate/stipulate în franceză. Pentru alte date locale, cum ar fi numele de ţări, nivelul de localizare/menţionare poate varia de la o cultură/ţară la alta. De exemplu, nu poate fi localizat numele pentru "United States" în orice cod de cultură/ţară

en: The desired image width returned in the response. If empty, the width of the image from image url will be used.
ro: Lăţimea dorită pentru imagine reîntoarsă în răspuns. Dacă nu se completează, va fi folosită lăţimea imaginii din adresa url.

en: The following features are not supported for multi layer maps: adding markers directly and dynamic preview on backend.
ro: Caracteristicile următoare nu sunt suportate pentru hărți multistrat: adaugă marcaje direct și previzualizează direct din backend.

en: The following screenshot was taken with the advanced editor enabled:
ro: Următoarea captură de ecran a fost făcută cu editorul avansat activat:

en: The following settings will be used for all marker and layer maps
ro: Următoarele configurări vo fi folosite pentru toate marcajele şi straturilor/layerele hărţilor

en: The height of the minimap in pixels.
ro: Înălțimea mini-hărții, în pixeli.

en: The height of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
ro: Înălțimea marcajului de comutare și a mini-hărții, la restrângere, în pixeli.

en: The icon for the selected markers has been successfully updated
ro: Pictogramă, pentru marcajele selectate, a fost actualizată cu succes

en: The icon is displayed in the cam view of Wikitude to indicate a marker - 32x32 pixel, transparent PNG
ro: Pictograma este afişată în vizualizarea camerei a Wikitude pentru a indica un marcaj  - 32x32 pixeli, PNG transparent

en: The integration of the <a href="https://developers.google.com/places/documentation/autocomplete" target="_blank">Google Places Autocomplete API</a> on backend allows you to easily find coordinates for places or addresses:
ro: Integrarea  <a href="https://developers.google.com/places/documentation/autocomplete" target="_blank">API Autocompletare Locații Google</a> din zona de administrare backend, vă permite găsirea cu ușurință a coordonatelor pentru locații și adrese:

en: The language used on plugin pages on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google and Bing Services can be set seperately via Settings / tab "Google Maps" / "Google language localization" respectively tab "Bing Maps" / "Cultures"
ro: Limba folosită în pagina modulului din interfaţă şi/sau în hărţile din interfaţă. Vă rugăm să luaţi în considerare faptul că limba pentru serviciile Google şi Bing, POT fi configurate separat din Configurări  / tabul "Hărţi Google" / "Localizarea limbii  Google" respectiv tabul "Hărţi Bing" / "Culturi"

en: The layer ID %1$s has been successfully changed to ID %2$s, all assigned markers have been updated too. Multi-layer-maps where this layer was assigned to have NOT been updated!
ro: Stratul/layerul cu ID-ul ID %1$s, a fost modificat cu ID-ul %2$s, iar toate marcajele asociate cu acesta au fost deasemenea actualizate. În schimb hărţile-multi-strat, cu care se asociează acest layer/strat, NU au fost actualizate! 

en: The layer with the ID %1$s has been successfully updated
ro: Stratul/layer cu ID-ul %1$s a fost actualizat cu succes

en: The list marker-status for all layers has been successfully updated
ro: Lista statusurilor-marcajelor a fost actualizată cu succes pentru toate straturile/layerele

en: The list of "Active shortcodes with invalid map IDs" has been deleted!
ro: Lista "Codurilor scurte active cu ID-uri de hartă invalide" a fost ștearsă!

en: The logo is displayed on the left bottom corner on Wikitude when an icon is selected - 96x96 pixel, transparent PNG
ro: Logo-ul este afişat în colţul din stânga jos din Wikituide, atunci când este selectată o pictogramă -  96x96 pixeil, PNG transparent

en: The map size for all layers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
ro: Dimensiunea hărţii pentru toate straturile/layerele a fost stabilită cu succes la o lătime = %1$s %2$s şi înălţimea = %3$s px

en: The map size for all markers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
ro: Dimensiunea hărţii pentru toate marcajele, a fost setată cu succes la o lăţime = %1$s %2$s and height = %3$s px

en: The marker ID %1$s has been successfully changed to ID %2$s
ro: Marcajul cu ID-ul %1$s, a fost modificat cu ID-ul %2$s

en: The marker with the ID %1$s has been successfully updated
ro: Marcajul cu ID-ul %1$s a fost actualizat cu succes

en: The maximum radius that a cluster will cover from the central marker (in pixels). Decreasing will make more smaller clusters.
ro: Raza maximă ce va fi acoperită de un grupaj din mijlocul marcajului (în pixeli). Reducerea va face mai multe grupaje mici.

en: The offset applied to the zoom in the minimap compared to the zoom of the main map. Can be positive or negative.
ro: Proiecţia offset aplicată gradului de apropiere din mini-hartă, raportată la gradul de apropiere din harta principală. Exprimată în valori negative sau pozitive.

en: The opacity of the markers.
ro: Opacitatea marcajelor.

en: The opacity of the tile layer.
ro: Opacitatea stratului/layer-ului plăcii/tile.

en: The overlays status for all layers has been successfully updated
ro: Statusul acoperirilor/overlay, a fost actualizat cu succes pentru toate straturile/layerele

en: The overlays status for the selected markers has been successfully updated
ro: Statusul de suprapuneri, pentru marcajele selectate, a fost actualizat cu succes

en: The plugin "Leaflet Maps Marker" is inactive on this site and therefore this API link is not working.<br/><br/>Please contact the site owner (%1s) who can activate this plugin again.
ro: Modulul "Leaflet Maps Marker" este inactiv pe acest site, şi prin urmare această legătură API nu funcţionează.<br/><br/>Vă rugăm să contactaţi deţinătorul site-ului (%1s) care poate reactiva acest modul.

en: The plugin "Maps Marker Pro" is inactive on this site and therefore this API link is not working.<br/><br/>Please contact the site owner (%1s) who can activate this plugin again.
ro: Modulul "Maps Marker Pro" este inactiv pe acest site, deci această legătură API nu funcţionează.<br/><br/>Vă rugăm să contactaţi proprietarul sitului (%1s) care poate activa, din nou, acest modul.

en: The popup status for the selected markers has been successfully updated
ro: Statusul de PopUp, pentru marcajele selectate, a fost actualizat cu succes

en: The popup text for the selected markers has been successfully updated
ro: Textul PopUp, pentru marcajele selectate, a fost actualizat cu succes

en: The position of the control (one of the map corners).
ro: Poziţia panoului de control  (unul din colţurile hărţii).

en: The position of the fullscreen button (one of the map corners).
ro: Poziţia butonului de ecran-complet (unul dintre colţurile hărţii).

en: The position of the geolocate button (one of the map corners).
ro: Poziția butonului geolocate (unul dintre colțurile hărții).

en: The pro plugin package could not be downloaded automatically. Please download the plugin from <a href="%1s">%2s</a> and upload it to the directory /wp-content/plugins on your server manually
ro: Pachetul modulului pro nu a putut fi descărcat automat. Vă rugăm să descărcaţi modulul de la <a href="%1s">%2s</a> şi apoi să-l încărcaţi manual în directorul /wp-content/plugins de pe serverul dvs.

en: The rate with which the inertial movement slows down, in pixels/second
ro: Ritmul cu care miscare inerţială încetineşte, măsurată în pixeli/secundă

en: The request method %1s is not allowed
ro: Metoda de solicitare %1s NU este permisă

en: The selected layers (IDs %1$s) have been deleted and the markers have been assigned to %2$s
ro: Straturile/layerele selectate (IDs %1$s) au fost șterse cu succes iar marcajele au fost asignate la %2$s

en: The selected layers have been duplicated. New layer IDs:
ro: Starurile/layerele selectate au fost multiplicate. IDs stat/layer nou:

en: The selected markers have been assigned to the selected layer
ro: Marcajele selectate au fost asociate stratului/layer selectat

en: The selected markers have been deleted
ro: Marcajele selectate au fost şterse

en: The selected markers have been duplicated. New marker IDs:
ro: Marcajele selectate au fost duplicate. Noul ID pentru marcaj:

en: The table above is listing %1s out of %2s markers (sorted by %3s %4s)
ro: Tabelul de mai sus afişează %1ii din %2ii marcatoare (sortate dupa %3ii %4ii)

en: The top left x position of the QR Code. (Measured in pixels)
ro: Poziţia X din stânga sus a Codului QR. (Măsurată în pixeli)

en: The top left y position of the QR Code. (Measured in pixels)
ro: Poziţia Y din stânga sus a Codului QR. (Măsurată în pixeli)

en: The usage of Google Maps is free for non-commercial users. Since 01/2012, commercial users have a current usage limit of 25.000 free requests a day - with additional usage cost of 0.5$/1000 requests. In order to comply with the <a href="https://developers.google.com/maps/faq" target="_blank">Google Maps terms of services</a>, commercial users have to <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">register for a free API key</a>. This API key can also be used by non-commercial users in order to monitor their Google Maps API usage.
ro: Utilizarea Hărţilor Google este gratuită pentru utilizatorii necomerciali. Din ianuarie 2012, utilizatorii comerciali au o limită de utilizare curentă de 25.000 de solicitări gratuite pe zi - cu un cost suplimentar de 0,5$/1000 de solicitări. Pentru a se conforma <a href="https://developers.google.com/maps/faq" target="_blank">Termeni de furnizare servicii Hărţi Google</a>, utilizatorii comerciali trebuie să se<a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">înregistreze pentru a primi o cheie API gratuită</a>. 

en: The width of the minimap in pixels.
ro: Lăţimea în pixeli a mini-hărţii.

en: The width of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
ro: Lățimea marcajului de comutare și a mini-hărții, la restrângere, în pixeli.

en: The width/height of the Visual QR Code (minimum: 124 pixel)
ro: Lăţimea/înălţimea Codului Vizual QR (minimŞ 124 pixeli)

en: The x-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
ro: Coordonatele X pentu "indiciu" pictogramă (relativ la colţul din stânga sus)

en: The x-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
ro: Coordonatele X pentu "indiciu" pictogramă umbră (relativ la colţul din stânga sus)

en: The x-coordinates of the icons in pixel
ro: Coordonatele "X" ale pictogramei în pixeli

en: The x-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
ro: Coordonatele X ale marginii dintre popup-uri şi marginea hărţii, după aplicarea acţiunii de autopan (auto-panoramare). 

en: The x-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
ro: Coordonatele X ale ancorei popup (relativ la colţul său din stânga sus)

en: The x-coordinates of the shadow in pixel
ro: Coordonatele "X" ale umbrei în pixeli

en: The y-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
ro: Coordonatele Y pentu "indiciu" pictogramă (relativ la colţul din stânga sus)

en: The y-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
ro: Coordonatele Y pentu "indiciu" pictogramă umbră (relativ la colţul din stânga sus)

en: The y-coordinates of the icons in pixel
ro: Coordonatele "Y" ale pictogramei în pixeli

en: The y-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
ro: Coordonatele Y ale marginii dintre popup-uri şi marginea hărţii, după aplicarea acţiunii de autopan (auto-panoramare). 

en: The y-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
ro: Coordonatele Y ale ancorei popup (relativ la colţul său din stânga sus)

en: This base domain is also used for Google Maps Directions.
ro: Acest domeniu de bază este folosit si pentru Google Maps Directions.

en: This is a default description.
ro: Aceasta este descrierea implicită

en: This is a multi-layer map - markers cannot be assigned to this layer directly
ro: Aceasta este o hartă multi-strat - marcajele nu pot fi asociate direct acestui strat/layer

en: This is a multi-layer map - markers cannot be exported from this layer directly
ro: Acesta este o hartă de tip multi-strat/multi-layer - marcajele nu pot fi exportate direct din acest strat/layer

en: This license is active.
ro: Această licenţă este activă.

en: This message will disappear once the pro version has been activated or deleted from your server (via the WordPress Plugins page!)
ro: TAcest mesaj va dispare o dată ce versiunea pro a fost activată sau ştearsă de pe serverul dvs. (prin intermediul paginii de Module WordPress)!

en: This setting will only be used when the plugin language is not selected automatically
ro: Aceste configurări vor fi folosite doar atunci când limba modulului nu este selectată automat

en: This tool tests the authentication/signature
ro: Acest instrument testează autentificarea/semnătura

en: This tool will generate a secure, expiring URL
ro: Acest instrument va genera o adresă URL sigură cu perioadă de expirare

en: Tiles URL
ro: URL plăci/tiles

en: Time
ro: Perioada

en: Timestamp for KML animation
ro: Timestamp (marcaj de timp) pentru animaţia KML

en: TinyMCE button
ro: Buton TinyMCE

en: Title
ro: Titlu

en: To select only markers from a layer, please enter the layer ID. Use commas to separate multiple layers. Use 0 for markers not assigned to a layer.
ro: Pentru a selecta doar marcaje dintr-un strat/layer, vă rugăm să introduceţi ID-ul acelui strat/layer. Folosiţi virgule pentru departajarea straturilor/layere-lor multiple. Folosiţi 0 (zero) pentru marcajele neatribuite unui strat/layer.

en: To start your free 30-day-trial of Maps Marker Pro, please click on the button "start installation" below. This will start the download of Maps Marker Pro from <a style="text-decoration:none;" href="%1s">%2s</a> and installation as a separate plugin.<br/>Afterwards please activate the pro plugin and you will be guided through the process to receive a free 30-day-trial license without any obligations. Your trial will expire automatically unless you purchase a valid pro license. You can also switch back to the free version at any time.
ro: Pentru a începe perioada de 30 de zile de testare/trial a Maps Marker Pro, vă rugăm să apăsaţi pe butonul "start instalare" de mai jos. Aceasta va începe descărcarea Maps Marker Pro de la <a style="text-decoration:none;" href="%1s">%2s</a> iar instalarea ca şi modul separat.<br/> Cu alte cuvinte, vă rugăm să activaţi modulul PRO şi veţi fi ghidaţi printr-un proces, pentru a primi gratuit o licenţă de încercare/trial fără nici-o obligaţie. Perioada de probă va expira automat dacă nu achiziţionaţi o licenţă PRO validă. Deasemena puteţi comuta, oricând, înapoi pe versiunea gratuită.

en: To use your <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps API for business</a>-account, please fill in the fields below - more details at %2$s
ro: Pentru a vă putea folosi propriul cont <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps API Business</a>, vă rugăm să completaţi câmpurile de mai jos - mai multe detalii pe %2$s

en: Too bad you are using the free version again :-( <a href="%1s" target="_blank">Please tell us what we can do to win you as a happy pro user and receive a discount voucher!</a>
ro: Păcat că aţi revenit iar la versiunea gratuită :-( <a href="%1s" target="_blank">Vă rugăm să ne precizaţi ce putem face pentru a vă câştiga mulţumirea, ca şi client PRO, şi puteţi primi un voucher cu reduceri de preţ!</a>

en: Tools
ro: Instrumente

en: Top left of the map
ro: Colţul din Stânga Sus al hărţii

en: Top right of the map
ro: Colţul din Dreapta Sus al hărţii

en: Total track distance
ro: Distanţa totală a pistei/traseului

en: Track color
ro: Culoare Pistă/Traseu

en: Track name
ro: Numele pistei/traseului

en: Track smoothFactor
ro: Factorul-neted/Smooth al pistei/traseului

en: Track weight
ro: Grosime linie pistă/traseu

en: Trademarks and copyright
ro: Mărci comerciale și drepturi de autor

en: Translation updates
ro: Acutalizări traduceri

en: Translations
ro: Traduceri

en: Turkish
ro: Turcă

en: Turkmen (Latin)
ro: Turkmenă (Latin)

en: Type
ro: Tip

en: Type of transport
ro: Tip transport

en: URL of image which gets show when hovering the text "(Legend)" next to WMS attribution text
ro: Adresa URL a imaginii ce va fi afişată la atingerea textului "(Legendă)" de lângă textul de atribuire WMS

en: URL to GPX track
ro: URL către pista/traseul GPX

en: Ukrainian
ro: Ucrainiană

en: Units
ro: Unităţi

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="mailto:%1s?subject=Please update plugin -Leaflet Maps Marker- on %2s">administrator</a>
ro: Instrucţiuni de actualizare: cum utilizatorul dvs. nu are drepturi să actualizeze module, vă rugăm să contactaţi <a href="mailto:%1s?subject=Please update plugin -Leaflet Maps Marker- on %2s">administratorul</a>

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1s">Updates-page</a>.
ro: Instrucţiuni de actualizare: vă rugăm să porniţi actualizarea din <a href="%1s">Pagina-actualizări</a>.

en: Update markers from the following layer only: "%1$s"
ro: Actualizare doar marcaje din următorul strat/layer: "%1$s"

en: Updated by
ro: Actualizată de

en: Updated on
ro: Actualizată pe

en: Upgrade to Pro
ro: Actualizarea la versiunea Pro

en: Upgrade to pro version for even more features - click here to find out how you can start a free 30-day-trial easily
ro: Treceţi la versiunea pro pentru şi mai multe caracterstici şi funcţii - apăsaţi aici pentru a afla cum puteţi beneficia uşor şi gratuit de 30 de zile de probă

en: Upload GPX track
ro: Încărcare pistă/traseu GPX

en: Upload new icon
ro: Încărcare pictogramă nouă

en: Upload successful - <a href="%1$s" target="_top">please reload page</a>
ro: Încărcare reuţită - <a href="%1$s" target="_top">vă rugăm să reîncărcaţi pagina</a>

en: Uploading new icons gets easier with Maps Marker Pro - no more need to use a FTP client, just click on the new upload button and add new icons from WordPress admin area easily:
ro: Încărcarea de iconiţe noi devine mai facilă cu Maps Marker Pro - nu mai este necesară folosirea FTP - doar apăsaţi pe butonul "încărcare nouă" şi adăugaţi, cu uşurinţă, iconiţe direct din panoul administrativ WordPress: 

en: Use custom icon URL and directory
ro: Folosiţi URL personalizat pentru pictograme şi directoare

en: Use the button below to propagate the license key entered above to all WordPress Multisite subsites.
ro: Folosiţi butonul de mai jos pentru a propaga cheia de licenţă introdusă mai sus, către toate sub-siturile WordPress Multisite.

en: Use the following directions provider
ro: Folosiţi următorul furnizor de direcţii

en: Use the settings below to customize the display of ads on Google basemaps.
ro: Folosiţi configurările de mai jos pentru a personaliza afişarea Anunţurilor în Hărţile Google.

en: Use this shortcode in posts or pages on your website or one of the API URLs for embedding in external websites or apps
ro: Folosiţi acest cod-scurt/shortcode în articolele sau paginile dvs. ori folosiţi una dion adresele URL API pentru încastrarea în situri externe sau în alte aplicaţii

en: Use this shortcode in posts or pages on your website or one of the API links for embedding in external websites or apps
ro: Folosiţi acest codscurt/shortcode în articolele ori paginile sitului, sau una dintre legăturile API utile la încastrarea în alte situri sau aplicaţii

en: Used for JSON format only, allows to overcome the <a href="%1s" target="_blank">same origin policy</a> (can be overwritten by parameter callback on each API request)
ro: Folosit doar pentru formatul JSON, permite să depășească <a href="%1s" target="_blank">politica de aceeași origine</a> (poate fi folosit prin parametrul callback la fiecare solicitare API)

en: Used for created maps - do not change this if you are not sure what it means!
ro: Folosit pentru hărţlei create deja - nu modificaţi dacă nu ştiţi sigur ce înseamnă!

en: Used if Wikitude does not pass the variable maxNumberofPois - 50 is the maximum recommended
ro: Folosit dacă Wikitude nu trece variabila maxNumberofPois - 50 este numărul maxim recomandat

en: User
ro: Utilizator

en: User role needed for adding and editing markers/layers
ro: Rolul utilizatorului  necesar pentru adăugarea sau editarea marcajelor respectiv a straturilor/layere-lor

en: User role needed for deleting markers/layers
ro: Rolul utilizatorului necesare pentru ştergerea marcajelor, respectiv a straturilor/layerelor

en: User role needed for deleting markers/layers from other users
ro: Rolul de utilizator, necesar pentru ştergerea marcajelor/straturilor(layers) de către alţi utilizatori

en: User role needed for editing markers/layers from other users
ro: Rolul de utilizator, necesar pentru editarea marcajelor/straturilor(layers) de către alţi utilizatori

en: Uzbek (Latin)
ro: Uzbekă (Latină)

en: Valencian
ro: Valensiana

en: Version
ro: Versiune

en: Version of the WMS service to use
ro: Versiunea de utilizat a serviciului WMS

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: View fullscreen
ro: Vizualizare pe ecran complet

en: View marker
ro: Vizualizare marcaj

en: Visible API links for each marker
ro: Legături API vizibile pentru fiecare marcaj

en: Visible API links in panel
ro: Legăturile API vizibile în panou

en: Visit our contact form to submit your feature request or idea
ro: Vizitaţi formularul nostru de contact pentru a ne trimite cerinţe de implementare sau alte idei

en: Visual QR codes for fullscreen maps are created by Visualead.com
ro: Codurile vizuale QR pentru hărţile pe-ecran-complet sunt create de către Visualead.com

en: Visualead settings
ro: Configurări de vizualizare

en: WMS layer 1 settings
ro: Strat/layer WMS 1 configurări

en: WMS layer 10 settings
ro: Strat/layer WMS 10 configurări

en: WMS layer 2 settings
ro: Strat/layer WMS 2 configurări

en: WMS layer 3 settings
ro: Strat/layer WMS 3 configurări

en: WMS layer 4 settings
ro: Strat/layer WMS 4 configurări

en: WMS layer 5 settings
ro: Strat/layer WMS 5 configurări

en: WMS layer 6 settings
ro: Strat/layer WMS 6 configurări

en: WMS layer 7 settings
ro: Strat/layer WMS 7 configurări

en: WMS layer 8 settings
ro: Strat/layer WMS 8 configurări

en: WMS layer 9 settings
ro: Strat/layer WMS 9 configurări

en: WMS layers
ro: Straturi/layere WMS

en: WMS stands for <a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service</a> and is a standard protocol for serving georeferenced map images over the Internet that are generated by a map server using data from a GIS database.<br/>With Leaflet Maps Marker you can configure up to 10 WMS layers which can be enabled for each map. As default, 10 WMS layers from <a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna</a> and from the <a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency</a> have been predefined for you.<br/>A selection of further possible WMS layers can be found at <a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>
ro: WMS reprezintă <a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service (Serviciul de Hărţi Web)</a> care este un protocol standard, pentru georeferinţele imaginilor de hărţi pe Internet, care sunt generate de un server de hărţi folosind baza-de-date GIS (Geographic Information System / Sistemul de Informare Geografic).<br/>Cu Leaflet Maps Marker puteţi configura peste 10 straturi/layere WMS, ce pot fi activate pentru fiecare hartă. Implicit, au fost predefinite pentru dvs. 10 straturi/layere WMS din <a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna (Open Government Data)</a> şi din <a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency</a>. <br/>O selecţie a unor viitoare posibile straturi/layere WMS, poate fi găsită accesând <a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>

en: Walking directions
ro: Direcţii de mers

en: Warning - cannot be undone!
ro: Atenţie - nu poate fi anulată!

en: Warning: Mapbox now requires to use a custom API access token for your custom MapBox %1$s basemap - <a href="%2$s">please update your settings!</a><br/>A tutorial on how to get a free Mapbox API access token can be found at %3$s
ro: Avertisment: MapBox necesită folosirea unei chei de acces API particulare pentru harta de bază %1$s personalizată din MapBox - <a href="%2$s"> vă rugăm să vă actualizați configurările!</a><br/> Un tutorial despre cum să obțineți o cheie API gratuită pentru MapBox, poate fi găsit la %3$s 

en: Warning: a layer with the ID %1$s as given in row %2$s does not exist - using default value 0 instead (marker will not be assigned to a layer)
ro: Atenție: un strat/layer cu ID-ul %1$s, aşa cum apare în linia %2$s, nu există - se va folosi, în schimb, valoarea implicită 0 (marcajul nu va fi asociat stratului/layer-ului)

en: Warning: as Mapbox now requires to use a custom API access token, custom Mapbox basemaps will not work anymore if you registered your Mapbox account after January 2015.<br/>In case your Mapbox maps are broken, please switch to another basemap like OpenStreetMap or <a href="%1$s">upgrade to Maps Marker Pro</a>, which enables you to continue using custom Mapbox basemaps - even with accounts created after January 2015 (please also note that Mapbox might discontinue the usage of their old API for existing users in the long run too!).
ro: Atenție: deoarece Mapbox necesită folosirea unui token API personalizat de acces, hărțile de bază Mapbox personalizate nu vor mai funcționa dacă v-ați înregistrat contul de Mapbox după data de ianuarie 2015.<br/>În cazul în care hărțile dvs. Mapbox nu mai funcționează, vă rugăm să încercați să folosiți alte hărți de bază, precum OpenStreetMaps sau să vă <a href="%1$s">actualizați contul la versiunea  Maps Marker Pro</a>, care vă va permite să folosiți în continuare hărțile de bază Mapbox – chiar dacă aveți conturi create după data de ianuarie 2015 (vă rugăm să țineți cont și de faptul că Mapbox s-ar putea, pe viitor, să renunțe complet la folosirea API-ului vechi chiar și pentru clienți existenți).

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
ro: Atenţie: valoare invalidă pentru %1$s în linia %2$s (%3$s) - în schimb se foloseşte valoarea curentă %4$s 

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using default value %4$s instead
ro: Atenţie: valoare invalidă pentru %1$s în linia %2$s (%3$s) - se foloseşte în schimb valoarea %4$s

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s): please use , and not . as comma separator! Using current value %4$s instead
ro: Atenţie: valoare invalidă pentru %1$s în rândul %2$s (%3$s): vă rugam să folosiţi virgula (,) şi nu punctul (.) ca şi separator. Se foloseşte, în schimb, valoarea %4$s.

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s): please use , and not . as comma separator! Using default value %4$s instead
ro: Atenţie: valoare invalidă pentru %1$s în rândul %2$s (%3$s): vă rugam să folosiţi virgula (,) şi nu punctul (.) ca şi separator. Se foloseşte, în schimb, valoarea  %4$s.  

en: Warning: no markers are assigned to the layer with the ID %1$s or the layer does not exist!
ro: Atenţie: nu există marcaje asociate stratului/leyerului cu ID-ul %1$s, sau acest strat/layer nu există!

en: Warning: not recommended on production sites - use on your own risk!
ro: Atenţie: NErecomandat pe site-urile de producție - utilizați pe propriul dvs. risc!

en: Warning: the icon "%1$s" could not be found in the marker icon directory at %2$s - using current icon %3$s instead
ro: Atenţie: pictograma "%1$s" nu poate fi găsită în directorul de pictograme al marcajelor din %2$s - în schimb se foloseşte valoarea curentă %3$s

en: Warning: the icon "%1$s" could not be found in the marker icon directory at %2$s - using default icon instead
ro: Atenție: pictograma "%1$s" nu poate fi găsită în directorul de pictograme din %2$s - se va folosi în schimb pictograma implicită

en: Warning: the plugin %1$s is active and causing maps to break - please deactivate that plugin!
ro: Atenţie: modulul %1$s este activ şi destabilizează harta - vă rugăm să dezactivaţi acel modul!

en: Warning: you are using Maps Marker Pro shortcodes with invalid map IDs! As a result instead of a map an <a href="%1$s" target="_blank">error image</a> will be shown!
ro: Atenție: folosiți coduri-scurte Maps Marker Pro cu ID-uri invalide pentru hărți! Ca rezultat, în locul unei hărți, va fi afișată o <a href="%1$s" target="_blank">imagine de eroare</a>

en: Warning: you are using the Plugin %1$s which is causing maps to break! To fix this, please navigate to <a href="%2$s">Settings / Misc / General Settings</a> and set the Option "Where to insert Javascript files on frontend?" to "header (+ inline javascript)".
ro: Atenție: folosiți Modulul  %1$s ce poate destabiliza Leaflet Maps Marker! Pentru a remedia problema, vă rugăm să navigați către <a href="%2$s">Configurări / Diverse / Configurări Generale</a> și stabiliți opțiunea "Unde să inserez fișierele Javascript în interfață?" la "antet (+ inline javascript)"

en: Warning: you are using the outdated plugin WP Google Analytics which is incompatible with Leaflet Maps Marker. Please update to a more current Google analytics plugin like http://wordpress.org/extend/plugins/google-analytics-for-wordpress/
ro: Atenţie: folosiţi un modul învechit WP Google Analytics, care ste incompatibil cu Leaflet Maps Marker. Actualizaţi vă rugăm, la o versiune curentă a modulului Google analytics, precum http://wordpress.org/extend/plugins/google-analytics-for-wordpress/

en: Warning: you are using the plugin "Better WordPress Minify" which can cause Leaflet Maps Marker to break if the option "Minify JS files automatically?" is active. Please disable this option (BWP Minify / General Settings) or navigate to BWP Minify / "Manage Enqueued Files", click on "Scripts to be ignored (not minified)" and add %1$s (one line for each)
ro: Atenție: folosiți modulul "Better WordPress Minify" ce poate destabiliza Leaflet Maps Marker, dacă opțiunea "Minify JS files automatically?" este activă. Vă rugăm să dezactivați această opțiune (BWP Minify / Opțiuni Generale) sau navigați către BWP Minify / "Manage Enqueued Files", apăsați pe "Scripts to be ignored (not minified)" și adăugați %1$s (o singură linie pentru fiecare)

en: Warning: you are using the plugin "Better WordPress Minify" which can cause Leaflet Maps Marker to break if the option "Minify JS files automatically?" is active. Please disable this option (Settings / BWP Minify) or add <strong>leafletmapsmarker</strong> to the form field "Scripts to be ignored (not minified)"
ro: Atenţie: folosiţi modulul "Better WordPress Minify" care poate destabiliza Leaflet Maps Marker dacă opţiunea "Minify JS files automatically?" este activă. Vă rugă să dezactivaţi această opţiune  (Settings / BWP Minify) sau adăugaţi <strong>leafletmapsmarker</strong> în câmpul formularului "Scripts to be ignored (not minified)"

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "CDN" enabled which is causing layer maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / CDN / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Rejected files:"
ro: Atenţie: folosiţi modulul "W3 Total Cache" cu opţiunea "CDN" activată, ce va destabiliza hărţile.<br/>Pentru a remedia acest conflict, vă rugăm să navigaţi către <a href="%1s">Performance / CDN / Advanced</a> şi adăugaţi <strong>%2s</strong> la "Rejected files:"

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "JS Minify" enabled which is causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> and <strong>%3s</strong> to "Never minify the following JS files:"
ro: Atenţie: folosiţi modulul "W3 Total Cache" cu opţiunea "JS Minify" activată, fapt ce poate destabiliza hărţile. <br/>Pentru remediere, vă rugăm să navigaţi la <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> şi să adăgaţi <strong>%2s</strong> şi <strong>%3s</strong> la "Never minify the following JS files:"

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "JS Minify" enabled which is causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Never minify the following JS files:"
ro: Atenţie: folosiţi modulul "W3 Total Cache" cu opţiunea "JS Minify" activată, ce va destabiliza hărţile.<br/>Pentru a remedia acest conflict, vă rugăm să navigaţi către <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> şi adăugaţi <strong>%2s</strong> la "Never minify the following JS files:" 

en: Warning: you are using the plugin "WP External Links" which is currently causing maps to break! Please navigate to "External Links" and add the following links to the option "Ignore links (URL) containing...": %1$s
ro: Atenție: folosiți modulul "WP External Links" care în prezent destabilizează hărțile! Vă rugăm să navigați către "External Links" și adăugați următoarele legături în opțiunea "Ignore links (URL) containing...": %1$s

en: Warning: you are using the plugin "WP Minify" which is causing Leaflet Maps Marker layer maps to break as the option "Enable HTML Minification" is active. Please disable this option under Settings / WP Minify.
ro: Atenţie: folosiţi modulul "WP Minify" ce destabilizează stratul/layer Leaflet Maps Marker dacă opţiunea "Enable HTML Minification" este activă. Vă rugăm să dezactivaţi această opţiune din Configurări / WP Minify.

en: Warning: you are using the plugin Javascript to Footer which is incompatible with Leaflet Maps Marker and causing maps to break. Please deactivate this plugin in order to be able to use Leaflet Maps Marker.
ro: Atenţie: folosiţi modulul Javascript pentru subsol/footer, care este incompatibil cu Leaflet Maps Marker destabilizând complet harta. Vă rugăm să dezactivaţi acest modul pentru a folosi Leaflet Maps Marker.

en: Warning: you enabled support for bing maps but did not provide an API key. Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a> for info on how to get a free bing maps API key!
ro: Atenţie: aţi activat suportul pentru hărţile Bing, dar nu aţi furnizat o cheie API. Vă rugăm să vizitaţi <a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a> pentru informaţii despre cum puteţi avea gratuit o cheie API pentru hărţile Bing!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
ro: Atenţie: accesul dvs. la actualizările şi suportul pentru Maps Marker Pro a expirat!

en: Warning: your server uses the outdated PHP version %1$s, which is not updated anymore and potentially insecure!<br/>PHP version %2$s is now the recommended version for WordPress (but it does not hurt to get updated to PHP %3$s or higher already).<br/>Read more information about how you can update at %4$s
ro: Atenție: serverul dvs. folosește o versiune invechită %1$s de PHP, versiune care nu mai beneficiază de update-uri și poate deveni nesigură!<br/>Versiunea  %2$s de PHP este cea recomandată pentru Wordpress (dar se poate face deja trecerea la versiunea  PHP %3$s, sau chiar mai nouă).<br/>Citiți mai multe despre cum se poate face update-ul la %4$s

en: Warning: your site is using jQuery Mobile which can cause Maps Marker Pro maps to break. If this is true on your site, please navigate to Maps Marker (Pro)-Settings / Misc / General settings and set the option -Where to insert Javascript files on frontend?- to -header+inline javascript- to fix this issue.
ro: Atenție: sit-ul folosește jQuery Mobile, plugin care poate afecta funcționalizatea Maps Marker Pro. Dacă acest lucru este valid, navigați la Setări Maps Marker (Pro) / Misc / Setări generale și setați opțiunea - Unde să se insereze fișierele Javascript pe frontend? - la - header+javascript inline - pentru a rezolva problema.

en: Warning: your user does not have the capability to install new plugins - please contact your administrator (%1s)
ro: Atenţie: utilizatorul dvs. nu are capabilitatea de a instala module noi - vă rugăm să vă contactaţi administratorul (%1s) 

en: Warnings found! Affected rows would be processed (if no additional errors were found) but default values might be used!
ro: Atenţionări identificate! Linile afectate vor fi procesate (dacă nu vor fi găsite şi erori) dar vor fi probabil folosite valori implicite!

en: We are working hard on delivering the best mapping solution available for WordPress - helping you to share your favorite spots. Therefore we are commited to constantly improving Maps Marker Pro. Below you find some highlights from our development roadmap - if an important one is missing for you, let us know and we will check if we can include it in a future release:
ro: Depunem mult efort pentru a vă oferi cea mai bună soluşie de cartografiere, disponibilă pentru WordPress - ajutându-vă să vă împărtăşiţi punctele favorite de interes. De aceea ne-am angajat să îmbunătăţim permanent Maps Marker Pro. Mai jos veţi găsi căteva aspecte evidente din proiectul nostru de dezvoltare - dacă consideraţi că lipseşte ceva important pentru dvs., anunţaţi-ne şi vom verifica dacă putem să includem acel aspect într-o lansare viitoare:

en: Week
ro: Săptămână

en: Welsh
ro: Scoţiana

en: When you click a cluster at the bottom zoom level it spiderfies it so you can see all of its markers:
ro: Când faceți clic pe un grup, la un nivel de zoom inferior, îl afişează "în modelul păianjăn" - 'spiderfy' (mai mult de un marcaj pentru același punct de pe hartă) astfel încât să puteți vedea toate marcajele sale.

en: When you click a cluster it zooms to its bounds
ro: Când faceți clic pe un grup, acesta se mărește până la limitele sale

en: When you mouse over a cluster it shows the bounds of its markers:
ro: Atunci când deplasaţi mouse-ul peste un grup, se afişează limitele marcajelor sale:

en: Where to change the default language
ro: De unde se schimbă limba implicită

en: Where to insert Javascript files on frontend?
ro: Unde se pot introduce fişierele Javascript în interfaţă?

en: Whether the map automatically handles browser window resize to update itself.
ro: Dacă harta va gestiona automat redimensionarea ferestrei browserului, şi actualizarea sa.

en: Whether the map be draggable with mouse/touch or not.
ro: Dacă harta poate fi sau nu redimensionată prin tragerea cu mousul/prin atingerea touch.

en: Whether the map can be zoomed by touch-dragging with two fingers.
ro: Dacă harta poate fi magnificată cu tragerea-prin atingerea cu două degete

en: Whether the map can be zoomed by using the mouse wheel.
ro: Dacă harta poate fi magnificată cu rotiţa mousului

en: Whether the map can be zoomed in by double clicking on it.
ro: Dacă harta poate fi magnificată prin apăsare dublă (dublu click)

en: Whether the map can be zoomed to a rectangular area specified by dragging the mouse while pressing shift.
ro: Dacă harta poate fi mărită într-o zonă dreptunghiulară specificată, prin tragerea cursorului în combinaţie cu tasta SHIFT

en: Whether the scale control is added to the map by default.
ro: Dacă panoul de controlul al scalării este adăugat implict hărţii.

en: Whether the zoom control is added to the map by default.
ro: Dacă controlul magnificării este adugat implicit hărţii. 

en: Whether to add a button for displaying maps in fullscreen via HTML5
ro: Dacă doriţi adăugarea unui buton pentru afişarea hărţilor pe ecran-complet prin HTML5

en: Whether to show the imperial scale line (mi/ft).
ro: Dacă se va afişa şi sistemul de scalare liniar anglo-saxon (mi/ft).

en: Whether to show the metric scale line (m/km).
ro: Dacă se va afişa linia metrică de scalare (m/km).

en: Which audit option should be used?
ro: Ce opțiune de audit va fi folosită?

en: Which caching method should be used?
ro: Ce metodă de caching va fi folosită?

en: Which export format should be used?
ro: Ce format de export va fi folosit?

en: Which geocoding option should be used?
ro: Ce opţiune de geocoding va fi folosită?

en: Which layers should be selected?
ro: Care straturi/layers ar trebui selectate?

en: Which markers should be selected?
ro: Ce marcaje vor fi selectate?

en: Which markers should be updated?
ro: Ce marcaje ar trebui actualizate?

en: Whitelabel backend
ro: Whitelabel backend (etichete-permisiuni-administrare)

en: Widget to show the most recent Leaflet Maps Marker entries - please see www.mapsmarker.com for more info
ro: Widget pentru afişarea celor mai recente date Leaflet Maps Marker - mai multe informaţii pe www.mapsmarker.com

en: Widget to show the most recent markers
ro: Widget pentru afişarea celor mai recente marcaje

en: Width
ro: Lăţime

en: Width and height in pixel of QR code image for marker/layer standalone fullscreen map links
ro: Lăţimea şi înălţimea în pixeli a imaginii codului QR pentru marcaje, respectiv pentru straturi/layere

en: Width of the icons in pixel
ro: Lăţimea pictogramei în pixeli

en: Width of the shadow icon in pixel
ro: Lăţimea în pixeli a pictogramei umbră

en: Width of the shadow in pixel
ro: Lăţimea umbrei în pixeli

en: Wikitude API powered by www.mapsmarker.com
ro: API Wikitude propulsată de www.mapsmarker.com

en: Wikitude settings
ro: Configurări Wikitude

en: Will be displayed in controlbox if selected
ro: Va fi afişat în cutioa-de-control dacă este selectat

en: Will be used when creating a new layer. All values can be changed afterwards on each layer.
ro: Se va folosi la crearea de noi straturi/marcaje. Toate valorile pot fi modificate mai târziu pentru fiecare strat/layer

en: Will be used when creating a new marker. All values can be changed afterwards on each marker.
ro: Va fi folosit la crearea unui nou marcaj. Toate valorile pot fi modificate mai târziu, la fiecare marcaj.

en: Will replace {s} from base url if available
ro: Va înlocui {s} din url-ul de bază dacă este disponibil

en: Will replace {s} from tiles url if available
ro: Va înlocui {s} din adresa URL a plăcilor/tiles, dacă există disponibilitate

en: With this option enabled, the map tracks when you pan to another "copy" of the world and moves all overlays like markers and vector layers there.
ro: Activând această opţiune, harta va urmări când panoramaţi către o altă "copie" a lumii (spre o altă zonă decât cea vizată de dvs), şi mută acolo toate suprapunerile precum marcajele şi straturile/layerele vectoriale.

en: WordPress Admin Bar integration
ro: Integrare Bară de Administrare în WordPress

en: WordPress Multisite settings
ro: Configurări Multisite WordPress

en: WordPress Pointers
ro: Indicaţii WordPress

en: WordPress admin area and frontend
ro: Zonele de administrare şi de interfaţă WordPress

en: WordPress admin area only
ro: Zona WordPress numai pentru admin 

en: WordPress admin dashboard widget
ro: Widget Tablou de bord administrativ WordPress

en: WordPress frontend only
ro: Zona doar a interfeţei WordPress

en: Year
ro: An

en: Years
ro: Ani

en: Yes
ro: Da

en: Yes (please enter subdomains in next form field)
ro: Da (vă rugăm introduceţi subdomeniile în următorul câmp al formularului)

en: Yes I want to propagate the license key to all subsites
ro: Da, Doresc să propag cheia de licenţă pe toate sub-siturile

en: You already downloaded "Maps Marker Pro" to your server but did not activate the plugin yet!
ro: Aţi descărcat deja "Maps Marker Pro" în serverul dvs., dar nu aţi activat încă modulul!

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
ro: Aţi început deja folosirea gratuită a perioadei de 30-de-zile-de-probă pentru acest site - cheie de licenţă gratuită de încercare: %1$s

en: You are currently using v%1s and the plugin author highly recommends updating to v%2s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
ro: În prezent folosiţi v%1s şi autorul modulului vă recomandă actualizarea la v%2s pentru noi funcţii, remedieri şi traduceri actualizate (vizitaţi <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">acest articolul</a> pentru mai multe detalii despre versiunile recente).

en: You are using the simplified editor
ro: Folosiţi în prezent editorul simplificat

en: You are within %1$s %2$s from this point
ro: Vă aflați la %1$s %2$s de acest punct

en: You can also add markers directly to posts or pages without having to save them to your database previously. You just have to use the shortcode with the attributes lat and lon (e.g. <strong>[mapsmarker lat="48.216038" lon="16.378984"]</strong>).
ro: Poți adăuga marcaje direct în postări sau pagini fără a avea nevoie să le salvezi în baza de date înainte. Ai avea doar nevoie doar de  shorcode (codul scurt) cu atributele lat si long (e.g. <strong>[mapsmarker lat="48.216038" lon="16.378984"]</strong>).

en: You can also add markers directly to posts or pages without having to save them to your database previously. You just have to use the shortcode with the attributes mlat and mlon (e.g. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).
ro: Puteţi deasemnea adăuga marcaje direct în articole sau în pagini, fără a mai trebui să le salvaţi în prealabil în baza de date. Trebuie doar să folosiţi codul-scurt/shortcode cu atributele mlat (adică latitudine hartă) şi mlon (adică longitudine hartă).De exemplu <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>.

en: You can also change zoom level by clicking on + or - on preview map or using your mouse wheel
ro: Puteşi deasemenea modifica nivelul de mărire, apăsând pe + sau - din harta de previzualizare, sau folosind rotiţa mous-ului

en: You can also select a search prefix, which automatically gets added to search form when creating a new marker or layer.
ro: Deasemenea, puteţi selecta un prefix de căutare, care va fi automat adăgat formularului de cătare în momentul creării unui nou marcaj sau strat/layer.

en: You can also upload the icons by clicking the button "upload new icon"
ro: Puteţi deasemenea încărca pictogramele, apăsând butonul  "încărcare pictogramă nouă"

en: You can backup your current settings on the <a href="%1$s">tools page</a> before resetting all options to their default values.
ro: Vă puteţi face o copie de rezervă a configurărilor curente prin <a href="%1$s">pagina de instrumente</a> înainte de a reseta toate opţiunile la valorile lor implicite.

en: You can continue using version %s without any limitations. Nevertheless you will not be able to get updates including bugfixes, new features and optimizations as well as access to our support system.
ro: Puteţi continua folosirea versiunii %s fără nici-o limitare. Totuşi, nu veţi mai putea primi actualizări, incluzând aici chiar şi corectarea problemelor (bugfixes), noi funcţii, caracteristici sau optimizări, ca dealtfel nu veţi mai putea avea acces la sistemul nostru de suport.

en: You can get better search results if you enable the bounds feature. This allows you to specify the area in which to primarily search for places or addresses. Please note: the results are biased towards, but not restricted to places or addresses contained within these bounds.
ro: Puteţi obţine rezultate de căutare mai bune dacă activaţi facilitatea de legătură. Aceasta vă permite să specificaţi zona în care să se efectueze căutare iniţiala pentru locuri sau adrese. Vă rugăm să luaţi în considerare faptul că: rezultatele sunt prioritizate în raport cu căutarea la conţinutul dvs, dar nu se raportează doar la locurile şi adresele din aceste legături. 

en: You can test <i>Maps Marker Pro</i> for 30 days for free without any obligations.
ro: Puteţi testa gratuit <i>Maps Marker Pro</i> pentru 30 de zile, fără nicio obligaţie.

en: You downloaded <a href="%1s" target="_blank">Maps Marker Pro</a> but did not register a free 30-day-trial license key. Please note that <a href="%2s" target="_blank">according to our privacy policy</a> we will not disclose, rent or sell your personal information!<br/>If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%3s" target="_blank">see available packages on Wikipedia</a>) you can also test the pro plugin without registering a free 30-day-trial license key and without time limitation.
ro: Aţi descărcat <a href="%1s" target="_blank">Maps Marker Pro</a> dar nu v-aţi înregistrat cheia gratuită de licenţă cu 30 de zile de încercare. Vă rugăm să ţineţi cont că, <a href="%2s" target="_blank">conform politicii noastre de confidenţialitate</a> nu vom dezvălui, împărtăşi sau vinde informațiile dvs. personale!<br/>Dacă instalaţi Maps Marker Pro pe un server local (localhost) (<a href="%3s" target="_blank">vedeţi pachetele disponibile pe Wikipedia</a>), puteţi deasemenea să testaţi modulul pro fără a mai înregistra cheia gratuită de licenţă cu 30 de zile de încercare, şi fără limitare de timp.

en: You have an error in your SQL syntax
ro: Aveţi o eroare în sintaxa dvs. SQL

en: You have installed Maps Marker Pro on a localhost instance. Entering a license key here is not mandatory but recommended as this also allows you to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a>. Please be aware that once you use the plugin on a live domain, entering a license key is mandatory!
ro: Aţi instalat Maps Marker Pro pe un server local/localhost. Introducerea aici a cheii de licenţă, NU este stringentă, dar recomandată deoarece înregistrarea licenţei vă va permite să <a href="%1s" target="_blank">deschideţi noi tichete de suport</a>. Vă rugăm să reţineţi ca odată ce veţi folosi modulul pe un domeniul live/online, introducerea licenţei va fi obligatorie!

en: You have unsaved changes on this page. Do you want to leave this page and discard your changes or stay on this page?
ro: Aveţi modificări nesalvate pe această pagină. Doriţi să părăsiţi această pagină şi să renunţaţi la modificările făcute, sau să rămâneţi pe această pagină?

en: You must agree to the TOS to continue.
ro: Pentru a continua, trebuie să fiţi de acord cu politica TOS (Termenii de Utilizare).

en: You seem located outside the boundaries of the map
ro: Păreți a fi localizat în afara limitelor hărții

en: You successfully switched to the advanced editor.
ro: Aţi comutat cu suuces în editorul avansat.

en: You successfully switched to the simplified editor.
ro: Aţi comutat cu suuces în editorul simplificat.

en: You will find a <a href="%1$s">API URL generator</a> and <a href="%2$s">API URL tester</a> in the tools section. Please see the API docs for more information on authentication.
ro: Veţi găsi în secţiunea instrumente un <a href="%1$s">generator URL de API</a> şi <a href="%2$s">tester URL pentru API</a>. Pentru mai multe informații cu privire la autentificare, vă rugăm să parcurgeţi documentaţia API. 

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
ro: Cheia dvs. de licenţa trial, de 30 de zile a expirat.<a href="%1s" target="_blank">Pentru a continua, vă rugăm să achiziţionaţi o cheie de licenţă PRO</a>.

en: Your license was activated successfully!
ro: Licenţa dvs. a fost activată cu succes!

en: Your new license was registered successfully!
ro: Noua dvs. licenţă a fost înregistrată cu succes!

en: Your user does not have the WordPress capabilities needed (%1$s) - please contact your admin.
ro: Utilizatorul dvs. nu îndeplineşte capabilităţiile necesare de WordPress (%1$s) - vă rugăm să vă contactaţi administratorul.

en: Your user does not have the permission to delete this layer and all assigned markers!
ro: Utilizatorul dvs. nu are permisiunea să şteargă acest strat/layer! şi toate marcajele atribuite!

en: Your user does not have the permission to delete this layer!
ro: Utilizatorul dvs. nu are permisiunea să şteargă acest strat/layer!

en: Your user does not have the permission to delete this marker!
ro: Utilizatorul dvs. nu are permisiunea să şteargă acest marcaj!

en: Your user does not have the permission to duplicate this layer!
ro: Acest utilizator nu are permisiunea de a multiplica acest strat/layer!

en: Your user does not have the permission to duplicate this marker!
ro: Utilizatorul nu are permisiunea să multiplice acest marcaj!

en: Your user does not have the permission to update this layer!
ro: Utilizatorul dvs. nu are permisiunea să actualizeze acest strat/layer!

en: Your user does not have the permission to update this marker!
ro: Utilizatorul dvs. nu are permisiunea să actualizeze acest marcaj!

en: Zoom
ro: Magnificare/Zoom

en: Zoom in
ro: Apropiere

en: Zoom level for all layers has been successfully set to %1$s
ro: Nivelul de magnificare/zoom a fost stabilit cu succes la %1$s

en: Zoom level for the selected markers has been successfully set to %1$s
ro: Nivelul de magnificare/zoom, pentru marcajele selectate, a fost stabilit cu succes la %1$s

en: Zoom out
ro: Depărtare

en: a much better panning inertia implementation
ro: o implementare mult mai performantă a inerţiei de panoramare

en: activate
ro: activare

en: add
ro: adăugare

en: add directions link
ro: adăugaţi legătura pentru direcţii

en: add markername
ro: adăugare nume-marcaj

en: add markername to popup
ro: adăugare nume-marcaj la fereastra popup

en: add new layer
ro: adăugare strat/layer nou

en: add new maker
ro: adăugare marcaj nou

en: add new marker to this layer
ro: adăgare marcaj nou pe acest strat/layer

en: add new markers/layers
ro: adăugare marcaje/straturi(layers) noi

en: add/edit layer
ro: adaugare/editare strat (layer)

en: add/edit marker
ro: adaugare/editare marcaj

en: adding markers from frontend
ro: adăugare marcaje din interfaţă

en: additional optimizations and improvements
ro: optimizări şi îmbunătăţiri adiţionale

en: advanced permission settings
ro: configurări avansate pentru permisiuni

en: advanced recent marker widget
ro: widget avansat pentru marcaje recente

en: all %1$s layers
ro: toate %1$s straturile/layers

en: all %1$s markers
ro: toate %1$s marcajele

en: and
ro: şi

en: asc
ro: cresc

en: ascending
ro: ascendent

en: assign markers to multiple layers
ro: atribuire de marcaje pe straturi/layere multiple 

en: assigned layer
ro: strat/layer asociat

en: authentication and signature are valid
ro: autentificarea şi semnătura sunt valide

en: automatic
ro: automat

en: automatic (use WordPress default)
ro: automatic (folosire WordPress implicit)

en: automatic (use basemap from main map and OpenStreetMap as fallback if unsupported)
ro: automat (folosiţi harta-de-bază din harta principală, şi OpenStreetMap ca şi rezervă dacă nu e suportată) 

en: automatic (using the global variable $locale = %s - fallback to en-US if not supported by bing)
ro: automat (folosind versiunea globală $locale = %s - revenire la en-US dacă versiunea selectată nu este suportată de bing)

en: automatic 1 (distinct language for each user - detects the users browser language setting, preferred method by Google)
ro: automat 1 (limbă distinctă pentru fiecare utilizator - detectează configurările de browser ale utilizatorilor, metodă preferată de Google)

en: automatic 2 (same language for each user - using the global variable $locale = %s)
ro: automat 2 (aceeași limbă pentru toți utilizatorii - folosind variabila globală $locale = %s )

en: automatically sets the map view to the location of the user, enabled if setting "follow" is true
ro: stabilește automat vizualizarea hărții la locația utilizatorului, activată dacă configurarea "urmărește" se stabilește ca adevărat 

en: back to top
ro: înapoi sus

en: back to top to start free 30-day-trial
ro: reveniţi la antetul paginii pentru începe folosirea gratuită pentru 30-de-zile-de-probă

en: backup and restore of settings
ro: configurări copie-de-siguranţă şi restabilire (backup/restore)

en: baseURL
ro: URL-de-bază

en: better integration into the publication workflow (adding markers from posts or as custom post type)
ro: o mai bună integrare în fluxul-de-lucru al publicaţiei (adăugând marcaje din articole sau, ca şi tipuri personalizate de articole)

en: better integration with other plugins
ro: o mai bună integrare cu alte module

en: blog post with more details about this release
ro: articol cu mai multe detalii despre această lansare

en: bulk actions for layers (duplicate, delete layer only, delete & re-assign markers)
ro: acțiuni comune pentru straturi/layere (multiplicare, șterge doar stratul/layerul, șterge & reasigneaza marcajele)

en: by
ro: de către

en: can be changed at section "Default values for marker popups"
ro: se poate modifica în secţiunea "Valori implicite pentru popup marcaje"

en: center/N/S/W/E (or common combinations such as NW or Scenter) - will position the QR Code accordingly. Once this parameter is used then the "qr_x and "qr_y" parameters are ignored.
ro: centru/N/S/V/E (ori combinaţii comune precum NV sau Scentru) - parametrii pentru poziţionarea Codului QR. O dată folosiţi aceşti paramentrii, ceilalţi parametrii de tip  "qr_x" şi "qr_y", vor fi ignoraţi.

en: change GPX panel status for all layers
ro: schimbă statutul panoului GPX pentru toate straturile/layerele

en: change active WMS layers
ro: schimbare straturi/layers WMS active

en: change active WMS layers for all layers
ro: modificaţi straturile/layerele WMS active pentru toate straturile/layerele

en: change basemap
ro: Schimbare hartă-de-bază/basemap

en: change basemap for all layers
ro: modificaţi harta-de-baza pentru toate straturile/layerele

en: change clustering status for all layers
ro: modificarea statusului grupării pentru toate straturile/layers 

en: change controlbox status
ro: Modificare status casetă-de-control/controlbox

en: change controlbox status for all layers
ro: modificaţi statusul cutiei-de-control pentru toate straturile/layerele

en: change directions settings
ro: modificare configurărilor de direcţii

en: change list marker-status for all layers
ro: modificaţi lista statusului-de-marcaj pentru toate straturile/layerele

en: change mapsize
ro: schimbare dimensiune hartă

en: change mapsize for all layers
ro: modificaţi dimensiunea hărţii pentru toate straturile/layerele

en: change overlay status
ro: modificarea statusului de suprapuneri/overlay

en: change overlay status for all layers
ro: modificaţi statusul suprapunerii pentru toate straturile/layerele

en: change panel status
ro: modificare status panou/panel

en: change panel status for all layers
ro: modificaţi statusul panoului pentru toate straturile/layerele

en: change popup status
ro: modificare status popup

en: change popup text
ro: modificare text popup

en: change the style of the circle around the location of the user while following, example: %1$s
ro: modificați stilul cercului din jurul locației utilizatorului, în timpul urmăririi, exemplu: %1$s

en: change the style of the circle around the location of the user, example: %1$s
ro: modificați stilul cercului din jurul locației utilizatorului, exemplu: %1$s

en: change the style of the marker of the location of the user while following, example: %1$s
ro: modificați stilul marcajului locației utilizatorului, în timpul urmăririi, exemplu: %1$s

en: change the style of the marker of the location of the user, example: %1$s
ro: modificați stilul marcajului locației utilizatorului, exemplu: %1$s

en: change zoom
ro: modificare magnificare/zoom

en: change zoom for all layers
ro: modificaţi magnificarea/zoomul pentru toate straturile/layerele

en: changelog
ro: istoric modificări

en: clear cache
ro: curăţare cache

en: clear list
ro: curăță lista

en: click here for troubleshooting
ro: click aici pentru soluţionarea problemelor

en: click here to get a non-expiring license key
ro: apăsaţi aici pentru a primi o cheie de licenţă permanentă

en: click here to order a license key at www.mapsmarker.com
ro: apăsaţi aici pentru a comanda o cheie de licenţă pe www.mapsmarker.com

en: click to show release notes
ro: click pentru afişarea notelor de lansare

en: clickable (if false, the vector will not emit mouse events and will act as a part of the underlying map)
ro: cu-click-activat (dacă este fals, vectorul nu va emite evenimente/comenzi de mouse şi se va comporta ca şi un element subdiacent hărţii)   

en: closed
ro: închis

en: cn (for using bicycle routing using cycle route networks only)
ro: cn (pentru parcurgerea bicicleta folosind doar piste de biciclete)

en: collapsed
ro: desfăşurat

en: collapsed (except on mobiles)
ro: restrângere (pentru dispozitive mobile se face excepţie)

en: color (stroke color)
ro: culoare (culoare linie de margine/stroke)

en: compatible with OpenOffice %1$s and LibreOffice %2$s
ro: compatibil cu OpenOffice %1$s and LibreOffice %2$s

en: controls whether a circle is drawn that shows the uncertainty about the location
ro: controlează dacă un cerc este desenat și care arată incertitudinea cu privire la poziție

en: convert
ro: convertire

en: create a new layer map
ro: creaţi un nou strat/layer pe hartă

en: create a new marker map
ro: creaţi un nou marcaj pe hartă

en: created by
ro: creat de

en: created on
ro: creat la data de

en: culture code
ro: cod cultură/ţară

en: custom Google Maps styling
ro: stilizare personalizată Hărţi Google

en: custom visualead API key required!
ro: este necesară vizulaizarea personalizată a cheii API !

en: days left
ro: zile rămase

en: define additional location options e.g enableHighAccuracy: true, maxZoom: 10<br/>reference: %1$s
ro: definiți opțiuni adiționale de localizare ex. activareAcuratețeÎnaltă: adevărat, maxZoomȘ 10<br/>referință: %1$s

en: delete
ro: ştergere

en: delete all markers from all layers
ro: ştergeţi toate marcajele din toate straturile/layerele

en: delete all markers from selected layer
ro: ştergeţi toate marcajele din stratul/layerul selectat

en: delete existing markers/layers
ro: ştergere marcaje/straturi(layers) existente

en: delete layer
ro: ştergere strat/layer

en: delete layer AND assigned markers
ro: ştergeţi straturile/layerele ŞI marcajele asociate

en: delete layer and assign markers to the following layer:
ro: șterge strat/layer și asignează marcajele la stratul/layerul:

en: delete layer and assigned markers
ro: șterge strat/layer și marcaje asignate

en: descending
ro: descendent

en: disable images
ro: dezactivare imagini

en: disabled
ro: dezactivat

en: display WordPress pointers on plugin updates
ro: afişează indicaţii WordPress despre actualizările modulului

en: display a popup when the user click on the inner marker
ro: afișează o fereastră contextuală pop-up când utilizatorul apasă pe marcajul interior

en: display all markers
ro: afişare toate marcajele

en: display panel
ro: panou afişare

en: do not use address for geocoding (address, latitude and longitude values will be imported as given)
ro: nu folosiţi adrese pentru geocoding (adresa, valorile latitudinii şi longitudinii vor fi importate ca atare)

en: download GPX file
ro: download fișier GPX

en: draw features like polylines, polygons, rectangles, circles and markers on maps
ro: facilităţi de desenare pe hărţi, precum poli-linii, poligoane, dreptunghiuri. cercuri şi marcaje  

en: duplicate
ro: duplicare

en: duplicate and assign to the following layer:
ro: duplică și folosește pentru următorul strat/layer:

en: duplicate layer only
ro: doar strat/layer multiplicat

en: edit
ro: editare

en: edit layer
ro: editare strat/layer

en: edit marker
ro: editare marcaj

en: edit marker
ro: editare marcaj

en: email notify on marker/layer actions
ro: notificare prin email despre acţiunile marcajelor/straturilor (layere-lor)

en: empty basemap
ro: hartă de bază goală

en: enabled
ro: activat

en: example
ro: exemplu

en: expanded
ro: expandare

en: expire in
ro: exipră în

en: export markers with any icon
ro: exportare de marcaje ce au oricare pictogramă

en: false
ro: fals

en: false (use maximum zoom level)
ro: fals (se utilizează nivelul maxim de magnificare)

en: fastest route
ro: timp scurt

en: features planned for future releases
ro: caracteristici planificate pentru versiunile viitoare

en: feet
ro: picioare

en: filename
ro: nume fişier

en: fill (whether to fill the path with color. Set it to false to disable filling on polygons or circles)
ro: umplere/colorare (dacă doriţi să umpleţi/coloraţi calea/path cu o culoare. Stabiliţi ca fals pentru a dezactiva umplere/acolorarea poligoanelor sau cercurilor)

en: fillColor (fill color)
ro: CuloareUmplere (culoarea de umplere)

en: fillOpacity (fill opacity)
ro: OpacitateUmplere (opacitatea umplerii)

en: filter icons
ro: filtru pictograme

en: filtering markers on frontend
ro: marcaje de filtrare pe interfaţă

en: fit bounds
ro: potrivire margini

en: follow the location of the user
ro: urmărește locația utilizatorului

en: footer
ro: subsol/footer

en: free community support
ro: suportul gratuit al comunităţii

en: frequently asked questions
ro: întrebări frecvente

en: fullscreen
ro: pe tot ecranul

en: further reduce memory usage for xlsx/xls/ods input files by only importing linktext for hyperlinks
ro: în plus reduce utilizarea de memorie pentru fişierele de intrare xlsx/xls/ods prin importarea numai a legăturii text pentru hyperlink-uri

en: geolocation support: show and follow your location when viewing maps
ro: suport geo-locație: detectează și arată locația când vizualizez hărți

en: hand cursors for dragging
ro: cursor tip "mână" pentru glisarea hărţilor

en: header (+ inline javascript)
ro: antet/header (+ inline javascript)

en: help OpenStreetMap.org to improve map details
ro: ajută OpenStreetMap.org să imbunătăţească detalierea hărţilor

en: hidden
ro: ascuns

en: hidden by default for a better performance
ro: ascuns implicit pentru o performaţă mai bună 

en: hide
ro: ascundere

en: high
ro: ridicat

en: http-address of the KML-webservice of the WMS layer
ro: adresa-http a serviciului-web-KML a stratului/layer-ului WMS

en: if enabled, a GeoRSS feed for all markers will be added to the &lt;head&gt;-section of the website, allowing users to subscribe to your markers
ro: dacă se activează, va fi adugat un feed Geo RSS pentru toate marcajele, în &lt;head&gt;-secţiunea sitului, permiţând utilizatorilor să se aboneze marcajelor dvs.

en: if enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps
ro: dacă este activat, va fi adăugat un buton "Insert map" ("inserare hartă") deasupra editorului TinyMCE din ecranele de editare pentru articole şi pagini, pentru a căuta şi insera harţi mult mai rapid

en: if set, address will be displayed here
ro: dacă se stablieşte, adresa va fi afişată aici

en: if set, layername will be displayed here
ro: Dacă este stabilit, numele stratului/layer-ului va fi afişat aici

en: if set, markername will be displayed here
ro: dacă se stabileşte, numele marcajului se afişa aici

en: if true locate control remains active on click even if the location of the user is in view
ro: dacă se stabilește ca adevărat, controlul locației rămâne activ la apăsare, chiar dacă locația utilizatorului este în vizualizare

en: imperial (miles)
ro: anglo-saxon (miles)

en: import values for createdby/createdon and updatedby/updatedon as given (no changes will be made to import file)
ro: importarea valorilor ca atare, pentru creat_de/creat_pe şi actualizat_de/actualizat_în (nu se va face nicio modificare fişierelor importate)

en: improved accessibility/screen reader support by using proper alt texts
ro: suport mărit pentru accesibilitate/cititoare de text prin folosirea de tag-uri alt bine definite

en: improved performance for layer maps by asynchronous loading of markers via GeoJSON
ro: performanță îmbunătățită pentru straturi/layer maps prin încărcare asincronă a marcajelor via GeoJSON

en: improved performance for layer maps with a huge number of markers (parsing of GeoJSON is up to 3 times faster)
ro: performanţă îmbunătăţită pentru hărţi stratificate cu un număr impresionant de marcaje (parsarea GeoJSON este de până de 3 ori mai rapidă)

en: improved scroll wheel zoom to be more responsive
ro: magnificarea prin rotița de derulare a fost îmbunătăţită pentru a fi mult mai sensibilă

en: improved zoom animation curve for a better feel overal
ro: o curbă a animaţiei de magnificare/zoom imbunătăţită pentru un control general mai bun 

en: integration of the latest leaflet.js version
ro: integrarea ultimei versiuni leaflet.js

en: jump to error message
ro: salt la mesajul de eroare

en: jump to log for this row from import file
ro: salt la jurnalul log pentru această linie din fişierul de import

en: jump to warning message
ro: salt la mesajul de atenţionare

en: keep the current map zoom level when displaying the location of the user
ro: păstrează nivelul curent de magnificare al hărții, la afișarea locației utilizatorului

en: language code
ro: cod limbă

en: last update by
ro: ultima actualizare făcută de

en: latitude
ro: latitudine

en: layer
ro: strat/layer

en: layer ID
ro: ID strat/layer

en: layer maps: center map on markers and open popups by clicking on list of markers entries
ro: hărțile stratului: centrează harta pe marcaje și deschide ferestrele contextuale popup prin apăsarea pe lista cu marcajele înregistrate

en: layer name
ro: nume strat/layer

en: layers
ro: straturi/layere

en: likely to violate Google AdSense programme policies with default configuration!
ro: de natură să încalce politicile programului Google AdSense prin configurările implicite!

en: list all layers
ro: listare toate straturile/layere

en: list all markers
ro: listare toate marcajele

en: loading map - please wait...
ro: încărcare hartă - vă rugăm aşteptaţi...

en: longitude
ro: longitudine

en: low
ro: scăzută

en: map
ro: harta

en: map moves back to initial position after popup is closed
ro: harta se deplasează înapoi, la poziţia sa originală, după ce fereastra popup a fost închisă

en: map parameters can be overwritten within shortcodes (e.g. %1s)
ro: parametrii hărții pot fi suprascriși în shortcodes/coduri scurte (exemplu %1s)

en: map type and ID
ro: tip hartă şi ID

en: map.project-osrm.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
ro: map.project-osrm.org (bazată pe OpenStreetMap, internaţional)

en: mapnik (for normal routing using car, bicycle or foot)
ro: mapnik (pentru parcurgerea normală cu maşina, bicicleta sau pe jos)

en: maps
ro: hărţi

en: marker
ro: marcaj

en: marker name
ro: nume marcaj

en: markers
ro: marcaje

en: markers not assigned to a layer
ro: marcaje neasociate unui strat/layer

en: maximum number of markers to display in the list
ro: numărul maxim de marcaje ce vor fi afişate în listă

en: maximum temporary file size in MB
ro: mărimea maximă a fişierului temporar, în MB

en: medium
ro: medie

en: merge
ro: combinare

en: meters
ro: metri

en: metric (kilometer)
ro: metric (kilometru)

en: mobile optimized maps through use of native javascript instead of jQuery
ro: mai multă mobilitate prin optimizarea hărţilor folosind scripturi native javascript, în locul celor jQuery

en: mobile web app support for fullscreen maps and optimized mobile viewport
ro: suport pentru hărţile pe-tot-ecranul, din aplicaţile mobile web si optimizarea mobile viewport

en: more information
ro: mai multe informaţii

en: move markers
ro: mutare marcaje

en: multi layer map
ro: hartă multi-strat/layer

en: net
ro: reţea/sistem

en: never (ignore changes in the view)
ro: niciodată (ignoră modificările din view/vizualizare)

en: new layer map
ro: strat/layer nou pe hartă

en: new marker map
ro: marcaj nou pe hartă

en: no
ro: nu

en: no action (and hide links)
ro: nici o acțiune (și ascunde legăturile)

en: no link
ro: nici-o legătură

en: not assigned to a layer
ro: neatribuite unui strat/layer

en: not available
ro: indisponibil

en: not available on multi layer maps
ro: indisponibil pentru hărţile multistrat/multi-layers

en: off (save changes to database)
ro: oprit (se salvează modificările în baza de date)

en: on (check import file only - no changes will be made to database)
ro: pornit (doar verifică fişierul importat - nu se va face nicio modificare a bazei de date)

en: onChange (refresh when the file is loaded and whenever the Link parameters change)
ro: onChange (reîncarcă/refresh când fişierul este încărcat şi ori de câte ori se modifică paramerii Legăturii) v

en: onExpire (refresh the file when the expiration time is reached)
ro: onExpire (reîncarcă/refresh fişierul când este atins timpul de expirare)

en: onInterval (refresh every n seconds (specified in refreshInterval)
ro: onInterval (reîncarcă/refresh la fiecare n secunde (specificate în refreshInterval)

en: onRequest (refresh the file only when the user explicitly requests it)
ro: onRequest (reîmprospătează fişierul numai atunci când utilizatorul o cere explicit)

en: onStop (after camera movement stops)
ro: onStop (după oprirea mişcării camerei)

en: onStop (refresh the file n seconds after movement stops, where n is specified in viewRefreshTime)
ro: onStop (reînprospătează filşierul în n secunde dupa orpirea mişcării, unde n este specificat în viewRefresh Time)

en: opacity (stroke opacity)
ro: opacitate (opaciatea liniei de margine/stroke)

en: open
ro: deschide

en: open map in new window
ro: deschideţi harta în fereastră nouă

en: open popup
ro: deschide pop-up

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
ro: yournavigation.org (bazat pe OpenStreetMap, doar Europa)

en: optimized editing workflow for marker maps - no more reloads needed due to AJAX support
ro: editare optimizată pentru fluxul-de-lucru la marcaje hărți – nu mai sunt necesare reîncărcări de pagină datorită suportului oferit de AJAX

en: option to add markernames to popups automatically (default = false)
ro: opţiune pentru adăugarea automată de nume-marcaje în ferestrele popup (implicit = fals)

en: option to disable loading of Google Maps API for higher performance if alternative basemaps are used only
ro: opțiune pentru a dezactiva încarcarea a API-ul Google Maps pentru o performanță îmbunătățită dacă doar hărțile de bază sunt folosite

en: option to remove MapsMarker.com backlinks
ro: opţiune pentru eliminarea backlink-urilor MapsMarker.com

en: optional - use the following custom directory for temp files
ro: opțional - folosește următorul director personalizat pentru fișierele temp

en: or
ro: sau

en: or back to overview
ro: sau înapoi la vizualizarea de ansamblu

en: or paste coordinates here
ro: sau lipiţi aici coordonatele

en: padding around accuracy circle, value is passed to setBounds
ro: distanța de umplere din jurul cercului de acuratețe, valoarea este trecută la stabilireLegături

en: page
ro: pagina

en: please click here to renew your access to plugin updates and support
ro: vă rugăm să apăsaţi aici pentru a vă reînoi accesul la actualizările şi suportul modulului

en: please rate this plugin on wordpress.org
ro: vă rugăm să evaluaţi acest modul pe wordpress.org

en: please review this plugin on wordpress.org
ro: vă rugăm să faceţi o recenţie acestui modul pe wordpress.org

en: polyline clipping
ro: decupare poli-linie

en: powered by
ro: creat de

en: prepare export
ro: pregătire exportare

en: prepare import
ro: pregătire importare

en: preview
ro: previzualizare

en: pro version only
ro: doar în versiunea pro

en: publish
ro: publicare

en: put in front of popup-text
ro: pus în faţa unui text popup

en: rate plugin
ro: apreciaţi modulul

en: released on
ro: lansat în data de

en: remote editor
ro: editor la-distanţă (remote)

en: remove message
ro: înlăturare mesaj

en: rounded
ro: rotunjit

en: route for bicycles
ro: Rută pentru biciclete

en: route for pedestrians
ro: Rută pietonală

en: same layer as original marker
ro: același strat/layer ca și marcajul original

en: search existing markers/layers
ro: căutare marcaje/straturi existente

en: search for markers on frontend
ro: căutare marcaje din interfaţă

en: search function for layerlist on marker edit page
ro: funcția de căutare pentru lista de straturi din pagina de editare marcaj

en: set map center on marker position and open popup
ro: stabiliți centrul hărții la poziția marcajului și deschideți fereastra contextuală popup

en: set map center on marker position only
ro: stabiliți centrul hărții numai la poziția marcajului

en: settings
ro: configurări

en: shortest route
ro: distanţă scurtă

en: show
ro: afişare

en: show API links
ro: afişare legături API

en: show all available changelogs
ro: afişarea completă a istoricului de modificări /changelogs

en: show examples
ro: vizualizaţi exemple

en: show fewer icons
ro: arată iconuri mai puţine

en: show map
ro: afişare hartă

en: show marker count
ro: afişare număr marcaj

en: show marker on map
ro: afișează marcajul pe hartă

en: show markers assigned to this layer
ro: afişarea macajelor asociate acestui strat/layer

en: show more icons
ro: afişează mai multe pictograme

en: show more options
ro: afişare mai multe opţiuni

en: show or hide drop down menu for Leaflet Maps Marker in Wordpress Admin Bar
ro: afişarea sau ascunderea meniului cu derulare/drop-down pentru Leaflet Maps Marker îm Bara de administrare Wordpress

en: show used icons
ro: afişare pictograme utilizate

en: shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com
ro: afişarea unui wideget în tabloul de bord administrativ, ce va afişa ultimele marcaje şi articole din mapsmarker.com

en: signature is invalid
ro: semnătura este invalidă

en: significantly improved controls design on mobile devices
ro: design de utilizare îmbunătăţit semnificativ pentru dispozitivele mobile

en: single layer map
ro: hartă cu un singur strat/layer

en: squared
ro: colţuros/pătrăţos

en: standard icon
ro: pictogramă standard

en: start export
ro: start exportare

en: start full-text search
ro: start căutare text-complet

en: start import
ro: Start importare

en: start installation
ro: start instalare

en: start typing to filter icons by filename
ro: începeţi să tastaţi pentru a filtra pictogramele după nume-fişier

en: stroke (whether to draw stroke along the path. Set it to false to disable borders on polygons or circles)
ro: linie margine/stroke (pentru a trasa o linie de margine/stroke de-a lungul căii/poligoanelor. Stabiliţi ca fals pentru a dezactiva marginile pentru poligoane sau cercuri)

en: submit
ro: trimite

en: support for CSV/XLS/XLSX/ODS import and export for bulk additions and bulk updates
ro: ajutor pentru importări şi exportări CSV/XLS/XLSX/ODS pentru adăgările şi actualizările în-masă/bulk

en: support for Google Street View
ro: suport pentru Google Street View

en: support for IE11 touch devices
ro: suport pentru dispozitive touch cu IE11

en: support for Metro apps
ro: suportă aplicaţii Metro

en: support for bulk updates of marker maps on the tools page for selected layers only
ro: ajutor pentru actualizarea în-masă/bulk a marcajelor de hărţi, în pagina de instrumente, numai pentru straturile selectate

en: support for changing marker IDs and layer IDs from the tools page
ro: ajutor pentru schimbarea ID-urilor de marcaje şi straturi/layere din pagina de instrumente

en: support for custom Mapbox basemaps
ro: asistență pentru  hărți de bază de tip MapBox

en: support for displaying KML files
ro: suport pentru afişarea fişierelor KML

en: support for duplicating layer maps (without assigned markers)
ro: suport pentru multiplicarea hărților strat/layer (fără marcajele asignate)

en: support for duplicating markers
ro: suport pentru duplicarea marcajelor

en: support for dynamic switching between simplified and advanced editor (no more reloads needed)
ro: ajutor pentru interschimbarea dinamică (dynamic switching) dintre editorul simplificat si cel avansat (nu mai este necesară reîncarcarea paginii/refresh)

en: support for filtering of marker icons on backend (based on filename)
ro: ajutor pentru filtrarea pictogramelor marcajelor din backend (zona de administrare), pe bază de nume-fişier

en: support for geocoding services other than Google Places
ro: suport pentru servicii de geocoding, altele decăt Google Places

en: support for permalinks
ro: suport pentru permalinks

en: support for pro users
ro: suport pentru utlizatorii pro

en: support for setting global maximum zoom level to 21 (tiles from basemaps with lower native zoom levels will be upscaled automatically)
ro: suport pentru stabilirea nivelului maxim global de magnificare/zoom la 21 (elementele hărţilor de bază cu un nivel nativ maxim de magnificare/zoom, vor fi mărite automat prin redimensionare)

en: support for shortcodes in popup texts
ro: suport pentru shortcodes/coduri-scurte în textele din popup-uri

en: supported formats: %1$s
ro: formate suportate: %1$s

en: switch to advanced editor
ro: comutaţi în editorul avansat

en: switch to simplified editor
ro: comutaţi în editorul simplificat

en: this caching method is currently not available on your server
ro: această metodă de caching nu este încă disponibilă pe serverul dvs.

en: timeout in seconds
ro: timeout în secunde

en: tool for monitoring "active shortcodes with invalid map IDs"
ro: instrument pentru monitorizarea "codurilor scurte cu ID-uri de hartă invalide"

en: translations
ro: traduceri

en: true
ro: adevărat

en: unassigned
ro: neasociat

en: update
ro: actualizare

en: update ID
ro: actualizare ID

en: update existing markers/layers
ro: actualizare marcaje/straturi(layers) existente

en: update icon
ro: actualizare pictogramă

en: update settings
ro: actualizare configurări

en: updated by
ro: actualizat de

en: updated on
ro: actualizat în

en: upload
ro: încărcare

en: upload icon button & custom icon directory
ro: încărcarea iconiţei de buton & iconiţă personalizată pentru director

en: upload new icon
ro: încărcare pictogramă nouă

en: use address for geocoding (latitude and longitude values will get overwritten by geocoding results)
ro: folosiţi adresa pentru geocoding (valorile latitudinii şi longitudinii vor fi suprascrise de rezultatele geocoding)

en: use current userlogin (%1$s) and current timestamp for createdby/createdon on new layers and updatedby/updatedon on layer updates
ro: folosiţi autentificarea curentă (%1$s) şi marcajul de timp (timestamp) curent pentru a marca noile straturi/layers cu "creat_de/creat_pe" şi pentru a marca straturile/layers actualizate cu marcajele "creat_de/creat_pe"

en: use current userlogin (%1$s) and current timestamp for createdby/createdon on new markers and updatedby/updatedon on marker updates
ro: folosiţi autentificarea curentă de utilizator (%1$s) şi marcaj temporal curent (timestamp) pentru creat_de/creat_pe (creat de cine/creat când) pentru marcaje noi, şi actualizat_de/actualizat_în pentru actualizarea marcajelor

en: use custom images
ro: folosiţi imagini personalizate

en: use custom shadow (please enter URL below)
ro: folosiţi o umbră personalizată (introduceţi mai jos adresa URL)

en: use default images
ro: folosiţi imagini implicite

en: use default shadow
ro: folosiţi umbrirea implicită

en: use this pin to center the layer (will only be shown in the admin area)
ro: folosiţi acest pin pentru a centra stratul/layerul (va fi afişat numai în zona de admin)

en: v%1s is used in the free version
ro: v%1s este utilizată în versiunea gratuită

en: valid for default image only!
ro: valid numai pentru imaginea implicită!

en: very high
ro: foarte mare

en: very low
ro: foarte scăzută

en: via GeoRSS - please use RSS Reader like http://google.com/reader for example
ro: prin GeoRSS - vă rugăm folosiţi un Cititor RSS precum http://google.com/reader de exemplu

en: view
ro: vizualizare

en: view blogpost for current version
ro: vizualizare blogpost pentru versiunea curentă

en: view existing markers/layers
ro: vizualizare marcaje/straturi(layers) existente

en: view layer
ro: vizualizare strat/layer

en: view layer
ro: vizualizare strat/layer

en: visible
ro: vizibil

en: visible for admins only
ro: vizibil doar pentru administratori

en: weight (stroke width in pixel)
ro: grosime/weight (grosimea în pixeli a liniei de margine/stroke)

en: whitelabel backend admin pages
ro: etichetă-albă pentru pagini de administrare backend

en: yes
ro: da

en: yournavigation.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
ro: yournavigation.org (bazat pe OpenStreetMap, global)
