Maps Marker Free/Pro - en to sv_SE translation catalogue (2226 entries)

en: "List all layers" page settings
sv_SE: SidoInställningar för ”Lista alla lager”

en: "List all markers" page settings
sv_SE: SidoInställningar för ”Lista alla markörer”

en: "edit map"-link on frontend based on user-permissions for better maintainability
sv_SE: för bättre underhåll, lägg till ”redigera karta”-länk på framsidan, baserad på användarbehörighet.

en: # Markers
sv_SE: Antal markörer

en: %1$s allows you to choose from different geocoding providers which enables you to get the best results according to your needs.
sv_SE: %1$s tillåter dig välja från olika geokodning leverantörer vilket gör det möjligt för dig att nå bästa resultat efter dina behov.

en: %1$s errors (skipped rows from importfile: %2$s)
sv_SE: %1$s fel (överhoppade rader fråm importfil: %2$s)

en: %1$s in the marker name
sv_SE: %1$s i markörnamnet

en: %1$s in the popup text
sv_SE: %1$s i popuptexten

en: %1$s is based on Leaflet.js maintained by Vladimir Agafonkin
sv_SE: %1$s bygger på Leaflet.js som underhålls av Vladimir Agafonkin

en: %1$s layers updated (IDs: %2$s)
sv_SE: %1$s lager uppdaterade (ID:n %2$s)

en: %1$s layers would be updated (IDs: %2$s)
sv_SE: %1$s lager kommer att uppdateras (ID:n %2$s)

en: %1$s markers
sv_SE: %1$s markörer

en: %1$s markers updated (IDs: %2$s)
sv_SE: %1$s markörer uppdaterade (ID:n %2$s)

en: %1$s markers would be updated (IDs: %2$s)
sv_SE: %1$s markörer kommer att uppdateras (ID:n %2$s)

en: %1$s new layers created (IDs: %2$s)
sv_SE: %1$s nya lager har skapats (ID:n %2$s)

en: %1$s new layers would be created (rows: %2$s)
sv_SE: %1$s nya lager kommer att skapas (rader: %2$s)

en: %1$s new markers created (IDs: %2$s)
sv_SE: %1$s nya markörer har skapats (ID:n %2$s)

en: %1$s new markers would be created (rows: %2$s)
sv_SE: %1$s nya markörer kommer att skapas (rader: %2$s)

en: %1$s out of %2$s requests/%3$s
sv_SE: %1$s av %2$s förfrågningar/%3$s

en: %1$s out of %2$s requests/domain/%3$s
sv_SE: %1$s av %2$s förfrågningar/domän/%3$s

en: %1$s requests/%2$s
sv_SE: %1$s förfrågningar / %2$s

en: %1$s requests/domain/%2$s
sv_SE: %1$s förfrågningar/domän/%2$s

en: %1$s uses icons from the Maps Icons Collection maintained by Nicolas Mollet
sv_SE: %1$s använder ikoner från Maps Icons Collection som underhålls av Nicolas Mollet

en: %1$s warnings (rows from importfile: %2$s)
sv_SE: %1$s varningar (rader från importfil: %2$s)

en: (for marker listings below multi-layer maps only)
sv_SE: (endast för markörlistor under flerlagerkartor)

en: (frequently asked questions)
sv_SE: (vanliga frågor)

en: (not now, hide message)
sv_SE: (inte nu, göm meddelandet)

en: (required) Comma-separated list of WMS layers to show
sv_SE: (krävs) kommaseparerad lista över WMS-lager som ska visas

en: (with semicolons as delimiters)
sv_SE: (med semikolon som avgränsare)

en: <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> allows up to %3$s requests/domain/day and a maximum of %4$s requests/%5$s without registration - just select "%6$s" as preferred "Geocoding provider" in the according tab on the left to start using the service.
sv_SE: <a href=”%1$s” target=”_blank”>%2$s</a> tillåter upp till %3$s förfrågningar/domän/dag och max %4$s förfrågningar/%5$s utan registrering - Välj bara ”%6$s” som rekommenderad ”Geocoding leverantör” enligt fliken till vänster för att börja använda tjänsten.

en: <a href="%1$s" target="_blank">Click here</a> for a tutorial on how to activate MapQuest basemaps.
sv_SE: <a href=”%1$s” target=”_blank”>Klicka här</a> för en handledning om hur man aktiverar MapQuest baskartor.

en: <a href="%1$s" target="_blank">Mapzen Search</a> is a search engine for places worldwide, powered by open data and as result our recommended geolocation provider.
sv_SE: <a href="%1$s" target="_blank">Mapzen Search</a> är en sökmotor för platser överallt i världen, drivs av öppna data och är som ett resultat detta vår rekommenderade geolocation-leverantör.

en: <a href="%1$s" target="_blank">OpenStreetMap.org</a> and many other related services are formally operated by the <a href="%2$s" target="_blank">OpenStreetMap Foundation</a> (OSMF) on behalf of the community. Use of all OSMF operated services is subject to the <a href="%3$s" target="_blank">Acceptable Use Policies</a> and <a href="%4$s" target="_blank">Privacy Policy</a>. Please <a href="%5$s" target="_blank">contact the OSMF</a> if you have licensing, copyright or other legal questions and issues.
sv_SE: <a href="%1$s" target="_blank"> OpenStreetMap.org</a> och många andra relaterade tjänster drivs formellt av <a href="%2$s" target="_blank">OpenStreetMap Stiftelsen </a> (OSMF) på uppdrag av samhället. Användning av alla OSMF drivna tjänster är föremål för <a href="%3$s" target="_blank"> Acceptabel användarpolicy </a> och <a href="%4$s" target="_blank"> sekretesspolicy </a>. <a Href="%5$s" target="_blank"> kontakta OSMF </a> om du har licensierings, upphovsrätts eller andra juridiska frågor.

en: <a href="%1$s" target="_blank">OpenStreetMap</a> is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license. OpenStreetMap powers map data on thousands of web sites, mobile apps, and hardware devices. It is built by a community of mappers that contribute and maintain data about roads, trails, cafés, railway stations, and much more, all over the world.
sv_SE: <a href=”%1$s” target=”_blank”>OpenStreetMap</a> är en karta av världen, skapat av människor som du och gratis att använda under en öppen licens. OpenStreetMap driver kartdata på tusentals webbplatser, mobilappar och maskinvaruenheter. Det är byggt av en gemenskap av kartografer som bidrar och underhåller data om vägar, stigar, kaféer, järnvägsstationer, och mycket mer, över hela världen.

en: <a href="%1$s" target="_blank">maps.stamen.com</a> remains free (and ad-free), serves upwards of %2$s million tiles a month, and takes them hundreds of hours, and thousands of dollars, to sustain.
sv_SE: <a href=”%1$s” target=”_blank”>maps.stamen.com</a> förblir fria (och reklamfria), levererar uppemot %2$s miljoner kakel i månaden och detta tar dem hundratals timmar och tusentals dollar, att upprätthålla.

en: <a href="%1$s">Click here to show all affected URLs</a>
sv_SE: <a href="%1$s">Klicka här för att visa alla URLar som påverkas</a>

en: <a href="%1$s">Please click here to start the automatic update process</a>
sv_SE: <a href="%1$s">Klicka här för att starta den automatiska uppdateringsprocessen</a>

en: <a href="%s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
sv_SE: <a href="%s">Vänligen förnya din access för uppdateringar och support och för att hålla ditt plugin med senaste versionen</a>.

en: <b>Warning: an active plugin or theme is also embedding the Google Maps API (script handle: %1$s) - this can break (Google) maps and address search on backend for %2$s!</b><br/>To fix this, please either remove that additional Google Maps API call manually or enable the compatibility option "<a href="%3$s">Deregister Google Maps API scripts enqueued by third parties</a>"
sv_SE: <b>Varning: en aktiv plugin eller tema bäddar också in Google Maps API (script handtag:%1$s) - detta kan bryta (Google) kartor och adressökning på backend för %2$s!</b><br/>För att åtgärda detta måste du ta bort det extra Google Maps API-anropet manuellt eller aktivera alternativet kompatibilitet ” <a href=”%3$s”>Avregistrera Google Maps API skript kö av tredje part</a> ”

en: <strong>Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel</strong><br/>Beta versions may be used on production sites on your own risk only as they might be unstable!<br/>Important: please <a href="%1s">save the settings manually</a> after each plugin update and <a href="%2s" target="_blank">use the helpdesk</a> for feedback.
sv_SE: <strong> Betatestning är aktiverat - uppdateringar kommer att hämtas från betaversionskanalen </strong><br/> Beta-versioner kan användas på produktionsanläggningar på egen risk eftersom de kan vara instabiala!<br/>Viktigt: vänligen <a href="%1s">spara inställningarna manuellt</a> efter varje pluginuppdatering och<a href="%2s" target="_blank"> använd helpdesk</a> för återkoppling.

en: <strong>Important information for multisite installations:</strong><br/><h3>Please update the plugin "Leaflet Maps Marker" to the latest version (to avoid data loss when the plugin "Leaflet Maps Marker" gets deleted)!</h3>This message will disappear as soon as the free plugin has been updated.
sv_SE: <strong>Viktig information till multisite-installationer:</strong><br/><h3>Uppdatera tillägget "Leaflet Maps Marker" till den senaste versionen (för att undvika dataförlust när tillägget "Leaflet Maps Marker" tas bort)!</h3> Detta meddelande kommer att försvinna så snart gratis-pluginen har uppdaterats.

en: <strong>Important remarks if you plan to copy layers AND markers from another WordPress site</strong>:<br/> the next layer created will get the ID %1$s, so please verify after the layers have been created that the values in the column <i>layer</i> in the related marker import file fit the new layer IDs!
sv_SE: <strong>Viktiga anmärkningar om du planerar att kopiera lager och markörer från en annan Wordpress webbplats</strong>:<br/> nästa lager som skapas får ID %1$s, så kontrollera efter att lagren har skapats att värdena i kolumnen <i>lager</i> i den relaterade markörimportfilen passar det nya lagrets ID!

en: <strong>Thanks for purchasing a valid license key for Maps Marker Pro!</strong><br/>To finish the installation please FIRST update the inactive plugin "Leaflet Maps Marker" to the latest version and THEN delete the plugin in order to avoid plugin conflicts!<br/><h3>Deleting the plugin "Leaflet Maps Marker" before updating to the latest version will result in data loss!</h3> This message will disappear as soon as the free plugin has been updated and deleted.
sv_SE: <strong>Tack för att du köpt en giltig licensnyckel för Maps Leaflet Marker Pro!</strong><br/>För att avsluta installationen måste du FÖRST uppdatera det inaktiva tillägget "Leaflet Maps Marker" till den senaste versionen och SEDAN ta bort tillägget för att undvika plugin konflikter!<br/><h3>Radering av tillägget "Leaflet Maps Marker" innan du uppdaterar till den senaste versionen kommer att resultera i förlust av data!</h3> Detta meddelande kommer att försvinna så snart det fria tillägget har uppdaterats och raderas.

en: <strong>Warning: you are using the plugin cformsII which is causing the TinyMCE editor to break when creating new maps!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "cformsII" / "Global Settings" in your WordPress admin menu<br/>2. open the tab "WP Editor Button support"<br/>3. check the option "Fix TinyMCE error"<br/>4. save changes<br/><br/>If you do not see this option in your settings, please upgrade to the latest version first (this has to be done manually - see plugin website http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ for details)<br/><br/>This message will disappear automatically when the cformsII option "Fix TinyMCE error" is checked.
sv_SE: <strong>Varning: du använder tillägget cformsII som orsakar att TinyMCE editor krachar när du skapar nya kartor!</strong><br/><br/>Så här löser du detta:<br/>1. klicka på "cformsII" / "Global Settings" i din Wordpress admin meny<br/>2. öppna fliken "WP Editor Button support"<br/>3. markera alternativet "Fix TinyMCE error"<br/>4. spara ändringarna<br/><br/>Om du inte ser det här alternativet i inställningarna kan du uppgradera till den senaste versionen först (detta måste göras manuellt - se tilläggets webbplats http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ för detaljer)<br/><br/>Detta meddelande försvinner automatiskt när cformsII alternativet "Fix TinyMCE error" är markerat.

en: <strong>Warning: you are using the plugin jQuery Colorbox which is causing maps to break!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "Settings" / "jQuery Colorbox" in your WordPress admin menu<br/>2. Uncheck the setting "Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:"<br/>3. check the setting "Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" instead<br/>4. save changes<br/><br/>This message will disappear automatically when the jQuery Colorbox option was updated.
sv_SE: <strong>Varning: du använder tillägget jQuery Colorbox som får kartorna att sluta fungera!</strong><br/><br/>Så här löser du detta:<br/>1. klicka på "Inställningar" / "jQuery Colorbox" i din Wordpress adminmeny<br/>2. Avmarkera inställningen "Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:"<br/>3. kontrollera inställningen "Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" istället<br/>4. spara ändringarna<br/><br/>Detta meddelande försvinner automatiskt när alternativet jQuery Colorbox uppdaterats.

en: A custom image can only be used if you sign up for a custom visualead API key! Please visit %s for more information.
sv_SE: En anpassad bild kan bara användas om du registrerar dig för en anpassad visualead API-nyckel! Besök %s för mer information.

en: A graphic advertising your World. Format: 180x120 pixel, transparent PNG
sv_SE: En grafisk annonsering av din värld. Format: 180x120 pixlar, genomskinlig PNG

en: A graphic spotlighting your World in promotions. Format: 1024x500 pixel, transparent PNG
sv_SE: En grafisk punktbelysning av din värld i kampanjer. Format: 1024x500 pixlar, genomskinlig PNG

en: A high resolution icon for your World which can be included in features. Format: 512x512 pixel, transparent PNG
sv_SE: En högupplöst ikonen för din värld som kan ingå i olika funktioner. Format: 512x512 pixlar, genomskinlig PNG

en: A layer with the ID %1$s has been successfully created
sv_SE: Ett lager med ID %1$s har skapats

en: A layer with the ID %1s does not exist
sv_SE: Ett lager med ID %1s finns inte

en: A marker with the ID %1$s has been successfully created
sv_SE: En markör med ID %1$s har framgångsrikt skapats

en: A marker with the ID %1s does not exist
sv_SE: En markör med ID %1s finns inte

en: A promotion text describing your World in more details.
sv_SE: En marknadsföringstext som beskriver din värld i fler detaljer.

en: A short name for your World, should only be up to 20 characters, to be used when there is not enough space.
sv_SE: Ett kortnamn för din värld, bör endast vara upp till 20 tecken, som ska användas när det inte finns tillräckligt med utrymme.

en: A simple scale control that shows the scale of the current center of screen in metric (m/km) and/or imperial (mi/ft) systems. The following settings will be used for all marker and layer maps.
sv_SE: En enkel skalkontroll som visar skalan av den nuvarande mitten av skärmen i metriska (m/km) och/eller amerikanska (mil/ft) systemen. Följande inställningar kommer att användas för alla markör och skiktkartor.

en: A tutorial on how to configure Mapbox basemaps can be found at %1$s
sv_SE: En guide för hur du konfigurerar Mapbox-kartor kan hittas på %1$s

en: AMP support: show placeholder image for map with link to fullscreen view on AMP enabled pages
sv_SE: AMP stöd: Visa platshållarbilde för karta med länk till fullskärmsläge på AMP aktiverade sidor

en: API Key
sv_SE: API nyckel

en: API Keys
sv_SE: API nycklar

en: API access token
sv_SE: API åtkomsttoken

en: API access via IP %1s is not allowed
sv_SE: API access via IP %1s tillåts inte

en: API action is not allowed
sv_SE: API händelse är inte tillåten

en: API call was successful
sv_SE: API svar fungerade

en: API default format
sv_SE: API ordinarie format

en: API is disabled
sv_SE: API är avaktiverad

en: API key
sv_SE: API nyckel

en: API key required
sv_SE: API-nyckel krävs

en: API key required!
sv_SE: API nyckel krävs!

en: API keys have been successfully generated.
sv_SE: API-nycklar har genererats framgångsrikt.

en: API keys have been successfully regenerated.
sv_SE: API-nycklar har regenererats framgångsrikt.

en: API keys have been successfully revoked.
sv_SE: API-nycklar har framgångsrikt återkallats.

en: API parameter action has to be set
sv_SE: API parameter händelse har inte angetts

en: API parameter action is invalid
sv_SE: API parameter händelsen är ogiltig

en: API parameter date_from or date_to has be set when searching date fields
sv_SE: API-parametern date_from (fråndatum) eller date_to (tilldatum) måste  ställas in när du söker i datumfält

en: API parameter id has to be set
sv_SE: API parameter id måste anges

en: API parameter type has to be set
sv_SE: API parameter typ har inte angetts

en: API parameter type is invalid
sv_SE: API parametertyp är ogiltig

en: API parameters lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right and lon_bottom_right have be set when performing a boundingbox search
sv_SE: API-parametrarna lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right och lon_bottom_right måste ställas in när du utför en avgränsningsrute-sökning

en: API search parameter searchkey has to be set
sv_SE: API-sökparametern söknyckel måste sättas

en: API search parameter searchkey is invalid
sv_SE: API-sökparametern söknyckel är ogiltig

en: API search parameter searchvalue has to be set
sv_SE: API-sökparametern sökvärde måste sättas

en: API version is invalid
sv_SE: API versionen är ogiltig

en: Access to Mapbox web services requires an access token. The access token is used to associate requests to API resources with your account.
sv_SE: Tillgång till Mapbox webbtjänster kräver en åtkomsttoken. Den åtkomsttoken används för att associera förfrågningar till API-resurser med ditt konto.

en: Access to plugin updates and support area valid until:
sv_SE: Din tillgång till uppdateringar och support sträcker sig t.o.m:

en: Action bar settings
sv_SE: Inställningar för aktivitetsfält

en: Action bar visibility
sv_SE: Synlighet för aktivitetsfält

en: Active WMS layers
sv_SE: Aktiva WMS lager

en: Active shortcodes with invalid map IDs
sv_SE: Aktiva kortkoder med ogiltiga kart-ID:n

en: Add GeoRSS feed to &lt;head&gt;
sv_SE: Lägg till GeoRSS feed till &lt;head&gt;

en: Add Map
sv_SE: Lägg till karta

en: Add a geolocate button to all maps which allows to show and follow your current location:
sv_SE: Lägg till en geolocate-knapp till alla kartor som möjliggör att visa och uppdatera din nuvarande position:

en: Add a geolocate button to each map
sv_SE: Lägg till en geolocate-knapp på varje karta

en: Add a new marker to display a single location. To display multiple locations at the same time, <a href="%1$s">create a layer</a> first (e.g. "company locations") and then add markers (e.g. "headquarters", "store A", "store B") assigned to that layer.
sv_SE: Lägg till en ny markör för att visa en enda plats. För att visa flera platser på samma gång, <a href=”%1$s”>skapa ett lager</a> först (t.ex. ”företagets platser”) och lägg sedan till markörer (t.ex. ”högkvarter”, ”lagra A”, ”lagra B”) tilldelade till lagret.

en: Add an expandable minimap to your maps which shows the same as the main map with a set zoom offset
sv_SE: Lägg till en expanderbar minikarta till dina kartor som visar samma innehåll som vanliga kartan med zoom funktion

en: Add new layer
sv_SE: Lägg till nytt lager

en: Add new marker
sv_SE: Lägg till ny markör

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information!
sv_SE: Att lägga till en ny översättning eller uppdatera en befintlig är enkelt - besök %s för mer information!

en: Additionally the pro version does not display the visualead logo on the QR code output pages.
sv_SE: Som tillägg till pro versionen kommer den inte att visa den visualiserade logon på QR-kod utdata sidorna.

en: Address
sv_SE: Adress

en: Admin notices
sv_SE: Adminitratörsmeddelande

en: Administrator (Capability activate_plugins)
sv_SE: Administratör (Får aktivera_tillägg)

en: Advanced settings
sv_SE: Avancerade inställningar

en: Affiliate ID
sv_SE: Medlems-ID

en: Affiliates
sv_SE: Medlemmar

en: Afrikaans
sv_SE: Afrikanska

en: After camera movement stops, specifies the number of seconds to wait before refreshing the view (is used when viewRefreshMode is set to onStop)
sv_SE: Efter kamerarörelser stannar, anges antalet sekunder att vänta innan du uppdaterar vyn (används när viewRefreshMode är inställd på onStop)

en: Albanian
sv_SE: Albanska

en: Algolia Places settings
sv_SE: Algolia platsinställningar

en: All broken layer assignements have been updated successfully to layer ID %1$s.
sv_SE: Alla brutna lagertilldelningar har uppdaterats till lager ID %1$s.

en: All layers
sv_SE: Alla lager

en: All markers from all layers have been successfully deleted
sv_SE: Alla markörer från alla lager har framgångsrikt raderats

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully assigned to layer ID %2$s
sv_SE: Alla markörer från lager ID %1$s har framgångsrikt tilldelats till lager ID %2$s

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
sv_SE: Alla markörer från lager %1$s har framgångsrikt raderats (eller så har referensen till lagret tagits bort om markören varit tilldelad till multipla lager)

en: Allowed API actions
sv_SE: Godkända API händelser

en: Allowed API request methods
sv_SE: Tillåtna API svarsmetoder

en: Allowed referer
sv_SE: Tillåten referens

en: Allows you to specify <a href="%1$s" target="_blank">PolylineOptions</a> to style spider legs.
sv_SE: Tillåter dig ange <a href="%1$s" target="_blank">PolylineOptions</a> för att styla spindelbenen.

en: Allows you to toggle marker display on frontend
sv_SE: Tillåter dig att växla markör som visas på frontend

en: Always
sv_SE: Alltid

en: Amharic
sv_SE: Amhariska

en: Amount of pixels to pan when pressing an arrow key
sv_SE: Antalet pixlar att panorera när du trycker på en piltangent

en: An API key is required if you want to use Bing Maps as basemap for marker or layer maps. Please click on the question mark for more info on how to get your API key.
sv_SE: En API-nyckel krävs om du vill använda Bing Maps som baskarta för markör- eller lager-kartor. Klicka på frågetecknet för mer info om hur du får din API-nyckel.

en: An issue with your MapQuest API key %1$s occured - please check the support forum at %2$s for more details
sv_SE: Ett problem med din MapQuest API-nyckel %1$s uppstod - kolla supportforum på %2$s för mer information

en: App icon URL
sv_SE: App ikon URL

en: Appends an edit link to the OpenStreetMap attribution text which allows direct edits on www.openstreetmap.org (free account required)
sv_SE: Lägger till en redigera länk till OpenStreetMap erkännande som tillåter direkt textredigeringar på www.openstreetmap.org (gratis konto krävs)

en: Arabic
sv_SE: Arabiska

en: Arabic (Saudi Arabia)
sv_SE: Arabiska

en: Are you sure that you want to revoke this API key?
sv_SE: Är du säker på att du vill återkalla denna API-nyckel?

en: Armenian
sv_SE: Armeniska

en: As you are running your blog within a WordPress Multisite installation, please use this icon directory on your server: %2$s/
sv_SE: Eftersom du kör din blogg på en WordPress Multisite-installation, använd gärna denna ikon-katalog på din server: %2$s/

en: Assamese
sv_SE: Assamesiska

en: Assign the following layer instead
sv_SE: Tilldela följande lager istället

en: Assigned missing layer ID
sv_SE: Tilldelad lager ID saknas.

en: Async GeoJSON loading for layer maps
sv_SE: Asynkron GeoJSON-laddning för lagerkartor

en: Attach directions panel with address to popup text on each marker
sv_SE: Bifoga vägbeskrivningspanel med adress till popuptext på varje markör

en: Attachment
sv_SE: Bifogad fil

en: Attention: multi-layer-maps (including sublayers) and assigned markers cannot be duplicated by using bulk actions. Please duplicate the included sublayers instead, manually create a new multi-layer-map and assign the duplicated layers to that new multi-layer-map.
sv_SE: OBS: fler-lager-kartor (inklusive underlager ) och tilldelade markörer kan inte kopieras med hjälp av massåtgärd. Kopiera de inkluderade underlagren manuellt i stället, skapa sedan en ny flerskikts -karta och tilldela de duplicerade lagren till den nya fler-lager-kartan.

en: Attention: when you save the map, the position of the marker will be used for the map center!
sv_SE: OBS: När du sparar kartan, kommer positionen för markören att användas som kartcentrum!

en: Attributes to display for each layer in controlbox
sv_SE: Attribut att visa för varje lager i kontrollboxen

en: Attribution
sv_SE: Erkännande

en: Audit
sv_SE: Granskning

en: Augmented-Reality
sv_SE: Förstärkt verklighet

en: Authentication
sv_SE: Autentisering

en: Authentication failed: REST API public key must be provided
sv_SE: Autentisering misslyckades: Den publika REST API nyckeln måste tillhandahållas

en: Authentication failed: REST API secret token must be provided
sv_SE: Autentisering misslyckades: REST API:ets hemliga token måste skickas med

en: Authentication failed: the REST API keys are not valid
sv_SE: Autentisering misslyckades: REST API nycklarna är inte giltiga

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
sv_SE: Autentisering för Google Maps API Premium Plan kunder

en: Authentication method
sv_SE: Autentiseringsmetod

en: Authentication settings
sv_SE: Inställningar för autentisering

en: Author (Capability edit_published_posts)
sv_SE: Författare (Får redigera_publiserade_inlägg)

en: Automatic GPX download cancelled due to security concerns - the file at %1$s does not seem to be a valid XML file!
sv_SE: Automatisk GPX-nedladdning avbruten på grund av säkerhetsproblem - filen på %1$s verkar inte vara en giltig XML-fil!

en: Automatic Google XML sitemap integration
sv_SE: Automatisk Google XML sitemapintegration

en: Automatically switched to fallback provider
sv_SE: Automatisk växling till reservleverantör

en: Available WMS layers
sv_SE: Tillgängliga WMS lager

en: Available WMS layers for new markers/layers
sv_SE: Tillgängliga WMS lager för nya markörer/lager

en: Available basemaps in control box
sv_SE: Tillgängliga grundkartor i kontrollboxen

en: Available columns
sv_SE: Tillgängliga kolumner

en: Available geocoding providers
sv_SE: Tillgängliga geocoding-leverantörer

en: Available overlays for new markers/layers
sv_SE: Tillgängliga överlägg för nya markörer/lager

en: Available overlays in control box
sv_SE: Tliigängliga överlägg i kontrollboxen

en: Available providers
sv_SE: Tillgängliga leverantörer

en: Available sort orders in action bar dropdown field
sv_SE: Tillgängliga sorteringsordningar i aktivitetsfältets rullgardinsmeny

en: Average heart rate
sv_SE: Genomsnittlig pulsfrekvens

en: Average moving pace
sv_SE: Genomsnittlig förflyttningstakt

en: Avoid highways
sv_SE: Undvik motorvägar

en: Avoid tolls
sv_SE: Undvik vägtullar

en: Azerbaijani (Latin)
sv_SE: Azerbajdzjanska (latin)

en: Back to Tools
sv_SE: Tillbaka till verktygen

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Backup/Restore settings
sv_SE: Säkerhetskopiering/Återställnings inställningar

en: Bangla (India)
sv_SE: Bangla (Indien)

en: Basemap
sv_SE: Baskarta

en: Basemap/overlay controlbox on frontend
sv_SE: Kontrollbox för baskarta/överlägg på framsidan

en: Basemaps
sv_SE: Huvudkartor

en: Basque
sv_SE: Baskiska

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions from <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> which give you a guideline on how to deal with the most common issues.
sv_SE: Innan du skapar ett nytt supportärende, följ instruktionerna från <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> som ger dig riktlinjer om hur man handskas med de vanligaste frågorna.

en: Begin of run
sv_SE: Början av körning

en: Belarusian
sv_SE: Vitryska

en: Below you find you current settings. Use copy and paste to make a backup or restore.
sv_SE: Nedan finner du dina nuvarande inställningar. Använd kopiera och klistra in för att säkerhetskopiera eller återställa.

en: Beta testing
sv_SE: Betatestning

en: Bicycle
sv_SE: Cykel

en: Bing Culture Parameter
sv_SE: Bing kulturparametrar

en: Bing Maps
sv_SE: Bingkartor

en: Bing Maps (Aerial)
sv_SE: Bingkartor (Flygfoto)

en: Bing Maps (Aerial+Labels)
sv_SE: Bingkartor (flygfoto+Etiketter)

en: Bing Maps (Road)
sv_SE: Bingkartor (Väg)

en: Bing Maps (worldwide)
sv_SE: Bing Kartor (världen)

en: Bing Maps API key
sv_SE: Bingkartors API-nyckel

en: Black and White
sv_SE: Svartvitt

en: Bosnian
sv_SE: Bosniska

en: Bosnian (Latin)
sv_SE: Bosniska

en: Both public and private API keys are needed for API calls!
sv_SE: Både offentliga och privata API-nycklar behövs för API-anrop!

en: Bottom left of the map
sv_SE: Längst ner till vänster på kartan

en: Bottom right of the map
sv_SE: Längst ner till höger på kartan

en: Bounty Hunters wanted! Find security bugs to earn cash and licenses
sv_SE: Prisjägare sökes! Hitta säkerhetsbuggar och tjäna pengar och licenser

en: Brazil
sv_SE: Brasilien

en: Bulgarian
sv_SE: Bulgariska

en: Bulk actions for selected layers
sv_SE: Massåtgärd för valda lager

en: Bulk actions for selected markers
sv_SE: Masshändelser för valda markörer

en: Bulk updates for all %1$s existing layer maps
sv_SE: Massuppdatering för alla %1$s befintliga lagerkartor

en: Bulk updates for marker maps
sv_SE: Massuppdateringar för markörkartor

en: By default the language will be retrieved from the WordPress global variable $locale = %1$s (with a fallback to %2$s if not supported)
sv_SE: Som standard hämtas språk från Wordpress globala variabel $locale = %1$s (med en återgång till %2$s om det inte stöds)

en: CSS classname
sv_SE: CSS klassnamn

en: CSS for images in popups
sv_SE: CSS för bilder i inforutor

en: Cached QR images will automatically be deleted if the according marker or layer map gets deleted!
sv_SE: Cachade QR bilder kommer att raderas automatiskt om tillhörande lagerkarta raderas!

en: Can be changed for each layer map
sv_SE: Kan ändras på varje lagerkarta

en: Cancel
sv_SE: Ångra

en: Car
sv_SE: Bil

en: Catalan
sv_SE: Katalanska

en: Catalan Spanish
sv_SE: Katalan Spanska

en: Central Curdish
sv_SE: Centralkurdiska

en: Change frequency for layer maps
sv_SE: Ändra frekvens för lagerkartor

en: Change frequency for marker maps
sv_SE: Ändra frekvens för markörkartor

en: Change layer ID
sv_SE: Ändra lager-ID

en: Change marker ID
sv_SE: Ändra markör-ID

en: Change number in settings
sv_SE: Ändra antal i inställningarna

en: Change the countries to search in. You must pass an array of two letters country codes. You can pass two letters country codes (<a href="%1$s" target="_blank">ISO 639-1</a>). Default: Search on the whole planet.
sv_SE: Ändra de länderna att söka i. Du måste ange en grupp med landskoder med två bokstäver. Du kan använda tvåstaviga landskoder (<a href=”%1$s” target=”_blank”>ISO 639-1</a>). Standard: Sök på hela planeten.

en: Change the default language of the results. You can pass two letters country codes (<a href="%1$s" target="_blank">ISO 639-1</a>).
sv_SE: Ändra standardspråket för resultaten. Du kan använda de tvåstaviga landskoderna (<a href=”%1$s” target=”_blank”>ISO 639-1</a>).

en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

en: Changelog for version %s
sv_SE: Ändringslogg för version %s

en: Check if any markers exist that are assigned to layers that do not exist (anymore). This can happen if you deleted a layer but did not update the assignement of the related markers.
sv_SE: Kontrollera om några markörer finns som är tilldelade till lager som inte existerar (längre). Detta kan hända om du har tagit bort ett lager men inte uppdaterat tilldelningen av de relaterade markörerna.

en: Check this box and click "Save Changes" below to reset plugin options to their defaults.
sv_SE: Markera rutan och klicka på "Spara ändringar" nedan för att återställa tilläggsalternativens standardvärdena.

en: Checked WMS layers
sv_SE: Kontrollerade WMS lager

en: Checked overlays in control box
sv_SE: Kontrollerade överlägg i kontrollboxen

en: Chinese
sv_SE: KInesiska

en: Chinese (Simplified)
sv_SE: Kinesiska (förenklad)

en: Chinese (Traditional)
sv_SE: Kinesiska (traditionell)

en: Chinese (simplified)
sv_SE: Kinesiska (förenklad)

en: Chinese (traditional)
sv_SE: Kinesiska (traditionell)

en: Choose how marker names should be displayed in KML files
sv_SE: Välj hur markörnamnen ska visas i KML-filer

en: Clear QR code images cache
sv_SE: Rensa QR-kodbildernas cache

en: Clear QR code images cache at %1$s
sv_SE: Rensa QR-kodbild cachen på %1$s

en: Clearing the full QR code images cache is only recommended when a new QR code background is configured or if the URLs to the fullscreen maps have changed.
sv_SE: Rensning av hela QR-kod bild-cachen rekommenderas endast när en ny QR-kodbakgrund är konfigurerad eller om webbadresserna till helskärmskartorna har förändrats.

en: Click here for a tutorial on how to convert a non-GPX-track file into a GPX track file
sv_SE: Klicka här för en guide om hur du konverterar en icke-GPX-spårfil till en GPX spårfil

en: Click here for a tutorial on how to merge multiple GPX-track files into one GPX track file
sv_SE: Klicka här för en handledning om hur man slår ihop flera GPX-track-filer till en GPX-track-fil

en: Click here for more information
sv_SE: Klicka här for mer information

en: Click here for more information on animations in KML/Google Earth
sv_SE: Klicka här för mer information om animationer i KML/Google Earth

en: Click here for more information on how to display in Wikitude Augmented-Reality browser
sv_SE: Klicka här för mer information om om hur du visar i Wikitude Augmented Realityläsare

en: Click here for more information on how to integrate GeoJSON into external websites or apps
sv_SE: Klicka här för mer information om hur du integrerar GeoJSON med externa webbplatser eller appar

en: Click here for more information on how to submit your Geo Sitemap to Google
sv_SE: Klicka här för mer information om hur du skickar din Geo webbplatskarta till Google

en: Click here for more information on how to subscribe to new markers via GeoRSS
sv_SE: Klicka här för mer information om hur du prenumererar på nya markörer via GeoRSS

en: Click here for more information on how to use as KML in Google Earth or Google Maps
sv_SE: Klicka här för mer information om hur du använder  KML i Google Earth eller Google Maps

en: Click here for more information on how to use the MapsMarker API
sv_SE: Klicka här för mer information om hur du använder MapsMarker API

en: Click here for more infos on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID
sv_SE: Klicka här för mer information om Maps Marker medlemsprogram och hur du får ditt medlems ID

en: Click here to contact the site owner who can activate this plugin again.
sv_SE: Klicka här för att kontakta webbplatsägaren som kan aktivera detta plugin igen.

en: Click here to get more information about this pro feature on mapsmarker.com
sv_SE: Klicka här för att få mer information om den här profunktionen på mapsmarker.com

en: Click here to get the full changelog for leaflet.js v%1s currently integrated in the pro version
sv_SE: Klicka här för att få den fullständiga ändringsloggen för leaflet.js v%1s som är integrerad i pro-versionen

en: Clickable
sv_SE: Klickbar

en: Cluster colors
sv_SE: Klusterfärger

en: Cluster large (inner)
sv_SE: Kluster stor (innre)

en: Cluster large (outer)
sv_SE: Kluster stor (yttre)

en: Cluster large (text color)
sv_SE: Kluster stor (textfärg)

en: Cluster medium (inner)
sv_SE: Kluster medium (inre)

en: Cluster medium (outer)
sv_SE: Kluster medium (yttre)

en: Cluster medium (text color)
sv_SE: Kluster medium (textfärg)

en: Cluster small (inner)
sv_SE: Kluster liten (innre)

en: Cluster small (outer)
sv_SE: Kluster liten (yttre)

en: Cluster small (text color)
sv_SE: Kluster liten (textfärg)

en: Clustering can be enabled/disabled for each layer separately on the layer edit page. Below you will find the global settings which are valid for all layer maps with clustering enabled.
sv_SE: Markörgruppering kan aktiveras/avaktiveras för varje lager separat på lagerredigerings-sidan. Nedan hittar du de globala inställningar som gäller för alla lagerkartor med markörgruppering aktiverade.

en: Color
sv_SE: Färg

en: Columns to show
sv_SE: Kolumner att visa

en: Comma separated list of keywords that characterize the content provider. When users search for content in Wikitude the tags will be searched as well. A match in the tags is higher ranked than in the description.
sv_SE: Kommaseparerad lista med sökord som kännetecknar innehållsleverantören. När användarna söka efter innehåll i Wikitude kommer taggarna att sökas också. En matchning i taggarna är högre rankad än i beskrivningen.

en: Comma-separated list of WMS styles
sv_SE: Kommaseparerad lista över WMS-stilar

en: Community driven
sv_SE: Community-driven

en: Compatibility settings
sv_SE: Kompatibilitetsinställningar

en: Content to add to XML sitemap
sv_SE: Innehåll att lägga till i WML-sitemap

en: Contributor (Capability edit_posts)
sv_SE: Skribent (Får redigera_inlägg)

en: Control box status
sv_SE: Kontrollbox-status

en: Control options
sv_SE: Kontrollalternativ

en: Controlbox for basemaps/overlays
sv_SE: Kontrollbox för huvudkartor/överlager

en: Controlbox for multi-layer-map filter
sv_SE: Kontrollbox för fler-lager-karts filter

en: Controlbox status
sv_SE: Kontrollboxstatus

en: Controlbox status for all layers has been successfully updated
sv_SE: Kontrollrute-status för alla lager har framgångsrikt uppdaterats

en: Controlbox status for the selected markers has been successfully updated
sv_SE: Kontrollrute-status för valda markörer har framgångsrikt uppdaterats

en: Controls the presence of a close button in popups.
sv_SE: Styr förekomsten av en stängknapp i popuper.

en: Coordinate Reference System
sv_SE: Referenskoordinatsystem

en: Coordinates
sv_SE: Koordinater

en: Country code
sv_SE: Landskod

en: Create QR code image for standalone map in fullscreen mode
sv_SE: Skapa QR-kodbild för fristående karta i helskärmsläge

en: Created By
sv_SE: Skapad av

en: Created On
sv_SE: Skapad den

en: Created by
sv_SE: Skapad av

en: Created on
sv_SE: Skapat den

en: Credits & special thanks
sv_SE: Lista över medverkande och särskilt tack

en: Croatian
sv_SE: Kroatiska

en: Current memory usage: %1$s MB
sv_SE: Aktuell minnesanvändning: %1$s MB

en: Current memory usage: %1$s MB (memory limit: %2$s)
sv_SE: Aktuell minnesanvändning: %1$s MB (minnesbegränsning: %2$s)

en: Custom Basemap
sv_SE: Anpassad baskarta

en: Custom Basemap 2
sv_SE: Anpassad baskarta 2

en: Custom Basemap 3
sv_SE: Anpassad baskarta 3

en: Custom base domain
sv_SE: Anpassad basdomän

en: Custom basemap
sv_SE: Anpassad baskarta

en: Custom basemap %1$s
sv_SE: Anpassad baskarta %1$s

en: Custom basemap 2
sv_SE: Anpassad baskarta 2

en: Custom basemap 3
sv_SE: Anpassad baskarta 3

en: Custom hover text for search field
sv_SE: Anpassad text vid hovring i sökfältet

en: Custom icons URL
sv_SE: Egna ikoner URL

en: Custom icons directory
sv_SE: Sökväg till Anpassade ikoner

en: Custom marker shadow URL
sv_SE: Anpassad markörsskugga URL

en: Custom overlay
sv_SE: Anpassad överlägg

en: Custom overlay 2
sv_SE: Anpassad överlägg 2

en: Custom overlay 2 settings
sv_SE: Anpassad överlägg2 inställningar

en: Custom overlay 3
sv_SE: Anpassad överlägg 3

en: Custom overlay 3 settings
sv_SE: Anpassad överlägg 3 inställningar

en: Custom overlay 4
sv_SE: Anpassad överlägg 4

en: Custom overlay 4 settings
sv_SE: Anpassad överlägg 4 inställningar

en: Custom overlay settings
sv_SE: Anpassad överlägg inställningar

en: Custom text for search field
sv_SE: Anpassad text för sökfältet

en: Cycling
sv_SE: Cykling

en: Czech
sv_SE: Tjekiska

en: Daily
sv_SE: Dagligen

en: Danish
sv_SE: Danska

en: Database downgrade is finished.
sv_SE: Nedgraderingen av databasen är slutförd.

en: Database upgrade is finished.
sv_SE: Databasuppgradering slutfördes.

en: Date format
sv_SE: Datumformat

en: Day
sv_SE: Dag

en: Default Field
sv_SE: Förvalt Fält

en: Default action for clicking on icons or marker names
sv_SE: Standardhändelse vid klick på ikon- eller markör-namn

en: Default basemap
sv_SE: Standard grundkarta

en: Default basemap for new markers/layers
sv_SE: Förvald baskarta för nya markörer/lager

en: Default culture
sv_SE: Förvald kultur

en: Default icon
sv_SE: Standardikon

en: Default language
sv_SE: Standardspråk

en: Default layer ID
sv_SE: Standardlager ID

en: Default number of markers for paging
sv_SE: Förvald antal markörer för sökningar

en: Default number of markers for paging:
sv_SE: Förvald antal markörer för paginering

en: Default output format (can be overwritten by parameter format on each API request)
sv_SE: Ordinarie utdataformat (kan skrivas över av parametrar på varje API förfrågning)

en: Default values for marker icons
sv_SE: Standardvärden för markörikoner

en: Default values for marker popups
sv_SE: Standardvärden för markörpopups

en: Default values for markers added directly
sv_SE: Förvalda värden för markörer läggs till direkt

en: Default values for new layer maps
sv_SE: Standardvärden för nya lagerkartor

en: Default values for new marker maps
sv_SE: Standardvärden för nya markörkartor

en: Defaults values for markers added directly:
sv_SE: Standardvärden för markörer adderas direkt:

en: Deferred loading
sv_SE: Fördröjd laddning

en: Delay in milliseconds after last character input in the search field on marker and layer edit pages before a request to the geocoding provider is sent.
sv_SE: Fördröjning i millisekunder efter sista teckeninmatning i sökfältet på markör och lager redigeringssidor innan en begäran till geocoding leverantören skickas.

en: Delete all %1$s markers from all %2$s layers
sv_SE: Radera alla %1$s markörer från alla %2$s lager

en: Delete all markers from a layer
sv_SE: Radera alla markörerna från ett lager

en: Depending on the numbers of layers to add, an easier alternative for copying layers and markers from another site could be to use tools like phpmyadmin to export the following database tables on the old site and import them on the new site: %1$s and %2$s
sv_SE: Beroende på antalet lager som ska läggas till, kan ett enklare alternativ för att kopiera lager och markörer från en annan webbplats vara att använda verktyg som phpmyadmin för att exportera följande databastabeller på den gamla webbplatsen och importera dem till den nya webbplatsen: %1$s and %2$s

en: Dequeue Google Maps API scripts by third parties
sv_SE: Ta bort Google Maps API-skript från tredje part från kön

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Description of the content provider that provides additional information about the content displayed.
sv_SE: Beskrivning av innehållsinnehavaren som ger information om innehållet som visas.

en: Direction
sv_SE: Riktning

en: Direction where to open the tooltip. %1$s will dynamicaly switch between right and left according to the tooltip position on the map.
sv_SE: Riktning var verktygstipset ska öppnas. %1$s kommer att dynamiskt växla mellan höger och vänster enligt verktygsplaceringen på kartan.

en: Directions
sv_SE: Vägbeskrivning

en: Disabling async GeoJSON loading will increase page loadtime and is only needed if multiple instances of a layer map should be displayed on one page.
sv_SE: Avaktiveras asynkron GeoJSON-laddning så ökar sidladdningstiden och behövs bara om flera instanser av en lagerkarta ska visar på en och samma sida.

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popuptexts and is only recommended if special HTML tags are needed.
sv_SE: Genom att avaktivera detta val kan du visa ofiltrerad popuptext och är bara rekommenderad om speciella HTML-taggar behövs.

en: Display a list of markers below the map
sv_SE: Visa en lista över markörer under kartan

en: Display a list of markers under layer maps
sv_SE: Visa en lista på markörer under lagerkartorna

en: Display legend?
sv_SE: Visa teckenförklaring?

en: Display markers from selected layers only
sv_SE: Visa endast markörer från utvalda lager

en: Display panel
sv_SE: Visa panel

en: Display the marker name as small texts on top of marker icons:
sv_SE: Visa markörnamnet som liten text ovanpå markörikoner:

en: Distance
sv_SE: Avstånd

en: Distance precision
sv_SE: Avståndsprecision

en: Distance unit in list
sv_SE: Avståndsenhet i lista

en: Distance units
sv_SE: Distansenheter

en: Do you have questions or issues? Please use the following support channels appropriately.
sv_SE: Har du frågor eller problem? Använd följande supportkanaler på lämpligt sätt.

en: Do you really want to change active WMS layers for all layers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra aktiva WMS lager för alla lager? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change active WMS layers for the selected markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra aktiva WMS lager för valda markörer? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the GPX panel status (for layers with set GPX URL only) for all layers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra GPX panelstatus (endast för lager med uppsättningen GPX URL) för alla lager? (kan inte ångras)

en: Do you really want to change the GPX panel status (for markers with set GPX URL only) for the selected markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen vill ändra GPX panelstatus (för markörer med uppsättningen GPX endast URL) för de valda markörer? (Kan inte ångras)

en: Do you really want to change the ID?
sv_SE: Vill du verkligen ändra ID:t?

en: Do you really want to change the URL to GPX track for all layers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra URL till GPX-spår för alla lager? (Kan inte ångras)

en: Do you really want to change the URL to GPX track for the selected markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra URL till GPX-spår för de valda markörerna? (Kan inte ångras)

en: Do you really want to change the basemap for all layers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra baskarta för alla lager? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the basemap for the selected markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra baskarta för valda markörer? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the clustering-status for all layers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra markörgrupperingsstatus för alla lager? (kan inte ångras)

en: Do you really want to change the controlbox status for all layers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra kontrollboxens status för alla lager? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the controlbox status for the selected markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra kontrollboxens status för valda markörer? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the icon for the selected markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra ikonen för valda markörer? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the list marker-status for all layers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen vill ändra listan markör-status för alla lager? (kan inte ångras)

en: Do you really want to change the map size for all layers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra kartstorleken för alla lager? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the map size for the selected markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra kartstorleken för valda markörer? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the overlay status for all layers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra överlappande status för alla lager? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the overlay status for the selected markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra överlappande status för de valda markörerna? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the panel status for all layers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra kontrollpanelens status för alla lager? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the panel status for the selected markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra kontrollpanelens status för valda markörer? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the popup status for the selected markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra popupstatusen för valda markörer? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the popup text for the selected markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra popuptexten för valda markörer? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to change the zoom level for all layers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra zoomnivå på alla lager? (kan inte ångras)

en: Do you really want to change the zoom level for the selected markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ändra zoomnivån för valda markörer? (kan inte göras ogjort)

en: Do you really want to clear the QR code images cache? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen rensa QR-kod bild-cachen? (kan inte ångras)

en: Do you really want to delete all markers from all layers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ta bort alla markörer från alla lager? (kan inte ångras)

en: Do you really want to delete all markers from the selected layer? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ta bort alla markörer från det markerade lagret? (kan inte ångras)

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s) and all assigned markers? (if a marker is assigned to multiple layers only the reference to the layer will be removed)
sv_SE: Vill du verkligen radera lager %1$s (ID %2$s) och tilldelade markörer? (om en markör är tilldelad till multipla lager kommer endast referensen till lagret att tas bort)

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s)?
sv_SE: Vill du verkligen radera lager %1$s (ID %2$s)?

en: Do you really want to delete marker %1$s (ID %2$s)?
sv_SE: Vill du verkligen radera markören %1$s (ID %2$s)?

en: Do you really want to delete the selected layer(s) and assigned markers? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen radera markerad(e) lager och tilldelade markörer? (Detta kan inte ångras)

en: Do you really want to delete the selected layer(s)? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen radera vald(a) lager) (kan inte ångras)

en: Do you really want to delete the selected marker(s)? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen radera vald markör(er)? (kan inte ångras)

en: Do you really want to delete this marker?
sv_SE: Vill du verkligen radera den här markören?

en: Do you really want to delete this marker? (cannot be undone)
sv_SE: Vill du verkligen ta bort denna markör? (Kan inte ångras)

en: Do you really want to move the selected markers?
sv_SE: Vill du verkligen vill flytta de markerade markörerna?

en: Do you really want to update your settings?
sv_SE: Vill du verkligen uppdatera dina inställningar?

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Does the WMS server support KML output?
sv_SE: Stöder denna WMS-server KML-utdata?

en: Domain to activate
sv_SE: Domän att aktivera

en: Download import template files
sv_SE: Hämta importmallfiler

en: Download your free 30-days trial at www.mapsmarker.com
sv_SE: Hämta din gratis 30-dagars testversion på www.mapsmarker.com

en: Due to security restrictions icon upload to a custom icon directory is not allowed!
sv_SE: Av säkerhetsskäl är ikon-uppladdning till en egen ikon-katalog inte tillåten!

en: Duration
sv_SE: Varaktighet

en: Dutch
sv_SE: Nederländska

en: Dutch (Netherlands)
sv_SE: Nederländska (Nederländerna)

en: Dynamic list of markers supporting paging, searching and sorting
sv_SE: Dynamisk lista av markörer som stöder personsökning, sökning och sortering

en: E-Mail
sv_SE: E-post

en: E-mail
sv_SE: E-post

en: EPSG:3857 (Spherical Mercator), used by most of commercial map providers (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, etc.)
sv_SE: EPSG:3857 (Spherical Mercator), som används av de flesta kommersiella kartleverantörer (Cloudmade, Google, Yahoo, Bing, etc.)

en: EPSG:4326 (Mercator), used by some map providers.
sv_SE: EPSG:4326 (Mercator), används av några kartleverantörer.

en: EPSG:4326 (Plate Carree), very popular among GIS enthusiasts
sv_SE: EPSG:4326 (Plate Carree), mycket populär bland GIS entusiaster

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit layer
sv_SE: Redigera lager

en: Edit layer
sv_SE: Redigera lager

en: Edit marker
sv_SE: Ändra markör

en: Editor (Capability moderate_comments)
sv_SE: Redaktör (Får moderera_kommentarer)

en: Editor used to edit maps
sv_SE: Editor att använda för ändring av kartor

en: Elevation
sv_SE: Höjd

en: Elevation gain
sv_SE: Höjdvinst

en: Elevation loss
sv_SE: Höjdförlust

en: Elevation net
sv_SE: Höjdnetto

en: Empty basemap
sv_SE: Tom baskarta

en: Enable continuousWorld?
sv_SE: Aktivera kontinuerligVärld?

en: Enable nowrap?
sv_SE: Aktivera ickesvep (nowrap)?

en: Enables mobile hacks for supporting instant taps (fixing 200ms click delay on iOS/Android) and touch holds (fired as contextmenu events).
sv_SE: Aktiverar mobila hack för att stödja omedelbara tryck (löser fördröjningar på 200ms vid klick på iOS / Android) och när du håller inne (triggas som som en innehållsmeny-händelse).

en: Enabling caching method %1$s to optimize memory usage
sv_SE: Aktiverar cachningsmetod %1$s för att optimera minnesanvändningen

en: End
sv_SE: Slut

en: End icon
sv_SE: Slutikon

en: End of run
sv_SE: Slut på körning

en: End time
sv_SE: Sluttid

en: English
sv_SE: Engelska

en: English (Australian)
sv_SE: Engelska (Australien)

en: English (Great Britain)
sv_SE: Engelska (Storbritannien)

en: English (United Kingdom)
sv_SE: Engelska (Storbritannien)

en: English (United States)
sv_SE: Engelska (USA)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com-backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
sv_SE: Ange ditt medlems ID för att ersätta standard MapsMarker.com-bakåtlänk på alla kartor med din personliga medlemslänk - så att du kan få provision på upp till 50% från försäljningen av pro-versionen.

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error - active_editor value cannot be set to %1$s!
sv_SE: Fel - active_editor värde kan inte ställas in på %1$s!

en: Error - invalid GeoJSON object:
sv_SE: Fel - ogiltigt GeoJSON objekt:

en: Error: %1s download url could not be found - please check your input parameters!
sv_SE: Fel: %1s nedladdnings-url kunde inte hittas - kontrollera dina inmatningsinställningar!

en: Error: An unknown type of local key validation was requested.
sv_SE: Varning: En okänd typ av lokal nyckelförfrågan.

en: Error: PHP 5.3 or higher is needed for this feature to work properly (you are using PHP %1$s) - please contact your hoster to upgrade your PHP installation!
sv_SE: Fel: PHP 5.3 eller högre behövs för att funktionen ska fungera korrekt (du använder PHP %1$s) - kontakta webbhotell för att uppgradera din PHP-installation!

en: Error: Please create the following file (and directories if they do not exist already):<br />\r\n<br />\r\n
sv_SE: Varning: Vänligen skapa följande fil och dess mappar om de inte redan finns:<br />\r\n<br />\r\n

en: Error: Please make the following path writable:<br />
sv_SE: Varning: Vänligen gör följande sökväg skrivbar:<br />

en: Error: The local key is invalid for this license.
sv_SE: Varning: Den lokala nyckeln är inte godkänd för denna licensen.

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
sv_SE: Varning: Den lokala licensnyckeln har blivit omändrad eller är inte korrekt.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
sv_SE: Fel: Den lokala licensnyckeln är inte godkänd för denna plats.

en: Error: The maximum local license key grace period has expired.
sv_SE: Varning: Max antal lokala licensnycklar har använts under testperioden.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
sv_SE: Fel: Denna licens har upphört. Denna händer oftast när någon försöker registrera en andra licens för samma domän. <a href="%1s" target="_blank">Vänligen klicka här för att få en fullständig licens för denna domän.</a>

en: Error: This license is pending review.
sv_SE: Varning: Denna licens är inte godkänd ännu.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to your previous valid version</a>.
sv_SE: Fel: Den här versionen av insticksprogrammet släpptes efter att din nedladdningbehörighet gått ut. Vänligen <a href="%1$s" target="_blank">förnya din nedladdnings och support behörighet</a> or <a href="%2$s" target="_blank">nedgradera till tidigare gällande version </a>.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please contact your administrator (%1s) to renew your access to plugin updates and support or to downgrade to your previous valid version.
sv_SE: Fel: Den här versionen av insticksprogrammet släpptes efter att din nedladdningbehörighet gått ut. Kontakta din administratör (%1s) för att förnya din tillgång till insticksprograms uppdateringar och support eller nedgradera till din tidigare giltiga versionen.

en: Error: This version of the software was released after your download access expired. Please renew your download and support access or downgrade to a previous version.
sv_SE: Fel: Den här versionen av programmet släpptes efter din nedladdningsåtkomst gått ut. Vänligen förnya din nedladdning och support behörighet eller nedgradera till en tidigare version.

en: Error: a PHP extension stopped the import file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help
sv_SE: Fel: en PHP förlängning stoppade importen. PHP ger inte ett sätt att ta reda på vilken extension som orsakade filuppladdningsstoppet, granska listan över laddade extensions med phpinfo () kan hjälpa

en: Error: a layer with the ID %1$s already exists!
sv_SE: Fel: ett lager med ID %1$s finns redan!

en: Error: a layer with the ID %1$s does not exist - skipping row %2$s
sv_SE: Fel: ett lager med ID %1$s finns inte - hoppar över rad %2$s

en: Error: a layer with the ID %1$s does not exist!
sv_SE: Fel: ett lager med ID %1$s finns inte!

en: Error: a marker with the ID %1$s already exists!
sv_SE: Fel: en markör med ID %1$s finns redan!

en: Error: a marker with the ID %1$s does not exist - skipping row %2$s
sv_SE: Fel: en markör med ID %1$s finns inte - hoppar över rad %2$s

en: Error: a marker with the ID %1$s does not exist!
sv_SE: Fel: en markör med ID %1$s finns inte!

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
sv_SE: Fel: En ny, lokal licensnyckel kunde inte hämtas. Var god se %s för mer information

en: Error: a temporary folder is missing on your server
sv_SE: Fel: en tillfällig mapp saknas på din server

en: Error: coordinates cannot be empty!
sv_SE: Fel: koordinaterna kan inte vara tomma!

en: Error: failed to write to disk
sv_SE: Fel: misslyckades att skriva till disk

en: Error: file type not allowed - allowed file types: %1$s
sv_SE: Fel: filtypen är inte tillåten - tillåtna filtyper: %1$s

en: Error: geocoding for address "%1$s" in row %2$s failed (%3$s) - skipping row
sv_SE: Fel: geokodning för adress "%1$s" på rad %2$s misslyckades (%3$s) - hoppar över raden

en: Error: invalid query
sv_SE: Fel: ogiltig förfrågan

en: Error: layer could not be added
sv_SE: Fel: lagret kunde inte läggas till

en: Error: layer could not be updated
sv_SE: Fel: lagret kunde inte uppdateras

en: Error: layer does not exist
sv_SE: Fel: lagret finns inte

en: Error: layer from row %1$s could not be created.
sv_SE: Fel: lager från rad %1$s kunde inte skapas.

en: Error: marker could not be added
sv_SE: Fel: markören kunde inte läggas till

en: Error: marker could not be updated
sv_SE: Fel: markören kunde inte uppdateras

en: Error: marker from row %1$s could not be created.
sv_SE: Fel: markör från rad %1$s kunde inte skapas

en: Error: markers cannot be assigned to multi-layer-maps directly! Please either untick the multi-layer-map-checkbox on the according (multi-)layer map first or assign the marker to a sub-layer of the multi-layer-map in question.
sv_SE: Fel: markörer kan inte tilldelas till multilager-kartor direkt! Antingen avmarkerar du först multilager-kart-kryssrutan på (multi-)lager kartan eller så tilldelar du markören till en sub-lager av multilager-kartan i fråga.

en: Error: no file was uploaded
sv_SE: Fel: ingen fil laddades upp

en: Error: nonce verification failed
sv_SE: Fel: nonce verifieringen misslyckades

en: Error: parameter %1$s is required
sv_SE: Fel: parameter %1$s krävs

en: Error: please <a href="%1$s">enter your %2$s-API key</a> or <a href="%3$s">select an alternative geocoding provider</a>!
sv_SE: Varning:<a href=”%1$s”>ange din %2$s-API-nyckel</a> eller <a href=”%3$s”>välj en alternativ geokodningsleverantör</a> !

en: Error: settings were not updated as your input could not be serialized.
sv_SE: Fel: inställningar uppdaterades inte eftersom din inmatning inte kunde seriesättas.

en: Error: the import file could not be uploaded - please check your php error logs for more details
sv_SE: Fel: importfilen kunde inte laddas upp - kolla dina felloggar i PHP för mer information

en: Error: the import file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
sv_SE: Fel: importfilen överskrider direktivet upload_max_filesize i php.ini

en: Error: the import file was only partially uploaded.
sv_SE: Fel: importfilen är endast delvis uppladdad.

en: Error: the layer width the ID %1$s from row %1$s could not be updated.
sv_SE: Fel: lagret med ID %1$s från rad %1$s kunde inte uppdateras.

en: Error: the local key storage on clear could not determined.
sv_SE: Fel: den lokala nyckelförvaring vid rensning kunde inte fastställas.

en: Error: the local license key could not saved.
sv_SE: Varning: den lokala licensnyckeln kunde inte sparas.

en: Error: the marker width the ID %1$s from row %1$s could not be updated.
sv_SE: Fel: markören med ID %1$s från rad %1$s kunde inte uppdateras.

en: Error: you do not have permission to %s API keys for this user
sv_SE: Fel: du har inte tillåtelse att %s API-nycklar för den här användaren

en: Error: you entered an invalid license key! The license key must start with %s
sv_SE: Fel: Du har angett en ogiltig licensnyckel! Licensnyckeln måste börja på %s

en: Error: you have to set a public and private API key first!
sv_SE: Fel: du måste sätta en publik och en privat API-nyckel först!

en: Error: your user does not have the permission to delete layers from other users!
sv_SE: Fel: din användare har inte behörighet att ta bort lager från andra användare!

en: Error: your user does not have the permission to delete markers from other users!
sv_SE: Fel: din användare har inte behörighet att radera markörer från andra användare!

en: Error: your user does not have the permission to edit layers from other users!
sv_SE: Fel: din användare har inte behörighet att redigera lager från andra användare!

en: Error: your user does not have the permission to edit markers from other users!
sv_SE: Fel: din användare har inte behörighet att redigera markörer från andra användare!

en: Error: your user does not have the permission to view layers from other users!
sv_SE: Fel: användaren har inte behörighet att visa lager från andra användare!

en: Error: your user does not have the permission to view markers from other users!
sv_SE: Fel: din användare har inte behörighet att visa markörer från andra användare!

en: Errors found! Affected rows from import file would be skipped!
sv_SE: Fel hittas! Påverkade rader från importfilen kan eventuellt hoppas över!

en: Estonian
sv_SE: Estniska

en: Example link to fullscreen marker map ID 1: %1$s
sv_SE: Exempellänk till fullskärmsmarkörkarta ID 1: %1$s

en: Exclude layers
sv_SE: Uteslut lager

en: Exclude markers
sv_SE: Uteslut markörer

en: Exclude markers from specific layer IDs
sv_SE: Uteslut markörer från specifika lager IDn

en: Exclude specific layers
sv_SE: Uteslut specifika lager

en: Exclude specific markers
sv_SE: Uteslut specifika markörer

en: Exit fullscreen
sv_SE: Lämna fullskärmsläge

en: Export all markers as ARML for Wikitude
sv_SE: Exportera alla markörer som ARML för Wikitude

en: Export all markers as GeoJSON
sv_SE: Exportera alla markörer som GeoJSON

en: Export all markers as KML
sv_SE: Exportera alla markörer som KML

en: Export as ARML for Wikitude Augmented-Reality browser
sv_SE: Export som ARML för Wikitude Augmented-Reality webbläsare

en: Export as GeoJSON
sv_SE: Exportera som GeoJSON

en: Export as GeoRSS
sv_SE: Exportera som GeoRSS

en: Export as KML for Google Earth/Google Maps
sv_SE: Exportera som KML för Google Earth/Google Maps

en: Export layers
sv_SE: Exportera lager

en: Export markers
sv_SE: Exportera markörer

en: Fallback geocoding provider
sv_SE: Fallback geokodningsleverantör

en: Fallback geocoding provider was activated as Mapzen Search requires an API key since 04/2017.<br/>We recommend <a href="%1$s" target="_blank">registering a free Mapzen Search API key</a> which allows up to %2$s requests/%3$s and a maximum of %4$s requests/%5$s.
sv_SE: Fallback till geokodnings-leverantör aktiverades eftersom Mapzen Search kräver en API-nyckel sedan april 2017<br/>Vi rekommenderar <a href="%1$s" target="_blank">registrera en gratis Mapzen Search API-nyckel</a> som tillåter upp till %2$s förfrågningar/%3$s och ett maximum av %4$s förfrågningar/%5$s.

en: Fastest
sv_SE: Snabbaste

en: Feature available in pro version only
sv_SE: Funktionen är endast tillgänglig i pro-versionen

en: Feature graphic
sv_SE: Framhävd grafik

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %s
sv_SE: Feed kunde inte hämtas, försök igen senare eller läs de senaste blogginläggen på%s

en: Filipino
sv_SE: Filipinska

en: Filter controlbox position
sv_SE: Filterkontrollboxens position

en: Filter controlbox:
sv_SE: Filterkontrollboxen:

en: Filter maps on frontend
sv_SE: Filtrera kartor på frontend

en: Filter results by tags and values
sv_SE: Filtrera resultaten baserat på taggar och värden

en: Filter settings for multi-layer-maps
sv_SE: Filterinställningar för fler-lager-kartor

en: Filter to use
sv_SE: Filter som används

en: Filters and actions
sv_SE: Filter och åtgärder

en: Finnish
sv_SE: Finska

en: First name
sv_SE: Förnamn

en: Flavor to use
sv_SE: Variant att använda

en: Follow <a href="%1$s" target="_blank">@MapsMarker</a> on Twitter for constant updates or use our <a href="%2$s" target="_blank">contact form</a> to submit your feature request or idea.
sv_SE: Följ <a href="%1$s" target="_blank">@MapsMarker</a> på Twitter för aktuella uppdateringar eller använd vårt <a href="%2$s" target="_blank">kontaktformulär</a> för att skicka din förfrågan om funktion eller idé.

en: Follow @MapsMarker on Twitter
sv_SE: Följ @MapMarkers på Twitter

en: Follow MapsMarker on Facebook
sv_SE: Följ MapsMarker på Facebook

en: Follow MapsMarker on Google+
sv_SE: Följ MapsMarker på Google+

en: Foot
sv_SE: Till fots

en: Footer is recommended for better performance. If you are using WordPress lesser than v3.3, Javascript files automatically get inserted into the header of your site and the javascript needed for each maps inline within the content.
sv_SE: Sidfot rekommenderas för bättre prestanda. Om du använder Wordpress lägre än v3.3, kommer Javascript-filer automatiskt att bli insatta i huvudet på din webbplats och det javascript som behövs för varje karta i innehållet.

en: Footer is recommended for better performance. Only set to header if there is a theme or plugin conflict resulting in maps not being displayed.
sv_SE: Sidfot rekommenderas för bättre prestanda. Endast satt till header om det finns en tema- eller plugin-konflikt som resulterar i att kartor inte visas.

en: For Web API settings please <a href="%1$s">click here</a>.
sv_SE: För inställningar gällande Web API  <a href="%1$s">klicka här</a>.

en: For a community-curated list of custom basemaps, please visit %1$s
sv_SE: För en community-anpassad lista över anpassade baskartor, besök %1$s

en: For a community-curated list of custom overlays, please visit %1$s
sv_SE: För en samhällsanpassad lista över anpassade överlägg , besök %1$s

en: For a comparision of supported geocoding providers please visit %1$s
sv_SE: För en jämförelse av tillgängliga geokodningsleverantörer, besök %1$s

en: For a detailed documentation <a href="%1$s" target="_blank">please click here</a>
sv_SE: För en mer utförlig dokumentation, vänligen <a href="%1$s" target="_blank">klicka här</a>

en: For a list of current license instances, please login to the customer area at %1$s
sv_SE: För att se en lista över nuvarande licensinstanser, logga in på kundarean på %1$s

en: For a tutorial including screenshots on how to register a Google API key <a href="%1$s" target="_blank">please click here</a>.
sv_SE: För en handledning inklusive skärmdumpar på hur du registrerar en Google API nyckel <a href=”%1$s” target=”_blank”>klicka här</a>.

en: For a tutorial including screenshots on how to register a Google Maps API key <a href="%1$s" target="_blank">please click here</a>.
sv_SE: För en handledning inklusive skärmdumpar på hur du registrerar en Google API nyckel <a href=”%1$s” target=”_blank”>klicka här</a>.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please <a href="%1$s" target="_blank">click here</a>
sv_SE: För en genomgång om hur du skaffar en gratis MapQuest Geocoding API-nyckel, <a href="%1$s" target="_blank">klicka här</a>

en: For a tutorial on how to register a free Google API server key for "Google Places API Web Service" and "Google Maps Geocoding API", please <a href="%1$s" target="_blank">click here</a>
sv_SE: För en genomgång om hur man registrerar ett gratis Google API server nyckel för ”Google Places API Web Service” och ”Google Maps Geocoding API”, <a href=”%1$s” target=”_blank”>klicka här</a>

en: For a tutorial on how to signup for a free plan with %1$s monthly transactions included, <a href="%2$s" target="_blank">please click here</a>
sv_SE: För en handledning om hur du registrerar dig för en gratis plan med %1$s månatliga transaktioner, <a href=”%2$s” target=”_blank”> klicka här</a>

en: For demo maps please visit %1s which also allows you to test the admin area of the pro version.
sv_SE: För demokartor, besök %1s som också tillåter dig att testa adminområdet av pro-versionen.

en: For details and tutorials about imports and exports, please visit %1s
sv_SE: För information och handledning om import och export, besök %1s

en: For example
sv_SE: Till exempel

en: For full documentation and usage examples please visit %1$s
sv_SE: För en fullständig dokumentation och användbara exempel, vänligen besök %1$s

en: For more details please visit the MapsMarker API docs.
sv_SE: För mer information besök MapsMarker API docs.

en: For more details, showcases and reviews please also visit <a style="text-decoration:none;" href="http://www.mapsmarker.com">www.mapsmarker.com</a>
sv_SE: För mer information, exempel och recensioner du besöka <a style="text-decoration:none;" href="http://www.mapsmarker.com"> www.mapsmarker.com </a>

en: For more information on all available APIs in Maps Marker Pro <a href="%1$s">please click here</a>.
sv_SE: För mer information om alla tillgängliga API: er i Maps Marker Pro <a href="%1$s">klicka här </a>.

en: For more information on how to use the MapsMarker API, <a href="%1s" target="_blank">please visit the API docs on mapsmarker.com</a>
sv_SE: För mer information om hur du använder MapsMarker API, <a href="%1s" target="_blank"> besök API-dokumentationen på mapsmarker.com </a>

en: For more information please visit the Shortcode API docs at %1$s
sv_SE: För mer information besök dokumentation om kortkods-API på %1$s

en: For over a decade, <a href="%1$s" target="_blank">Stamen</a> has been exploring cartography with <a href="%2$s" target="_blank">their clients</a> and in <a href="%3$s" target="_blank">research</a>.
sv_SE: Under över ett decennium, har <a href=”%1$s” target=”_blank”>Stamen</a> utforskat kartografi med <a href=”%2$s” target=”_blank”>sina kunder</a> och i <a href=”%3$s” target=”_blank”>forskning</a>.

en: For special usescases like adding overlays only you can use an empty basemap as background.
sv_SE: För särskilda användarfall såsom att lägga overlägg som bara du kan använda en tom baskarta som bakgrund.

en: For the <a href="%1$s">import feature</a> and the <a href="%2$s">Maps Marker APIs</a>, "<a href="%3$s" target="_blank">Google Maps Geocoding API</a>" (allowing up to %4$s free requests/day and a maximum of %5$s requests/%6$s) can be used. Once billing at Google has been enabled, you can exceed %7$s requests/day and you will be billed by Google at %8$s USD/%9$s additional requests, up to %10$s daily. If you need an even higher quota, you need to purchase a <a href="%11$s" target="_blank">Google Maps APIs Premium Plan license</a>.
sv_SE: För <a href="%1$s"> importfunktionen kan </a> och <a href="%2$s"> Maps Marker API </a>, "<a href ="% 3 $ s "target =" _ blank "> Google Maps Geocoding API </a>" (tillåter upp till %4$s fria förfrågningar/dag och högst %5$s förfrågningar/%6$s) användas. När fakturering på Google har aktiverats, kan du överskrida %7$s förfrågningar/dag och du kommer att faktureras av Google på %8$s USD/%9$s för ytterligare förfrågningar, upp till %10$ dagliga. Om du behöver en ännu högre kvot, måste du köpa en <a href="%11$s" target="_blank"> Google Maps API Premium Plan licens </a>.

en: For you information: maps created with the free version and custom settings will NOT be deleted when uninstalling the free plugin!
sv_SE: För din information: kartor som skapats med den fria versionen och anpassade inställningar kommer inte att tas bort när du avinstallerar gratistillägget!

en: Force a specific size of the QR Code cell (Measured in pixels). Once this parameter is used then the "QR size" parameter is ignored. If the resulting QR Code size is bigger than the image, then the image is extended.
sv_SE: Tvinga en speciell storlek för QR kod celler (i pixlar). När denna parameter används, ignoreras parametern för "QR storlek". Om det resulterar att QR kodens storlek är större än bilden, blir bilden förstorad.

en: Force to first search around a specific latitude longitude. The option value must be provided as a string: latitude,longitude like 12.232,23.1. The default is to search around the location of the user determined via his IP address (geoip).
sv_SE: Tvinga sökningen runt en angiven latitud och longitud. Värdet för alternativet måste anges som en sträng: latitud, longitud som 12.232,23.1. Standard är att söka runt platsen för användaren som bestäms via hens IP-adress (geoip).

en: Found in a <a href="%1$s">widget</a>
sv_SE: Hittades i en <a href="%1$s">widget</a>

en: France
sv_SE: Frankrike

en: Free trial license is valid until:
sv_SE: Testversionen är giltig till:

en: French
sv_SE: Franska

en: French (Canada)
sv_SE: Franska (Kanada)

en: French (France)
sv_SE: Franska (Frankrike)

en: Full elevation data
sv_SE: Full höjddata

en: Full heart rate data
sv_SE: Full pulsdata

en: Fullscreen
sv_SE: Fullskärm

en: Fullscreen button
sv_SE: Fullskärmsknapp

en: Fullscreen button position
sv_SE: Fullskärmsknappens placering

en: Fullscreen maps are automatically optimized for mobile devices - this means that the viewport of the map automatically adjusts to the width of the device used.<br/><br/>For iOS devices (iphone, ipad, ipod) it is also possible to add maps with a custom icon to the homescreen and open them as web apps with a custom launch image and without the address bar of the browser.
sv_SE: Fullskärmskartor optimeras automatiskt för mobila enheter - detta innebär att visningsområdet av kartan automatiskt justerar bredden till den enhet som används.<br><br>För iOS-enheter (iphone, ipad, ipod) är det också möjligt att lägga till kartor med en egen ikon i startskärmen och öppna dem som webbappar med en anpassad startbild och utan adressfältet i webbläsaren.

en: Furthermore can also remove the attribution link from the recent marker widget:
sv_SE: Vidare kan också tillskrivningslänken tas bort från den senaste markör widgeten:

en: Furthermore the viewport of the device used is considered, which results in optimized display of fullscreen maps especially on mobile devices:
sv_SE: Dessutom tas enhetens skärm i beaktande, vilket resulterar i en optimal visning av fullskärmskartor på mobila enheter:

en: GPX file could not be parsed - please check your browser console for more information!
sv_SE: GPX-filen kunde inte tolkas - kolla din webbläsares konsol för mer information!

en: GPX icon settings
sv_SE: Inställningar för GPX-ikoner

en: GPX metadata settings
sv_SE: Inställningar för GPX metadata

en: GPX parsing will automatically handle pauses in the track with a default tolerance interval of 15 seconds between points.
sv_SE: GPX-analysen hanterar automatiskt pauser i spåret med ett förvalt tolleransintervall på 15 sekunder mellan punkterna.

en: GPX track
sv_SE: GPX-spår

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: GPX-spår <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: GPX-spår <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
sv_SE: GPX-spår

en: GPX tracks settings
sv_SE: Inställningar för GPX-spår

en: Galician
sv_SE: Galleleiska

en: General directions settings
sv_SE: Allmäna riktningsinställningar

en: General settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Generate URL
sv_SE: Generera URL

en: Generate new REST API keys for selected user
sv_SE: Generera ny REST API-nyckel för valda användare

en: Geo Sitemap
sv_SE: Geo webbplatskarta

en: Geocoding
sv_SE: Geokodning

en: Geocoding error: %1s
sv_SE: Geokodningsfel: %1s

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth&#39;s surface.
sv_SE: Geokodning är processen att omvandla en beskrivning av en plats - som en adress, namn eller plats - till en plats på jordens yta.

en: Geocoding provided by
sv_SE: Geokodning tillhandahålls av

en: Geocoding provider
sv_SE: Geokodning leverantör

en: Geocoding result for address "%1$s" in row %2$s: "%3$s" (lat: %4$s, lon: %5$s)
sv_SE: Geokodresultat för adress "%1$s" på rad %2$s: "%3$s" (lat: %4$s, lon: %5$s)

en: Geolocate button position
sv_SE: Geolocate-knappens position

en: Geolocate settings
sv_SE: Geolocate-inställningar

en: Geolocation failed: your current location can only be retrieved if the map is accessed securely using https - see %1$s for more details!
sv_SE: Geolocation misslyckades: den aktuella platsen kan bara hämtas om kartan nås med https - se %1$s för mer information!

en: Georgian
sv_SE: Georgiska

en: German
sv_SE: Tyska

en: German (Germany)
sv_SE: Tyska (Tyskland)

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below:
sv_SE: Hämta en livstids licensnyckel på %1$s och aktivera licensnyckeln nedan:

en: Get directions
sv_SE: Hämta vägbeskrivning

en: Get your free API key at %1$s
sv_SE: Skaffa din API-nyckel kostnadsfritt på %1$s

en: Gets added to .leaflet-popup-content img {...} - use max-width to reduce the image width in popups automatically to the given value in pixel (only if it is wider). The height of the images gets reduced by the according ratio automatically.
sv_SE: Läggs till i .leaflet-popup-content img {...} - använd max-bredd för att automatiskt minska bildbredden i inforutor till det angivna värdet i pixlar (om det är större). Höjden på bilderna minskas proportionerligt.

en: Global basemap settings
sv_SE: Inställningar för global baskarta

en: Global maximum zoom level
sv_SE: Global max zoomnivå

en: Go back to "prepare import"
sv_SE: Gå tillbaks till "förbered import"

en: Go back to form
sv_SE: Gå tillbaka till formuläret

en: Go to plugin website
sv_SE: Gå till insticksprogrammets webbsida

en: Good news, this plugin is free for everyone! Since it is released under the GPL2, you can use it free of charge on your personal or commercial blog.<br/>Anyway if you enjoy using this plugin, please consider upgrading to the pro version.
sv_SE: Goda nyheter, detta plugin är gratis för alla! Eftersom det är släppt under GPL2, kan du använda den gratis på din personliga eller kommersiella blogg. <br/> Hur som helst om du gillar att använda denna plugin, kanske du kan överväga att uppgradera till Pro-versionen.

en: Google API server key
sv_SE: Google API-servernyckel

en: Google Geocoding settings
sv_SE: Inställningar för Google geokodning

en: Google Maps (Roadmap)
sv_SE: Google Maps (Vägkarta)

en: Google Maps (Satellite)
sv_SE: Google Maps (Satellit)

en: Google Maps (Terrain)
sv_SE: Google Maps (Terräng)

en: Google Maps (worldwide)
sv_SE: Google Maps (globalt)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
sv_SE: Endast för Google Maps API Premium Plan kunder

en: Google Maps JavaScript API key
sv_SE: Google Maps JavaScript API-nyckel

en: Google Maps base domain
sv_SE: Google Maps basdomän

en: Google Maps directions
sv_SE: Google Maps riktningar

en: Google Maps leaflet implementation
sv_SE: Google Maps leaflet integration

en: Google Maps styling
sv_SE: Google Maps utseende

en: Google QR settings
sv_SE: Google QR Inställningar

en: Google language localization
sv_SE: Googles språklokalisering

en: GoogleMutant plugin (higher performance, active development)
sv_SE: GoogleMutant plugin (högre prestanda, aktiv utveckling)

en: GoogleMutant plugin is recommended although not supported on Internet Explorer 10 or lower and several older browsers versions (maps will automatically switch to OpenStreetMap for those users).<br/>Current browser market share for affected browsers: about %1$s and declining steadily. If you do not want Google basemaps to automatically switch to OpenStreetMap for those outdated browsers, please activate the legacy plugin.
sv_SE: GoogleMutant plugin rekommenderas även om det inte stöds på Internet Explorer 10 eller lägre och flera äldre webbläsarversioner (kartor växlar automatiskt till OpenStreetMap för dessa användare).<br/>Nuvarande webb-läsares marknadsandel för drabbade webbläsare: om %1$s och minskar stadigt. Om du inte vill att Google baskartor automatiskt ska växla till OpenStreetMap för dessa föråldrade webbläsare, aktivera ett äldre plugin.

en: Gosmore instance to calculate the route
sv_SE: Gosmore-exempel för att beräkna rutten

en: Greek
sv_SE: Grekiska

en: HTML filter for popuptexts
sv_SE: HTML-filter för popuptext

en: HTML5 fullscreen maps
sv_SE: HTML5 fullskärmskartor

en: Heart rate
sv_SE: Pulsfrekvens

en: HeavyVehicle
sv_SE: Tungt fordon

en: Hebrew
sv_SE: Hebreiska

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Height of the icons in pixel
sv_SE: Ikonernas höjd i pixel

en: Height of the shadow icon in pixel
sv_SE: Skuggikonens höjd i pixlar

en: Height of the shadow in pixel
sv_SE: Skuggans höjd i pixel

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Help & Support
sv_SE: Hjälp & Support

en: Hide MapsMarker.com backlinks
sv_SE: Göm MapsMarker.com tillbakalänkningar

en: Hide blog posts and link section:
sv_SE: Göm blogginlägg och länksektion:

en: Hide minimap
sv_SE: Dölj miniatyrkarta

en: High Resolution Icon
sv_SE: Ikon med hög upplösning

en: Highlights of Maps Marker Pro
sv_SE: Huvudfunktioner i Maps Marker Pro

en: Hiking
sv_SE: Vandring

en: Home button
sv_SE: Hemknapp

en: Home button position
sv_SE: Hemknappens läge

en: Hour
sv_SE: Timme

en: Hourly
sv_SE: Var timme

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s
sv_SE: Hur ofta kartorna sannolikt kommer att ändras. Detta värde ger allmän information till sökmotorer och kanske inte korrelerar exakt hur ofta de genomsöker sidan. Ytterligare information finns på %1$s

en: How many layers should be exported?
sv_SE: Hur många lager ska exporteras?

en: How many markers should be exported?
sv_SE: Hur många markörer ska exporteras?

en: How many markers should be listed on one page at the page "list all markers"?
sv_SE: Hur många markörer ska listas på en och samma sida på sidan "lista alla markörer"?

en: How much to simplify the polyline on each zoom level. More means better performance and smoother look, and less means more accurate representation.
sv_SE: Hur mycket för att förenkla polyline på varje zoomnivå. Mer innebär bättre prestanda och jämnare utseende, och mindre betyder mer exakt representation.

en: How to support OpenStreetMap
sv_SE: Hur man kan stödja OpenStreetMap

en: Humanitarian OpenStreetMap Team
sv_SE: Humanitära OpenStreetMap teamet

en: Hungarian
sv_SE: Ungerska

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
sv_SE: Jag har läst <a href="%1$s" target="_blank"> Användarvillkoren </a> och <a href="%2$s" target="_blank"> Sekretesspolicyn </a> .

en: IP access restriction
sv_SE: IP åtkomst restriktioner

en: Icelandic
sv_SE: Islänska

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Icon anchor
sv_SE: Ikonankare

en: Icon size
sv_SE: Storlek på ikon

en: Identifies the content provider or content channel, no spaces/special characters
sv_SE: Identifierar innehållsleverantören eller innehållkanalen, inga mellanslag/specialtecken

en: If a visualead project_id is given, the generate_from_project method will be used instead of the generate method for creating QR codes with custom images (please note that the image url from above will also be ignored if a project_id is set - the image from the project_id is used instead). To create a new project, please log into the <a href="%s" target="_blank">visualead admin dashboard</a>.
sv_SE: Om en visualiserad project_id ges kommer generate_from_project metoden användas i stället för genererar metoden för att skapa QR-koder med egna bilder (observera att bildens url här ovan också kommer att ignoreras om en project_id är satt - bilden från project_id:t används i stället). För att skapa ett nytt projekt, logga in på <a href="%s" target="_blank">visualead admin dashboard</a>.

en: If an IP address or range is entered above (like 12.34.56.*), only API calls from this IP address or range are allowed.
sv_SE: Om en IP-adress eller -intervall är angett ovanför (typ 12.34.56.*), så kommer endast API-svar att accepteras från denna IP-adress eller -intervall.

en: If checked, panel on top of map is displayed
sv_SE: Om förbockad kommer panelen i toppen av kartan att visas

en: If disabled, existing Google maps will automatically use OpenStreetMap as basemap. In addition enabled Google basemaps in the layer controlbox will also be hidden automatically.
sv_SE: Om inaktiverat, kommer befintliga Google maps automatiskt använda OpenStreetMap som baskarta. Dessutom kommer Google bakgrundskartor i lagrets kontrollbox att döljas automatiskt.

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
sv_SE: Om den är tom, kommer ”WordPress adress (URL)” - %1$s - att användas.

en: If empty, marker creation date will be used
sv_SE: Om tomt, används markörens skapandedatum

en: If empty, markers from all layers are selected.
sv_SE: Om tom kommer markörer från alla lager att användas.

en: If empty, the default API key from MapsMarker.com will be used
sv_SE: Om tom, kommer den förvalda API-nyckeln från MapsMarker.com att användas

en: If enabled is selected and the plugin %1$s is active, KML links will automatically be added to your XML sitemap
sv_SE: Om aktiverad och tillägget %1$s är aktivt, kommer KML-länkar automatiskt att läggas till i din XML-sitemap

en: If enabled, Google Maps API scripts will only be loaded on demand as this significantly decreases the loadtime for all OpenStreetMap based maps. Disabling this feature is only recommended if you are experiencing compatibility issues with other plugins or themes.
sv_SE: Om detta tillval aktiveras kommer script för Google Maps API bara att laddas vid behov eftersom detta drastiskt fördröjer laddningstiden för OpenStreetMap-baserade kartor. Att inaktivera denna funktion rekommenderas endast om du upplever kompatibilitetsproblem med andra plugins eller teman.

en: If enabled, css files will only be loaded if a shortcode is used.
sv_SE: Om aktiverad, kommer CSS-filer endast laddas då en kortkommando används.

en: If enabled, maps will automatically be resized to width=100% if map width unit is set to px and the div parent element is smaller than the width of the map.
sv_SE: Om aktiverad, kommer kartor automatiskt att skalas till bredd=100% om kartbredds enheten är inställd på px och div föräldraelementet är mindre än bredden på kartan.

en: If enabled, panning of the map will have an inertia effect where the map builds momentum while dragging and continues moving in the same direction for some time. Feels especially nice on touch devices.
sv_SE: Om aktiverad, kommer panorering av kartan har en tröghetseffekt där kartan byggs upp medan du drar och fortsätter att röra sig i samma riktning under en tid. Känns särskilt trevligt på touch-enheter.

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popuptexts to prevent injection of malicious code (<a href="%1$s" target="_blank">reference of supported code tags</a>).
sv_SE: Om aktiverad, kommer osupportade kodtaggar att avlägsnas från popuptext för att förhindra injektion av skadlig kod (<a href="%1$s" target="_blank">referens för kodtaggar som stöds</a>).

en: If no search term is entered, the latest %1$s updated maps will be shown.
sv_SE: Om inget sökord skrivs in, kommer den senaste %1$s uppdaterade kartan att visas.

en: If option above is set to yes, the directory on server where icons are stored will be used (needed for backend only). If the option above is set to no, the following marker icons directory will be used:
sv_SE: Om ovanstående inställning är satt till ja, kommer mappen där ikonerna finns på servern att användas (endast för admin). Om ovanstående inställning är satt till nej, kommer följande markörikon mapp att användas:

en: If set (1 to 18 repectively 19 if supported), at this zoom level and below markers will not be clustered.
sv_SE: Om satt (1 till 18 respektive 19 om det stöds), på denna zoomnivå och under kommer markörer inte att grupperas.

en: If set (like http://www.your-domain.com/form.php), only API calls with this referer are allowed.
sv_SE: Om satt (typ, http://www.your-domain.com/form.php), kommer endast API svar från denna adress att accepteras.

en: If set to false, zooming into clusters is only possible by clicking on + in the zoom control box or by mouse wheel (if enabled)
sv_SE: Om satt till falsk, inzoomning i klistren är endast möjligt genom att klicka på + i zoompanelen eller med mushjulet (om aktiverad)

en: If set to true then adding individual markers to the MarkerClusterGroup after it has been added to the map will add the marker and animate it in to the cluster. Defaults to false as this gives better performance when bulk adding markers.
sv_SE: Om satt till sant och man sedan lägger till enskilda markörer till en Markörsgrupperingsgrupp efter att den har lagts till kartan läggs markören till och animeras in i markörgrupperingen. Standardvärdet är falskt eftersom det ger bättre prestanda vid massinsättning av markörer.

en: If set to true, geolocation will start automatically on each map (backend and frontend).<br/>For infos on how to start geolocation automatically for selected maps only, please see <a href="%1$S" target="_blank">this changelog</a>.
sv_SE: Om värdet är sant, startar geo-positioneringen automatiskt på varje karta (backend och framsida).<br/>För information om hur man startar Geo-positionering automatiskt för utvalda kartor, se <a href="%1$S" target="_blank">denna ändringslogg</a>

en: If set to true, overrides the icon for all added markers to make them appear as a 1 size cluster:
sv_SE: Om värdet är sant, åsidosätts ikonen för alla tillsatta markörer för att få dem att verka som ett enda markörgruppering:

en: If set to true, popups will open on mouse hover.
sv_SE: Om värdet är sant, kommer popups att öppnar vid mushovring.

en: If set to true, the map centers on the popup center instead of the marker when a popup is opened
sv_SE: Om värdet är sant, så kommer kartans centrum bli popupens mittpunkt istället för markören när en popup öppnas

en: If set to true, the marker name gets added to the top of the popup automatically
sv_SE: Om "ja" läggs markörens namn till automatiskt i inforutan

en: If set to true, the tile coordinates will not be wrapped by world width (-180 to 180 longitude) or clamped to lie within world height (-90 to 90). Use this if you use Leaflet for maps that do not reflect the real world (e.g. game, indoor or photo maps).
sv_SE: Om värdet är sant, kommer inte kartnätskoordinaterna bli insvepta med världs bredd (-180 till 180 longitud) eller hopklämd inom världshöjd (-90 till 90). Använd detta om du använder Leaflet for maps som inte speglar den verkliga världen (till exempel spel, inomhus eller fotokartor).

en: If set to true, the tiles just will not load outside the world width (-180 to 180 longitude) instead of repeating.
sv_SE: Om värdet är sant, kommer kartnät inte att laddas utanför världsbredden (-180 till 180 longitud) i stället för att upprepas.

en: If set to yes, please be aware that the pro settings below have to be changed when you move your WordPress installation to another server for example!
sv_SE: Om du angerl ja bör du vara medveten om att pro-inställningarna nedan måste ändras när du till exempel flyttar din WordPressinstallation till en annan server.

en: If set, creates a scrollable container of the given height in pixel inside popups if its content exceeds it.
sv_SE: Om satt, skapas en rullbara behållare med den givna höjden i pixel innanför popupfönsten om innehållet överstiger det.

en: If set, the marker at the user´s location is drawn.
sv_SE: Om satt visas markören på den plats användaren befinner sig.

en: If the WMS server supports KML output of the WMS layer, the settings below will be used when a marker or layer map with this active WMS layer is exported as KML.
sv_SE: Om WMS-servern har stöd för KML-utdata på WMS-lagret, kommer inställningarna nedan användas när en markerings- eller lager-karta med detta aktiva WMS-lager exporteras som KML.

en: If the marker name or icon in the list of markers is clicked, the specified zoom level will be used
sv_SE: Om markörens namn eller ikon i listan över markörer klickas på så kommer den angivna zoomnivån användas

en: If the native maximum zoom level of a basemap is lower, tiles will be upscaled automatically.
sv_SE: Om den maximala zoomnivån av en grundkarta är lägre, kommer kartnäten att skalas automatiskt.

en: If the option above is set to yes, icons will automatically be loaded from this URL. If the option above is set to no, the following marker icons url will be used:
sv_SE: Om inställningen ovan är satt till ja, kommer ikonerna att automagiskt laddas från denna sökvägen.Om inställningen ovan är satt till nej så kommer markörikonens sökväg att användas:

en: If true and user is on a retina display, four tiles of half the specified size and a bigger zoom level in place of one will be requested to utilize the high resolution.
sv_SE: Om sant och användaren är på en retina-skärm, kommer fyra brickor av halva den angivna storleken och en större zoomnivå att behövas för att utnyttja den höga upplösningen.

en: If true, inverses Y axis numbering for tiles (turn this on for TMS services).
sv_SE: Om sant, kastas Y-axel numreringen om för kartnät (slå på för TMS tjänster)

en: If true, the control is updated on moveend, otherwise it is always up-to-date (updated on move).
sv_SE: Om sant, uppdateras kontrollen vid flyttslut, annars är det alltid up-to-date (uppdaterad under flytt).

en: If true, the tooltip will follow the mouse instead of being fixed at the set direction
sv_SE: Om sant, kommer verktygstipset att följa musen istället för att vara fixerad till den satta riktningen

en: If true, the tooltip will listen to the feature events
sv_SE: Om sant, kommer att verktygstipset att lyssna till framtida händelser

en: If true, the vector will emit mouse events and will act as a part of the underlying map.
sv_SE: Om sant, kommer vektorn avge mushändelser och kommer att fungera som en del av den underliggande kartan.

en: If unchecked, the popup will only be visible after clicking on the marker on marker- or layer-maps.
sv_SE: Om omarkerad kommer popupfönstret bara vara synligt efter klickning på markören på markör- eller lager-kartor.

en: If using the authenticated API, the API key to use.
sv_SE: Om du använder den autentiserade API-et, ange API-nyckel som ska användas.

en: If using the authenticated API, the Application ID to use.
sv_SE: Om du använder den autentiserade API-et, ange program-ID som ska användas.

en: If yes, the WMS service will return images with transparency
sv_SE: Om ja, returnerar WMS-tjänsten bilder med transparens

en: If you are a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps APIs Premium Plan</a> customer, please change the authentication method above to %2$s and fill in the credentials below which you received in the welcome email for "Google Maps APIs Premium Plan"-customers from Google.
sv_SE: Om du är en <a href=”%1$s” target=”_blank”>Google Maps API Premium Plan</a> kund, ändra autentiseringsmetoden ovan till %2$s och fyll i referenserna nedan som du fick i välkomstmeddelandet för ”Google Maps API Premium Plan”-kunder från Google.

en: If you choose footer, javascripts will also only be loaded when a shortcode is used and not on all pages.
sv_SE: Om du väljer sidfot, kommer javascript bara att laddas när en kort kod används och inte på alla sidor.

en: If you enable Google as geocoding provider by filling in your credentials below, "<a href="%1$s" target="_blank">Google Places API Web Service</a>" (allowing up to %2$s free requests/day) will be available for manual location search.
sv_SE: Om du aktiverar Google som geokodningsleverantör genom att fylla i dina inloggningsuppgifter nedan, är ”<a href=”%1$s” target=”_blank”>Google Places API-webbtjänst</a>” (som medger upp till %2$s gratis förfrågningar per dag) tillgänglig för manuellt sökläge.

en: If you enable pay-as-you-go billing by verifying your identity to Google with a credit card, up to %1$s free requests/%2$s-hour-period for manual location search are allowed - <a href="%3$s" target="_blank">click here for more details</a>. If you need an even higher quota, you need to purchase a <a href="%4$s" target="_blank">Google Maps APIs Premium Plan license</a>.
sv_SE: Om du aktiverar användarbaserad betalningsfakturering genom att verifiera din identitet på Google med ett kreditkort, tillåts upp till %1$s gratis förfrågningar/%2$s-timme-period för manuellt sökläge  - <a href=”%3$s” target=”_blank”>Klicka här för mer information</a>. Om du behöver en ännu högre kvot, måste du köpa en <a href=”%4$s” target=”_blank”>Google Maps API Premium Plan licens</a>.

en: If you find any value or joy in these maps, or if you rely on them for your work or play, <a href="%1$s" target="_blank">please consider a donation in any amount</a>.
sv_SE: Om du hittar något värde eller glädje i dessa kartor, eller om du är beroende av dem för ditt arbete eller spel, <a href=”%1$s” target=”_blank”>Vänligen överväg en donation av lämpligt belopp</a>.

en: If you have any issues with your license, <a href="%1$s" target="_blank">please open a new support ticket</a>!
sv_SE: Om du har några problem med din licens,  <a href="%1$s" target="_blank">öppna ett nytt supportärende!</a>

en: If you have any questions or experienced issues, please use the following support channels appropriately.
sv_SE: Har du frågor eller problem? Använd följande supportkanaler på lämpligt sätt.

en: If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%1s" target="_blank">see available packages</a>), registering a free 30-day trial license key is not mandatory and the plugin can also be tested without time limitation.
sv_SE: Om du installerar Maps Marker Pro på en localhostinstallation (<a href="%1s" target="_blank">se tillgängliga paket </a>), är inte en registrering av en gratis 30-dagars testlicensnyckel obligatorisk och tillägget kan också testas utan tidsbegränsning.

en: If you want to be able to set all available options, please switch to the advanced editor.
sv_SE: Om du vill ha möjlighet att ställa in alla tillgängliga alternativ, byt till den avancerade editorn.

en: If you want to bulk update existing markers, please make an export first!
sv_SE: Gör först en export om du vill massuppdatera befintliga markörer!

en: If you want to clear the full QR code images cache at once, please use the <a href="%1$s">according tool on the tools page</a>.
sv_SE: Om du vill rensa hela QR-kodens bildcach på en gång, använd <a href="%1$s">enligt verktyget på verktygssidan</a>.

en: If you want to compare the free and pro version side by side, please visit %1s.
sv_SE: Om du vill jämföra Gratis- och Pro-versionen sida vid sida, besök %1s.

en: If you want to get dedicated 1:1 support from the plugin author, please upgrade to the pro version. Click here to find out how you can start a free 30-day-trial easily
sv_SE: Om du vill få dedikerad 1:1 stöd från pluginförfattaren, uppgradera till pro-versionen. Klicka här för att ta reda på hur du enkelt kan börja en gratis 30-dagars-testversion

en: If you want to use a custom basemap, please enter the related settings below:
sv_SE: Om du vill använda en anpassat baskarta, ange relaterade inställningar nedan:

en: If you want to use a custom overlay, please enter the related settings below:
sv_SE: Om du vill använda ett anpassat överlägg, ange relaterade inställningar nedan:

en: If you want to use another icon than the blue pin (%s), please enter the file name of the icon in the form field - e.g. smiley_happy.png
sv_SE: Om du vill använda en annan ikon än det blåa stiftet (%s), ange filnamnet på ikonen i formulärfältet - t.ex. smiley_happy.png

en: If you want to use custom images, please enter the URL to app icons and launch images below:
sv_SE: Om du vill använda egna bilder, vänligen ange en sökväg till app ikoner och öppna bilderna nedan:

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and ask your WordPress admin to upload the new icons to the directory %2$s/
sv_SE: Om du vill använda olika ikoner besöker du %1$s (som erbjuder mer än 700 kompatibla ikoner) och ber din WordPress administrator att ladda upp de nya ikonerna till katalogen %2$s/

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and upload the new icons to the directory %2$s/
sv_SE: Om du vill använda olika ikoner besöker du %1$s (som erbjuder mer än 700 kompatibla ikoner) och laddar upp de nya ikonerna till katalogen %2$s/

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
sv_SE: Om du föredrar att inte ha någon platspåverkan, ställ in platsen till 0,0 och radien till 20000000 (20 tusen kilometer), för att omfatta hela världen.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the <a href="%1s" target="_blank">web-based translation plattform</a>.
sv_SE: Om ditt språk saknas eller inte är helt översatt ännu, är du välkommen att hjälpa till via den <a href="%1s" target="_blank"> webbaserade översättningsplattformen </a>.

en: If your localized Google Maps basedomain is not available in the list above, please enter the domain name here (without http://, for example maps.google.com). If a domain name is entered, the setting "Google Maps base domain" from above gets overwritten.
sv_SE: Om din lokaliserade Google Maps basdomänen inte finns med i listan ovan, ange domännamnet här (utan http://, t.ex. maps.google.com). Om ett domännamn matas in, blir inställningen "Google Maps basdomän" från ovan överskriven.

en: Igbo
sv_SE: Ibo

en: Image URL
sv_SE: Bild URL

en: Images to use
sv_SE: Bilder att använda

en: Import failed - header row not found or invalid
sv_SE: Import misslyckades - rubrikrad hittades inte eller är ogiltig

en: Import file %1$s was saved to PHP temp directory (size: %2$s KB)
sv_SE: Importfilen %1$s sparades till PHP:s temporärbibliotek (storlek: %2$s KB)

en: Import finished
sv_SE: Import avslutad

en: Import layers
sv_SE: Importera lager

en: Import markers
sv_SE: Importera markörer

en: Import mode
sv_SE: Importläge

en: Import mode set to bulk additions (values given in column ID will be ignored)
sv_SE: Importläge inställt på bulk tillägg (värden som anges i kolumn ID ignoreras)

en: Import mode set to bulk updates (updates will be made if maps with given values in column ID exist)
sv_SE: Import inställd på massuppdateringar (uppdateringar kommer att ske om kartor med givna värden i kolumn ID finns)

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
sv_SE: Viktigt: Klicka på uppdateringsknappen bredvid licensnyckeln för att avsluta din beställning.

en: Important: you seem to be using different domains for your subsites. Please make sure that your license key is valid for the number of domains you want to use it on and update the license key on each subsite directly first before distributing the license key! This will ensure that all these domains are registered on your customer profile on mapsmarker.com - which will result in a valid license validation on subsites after distributing the license key.
sv_SE: Viktigt: det verkar som du använder olika domäner för dina subsiter. Se till att din licensnyckel är giltig för antalet domäner du vill använda den på och uppdatera licensnyckeln på varje subsite direkt innan du propagerar licensnyckeln! Detta kommer att se till att alla dessa domäner är registrerade på din kundprofil på mapsmarker.com - vilket kommer att resultera i en giltig valideringslicens på subsiter efter propagering av licensnyckeln.

en: In addition you can use the Shortcode API to override selected global settings for selected maps.
sv_SE: Dessutom kan du använda kortkods API för att åsidosätta utvalda globala inställningar för utvalda kartor.

en: In addition, Maps Marker Pro also offers a separate MMPAPI class which you can use to developing an add-on for example.
sv_SE: Dessutom erbjuder Maps Marker Pro också en separat MMPAPI klass som du kan använda för att utveckla till exempel ett tillägg.

en: In case of any issues you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>
sv_SE: I händelse av några fel så kan du alltid <a href="%1$s">återställa tilläggets inställningar</a>

en: In case you want to help with translations, please visit the <a href="%1s" target="_blank">web-based translation plattform</a>
sv_SE: Om du vill hjälpa till med översättningar, besök den <a href="%1s" target="_blank"> webbaserade översättningsplattformen</a>

en: In order for OpenStreetMap to keep the service free and open for everyone, we encourage you to support OpenStreetMap <a href="%1$s" target="_blank">by making a donation</a>.
sv_SE: För  att hålla OpenStreetMap-tjänsten gratis och öppen för alla, uppmuntrar vi dig att stödja OpenStreetMap <a href=”%1$s” target=”_blank”>genom att göra en donation</a>.

en: Inactive (API key required)
sv_SE: Inaktiv (API-nyckel krävs)

en: Included layers
sv_SE: Inkluderade lager

en: Included markers from specific layers only
sv_SE: Inkluderade markörer endast från specifika lager

en: Increase from 1 to increase the distance away from the center that spiderfied markers are placed. Use if you are using big marker icons:
sv_SE: Öka från 1 för att öka avståndet från centrum som de utspridda markörerna placeras. Använd om du använder stora markörikoner:

en: Indicates to refresh the file every n seconds
sv_SE: Indikerar att uppdatera filen varje n sekunder

en: Indonesian
sv_SE: Indonesiska

en: Info: test mode is on - checking import file only - no changes will be made to the database
sv_SE: Info: testläge är på - kontrollerar endast importfilen - inga ändringar kommer att göras i databasen

en: Info: your import file is valid - no errors or warnings found.
sv_SE: Info: importfilen är giltigt - inga fel eller varningar som finns.

en: Initialize map texts for translations
sv_SE: Initiera kart texter för översättningar

en: Insert GPX track
sv_SE: Infoga GPX-spår

en: Insert map
sv_SE: Infoga karta

en: Installation finished - you can now start creating maps!
sv_SE: Installationen klar - du kan nu börja skapa kartor!

en: Interaction options
sv_SE: Interaktionsalternativ

en: Interface language settings
sv_SE: Språkinställningar för användargränssnitt

en: Invalid format! Please only use numbers and a . instead of a , as decimal separator!
sv_SE: Ogiltigt format! Använd bara siffror och en  . (punkt) i stället för ett , (kommatecken) som avskiljare!

en: Invalid format! Please only use numbers!
sv_SE: Ogiltigt format! Använd bara siffror!

en: Irish
sv_SE: Irlänska

en: It seems you used a layer import file created with Maps Marker Pro v2.6.2 or smaller. Please be aware that with v2.7 the database schema has changed. Please add the two additional (empty) rows mlm_filter and mlm_filter_details after gpx_panel in your layer import file and try again.
sv_SE: Det verkar som du använde ett lagerimportfil som är skapad med Maps Marker Pro v2.6.2 eller äldre. Tänk på att från v2.7 har databasschemat ändrats. Vänligen lägga till ytterligare två (tomma) rader mlm_filter och mlm_filter detaljer efter gpx_panel i lagerimportfilen och försök igen.

en: Italian
sv_SE: Italienska

en: Italian (Italy)
sv_SE: Italienska (Italien)

en: JSONP callback function name
sv_SE: JSONP returnerande funktionsnamn

en: Japanese
sv_SE: Japanska

en: Javascript Events API for LeafletJS
sv_SE: Javascript Events API för LeafletJS

en: Javascript Events API for LeafletJS to to attach events handlers to markers and layers
sv_SE: JavaScript-händelser API för LeafletJS till att fästa händelsehanterare till markörer och lager

en: KML settings
sv_SE: KML inställningar

en: KML timestamp
sv_SE: KML-tidsstämpel

en: Kannada
sv_SE: Kanadensiska

en: Kazakh
sv_SE: Kazakiska

en: Keyboard navigation options
sv_SE: Alternativ för tangentbordsnavigering

en: Known issues
sv_SE: Kända problem

en: Korean
sv_SE: Koreanska

en: Kyrgyz
sv_SE: Kirgisiska

en: Language
sv_SE: språk

en: Language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, driving directions and labels on Google maps, direction links and autocomplete for address search.
sv_SE: Språk som används vid visning av textinformation som t.ex. namn för kontroller, copyright, vägbeskrivningar och etiketter på Google maps, riktningslänkar och automatkomplettering vid adressökning.

en: Last name
sv_SE: Efternamn

en: Latest available version:
sv_SE: Senaste tillgängliga version:

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
sv_SE: Senaste blogginläggen från www.mapsmarker.com

en: Latitude
sv_SE: Latitud

en: Latvian
sv_SE: Lettiska

en: Launch image URL
sv_SE: Öppna bildsökvägen

en: Layer
sv_SE: Lager

en: Layer Center
sv_SE: Mitten på kartlagret

en: Layer added by
sv_SE: Lager tillagt av

en: Layer and assigned markers have been successfully deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
sv_SE: Lager och tilldelade markörer har framgångsrikt raderats (eller referensen till lagret har tagits bort om markör har tilldelats till multipla lager)

en: Layer center
sv_SE: Lagrets mitt

en: Layer has been successfully deleted (assigned markers have not been deleted)
sv_SE: Lagret har tagits bort (de tilldelade markörerna har inte raderats)

en: Layer has been successfully duplicated
sv_SE: Lager har framgångsrikt duplicerats

en: Layer has been successfully published
sv_SE: Lagret publicerades utan problem

en: Layer has been successfully updated
sv_SE: Lagret har uppdaterats

en: Layer name
sv_SE: Namn på lager

en: Layer(s)
sv_SE: Lager

en: Layers
sv_SE: Lager

en: Layers per page
sv_SE: Lager per sida

en: Leaflet Maps Marker - recent markers list
sv_SE: Leaflet Maps Marker - senaste markörlista

en: Leaflet Maps Marker for WordPress - helping you to share your favorite spots and tracks
sv_SE: Leaflet Maps Marker för WordPress - hjälper dig att dela dina favoritplatser och spår

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated from version %1s to %2s!
sv_SE: Leaflet Maps Markör har uppdaterats utan problem från version %1s till %2s!

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated to version %1s!
sv_SE: Leaflet Maps Marker har utan problem uppdaterats till version %1s!

en: Leaflet Maps Marker plugin update to v%1s was successful
sv_SE: Leaflet Maps Marker tillägget har uppdaterats till v%1s

en: Leave empty to use the <a href="%1s" target="_blank">default icon</a>. To use a custom icon, please enter the file name of the icon within your marker icon directory (%2s)
sv_SE: Lämna tomt för att använda <a href="%1s" target="_blank">förvald ikon</a>. Om du vill använda en anpassad ikon, skriv namnet på ikonen i din markörikons-katalog (%2s)

en: Legal
sv_SE: Rättsligt

en: Legend
sv_SE: Teckenförklaring

en: License
sv_SE: Licens

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: License key was successfully distributed to all subsites
sv_SE: Licensnyckel har framgångsrikt distribueras till alla underwebbplatser

en: License registered to
sv_SE: Licensen är registrerad på

en: License settings
sv_SE: Licensinställningar

en: Licenses for used libraries, services and images
sv_SE: Licenser för använda bibliotek, tjänster och bilder

en: Limit
sv_SE: Begränsning

en: Limit your search to a specific <a href="%1$s" target="_blank">rectangle</a> or <a href="%2$s" target="_blank">circle</a>.
sv_SE: Begränsa sökningen till en specifik <a href=”%1$s” target=”_blank”>rektangel</a> eller <a href=”%2$s” target=”_blank”>cirkel</a>.

en: Link target
sv_SE: Länkmål

en: Link to content provider
sv_SE: Länk till innehållsleverantör

en: List all layers
sv_SE: Lista alla lager

en: List all markers
sv_SE: Lista alla markörer

en: List of markers settings
sv_SE: Lista över markörinställningar

en: Lite Edition
sv_SE: Enkel version

en: Lithuanian
sv_SE: Litauiska

en: Loading...
sv_SE: Laddar…

en: Local focus point
sv_SE: Lokal fokuspunkt

en: Local knowledge
sv_SE: Lokalkännedom

en: Location
sv_SE: Plats

en: Location Biasing
sv_SE: Lägespåverkan

en: Logo
sv_SE: Logotyp

en: Longitude
sv_SE: Longitud

en: Luxembourgish
sv_SE: Luxemburgiska

en: MMPAPI class
sv_SE: MMPAPI klass

en: MMPAPI error: API parameter date_from or date_to has be set when searching date fields
sv_SE: MMPAPI error: API parametern date_from eller date_to måste ställas in när du söker datumfält

en: MMPAPI error: API parameters lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right and lon_bottom_right have be set when performing a boundingbox search
sv_SE: MMPAPI fel: API parametrarna lat_top_left, lon_top_left, lat_bottom_right och lon_bottom_right måste ställas in när du utför en BoundingBox sökning

en: MMPAPI error: add_marker() method only accepts arrays. Input was %s
sv_SE: MMPAPI fel: add_marker () -metoden accepterar endast matriser. Ingång var%s

en: MMPAPI error: all the elements of layer_ids array must be integers
sv_SE: MMPAPI fel: alla element av marker_ids matrisen måste vara heltal

en: MMPAPI error: all the elements of marker_ids array must be integers
sv_SE: MMPAPI fel: alla delar av marker_ids matrisen måste vara heltal

en: MMPAPI error: delete_layer method only accepts integers
sv_SE: MMPAPI fel: delete_layer metoden accepterar bara heltal

en: MMPAPI error: delete_layers method only accepts arrays. Input was %s
sv_SE: MMPAPI fel: delete_layers metoden accepterar endast matriser. Input var %s

en: MMPAPI error: delete_marker method only accepts integers
sv_SE: MMPAPI fel: delete_marker metoden accepterar bara heltal

en: MMPAPI error: delete_markers method does not accept empty arrays.
sv_SE: MMPAPI fel: delete_markers metoden accepterar inte tomma matriser.

en: MMPAPI error: delete_markers method only accepts arrays. Input was %s
sv_SE: MMPAPI fel: delete_markers metoden accepterar endast matriser. Input var %s

en: MMPAPI error: geocoding error: %1s
sv_SE: MMPAPI fel: geocoding error: %1s

en: MMPAPI error: invalid layer objects. Input was %s
sv_SE: MMPAPI fel: ogiltiga lagerobjekt. Input var %s

en: MMPAPI error: invalid marker objects. Input was %s
sv_SE: MMPAPI fel: ogiltiga markörobjekt. Input var %s

en: MMPAPI error: layer with ID %s not found
sv_SE: MMPAPI fel: lager med ID %s hittades inte

en: MMPAPI error: list_layers method only accepts arrays. Input was %s
sv_SE: MMPAPI fel: list_layers metoden accepterar endast matriser. Indata var %s

en: MMPAPI error: list_markers method only accepts arrays. Input was %s
sv_SE: MMPAPI fel: list_markers metoden accepterar endast matriser. Indata var %s

en: MMPAPI error: marker ID %1s was not found
sv_SE: MMPAPI fel: markör ID %1s hittades inte

en: MMPAPI error: marker with ID %s not found
sv_SE: MMPAPI fel: markör med ID %s hittades inte

en: MMPAPI error: orderkey is not valid, it must be one of the following keys: %s
sv_SE: MMPAPI fel: orderkey är inte giltigt, måste vara en av följande nycklar: %s

en: MMPAPI error: parameter date_from or date_to has be set when searching date fields
sv_SE: MMPAPI error: parametern date_from eller date_to måste ställas in när du söker datumfält

en: MMPAPI error: search_layers method only accepts arrays. Input was %s
sv_SE: MMPAPI fel: search_layers metod accepterar endast matriser. Input var %s

en: MMPAPI error: search_markers method only accepts arrays. Input was %s
sv_SE: MMPAPI fel: search_markers metod accepterar endast matriser. Input var %s

en: MMPAPI error: searchkey is not valid, it must be one of the following keys: %s
sv_SE: MMPAPI fel: searchkey är inte giltigt, måste det vara en av följande nycklar: %s

en: MMPAPI error: searchkey parameter is required.
sv_SE: MMPAPI fel: searchkey parameter krävs.

en: MMPAPI error: searchvalue parameter is required.
sv_SE: MMPAPI fel: searchvalue parameter krävs.

en: Macedonian
sv_SE: Makedonska

en: Main geocoding provider
sv_SE: Huvudsaklig geokodningsleverantör

en: Major highlights:
sv_SE: Stora höjdpunkter:

en: Makes the map focusable and allows users to navigate the map with keyboard arrows and +/- keys
sv_SE: Gör kartan fokuserbar och tillåter användare att navigera på kartan med pilarna på tangentbordet och +/- knapparna

en: Making a database backup of the affected tables %1$s and %2$s is not required but recommended in case there are any unexpected issues.
sv_SE: Att göra en databas säkerhetskopia av det berörda tabellerna %1$s %2$s är inte obligatorisk men rekommenderas utifall det finns några oväntade problem.

en: Malawy
sv_SE: Malaviska

en: Malay (Malaysia)
sv_SE: Malajiska (Malaysia)

en: Maltese
sv_SE: Maltesiska

en: Manage GPX tracks
sv_SE: Bearbeta GPX-spår

en: Manage your markers and layers through a highly customizable REST API, which supports GET & POST requests, JSON & XML as formats and was developed with a focus on security.
sv_SE: Hantera dina markörer och lager genom en mycket anpassningsbar REST API, som stöder GET och POST-begäran, JSON och XML som format och utvecklat med fokus på säkerhet.

en: Manually check for updates
sv_SE: Kontrollera uppdateringar manuellt

en: Map
sv_SE: Karta

en: Map Defaults
sv_SE: Standardvärden för karta

en: Map Size
sv_SE: Storlek på karta

en: Map could not be loaded - please enable Javascript!
sv_SE: Kartan kunde inte laddas - vänligen aktivera Javascript!

en: Map height
sv_SE: Kartans höjd

en: Map height:
sv_SE: Karthöjd:

en: Map size
sv_SE: Kartstorlek

en: Map tiles
sv_SE: Kartkakel

en: Map type
sv_SE: Karttyp

en: Map width
sv_SE: Kartans bredd

en: Map width unit
sv_SE: Kartans breddenhet

en: Map width:
sv_SE: Kartbredd:

en: MapQuest (Aerial)
sv_SE: MapQuest (Flygfoto)

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/%3$s with a free API key. Higher quotas are available on demand - <a href="%4$s" target="_blank">click here for more details</a>.
sv_SE: MapQuest geokodning API tillåter upp till %1$s transaktioner/månad och högst %2$s förfrågningar/%3$s med en gratis API-nyckel. Högre kvoter finns på efterfrågan - <a href=”%4$s” target=”_blank”>Klicka här för mer information</a>.

en: MapQuest Geocoding API key (required)
sv_SE: MapQuest geokodning API-nyckel (krävs)

en: MapQuest Geocoding bounds
sv_SE: MapQuest geokodningsgränser

en: MapQuest Geocoding error - please contact support at <a href="%1$s">support@mapquest.com</a>
sv_SE: MapQuest Geocodingsfel - kontakta support på <a href=”%1$s”>support@mapquest.com</a>

en: MapQuest Geocoding settings
sv_SE: MapQuest Geocoding inställningar

en: Maps
sv_SE: Kartor

en: Maps - latest marker map
sv_SE: Kartor - senaste markörkarta

en: Maps - recent markers
sv_SE: Kartor - senaste markörer

en: Maps - recent markers list
sv_SE: Kartor - senaste markörlistan

en: Maps Marker APIs
sv_SE: Maps Marker APIn

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
sv_SE: Maps Marker Pro - #1 karttillägget för WordPress

en: Maps Marker Pro - latest marker map
sv_SE: Maps Marker Pro - senaste markörkarta

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
sv_SE: Maps Marker Pro - uppdatering tillgänglig!

en: Maps Marker Pro - recent markers
sv_SE: Maps Marker Pro - senaste markörer

en: Maps Marker Pro - recent markers list
sv_SE: Maps Marker Pro - senaste markörlista

en: Maps Marker Pro - renewal for access to plugin updates and support needed
sv_SE: Maps Marker Pro - förnya för att få tillgång till tilläggsuppdateringar och supportstöd

en: Maps Marker Pro allow you to easily customize the presentation of the standard Google base maps, changing the visual display of such elements as roads, parks, and built-up areas:
sv_SE: Maps Marker Pro tillåter dig att enkelt anpassa presentationen av de vanliga Google kartorna, ändra visuell visning av sådana element som vägar, parker och tätorter:

en: Maps Marker Pro allows you to add a fullscreen button to maps. Clicking on this button will open an HTML5 fullscreen map without leaving the page you are currently viewing.
sv_SE: Maps Marker Pro tillåter dig att lägga till en fullskärmsknapp till kartorna. Denna knapp kommer att öppna en HTML5 fullskärmskarta utan att lämna sidan du tittar på.

en: Maps Marker Pro allows you to add a small map in the corner which shows the same as the main map with a set zoom offset:
sv_SE: Maps Marker Pro låter dig lägga till en liten karta i hörnet som visar samma som huvudkartan med en zoom offset:

en: Maps Marker Pro allows you to also display GPX tracks with optional metadata on your maps:
sv_SE: Maps Marker Pro tillåter dig att visa GPX spår med valfria metadata på dina kartor:

en: Maps Marker Pro allows you to assign markers to multiple layers at once - helping you to better manage and organize your points of interest.
sv_SE: Maps Marker Pro låter dig tilldela markörer till flera lager samtidigt - allt för att bättre hjälpa dig hantera och organisera dina favoritplatser.

en: Maps Marker Pro allows you to backup and restore your settings which makes it possible to quickly switch between different plugin profiles. This is especially useful if you want to deploy the plugin with custom configuration on multiple sites:
sv_SE: Med Maps Marker Pro kan du säkerhetskopiera och återställa inställningarna som gör det möjligt att snabbt växla mellan olika tiläggs-profiler. Detta är särskilt användbart om du vill distribuera tillägg med anpassad konfiguration på flera webbplatser:

en: Maps Marker Pro allows you to create beautifully animated marker clusters for layer maps:
sv_SE: Maps Marker Pro låter dig skapa vackert animerade markörsgrupperingar för lagerkartor:

en: Maps Marker Pro allows you to customize which markers and layers to include or exclude in the recent marker widget:
sv_SE: Maps Marker Pro låter dig anpassa vilka markörer och lager som ska inkluderas eller exkluderas i den senaste markörwidgeten:

en: Maps Marker Pro allows you to easily perform bulk updates on markers and layers by using the integrated import feature:
sv_SE: Maps Marker Pro tillåter dig att enkelt utföra massuppdateringar på markörer och lager med hjälp av den inbyggda importfunktionen:

en: Maps Marker Pro allows you to hide MapsMarker.com-backlinks from maps, KML files and from the Wikitude app:
sv_SE: Maps Marker Pro tillåter dig att dölja MapsMarker.com-backlinks från kartor, KML-filer och från Wikitude app:

en: Maps Marker Pro allows you to organize your markers in categories and to toggle their visibility on frontend.
sv_SE: Maps Marker Pro låter dig organisera dina markörer i kategorier och även växla deras synlighet på frontend.

en: Maps Marker Pro allows you to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only.
sv_SE: Maps Marker Pro tillåter dig att ta bort alla bakåtlänkar och logotyper på backend samt att göra sidor och menyposter för Verktyg, Inställningar, Support, Licens synlig endast för administratörer.

en: Maps Marker Pro allows you to set the user level needed for editing and deleting marker and layer maps from other users.
sv_SE: Maps Marker Pro tillåter dig ställa in den användarnivå som krävs för redigering och radering av markör och lager kartor från andra användare.

en: Maps Marker Pro allows you to use custom backgrounds for QR codes.
sv_SE: Maps Marker Pro tillåter dig att använda anpassade bakgrunder för QR-koder.

en: Maps Marker Pro also offers a complete RESTful API allowing you to access some of the common core functionalities in Maps Marker Pro.
sv_SE: Maps Marker Pro erbjuder också en komplett RESTful API som tillåter dig att komma åt en del av de gemensamma kärnfunktioner i Maps Marker Pro.

en: Maps Marker Pro enables you to save the link to the fullscreen map to the homescreen on iOS devices and reopen the map with an optional launch image as web app – meaning the display of the map in fullscreen mode with no address bar:
sv_SE: Maps Marker Pro gör att kan du spara länken till fullskärmskartn på startskärmen på iOS-enheter och öppna kartan med en alternativ startbild som web app - vilket innebär visning av kartan i fullskärmsläge utan adressfältet:

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
sv_SE: Maps Marker Pro har uppdaterats från version %1s till %2s!

en: Maps Marker Pro has been successfully updated to version %1s!
sv_SE: Maps Marker Pro har uppdaterats till version %1s!

en: Maps Marker Pro includes a javascript API which can be utilized by developers to attach events handlers to markers and layers.
sv_SE: Maps Marker Pro inkluderar ett javscript API som kan användas av utvecklare för att anropa händelsehanterare till markörer och lager.

en: Maps Marker Pro is disabled because its trial version expired.
sv_SE: Maps Marker Pro är inaktiverat eftersom dess testperiod löpt ut.

en: Maps Marker Pro makes it easy to build multilingual maps by fully supporting the translation solution WPML.
sv_SE: Maps Marker Pro gör det enkelt att bygga flerspråkiga kartor genom att fullt ut stödja översättningslösningen WPML.

en: Maps Marker Pro plugin update to v%1s was successful
sv_SE: Maps Marker Pro-uppdateringen till v%1s lyckades

en: Maps Marker Pro supports conditional and deferred Google Maps API loading. This saves visitor of your site up to ~370kb uncompressed data transmission for each page view with an embedded OpenStreetMap based map! If you are using Google Maps as basemap, the needed scripts are loaded deferred and on demand only.
sv_SE: Maps Marker Pro stödjer villkorad och fördröjd laddning av Google Maps API. Detta besparar besökare till din webbplats upp emot ~370Kb data för varje laddning av en sida med OpenStreetMap-baserad karta! Om du använder Google Maps som en baskarta laddas bara de script som behövs och när de behövs.

en: Maps Marker Pro supports selected filters and actions, the default WordPress approach for changing the behaviour of the plugin without having to change its files.
sv_SE: Maps Marker Pro stödjer utvalda filter och åtgärder, WordPress standardtillvägagångssätt för att ändra beteendet i ett plugin utan att behöva ändra sina filer.

en: Maps Marker Pro supports the latest leaflet.js version, which is the core library used for displaying maps.
sv_SE: Maps Marker Pro har den senaste leaflet.js versionen, vilken används för att kunna visa kartor.

en: Maps at %1$s not working anymore as Maps Marker Pro trial has expired
sv_SE: Kartor på %1$s fungerar inte längre eftersom testperioden för Maps Marker Pro har gått ut

en: Maps will be loaded much faster with Maps Marker Pro – especially on mobile devices - as no jQuery is needed anymore for displaying maps on frontend. This reduces the download size of each map by about 90kb and also minimizes the browser resources needed for displaying maps.
sv_SE: Kartor laddas mycket snabbare med Maps Marker Pro - särskilt på mobila enheter - eftersom ingen jQuery behövs längre för att visa kartor på frontend. Detta minskar hämtningsstorleken på varje karta med ca 90KB och även minimerar webbläsarens resurser som behövs för att visa kartor.

en: MapsMarker API settings
sv_SE: MapsMarker API inställningar

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
sv_SE: MapsMarker medlemsprogram - bli medlem nu och få provision på upp till 50%!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
sv_SE: MapsMarker återförsäljarprogram - sälj vidare med 20% rabatt!

en: MapsMarker.com backlinks
sv_SE: MapsMaker.com tillbakalänkningar

en: Mapzen Search settings
sv_SE: Mapzen Sök inställningar

en: Marker
sv_SE: Markör

en: Marker added by
sv_SE: Markör tillagd av

en: Marker attributes to display in list
sv_SE: Markörsattribut som visas i listan

en: Marker clustering
sv_SE: Markörgruppering

en: Marker clustering settings
sv_SE: Inställningar för markörgruppering

en: Marker count
sv_SE: Markörsräknare

en: Marker does not exist!
sv_SE: Markören finns inte!

en: Marker has been successfully deleted
sv_SE: Markören raderades utan problem

en: Marker has been successfully published
sv_SE: Markören publicerades utan problem

en: Marker has been successfully updated
sv_SE: Markören uppdaterades framgångsrikt

en: Marker icon directory %s is not writable - please set permissions via FTP with CHMOD command to 755
sv_SE: Markörikon katalogen %s är inte skrivbar - ange behörigheter via FTP med CHMOD kommandot till 755

en: Marker name
sv_SE: Namn på markör

en: Marker name, marker address, marker popuptext, layername and layer address from all available maps have been prepared successfully for translation using the <a href="%1$s">%2$s plugin</a>.
sv_SE: Markörnamn, marköradress, markör popuptext, lagernamn och lageradress från alla tillgängliga kartor har framgångsrikt förbereretts för översättning med hjälp av <a href="%1$s">%2$s tillägget</a>.

en: Marker names in KML
sv_SE: Markörnamn i KML

en: Marker shadow
sv_SE: Markörskugga

en: Marker tooltip settings
sv_SE: Inställningar för markörtips

en: Marker tooltip status
sv_SE: Status för markörtips

en: Marker validity check for layer assignements
sv_SE: Valideringskontroll av markör vid lagertilldelning

en: Markername
sv_SE: Markörsnamn

en: Markers
sv_SE: Markörer

en: Markers assigned to layer "%1s" (ID %2s)
sv_SE: Markörer tilldelade till lager "%1s" (ID %2s)

en: Markers assigned to multi layer map "%1s" (ID %2s)
sv_SE: Markörer tilldelade till multilager karta "%1s" (ID %2s)

en: Markers assigned to this layer and multi-layer-maps including this layer will also be updated. Please keep in mind that posts, pages, widgets or template files using a Maps Marker Pro shortcode with the old layer ID have to be updated manually!
sv_SE: Markörer som tilldelats detta skikt och Multilager-kartor inklusive detta lager kommer också att uppdateras. Kom ihåg att inlägg, sidor, widgets eller mallfiler med hjälp av en Maps Marker Pro kortkod med det gamla lagret ID måste uppdateras manuellt!

en: Markers assigned to this layer will be listed here
sv_SE: Markörerna som tilldelats detta lager kommer att listas här

en: Markers can also be displayed via <a href="%1$s" target="_blank">Augmented-Reality technology</a> powered by <a href="%2$s" target="_blank">Wikitude</a> on mobile devices. Sample screenshots:
sv_SE: Markörerna kan också visas via <a href=”%1$s” target=”_blank”>Augmented Reality-teknik</a> som drivs med <a href=”%2$s” target=”_blank”>Wikitude</a> på mobila enheter. Exempel på skärmdumpar:

en: Markers per page
sv_SE: Markörer per sida

en: Max speed of the inertial movement, in pixels/second.
sv_SE: Max hastighet för tröghetsrörelsen, i pixlar/sekund.

en: Max. number of markers to display:
sv_SE: Max antal markörer att visa:

en: Maximum interval between points
sv_SE: Max intervall mellan punkterna

en: Maximum number of POIs
sv_SE: Max antal POI (Platser av intresse)

en: Maximum width of popups in pixel
sv_SE: Maximal bredd på popuper i pixel

en: Maximum width of the control in pixels. The width is set dynamically to show round values (e.g. 100, 200, 500).
sv_SE: Maximal bredd på kontrollen i pixlar. Bredden sätts dynamiskt för att visa avrundade värden (t.ex. 100, 200, 500).

en: Maximum zoom level
sv_SE: Maximal zoomnivå

en: Memory usage: %1$s, performance: %2$s
sv_SE: Minnesanvändning: %1$s, prestanda: %2$s

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Minimap settings
sv_SE: Inställningar Minikarta

en: Minimum characters needed to start typeahead suggestions
sv_SE: Minsta antal tecken som behövs för att starta autoförslag

en: Minimum width of popups in pixel
sv_SE: Minsta bredd på popuper i pixel

en: Minimum zoom level
sv_SE: Minsta zoomnivå

en: Minute
sv_SE: Minut

en: Misc
sv_SE: Övrigt

en: Mobile web app settings
sv_SE: Mobila web app-inställningar

en: Mongolian (Cyrillic)
sv_SE: Mongoliska (Kyrilliska)

en: Month
sv_SE: Månad

en: Monthly
sv_SE: Månadsvis

en: More power: try Maps Marker Pro for free!
sv_SE: Mer kraft: prova Maps Maker Pro gratis!

en: Motorcar
sv_SE: Bil

en: Move markers to a layer
sv_SE: Flytta markörer till ett lager

en: Moving time
sv_SE: Förflyttningstid

en: Multi Layer Map
sv_SE: Multilagerkarta

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
sv_SE: Gäller endast Multisite: Uppdatera även inställningarna för alla undersajter

en: Name
sv_SE: Namn

en: Names for basemaps in control box
sv_SE: Namn för baskartor i kontrollboxen

en: Narrow search
sv_SE: Begränsa sökning

en: Narrow search status
sv_SE: Begränsa sökstatus

en: Native marker tooltip
sv_SE: Ursprungligt markörtips

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
sv_SE: Behövs för att skapa vackra länkar till fullskärmskartor eller API-slutpunkter.

en: Nepali (Nepal)
sv_SE: Nepalesiska (Nepal)

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: New icons will be uploaded to the following directory: %1$s
sv_SE: Nya ikoner kommer att laddas upp till följande katalog: %1$s

en: New layer ID
sv_SE: Nytt lager-ID

en: New marker ID
sv_SE: Nytt markörs-ID

en: No
sv_SE: Nej

en: No issues found.
sv_SE: Inga problem hittades.

en: No layer created yet
sv_SE: Inget lager har skapats än

en: No layer has been created yet
sv_SE: Inga lager har skapats ännu

en: No map has been created yet.
sv_SE: Ingen karta har skapats ännu.

en: No marker assigned to this layer
sv_SE: Inga markörer  har tilldelats den här lagret

en: No marker created yet
sv_SE: Ingen markör har skapats än

en: No marker found
sv_SE: Hittade inga markörer

en: No marker found!
sv_SE: Ingen markör funnen!

en: No matches found
sv_SE: Inga resultat funna

en: No promotion
sv_SE: Ingen marknadsföring

en: No shortcodes with invalid map IDs have been detected
sv_SE: Inga kortkoder med ogiltiga kart-ID:n har hittats

en: Norwegian
sv_SE: Norska

en: Norwegian (Bokmal)
sv_SE: Norska (Bokmål)

en: Norwegian (Bokmål)
sv_SE: Norska (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
sv_SE: Norska (Nynorsk)

en: Note: if a marker is also assigned to another layer, only the reference to the layer will be deleted.
sv_SE: Obs: om en markör är tilldelad till ett annat lager också, kommer bara referensen till lagret att tas bort.

en: Note: if you add an image, the following CSS definition will be applied: %1$s
sv_SE: OBS: Om du lägger till en bild kommer följande CSS-regel appliceras: %1$s

en: Note: maximum zoom level may vary on your basemap
sv_SE: Notera: maximal zoomnivå kan variera på din baskarta

en: Number of digits to show after the decimal point
sv_SE: Antalet decimaler som ska visas efter decimalpunkten

en: Number of markers
sv_SE: Antal markörer

en: Number of markers to display
sv_SE: Antal markörer att visa

en: Number of markers to show:
sv_SE: Antal markörer att visa

en: OSM France
sv_SE: OSM Frankrike

en: OSM Germany
sv_SE: OSM Tyskland

en: Offset (x)
sv_SE: Förskjutning (x)

en: Offset (y)
sv_SE: Förskjutning (y)

en: Offset:
sv_SE: Förskjutning:

en: Old layer ID
sv_SE: Gammalt lager-ID

en: Old marker ID
sv_SE: Gammalt markörs-ID

en: Once you entered your API key above, you can activate the following basemaps by ticking the related checkbox at "Available basemaps in control box":
sv_SE: När du angett din API-nyckel ovan, kan du aktivera följande baskartor genom att markera den relaterade kryssrutan vid ”Tillgängliga baskartor i kontrollboxen”:

en: One personal request: before you post a new support ticket in the <a href="http://wordpress.org/support/plugin/leaflet-maps-marker" target="_blank">Wordpress Support Forum</a>, please follow the instructions from <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> which give you a guideline on how to deal with the most common issues.
sv_SE: En personlig förfrågan: innan du skapar ett nytt supportärende på <a href="http://wordpress.org/support/plugin/leaflet-maps-marker" target="_blank"> Wordpress Supportforum </a>, följ instruktionerna från <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a>, som ger dig en riktlinje om hur man handskas med de vanligaste frågorna.

en: Only change the values below if you are not using marker or shadow icons from the <a href="%1$s" target="_blank">Map Icons Collection</a>!
sv_SE: Ändra endast värdena nedan om du inte använder markörer eller skuggikoner från <a href="%1$s" target="_blank">Map Icons Collection</a>!

en: Only enable this compatibility option if you see the admin notice that another plugin or theme also embedds the Google Maps API (which can cause maps and address search to break if that implementation does not properly send the Google API key which is mandatory since June 22nd 2016!)
sv_SE: Aktivera endast det här alternativet om du ser ett adminmeddelande om att en annan plugin eller tema också bäddar in Google Maps API (vilket kan orsaka att kartor och adressökning inte kan genomföras korrekt om implemantationen inte skickar en korrekt Googles API-nyckel vilket är obligatoriskt sedan 22 jun 2016 !)

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
sv_SE: Sätt bara detta alternativ till webbadressen för din WordPress-mapp om du upplever problem eller rekommenderas så av supporten!

en: Opacity
sv_SE: Genomskinlighet

en: Open Data
sv_SE: Öppen Data

en: Open popup by default
sv_SE: Öppna popupruta som standard

en: Open popups on mouse hover instead of mouse click
sv_SE: Öppna popups vid mushovring i stället för musklick

en: Open standalone map in fullscreen mode
sv_SE: Öppna fristående karta i helskärmsläge

en: OpenDocument Spreadsheet
sv_SE: Opendocument kalkylblad

en: OpenStreetMap contributors
sv_SE: OpenStreetMap bidragsgivare

en: OpenStreetMap edit link
sv_SE: OpenStreetMap editeringslänk

en: OpenStreetMap edit link editor
sv_SE: OpenStreetMap länk till editor

en: OpenStreetMap emphasizes local knowledge. Contributors use aerial imagery, GPS devices, and low-tech field maps to verify that OSM is accurate and up to date.
sv_SE: OpenStreetMap lägger tonvikten på lokalkännedom. Bidragsgivarna använder flygbilder, GPS-enheter och lågteknologiska fältkartor för att verifiera att OSM är korrekt och uppdaterad.

en: OpenStreetMap is open data: you are free to use it for any purpose as long as you credit OpenStreetMap and its contributors. See the <a href="%1$s" target="_blank">Copyright and License page</a> for details.
sv_SE: OpenStreetMap är öppen data: du är fri att använda det för valfritt ändamål, så länge som du omnämner OpenStreetMap och dess bidragsgivare . Se <a href="%1$s" target="_blank"> Upphovsrätt och licens </a> för mer information.

en: OpenStreetMap.org hosting is supported by the <a href="%1$s" target="_blank">UCL VR Centre</a>, <a href="%2$s" target="_blank">Imperial College London</a> and <a href="%3$s" target="_blank">Bytemark Hosting</a>, and <a href="%4$s" target="_blank">other partners</a>.
sv_SE: OpenStreetMap.org hosting supportas av <a href="%1$s" target="_blank">UCL VR Centre</a>, <a href="%2$s" target="_blank">Imperial College London</a> och <a href="%3$s" target="_blank">Bytemark Hosting</a>, och <a href="%4$s" target="_blank">kompanjoner</a>.

en: OpenStreetmap can be used out-of-the box for your maps, no API keys is required. You can choose between the following variants:
sv_SE: OpenStreetmap kan användas för out-of-the box för dina kartor, ingen API-nycklar krävs. Du kan välja mellan följande varianter:

en: Opt-out from being promoted by Wikitude.
sv_SE: Välj bort att främjas genom Wikitude.

en: Option A: activate an unexpiring license key
sv_SE: Alternativ A: aktivera en licensnyckel som inte löper ut

en: Option B: get a personalized trial license key
sv_SE: Alternativ B: få en personlig testlicensnyckel

en: Option C: get an anonymous trial license key
sv_SE: Alternativ C: hämta en anonym testlicensnyckel

en: Option D: start an unlimited, anonymous test on a localhost installation
sv_SE: Alternativ D: starta en obegränsad, anonym test på en localhost installation

en: Option for global admin notices in backend (showing infos about plugin incompatibilities or invalid marker icon directory settings for example). Please be aware that hiding them results in not being informed about plugin incompatibilites discovered in future releases too!
sv_SE: Inställning för globala administratörsmeddelanden i admin (visar info om tillägget är inkompatibelt eller fel, samt markörikon mappinställningar som exempel. Vänligen tänk på att gömma dem kan resultera i att du inte blir informerad om fel i framtiden.

en: Option to add a search field and sort order feature for the list of markers
sv_SE: Möjlighet att lägga till ett sökfält och sorteringsordningsfunktion för markörlistan

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
sv_SE: Inställning för att gömma tillbaka-länkar till Mapsmarker.com på kartor och skärmlager i KML filerna.

en: Optional 1 - selected markers must have:
sv_SE: Tillval 1 - utvalda markörer måste ha:

en: Optional 2 - selected markers must NOT have:
sv_SE: Tillval 2 - utvalda markörer får INTE ha:

en: Optional 3 - selected markers must have the following icon:
sv_SE: Tillval 3 - utvalda markörer måste ha följande ikon:

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information see <a href="%1$s" target="_blank">Component Filtering</a>.
sv_SE: Valfria komponentfilter, avgränsade med ett vertikalstreck (|). Varje komponentfilter består av en komponent: värde-par och kommer att helt begränsa resultaten från geocoder. Mer information finns i <a href=”%1$s” target=”_blank”>Komponent filtrering</a>.

en: Optional offset value of the tooltip position.
sv_SE: Valfritt förskjutningsvärde av verktygstipsets placering.

en: Optional region code, specified as a ccTLD ("top-level domain") two-character value. This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For more information see <a href="%1$s" target="_blank">Region Biasing</a>.
sv_SE: Valfri regionkod, anges som ett värde med ccTLD (”toppdomän”) i två tecken. Denna parameter kommer bara påverka, inte helt begränsa, resultat från geocoder. För mer information se <a href=”%1$s” target=”_blank”>Regionen polarisering</a>.

en: Optional: displayed on each marker; can be a link to a resource (image, PDF file...). You could use this to issue coupons or vouchers for potential clients that found you via Wikitude.
sv_SE: Tillval: visas på varje markör; kan vara en länk till en resurs (bild, PDF-fil ...). Du kan använda detta för att ge ut kuponger eller rabattkuponger för potentiella kunder som hittat dig via Wikitude.

en: Optional: displayed on each marker; used for sending an email directly from Wikitude
sv_SE: Tillval: visas på varje markör; används för att skicka e-post direkt från Wikitude

en: Optional: example: +4312345 - when a phone number is given, Wikitude displays a "call me" button in the bubble; used for every marker.
sv_SE: Tillval: exempel: +4312345 - när ett telefonnummer anges, visar Wikitude en "call me" -knapp i bubblan; används för varje markör.

en: Optionally you can also change the name of the predefined basemaps in the controlbox.
sv_SE: Du kan om du vill också ändra namn på de fördefinierade grundkartorna i kontrollboxen.

en: Options to pass when creating the L.Polygon for styling (<a href="%1s" target="_blank">more details</a>)
sv_SE: Alternativ att passera när du skapar L.Polygon för styling (<a href="%1s" target="_blank">mer detaljer</a>)

en: Options to set the colors of the cluster circles
sv_SE: Alternativ för att ställa in färgerna på klustercirklarna

en: Order active layers in controlbox by
sv_SE: Sortera aktiva lager i kontrollboxen enligt

en: Order by
sv_SE: Sortera i

en: Order inactive layers in controlbox by
sv_SE: Sortera inaktiva lager i kontrollboxen enligt

en: Order list of markers by
sv_SE: Sortera listan över markörer enligt

en: Orient yourself with terrain maps, featuring hill shading and natural vegetation colors. These maps showcase advanced labeling and linework generalization of dual-carriageway roads. Terrain was developed in collaboration with Gem Spear and Nelson Minar. Available in four flavors:
sv_SE: Orientera dig själv med terrängkartor, som visar höjd-skuggning och naturliga vegetationfärger. Dessa kartor demonstrerar avancerad märkning och linework generalisering av vägar med dubbla körbanor. Terrain utvecklades i samarbete med Gem Spear och Nelson Minar. Finns i fyra varianter:

en: Output image width
sv_SE: Bildbredd

en: Overlays
sv_SE: Överlägg

en: Overrides the offset to apply a fixed zoom level to the minimap regardless of the main map zoom. Set it to any valid zoom level, if unset zoomLevelOffset is used instead.
sv_SE: Åsidosätter offset för att tillämpa ett fast zoomnivå till minikartan oavsett huvudkartans zoom. Ställ in den till någon giltig zoomnivå, om ej satt kommer standard används istället.

en: Overview map
sv_SE: Översiktskarta

en: Pace
sv_SE: Takt

en: Panel Status
sv_SE: Panel-status

en: Panel background color
sv_SE: Panelens bakgrundsfärg

en: Panel for GPX metadata below the map
sv_SE: Panel för GPX metadata under kartan

en: Panel for displaying layer name and API URLs on top of map
sv_SE: Panel för att visa lagernamn och API-URL:er på toppen av kartan

en: Panel for displaying marker name and API URLs on top of map
sv_SE: Panel för visning av markörnamn och API-URL:er på toppen av kartan

en: Panel status
sv_SE: Panelstatus

en: Panel status for all layers has been successfully updated
sv_SE: Panelstatus för alla lager har framgångsrikt uppdaterats

en: Panel status for the selected markers has been successfully updated
sv_SE: Panelstatus för valda markörer har framgångsrikt uppdaterats

en: Panel text css
sv_SE: Paneltextens css

en: Panning inertia options
sv_SE: Alternativ för panoreringströghet

en: Partners
sv_SE: Medarbetare

en: Peak memory usage: %1$s
sv_SE: Peak minnesanvändning: %1$s

en: Pedestrian
sv_SE: Fotgängare

en: Permalinks base URL
sv_SE: Permalänkars bas-URL

en: Permalinks slug
sv_SE: Permalänksändelse

en: Permission settings
sv_SE: Behörighetsinställningar

en: Permissions check failed or WordPress nonce has expired - please reload the page to try again!
sv_SE: Behörighetskontroll misslyckats eller så har Wordpress  tillfälligt hängt sig - ladda om sidan för att försöka igen!

en: Persian
sv_SE: Persiska

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Photon@MapsMarker settings
sv_SE: Photon@MapsMarker inställningar

en: Please <a href="%s" target="_blank">click here</a> to add your first one!
sv_SE: Vänligen <a href="%s" target="_blank">klicka här</a> för att lägga till din första!

en: Please activate the plugin "Maps Marker Pro"
sv_SE: Vänligen aktivera insticksmodulen "Maps Marker Pro"

en: Please activate the plugin by clicking the link above
sv_SE: Aktivera tilläggsprogrammet genom att klicka på länken ovan

en: Please also check if you are using semicolons (;) as delimiters in your import file!
sv_SE: Kontrollera också om du använder semikolon (;) som avgränsare i importfilen!

en: Please be aware that restoring settings from a version smaller than %1$s could result in breaking the plugin unless you <a href="%2$s">save the plugin settings once</a> afterwards to include settings added with newer versions!
sv_SE: Var medveten om att återställning av inställningar från en version mindre än %1$s kan resultera i att tillägget slutar fungera om du inte <a href="%2$s">sparar tilläggets inställningar en gång</a> efteråt, för att inkludera inställningar tillagda med nyare versioner!

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro
sv_SE: Klicka här för att slutföra installationen av Maps Marker Pro

en: Please confirm that you want to delete all markers by checking the checkbox
sv_SE: Bekräfta att du vill radera alla markörer genom att bocka i bockningsrutan.

en: Please contact %1$s for more details
sv_SE: Kontakta %1$s för mer detaljer

en: Please contact your administrator (%1s) to activate the plugin "Maps Marker Pro".
sv_SE: Kontakta din administratör (%1s) för att aktivera insticksprogrammet "Maps Marker Pro".

en: Please contact your administrator (%1s) to renew your access to plugin updates and support.
sv_SE: Kontakta din administrator (1s) för att förnya din tillgång till tilläggsuppdateringar och support.

en: Please do not change an existing layer map with assigned markers into a multi layer map, as those assigned markers will not be displayed on the multi layer map!
sv_SE: Ändra inte existerande lagerkartor med tillhörande markörer till en flerlager-karta eftersom dess markörer inte kommer att visas på flerlager-kartan!

en: Please enable this setting only if you are experiencing issues with maps in proprietary tab solutions or hidden divs which are displayed on demand.
sv_SE: Aktivera den här inställningen endast om du har problem med kartor i egna tab-lösningar eller dolda divs som visas på efterfrågan.

en: Please enter a license key to continue.
sv_SE: Ange en licensnyckel för att fortsätta.

en: Please enter a location
sv_SE: Ange en plats

en: Please enter a location (%1$s characters minimum to start typeahead suggestions)
sv_SE: Ange en plats (minst %1$s tecken för att starta typeahead förslag)

en: Please enter a valid email to continue (or get an anonymous trial license key)
sv_SE: Var god ange en giltig e-postadress för att fortsätta (eller skaffa en anonym testlicens-nyckel)

en: Please enter layer ID. Use commas to separate multiple layers. Use 0 for markers not assigned to a layer.
sv_SE: Vänligen ange lager ID. Använd kommatecken för att separera flera lager. Använd 0 för markörer som inte skall accossieras med ett lager.

en: Please enter marker ID. Use commas to separate multiple markers
sv_SE: Fyll i markör ID. Använd komma för att separera flera markörer

en: Please enter the custom JSON array to style your Google maps (you can use the <a href="%1s" target="_blank">Google Styled Maps Wizard</a> to create custom styles easily). Example for hiding roads:
sv_SE: Ange den anpassade JSON matrisen för att ändra om din karta från Google (du kan använda <a href="%1s" target="_blank">Google Kartstyling Trollkarl</a> för att lättare skapa egna stilar). Exempelvis för att gömma vägar:

en: Please enter the hex value of the color you would like to use. For help please visit <a href="%1s" target="_blank">%2s</a>.
sv_SE: Ange hexvärdet för den färg du vill använda. För hjälp besök <a href="%1s" target="_blank">%2s</a>.

en: Please enter your Google Maps JavaScript API key here
sv_SE: Vänligen ange din API-nyckel för Google Maps JavaScript API här

en: Please enter your MapQuest API key here
sv_SE: Vänligen ange din API-nyckel för MapQuest här

en: Please enter your email to continue.
sv_SE: Ange din e-postadress för att fortsätta.

en: Please enter your first name to continue.
sv_SE: Vänligen ange ditt förnamn för att fortsätta.

en: Please enter your last name to continue.
sv_SE: Ange ditt efternamn för att fortsätta.

en: Please fix those shortcodes and press the button "clear list" below for the admin notice to disappear!
sv_SE: Var god korrigera dessa kortkoder och välj "rensa lista" nedan för att admin-meddelandet ska försvinna!

en: Please install the plugin "Leaflet MapsMarker Pro"
sv_SE: Vänligen installera insticksmodulen "Leaflet MapsMarker Pro"

en: Please keep in mind that you can only export layer maps here - if you also want to export the assigned markers, please also use the function "export markers"!
sv_SE: Kom ihåg att du bara kan exportera lagerkartor här - om du också vill exportera de tilldelade markörerna, använder du funktionen "exportera markörer"!

en: Please keep in mind that you can only export marker maps here - if you also want to export the according layer maps, please also use the function "export layers"!
sv_SE: Kom ihåg att du bara kan exportera markörkartor här - om du också vill exportera de tillhörande lagerkartorna, använd då funktionen "exportera lager"!

en: Please navigate to <a href="%1$s">Plugins / Installed Plugins</a> and activate the plugin "Maps Marker Pro".
sv_SE: Navigera till <a href="%1$s">Tillägg / Installerade tillägg</a> och aktivera tillägget "Maps Marker Pro".

en: Please note that MapQuest basemaps should also be used if MapQuest geocoding is selected!
sv_SE: Observera att MapQuest baskartor också bör användas om MapQuest geokodning väljs!

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on! If you want to use your license on another domain, please follow the tutorial at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
sv_SE: Observera att en licens är bunden till den domän den aktiverades på! Om du vill använda din licens på en annan domän, följ guiden på <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: Please note that in contrast to a personalized trial license you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> and get a reminder when your trial license has expired!
sv_SE: Observera att i motsats till en personlig testlicens kommer du inte att kunna <a href="%1s" target="_blank">öppna supportärenden</a> och få en påminnelse när din provlicens har gått ut!

en: Please note that the file readme-icons.txt within this directory is used for this check, so please make sure, that this file is available!
sv_SE: Observera att filen "readme-icons.txt" i denna katalog används för kontrollen, se till att filen finns tillgänglig!

en: Please note that unsaved input will not be passed to the new editor! Please click "OK" to switch the editor anyway or "Cancel" to go back and save first.
sv_SE: Observera att sparad inmatning inte kommer att överföras till den nya editorn! Klicka "OK" för att växla editor ändå eller "Avbryt" för att gå tillbaka och spara först.

en: Please note: values in the column ID from import file will be ignored on bulk additions but are needed on bulk updates!
sv_SE: Observera: värden i kolumnen ID från importfilen kommer att ignoreras vid masstillägg, men behövs på  massuppdateringar!

en: Please only enable this setting if (Google) maps do not show markers but the following error in the browser console instead: %1$s
sv_SE: Aktivera denna inställning endast om (Google) kartor inte visar markörer, utan följande fel i visas i webbläsarkonsolen istället: %1$s

en: Please see the %1s for new features or the blog post on %2s for more details
sv_SE: Se %1s för nya funktioner eller blogginlägg på%2s för mer information

en: Please select a map first!
sv_SE: Välj en karta först!

en: Please select basemap which should be used for minimaps
sv_SE: Välj grundkarta som ska användas för minikartor

en: Please select icon to upload (allowed file types: %1$s)
sv_SE: Var god välj ikon att ladda upp (tillåtna filtyper: %1$s)

en: Please select import file
sv_SE: Välj importfil

en: Please select order by and sort order for "List all layers" page
sv_SE: Välj sortera enligt och sorteringsordning för sidan "Lista alla lager"

en: Please select order by and sort order for "List all markers" page
sv_SE: Välj sortera enligt och sorteringsordning för sidan "Lista alla markörer"

en: Please select range - from %1$s to %2$s markers
sv_SE: Välj intervall - från %1$s till %2$s markörer

en: Please select the WMS layers which should be available when creating new markers/layers
sv_SE: Välj de WMS lager som bör vara tillgängliga när du skapar nya markörer/lager

en: Please select the basemap which should be pre-selected as default for new markers and layers. Can be changed afterwards on each marker/layer.
sv_SE: Välj den baskarta som ska vara förvald som standard för nya markörer och lager. Kan ändras i efterhand på varje markör/lager.

en: Please select the basemaps which should be available in the control box.
sv_SE: Välj de grundkartor som bör vara tillgängliga i kontrollboxen.

en: Please select the columns which should be available on the page "List all layers"
sv_SE: Välj de kolumner som ska finnas tillgängliga på sidan "Lista alla lager"

en: Please select the columns which should be available on the page "List all markers"
sv_SE: Välj de kolumner som ska finnas tillgängliga på sidan "Lista alla markörer"

en: Please select the layers, whose markers you would like to display on this multi layer map.
sv_SE: Var god välj de lager vars markörer du vill visa på denna flerlager-karta.

en: Please select the map you would like to add
sv_SE: Välj den karta du vill lägga till

en: Please select the overlays which should be available in the control box.
sv_SE: Välj de överlägg som bör vara tillgängliga i kontrollboxen.

en: Please select your prefered directions provider. This setting will be used for the directions link in the panel on top of marker maps and for the action panel which gets attached to the popup text on each marker if enabled.
sv_SE: Välj din önskade vägbeskrivningsleverantör. Denna inställning kommer att användas för vägbeskrivningslänken i panelen ovanför märkkartorna och för åtgärdspanelen som blir fäst på popuptexten på varje markör om aktiverat.

en: Please use a FTP client to manually upload your icons to the following directory: %s
sv_SE: Var god använd en FTP-klient för att manuellt ladda upp dina ikoner till följande katalog: %s

en: Please use hexadecimal color values
sv_SE: Vänligen använd hexadecimala färgvärden

en: Please use the following options to further harden your API if needed:
sv_SE: Använd följande alternativ för att ytterligare förstärka din API om det behövs:

en: Please use the following tools with care and consider making a database backup or export first, as most actions cannot be undone:
sv_SE: Använd följande verktyg med försiktighet och överväg att göra en säkerhetskopia av databasen eller export först, eftersom de flesta åtgärderna inte kan ångras:

en: Please use valid WordPress usernames as otherwise non-admins might not be able to access this map on backend (depending on your access settings)
sv_SE: Använd giltiga Wordpress användarnamn, annars kanske icke-admins inte kan komma åt den här kartan på backend (beroende på åtkomstinställningar)

en: Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a> for instructions how to submit your marker or layer maps to Wikitude.
sv_SE: Besök <a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank"> http://www.mapsmarker.com/wikitude </a> för instruktioner om hur du skickar din markör eller dina lagerkartor till Wikitude.

en: Please visit Settings / Maps / Geolocate settings
sv_SE: Se Inställningar / Kartor / Geolocate-inställningar

en: Please visit Settings / Maps / Minimap settings
sv_SE: Gå till Inställningar / Kartor / Minikarta inställningar

en: Please visit Settings / Misc to disable MapsMarker.com backlinks
sv_SE: Gå till inställningar / Andra för att stänga av MapsMarker.com tillbakalänkningar

en: Please visit Settings to change this globally
sv_SE: Besök Inställningar för att ändra detta globalt

en: Plugin options updated on all subsites.
sv_SE: Tilläggsinställningar uppdaterade på alla undersidor.

en: Polish
sv_SE: Polska

en: Polygon options
sv_SE: Polygon tillval

en: Popup anchor
sv_SE: Popupankare

en: Popup status
sv_SE: Popupstatus

en: Popup text
sv_SE: Popuptext

en: Portuguese
sv_SE: Portugisiska

en: Portuguese (Brazil)
sv_SE: Portigisiska (Brasilien)

en: Portuguese (Portugal)
sv_SE: Portugisiska (Portugal)

en: Prepare existing maps strings (marker name, marker address, marker popuptext, layer name, layer address) for translation using the <a href="%1$s">%2$s plugin</a>.
sv_SE: Förbered befintliga kart-strängar (markörnamn, marköradress, markörpopuptext, lagernamn, lager adress) för översättning med hjälp av <a href="%1$s">%2$s tillägget</a>.

en: Prerequisite failed - you need to install the plugins "WPML Multilingual CMS" and "WPML string translation" or "Polylang" first. See <a href="%1s" target="_blank">%2s</a> for more information.
sv_SE: Nödvändig förutsättning misslyckades - du behöver installera tiltägget ”WPML Multilingual CMS” och ”WPML string translation” eller ”Polylang” först. Se <a href="%1s" target="_blank">% 2s</a> för mer information.

en: Pretty permalinks with customizable slug for fullscreen maps and APIs (e.g. %1$s)
sv_SE: Vackra permalänkar med anpassningsbar slugg (beskrivande webbadress) för fullskärmskartor och API:er (t.ex. %1$s)

en: Priority for layer maps
sv_SE: Prioritet för lagerkartor

en: Priority for marker maps
sv_SE: Prioritet för markörkartor

en: Privacy Policy
sv_SE: Integritetspolicy

en: Private API key
sv_SE: Privat API-nyckel

en: Pro License Settings
sv_SE: Pro-licensinställningar

en: Processing row %1$s from import file - a new layer would be created if test mode is set to off
sv_SE: Bearbetar rad %1$s från importfilen - ett nytt lager kommer att skapas om testläge är avstängd

en: Processing row %1$s from import file - a new marker would be created if test mode is set to off
sv_SE: Bearbetar rad %1$s från importfilen - en ny markör kommer att skapas om testläge är satt till av

en: Processing row %1$s from import file - the layer with ID %2$s would be updated if test mode is set to off
sv_SE: Bearbetar rad %1$s från importfilen - lagret med ID %2$s kommer att skapas om testläge är avstängt

en: Processing row %1$s from import file - the marker with ID %2$s would be updated if test mode is set to off
sv_SE: Bearbetar rad %1$s från importfilen - markören med ID %2$s kommer att uppdateras om testläge avstängt

en: Processing row %1$s from import file - trying to create new layer
sv_SE: Bearbetar rad %1$s från importfilen - försöker skapa nytt lager

en: Processing row %1$s from import file - trying to create new marker
sv_SE: Behandlar rad %1$s från importfil - försöker skapa ny markör

en: Processing row %1$s from import file - trying to update layer ID %1$s
sv_SE: Berabetar rad %1$s från importfil - försöker uppdatera lager-ID %1$s

en: Processing row %1$s from import file - trying to update marker ID %1$s
sv_SE: Bearbetar rad %1$s från importfil - försöker uppdatera markör ID %1$s

en: Promotion graphic
sv_SE: Marknadsföringsbilder

en: Promotion text
sv_SE: Marknadsföringstext

en: Provider URL
sv_SE: Leverantörs URL

en: Provider name
sv_SE: Leverantörsnamn

en: Public API key
sv_SE: Publik API-nyckel

en: Public API key is invalid
sv_SE: Publik API-nyckel är ogiltig

en: Public Key
sv_SE: Publik nyckel

en: Public transport (works only in some areas)
sv_SE: Kollektivtrafik (fungerar endast i vissa områden)

en: Punjabi (Arabic)
sv_SE: Punjabi (Arabiska)

en: QR Code
sv_SE: QR-kod

en: QR cell size
sv_SE: QR cellstorlek

en: QR code
sv_SE: QR kod

en: QR code caching
sv_SE: QR kod caching

en: QR code could not be generated!
sv_SE: QR kod kunde inte genereras!

en: QR code image for link to full screen map (%s)
sv_SE: QR kod bilden för länkning till fullskärmskartan (%s)

en: QR code image size
sv_SE: QR kod bildstorlek

en: QR code provider
sv_SE: QR kodleverantör

en: QR code settings
sv_SE: Inställningar för QR kod

en: QR codes with custom backgrounds
sv_SE: QR koder med egna bakgrunder

en: QR gravity
sv_SE: QR gravitation

en: QR size
sv_SE: QR storlek

en: RESTful API allowing you to access some of the common core functionalities
sv_SE: RESTful API tillåter dig att komma åt en del av de gemensamma kärnfunktionerna

en: RSS via E-Mail
sv_SE: RSS via E-post

en: Radius
sv_SE: radie

en: Radius in kilometer (km)
sv_SE: Radie i kilometer (km)

en: Rain
sv_SE: Regn

en: Rate Limit: %1$s out of %2$s/day
sv_SE: Begränsning: %s av %s/dag

en: Rate Limit: %s/day
sv_SE: Begränsning: %s/dag

en: Rate Limit: %s/month
sv_SE: Begränsning: %s/månad

en: Rate limit
sv_SE: Begränsning

en: Rate limit savings and performance settings
sv_SE: Begränsning för sparande och prestandainställningar

en: Rate limit: %1$s requests/%2$s and a maximum of %3$s requests/%4$s
sv_SE: Begränsning: %1$s förfrågningar/%2$s och maximalt %3$s förfrågningar/%4$s

en: Rate limit: %1$s requests/domain/%2$s and a maximum of %3$s requests/%4$s
sv_SE: Begränsning: %1$s förfrågan/domän/%2$s och högst %3$s förfrågningar/%4$s

en: Rate limit: %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/%3$s
sv_SE: Begränsning: %1$s transaktioner/månad och högst %2$s förfrågningar/%3$s

en: Rate plugin
sv_SE: Betygsätt insticksprogrammet

en: Recent markers
sv_SE: Nya markörer

en: Recent markers list
sv_SE: Senaste markörlista

en: Recommendation: only enable this feature if your maps are accessible via https, which is required by the following browsers: %1$s. For more details, <a href="%2$s" target="_blank">please click here</a>
sv_SE: Rekommendation: aktivera endast den här funktionen om kartorna är tillgängliga via https, vilket krävs av följande webbläsare: %1$s. För mer information, <a href="%2$s" target="_blank"> klicka här </a>

en: Recommended
sv_SE: Rekommenderad

en: Referer (%1s) is invalid
sv_SE: Referens (%1s) är ogiltig

en: Referer (%1s) is not allowed
sv_SE: Referens (%1s) tillåts inte

en: Reissue
sv_SE: Dela ut igen

en: Reminiscent of hand drawn maps, the Stamen watercolor maps apply raster effect area washes and organic edges over a paper texture to add warm pop to any map. Watercolor was inspired by the <a href="%1$s" target="_blank">Bicycle Portraits project</a>. Thanks to <a href="%2$s" target="_blank">Cassidy Curtis</a> for his early advice. There are no related settings available - this map can be used out of the box.
sv_SE: Påminnande om handritade kartor, applicerar Stamen Watercolor-kartorna en rastereffekt som tvättar området och lägger organiska kanter över en pappersstruktur för att objekten ska poppa upp på en karta. Watercolor blev inspirerad av <a href=”%1$s” target=”_blank”>cykel porträtt projekt</a>. Tack vare <a href=”%2$s” target=”_blank”>Cassidy Curtis</a> för hans tidiga råd. Det finns inga relaterade inställningar - denna karta kan användas direkt ur boxen.

en: Resellers
sv_SE: Återförsäljare

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset Settings
sv_SE: Återställ inställningarna

en: Rest API Keys Management
sv_SE: Hantering av REST API-nycklar

en: Restrict search results be from a particular country. You can pass alpha-2 or alpha-3 <a href="%1$s" target="_blank">ISO-3166 country codes</a>.
sv_SE: Begränsa sökresultaten till ett visst land. Du kan skicka alpha-2 eller alpha-3 <a href=”%1$s” target=”_blank”>landskoder enligt ISO-3166</a>.

en: Retrieve POIs (Points of Interests) from database within this search radius in meters from the current location of the Wikitude user
sv_SE: Hämta POI (intressanta platser) från databasen inom sökradien i meter från den aktuella platsen för Wikitude användaren

en: Revoke
sv_SE: Annullera

en: Romanian
sv_SE: Rumänska

en: Romanian (Romania)
sv_SE: Rumänska (Rumänien)

en: Route type
sv_SE: Vägtyp

en: Russian
sv_SE: Ryska

en: Satellite
sv_SE: Sattelit

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringarna

en: Save generated QR codes in the following directory for higher performance and for saving API calls:
sv_SE: Spara genererade QR koder i följande bibliotek för bättre prestanda och för att spara API-anrop:

en: Scale Control
sv_SE: Skalkontroll

en: Scale control
sv_SE: Skalkontroll

en: Scottish Gaelic
sv_SE: Höglandsskotska

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search completed - showing %d results below
sv_SE: Sökning klar - visar %d resultat nedan

en: Search completed, no results found (searchkey: %s, searchvalue: %s)
sv_SE: Sökning klar, hittade inga resultat (söknycker: %s, sökvärde: %s)

en: Search layers
sv_SE: Sök lager

en: Search markers
sv_SE: Sök markörerna

en: Search radius (in meter)
sv_SE: Sökavstånd (i meter)

en: Search result
sv_SE: Sökresultat

en: Search within a particular country
sv_SE: Sök inom ett specifikt land

en: Secret Token
sv_SE: Hemlig Token

en: Security check failed - please call this function from the according admin page!
sv_SE: Säkerhetskontrollen misslyckades - anropa denna funktion från admin sidan!

en: Security options
sv_SE: Säkerhetsinställningar

en: Separator lines
sv_SE: Avdelningslinjer

en: Serbian
sv_SE: Serbiska

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
sv_SE: Serbiska (Kryllien, Bosnien och Hercegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
sv_SE: Serbiska (Kryllien, Serbien)

en: Serbian (Latin, Serbia)
sv_SE: Serbiska (Latin, Serbien)

en: Service provider used for creating QR codes for links to full screen maps
sv_SE: Leverantör för att använda QR koder för länkar till fullskärmskartor

en: Set it to false if you do not want popups to close when user clicks the map.
sv_SE: Sätt det till falskt om du inte vill att popupfönstern ska stängas när användaren klickar på kartan.

en: Set it to false if you do not want the map to do panning animation to fit the opened popup.
sv_SE: Sätt till falskt om du inte vill att kartan ska animera panoreringen när den  anpassas till de öppnade popupfönstret.

en: Set it to false if you do not want the map to zoom beyond min/max zoom and then bounce back when pinch-zooming.
sv_SE: Sätt till falskt om du inte vill att kartan ska zooma bortom min/max zoom och sedan studsa tillbaka när du zommar in eller ut.

en: Set to 0 if you do not want to assign new markers to a layer
sv_SE: Ange 0 om du inte vill tillföra nya markörer till lagret

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
sv_SE: Ställ in på aktiverad om du enkelt vill uppgradera till betaversioner.

en: Set to enabled if you want to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only (user capability activate_plugins).
sv_SE: Ställ in på aktiverad om du vill ta bort alla bakåtlänkar och logotyper på backend samt gör sidorna och menyposter för Verktyg, Inställningar, Support, Licens synlig endast för admins (user capability activate_plugins).

en: Set to false if you want to use basemaps produced with maptiler for example
sv_SE: Ställ in till false om du vill använda grundkartor som producerats med kartnät till exempel

en: Set to false if you want to use overlays produced with maptiler for example
sv_SE: Ställ in till falsk om du vill använda överlägg som produceras med kartnät till exempel

en: Sets whether the minimap should have a button to minimise it
sv_SE: Anger om minikartan skall ha en knapp för att minimera den

en: Sets whether the minimap should have an animated zoom. (Will cause it to lag a bit after the movement of the main map.)
sv_SE: Anger om minikartan bör ha en animerad zoom. (Kommer få det att släpa lite efter en flyttning av den huvudsakliga kartan.)

en: Sets whether the minimap should hide automatically if the parent map bounds does not fit within the minimap bounds. Especially useful when zoomLevelFixed is set.
sv_SE: Anger om minikartan skall gömmas automagiskt om nuvarande karta inte passar inom ramarna för minikartan. Speciellt användbar när zoomen är fixerad.

en: Setting this option to header+inline-javascript is required, if maps should be displayed withing a jQuery mobile framework.
sv_SE: Detta tillval måste sättas till header+inline-javascript om kartor ska visas inom ett jQuery mobile-ramverk.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings below will be applied to all GPX tracks added to marker or layer maps.
sv_SE: Inställningar nedan kommer att tillämpas på alla GPX-spår som läggs till på markör- eller skikt-kartor.

en: Settings have been successfully updated!
sv_SE: Inställningarna har uppdaterats utan problem!

en: Settings updated - you successfully switched to the advanced editor!
sv_SE: Inställningar uppdaterade - du lyckats byta till den avancerade editorn!

en: Settings updated - you successfully switched to the simplified editor!
sv_SE: Inställningar uppdaterade - du lyckades byta till den förenklade editorn!

en: Shadow anchor
sv_SE: Skuggankare

en: Shadow icon
sv_SE: Skuggikon

en: Shadow size
sv_SE: Skuggstorlek

en: Short name
sv_SE: Kortnamn

en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

en: Shortcode API reference
sv_SE: Kortkod API referenser

en: Shortcode and API links
sv_SE: Snabbkoder och API länkar

en: Shortcode to add markers or layers into articles or pages  - Example: [<strong>mapsmarker</strong> marker="1"].<br/> Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into posts/Pages, the shortcode on these specific articles/pages has to be changed also manually - otherwise these markers/layers will not be show on frontend!
sv_SE: Kortkod för att lägga till markörer eller lager till artiklar eller sidor - Exempel:
    [<strong>mapsmarker</strong> marker="1"].<br/> Varning: om du ändrar kortkoden efter att ha lagt in kortkoden i inläggen/sidorna, så måste du ändra kortkoden manuellt på alla inlägg/sidor - annars kommer markörerna/lagerna inte att synas.

en: Shortest
sv_SE: Kortaste

en: Show API links for all markers
sv_SE: Visa API-länkar för alla markörer

en: Show GeoRSS subscribe link
sv_SE: Visa GeoRSS prenumerationslänk

en: Show attribution link
sv_SE: Visa upphovsrätts-länk

en: Show detailed results for each row
sv_SE: Visa detaljerade resultat för varje rad

en: Show embedded map in full-screen mode
sv_SE: Visa inbäddad karta i helskärmsläge

en: Show errorTile-images if map could not be loaded?
sv_SE: Visa felKartnäts-bilder om kartan inte kunde laddas?

en: Show icons
sv_SE: Visa ikoner

en: Show list of markers below map
sv_SE: Visa lista över markörer under kartan

en: Show marker creation time
sv_SE: Visa markörens skapandetid

en: Show marker name for the browser tooltip that appear on marker hover (tooltip is always hidden if marker name is empty).
sv_SE: Visa markörnamn när man håller muspekaren över markören (verktygstips är alltid dolda om markörnamn är tomt).

en: Show markers from other layers on this map
sv_SE: Visa markörer från andra lager på denna karta

en: Show me where I am
sv_SE: Visa var jag befinner mig

en: Show minimap
sv_SE: Visa miniatyrkarta

en: Show popuptext
sv_SE: Visa popup-text

en: Show traffic layer?
sv_SE: Visa trafiklager?

en: Since July 11 2016, MapQuest requires to <a href="%1$s" target="_blank">sign up for a plan on their Developer Network</a> if you want to use their maps on your site!
sv_SE: Sedan juli 11 2016 kräver MapQuest att <a href=”%1$s” target=”_blank”>du tecknar en prenumeration på deras Developer Network</a> om du vill använda deras kartor på din webbplats!

en: Since June 22nd 2016 <a href="%1$s" target="_blank">Google requires a Google Maps API key</a> when using any Google Map service on your website.
sv_SE: Sedan juni 22nd 2016 <a href=”%1$s” target=”_blank”> kräver Google en Google Maps API-nyckel</a> när du använder någon Google karttjänst på din webbplats.

en: Since pro v1.5 QR code images are also cached for a higher performance.
sv_SE: Sedan pro v1.5 är QR kod-bilder också cachade för högre prestanda.

en: Sindhi (Arabic)
sv_SE: Sindhi (Arabiska)

en: Sinhala
sv_SE: Singalesiska

en: Size for high-resolution iPad
sv_SE: Storlek för iPad med hög upplösning

en: Size for high-resolution iPhone and iPod touch
sv_SE: Storlek för iPhone och iPod touch med hög upplösning

en: Size for iPad
sv_SE: Ipadstorlek

en: Size for iPhone 5 and iPod 5
sv_SE: Storlek för iPhone och Ipod 5

en: Size for iPhone and iPod touch
sv_SE: Storlek för iPhone och iPod touch

en: Slovak
sv_SE: Slovakiska

en: Slovenian
sv_SE: Slovenska

en: Smoothly split / merge cluster children when zooming and spiderfying.
sv_SE: Dela / sammanfoga kluster-barn smidigt när du zoomar och flyger över.

en: Solution
sv_SE: Lösning

en: Sort order
sv_SE: Sorteringsordning

en: Sort order for active layers in controlbox
sv_SE: Sorteringsordning för aktiva lager i kontrollboxen

en: Sort order for inactive layers in controlbox
sv_SE: Sorteringsordning för inaktiva lager i kontrollboxen

en: Sounds good! I will try it now
sv_SE: Låter bra! Jag vill prova det nu

en: Source
sv_SE: Källa

en: Sources
sv_SE: Källor

en: Spanish
sv_SE: Spanska

en: Spanish (Mexico)
sv_SE: Spanska (Mexico)

en: Spanish (Spain)
sv_SE: Spanska (Spanien)

en: Spanish (United States)
sv_SE: Spanska (USA)

en: Specific layer to use
sv_SE: Visst lager att använda

en: Specify from which data sources you would like to receive results:
sv_SE: Specificera från vilka datakällor som du vill ta emot resultat ifrån:

en: Stamen Terrain map settings
sv_SE: Stamen Terrain kartinställningar

en: Stamen Toner map settings
sv_SE: Stamen Toner kartinställningar

en: Stamen Watercolor map
sv_SE: Stamen Akvarell karta

en: Start a free 30-day-trial of Maps Marker Pro without any obligation. You can switch back to the free version anytime.
sv_SE: Påbörja en gratis 30-dagars-prov av Maps Marker Pro utan några förpliktelser. Du kan växla tillbaks till den fria versionen när du vill.

en: Start anonymous free 30-day trial period
sv_SE: Starta en anomym 30-dagars testperiod

en: Start icon
sv_SE: Startikon

en: Start personalized free 30-day trial period
sv_SE: Starta din personliga 30-dagars testperiod

en: Starting the processing of %1$s rows (skipping header row)
sv_SE: Starta behandlingen av %1$s rader (hoppar över rubrikraden)

en: Starting time
sv_SE: Starttid

en: Stroke opacity
sv_SE: Streckgenomskinlighet (linjens genomskinlighet)

en: Stroke width in pixels
sv_SE: Strecktjocklek (linjetjocklek i pixel)

en: Style
sv_SE: Stil

en: Styled maps allow you to customize the presentation of the standard Google base maps, changing the visual display of such elements as roads, parks, and built-up areas.
sv_SE: Designade kartor tillåter dig att ändra presentationen av standard kartor för Google. Med möjlighet att ändra visuell visning av vägar, parker och byggnader.

en: Styles
sv_SE: Stilar

en: Subdomain names
sv_SE: Namn på subdomän

en: Subscribe to markers
sv_SE: Prenumerera på markörer

en: Subscribe to markers via GeoRSS
sv_SE: Prenumerera på markörer via GeoRSS

en: Subscriber (Capability read)
sv_SE: Abonnent (Får läsa)

en: Success
sv_SE: Succe

en: Support for conditional css loading
sv_SE: Stöd för villkorlig css laddning

en: Support for responsive designs
sv_SE: Stöd för responsiv design

en: Support for subdomains?
sv_SE: Stöd för subdomäner?

en: Swedish
sv_SE: Svenska

en: Swedish (Sweden)
sv_SE: Svenska (Sverige)

en: Tab/hidden div compatibility
sv_SE: Tab/gömd div kompatibilitet

en: Tags
sv_SE: Taggar

en: Tajik (Cyrillic)
sv_SE: Tajik (Kyrilliska)

en: Target
sv_SE: Mål

en: Tatar (Cyrillic)
sv_SE: Tatar (Kyrilliska)

en: Temperature
sv_SE: Temperatur

en: Terms of Service
sv_SE: Användarvillkor

en: Terrain
sv_SE: Terräng

en: Test mode
sv_SE: Testläge

en: Text after list of markers
sv_SE: Text efter lista av markörer

en: Text after map:
sv_SE: Text efter karta:

en: Text before list of markers
sv_SE: Text före lista av markörer

en: Text before map:
sv_SE: Text före karta:

en: Thai
sv_SE: Tailändska

en: The API functions are automatically included when Maps Marker Pro loads and they will be available by the time add-ons are loaded.
sv_SE: API funktionerna inkluderas automatiskt när Maps Marker Pro laddas och kommer finnas tillgängliga tills dess att tilläggen laddas in.

en: The GPX file at %s could not be found!
sv_SE: GPX-filen på %s kunde inte hittas!

en: The GPX file could not be loaded due to the following error:<br/>%s!
sv_SE: GPX-filen kunde inte laddas på grund av följande fel:<br/>%s!

en: The GPX panel status for the selected markers has been successfully updated
sv_SE: GPX-panelens status för valda markörer har uppdaterats

en: The JS Events API has three main methods which can be used to access the maps by javascript code. Basically, you are free to apply any capability on the <span>Map</span> object existed in the <a href="%1$s" target="_blank">Leaflet library reference</a>.
sv_SE: JS Events API:er har tre huvudsakliga metoder som kan användas för att få tillgång till kartor genom JavaScript-kod. I grund och botten, är du fri att tillämpa vilken möjlighet som helst på <span>Kart</span> objektet som finns i <a href="%1$s" target="_blank">Leaflet library reference</a>.

en: The MMPAPI class provides developers with a future-proof way to access some of the common core functionalities in Maps Marker Pro.
sv_SE: MMAPI-klassen ger utvecklare ett framtidssäkrat sätt att få tillgång till några av de vanligaste och viktigaste grundfunktionerna i Maps Marker Pro.

en: The PHP extension %1$s is not enabled on your server - this means that import and export will not work! Please contact your admin for more details.
sv_SE: PHP extension %1$s är inte aktiverat på din server - detta innebär att import och export inte kommer att fungera! Kontakta din administratör för mer information.

en: The PHP extension php_zip is not enabled on your server - this means that .xlsx or .ods files cannot be handled. Please contact your admin for more details.
sv_SE: PHP förlängning php_zip är inte aktiverat på din server - detta innebär att .xlsx eller .ods-filer inte kan hanteras. Kontakta din administratör för mer information.

en: The QR code images cache at %1$s has been successfully cleared.
sv_SE: QR-kodens bild-cache på %1$s har framgångsrikt rensats.

en: The URL to GPX track for all layers has been successfully updated
sv_SE: Webbadressen till GPX-spår för de valda markörerna har uppdaterats

en: The URL to GPX track for the selected markers has been successfully updated
sv_SE: Webbadressen till GPX-spår för de valda markörerna har uppdaterats

en: The URL to the custom icons shadow image. If empty, no shadow image will be used (even if the option above is set to default).
sv_SE: Sökvägen till egen skuggikon. Om tom, kommer ingen skuggikon att användas (även om ovanstående är satt till standard).

en: The WMS status for all layers has been successfully updated
sv_SE: WMS-status för alla lager har framgångsrikt uppdaterats

en: The WMS status for the selected markers has been successfully updated
sv_SE: WMS-status för valda markörer har framgångsrikt uppdaterats

en: The actual distance value is only shown if sort by "distance from layer center" or "distance from current position" is selected
sv_SE: Det aktuella avståndet visas endast om sortera på "avstånd från lagret centrum" eller "avstånd från nuvarande position" är valt

en: The angle of the QR Code rotation. Allowed angles: 0/90/180/270.
sv_SE: Vinkeln för QR kod rotation. Tillåtna vinklar 0/90/180/270.

en: The base domain from which to load the Google Maps API. If you want to change the language of the Google Maps interface (buttons etc) only, please change the option "Google language localization" above.
sv_SE: Basdomänen varifrån du kan ladda Google Maps API. Om du bara vill ändra språk för gränssnittet Google Maps (knappar etc), ändra alternativet ”Google språk localization” ovan.

en: The basemap for all layers has been successfully set to %1$s
sv_SE: Grundkarta för alla lager har framgångsrikt satts till %1$s

en: The basemap for the selected markers has been successfully set to %1$s
sv_SE: Grundkarta för de valda markörerna har framgångsrikt satts till %1$s

en: The basemap.at integration is disabled by default - if you enable those basemaps via "Available basemaps in controlbox", please be aware that only the area of Austria is covered!
sv_SE: integrationen av basemap.at är avaktiverad som standard - om du aktiverar dessa bakgrundskartor via ”Tillgängliga bakgrundskartor i kontrollboxen”, tänk på att endast området Österrike är täckt!

en: The clustering status for all layers has been successfully updated
sv_SE: Markörgrupperingsstatus för alla lager har uppdaterats

en: The community of OpenStreetMap is diverse, passionate, and growing every day. Its contributors include enthusiast mappers, GIS professionals, engineers running the OSM servers, humanitarians mapping disaster-affected areas, and many more. To learn more about the community, see the <a href="%1$s" target="_blank">user diaries</a>, <a href="%2$s" target="_blank">community blogs</a>, and the <a href="%3$s" target="_blank">OSM Foundation</a> website.
sv_SE: Gemenskapen av OpenStreetMap är skiftande, passionerad, och växer varje dag. Dess medarbetare inkluderar entusiastiska kartografer, GIS-proffs, ingenjörer som kör OSM-servrar, människovänner som kartlägger katastrofdrabbade områden, och många fler. Om du vill veta mer om gemenskapen, se <a href="%1$s" target="_blank"> användardagböcker </a>, <a href="%2$s" target="_blank"> communitybloggar </a> och <a href="%3$s" target="_blank"> OSM Foundations </a> webbplats.

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See <a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">this page</a> for more details.
sv_SE: Med kulturparametern kan du välja språk för kultur för geografiska enheter, ortnamn och kartetiketter på bing kartbilder. För kulturer som stöds, gatunamn är lokaliserad till den lokala kulturen. Till exempel, om du begär en plats i Frankrike, är gatunamnen lokaliserade på franska. För andra lokaliserade data såsom landsnamn, kommer nivån på lokalisering varierar för varje kultur. Till exempel kan det inte vara ett lokaliserat namn på "USA" för varje kultur-kod. Se <a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">denna sida</a> för mer information.

en: The desired image width returned in the response. If empty, the width of the image from image url will be used.
sv_SE: Önskad bildbredd returnerad som svar. Om tom kommer bredden av bilden från bildens sökväg att användas.

en: The development of Maps Marker Pro respectively Leaflet Maps Marker was originally initiated at an Open Data Hackathon in Vienna/Austria in 2011. The idea was to provide an easy way to share locations using the map provided by the City of Vienna.
sv_SE: Utvecklingen av Maps Marker Pro respektive Leaflet Maps Marker initierades ursprungligen på en Open Data Hackathon i Wien/Österrike 2011. Tanken var att ge ett enkelt sätt att dela platser med hjälp av kartan som tillhandahålls av staden Wien.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
sv_SE: Avståndet (i meter) inom vilken platsresultatet ska hämtas. Observera att ställa in en radiepåverkan leder till den anvisade platsen, men begränsar inte helt resultaten till det angivna området.

en: The fallback geocoding provider is used automatically if the main geocoding provider is unavailable
sv_SE: Fallback geokodningsleverantören används automatiskt om den huvudsakliga geokodningsleverantören är otillgänglig

en: The following features are not supported for multi layer maps: adding markers directly and dynamic preview on backend.
sv_SE: Följande funktioner stöds inte av flerlager-kartor: lägga till markörer direkt och dynamisk förhandsvisning i admin.

en: The following screenshot was taken with the advanced editor enabled:
sv_SE: Följande skärmdump togs med den avancerade editorn aktiverad:

en: The following settings only need to be changed if you experience any compatibility issues with your theme or other plugins.
sv_SE: Följande inställningar behöver endast ändras om du upplever några kompatibilitetsproblem med ditt tema eller andra plugins.

en: The following settings will be used for all marker and layer maps
sv_SE: Följande inställningar kommer att användas för alla markör- och lager-kartor

en: The height of the minimap in pixels.
sv_SE: Höjden (i pixlar) på minikartan.

en: The height of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
sv_SE: Höjden (i pixlar) på minikartan när den minimerats.

en: The icon for the selected markers has been successfully updated
sv_SE: Ikonen för valda markörer har framgångsrikt uppdaterats

en: The icon is displayed in the cam view of Wikitude to indicate a marker - 32x32 pixel, transparent PNG
sv_SE: Ikonen visas i kameravyn på Wikitude för att indikera en markör - 32x32 pixel, genomskinlig PNG

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
sv_SE: Gränssnittsspråk på backend och/eller kartor på frontend. Observera att språket för Google Maps och Bing kartor kan ställas in separat via inställningsavsnittet enligt baskarta.

en: The language in which to return results. <a href="%1$s" target="_blank">See the list of supported domain languages</a>. If you set a specific language at Settings / Google / "Google language localization", that language will also be used for Google Geocoder. If no language is set, the current WordPress locale (%2$s) will be used.
sv_SE: Språk som ska användas för att visa resultatet. <a href="%1$s" target="_blank"> Se listan över kompatibla domänspråk </a>. Om du ställer in ett visst språk i Inställningar / Google / "Google språk lokalisering", kommer det språket även användas för Google Geocoder. Om inget språk är inställt, kommer den nuvarande Wordpress  locale (% 2 $ s) användas.

en: The layer ID %1$s has been successfully changed to ID %2$s, all assigned markers have been updated too. Please keep in mind that posts, pages, widgets or template files using a Maps Marker Pro shortcode with the old layer ID have to be updated manually!
sv_SE: Lager-ID %1$s har ändrats till ID %2$s, alla tilldelade markörer har också uppdaterats. Tänk på att inlägg, sidor, widgets eller mallfiler med en Maps Marker Pro kortkod med det gamla lagret ID:t måste uppdateras manuellt!

en: The layer has been successfully duplicated - new ID: %1$s
sv_SE: Lagret har duplicerats - nytt-ID: %1$s

en: The layer with the ID %1$s has been successfully deleted
sv_SE: Lagret med ID %1$s har raderats

en: The layer with the ID %1$s has been successfully published
sv_SE: Lagret med ID %1$s har publicerats

en: The layer with the ID %1$s has been successfully updated
sv_SE: Lagret med ID:t %1$s har skapats

en: The list marker-status for all layers has been successfully updated
sv_SE: Listan markör-status för alla lager har uppdaterats

en: The list of "Active shortcodes with invalid map IDs" has been deleted!
sv_SE: Listan med "Aktiva kortkoder med ogiltiga kart-ID:n" har raderats!

en: The list of markers below layer maps in Maps Marker Pro allows you use dynamic paging, searching and sorting - making the list more usable for your visitors. The list can also be sorted based on the current position of the user viewing the map:
sv_SE: Listan över markörer under lagerkartor i Maps Marker Pro tillåter dig använda dynamisk personsökning, sökning och sortering - samt göra listan mer användbar för besökarna. Listan kan också sorteras baserat på den aktuella positionen för användaren som tittar på kartan:

en: The logo is displayed on the left bottom corner on Wikitude when an icon is selected - 96x96 pixel, transparent PNG
sv_SE: Logotypen visas på den vänstra nedersta hörnet på Wikitude när du väljer en symbol - 96x96 pixel, genomskinlig PNG

en: The map size for all layers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
sv_SE: Kartstorleken för alla lager har satts till bredden = %1$s %2$s och höjden = %3$s px

en: The map size for all markers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
sv_SE: Kartstorleken för alla markörer har satts till bredden = %1$s %2$s och höjden = %3$s px

en: The marker ID %1$s has been successfully changed to ID %2$s
sv_SE: Markören med ID %1$s har framgångsrikt ändrats till ID %2$s

en: The marker has been successfully duplicated - new ID: %1$s
sv_SE: Markören har framgångsrikt dupliceras - nytt ID: %1$s

en: The marker with the ID %1$s has been successfully deleted
sv_SE: Markören med ID %1$s har tagits bort

en: The marker with the ID %1$s has been successfully published
sv_SE: Markören med ID %1$s har framgångsrikt publicerats

en: The marker with the ID %1$s has been successfully updated
sv_SE: Markören med ID %1$s har framgångsrikt uppdaterats

en: The markers listed in the table below are assigned to layer(s) that do not exist (anymore). Those markers might not show up on maps as intended.
sv_SE: Markörerna som listas i tabellen nedan är tilldelade lager som inte finns (längre). Dessa markörer kan inte visas på kartor som det är tänkt.

en: The max number of pixels a user can shift his finger during touch for it to be considered a valid tap.
sv_SE: Max antalet pixlar en användare kan flytta fingret under tryck för att det ska betraktas som en giltig knackning.

en: The maximum radius that a cluster will cover from the central marker (in pixels). Decreasing will make more smaller clusters.
sv_SE: Den maximala radie som ett markörgruppering kommer att omfatta från den centrala markören (i pixlar). Minskning gör fler mindre markörgruppering.

en: The number of layer per page that should be listed in the table on the "list all layers"-page on backend
sv_SE: Antalet lager per sida som ska visas i tabellen på ”lista alla lager”-sidan på backend

en: The number of markers per page that should be listed in tables on the "list all markers"- and "layer edit"-pages on backend
sv_SE: Antalet markörer per sida som ska listas i tabeller på "lista alla markörer" - och "lager redigera"-sidorna i backend

en: The number of tiles that should be pre-loaded beyond the edge of the visible map. This makes it less likely to see the blank background behind tile images when panning a map. This may also be a fractional number, set to 0 for disabling this feature.
sv_SE: Antalet kakel som ska för-laddas bortom kanten på den synliga kartan. Det gör det mindre troligt att du ser den tomma bakgrunden bakom kakelbilderna när du panorerar en karta. Detta kan också vara ett bråktal, sätt till 0 för att inaktivera den här funktionen.

en: The offset applied to the zoom in the minimap compared to the zoom of the main map. Can be positive or negative.
sv_SE: Zoomen på minikartan i förhållande till huvudkartan kan vara både positiv och negativ.

en: The opacity of the markers.
sv_SE: Markörernas genomskinlighet.

en: The opacity of the tile layer.
sv_SE: Genomskinlighet på kartnätslagret.

en: The options "order by distance from current position" and "order by distance from layer center" are only available in the pro version!
sv_SE: Alternativen ”sortera efter avstånd från nuvarande position” och ”sortera efter avstånd från lagrets centrum” finns endast i Pro-versionen!

en: The overlays status for all layers has been successfully updated
sv_SE: Överläggens status för alla lager har framgångsrikt uppdaterats

en: The overlays status for the selected markers has been successfully updated
sv_SE: Överläggens status för de valda markörerna har framgångsrikt uppdaterats

en: The plugin "Leaflet Maps Marker" is inactive on this site and therefore this API link is not working.<br/><br/>Please contact the site owner (%1s) who can activate this plugin again.
sv_SE: Insticksprogrammet "Leaflet Maps Marker" är inaktiv på denna webbplats och därmed fungerar inte API länken.<br/><br/>Kontakta webbplatsens ägare (%1s) som kan aktivera denna plugin igen.

en: The plugin "Maps Marker Pro" is inactive on this site and therefore this API link is not working.<br/><br/>Please contact the site owner (%1s) who can activate this plugin again.
sv_SE: Insticksprogrammet "Maps Marker Pro" är inaktiv på denna webbplats och därmed fungerar inte API länken.<br/><br/>Kontakta webbplatsens ägare (%1s) som kan aktivera denna plugin igen.

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s). Can be retrieved for any location by switching to advanced editor on backend for example.
sv_SE: Punkten runt det du vill hämta platsinformation från. Måste anges som latitud, longitud (t.ex %1$s). Kan till exempel hämtas för valfri plats genom att byta till den avancerade editorn på backend.

en: The popup status for the selected markers has been successfully updated
sv_SE: Popup-status för de valda markörerna har framgångsrikt uppdaterats

en: The popup text for the selected markers has been successfully updated
sv_SE: Popup-texten för valda markörer har framgångsrikt uppdaterats

en: The position of the control (one of the map corners).
sv_SE: Positionen för kontrollen (i ett av kartans hörn).

en: The position of the filter controlbox for all maps.
sv_SE: Placeringen av filterkontrollboxen för alla kartor.

en: The position of the fullscreen button (one of the map corners).
sv_SE: Positionen för fullskärmsknappen (i ett av kartans hörn)

en: The position of the geolocate button (one of the map corners).
sv_SE: Positionen för geolocate-knappen (ett av kartans hörn).

en: The position of the home button (one of the map corners).
sv_SE: Placeringen av hemknappen (i ett av karthörnen).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site
sv_SE: Prioriteten för kartor relativt andra URLer på din hemsida

en: The pro plugin package could not be downloaded automatically. Please download the plugin from <a href="%1s">%2s</a> and upload it to the directory /wp-content/plugins on your server manually
sv_SE: Pro tillägget kunde inte hämtas automatiskt. Vänligen ladda ner tillägget från <a href="%1s">%2s</a> och ladda upp den manuellt till katalogen /wp-content/plugins på servern

en: The rate with which the inertial movement slows down, in pixels/second
sv_SE: Den hastighet med vilken tröghetsrörelsen saktar ner, i pixlar/sekund

en: The request method %1s is not allowed
sv_SE: Begärd metod %1s tillåts inte

en: The selected layers (IDs %1$s) have been deleted and the markers have been assigned to %2$s
sv_SE: De valda lagren (ID %1$s) har raderats och markörerna har flyttats till %2$s

en: The selected layers (IDs %s) and all assigned markers have been deleted (or the reference to the layer has been removed if marker was assigned to multiple layers)
sv_SE: De valda lagren (IDn %s) och alla tilldelade markörer har raderats ( eller så har referensen till lagret tagits bort om markören varit tilldelad till multipla lager)

en: The selected layers have been duplicated. New layer IDs:
sv_SE: De valda lagren har duplicerats. Nya lager-IDn:

en: The selected markers have been assigned to the selected layer
sv_SE: De utvalda markörerna har tilldelats det valda lagret

en: The selected markers have been deleted
sv_SE: De valda markörer har raderats

en: The selected markers have been duplicated. New marker IDs:
sv_SE: Valda markörer har duplicerats. Nya markörs-IDn:

en: The specified user already has API keys or the specified user does not exist.
sv_SE: Den angivna användaren har redan API-nycklar eller så finns den angivna användaren inte.

en: The top left x position of the QR Code. (Measured in pixels)
sv_SE: Vänster topp x position för QR koden ( i pixlar )

en: The top left y position of the QR Code. (Measured in pixels)
sv_SE: Vänster topp y position för QR koden ( i pixlar )

en: The type of record is referred to as its layer. All records are indexed into the layers.
sv_SE: Typ av post benämns som dess lager. Alla poster indexeras i lagren.

en: The width of the minimap in pixels.
sv_SE: Miniatyrkartans bredd i pixels.

en: The width of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
sv_SE: Bredden (i pixlar) på minikartan när den minimerats.

en: The width/height of the Visual QR Code (minimum: 124 pixel)
sv_SE: Storleken för Visual QR kod (minimem: 124 pixlar)

en: The x-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
sv_SE: X-koordinaterna för "spetsen" av ikonerna (i förhållande till dess övre vänstra hörn).

en: The x-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
sv_SE: X-koordinaterna för "spetsen" av skuggikonen (i förhållande till dess övre vänstra hörn).

en: The x-coordinates of the icons in pixel
sv_SE: X-koordinaterna för ikonerna i pixel

en: The x-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
sv_SE: X-koordinaterna för marginalen mellan popupfönster och kanterna på kartbilden efter att automatisk panorering utfördes.

en: The x-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
sv_SE: X-koordinaterna för popupankaret (i förhållande till dess övre vänstra hörnet)

en: The x-coordinates of the shadow in pixel
sv_SE: X-koordinaterna för skuggan i pixel

en: The y-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
sv_SE: Y-koordinaterna för "spetsen" av ikonerna (i förhållande till dess övre vänstra hörn).

en: The y-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
sv_SE: Y-koordinaterna för "spetsen" av skuggikonen (i förhållande till dess övre vänstra hörn).

en: The y-coordinates of the icons in pixel
sv_SE: Y-koordinaterna för ikonerna i pixel

en: The y-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
sv_SE: Y-koordinaterna för marginalen mellan popupfönster och kanterna på kartbilden efter att automatisk panorering utfördes.

en: The y-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
sv_SE: Y-koordinaterna för popupankaret (i förhållande till dess övre vänstra hörnet)

en: Their map tiles are made available as part of the <a href="%1$s" target="_blank">CityTracking project</a>, funded by the <a href="%2$s" target="_blank">Knight Foundation</a>, in which Stamen is building web services and <a href="%3$s" target="_blank">open source tools</a> to display public data in easy-to-understand, highly visual ways.
sv_SE: Deras kart-kakel görs tillgängliga som en del av <a href=”%1$s” target=”_blank”>CityTracking projektet</a>, som finansieras av <a href=”%2$s” target=”_blank”>Knight Foundation</a>, i vilka Stamen bygger webbtjänster och <a href=”%3$s” target=”_blank”>open source-verktyg</a> för att visa offentliga data i ett lättförståeligt, visuellt sätt.

en: There are no related settings available - the empty basemap can be used out of the box if the related checkbox at "Available basemaps in control box" has been checked.
sv_SE: Det finns inga relaterade inställningar - den tomma baskartan kan användas direkt ur boxen om den relaterade kryssrutan ”Tillgängliga bakgrundskartor i kontrollboxen” har markerats.

en: There is no changelog available.
sv_SE: Ingen ändringslogg tillgänglig.

en: These high-contrast black and white maps were first featured in the <a href="%1$s" target="_blank">Dotspotting project</a>. They are perfect for data mashups and exploring river meanders and coastal zones. Available in six flavors:
sv_SE: Dessa högkontrast svartvita kartor var först med i <a href=”%1$s” target=”_blank”>Dotspotting projekt</a>. De är perfekta för data mashups och utforska flodslingor och kustområden. Tillgänglig i sex varianter:

en: This base domain is also used for Google Maps Directions.
sv_SE: Den här basdomänen används också för väganvisningar i Google Maps.

en: This feature is available in the pro version only! Click here to find out how you can start a free 30-day-trial easily
sv_SE: Den här funktionen finns endast i pro-versionen! Klicka här för att ta reda på hur du enkelt kan börja en gratis 30-dagars-testversion

en: This is a default description.
sv_SE: Detta är en förvald beskrivning.

en: This is a multi-layer map - markers cannot be assigned to this layer directly
sv_SE: Detta är en multilager karta - markörer kan inte tilldelas detta lager direkt

en: This is a multi-layer map - markers cannot be exported from this layer directly
sv_SE: Detta är en flerlager karta - markörer kan inte exporteras direkt från detta lager

en: This is a multi-layer map - please select markers from included sublayers
sv_SE: Detta är en flerlagerkarta - välj markörer från inkluderade underlager

en: This is the reason, why the successor map <a href="%1$s" target="_blank">basemap.at</a> - which covers the whole of Austria and which is also available as Open Data - can be used within this plugin.
sv_SE: Detta är orsaken, varför efterföljare karta <a href=”%1$s” target=”_blank”>basemap.at</a> - som täcker hela Österrike och som också finns som Open Data - kan användas inom denna plugin.

en: This layer cannot be converted into a multi-layer-map as %1$s markers have been directly assigned to this layer.
sv_SE: Detta lager kan inte omvandlas till en fler-lager-karta eftersom %1$s markörer har tilldelats detta skikt direkt.

en: This license is active.
sv_SE: Denna licens är aktiv.

en: This message will disappear once the database downgrade has been completed.
sv_SE: Detta meddelande kommer att försvinna när nedgraderingen av databasen är slutförd.

en: This message will disappear once the pro version has been activated or deleted from your server (via the WordPress Plugins page!)
sv_SE: Detta meddelande kommer att försvinna när pro-versionen har aktiverats eller tagits bort från servern (via Wordpress Tilläggssida!)

en: This notice will be removed if the option <a href="%1$s">"Google Maps JavaScript API" has been enabled and a "Google Maps Javascript API key" has been set</a> or automatically after the next plugin update.
sv_SE: Detta meddelande tas bort om alternativet <a href=”%1$s”>”Google Maps JavaScript API” har aktiverats och en ”Google Maps Javascript API nyckel” har ställts in</a> eller automatiskt efter nästa plugin-uppdatering.

en: This setting has no effect if marker tooltips available since v3.0 are enabled (see related section %1$s).
sv_SE: Denna inställning har ingen effekt om markörtips ät tillgängligt eftersom v3.0 är aktiverat (se relaterat avsnitt %1$s).

en: This setting will only be used when the plugin language is not selected automatically
sv_SE: Denna inställning används bara när tilläggets språk inte väljs automatiskt

en: This tool tests the authentication/signature
sv_SE: Detta verktyget testar autentisering/signatur

en: This tool will generate a secure, expiring URL
sv_SE: Detta verktyg kommer att generera en säker URL, som löper ut

en: Tigrinya
sv_SE: Tigrinska

en: Tiles URL
sv_SE: Kartnät (Tiles) URL:

en: Tiles courtesy of
sv_SE: Kakel med tillstånd av

en: Timestamp for KML animation
sv_SE: Tidsstämpel för KML animering

en: TinyMCE button
sv_SE: TinyMCE knapp

en: Tip: adjust geocoding settings for more targeted search results
sv_SE: Tips: justera geokodning inställningar för mer riktade sökresultat

en: Tip: highlight an assigned marker by adding the marker ID as shortcode attribute (e.g. %1$s) or add %2$s to the URL where the map is embedded
sv_SE: Tips: markera en tilldelad markör genom att lägga till markör-ID som ett kortkodsattribut (t.ex. %1$s) eller lägg till %2$s till URLen där kartan är inbäddad

en: Title
sv_SE: Titel

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: To create a multi-layer-map, please <a href="%1$s">add a new layer map</a> or <a href="%2$s">move all markers from layer ID %3$s to another layer</a>.
sv_SE: För att skapa en flerlager-karta, <a href=”%1$s”>lägg till en ny lager karta</a> eller <a href=”%2$s”>flytta alla markörer från lager ID %3$s till ett annat lager.</a>

en: To display multiple locations at the same time, create a layer first (e.g. "company locations") and then add markers (e.g. "headquarters", "store A", "store B") assigned to that layer.
sv_SE: Om du vill visa flera platser på samma gång, skapa då ett lager först (t.ex. ”företagets platser”) och lägg sedan till markörer (t.ex. ”högkvarter”, ”lagra A”, ”lagra B”) så de tilldelas lagret.

en: To fix this, please <a href="%1$s">add your MapQuest API key here</a> or change the basemap used for the maps linked above to OpenStreetMap for example.
sv_SE: För att åtgärda detta, <a href=”%1$s”>lägg din MapQuest API-nyckel här</a> eller ändra använda baskartan som används för kartor länkade ovan till OpenStreetMap till exempel.

en: To fix this, please <a href="%1$s">add your MapQuest API key here</a> or disable MapQuest basemaps <a href="%2$s">as available basemaps in the controlbox</a>, <a href="%3$s">as default basemap for new marker/layer maps</a> (if applicable) and <a href="%4$s">as default basemap for minimaps</a> (if applicable).<br/>For more details and a tutorials on how to sign up for a free MapQuest API key (including %5$s transactions/month) <a href="%6$s" target="_blank">please click here</a>.
sv_SE: För att åtgärda detta, <a href=”%1$s”>lägg din MapQuest API-nyckel här</a> eller inaktivera MapQuests bakgrundskartor <a href=”%2$s”>som finns i kontrollboxen</a> , <a href=”%3$s”>som standard baskarta för nya markör/lager-kartor</a> (i förekommande fall) och <a href=”%4$s”>som standard baskarta för minikartor</a> (i förekommande fall). <br/> För mer information och en handledning om hur du registrerar dig för ett gratis MapQuest API-nyckel (inklusive%5$s transaktioner/månad) <a href=”%6$s” target=”_blank”>klicka här</a> .

en: To focus your search based upon a geographical area, please provide latitude and longitude values.
sv_SE: För att fokusera din sökning utifrån ett geografiskt område, ange latitud-och longitudvärden.

en: To preview the filter controlbox, please save layer map first and then reload the page!
sv_SE: För att förhandsgranska filtreringsalternativen , vänligen spara lagret med kartan först och ladda sedan om sidan!

en: To preview the updated list of markers, please save layer map first and then reload the page!
sv_SE: För att förhandsgranska uppdaterad lista över markörer, spara lagerkartan och ladda sedan om sidan!

en: To select a location, please click on a result or press
sv_SE: För att välja en plats, klicka på ett resultat eller tryck

en: To select only markers from a layer, please enter the layer ID. Use commas to separate multiple layers. Use 0 for markers not assigned to a layer.
sv_SE: För att välja bara markörer från ett lager, ange lagret ID. Använd kommatecken för att separera flera lager. Använd 0 för markörer som inte tilldelats ett lager.

en: To start your free 30-day-trial of Maps Marker Pro, please click on the button "start installation" below. This will start the download of Maps Marker Pro from <a style="text-decoration:none;" href="%1s">%2s</a> and installation as a separate plugin.<br/>Afterwards please activate the pro plugin and you will be guided through the process to receive a free 30-day-trial license without any obligations. Your trial will expire automatically unless you purchase a valid pro license. You can also switch back to the free version at any time.
sv_SE: För att starta din gratis 30-dagars testversion av Maps Marker Pro, klicka på knappen "starta installationen" nedan. Detta kommer att påbörja nedladdningen av programmet Maps Marker Pro från <a style="text-decoration:none;" href="%1s">%2s</a> och installeras som en separat plugin. <br/>Efteråt aktiverar du pro plugin och sedan guidas du genom processen att få en gratis 30-dagars testlicens utan några förpliktelser. Din testlicens kommer att upphöra automatiskt om du inte köper en giltig pro licens. Du kan också växla tillbaka till den fria versionen när som helst.

en: Too bad you are using the free version again :-( <a href="%1s" target="_blank">Please tell us what we can do to win you as a happy pro user and receive a discount voucher!</a>
sv_SE: Synd att du använder den fria versionen igen :-( <a href="%1s" target="_blank">Tala om för oss vad vi kan göra för att vinna dig åter som en glad pro-användare och få en rabattkupong ! </a>

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Tooltip container opacity
sv_SE: Opacit för verktygstipsrutan

en: Top left of the map
sv_SE: Överst till vänster på kartan

en: Top right of the map
sv_SE: Överst till höger på kartan

en: Total track distance
sv_SE: Total spårdistans

en: Track color
sv_SE: Spårfärg

en: Track name
sv_SE: Spårnamn

en: Track smoothFactor
sv_SE: Mjukhetsfaktor för spår

en: Track weight
sv_SE: Spårtjocklek

en: Trademarks and copyright
sv_SE: Varumärken och upphovsrätt

en: Translation updates
sv_SE: Översättningsuppdateringar

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: Transparent
sv_SE: Genomskinlig

en: Turkish
sv_SE: Turkiska

en: Turkmen (Latin)
sv_SE: Turkmeniska (Latin)

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type of transport
sv_SE: Transporttyp

en: Type:
sv_SE: Typ:

en: Typeahead suggestions will only show if you type at least the specified number of characters above into the location search field on marker and layer edit pages.
sv_SE: Autoförslag kommer bara att visas om du skriver åtminstone det angivna antalet tecken i sökfältet i redigerasidor för markörer och lager.

en: Typing interval delay
sv_SE: Fördröjning vid skrivning

en: URL hashes
sv_SE: URL hashtaggar

en: URL of image which gets show when hovering the text "(Legend)" next to WMS attribution text
sv_SE: URL till bilden som visas när muspekaren svävar över texten "(Teckenförklaring)" intill WMS tillskrivningstext

en: URL to GPX track
sv_SE: URL till GPX-spår

en: Uighur
sv_SE: Uiguriska

en: Ukrainian
sv_SE: Ukrainska

en: Unknown update checker status "%s"
sv_SE: Okänd uppdateringskontrollstatus "%s"

en: Update all broken layer assignements
sv_SE: Uppdatera alla trasiga lager

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="mailto:%1$s?subject=Please update plugin -Maps Marker Pro- on %2$s">administrator</a>
sv_SE: Uppdateringsinstruktion: eftersom din användare inte har rätt att uppdatera plugins, kontakta <a href=”mailto:%1$s?subject=Please update plugin -Maps Marker Pro- on %2$s”>administratör</a>

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1s">Updates-page</a>.
sv_SE: Uppdatera instruktion: Starta uppdateringen från <a href="%1s"> Uppdaterings-sidan </a>.

en: Update markers from the following layer only: "%1$s"
sv_SE: Uppdatera endast markörer från följande lager: "%1$s"

en: Updated By
sv_SE: Uppdaterad av

en: Updated On
sv_SE: Uppdaterad den

en: Updated by
sv_SE: Uppdaterad av

en: Updated on
sv_SE: Uppdaterad den

en: Upgrade to Pro
sv_SE: Uppgradera till Pro

en: Upgrade to pro for assigning markers to multiple layers
sv_SE: Uppgrader till Pro-version för att tilldela markörer till flera lager

en: Upgrade to pro version for even more features - click here to find out how you can start a free 30-day-trial easily
sv_SE: Uppgradera till proversionen som innehåller fler funktioner - klicka här för att enkelt få reda på hur du startar din 30 dagars fria testperiod.

en: Upload GPX track
sv_SE: Ladda upp GPX-spår

en: Upload new icon
sv_SE: Ladda upp ny ikon

en: Upload successful - <a href="%1$s" target="_top">please reload page</a>
sv_SE: Uppladdningen lyckades - <a href="%1$s" target="_top">vänligen uppdatera sidan</a>

en: Uploading new icons gets easier with Maps Marker Pro - no more need to use a FTP client, just click on the new upload button and add new icons from WordPress admin area easily:
sv_SE: Uppladdning av nya ikoner blir lättare med Maps Marker Pro - glöm FTP-klienten, klicka bara på den nya knappen Överför och lägg enlelt till nya ikoner från Wordpress admin området:

en: Use custom icon URL and directory
sv_SE: Använd egen sökväg för ikon

en: Use layers to display multiple locations at the same time.
sv_SE: Använd lager för att visa flera platser samtidigt.

en: Use markers to display a single location (for multiple locations, create a layer first).
sv_SE: Använd markörer för att visa en enda plats (för flera platser, skapa ett lager först).

en: Use the Shortcode API to create (marker) maps dynamically without adding them on backend first.
sv_SE: Använd kortkods API:et  för att skapa (markör) kartor dynamiskt utan att först lägga till dem i backend.

en: Use the Web API to access a Maps Marker Pro install either from JavaScript in a plugin or theme, or from an external client such as a desktop, mobile or web app.
sv_SE: Använd Web API för att få tillgång till en Maps Marker Pro installation antingen från JavaScript i ett tillägg eller tema, eller från en extern klient, såsom en stationär-, mobil- eller webb-app.

en: Use the Web API to access some of the common core functionalities either from JavaScript in a plugin or theme, or from an external client such as a desktop, mobile or web app.
sv_SE: Använd Web API't för att få tillgång till några av de vanligaste grundfunktionerna antingen från JavaScript i ett plugin eller ett tema, från en extern klient såsom en dator, mobil eller webbapp.

en: Use the button below to distribute the license key entered above to all WordPress Multisite subsites.
sv_SE: Använd knappen nedan för att distribuera den licensnyckel som anges ovan till alla WordPress Multisite underwebbplatser.

en: Use the following directions provider
sv_SE: Använd följande vägbeskrivningleverantör

en: Use this shortcode in posts or pages on your website or one of the API links for embedding in external websites or apps
sv_SE: Använd denna snabbkod i inlägg elelr sidor på din hemsida eller en av API länkarna för att baka in externa sidor eller appar

en: Used for JSON format only, allows to overcome the <a href="%1s" target="_blank">same origin policy</a> (can be overwritten by parameter callback on each API request)
sv_SE: Använda för JSON format endast, godkänner överskrivning från <a href="%1s" target="_blank">samma källpolicy</a>

en: Used for created maps - do not change this if you are not sure what it means!
sv_SE: Används för skapade kartor - ändra inte om du är osäker på vad det innebär!

en: Used if Wikitude does not pass the variable maxNumberofPois - 50 is the maximum recommended
sv_SE: Används om Wikitude inte skickar den rörliga maxNumberofPois - 50 är den högsta rekommenderade

en: Used in content
sv_SE: Använt i innehållet

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints. Default value: %1$s
sv_SE: Används för att skapa vackra länkar till fullskärmskartor eller API-slutpunkter. Standardvärde: %1$s

en: User
sv_SE: Användare

en: User role needed for adding and editing markers/layers
sv_SE: Användarroll som behövs för att lägga till och redigera markörer/lager

en: User role needed for deleting markers/layers
sv_SE: Användarroll som behövs för att ta bort markörer/lager

en: User role needed for deleting markers/layers from other users
sv_SE: Användarroll som behövs för att radera markörer/lager från andra användare

en: User role needed for editing markers/layers from other users
sv_SE: Användarroll som behövs för att redigera markörer/lager från andra användare

en: User role needed for viewing markers/layers from other users (applies only to backend access)
sv_SE: Användarroll som krävs för visning av markörer/lager från andra användare (gäller endast backend)

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Valencian
sv_SE: Valencianska

en: Variant to use
sv_SE: Variant att använda

en: Version of the WMS service to use
sv_SE: Version av WMS-tjänsten som ska användas

en: Vietnamese
sv_SE: Vietnamesiska

en: View fullscreen
sv_SE: Visa fullskärm

en: View marker
sv_SE: Visa makör

en: Visible API links for each marker
sv_SE: Synlig API-länkar för varje markör

en: Visible API links in panel
sv_SE: Synliga API-länkar i panelen

en: Visual QR codes for fullscreen maps are created by Visualead.com
sv_SE: Visuella QR koder för fullskärmskartor är skapade av Visualead.com

en: Visualead settings
sv_SE: Synlighets-inställningar

en: WMS layer 1 settings
sv_SE: WMS lager 1 inställningar

en: WMS layer 10 settings
sv_SE: WMS lager 10 inställningar

en: WMS layer 2 settings
sv_SE: WMS lager 2 inställningar

en: WMS layer 3 settings
sv_SE: WMS lager 3 inställningar

en: WMS layer 4 settings
sv_SE: WMS lager 4 inställningar

en: WMS layer 5 settings
sv_SE: WMS lager 5 inställningar

en: WMS layer 6 settings
sv_SE: WMS lager 6 inställningar

en: WMS layer 7 settings
sv_SE: WMS lager 7 inställningar

en: WMS layer 8 settings
sv_SE: WMS lager 8 inställningar

en: WMS layer 9 settings
sv_SE: WMS lager 9 inställningar

en: WMS layers
sv_SE: WMS lager

en: WMS stands for <a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service</a> and is a standard protocol for serving georeferenced map images over the Internet that are generated by a map server using data from a GIS database.<br/>With Leaflet Maps Marker you can configure up to 10 WMS layers which can be enabled for each map. As default, 10 WMS layers from <a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna</a> and from the <a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency</a> have been predefined for you.<br/>A selection of further possible WMS layers can be found at <a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>
sv_SE: WMS står för <a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service</a> och är ett standardprotokoll för servering av georefererade kartbilder över Internet som genereras av en kartserver med hjälp av data från en GIS-databas.<br/>Med Leaflet Maps Marker kan du konfigurera upp till 10 WMS skikt som kan aktiveras för varje karta. Som förval har 10 WMS lager från <a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna</a> and from the <a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency</a> fördefinierats för dig.<br/>Ett urval av ytterligare möjliga WMS lager kan hittas på <a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>

en: WPML translation support for multilingual maps
sv_SE: WPML översättningsstöd för flerspråkiga kartor

en: Walking directions
sv_SE: Promenadrutt

en: Want to share spots & tracks on your own WordPress site?<br/>Maps Marker Pro will help you out!
sv_SE: Vill du dela platser & spår på din egen Wordpress webbplats? <br/> Maps Marker Pro kommer att hjälpa dig!

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Warning - cannot be undone!
sv_SE: Varning - kan inte ångras!

en: Warning: "Maps Marker Pro" enabled you to assign markers to multiple layers. If you plan to use "Leaflet Maps Marker" again, a database downgrade is needed!<br/>Please be aware that the information about markers being assigned to multiple layers will get lost during that downgrade - only the first layer each marker was assigned to will be preserved!<br/><a href="%1s" target="_blank">Please click here to start the database downgrade</a>
sv_SE: Varning: "Maps Marker Pro" tillåter dig att tilldela markörer till flera lager. Om du planerar att använda "Leaflet Maps Marker" igen kommer en nedgradering av databasen att krävas!<br/>Var vänlig observera att information om markörer som tilldelats flera lager kommer att försvinna vid en sådan nedgradering - bara det första lagret som varje markör hörde ihop med kommer att bevaras!<br/><a href="%1s" target="_blank">Var god klicka här för att starta nedgraderingen av databasen</a>

en: Warning: Mapbox now requires to use a custom API access token for your custom MapBox %1$s basemap - <a href="%2$s">please update your settings!</a><br/>A tutorial on how to get a free Mapbox API access token can be found at %3$s
sv_SE: Varning: Mapbox kräver numera ett speciellt API-anrop för att egna Mapbox %1$-kartor ska fungera –  <a href="%2$s">var god uppdatera dina inställningar</a><br/>En guide för hur du skaffar dig ett gratis Mapbox API-konto kan hittas på %3$s

en: Warning: a layer with the ID %1$s as given in row %2$s does not exist - using current value %3$s instead
sv_SE: Varning: ett lager med ID %1$s som är angiven på rad %2$s finns inte - använder nuvarande värde %3$s istället

en: Warning: a layer with the ID %1$s as given in row %2$s does not exist - using default value 0 instead (marker will not be assigned to a layer)
sv_SE: Varning: ett lager med ID %1$s som angivits på rad %2$s finns inte - använder standardvärdet 0 istället (markören kommer inte att tilldelas ett lager)

en: Warning: as Mapbox now requires to use a custom API access token, custom Mapbox basemaps will not work anymore if you registered your Mapbox account after January 2015.<br/>In case your Mapbox maps are broken, please switch to another basemap like OpenStreetMap or <a href="%1$s">upgrade to Maps Marker Pro</a>, which enables you to continue using custom Mapbox basemaps - even with accounts created after January 2015 (please also note that Mapbox might discontinue the usage of their old API for existing users in the long run too!).
sv_SE: Varning: eftersom Mapbox nu kräver att man använder en personlig API åtkomstnyckel, så kommer inte egna Mapbox-kartor att fungera i fortsättningen om du registrerade ditt konto efter januari 2015.<br/>Om dina Mapbox-kartor inte längre fungerar korrekt, vänligen byt baskarta till OpenStreeMap eller <a href="%1$s">uppgradera till Maps Marker Pro</a>, som gör det möjligt att fortsätta använda egna Mapbox-kartor - även med konton som skapats efter januari 2015 (observera att Mapbox kan upphöra med stödet för sitt gamla API för existerande användare längre fram!).

en: Warning: as Mapbox now requires to use a custom API access token, custom Mapbox basemaps will not work anymore if you registered your Mapbox account before January 2015.<br/>In case your Mapbox maps are broken, please switch to another basemap like OpenStreetMap or <a href="%1$s">upgrade to Maps Marker Pro</a>, which enables you to continue using custom Mapbox basemaps - even with accounts created after January 2015 (please also note that Mapbox might discontinue the usage of their old API for existing users in the long run too!).
sv_SE: Varning: eftersom Mapbox numera kräver att ett speciellt API-anrop används kommer Mapbox-kartor inte längre att fungera om du skapade ditt Mapbox-konto före januari 2015.<br/>Om dina Mapbox-kartor inte visas, var god byt till en annan kartleverantör såsom OpenStreetMap eller <a href="%1$s">uppgradera till Maps Marker Pro</a>, vilket gör att du kan fortsätta använda Mapbox-kartor – även med konton skapade efter januari 2015.

en: Warning: database tables for Maps Marker Pro need to be updated! This is usually needed when you switched back and forth between "Leaflet Maps Marker" and "Maps Marker Pro" multiple times.<br/><a href="%1s">Please click here to start the database upgrade</a>
sv_SE: Varning: databastabeller för Maps Maker Pro behöver uppdateras! Detta behövs oftast göras om du byter mellan "Leaflet Maps Maker" och "Maps Maker Pro" ofta.<br/><a href="%1s">Vänligen klicka här för att påbörja databasuppgraderingen</a>

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) (range must be between %4$s and %5$s) - using current value %6$s instead
sv_SE: Varning: Ogiltigt värde för %1$s på rad %2$s (%3$s) (intervallet måste vara mellan %4$s och %5$s) - använder nuvarande värde %6$s istället

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - skipping row
sv_SE: Varning: Ogiltigt värde för %1$s på rad %2$s (%3$s) - hoppar över rad

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
sv_SE: Varning: ogiltigt värde för %1$s på rad %2$s (%3$s) - använder aktuellt värde %4$s istället

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using default value %4$s instead
sv_SE: Varning: ogiltigt värde för %1$s på rad %2$s (%3$s) - använder förvalt värde %4$s istället

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (range must be between %3$s and %4$s) - skipping row
sv_SE: Varning: Ogiltigt värde för %1$s på rad %2$s (intervallet måste vara mellan %3$s och %4$s) - hoppar över rad

en: Warning: no markers are assigned to the layer with the ID %1$s or the layer does not exist!
sv_SE: Varning: inga markörer är tilldelade till lagret med ID %1$s eller också finns inte lagret!

en: Warning: not recommended on production sites - use on your own risk!
sv_SE: Varning: rekommenderas inte på produktionsanläggningar - använd på egen risk!

en: Warning: please <a href="%1$s">enter your %2$s-API key</a> or <a href="%3$s">select an alternative geocoding provider</a>!
sv_SE: Varning:<a href=”%1$s”>ange din %2$s-API-nyckel</a> eller <a href=”%3$s”>välj en alternativ geokodningsleverantör</a> !

en: Warning: the icon "%1$s" could not be found in the marker icon directory at %2$s - using current icon %3$s instead
sv_SE: Varning: ikonen "%1$s" inte kunde hittas i markörikonernas katalog på %2$s - använder aktuell ikon %3$s istället

en: Warning: the icon "%1$s" could not be found in the marker icon directory at %2$s - using default icon instead
sv_SE: Varning: ikonen "%1$s" inte kunde hittas i markörikonens katalogen på %2$s - använder standardikon istället

en: Warning: the permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly which means markers cannot be displayed and API links will not work.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Compatibility Settings</a> and add <strong>%2$s</strong> folder to the option "Permalinks base URL".
sv_SE: Varning: permalänkar för Maps Marker Pro API endpoints inte fungerar korrekt vilket innebär att markörer inte kan visas och API-länkar inte fungerar.<br>För att åtgärda detta, gå till <a href="%1$s">Kompatibilitetsinställningar</a> och lägg till <strong>%2$s</strong> mapp till alternativet ”Permalänkars bas URL”.

en: Warning: the permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly which means markers cannot be displayed and API links will not work.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Compatibility Settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
sv_SE: Varning: permalänkarna för Maps Marker Pro API endpoints fungerar inte korrekt vilket innebär att markörer inte kan visas samt att API-länkar inte fungerar.<br>För att åtgärda detta, gå till <a href="%1$s">Kompatibilitetsinställningar</a> och lägg till din Wordpressmapp till alternativet ”Permalänkars bas URL”.

en: Warning: the setting for the marker shadow url (%1s) seems to be invalid. This can happen when you moved your WordPress installation from one server to another one.<br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Shadow URL". If you do not know which values to enter, please <a href="%3s">reset all plugins options to their defaults</a>
sv_SE: Varning: inställningen för markörskuggans url (%1s) verkar vara ogiltig. Detta kan inträffa när du flyttat din WordPress-installation från en server till en annan.<br>Navigera till <a href=”%2s”>Inställningar / karta Defaults / ”Standard värden för ikoner”</a> och uppdaterar alternativet ”Skugg URL”. Om du inte vet vilka värden som ska anges, kan du <a href=”%3s”>återställa alla tilläggsalternativen till sina standardvärden</a>

en: Warning: the setting for your custom marker icon directory (%1s) seems to be invalid. <br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Custom icons directory".
sv_SE: Varning: inställningen för din anpassade markör ikonen katalog (%1s) verkar vara ogiltig.<br>Navigera till <a href=”%2s”>Inställningar / Standardvärden för karta / ”Standard värden för markörikoner”</a> och uppdatera alternativet ”Sökväg till Anpassade ikoner”.

en: Warning: the setting for your custom marker icon url (%1s) seems to be invalid. <br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Custom icons URL".
sv_SE: Varning: inställningen för din anpassade markörikons url (%1s) verkar vara ogiltig.<br>Navigera till <a href=”%2s”>Inställningar / karta Defaults / ”Standard värden för ikoner”</a> och uppdatera alternativet ”anpassade ikoner URL”.

en: Warning: you are using Maps Marker Pro shortcodes with invalid map IDs! As a result instead of a map an <a href="%1$s" target="_blank">error image</a> will be shown!
sv_SE: Varning: Du använder Maps Marker Pro-kortkoder med ogiltliga kart-ID:n! Därför kommer en <a href="%1$s" target="_blank">fel-bild</a> att synas istället för en karta!

en: Warning: you are using the custom directory name %1$s for the plugin %2$s which causes layer maps to break!<br/>To fix this, please disable the plugin temporarily, rename the current plugin folder located at %3$s to %4$s and re-enable the plugin.
sv_SE: Varning:! Du använder det anpassade katalognamnet %1$s för tillägget %2$s vilket gör att lagerkartor kraschar!<br/>För att åtgärda detta, inaktivera tillägget tillfälligt, byt namn på den aktuella tilläggsmappen som finns på %3$s till %4$s och återaktivera tilläggsprogrammet.

en: Warning: you are using the outdated plugin WP Google Analytics which is incompatible with %1$s. Please update to a more current Google analytics plugin like %2$s
sv_SE: Varning: du använder det föråldrade tillägget WP Google Analytics som är inkompatibelt med %1$s. Uppdatera till en mer aktuell Google analytics-plugin såsom %2$s

en: Warning: you are using the plugin "%1$s" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%2$s">Advanced settings tab</a>, section "JS and CSS Exceptions" and add the following text to the "Ignore List": %3$s
sv_SE: Varning: du använder insticksprogrammet ”%1$s” som för närvarande gör att kartorna inte fungerar!<br/>För att fixa detta, gå till <a href="%2$s">fliken Avancerade inställningar</a>, avsnitt ”JS- och CSS-undantag” och lägg till följande text till ”Ignoreringslistan”: %3$s

en: Warning: you are using the plugin "%1$s" which is currently causing the navigation on %2$s settings page to break!<br/>To fix this, please temporarily deactivate this plugin if you want change the settings!
sv_SE: Varning: du använder tilläggsprogrammet ”%1$s” som för närvarande orsakar navigeringen på %2$s inställningssidan inte fungerar!<br/>För att åtgärda detta, avaktivera tillfälligt denna plugin om du vill ändra inställningarna!

en: Warning: you are using the plugin "Async Javascript" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Async JavaScript Settings</a> and add the following to the end the option "Exclusions": %2$s
sv_SE: Varning: du använder insticksprogrammet "Async Javascript" som för närvarande gör att kartorna inte fungerar!<br/>För att åtgärda detta, gå till <a href="%1$s">Async JavaScript Settings</a> och lägg till följande i slutet av valet "Exclusions": %2$s

en: Warning: you are using the plugin "Autoptimize" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Autoptimize settings</a> and uncheck the option "Also aggregate inline JS?"
sv_SE: Varning: du använder insticksprogrammet "Autoptimize" som f.n. gör att kartorna inte fungerar!<br/>För att fixa detta, gå till <a href="%1$s">Autoptimize inställningar</a>, bocka av valet "Also aggregate inline JS?"

en: Warning: you are using the plugin "Autoptimize" which is currently causing maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">Autoptimize settings</a>, click on button "Show advanced settings" and add the following to the end the option "Exclude scripts from Autoptimize:": %2$s
sv_SE: Varning: du använder tillägget ”Autoptimize” som för närvarande orsakar att kartor inte visas!<br>Lös problemet genom att navigera till <a href=”%1$s”>Autoptimize inställningar</a>, klicka på knappen ”Visa avancerade inställningar” och Lägg till följande i slutet ”Exkludera skript från Autoptimize:”: %2$s

en: Warning: you are using the plugin "Better WordPress Minify" which can cause %1$s to break if the option "Minify JS files automatically?" is active. Please disable this option (BWP Minify / General Settings) or navigate to BWP Minify / "Manage Enqueued Files", click on "Scripts to be ignored (not minified)" and add %2$s (one line for each)
sv_SE: Varning: du använder tillägget ”Bättre WordPress Minify” som kan göra att %1$s slutar fungera om alternativet ”Minify JS filer automatiskt?” är aktiv. Avaktivera det här alternativet (BWP Minify / allmänna inställningar) eller navigera till BWP Minify / ”Hantera Enqueued filer”, klicka på ”Skript ignoreras (inte minified)” och Lägg till %2$s (ett på varje rad)

en: Warning: you are using the plugin "Better WordPress Minify" which can cause Leaflet Maps Marker to break if the option "Minify JS files automatically?" is active. Please disable this option (Settings / BWP Minify) or add <strong>leafletmapsmarker</strong> to the form field "Scripts to be ignored (not minified)"
sv_SE: Varning: du använder tillägget "Better WordPress Minify" som kan orsaka att Maps Leaflet Marker slutar fungera, om alternativet "Minify JS files automatically?" Är aktiv. Inaktivera det här alternativet (Inställningar / BWP Minify) eller lägga <strong>leafletmapsmarker</strong> till formulärfält "Skript som ska ignoreras (ej minimeras)"

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "CDN" enabled which is causing layer maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / CDN / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Rejected files:"
sv_SE: Varning: du använder tillägget "W3 Total Cache" med funktionen "CDN" aktiverad som orsakar att lagerkartor inte visas. <br/>För att åtgärda detta går du till <a href="%1s">Performance / CDN / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Rejected files:"

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "JS Minify" enabled which is causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> and <strong>%3s</strong> to "Never minify the following JS files:"
sv_SE: Varning:. Du använder tillägget "W3 Total Cache" med funktionen "JS minify" aktiverad vilket orsakar att kartor bryts.<br/>För att åtgärda detta går du till <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> och lägg till <strong>%2s</strong> och <strong>%3s</strong> till "Never minify the following JS files:"

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "JS Minify" enabled which is causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Never minify the following JS files:"
sv_SE: Varning:. Du använder tillägget "W3 Total Cache" med funktionen "JS Minify" aktiverad som orsakar att kartorinte visas<br/>För att åtgärda detta går du till <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> och lägger till <strong>%2s</strong> to "Never minify the following JS files:"

en: Warning: you are using the plugin "WP Minify" which is causing %1$s layer maps to break as the option "Enable HTML Minification" is active. Please disable this option under Settings / WP Minify.
sv_SE: Varning: du använder tillägget ”WP Minify” som gör att %1$s lager kartor slutar fungera eftersom alternativet ”Aktivera HTML Minification” är aktivt. Avaktivera det här alternativet under Inställningar / WP Minify.

en: Warning: you are using the plugin "WP Rocket" which is currently causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Settings / WP Rocket / Advanced Options</a> and add <strong>%2s</strong> and <strong>%3s</strong> to "JS files to exclude from minification:"
sv_SE: Varning: du använder plugin ”WP Rocket” som för närvarande orsakar att kartor inte visas.<br>För att åtgärda detta, navigera till <a href="%1s">Inställningar / WP Rocket / Advanced Options</a> och lägg till <strong>% 2s</strong> och <strong>3s %</strong> till ”JS filer som ska exkluderas från minification”:

en: Warning: you are using the plugin "WP Rocket" with the option "Files optimisation (Minification & Concatenation)" for Javascript enabled, which is causing maps to break! <br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Settings / WP Rocket / Basic Options / Files optimisation</a>, untick the "<strong>JS</strong>" checkbox and save the change.
sv_SE: Varning: du använder tilläggsprogrammet ”WP Rocket” med alternativet ”Filoptimering (Minification & sammanfogning)” för Javascript aktiverat, vilket gör att kartor slutar fungera!<br>För att åtgärda detta, navigera till <a href="%1s">Inställningar / WP Rocket / Basic Options / Files optimisation</a>, avmarkera kryssrutan ”<strong>JS</strong>” och spara ändringen.

en: Warning: you are using the plugin "WP Super Cache" which is currently causing layer maps to break!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1$s">WP Super Cache Settings / Debug</a> and disable debugging or the checkbox above "Display comments at the end of every page like this:"
sv_SE: Varning: du använder tilläggsprogrammet ”WP Super Cache” som för närvarande orsakar att lagerkartor slutar fungera!<br>För att åtgärda detta, gå till <a href="%1$s">WP Super cacheinställningar / Debug</a> och inaktivera felsökning eller kryssrutan ovan ”Visa kommentarer i slutet av varje sida så här:"

en: Warning: you are using the plugin %1$s together with %2$s and the current settings can cause maps to break if a %3$s shortcode is added to a %1$s widget!<br/>To fix this, please navigate to <a href="%4$s">SEO / Social / Facebook</a> and disable the option "Add Open Graph meta data".<br/>If you explicitly need a Facebook Open Graph integration though, we recommend to additionally activate the following plugin for that purpose only: %5$s
sv_SE: Varning: du använder tillägget %1$s tillsammans med %2$s och de aktuella inställningarna kan orsaka att kartor slutar fungera om en %3$s kortkod läggs till en %1$s widget! <br/> För att åtgärda detta, gå till <a href=”%4$s”>SEO / sociala / Facebook</a> och avaktivera alternativet ”Lägg till Open Graph metadata”. <br/> Om du uttryckligen behöver en Facebook Open Graph integration rekommenderar vi att du dessutom aktiverar följande plugin för endast detta ändamål: %5$s

en: Warning: you are using the plugin %1$s which can cause layer maps to break - please deactivate the plugin %1$s in order to display maps created with %2$s properly!
sv_SE: Varning: du använder tillägget %1$s som kan orsaka att lagerkartor inte fungerar - avaktivera tillägget %1$s för att kartor som skapats med %2$s ska visas ordentligt!

en: Warning: you are using the plugin %1$s which is causing maps created with %2$s to break! Please deactivate that plugin so that maps can be displayed properly.
sv_SE: Varning: du använder pluginet: % 1 $ s som orsakar kartor skapade med% 2 $ s att bryta! Vänligen avaktivera pluginet så att kartor kan visas på korrekt sätt.

en: Warning: you are using the plugin %1$s which is currently causing layer maps to break! In order to fix this, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
sv_SE: Varning: du använder plugin %1$s som för närvarande orsakar lagerkartor att sluta fungera! För att åtgärda detta, följ <a href=”%1$s” target=”_blank”>denna tutorial</a>.

en: Warning: you did not add your MapQuest API key which is mandatory since July 11 2016. As a result the following existing maps using MapQuest basemaps will automatically switch to OpenStreetMap:
sv_SE: Varning: du har inte lagt till din MapQuest API nyckel vilket är obligatoriskt sedan 11 juli 2016. Som ett resultat av detta kommer befintliga kartor med MapQuests bakgrundskartor att automatiskt växlas till OpenStreetMap:

en: Warning: you did not configure an <a href="%1$s">alternative geocoding provider</a> - no fallback will be available if main geocoding provider is unavailable!
sv_SE: Varning: du konfigurera inte en <a href=”%1$s”>alternativ geokodningsleverantör</a> - ingen reserv kommer att vara tillgänglig om huvudsakliga geokodningsleverantören är otillgänglig!

en: Warning: you enabled support for bing maps but did not provide an API key. Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a> for info on how to get a free bing maps API key!
sv_SE: Varning: du aktiverade stöd för Bing Maps men angav inte en API-nyckel. Besök <a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps </a> för info om hur man får en gratis bing Maps API-nyckel!

en: Warning: you seem to be using an old version of the plugin "Autoptimize" which can currently cause maps to break!<br/>Please update this plugin to the latest version to prevent potential issues.
sv_SE: Varning: du verkar använda en gammal version av tillägget ”Autoptimize” som för närvarande kan leda till att kartor inte visas! <br/> Uppdatera denna plugin till den senaste versionen för att förhindra eventuella problem.

en: Warning: your WPML string translations for Maps Marker Pro need to be updated!
sv_SE: Dina WPML strängöversättningar för Maps Marker Pro har inte uppdaterats!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
sv_SE: Varning: tillgången till uppdateringar och support för Maps Marker Pro är utgången!

en: Warning: your server uses the outdated PHP version %1$s, which is not updated anymore and potentially insecure!<br/>PHP version %2$s is now the recommended version for WordPress (but it does not hurt to get updated to PHP %3$s or higher already).<br/>Read more information about how you can update at %4$s
sv_SE: Varning: din server använder version %1$s av PHP som är gammal och uppdateras inte längre och kan vara en potential säkerhetsrisk!<br/>PHP version %2$s är den som nu rekommenderas för Wordpress (men det skadar inte att uppdatera PHP till version %3$s eller högre).<br/>Läs mer om hur du kan uppdatera här %4$s

en: Warning: your site is using jQuery Mobile which can cause Maps Marker Pro maps to break. If this is true on your site, please navigate to Maps Marker (Pro)-Settings / Misc / General settings and set the option -Where to insert Javascript files on frontend?- to -header+inline javascript- to fix this issue.
sv_SE: Varning: din webbplats använder jQuery Mobile som kan få Maps Marker Pro-kartor slutar fungera. Om detta är händer på din sida, gå till Maps Marker (Pro) -Inställningar / Övrigt / Allmänna inställningar och ställ in alternativet -Vart ska Javascriptfiler placeras på frontend - till -sidhuvud (+inline javascript)- för att åtgärda problemet.

en: Warning: your user does not have the capability to install new plugins - please contact your administrator (%1s)
sv_SE: Varning: din användareprofil har inte rättighet att installera nya plugins - kontakta din administratör (%1s)

en: Warnings found! Affected rows would be processed (if no additional errors were found) but default values might be used!
sv_SE: Varningar hittas! Påverkade rader kan behandlas (om inga ytterligare fel hittades) men standardvärden kan eventuellt användas!

en: We are working hard on delivering the best mapping solution available for WordPress - helping you to share your favorite spots. Therefore we are commited to constantly improving Maps Marker Pro.
sv_SE: Vi arbetar hårt på att leverera den bästa kartlösning för Wordpress - vi hjälper dig att dela med dig av dina favoritplatser. Därför har vi åtagit oss att ständigt förbättra Maps Leaflet Marker Pro.

en: We recommend using OpenStreetMap - anyway if you also want to use Google Maps, you need to register a "<a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>".
sv_SE: Vi rekommenderar att du använder OpenStreetMap - men om du också vill använda Google Maps, måste du registrera en ”<a href=”%1$s” target=”_blank”>Google Maps Javascript API-nyckel</a>”.

en: Web API URL generator
sv_SE: Webb API URL generator

en: Web API URL tester
sv_SE: Web API länktestare

en: Web API settings
sv_SE: Web API inställningar

en: Week
sv_SE: Vecka

en: Weekly
sv_SE: Veckovis

en: Welsh
sv_SE: Walesiska

en: What to do when the user clicks on the control (%1$s)
sv_SE: Vad ska hända när användaren klickar på kontrollen (%1$s)

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you find an example for Vienna/Austria:
sv_SE: När du använder batch-geokodning eller när tvetydiga resultat returneras, kan några resultat inom den angivna begränsningsramen flyttas överst i resultatlistan. Nedan finner du ett exempel för Wien/Österrike:

en: When you click a cluster at the bottom zoom level it spiderfies it so you can see all of its markers:
sv_SE: När du klickar på ett markörgruppering i lägsta zoomnivå, sprider den ut sig så att du kan se alla dess markörer:

en: When you click a cluster it zooms to its bounds
sv_SE: När du klickar på en markörgruppering zoomas det till dess gränser

en: When you mouse over a cluster it shows the bounds of its markers:
sv_SE: När du för muspekaren över ett markörgruppering visas gränserna för dess markörer:

en: Where to change the default language
sv_SE: Var du ändrar standardspråket

en: Where to insert Javascript files on frontend?
sv_SE: Vart ska Javascriptfiler placeras på frontend?

en: Whether or not to first search around the geolocation of the user found via his IP address.
sv_SE: Huruvida man först ska söka runt platsen som hittades via användarens IP-adress.

en: Whether the map automatically handles browser window resize to update itself.
sv_SE: Huruvida kartan automatiskt hanterar webbläsarfönstrets storleksförändring för att uppdatera sig själv.

en: Whether the map be draggable with mouse/touch or not.
sv_SE: Huruvida kartan ska vara dragbar med mus/pekskärm eller inte.

en: Whether the map can be zoomed by touch-dragging with two fingers.
sv_SE: Huruvida kartan kan zoomas genom att dra med två fingrar på pekskärm.

en: Whether the map can be zoomed by using the mouse wheel.
sv_SE: Huruvida kartan kan zoomas med hjälp av mushjulet.

en: Whether the map can be zoomed in by double clicking on it.
sv_SE: Huruvida kartan kan inzoomas med dubbelklick på den.

en: Whether the map can be zoomed to a rectangular area specified by dragging the mouse while pressing shift.
sv_SE: Huruvida kartan kan zoomas till ett rektangulärt område som anges genom att dra med musen samtidigt som du trycker skift.

en: Whether the scale control is added to the map by default.
sv_SE: Huruvida skalkontroll är tillagd kartan som standard.

en: Whether the zoom control is added to the map by default.
sv_SE: Huruvida zoomkontrollen läggs till på kartan som standard.

en: Whether to add a button for displaying maps in fullscreen via HTML5
sv_SE: Huruvida det ska läggas till en knapp för att visa kartor i fullskärmsläge via HTML5

en: Whether to add a home button to reset map view
sv_SE: Att lägga till en hemknapp för att återställa kartvy

en: Whether to show the imperial scale line (mi/ft).
sv_SE: Om vi ska visa den amerikanska skallinjen (mi/ft).

en: Whether to show the metric scale line (m/km).
sv_SE: Om du vill visa den metriska skalan linjen (m/km).

en: Whether to show the tooltip permanently or only on mouseover
sv_SE: Om du vill visa verktygstipset permanent eller bara på mushovring

en: Which audit option should be used?
sv_SE: Vilket revisionsalternativ bör användas?

en: Which caching method should be used?
sv_SE: Vilken cachingmetod ska användas?

en: Which export format should be used?
sv_SE: Vilket exportformat ska användas?

en: Which geocoding option should be used?
sv_SE: Vilket geokodningsalternativ bör användas?

en: Which layers should be selected?
sv_SE: Vilka lager bör väljas?

en: Which markers should be selected?
sv_SE: Vilka markörer ska väljas?

en: Which markers should be updated?
sv_SE: Vilka markörer ska uppdateras?

en: Whitelabel backend
sv_SE: Vitlistad backend

en: Whitelabel settings
sv_SE: Vitlisteinställningar

en: Why we recommend OpenStreetMap
sv_SE: Varför vi rekommenderar OpenStreetMap

en: Widget to show a list of recent markers
sv_SE: Widget för att visa de senaste markörerna

en: Widget to show the latest marker map
sv_SE: Widget för att visa den senaste markörkartan

en: Widget to show the most recent Leaflet Maps Marker entries - please see www.mapsmarker.com for more info
sv_SE: Widget för att visa de senaste Leaflet Maps Marker posterna - se www.mapsmarker.com för mer info

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Width and height in pixel of QR code image for marker/layer standalone fullscreen map links
sv_SE: Bredd och höjd i pixel av QR-kodbilden för markör/lager fristående helskärmskartlänkar

en: Width of the icons in pixel
sv_SE: Ikonernas bredd i pixel

en: Width of the shadow icon in pixel
sv_SE: Skuggikonens bredd i pixel

en: Width of the shadow in pixel
sv_SE: Skuggans bredd i pixel

en: Wikitude API powered by www.mapsmarker.com
sv_SE: Wikitude API drivs av www.mapsmarker.com

en: Wikitude settings
sv_SE: Wikitudeinställningar

en: Will be displayed in controlbox if selected
sv_SE: Kommer att visas i kontrollboxen om vald

en: Will be used when creating a new layer. All values can be changed afterwards on each layer.
sv_SE: Kommer att användas när du skapar ett nytt lager. Alla värden kan ändras i efterhand på varje lager.

en: Will be used when creating a new marker. All values can be changed afterwards on each marker.
sv_SE: Kommer att användas när du skapar en ny markör. Alla värden kan ändras i efterhand på varje markör.

en: Will replace {s} from base url if available
sv_SE: Ersätter {s} från bas-URL om tillgängligt

en: Will replace {s} from tiles url if available
sv_SE: Ersätter {s} från kartnäts-url om tillgängligt

en: With <a href="%1$s" target="_blank">free authentication</a> up to %2$s request per domain/month are allowed. <a href="%3$s" target="_blank">Paid plans with even higher limits are available upon request</a>.
sv_SE: Med <a href=”%1$s” target=”_blank”>gratis autentisering</a> tillåts upp till %2$s begäranden per domän och månad. <a href=”%3$s” target=”_blank”>Betalplaner med ännu högre gränser finns tillgängliga på begäran</a>.

en: With Maps Marker Pro you can add a home button to your maps which allows your visitors to reset the map to its original state.
sv_SE: Med Maps Marker Pro kan du lägga till en hemknapp till dina kartor som gör att dina besökare att återställa kartan till sitt ursprungliga skick.

en: With a <a href="%1$s" target="_blank">free API key</a> up to %2$s requests/%3$s and a maximum of %4$s requests/%5$s are allowed. <a href="%6$s" target="_blank">Even higher limits are available upon request</a>.
sv_SE: Med en <a href=”%1$s” target=”_blank”>gratis API-nyckel</a> upp till %2$s requests/%3$s och max %4$s requests/%5$s är tillåtna. <a href=”%6$s” target=”_blank”>Ännu högre gränser finns tillgängliga på begäran</a>.

en: With this option enabled, the map tracks when you pan to another "copy" of the world and moves all overlays like markers and vector layers there.
sv_SE: Med det här alternativet aktiverat, spårar kartan när du panorerar till en annan "kopia" av världen och flyttar alla överlägg som markörer och vektorlager dit.

en: WordPress Admin Bar integration
sv_SE: WordPress Adminpanel-integration

en: WordPress Multisite settings
sv_SE: WordPress Multisite-inställningar

en: WordPress Pointers
sv_SE: Wordpress pekare

en: WordPress admin area and frontend
sv_SE: WordPress Adminpanel och användarsida

en: WordPress admin area only
sv_SE: Wordpress adminområde endast

en: WordPress admin dashboard widget
sv_SE: WordPress admin kontrollpanel widget

en: WordPress frontend only
sv_SE: Endast Wordpress framsida

en: WordPress integration settings
sv_SE: Inställningar för WordPress integration

en: XML sitemaps help search engines like Google, Bing, Yahoo and Ask.com to better index your blog. With such a sitemap, it is much easier for the crawlers to see the complete structure of your site and retrieve it more efficiently. Geolocation information can also be added to sitemaps in order to improve your local SEO value for services like Google Places.<br/><br/>In order to automatically add links to your KML maps to your XML sitemaps, please install and activate the plugin %1$s. If you do not want to use that plugin, you can manually register <a href="%2$s" target="_blank">your geositemap</a> by following <a href="%3$s" target="_blank">this tutorial</a>.
sv_SE: XML sitekartor hjälper sökmotorer som Google, Bing, Yahoo och Ask.com att bättre indexera din blogg. Med en sådan sitemap, är det mycket lättare för sökrobotar att se hela strukturen på din webbplats och hämta det mer effektivt. Geolocation-information kan också läggas till sitekartor för att förbättra det lokala SEO-värdet för tjänster som Google Places.<br/><br/>För att automatiskt lägga till länkar till dina KML -kartor till din XML sitemaps, installera och aktivera tillägget %1$s. Om du inte vill använda tillägget, kan du manuellt registrera <a href="%2$s" target="_blank">din geositemap</a> genom att följa <a href="%3$s" target="_blank">den här guiden</a>.

en: XML sitemaps integration
sv_SE: XML sitekarteintegration

en: XML sitemaps integration: improved local SEO value by automatically adding links to KML maps to your XML sitemaps (if plugin "Google XML Sitemaps" is active)
sv_SE: XML-webbplatskartaintegration: förbättrad lokalt SEO-värde genom att automatiskt addera länkar till KML-kartor till dina XML sitemaps (om ”Google XML Sitemaps” plugin är aktiv)

en: Year
sv_SE: År

en: Yearly
sv_SE: Årligen

en: Years
sv_SE: År

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yes (please enter subdomains in next form field)
sv_SE: Ja (ange subdomäner i nästa formulärfält)

en: Yes I want to distribute the license key to all subsites
sv_SE: Ja, jag vill distribuera licensnyckeln till alla underwebbplatser

en: You already downloaded "Maps Marker Pro" to your server but did not activate the plugin yet!
sv_SE: Du har redan hämtat "Maps Marker Pro" till din server men har inte aktiverat insticksmodulen!

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
sv_SE: Du har redan startat en gratis 30-dagars testperiod för den här webbplatsen - gratis licensnyckel: %1$s

en: You are currently using v%1s and the plugin author highly recommends updating to v%2s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
sv_SE: Du använder för närvarande v%1s och tilläggsförfattaren rekommenderar starkt att uppdatera till v%2s för nya funktioner, buggfixar och uppdaterade översättningar (se <a href ="http://mapsmarker.com/v%3s" target ="_blank">detta blogginlägg</a> för mer information om den senaste versionen).

en: You are using an outdated browser therefore maps automatically switched to OpenStreetMap. An update to a current browser is recommended.
sv_SE: Du använder en gammal webbläsare därför kommer kartor att automatiskt växlas till OpenStreetMap. En uppdatering till en aktuell webbläsare rekommenderas.

en: You are using the simplified editor
sv_SE: Du använder den förenklade redigeraren

en: You are within %1$s %2$s from this point
sv_SE: Du är inom %1$s %2$s från denna punkt

en: You can also add markers directly to posts or pages without having to save them to your database previously. You just have to use the shortcode with the attributes lat and lon (e.g. <strong>[mapsmarker lat="48.216038" lon="16.378984"]</strong>).
sv_SE: Du kan också lägga till markörer direkt till inlägg eller sidor utan att du behöver ha sparat dem i databasen sedan tidigare. Du behöver bara använda en kortkod med attributen lat och lon (t ex <strong>[mapsmarker lat="48.216038" lon="16.378984"]</strong>).

en: You can also add markers directly to posts or pages without having to save them to your database previously. You just have to use the shortcode with the attributes mlat and mlon (e.g. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).
sv_SE: Du kan också lägga till markörer direkt till inlägg eller sidor utan att behöva spara dem till din databas innan. Det gäller bara att använda kortkoden med attributen mlat and mlon (t.ex. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).

en: You can also change zoom level by clicking on + or - on preview map or using your mouse wheel
sv_SE: Du kan också ändra zoomnivå genom att klicka på + eller - på förhandsvisningskartan, eller använda mushjulet

en: You can also upload the icons by clicking the button "upload new icon"
sv_SE: Du kan också ladda upp ikoner genom att klicka på knappen "ladda upp ny ikon"

en: You can backup your current settings on the <a href="%1$s">tools page</a> before resetting all options to their default values.
sv_SE: Du kan säkerhetskopiera dina nuvarande inställningar på <a href="%1$s">verktygssidan</a> före du återställer alla inställningar till deras originalutförande.

en: You can continue using version %s without any limitations. Nevertheless you will not be able to get updates including bugfixes, new features and optimizations as well as access to our support system.
sv_SE: Du kan fortsätta att använda version %s utan några begränsningar. Emellertid kommer du inte att få nya uppdateringar däribland buggfixar, nya funktioner och optimeringar samt tillgång till vårt supportsystem.

en: You can test <i>Maps Marker Pro</i> for 30 days for free without any obligations.
sv_SE: Du kan testa <i>Maps Marker Pro</i> i 30 dagar utan några förpliktelser

en: You downloaded <a href="%1s" target="_blank">Maps Marker Pro</a> but did not register a free 30-day-trial license key. Please note that <a href="%2s" target="_blank">according to our privacy policy</a> we will not disclose, rent or sell your personal information!<br/>If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%3s" target="_blank">see available packages on Wikipedia</a>) you can also test the pro plugin without registering a free 30-day-trial license key and without time limitation.
sv_SE: Du hämtade <a href="%1s" target="_blank">Maps Marker Pro</a> men registrerade inte en gratis 30-dagars testlicens. Observera att <a href="%2s" target="_blank">enligt vår sekretesspolicy</a>ämnar vi inte ut, lånar ut eller säljer dina personuppgifter! <br/> Om du installerar Maps Marker Pro på en localhost installation (<a href="%3s" target="_blank">se tillgängliga paket på Wikipedia</a>) kan du också testa pro plugin utan att registrera en kostnadsfri 30-dagars -licensnyckel och utan tidsbegränsning.

en: You have an error in your SQL syntax
sv_SE: Du har ett fel i din SQL syntax

en: You have installed Maps Marker Pro on a localhost instance. Entering a license key here is not mandatory but recommended as this also allows you to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a>. Please be aware that once you use the plugin on a live domain, entering a license key is mandatory!
sv_SE: Du har installerat Maps Marker Pro på en localhost instans. Att mata in en licensnyckel här är inte obligatoriskt men rekommenderas eftersom det även ger dig möjlighet att <a href="%1s" target="_blank">öppna supportärenden</a>. Tänk på att när du använder tilläggsprogrammet på en live-domän, är det obligatoriskt att ange en licensnyckel!

en: You have unsaved changes on this page. Do you want to leave this page and discard your changes or stay on this page?
sv_SE: Du har sparade ändringar på den här sidan. Vill du lämna den här sidan och ignorera ändringarna eller stanna kvar på den här sidan?

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
sv_SE: Du kan förflytta resultatet till en viss cirkel genom att ange en plats och en radie-parameter. Detta instruerar tjänsten Autokomplettera att föredra att visa resultat inom denna cirkel. Resultat utanför det avgränsade området kan fortfarande visas. Du kan använda komponent-parametern för att filtrera resultaten för att endast visa platser inom ett visst land.

en: You must agree to the TOS to continue.
sv_SE: Du måste godkänna TOS för att fortsätta.

en: You seem located outside the boundaries of the map
sv_SE: Du verkar befinna dig utanför denna kartan

en: You successfully switched to the advanced editor.
sv_SE: Du har lyckats att byta till avancerad editor.

en: You successfully switched to the simplified editor.
sv_SE: Du har lyckats att byta till enkel editor.

en: You will find a <a href="%1$s">API URL generator</a> and <a href="%2$s">API URL tester</a> in the tools section. Please see the API docs for more information on authentication.
sv_SE: Du kommer att hitta en <a href="%1$s">API URL-generator</a> och <a href="%2$s">API URL-testare</a> i avsnittet verktyg. Läs API-dokumentation för mer information om autentisering.

en: Your WPML string translations for Maps Marker Pro have been updated successfully!
sv_SE: Dina WPML strängöversättningar för Maps Marker Pro har uppdaterats!

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
sv_SE: Dina 30 dagars provlicens har gått ut. <a href="%1s" target="_blank">Köp en godkänd PRO licensnyckel för att fortsätta</a>.

en: Your license was activated successfully!
sv_SE: Din licens aktiverades korrekt!

en: Your new license was registered successfully!
sv_SE: Din nya licens registrerades korrekt!

en: Your personal API key can be obtained from the <a href="%1$s" target="_blank">Google API Console</a>.
sv_SE: Din personliga API-nyckel kan erhållas från <a href=”%1$s” target=”_blank”>Google API-konsolen</a>.

en: Your user does not have the WordPress capabilities needed (%1$s) - please contact your admin.
sv_SE: Din användare har inte de Wordpressresurser som behövs (%1$s) - kontakta admin.

en: Your user does not have the permission to add a new layer!
sv_SE: Din användare har inte behörighet att lägga till ett nytt lager!

en: Your user does not have the permission to add a new marker!
sv_SE: Din användare har inte behörighet att lägga till nya markörer!

en: Your user does not have the permission to delete this layer and all assigned markers!
sv_SE: Din användare har inte behörighet att ta bort detta lager och alla tilldelade markörer!

en: Your user does not have the permission to delete this layer!
sv_SE: Din användare har inte behörighet att radera detta lager!

en: Your user does not have the permission to delete this marker!
sv_SE: Din användare har inte behörighet att radera denna markör!

en: Your user does not have the permission to duplicate this layer!
sv_SE: Din användare har inte rättigheter att duplicera detta lager!

en: Your user does not have the permission to duplicate this marker!
sv_SE: Ditt användarnamn har inte behörighet att kopiera denna markör!

en: Your user does not have the permission to update this layer!
sv_SE: Ditt användarnamn har inte behörighet att uppdatera detta lager!

en: Your user does not have the permission to update this marker!
sv_SE: Din användare har inte behörighet att uppdatera denna markör!

en: Your user does not have the right to perform this action
sv_SE: Ditt användarnamn har inte rätt att utföra den här åtgärden

en: Zoom in
sv_SE: Zooma in

en: Zoom level for all layers has been successfully set to %1$s
sv_SE: Zoomnivån för alla lager har framgångsrikt satts till %1$s

en: Zoom level for the selected markers has been successfully set to %1$s
sv_SE: Zoomnivån för de valda markörerna har framgångsrikt satts till %1$s

en: Zoom level to use for centering marker
sv_SE: Zoomnivå att använda för att centrera markör

en: Zoom out
sv_SE: Zooma ut

en: activate
sv_SE: aktivera

en: add
sv_SE: lägg till

en: add directions link
sv_SE: lägg till vägbeskrivningslänk

en: add dynamic URL hashes to web pages with maps, allowing users to easily link to specific map views. Example: %1$s
sv_SE: lägga till dynamiska URL-hashar till webbsidor med kartor, så att användarna enkelt kan länka till specifika kartvyer. Exempel: %1$s

en: add layer to filter controlbox?
sv_SE: lägg till lager till filterkontrollboxen?

en: add markername
sv_SE: lägg till markör-namn

en: add markername to popup
sv_SE: lägg till markörnamn till inforuta

en: add new layer
sv_SE: lägg till lager

en: add new marker here
sv_SE: lägg till ny markör här

en: add new marker to this layer
sv_SE: lägg till en ny markör till det här lagret

en: add new markers/layers
sv_SE: lägg till nya markörer/lager

en: add pre-loading for map tiles beyond the edge of the visible map to prevent showing background behind tile images when panning a map
sv_SE: Lägg till pre-loading för kartbildrutor utanför kanten på den synliga kartan för att förhindra att bakgrunden visas bakom kakelbilder när man panorerar en karta

en: add/edit layer
sv_SE: lägg till/redigera lager

en: add/edit marker
sv_SE: Lägg till/redigera markör

en: added support for URL hashes to web pages with maps, allowing users to easily link to specific map views. Example: https://domain/link-to-map/#11/48.2073/16.3792
sv_SE: lade till stöd för internlänkar på webbadresser med kartor, vilket gör att användare lättare kan länka en specifik kartvy. Exempel: https://domain/link-to-map/#11/48.2073/16.3792

en: additional optimizations and improvements
sv_SE: ytterligare optimeringar och förbättringar

en: address
sv_SE: adress

en: advanced permission settings
sv_SE: avancerade behörighetsinställningar

en: advanced recent marker widget
sv_SE: avancerad widget för senaste markörer

en: all %1$s layers
sv_SE: alla %1$s lager

en: all %1$s markers
sv_SE: alla %1$s markörer

en: all the administrative hierarchy layers below
sv_SE: alla administrativa hierarkilager nedan

en: always
sv_SE: alltid

en: and
sv_SE: och

en: as well as optionally included sublayers if multi-layer-maps were selected
sv_SE: liksom eventuellt inkluderade underlager, om flerlagers-kartor valdes

en: asc
sv_SE: stigande

en: ascending
sv_SE: stigande

en: assign to the following layer(s):
sv_SE: tilldela till följande lager:

en: assigned layer
sv_SE: tilldelat lager

en: authentication and signature are valid
sv_SE: autentisiering och signatur är giltig

en: automatic
sv_SE: automatisk

en: automatic (use WordPress default)
sv_SE: automatiskt (använd WordPress förinställningar)

en: automatic (use basemap from main map and OpenStreetMap as fallback if unsupported)
sv_SE: automatisk (använd baskartan från huvudkartan och OpenStreetMap som reserv)

en: automatic (using the global variable $locale = %s - fallback to en-US if not supported by bing)
sv_SE: automatisk (med den globala variabeln $locale = %s - med återgång till en-US om det inte stöds av bing)

en: automatic 1 (distinct language for each user - detects the users browser language setting, preferred method by Google)
sv_SE: automatisk 1 (distinkt språk för varje användare - upptäcker användarens webbläsarspråk, bästa metoden av Google)

en: automatic 2 (same language for each user - using the global variable $locale = %s)
sv_SE: automatisk 2 (samma språk för varje användare - använder den globala variabeln $locale = %s)

en: back to top
sv_SE: Åter till toppen

en: back to top to start free 30-day-trial
sv_SE: tillbaka till toppen för att starta 30-dagars rättegång

en: backup and restore of settings
sv_SE: säkerhetskopiering och återställning av inställningar

en: baseURL
sv_SE: bas URL

en: basemap.at satellite
sv_SE: Basemap.at satellite

en: blog post with more details about this release
sv_SE: blogginlägg med fler detaljer om denna release

en: bulk actions for layers (duplicate, delete layer only, delete & re-assign markers)
sv_SE: massåtgärder för lager (duplicera, radera endast lager, ta bort & överlåt markörer)

en: bulk additions (add new layers)
sv_SE: massåtgärd (lägga till nya lager)

en: bulk additions (add new markers)
sv_SE: massåtgärd (lägga till nya markörer)

en: bulk updates (update existing layers)
sv_SE: massuppdateringar (uppdatera befintliga lager)

en: bulk updates (update existing markers)
sv_SE: massuppdateringar (uppdatera befintliga markörer)

en: by
sv_SE: av

en: calculated from map center
sv_SE: beräknat från mitten på kartan

en: can be changed at section "Default values for marker popups"
sv_SE: kan ändras vid sektionen "Standardvärden för markörpopups"

en: can be changed by users dynamically when viewing the map on frontend
sv_SE: kan ändras av användare dynamiskt när de tittar kartan på frontend

en: center map on popup
sv_SE: centrera karta i popup

en: center/N/S/W/E (or common combinations such as NW or Scenter) - will position the QR Code accordingly. Once this parameter is used then the "qr_x and "qr_y" parameters are ignored.
sv_SE: centrera/N/S/W/E (eller vanliga kombinationer som NV eller Scenter) - kommer att placera QR koden i enlighet därmed. När denna parameter används ignoreras "qr_x och "qr_y" parametrarna.

en: change GPX panel status
sv_SE: ändra GPX panelstatus

en: change GPX panel status for all layers
sv_SE: ändra GPX panelstatus för alla lager

en: change URL to GPX track
sv_SE: ändra URL till GPX-spår

en: change active WMS layers
sv_SE: ändra aktiva WMS lager

en: change active WMS layers for all layers
sv_SE: ändra aktiva WMS lager för alla lager

en: change basemap
sv_SE: ändra baskarta

en: change basemap for all layers
sv_SE: ändra grundkarta för alla lager

en: change clustering status for all layers
sv_SE: ändra markörgrupperingsstatus för alla lager

en: change controlbox status
sv_SE: ändra kontrollboxstatus

en: change controlbox status for all layers
sv_SE: ändra kontrollboxstatus för alla lager

en: change directions settings
sv_SE: Ändra vägbeskrivningsinställningar

en: change list marker-status for all layers
sv_SE: ändra listan markör-status för alla lager

en: change mapsize
sv_SE: ändra kartstorlek

en: change mapsize for all layers
sv_SE: ändra kartstorleken för alla lager

en: change overlay status
sv_SE: ändra överlappande status

en: change overlay status for all layers
sv_SE: ändra överlappande status för alla lager

en: change panel status
sv_SE: ändra kontrollpanelstatus

en: change panel status for all layers
sv_SE: ändra panelstatus för alla lager

en: change popup status
sv_SE: ändra popupstatus

en: change popup text
sv_SE: ändra popuptext

en: change the style of the circle around the location of the user while following, example: %1$s
sv_SE: ändra utseendet på cirkeln runt användarens rörliga position, t ex: %1$s

en: change the style of the circle around the location of the user, example: %1$s
sv_SE: ändra utseendet på cirkeln runt användarens nuvarande position, t ex: %1$s

en: change the style of the marker of the location of the user while following, example: %1$s
sv_SE: ändra utseendet på markören runt användarens rörliga position, t ex: %1$s

en: change the style of the marker of the location of the user, example: %1$s
sv_SE: ändra utseendet på markören runt användarens nuvarande position, t ex: %1$s

en: change zoom
sv_SE: ändra zoom

en: change zoom for all layers
sv_SE: ändra zoomläge på alla lager

en: changelog
sv_SE: ändringslogg

en: circle
sv_SE: cirkel

en: clear cache
sv_SE: rensa cachen

en: clear list
sv_SE: rensa lista

en: click here for troubleshooting
sv_SE: klicka här för hjälp

en: click here to get a non-expiring license key
sv_SE: klicka här att få en fullständig licensnyckel

en: click to assign marker to layer(s)
sv_SE: klicka för att tilldela markör till lager

en: click to change current geocoding provider settings
sv_SE: Klicka för att ändra inställningar förnuvarande geocodingleverantör

en: click to change default geocoding provider
sv_SE: Klicka för att ändra standardleverantör för geokodning

en: click to change geocoding provider
sv_SE: klicka för att ändra geokodningsleverantör

en: click to select layer(s) whose marker(s) you would like to export
sv_SE: klicka för att välja lager vars markör(er) du vill exportera

en: click to show release notes
sv_SE: klicka för att visa versionsinformationen

en: click to sort list by %1$s %2$s
sv_SE: Klicka för att sortera listan på %1$s %2$s

en: clickable (if false, the vector will not emit mouse events and will act as a part of the underlying map)
sv_SE: klickbar (om falskt, kommer vektorn inte avge mushändelser och kommer att fungera som en del av den underliggande kartan)

en: closed
sv_SE: stängd

en: cn (for using bicycle routing using cycle route networks only)
sv_SE: cn (för cykelguidning med enbart cykelguidade nätverk)

en: collapsed
sv_SE: kollapsad

en: collapsed (except on mobiles)
sv_SE: kollapsade (utom på mobiler)

en: color (stroke color)
sv_SE: färg (linjefärg)

en: compatible with OpenOffice %1$s and LibreOffice %2$s
sv_SE: kompatibel med OpenOffice %1$s och LibreOffice %2$s

en: components
sv_SE: komponenter

en: controls whether a circle is drawn that shows the uncertainty about the location
sv_SE: styr huruvida en cirkel ska ritas som indikerar osäkerheten i nuvarande position

en: convert
sv_SE: konvertera

en: countries
sv_SE: länder

en: coverage: Austria only
sv_SE: täckning: endast Österrike

en: create a new layer map
sv_SE: skapa en ny lagerkarta

en: create a new marker map
sv_SE: skapa en ny markörkarta

en: created by
sv_SE: skapad av

en: created on
sv_SE: skapad den

en: culture code
sv_SE: landskod

en: custom Google Maps styling
sv_SE: anpassat Google Maps utseende

en: custom visualead API key required!
sv_SE: anpassad visualiserad API-nyckel krävs!

en: day
sv_SE: dag

en: days left
sv_SE: dagar kvar

en: dedicated support from the plugin author
sv_SE: engagerad support från tilläggets författare

en: default background layer
sv_SE: Förvalt bakgrundslager

en: define additional location options e.g enableHighAccuracy: true, maxZoom: 10<br/>reference: %1$s
sv_SE: definiera ytterligare tillval t ex enableHighAccuracy: true, maxZoom: 10<br/>reference: %1$s

en: delete
sv_SE: radera

en: delete all markers from all layers
sv_SE: radera alla markörerna från alla lager

en: delete all markers from selected layer
sv_SE: radera alla markörer från valt lager

en: delete existing markers/layers
sv_SE: ta bort existerande markörer/lager

en: delete layer
sv_SE: ta bort lager

en: delete layer AND assigned markers
sv_SE: ta bort lagret OCH tilldelade markörer

en: delete layer only
sv_SE: Radera bara lagret

en: delete layer(s) and assign markers to the following layer:
sv_SE: radera lager och flytta markörer till följande lager:

en: delete layer(s) and assigned markers
sv_SE: radera lager och tilldelade markörer

en: desc
sv_SE: fallande

en: descending
sv_SE: fallande

en: disable images
sv_SE: inaktivera bilder

en: disabled
sv_SE: avaktiverad

en: display WordPress pointers on plugin updates
sv_SE: visa Wordpress tips på tilläggsuppdateringar

en: display a popup when the user click on the inner marker
sv_SE: visar en popup när användaren klickar på den inre markören

en: display all markers
sv_SE: visa alla markörer

en: display panel
sv_SE: visa panel

en: distance
sv_SE: avstånd

en: distance from current position
sv_SE: avstånd från nuvarande position

en: distance from layer center
sv_SE: avstånd från mitten på kartlagret

en: distance from layer center in km
sv_SE: avstånd från kartans mitt (i kilometer)

en: distance from layer center in mile
sv_SE: avstånd från lagrets centrum i mile

en: distance from layer center in miles
sv_SE: avstånd från kartans mitt (i sjömil)

en: do not add an icon
sv_SE: lägg inte till en ikon

en: do not use address for geocoding (address, latitude and longitude values will be imported as given)
sv_SE: använd inte adress för geokodning (latitud och longitud värden kommer att importeras som angivit)

en: download GPX file
sv_SE: ladda ner GPX fil

en: duplicate
sv_SE: duplicera

en: duplicate and assign to the following layer:
sv_SE: duplicera och tillämpa på följande lager:

en: duplicate layer and assigned markers
sv_SE: duplicera lager och tilldelade markörer

en: duplicate layer only
sv_SE: duplicera endast lager

en: duplicate layer(s) and assigned markers
sv_SE: duplicera lager och tilldelade markörer

en: duplicate layer(s) only
sv_SE: duplicera endast lager

en: dynamic preview of all markers from assigned layer(s) on marker edit pages
sv_SE: dynamisk förhandsgranskning av alla markörer från tilldelade lager på markörers redigeringssidor

en: dynamic preview of markers from checked multi-layer-map layer(s) on layer edit pages
sv_SE: dynamisk förhandsgranskning av markörer från markerad multilagerkarta(s) lager på redigeringssidor för lager

en: edit
sv_SE: redigera

en: edit layer
sv_SE: redigera lager

en: edit marker
sv_SE: redigera markör

en: edit marker
sv_SE: ändra markör

en: empty basemap
sv_SE: tom huvudkarta

en: enabled
sv_SE: aktiverad

en: error message details on google.com
sv_SE: detaljer om felmeddelandet på google.com

en: example
sv_SE: exempel

en: expanded
sv_SE: expanderat

en: expire in
sv_SE: löper ut om

en: export markers with any icon
sv_SE: exportera markörer någon ikon

en: extracted from Map ID within mapbox editor, e.g.
sv_SE: hämtad från Kart ID inom mapbox editor, t.ex.

en: false
sv_SE: falskt

en: false (show tooltip only on mouseover)
sv_SE: falskt (visa verktygstips endast på mushovring)

en: false (use maximum zoom level)
sv_SE: nej (använd maximal zoom-nivå)

en: false for touch devices only
sv_SE: falskt endast för touch-enheter

en: fastest route
sv_SE: snabbaste väg

en: features planned for future releases
sv_SE: funktioner som planeras för framtida utgåvor

en: feet
sv_SE: fot

en: filename
sv_SE: filnamn

en: fill (whether to fill the path with color. Set it to false to disable filling on polygons or circles)
sv_SE: fyll (om att fylla vägen med färg. Ställ den till false för att inaktivare påfyllning på polygoner eller cirklar)

en: fillColor (fill color)
sv_SE: fillColor (färgfyllnad)

en: fillOpacity (fill opacity)
sv_SE: fillOpacity (genomskinlighetsfyllnad)

en: filter icons
sv_SE: filtrera ikoner

en: fit bounds
sv_SE: passa gränser

en: footer
sv_SE: sidfot

en: free community support
sv_SE: fri community support

en: frequent updates
sv_SE: frekventa uppdateringar

en: frequently asked questions
sv_SE: vanliga frågor

en: fullscreen
sv_SE: fullskärm

en: further reduce memory usage for xlsx/xls/ods input files by only importing linktext for hyperlinks
sv_SE: minska minnesanvändning ytterligare för xlsx/xls/ods indatafiler genom att endast importera länktext för hyperlänkar

en: geolocation support: show and follow your location when viewing maps
sv_SE: geolocation-stöd: visa och uppdatera din position när du tittar på kartor

en: header (+ inline javascript)
sv_SE: sidhuvud (+inline javascript)

en: help OpenStreetMap.org to improve map details
sv_SE: hjälp OpenStreetMap.org att förbättra kartdetaljerna

en: hidden
sv_SE: gömd

en: hide
sv_SE: göm

en: hide (for maps with set GPX URLs only)
sv_SE: dölj (endast för kartor med uppsättningen GPX adresser)

en: hide action bar
sv_SE: dölj aktivitetsfältet

en: hide advanced functions
sv_SE: göm avancerade funktioner

en: hide advanced menu items
sv_SE: göm avancerade menyalternativ

en: hide all markers from assigned layer(s)
sv_SE: dölja alla markörer från tilldelat lager

en: hide changelog
sv_SE: göm ändringsloggen

en: hide default start and end icons
sv_SE: Göm start- och slut-ikoner

en: high
sv_SE: hög

en: highlight a marker on a layer map by opening its popup via shortcode attribute [mapsmarker layer="1" highlightmarker="2"] or by adding ?highlightmarker=2 to the URL where the map is embedded
sv_SE: markera en kartmarkör på en lagerkarta (genom att visa dess popup-ruta) genom attributen [mapsmarker layer="1" highlightmarker="2"] eller genom att lägga till ?highlightmarker=2 till URLen för sidan där kartan används

en: home button
sv_SE: hemknapp

en: http-address of the KML-webservice of the WMS layer
sv_SE: http-adressen för KML-webservice på WMS-lagret

en: icon
sv_SE: ikon

en: icon url for filter controlbox
sv_SE: ikon url för filterkontrollboxen

en: if enabled and WPML or Polylang translation plugin is active, map texts can be translated. Fore more details please see %1s
sv_SE: Om aktiverad och WPML eller Polylang översättnings-plugin är aktiv, kan karttexter översättas. För mer information se %1s

en: if enabled, a GeoRSS feed for all markers will be added to the &lt;head&gt;-section of the website, allowing users to subscribe to your markers
sv_SE: om aktiverad, kommer ett GeoRSS feed för alla markörer att läggas till till &lt;head&gt;-delen av webbplatsen, så att användarna kan prenumerera på dina markörer

en: if enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps
sv_SE: om aktiverad, kommer en "Sätt in karta"-knapp att läggs ovanför TinyMCE editorn på post-och sido-redigeringsskärmen för att enkelt söka och infoga kartor

en: if set, address will be displayed here
sv_SE: Om satt, kommer adressen att visas här

en: if set, layername will be displayed here
sv_SE: Om satt, kommer lagernamn att visas här

en: if set, markername will be displayed here
sv_SE: Om satt, kommer markörnamn att visas här

en: import values for createdby/createdon and updatedby/updatedon as given (no changes will be made to import file)
sv_SE: importera värden för createdby/createdon och updatedby/updatedon som given (inga förändringar kommer att göras för att importera filen)

en: improved accessibility/screen reader support by using proper alt texts
sv_SE: förbättrad tillgänglighet/skärmläsar-stöd med hjälp av lämpliga alt-texter

en: improved backend usability by listing all contents (posts, pages, CPTs, widgets) where each shortcode is used
sv_SE: förbättrad användbarhet i admin genom att lista allt innehåll (inlägg, sidor, widgets, osv) där respektive shortcode används

en: improved performance for layer maps with a huge number of markers (parsing of GeoJSON is up to 3 times faster)
sv_SE: förbättrad prestanda för kartlager med ett stort antal markörer (tolkning av GeoJSON är upp till 3 gånger snabbare)

en: integration of the latest leaflet.js version
sv_SE: integrera senaste leaflet.js versionen

en: jump to error message
sv_SE: hoppa till felmeddelande

en: jump to log for this row from import file
sv_SE: hoppa till loggen för den här raden från importfilen

en: jump to warning message
sv_SE: hoppa till varningsmeddelande

en: keep the current map zoom level when displaying the location of the user
sv_SE: behåll aktuell zoom-nivå när en användares position visas

en: language
sv_SE: språk

en: language code
sv_SE: språkkod

en: last update by
sv_SE: senast uppdaterad av

en: latitude
sv_SE: latitud

en: layer
sv_SE: lager

en: layer ID
sv_SE: lager ID

en: layer IDs
sv_SE: lager ID:n

en: layer maps only
sv_SE: endast lagerkartor

en: layer maps: center map on markers and open popups by clicking on list of marker entries
sv_SE: lagerkartor: centrera kartan på markörerna och öppna popup-fönster genom att klicka på listan över markörposter

en: layer maps: center map on markers and open popups by clicking on list of markers entries
sv_SE: lagerkartor: centrera kartan vid markörer och öppna inforutor genom att klicka på listan med markörer

en: layer name
sv_SE: lagernamn

en: layers
sv_SE: lager

en: leave empty to use default search hover text (start typing to find marker entries based on markername or popuptext)
sv_SE: lämna tomt för att använda standardsökningens hovringstext (börja skriva för att hitta markörposter baserat på markörnamn eller popuptext)

en: leave empty to use default search text (Search markers)
sv_SE: lämna tomt för att använda standardsöktexten (Sök markörer)

en: legacy plugin (slower performance, no active development)
sv_SE: äldre plugin (långsammare prestanda, ingen aktiv utveckling)

en: list all layers
sv_SE: lista alla lager

en: list all markers
sv_SE: lista alla markörer

en: loading map - please wait...
sv_SE: laddar karta - vänligen vänta...

en: longitude
sv_SE: longitud

en: low
sv_SE: låg

en: map
sv_SE: karta

en: map moves back to initial position after popup is closed
sv_SE: kartan återställs till ursprunglig position när inforutan stängs

en: map parameters can be overwritten within shortcodes (e.g. %1s)
sv_SE: kart-parametrar kan skrivas över av kortkoder (t ex %1s)

en: map type and ID
sv_SE: karttyp och ID

en: mapnik (for normal routing using car, bicycle or foot)
sv_SE: mapnik (för normala rutter med bil, cykel eller till fots)

en: maps
sv_SE: kartor

en: marker
sv_SE: markör

en: marker ID
sv_SE: markörs ID

en: marker and layer maps
sv_SE: markör- och lager-kartor

en: marker count
sv_SE: markörsräknare

en: marker created directly by using shortcode - no edit link available
sv_SE: markör skapades direkt med snabbkod - ingen redigeringslänk tillgänglig

en: marker maps only
sv_SE: endast markörkartor

en: marker name
sv_SE: markörens namn

en: markers
sv_SE: markörer

en: markers not assigned to a layer
sv_SE: markörer som inte är kopplade till ett lager

en: maxZoom theme compatibility
sv_SE: maxZoom tema-kompatibilitet

en: maximum number of markers to display in the list
sv_SE: max antal markörer att visa i listan

en: maximum temporary file size in MB
sv_SE: max temporärfilsstorlek i MB

en: merge
sv_SE: slå ihop

en: meters
sv_SE: meter

en: metric (km)
sv_SE: metrisk (km)

en: miles
sv_SE: sjömil

en: mobile optimized maps through use of native javascript instead of jQuery
sv_SE: mobiloptimerade kartor visas genom användning av native javascript istället för jQuery

en: mobile web app support for fullscreen maps and optimized mobile viewport
sv_SE: mobil webappstöd för helskärmskartor och mobiloptimerad visning

en: month
sv_SE: månad

en: more accessibility features
sv_SE: fler hjälpmedelsfunktioner

en: more information
sv_SE: mer information

en: move markers
sv_SE: flytta markörer

en: much better tile loading algorithm with less flickering
sv_SE: Mycket bättre kakelladdningsalgoritm med mindre flimrande

en: multi layer map
sv_SE: Multilagerkarta

en: name for filter controlbox
sv_SE: namn för filterkontrollboxen

en: net
sv_SE: netto

en: never (ignore changes in the view)
sv_SE: aldrig (ignorera ändringar i vyn)

en: new layer map
sv_SE: ny lagerkarta

en: new marker map
sv_SE: ny markörkarta

en: new markers IDs
sv_SE: nya markörer ID:n

en: next update by
sv_SE: nästa uppdatering av

en: no
sv_SE: nej

en: no action (and hide links)
sv_SE: ingen åtgärd (och göm länkar)

en: no link
sv_SE: ingen länk

en: none (default setting, recommended)
sv_SE: ingen (standardinställning, rekommenderas)

en: not assigned to a layer
sv_SE: inte kopplad till ett lager

en: not available
sv_SE: inte tillgänglig

en: not available on multi layer maps
sv_SE: inte tillgängligt på multilagerkartor

en: not used in any content
sv_SE: ej använd i något innehåll

en: number of markers
sv_SE: antal markörer

en: off (save changes to database)
sv_SE: av (spara ändringar i databasen)

en: on (check import file only - no changes will be made to database)
sv_SE: på (kontrollerar endast importfil - inga ändringar kommer att göras i databasen)

en: onChange (refresh when the file is loaded and whenever the Link parameters change)
sv_SE: onChange (uppdatera när filen är laddad och närhelst Länkparametrar förändras)

en: onExpire (refresh the file when the expiration time is reached)
sv_SE: onExpire (uppdatera filen när utgångstiden inträffar)

en: onInterval (refresh every n seconds (specified in refreshInterval)
sv_SE: onInterval (uppdatera var n sekund (anges i refreshInterval)

en: onRequest (refresh the file only when the user explicitly requests it)
sv_SE: onRequest (uppdatera filen endast när användaren uttryckligen begär det)

en: onStop (after camera movement stops)
sv_SE: onStop (efter kamerarörelse stannar)

en: onStop (refresh the file n seconds after movement stops, where n is specified in viewRefreshTime)
sv_SE: onStop (uppdatera filen n sekunder efter rörelsen slutar, där n specificeras i viewRefreshTime)

en: once
sv_SE: en gång

en: opacity (stroke opacity)
sv_SE: Genomskinlighet (linjens genomskinlighet)

en: open
sv_SE: öppen

en: open map in new window
sv_SE: öppna karta i nytt fönster

en: open popup
sv_SE: öppna popupruta

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
sv_SE: openrouteservice.org (baserad på OpenStreetMap, endast Europa)

en: optimized editing workflow for layer maps and list of markers-page - no more reloads needed due to AJAX support
sv_SE: optimerat redigeringsarbetsflöde för lagerkartor och lista av markörsida - inga fler omladdningar behövs tack vare AJAX stöd

en: optimized editing workflow for marker maps - no more reloads needed due to AJAX support
sv_SE: optimerat redigeringsflöde för markörkartor – inga sidomladdningar behövs göras i och med stöd för AJAX nu

en: option to add markernames to popups automatically (default = false)
sv_SE: tillval för att lägga till markörnamn till inforutor automatiskt (standard = false)

en: option to disable loading of Google Maps API for higher performance if alternative basemaps are used only
sv_SE: tillval för att avaktivera laddning av Google Maps-API för bättre prestanda om alternativa baskartor används enbart

en: option to disable map dragging on touch devices only
sv_SE: alternativ att inaktivera kartdragning på touch-enheter

en: option to duplicate layer AND assigned markers (for single layers and for layer bulk actions)
sv_SE: alternativ att duplicera lager OCH tilldelade markörer (för enskilda lager och för lager bulk-åtgärder)

en: option to remove MapsMarker.com backlinks
sv_SE: möjlighet att ta bort MapsMarker.com länkar

en: option to sort list of markers below layer maps by distance from layer center
sv_SE: tillval för att sortera markörerna under kartan enligt avstånd från kartans mitt

en: optional
sv_SE: valfritt

en: optional - use the following custom directory for temp files
sv_SE: valfritt - använd följande katalog för temporära filer

en: or
sv_SE: eller

en: or back to overview
sv_SE: eller tillbaka till förhandsgranskning

en: or paste coordinates here
sv_SE: eller klistra in koordinaterna här

en: or thanks, maybe later
sv_SE: tack ändå, men kanske senare

en: over %1$s changes compared to v%2$s
sv_SE: över %1$s förändringar jämfört med v%2$s

en: padding around accuracy circle, value is passed to setBounds
sv_SE: luft runt noggrannhets-cirkeln, värdet används i setBounds

en: page
sv_SE: sida

en: per page
sv_SE: per sida

en: pixel
sv_SE: pixlar

en: please add or verify your Google Maps JavaScript API key at <a href="%1$s">Settings / Basemaps / Google Maps JavaScript API</a>
sv_SE: Lägg till eller verifiera din Google Maps JavaScript API nyckel på <a href=”%1$s”>Inställningar / Baskartor / Google Maps JavaScript API</a>

en: please click here to renew your access to plugin updates and support
sv_SE: klicka här för att förnya din tillgång till tilläggsuppdateringar och support

en: please enter a comma-separted list of IDs, like %1$s
sv_SE: lägg till en komma-separerad lista med IDn, såsom %1$s

en: please rate this plugin on wordpress.org
sv_SE: Betygsätt denna plugin på wordpress.org

en: please review this plugin on wordpress.org
sv_SE: bedöm gärna den här insticksmodulen på wordpress.org

en: polyline clipping
sv_SE: polyline klippning

en: popuptext
sv_SE: text i inforuta

en: powered by
sv_SE: drivs av

en: preferred route profile
sv_SE: föredragen dirigeringsprofil

en: prepare export
sv_SE: förbered export

en: prepare import
sv_SE: förbered import

en: preview
sv_SE: förhandsgranskning

en: preview all markers from assigned layer(s)
sv_SE: förhandsgranska alla markörer från tilldelade lager

en: pro version only
sv_SE: endast för pro-versionen

en: publish
sv_SE: publicera

en: put in front of popup-text
sv_SE: sätt in framför Popuptexten

en: rate plugin
sv_SE: Sätt betyg på insticksprogrammet

en: recommended
sv_SE: rekommenderat

en: recommended offset (x/y): %1$s
sv_SE: rekommenderad förskjutning (x/y): %1$s

en: recommended offset (x/y): %1$s or %2$s
sv_SE: rekommenderad förskjutning (x/y): %1$s eller %2$s

en: rectangle
sv_SE: rektangel

en: region
sv_SE: region
    ´

en: released on
sv_SE: släpptes den

en: remote editor
sv_SE: fjärr-editor

en: required
sv_SE: obligatoriskt

en: reset map view
sv_SE: återställ kartvyn

en: rounded
sv_SE: rundad

en: same layer(s) as original marker
sv_SE: samma lager som ursprunglig markör

en: search existing markers/layers
sv_SE: sök befintliga märken/lager

en: search function for layerlist on marker edit page
sv_SE: sökfunktion för lager på markör-redigeringssidan

en: second
sv_SE: sekund

en: set map center on marker position and open popup
sv_SE: centrera kartan till markörens position och öppna inforuta

en: set map center on marker position only
sv_SE: centrera kartan till markörens position

en: set the map view (zoom and pan) to the user´s location as it updates.
sv_SE: Sätt kartvyn (zoom och panorering) till användarens plats, allt efter som den uppdateras.

en: settings
sv_SE: inställningar

en: shortest route
sv_SE: kortaste rutt

en: show
sv_SE: visa

en: show (for maps with set GPX URLs only)
sv_SE: visa (bara för kartor med uppsättningen GPX webbadresser)

en: show API links
sv_SE: visa API länkarna

en: show advanced functions
sv_SE: visa avancerade funktioner

en: show advanced menu items
sv_SE: visa avancerade menyalternativ

en: show all available changelogs
sv_SE: visa alla tillgängliga ändringsloggar

en: show default start and end icons
sv_SE: Visa förvalda start- och slut-ikoner

en: show examples
sv_SE: visa exempel

en: show fewer icons
sv_SE: Visa färre ikoner

en: show full action bar
sv_SE: visa hela aktivitetsfältet

en: show map
sv_SE: visa karta

en: show marker on map
sv_SE: visa markörer på karta

en: show markers assigned to this layer
sv_SE: visa markörer som tilldelats detta lager

en: show more icons
sv_SE: visa fler ikoner

en: show more options
sv_SE: visa fler val

en: show or hide drop down menu in Wordpress Admin Bar
sv_SE: Visa eller Dölj nedrullningsbara menyn i Wordpress Admin Bar

en: show search field only
sv_SE: visa endast sökfältet

en: show sort order selection only
sv_SE: visa endast sorteringsurvalet

en: show tutorial at mapsmarker.com
sv_SE: Visa tutorial på mapsmarker.com

en: show used icons
sv_SE: visa använda ikoner

en: shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com
sv_SE: visar en widget på adminpanelen som visar senaste markörer och blogginlägg från mapsmarker.com

en: signature is invalid
sv_SE: signaturen är ogiltig

en: significantly decreased loadtimes for OpenStreetMap-based maps
sv_SE: markant minskar laddtiden för OpenStreetMap-baserade kartor

en: single layer map
sv_SE: enkel lagerkarta

en: sort order
sv_SE: sortera ordningen

en: sort order ascending
sv_SE: Stigande ordning

en: sort order descending
sv_SE: Fallande ordning

en: squared
sv_SE: fyrkantig

en: standard icon
sv_SE: standardikon

en: start
sv_SE: börja

en: start export
sv_SE: starta exporten

en: start full-text search
sv_SE: börja fulltextsökning

en: start import
sv_SE: starta importen

en: start installation
sv_SE: starta installationen

en: start typing to filter icons by filename
sv_SE: börja skriva för att filtrera ikonerna efter filnamn

en: start typing to find marker entries based on markername or popuptext
sv_SE: börja skriva för att hitta markörsinmatningar baserade på markörsnamn eller popuptext

en: stop
sv_SE: stanna

en: stroke (whether to draw stroke along the path. Set it to false to disable borders on polygons or circles)
sv_SE: streck (om att rita streck längs banan. Ställ in till false för att inaktivare gränser på polygoner eller cirklar)

en: submit
sv_SE: skicka

en: support for CSV/XLS/XLSX/ODS import and export for bulk additions and bulk updates
sv_SE: stöd för CSV/XLS/XLSX/ODS import och export för masstillägg och massuppdateringar

en: support for assigning markers to multiple layers
sv_SE: stöd för att tilldela markörer till flera lager

en: support for bulk updates of marker maps on the tools page for selected layers only
sv_SE: endast stöd för massuppdateringar av markörkartor på sidan verktyg för markerade lager

en: support for changing marker IDs and layer IDs from the tools page
sv_SE: stöd för att ändra markerings-ID och lager-ID på sidan verktyg

en: support for custom Mapbox basemaps
sv_SE: stöd för anpassade Mapbox-kartor

en: support for duplicating layer maps (without assigned markers)
sv_SE: stöd för att duplicera lagerkartor (utan tilldelade markörer)

en: support for duplicating markers
sv_SE: stöd för duplicering av markörer

en: support for dynamic switching between simplified and advanced editor (no more reloads needed)
sv_SE: stöd för dynamisk växling mellan förenklad och avancerad editor (inga fler omladdar behövs)

en: support for filtering of marker icons on backend (based on filename)
sv_SE: stöd för filtrering av markörsikoner på backend (baserat på filnamnet)

en: support for filters and actions
sv_SE: stöd för filter och åtgärder

en: support for pro users
sv_SE: support för proanvändare

en: support for setting global maximum zoom level to 21 (tiles from basemaps with lower native zoom levels will be upscaled automatically)
sv_SE: stöd för att sätta global maximal zoomnivå till 21 (kartnät från bakgrundskartor med lägre zoomnivåer kommer att skalas upp automatiskt)

en: support for shortcodes in popup texts
sv_SE: stöd för kortkoder i popuptexter

en: support for tooltips to display the marker name as small text on top of marker icons
sv_SE: stöd för knappbeskrivningar för att visa markörnamnet som liten text ovanpå ikoner

en: supported formats: %1$s
sv_SE: format som stöds: %1$s

en: switch to advanced editor
sv_SE: byt till den avancerade editorn

en: switch to simplified editor
sv_SE: byt till den förenklade editorn

en: this caching method is currently not available on your server
sv_SE: den här cachingmetoden är inte tillgänglig på din server

en: timeout in seconds
sv_SE: timeout i sekunder

en: tons of bugfixes and stability improvements
sv_SE: massor av buggfixar och stabilitetsförbättringar

en: tool for monitoring "active shortcodes for already deleted maps"
sv_SE: verktyg för att övervaka ”aktiva kortkoder för redan borttagna kartor”

en: tool for monitoring "active shortcodes with invalid map IDs"
sv_SE: verktyg för att bevaka "aktiva kortkoder med ogiltiga kart-ID:n"

en: translate
sv_SE: översätt

en: translations
sv_SE: översättningar

en: true
sv_SE: sant

en: true (for fullscreen maps only)
sv_SE: Sant (för endast kartor i fullskärmsläge)

en: true (only add on demand if map view is changed)
sv_SE: sann (lägg endast på begäran om kartvyn ändras)

en: unassigned
sv_SE: ej tilldelad

en: update
sv_SE: uppdatera

en: update ID
sv_SE: uppdatera ID

en: update existing markers/layers
sv_SE: uppdatera befintliga markörer/lager

en: update icon
sv_SE: uppdatera ikon

en: update settings
sv_SE: uppdatera inställningarna

en: updated by
sv_SE: uppdaterad av

en: updated on
sv_SE: uppdaterad den

en: upload
sv_SE: ladda upp

en: upload icon button & custom icon directory
sv_SE: ladda upp ikon knappar och egen ikon mapp

en: upload new icon
sv_SE: ladda upp ny ikon

en: use address for geocoding (latitude and longitude values will get overwritten by geocoding results)
sv_SE: använd adress för geokodning (latitud och longitud värden kommer att skrivas över av geokodningsresultaten)

en: use circle
sv_SE: använd cirkel

en: use current userlogin (%1$s) and current timestamp for createdby/createdon on new layers and updatedby/updatedon on layer updates
sv_SE: använd befintlig användarinloggning (%1$s) och nuvarande tidstämpel på nya lager och updatedby/updatedon på lageruppdateringarna

en: use current userlogin (%1$s) and current timestamp for createdby/createdon on new markers and updatedby/updatedon on marker updates
sv_SE: använda aktuell användarinloggning (%1$s) och nuvarande tidstämpel för createdby/createdon på nya markörer och updatedby/updatedon på marköruppdateringar

en: use custom images
sv_SE: använd egna bilder

en: use custom shadow (please enter URL below)
sv_SE: använd anpassad skugga (skriv in URL nedan)

en: use default images
sv_SE: använd förvalda bilder

en: use default shadow
sv_SE: använd standardskugga

en: use distinct marker zoom levels
sv_SE: använd distinkta markör zoomnivåer

en: use layer zoom level for all markers
sv_SE: använda lager zoomnivå för alla markörer

en: use rectangle
sv_SE: använd rektangel

en: use this pin to center the layer (will only be shown in the admin area)
sv_SE: Använd denna kartnål för att centrera lagret (kommer endast att visas i admin-området)

en: v%1s is used in the free version
sv_SE: v%1s används i gratisversionen

en: valid for default image only!
sv_SE: giltig endast för förvald bild!

en: very high
sv_SE: mycket hög

en: very low
sv_SE: mycket låg

en: via GeoRSS - please use RSS Reader like http://google.com/reader for example
sv_SE: via GeoRSS - använd exempelvis RSS-läsare liknande http://google.com/reader

en: view
sv_SE: visa

en: view blogpost for current version
sv_SE: visa blogginlägg för nuvarande version

en: view content
sv_SE: visa innehåll

en: view existing markers/layers
sv_SE: visa existerande markörer/lager

en: view layer
sv_SE: visa lager

en: view layer
sv_SE: visa lager

en: visible
sv_SE: synlig

en: visible for admins only
sv_SE: endast synlig för administratörer

en: weight (stroke width in pixel)
sv_SE: tjocklek (linjetjocklek i pixel)

en: weighting method of routing
sv_SE: viktningsmetod för dirigering

en: whitelabel backend admin pages
sv_SE: vitlistade backend admin sidor

en: yes
sv_SE: ja

en: yes (checked)
sv_SE: ja (markerad)

en: yes (unchecked)
sv_SE: ja (omarkerad)

en: yournavigation.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
sv_SE: yournavigation.org (baserad på OpenStreetMap, globalt)
