Maps Marker Free/Pro - en to tr translation catalogue (1599 entries)

en: %1$s errors (skipped rows from importfile: %2$s)
tr: %1$s hata (içe aktarılan dosyada atlanan satırlar: %2$s)

en: %1$s in the marker name
tr: %1$s işaretçi isminde

en: %1$s in the popup text
tr: %1$s açılan metinde

en: %1$s markers
tr: %1$s işaretçiler

en: %1$s markers updated (IDs: %2$s)
tr: %1$s işaretçi güncellendi  (IDs: %2$s)

en: %1$s markers would be updated (IDs: %2$s)
tr: %1$s işaretçileri güncellenmiş olacak (NO: %2$s)

en: %1$s new markers created (IDs: %2$s)
tr: %1$s yeni işaretçi yaratıldı (IDs: %2$s)

en: %1$s new markers would be created (rows: %2$s)
tr: %1$s yeni işaretçi yaratıldı (satırlar: %2$s)

en: %1$s warnings (rows from importfile: %2$s)
tr: %1$s Dikkat (içe alınan dosyadan satırlar: %2$s)

en: (for marker listings below multi-layer maps only)
tr: (sadece çoklu-katman haritalar için işaretçi listeleri için)

en: (frequently asked questions)
tr: (sıkça sorulan sorular)

en: (not now, hide message)
tr: (şimdi değil, mesajı sakla)

en: (required) Comma-separated list of WMS layers to show
tr: (zorunlu)  göstermek için virgülle ayrılmış WMS katmanlarının listesi

en: (with semicolons as delimiters)
tr: (Ayraç olarak noktalı virgül)

en: <a href="%1s" target="_blank">click here for more information on ad positions which might cause conflicts with Google AdSense programme policies</a>
tr: <a href="%1s" target="_blank"> Google AdSense politikaları ile ters düşebilecek reklam yeri pozisyonları hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın</a>

en: <a href="%s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
tr: <a href="%s">Lütfen eklentinizi güncel ve güvenli tutmak için güncelleme ve destek üyeliğinizi yenileyin</a>.

en: <strong>Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel</strong><br/>Beta versions may be used on production sites on your own risk only as they might be unstable!<br/>Important: please <a href="%1s">save the settings manually</a> after each plugin update and <a href="%2s" target="_blank">use the helpdesk</a> for feedback.
tr: <strong> Beta testi aktiflendi - güncellemeler beta sürüm kanalından indirilecek</strong><br/> Beta versiyonlar riski size ait olmak üzere canlı sitelerde kullanılabilir ve kararsız olabilir!<br/>Önemli: lütfen <a href="%1s">ayarları manuel olarak sakla</a> her bir eklenti güncellemesinden sonra<a href="%2s" target="_blank">yardım masasını kullan</a> 

en: <strong>Important information for multisite installations:</strong><br/><h3>Please update the plugin "Leaflet Maps Marker" to the latest version (to avoid data loss when the plugin "Leaflet Maps Marker" gets deleted)!</h3>This message will disappear as soon as the free plugin has been updated.
tr: <strong>Çoklu site kurulumu için önemli not</strong>br/><h3>lütfen eklentiyi "Leaflet Maps Marker" son sürümüne yükseltin ("Leaflet Maps Marker"  silindiğinde data kaybını önlemek için)!</h3>Bu mesaj ücretsiz eklentiyi güncellediğiniz zaman kaybolacaktır.

en: <strong>Thanks for purchasing a valid license key for Maps Marker Pro!</strong><br/>To finish the installation please FIRST update the inactive plugin "Leaflet Maps Marker" to the latest version and THEN delete the plugin in order to avoid plugin conflicts!<br/><h3>Deleting the plugin "Leaflet Maps Marker" before updating to the latest version will result in data loss!</h3> This message will disappear as soon as the free plugin has been updated and deleted.
tr: <strong>  Maps Marker Pro! için geçerli lisans aldığınız için teşekkür ederiz!</strong><br/>Kurulumu bitirmek için önce "Leaflet Maps Marker"  inaktif eklentiyi en son versiyona güncelleyin ve sonra eklentiler arası çakışma olmaması için kaldırın<br/><h3>Son versiyona güncellemeden önce "Leaflet Maps Marker" eklentisini kaldırmak data kaybına yol açabilir!</h3> Bu mesaj ücretsiz eklenti güncellenip silindikten sonra otomatik olarak kaybolacaktır.

en: <strong>Thanks for purchasing a valid license key for Maps Marker Pro!</strong><br/>To finish the installation please delete the inactive plugin "Leaflet Maps Marker" in order to avoid plugin conflicts! This message will disappear as soon as the free plugin has been deleted.
tr: <strong> Maps Marker Pro için geçerli bir lisans anahtarı aldığınız için teşekkür ederiz</strong><br/>Kurulumu bitirmek için eklenti çakışmasına yol açmaması için inaktif olan "Leaflet Maps Marker" eklentisini silin. Bu mesaj eklenti silinir silinmez kaybolacaktır.

en: <strong>Warning: you are using the plugin cformsII which is causing the TinyMCE editor to break when creating new maps!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "cformsII" / "Global Settings" in your WordPress admin menu<br/>2. open the tab "WP Editor Button support"<br/>3. check the option "Fix TinyMCE error"<br/>4. save changes<br/><br/>If you do not see this option in your settings, please upgrade to the latest version first (this has to be done manually - see plugin website http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/ for details)<br/><br/>This message will disappear automatically when the cformsII option "Fix TinyMCE error" is checked.
tr: <strong>Uyarı: yeni harita oluştururken TinyMCE ediyörünün bozulmasına neden olan cformsll eklentisi kullanıyorsunuz!</strong><br/><br/> bunu nasıl düzeltirsiniz:<br/>1. WordPress yönetim menüsünde "cformsII" / "Global Settings" tıklayın<br/>2. "WP Editor Button support" tabını açın<br/>3. "Fix TinyMCE error" seçeneğini seçin<br/>4. değişiklikleri kaydedin<br/> <br/> Eğer ayarlarda bu seçeneği görmezseniz, lütfen eklentiyi son sürüme güncelleyin (bu işlem manuel olarak yapılmak zorunda - daha fazla detay için eklentinin sayfasına bakın http://www.deliciousdays.com/cforms-plugin/)<br/><br/>  "Fix TinyMCE error" ayarı işaretlendiğinde bu mesaj otomatik olarak yok olacak.

en: <strong>Warning: you are using the plugin jQuery Colorbox which is causing maps to break!</strong><br/><br/>Here is how to fix this:<br/>1. click on to "Settings" / "jQuery Colorbox" in your WordPress admin menu<br/>2. Uncheck the setting "Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:"<br/>3. check the setting "Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" instead<br/>4. save changes<br/><br/>This message will disappear automatically when the jQuery Colorbox option was updated.
tr: <strong>Dikkat: haritayı işlevsiz kılan JQuery Colorbox eklentisini kullanıyorsunuz</strong><br/><br/>Nasıl düzeltirim:<br/>1. Wordpress admin panelinde "Ayarlar" / "jQuery Colorbox" butonuna tıklayın<br/>2.  "Automate jQuery Colorbox for all images in pages, posts and galleries:" ayarındaki tiki kaldırın<br/>3.  "Automate jQuery Colorbox for images in WordPress galleries only:" ayarına tik atın<br/>4. değişiklikleri kaydedin <br/><br/> Bu mesaj JQuery Colorbox ayarlarını güncellediğinizde otomatik olarak kaybolacaktır.

en: A custom image can only be used if you sign up for a custom visualead API key! Please visit %s for more information.
tr: Özel görsel sadece özel visualead API anahtarınız varsa kullanılır! Daha fazla bilgi için lütfen %s ziyaret edin.

en: A graphic advertising your World. Format: 180x120 pixel, transparent PNG
tr: Dünyanızın grafik reklamı. Format: 180x120, transparent PNG

en: A graphic spotlighting your World in promotions. Format: 1024x500 pixel, transparent PNG
tr: Dünyanızın tanıtımınızın grafik başlığı. Format: 1024x500 piksel, şeffaf PNG

en: A high resolution icon for your World which can be included in features. Format: 512x512 pixel, transparent PNG
tr: Öne çıkan görsel olarak Dünyanızın yüksek çözünürlüklü simgesi. Format: 512x512 Piksel, şeffaf PNG

en: A layer with the ID %1s does not exist
tr: %1s numaralı katman mevcut değil

en: A marker with the ID %1$s has been successfully created
tr: %1$s Nolu işaretçi başarıyla yaratıldı

en: A marker with the ID %1s does not exist
tr: %1s kimlikli işaretçi mevcut değil

en: A promotion text describing your World in more details.
tr: Tanıtım metni Dünyanızı daha detaylı tanımlar.

en: A short name for your World, should only be up to 20 characters, to be used when there is not enough space.
tr: Dünyanız için kısa isim 20 karaktere kadar olmalıdır.

en: A simple scale control that shows the scale of the current center of screen in metric (m/km) and/or imperial (mi/ft) systems. The following settings will be used for all marker and layer maps.
tr: Mevcut merkezin ölçeğini metrik ve/veya imperial sistemler ile gösteren basit bir ölçek kontrolü. aşağıdaki ayarlar tüm işaretçi ve katman haritaları için kullanılacaktır

en: A tutorial on how to configure Mapbox basemaps can be found at %1$s
tr: Mapbox temel haritasının nasıl ayarlanabileceğine dair öğreticiye %1$s'den erişebilirsiniz.

en: API URL generator
tr: API URL oluşturucu

en: API URL tester
tr: API URL test

en: API access token
tr: API erişim anahtarı

en: API access via IP %1s is not allowed
tr: %1s IP si üzerinden API erişimine izin verilmedi

en: API action is not allowed
tr: API işlemine izin verilmedi

en: API call was successful
tr: API çağrısı başarılı

en: API default format
tr: Varsayılan API formatı

en: API endpoint
tr: API uç noktası

en: API is disabled
tr: API kapatıldı

en: API key
tr: API anahtarı

en: API key required for commercial usage!
tr: Ticari kullanım için API anahtarı gereklidir!

en: API key required!
tr: API anahtarı gerekli!

en: API parameter action has to be set
tr: API parametre aksiyonları ayarlanmalı

en: API parameter action is invalid
tr: Geçersiz API parametresi eylemi

en: API parameter id has to be set
tr: API id parametresi set edilmeli

en: API parameter type has to be set
tr: API parametre tipi mutlaka ayarlanmalı

en: API parameter type is invalid
tr: API parametre tipi geçersiz

en: API status
tr: API durumu

en: API version is invalid
tr: API versiyonu geçersiz

en: Access to plugin updates and support area valid until:
tr: eklendi güncellemerine ve destek alanına erişiminizin geçerli olduğu tarih: 

en: Active WMS layers
tr: Etkin WMS katmanları

en: Active shortcodes with invalid map IDs
tr: Geçersiz harita ID si olan kısakodları aktifle

en: Ad attribution URL link color
tr: Reklam URL bağlantı rengi

en: Ad creative text color
tr: Reklam yaratıcı metin rengi

en: Ad title link color
tr: Reklam başlığı bağlantı rengi

en: Ad unit background color
tr: reklam öğesi arkaplan rengi

en: Ad unit border color
tr: Reklam sınırı rengi

en: Add
tr: Ekle

en: Add GeoRSS feed to &lt;head&gt;
tr: GeoRSS beslemesini &lt;head&gt; e ekleyin

en: Add Map
tr: Harita Ekle

en: Add a geolocate button to each map
tr: Her bir haritaya coğrafi konum butonu ekle

en: Add an expandable minimap to your maps which shows the same as the main map with a set zoom offset
tr: Haritanıza aynı yakınlaştırma değerine sahip genişletilebilir mini harita ekle

en: Add new layer
tr: Yeni katman ekle

en: Add new marker
tr: Yeni işaretçi ekle

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information!
tr: Yeni bir çeviri eklemek veya var olanı değiştirmek çok kolay - daha fazla bilgi için lütfen %s i ziyaret edin

en: Adding display ads to your map requires that you have an AdSense account enabled for AdSense for Content. If you do not yet have an AdSense account, <a href="%1s" target="_blank">sign up for one</a>. Once you have done so (or if you already have an account) make sure you have also enabled the account with <a href="%2s" target="_blank">AdSense for Content</a>. Once you have an Adsense for Content account, you will have received an AdSense for Content (AFC) publisher ID. This publisher ID is used within your code to link any advertising shown to your AdSense account, allowing you to share in advertising revenue when a user clicks on one of the ads shown on your map.
tr: Haritanızda reklam göstermek için geçerli bir AdSense hesabınız olmalı. Eğer halen bir AdSense hesabınız yoksa <a href="%1s" target="_blank">bir tane edinin</a>. Üye olduktan sonra (veya zaten üyeyseniz) hesabınızda <a href="%2s" target="_blank">AdSense for Content</a> özelliğinin aktif olduğundan emin olun. Adsense for Content hesabını edindikten sonra, AdSense for Content (AFC) yayınlayıcı kimliği edineceksiniz. Bu yayınlayıcı kimliği AdSense hesabınızda gösterilen reklamlara bağlanarak, haritanız üzerinden kazanılan reklam gelirlerinden pay almanızı sağlar.

en: Additionally the pro version does not display the visualead logo on the QR code output pages.
tr: ek olarak ücretli sürüm dışa aktarılan sayfalarda QR kodlardaki visualead logosunu göstermez.

en: Address
tr: Adres

en: Admin notices
tr: Yönetici notları

en: Administrator (Capability activate_plugins)
tr: Yönetici ( eklenti_aktifleme yetkisine sahip)

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Affiliate ID
tr: Üyelik Numarası

en: Affiliates
tr: Üyeler

en: Afrikaans
tr: Güney Afrika dili
    	
    

en: After camera movement stops, specifies the number of seconds to wait before refreshing the view (is used when viewRefreshMode is set to onStop)
tr: Kamera hareketi bittikten kaç saniye sonra görüntü tazelenmeli ( viewRefreshMode dururken değerine ayarlanmışsa kullanılır)

en: After finishing the basemap configuration, please navigate to Settings / "Maps Defaults" / "Available basemaps in control box" and check the corresponding checkbox to make this basemap available in the layer control box!
tr: Temel harita ayarını bitirdikten sonra, lütfen Ayarlar / "Harita Varsayılanları" / "Kontrol kutusundaki mevcut temel haritalar" menüsüne geçin ve lütfen uygun kutucuğu işaretleyerek bu temel haritayı katman haritasındaki kontrol kutusuna ekleyin!

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: All markers from all layers have been successfully deleted
tr: Tüm katmanlardaki tüm işaretçiler başarıyla silindi

en: All markers from layer ID %1$s have been successfully assigned to layer ID %2$s
tr: %1$s nolu katmandaki tüm işaretçiler %2$s nolu katmana atandı

en: Allowed API actions
tr: İzin verilen API eylemleri

en: Allowed API request methods
tr: İzin verilen API çağırma metodları

en: Allowed referer
tr: izin verilen yönlendiriciler

en: Amharic
tr: Habeşistan dili

en: Amount of pixels to pan when pressing an arrow key
tr: Ok tuşuna basıldığında yapılacak olan kaydırmanın piksel değeri

en: An API key is required if you want to use Bing Maps as basemap for marker or layer maps. Please click on the question mark for more info on how to get your API key.
tr: Eğer işaretçi veya katman haritalarınızda temel harita olarak Bing haritaları kullanmak istiyorsanız API anahtarına ihtiyacınız olacak.  Lütfen API anahtarını nasıl alacağınıza dair daha detaylı bilgi için soru işaretine tıklayın.

en: App icon URL
tr: App ikon URL

en: Appends an edit link to the OpenStreetMap and Mapquest (OSM) attribution text which allows direct edits on www.openstreetmap.org (free account required)
tr: www.openstreetmap.org üzerinden doğrudan düzenlemenizi sağlayan OpenStreetMap ve Mapquest (OSM) atıf metni içeren düzenleme bağlantısı ata. (ücretsiz hesap gerektirir)

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arabic (Saudi Arabia)
tr: Arapça (Sudi Arabistan)

en: Armenian
tr: Ermenice

en: As you are running your blog within a WordPress Multisite installation, please use this icon directory on your server: %2$s/
tr: Blogunuzu WordPress çoklu site kurulumu ile kullanıyorsunuz, lütfen sunucunuzdaki bu %2$s/ ikon klasörünü kullanın

en: Assamese
tr: Asamez dili

en: Async GeoJSON loading for layer maps
tr: katman haritaları için Async GeoJSON yükleniyor

en: Attach directions panel with address to popup text on each marker
tr: Yön bulma panelini adres ile birlikte her bir işaretçinin açılır penceresine ekle

en: Attachment
tr: Ek

en: Attention: please be aware that although the plugin has been designed to meet the <a href="%1s" target="_blank">Google AdSense programme policies</a>, finally it is your responsibility to verify that your maps meet the Adsense requirements (as this is heavily depended on how you have configured your maps). For example it is advised to double check the position of the ads in order that they are not being overlayed by map controls (which is not allowed by Google and could result in sanctions like the cancellation of your Adsense publisher account)!
tr: Dikkat: eklenti <a href="%1s" target="_blank">Google AdSense kullanım politikalarını </a> karşılamak için tasarlanmış olasada, sonuç olarak haritalarınızın Adsense ihtiyaçlarını karşıladığını doğrulamak sizin sorumluluğunuzdadır. ( bu genel olarak sizin haritanızı nasıl konfigüre ettiğinize bağlıdır) Örneğin, harita kontrolleri tarafından reklamın yerinin iki kere kontrol edilmesi tavsiye edilir. (Google tarafından izin verilmeyen durumlara ve Adsene yayıncı hesabınızın kapatılmasına sebep olabilir)

en: Attention: when you save the map, the position of the marker will be used for the map center!
tr: Dikkat: haritayı sakladığınızda, işaretçinin pozisyonu haritayı ortalamak için kullanılacak!

en: Attribution
tr: Özellik

en: Audit
tr: Denetleme

en: Augmented-Reality
tr: Artırılmış gerçeklik

en: Authentication
tr: Kimlik doğrulama

en: Author (Capability edit_published_posts)
tr: Yazar ( değiştirme_yayımlama_post yapabilir)

en: Available WMS layers
tr: Uygun durumdaki WMS katmanları

en: Available WMS layers for new markers/layers
tr: Yeni işaretçi/katmanlar için mevcut WMS katmanları

en: Available basemaps in control box
tr: Kontrol kutusunda yer alan temel haritalar

en: Available columns for layer listing page
tr: Bütün katmanların listele sayfası için mevcut sütunlar

en: Available columns for marker listing page
tr: İşaretçi listeleme sayfası için kullanılabilir sütunlar

en: Available overlays for new markers/layers
tr: Yeni işaretçi/katmanlar için kapmala mevcut

en: Available overlays in control box
tr: Konrol kutusundaki kullanılabilir kaplamalar

en: Average heart rate
tr: Ortalama kalp ritmi

en: Average moving pace
tr: Ortalama haraket hızı

en: Avoid highways
tr: Otoyollardan kaçın

en: Avoid tolls
tr: Ücretli yollardan kaçın

en: Azerbaijani (Latin)
tr: Azerice (Latin)

en: Back to Tools
tr: Araçlara geri dön

en: Backup/Restore settings
tr: Yedekleme/Geri yükleme ayarları

en: Bangla (Bangladesh)
tr: Bangladeşce (Bangladeş)

en: Bangla (India)
tr: Bangla dili (Hindistan)

en: Basemap
tr: Temel Harita

en: Basemap/overlay controlbox on frontend
tr: Temel harita/bindirme kontrol kutusunu ön yüzde göster

en: Basemaps
tr: Temel haritalar

en: Basemaps available in control box
tr: Kontrol kutusunda yer alan temel haritalar

en: Basque
tr: Bask

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions from <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> which give you a guideline on how to deal with the most common issues.
tr: Yeni bir destek talebi açmadan önce  bir çok ortak sorunu çözmenizde yardımcı olacak rehbere bu <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> linkten ulaşın

en: Begin of run
tr: Çalışmaya başla

en: Belarusian
tr: Belarusca

en: Below you find you current settings. Use copy and paste to make a backup or restore.
tr: Aşağıda geçerli ayarları bulabilirsiniz. Yedekleme ve geri yükleme için kopyala ve yapıştırı kullanın

en: Bengali
tr: Bengal dili

en: Beta testing
tr: Beta Testi

en: Bicycle
tr: Bisiklet

en: Bing Culture Parameter
tr: Bing kültür parametreleri

en: Bing Maps
tr: Bing Haritaları

en: Bing Maps (Aerial)
tr: Bing Haritaları (Havadan)

en: Bing Maps (Aerial+Labels)
tr: Bing Haritaları (Havadan+Etiketler)

en: Bing Maps (Road)
tr: Bing Haritalar (Yol)

en: Bing Maps (worldwide)
tr: Bing Haritaları (dünya çapı)

en: Bing Maps API Key
tr: Bing Haritaları API anahtarı

en: Bing Maps API key
tr: Bing haritalar API anahtarı

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Bosnian (Latin)
tr: Boşnakca (Latin)

en: Both public and private API keys are needed for API calls!
tr: API çağrıları için public and private API anahtarlarının ikisi de lazım!

en: Bottom left of the map
tr: Haritanın sol altı

en: Bottom right of the map
tr: Haritanın sağ altı

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Bulk actions for selected layers
tr: Seçili katmanlar için toplu işlemler

en: Bulk actions for selected markers
tr: seçilen işaretçiler için toplu aksiyon

en: Bulk updates for marker maps
tr: işaretçi haritaları için toplu güncelleme

en: But the real power of the leaflet.js version used in Maps Marker Pro comes with about a hundred of subtle improvements and bugfixes, improving usability, performance and overall "feel" of browsing the map even further.
tr: Maps Marker Pro nun gerçek gücü leaflet.js de kullanılan versiyonun üzerinde yapılan yüzlerce ince geliştirme ve iyileştirmedir. Bu size kullanılabilirlik iyileştirilmesi, performans ve bugüne kadar hissetmediğiniz harita kullanımı sunar

en: CSS classname
tr: CSS sınıfadı

en: CSS for images in popups
tr: açılır pencerelerdeki görseller için CSS

en: Cached QR images will automatically be deleted if the according marker or layer map gets deleted!
tr: Önbelleklenmiş QR görselleri ilgili işsret ya da katman haritası silindiğinde otomatik olarak silinir!

en: Can be changed for each layer map
tr: her bir katman haritası için değiştirilebilir

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Catalan Spanish
tr: Katalan İspanyolcası

en: Central Curdish
tr: Kürtçe

en: Change layer ID
tr: Katman numarasını değiştir

en: Change marker ID
tr: İşaretçi numarasını değiştir

en: Change number in settings
tr: Ayarlardaki numarayı değiştir

en: Changelog
tr: Değişim listesi

en: Changelog for version %s
tr: Sürüm %s için değişiklik kaydı

en: Check this box and click "Save Changes" below to reset plugin options to their defaults.
tr: Eklenti varsayılan ayarlarına dönmek için bu kutuyu işaretleyin ve aşağıdaki "Değişiklikleri Kaydet" butonuna basın.

en: Checked WMS layers
tr: Seçili WMS katmanları

en: Checked overlays in control box
tr: Kontrol kutusundaki bindirmeleri kontrol edin.

en: Chinese
tr: Çince

en: Chinese (Simplified)
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

en: Chinese (Traditional)
tr: Çince (Geleneksel)

en: Chinese (simplified)
tr: Çince (basitleştirilmiş)

en: Chinese (traditional)
tr: Çince (geleneksel)

en: Choose how marker names should be displayed in KML files
tr: İşaretçi isimlerinin KML dosyalarında nasıl görünmesi gerektiğini seç

en: City of Vienna
tr: Viyana şehri

en: Clear QR code images cache
tr: QR kod resim ön belleğini temizle

en: Clear QR code images cache at %1$s
tr: %1$s deki QR kod resimlerini temizle

en: Click here for a tutorial on how to convert a non-GPX-track file into a GPX track file
tr: GPX olmayan iz dosyasını GPX iz dosyasına nasıl çevireceğinizi gösteren öğretici için burayı tıklayın.

en: Click here for a tutorial on how to merge multiple GPX-track files into one GPX track file
tr: Birden çok GPX-izi dosyasını bir GPX-izi dosyasına nasıl çevireceğinizi öğrenmek için tıklayın.

en: Click here for more information
tr: Daha fazla bilgi için burayı tıklayın

en: Click here for more information on animations in KML/Google Earth
tr: KML/Google Earth içindeki animasyonlar hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın

en: Click here for more information on how to display in Wikitude Augmented-Reality browser
tr: Wikitude artırılmış gerçeklik tarayıcı ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

en: Click here for more information on how to integrate GeoJSON into external websites or apps
tr: Harici web siteleri ya da uygulamalara nasıl GeoJSON entegre edebileceğiniz ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

en: Click here for more information on how to submit your Geo Sitemap to Google
tr: Google'a coğrafik site haritanızı nasıl göndereceğinizi öğrenmek için burayı tıklatın

en: Click here for more information on how to subscribe to new markers via GeoRSS
tr: GeoRSS ile yeni işaretçilere nasıl abone olabileceğiniz ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

en: Click here for more information on how to use as KML in Google Earth or Google Maps
tr: Google Earth ya da Google Haritalar&#8217;da nasıl KML kullanabileceğiniz ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

en: Click here for more information on how to use the MapsMarker API
tr: MapsMarker API kullanımı hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın

en: Click here for more infos on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID
tr: Maps Marker programı ve üyelik numarasını nasıl alacağınıza dair daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

en: Click here to get more information about this pro feature on mapsmarker.com
tr: Buraya tıklayarak ücretli sürüm özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

en: Click here to get the full changelog for leaflet.js v%1s currently integrated in the pro version
tr: Mevcut pro sürüme entegre edilmiş eaflet.js v%1s sürümü için tam değişiklik kaydı için buraya tıklayın.

en: Clickable
tr: Tıklanabilir

en: Cluster colors
tr: Küme rengi

en: Cluster large (inner)
tr: Küme büyük (iç)

en: Cluster large (outer)
tr: Küme büyük (dış)

en: Cluster large (text color)
tr: Geniş küme (metin rengi)

en: Cluster medium (inner)
tr: Küme orta (iç)

en: Cluster medium (outer)
tr: Orta düzey kümeleme

en: Cluster medium (text color)
tr: Küme orta (metin rengi)

en: Cluster small (inner)
tr: Küme küçük (iç)

en: Cluster small (outer)
tr: Küçük küme (dış)

en: Cluster small (text color)
tr: Küçük küme (metin rengi)

en: Clustering can be enabled/disabled for each layer separately on the layer edit page. Below you will find the global settings which are valid for all layer maps with clustering enabled.
tr: kümeleme katman düzenleme sayfasında her katman için ayrı ayrı açılabilir veya kapatılabilir. Aşağıda tüm katmanlar için  geçerli olacak ve kümelemenin açık olduğu varsayılan ayarı bulabilirsiniz.

en: Color
tr: Renk

en: Columns to show
tr: Gösterilecek sütunlar

en: Comma separated list of keywords that characterize the content provider. When users search for content in Wikitude the tags will be searched as well. A match in the tags is higher ranked than in the description.
tr: içerik sağlayıcı tarafından karakterize edilmiş virgülle ayrılmış anahtar kelime listesi. Kullanıcılar Wikitude içinde bir şey aradığında aynı zamanda etiketlerde aranır. Etiket eşleşmesinin değeri açıklama eşleşmesinin değerinden daha büyüktür.

en: Comma-separated list of WMS styles
tr: WMS stilinin virgülle ayrılmış listesi

en: Contributor (Capability edit_posts)
tr: Yazar (Postları düzenleyen)

en: Control options
tr: Kontrol seçenekleri

en: Controlbox for basemaps/overlays
tr: Temel harita/bindirmeler için kontrol kutusu

en: Controlbox status
tr: Kontrol kutusu durumu

en: Controlbox status for all layers has been successfully updated
tr: Tüm katmanlar için kontrol kutusu durumu başarıyla güncellendi

en: Controlbox status for the selected markers has been successfully updated
tr: Seçilen işaretçiler için kontrol kutusu durumu başarıyla güncellendi.

en: Controls the presence of a close button in popups.
tr: Açılır pencerelerdeki kapatma düğmesinin varlığını kontrol eder.

en: Coordinate Reference System
tr: Koordinat Referans Sistemi

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Create QR code image for standalone map in fullscreen mode
tr: Tam ekran modundaki bağımsız harita için QR kod oluştur

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Created on
tr: Oluşturma tarihi

en: Credits & special thanks
tr: Geliştiriciler ve özel teşekkür

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Current memory usage: %1$s MB
tr: Şimdiki hafıza kullanımı: %1$s MB

en: Current memory usage: %1$s MB (memory limit: %2$s)
tr: şu anki hafıza kullanımı: %1$s MB (Hafıza limiti: %2$s)

en: Custom Basemap
tr: Özel ana harita

en: Custom Basemap 2
tr: Özel ana harita 2

en: Custom Basemap 3
tr: Özel ana harita 3

en: Custom base domain
tr: Özel temel domain

en: Custom basemap
tr: Özel ana harita

en: Custom basemap 1 settings
tr: Özel ana harita 1 ayarları

en: Custom basemap 2
tr: Özel ana harita 2

en: Custom basemap 2 settings
tr: Özel ana harita 2 ayarları

en: Custom basemap 3
tr: Özel ana harita 3

en: Custom basemap 3 settings
tr: Özel ana harita 3 ayarları

en: Custom icons URL
tr: Özel ikon URL

en: Custom icons directory
tr: Özel ikon klasörü

en: Custom marker shadow URL
tr: Özel işaretci gölgesi URL

en: Custom overlay
tr: Özel kaplama

en: Custom overlay 2
tr: Özel kaplama 2

en: Custom overlay 2 settings
tr: Özel kaplama 2 ayarları

en: Custom overlay 3
tr: Özel kaplama 3

en: Custom overlay 3 settings
tr: Özel kaplama 3 ayarları

en: Custom overlay 4
tr: Özel kaplama 4

en: Custom overlay 4 settings
tr: Özel kaplama 4 ayarları

en: Custom overlay settings
tr: Özel kaplama ayarları

en: Czech
tr: Slovakça

en: Danish
tr: Flemenkçe

en: Dari
tr: Darice

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Day
tr: Gün

en: Default Field
tr: Varsayılan alan

en: Default action for clicking on icons or marker names
tr: İkon yada işaretçi ismine tıklanınca yapılacak varsayılan işlem.

en: Default basemap
tr: Varsayılan ana harita

en: Default basemap for new markers/layers
tr: Yeni İşaretçiler/katmanlar için varsayılan temel harita

en: Default culture
tr: Varsayılan kültür

en: Default icon
tr: Varsayılan ikon

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Default layer ID
tr: Varsayılan katman NO

en: Default output format (can be overwritten by parameter format on each API request)
tr: Varsayılan çıktı düzeni ( Her API isteğinde parametre tarafından üstüne yazılır)

en: Default values for marker icons
tr: işaretçi ikonları için varsayılan değerler

en: Default values for marker popups
tr: işaretçi açılır penceresi için varsayılan ayarlar

en: Default values for markers added directly
tr: Doğrudan eklenmiş işaretçiler için varsayılan değerler

en: Default values for new layer maps
tr: Yeni harita katmanları için varsayılan değerler

en: Default values for new marker maps
tr: Yeni işaretçi haritaları için varsayılan değerler

en: Defaults values for markers added directly:
tr: doğrudan eklenen işaretçiler için varsayılan değerler.

en: Delete all %1$s markers from all %2$s layers
tr: Bütün %1$s işaretçilerin bütün %2$s katmanlarından silin

en: Delete all markers from a layer
tr: Katmandan bütün işaretçileri sil

en: Description
tr: Tanım

en: Description of the content provider that provides additional information about the content displayed.
tr: içerik sağlayıcının açıklamaları gösterilen içerik hakkında ek bilgi sağlar.

en: Directions
tr: Yön bulma

en: Display a list of markers below the map
tr: Aşağıdaki harita için tüm işaretçileri listele.

en: Display a list of markers under layer maps
tr: Katman haritasının altında işaretçileri liste olarak görüntüle

en: Display formats of type google.maps.adsense.AdFormat, both text ads and link units are supported. Please see %1s for more details and examples
tr: Desteklenen metin reklamları ve bağlantı ünitelerinin format tipini göster google.maps.adsense.AdFormat. Lütfen daha fazla bilgi için %1s bakın

en: Display legend?
tr: Açıklamaları göster?

en: Display markers from selected layers only
tr: Sadece seçilen katmandaki işaretçileri göster

en: Display panel
tr: Paneli göster

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Distance units
tr: Uzaklık birimleri

en: Do you have questions or issues with Leaflet Maps Marker? Please use the following support channels appropriately.
tr: Leaflet Maps Marker ile ilgili sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıdaki destek kanallarını kullanabilirsiniz.

en: Do you really want to change active WMS layers for all layers? (cannot be undone)
tr: Tüm katmanlar için aktif WMS katmanlarını değiştirmek istediğinizden emin misiniz? (geri döndürülemez)

en: Do you really want to change the GPX panel status (for layers with set GPX URL only) for all layers? (cannot be undone)
tr: Tüm katmanlar için GPX panel durumunu (sadece GPX URL içeren katmanlar için) gerçekten değiştirmek istiyor musunuz? (Geri alınamaz)

en: Do you really want to change the GPX panel status (for markers with set GPX URL only) for the selected markers? (cannot be undone)
tr: Seçilmiş işaretçiler için GPX panel durumunu (sadece GPX URL işaretçileri için) gerçekten değiştirmek istiyor musunuz? (Geri alınamaz)

en: Do you really want to change the ID?
tr: No yu değiştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to change the URL to GPX track for all layers? (cannot be undone)
tr: Tüm katmanlar için URL'den GPX izini değiştirmek istiyor musunuz? (geri alınamaz)

en: Do you really want to change the URL to GPX track for the selected markers? (cannot be undone)
tr: Seçilmiş işaretçiler için URL'den GPX izini değiştirmek istediğinizden emin misiniz? (geri alınamaz)

en: Do you really want to change the basemap for all layers? (cannot be undone)
tr: Bütün katmanlar için temel haritayı değiştirmek istediğinizden emin misiniz? (geri alınamaz)

en: Do you really want to change the clustering-status for all layers? (cannot be undone)
tr: Tüm katmanlar için kümeleme durumunu değiştirmek istediğinizden emin misiniz? (geri döndürülemez)
     

en: Do you really want to change the controlbox status for all layers? (cannot be undone)
tr: Tüm katmanlar için kontrol kutusu durumunu gerçekten değiştirmek istiyor musunuz? (geri döndürülemez)

en: Do you really want to change the list marker-status for all layers? (cannot be undone)
tr: Bütün katmanlar için işaretci durumunu listeleme seçeneğini değiştirmek istediğinden emin misin? (geri döndürülemez)

en: Do you really want to change the map size for all layers? (cannot be undone)
tr: Bütün katmanlar için harita boyutunu değiştirmek istediğinizden emin misiniz? (geri alınamaz)

en: Do you really want to change the overlay status for all layers? (cannot be undone)
tr: Bütün katmanlardaki kaplama durumunu değiştirmek istediğinizden emin misiniz? (geri döndürülemez)

en: Do you really want to change the panel status for all layers? (cannot be undone)
tr: Btün katmanlar için panel durumunu değiştirmek istediğinizden emin misiniz? (geri alınamaz)

en: Do you really want to change the zoom level for all layers? (cannot be undone)
tr: Bütün katmanlar için yakınlaştırma seviyesini değiştirmek istediğinize emin misiniz) (geri döndürülemez)

en: Do you really want to delete all markers from all layers? (cannot be undone)
tr: Tüm katmanlardan tüm işaretçileri silmek istediğinize emin misiniz? (deri döndürülemez)

en: Do you really want to delete all markers from the selected layer? (cannot be undone)
tr: Seçilen katmandan bütün işaretçileri silmek istediğinizden emin misiniz? (geri döndürülemez)

en: Do you really want to delete layer %1$s (ID %2$s)?
tr: Katman %1$s (ID %2$s) silmek istediinizden emin misiniz?

en: Do you really want to delete marker %1$s (ID %2$s)?
tr: İşaretçiyi gerçekten silmek istiyor musunuz %1$s (ID %2$s)?

en: Do you really want to delete this layer?
tr: Gerçekten bu katmanı silmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to delete this marker?
tr: Gerçekten bu işaretçiyi silmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to delete this marker? (cannot be undone)
tr: Bu işaretçiyi silmek istediğinden emin misin? (geri döndürülemez)

en: Do you really want to move the selected markers?
tr: Seçilmiş işaretçileri taşımak istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to update your settings?
tr: Ayarlarınızı gerçekten güncellemek istiyor musunuz?

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Does the WMS server support KML output?
tr: WMS sunucu KML çıktısını destekliyor mu?

en: Download import template files
tr: İçe aktarılan şablon dosyalarını indir

en: Duration
tr: Süre

en: Dutch
tr: Flemenkçe

en: Dutch (Netherlands)
tr: Felemenkçe (Hollanda)

en: E-Mail
tr: E-posta

en: E-mail
tr: E-posta

en: EPSG:3857 (Spherical Mercator), used by most of commercial map providers (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, etc.)
tr: EPSG:3857 (Küresel Mercator), en çok kullanılan harita sağlayılar tarafından kullanılır (CloudMade, Google, Yahoo, Bing, etc.)

en: EPSG:4326 (Mercator), used by some map providers.
tr: EPSG:4326 (Mercator), bir çok harita sağlayıcı tarafından kullanılır.

en: EPSG:4326 (Plate Carree), very popular among GIS enthusiasts
tr: EPSG:4326 (Plate Carree), GIS hayranları arasında çok populer

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit layer
tr: Katmanı düzenle

en: Edit layer
tr: Katmanı düzenle

en: Edit marker
tr: İşaretleyiciyi düzenle

en: Editor (Capability moderate_comments)
tr: Editor (Yorumları yönetir)

en: Editor used to edit maps
tr: Editör haritaları düzenlemek için kullanılır

en: Elevation
tr: Yükseklik

en: Elevation gain
tr: Yükseklik kazanımı

en: Elevation loss
tr: Yükseklik kaybı

en: Elevation net
tr: Yükseklik ağı

en: Enable continuousWorld?
tr: continuousWorld özelliğini aktif et?

en: Enable nowrap?
tr: kaydırmayı iptal et?

en: Enabling caching method %1$s to optimize memory usage
tr: hafıza kullanımını optimize etmek için önbellekleme metodu %1$s i aktifleştirin.

en: End
tr: Bitti

en: End icon
tr: Son ikon

en: End of run
tr: işlemin sonu

en: End time
tr: Bitiş zamanı

en: English
tr: İngilizce

en: English (Australian)
tr: İngilizce (Avusturalya)

en: English (Great Britain)
tr: İngilizce (Büyük Britanya)

en: English (United Kingdom)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık)

en: English (United States)
tr: İngilizce (ABD)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com-backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
tr: Üyelik numaranızı girerek varsayılan MapsMarker.com-backlinkini bütün haritalarda kişisel üyelik linkinizle değiştirin. - Bu size satışlardan %50'ye varan komisyon kazandırabilir.

en: Error - active_editor value cannot be set to %1$s!
tr: Error - active_editor değeri %1$s! e ayarlanamaz

en: Error: An unknown type of local key validation was requested.
tr: Hata: Bilinmeyen bir tipteki yerel lisans anahtarı için doğrulama talep edildi

en: Error: Please create the following file (and directories if they do not exist already):<br />\r\n<br />\r\n
tr: Hata: Lütfen aşağıdaki dosyaları yaratın (zaten mevcut değilse klasörleri de):<br />\r\n<br />\r\n

en: Error: Please make the following path writable:<br />
tr: Hata: Lütfen aşağıdaki yolun yazılabilir olduğundan emin olun: <br />

en: Error: The local key is invalid for this license.
tr: Hata: bu lisans için yerel anahtar geçersiz

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
tr: Hata: Yerel lisans anahtarınız değiştirilmiş yada geçersiz

en: Error: The local license key is invalid for this location.
tr: Hata: Bu lokasyon için geçersiz yerel lisans anahtarı

en: Error: The maximum local license key grace period has expired.
tr: Hata: maksimum yerel lisans anahtarı yetkisiz kullanım süresi doldu.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
tr: Hata: Bu lisans askıya alındı. Bu genellikle birileri aynı domain için ikinci deneme lisansı kayıt etmeye çalıştığında oluşur.<a href="%1s" target="_blank">Lütfen domaininiz için sınırsız lisans almak için buraya tıklayın.</a>

en: Error: This license is pending review.
tr: Hata: Bu lisans incelenmeyi bekliyor.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to your previous valid version</a>.
tr: Hata: Bu sürüm sizin indirme yetkinizin bitiminden sonra yayınlandı. Lütfen <a href="%1$s" target="_blank">güncelleme ve destek yenilemesi yapın</a> veya <a href="%2$s" target="_blank">bir önceki geçerli sürüme indirin</a>.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please contact your administrator (%1s) to renew your access to plugin updates and support or to downgrade to your previous valid version.
tr: Hata: Eklentinin bu sürümü sizin indirme yetkiniz bittiğinde yayınlandı. Güncelleme ve destek erişiminizin yenilenmesi ya da bir önceki geçerli sürüme indirgemek için lütfen yöneticiniz (%1s) ile iletişime geçin

en: Error: This version of the software was released after your download access expired. Please renew your download and support access or downgrade to a previous version.
tr: Hata: Eklentinin bu sürümü sizin indirme yetkiniz bittiğinde yayınlandı. Güncelleme ve destek erişimi için yenileyin ya da bir önceki versiyona indirgeyin.

en: Error: a PHP extension stopped the import file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help
tr: Hata: bir PHP uzantısı içe aktarılan dosyanın yüklemesini durdurdu. PHP bu soruna neden olan eklentinin saptanması için bir yol sağlamaz.; phpinfo() dosyasındaki yüklü eklentiler listesini incelemek yardımcı olabilir.

en: Error: a layer with the ID %1$s does not exist!
tr: Hata: %1$s numaralı katman yok

en: Error: a marker with the ID %1$s does not exist - skipping row %2$s
tr: Hata: %1$s kimlikli işaretçi mevcut değil - %2$s satırı atlanıyor

en: Error: a marker with the ID %1$s does not exist!
tr: Hata: %1$s numaralı işaretçi mevcut değil!

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
tr: Hata: yeni bir yerel lisans anahtarı alınamadı. Lütfen detaylı bilgi için %s e bakın.

en: Error: a temporary folder is missing on your server
tr: Hata: sunucunuzda geçici klasör bulunumadı

en: Error: coordinates cannot be empty!
tr: Hata: koordinatlar boş olamaz!

en: Error: failed to write to disk
tr: Hata: diske yazma başarısız oldu

en: Error: file type not allowed - allowed file types: %1$s
tr: Hata:Dosya tipi desteklenmiyor - desteklenen dosya tipleri: %1$s

en: Error: geocoding for address "%1$s" in row %2$s failed (%3$s) - skipping row
tr: Hata: %2$s satırındaki adres "%1$s"  için coğrafi konumlama başarısız oldu  (%3$s) - satır atlanıyor

en: Error: marker from row %1$s could not be created.
tr: Hata: %1$s satırındaki işaretçi oluşturulamadı.

en: Error: no file was uploaded
tr: Hata: dosya yüklenemedi

en: Error: settings were not updated as your input could not be serialized.
tr: Hata: girdiniz seri hale getirilmediği için ayarlan güncellenememiştir.

en: Error: the import file could not be uploaded - please check your php error logs for more details
tr: Hata: İçe aktarım dosyası yüklenemedi - daha fazla bilgi için php hata günlüğünü kontrol edin.

en: Error: the import file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
tr: Hata: içe aktarım dosyası  php.ini dosyasında belirtilen maksimum dosya boyutunu geçmektedir.

en: Error: the import file was only partially uploaded.
tr: Hata: içe aktarılan dosyanın sadece bir kısmı yüklendi

en: Error: the local key storage on clear could not determined.
tr: Hata: ağ üzerinde yerel anahtar deposu tespit edilemedi

en: Error: the local license key could not saved.
tr: Hata: yerel lisans anahtarınız saklanamadı.

en: Error: the marker width the ID %1$s from row %1$s could not be updated.
tr: Hata: satır %1$s deki %1$s numaralı işaretçinin genişliği güncellenemedi.

en: Error: you have to set a public and private API key first!
tr: Hata: öncelikle public and private API anahtarlarını set etmelisin!

en: Error: your user does not have the permission to delete layers from other users!
tr: Hata: Kullanıcınız diğer kullanıcıların katmanlarını silmek için yetkili değil!

en: Error: your user does not have the permission to delete markers from other users!
tr: Hata: kullanıcınız diğer kullanıcıların işaretçilerini silme yetkisine sahip değil!

en: Error: your user does not have the permission to edit layers from other users!
tr: Hata: kullanıcınız diğer kullanıcıların katmanlarını düzenleyecek yetkiye sahip değil!

en: Error: your user does not have the permission to edit markers from other users!
tr: Hata: kullanıcınız diğer kullanıcıların işaretcilerini düzenlemek için gerekli yetkiye sahip değil!

en: Errors found! Affected rows from import file would be skipped!
tr: Hata bulundu! İçe aktarım dosyasındaki etkilenen satırlar atlanacak!

en: Estonian
tr: Estonca

en: Exclude layers
tr: Katmanları hariç tut

en: Exclude markers
tr: İşaretcileri hariç tut

en: Exit fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

en: Export all markers as ARML for Wikitude
tr: Tüm işaretçileri Wikitude için ARML olarak dışarı aktar

en: Export all markers as GeoJSON
tr: Tüm işaretçileri GeoJSON olarak dışarı aktar

en: Export all markers as KML
tr: Tüm işaretçileri KML olarak dışarı aktar

en: Export as ARML for Wikitude Augmented-Reality browser
tr: Wikitude Augmented-Reality istemcisi için ARML formatı şeklinde dışa aktar

en: Export as GeoJSON
tr: GeoJSON olarak dışarı aktar

en: Export as GeoRSS
tr: GeoRSS olarak dışarı aktar

en: Export as KML for Google Earth/Google Maps
tr: Google Earth/Google Haritalar için KML olarak dışa aktar

en: Export layers
tr: Katmanları dışa aktar

en: Export markers
tr: İşaretçileri dışa aktar

en: FAQ
tr: SSS

en: Farsi
tr: Farsça

en: Feature graphic
tr: Öne çıkan grafik

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %s
tr: Besleme alınamadı, lütfen daha sonra deneyin yada en son blog postlarını okuyun %s

en: Filipino
tr: Filipince

en: Finnish
tr: Fince

en: First name
tr: İsim

en: Follow @MapsMarker on Twitter
tr: Twitter'da takip edin @MaspMarker

en: Follow MapsMarker on Facebook
tr: MapsMarker'ı Facebook'ta takip edin

en: Follow MapsMarker on Google+
tr: MapsMarker ı Google+ takip edin

en: Foot
tr: Yürüme

en: Footer is recommended for better performance. If you are using WordPress lesser than v3.3, Javascript files automatically get inserted into the header of your site and the javascript needed for each maps inline within the content.
tr: Sayfa alt bilgisi daha iyi bir performans için tavsiye edilir.Eğer WordPress 3.3 den daha düşük versiyon kullanıyorsanız, Javascript dosyaları otomatik olarak sayfa başlığına eklenir.

en: For demo maps please visit %1s which also allows you to test the admin area of the pro version.
tr: Demo haritalar için %1s i ziyaret edin. Aynı zamanda admin alanını da test edebilirsiniz.

en: For details and tutorials about imports and exports, please visit %1s
tr: içe ve dışa aktarım için detaylı bilgi ve öğreticiler için, lütfen ziyret edin %1s

en: For example
tr: Örneğin

en: For more details please visit the MapsMarker API docs.
tr: Daha fazla detay için lütfen MapsMarker API dökümanlarını ziyaret edin.

en: For more details, showcases and reviews please also visit <a style="text-decoration:none;" href="http://www.mapsmarker.com">www.mapsmarker.com</a>
tr: Daha fazla detay, showcase ve yorum için <a style="text-decoration:none;" href="http://www.mapsmarker.com">www.mapsmarker.com</a> u ziyaret edebilirsiniz.

en: For more information on how to use the MapsMarker API, <a href="%1s" target="_blank">please visit the API docs on mapsmarker.com</a>
tr: MapsMarker API nin kullanımı hakkında daha fazla bilgi için <a href="%1s" target="_blank">maspmarker.com daki API dökümanlarını ziyaret edin</a> 

en: For you information: maps created with the free version and custom settings will NOT be deleted when uninstalling the free plugin!
tr: Bilginiz için: harita ücretsiz sürüm ile yaratıldı ve özel ayarlar ücretsiz eklentiyi kaldırdığınızda silinmeyecek.

en: Force a specific size of the QR Code cell (Measured in pixels). Once this parameter is used then the "QR size" parameter is ignored. If the resulting QR Code size is bigger than the image, then the image is extended.
tr: Belli bir QR kod hücresi boyutu kullanmak için zorla (piksel değeri). Bu değişken kullanılırsa "QR boyutu" değişkeni göz ardı edilir. Eğer üretilen QR kod boyutu görselden büyükse, görsel genişletilir.

en: Format
tr: Biçim

en: Free trial license is valid until:
tr: Ücretsiz deneme lisansının son kullanma tarihi:

en: French
tr: Fransızca

en: French (Canada)
tr: Fransızca (Kanada)

en: French (France)
tr: Fransızca (Fransa)

en: Full elevation data
tr: Tam yükseklik datası

en: Full heart rate data
tr: Tam kalp ritmi bilgisi

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Fullscreen button
tr: Tam ekran butonu

en: Fullscreen button position
tr: Tam ekran buton pozisyonu

en: Fullscreen maps are optimized for mobile devices in the pro version. This means that the viewport of the map automatically adjusts to the width of the device used and native javascript is used instead of jQuery which results in higher performance when loading maps.<br/><br/>For iOS devices (iphone, ipad, ipod) it is also possible to add maps with a custom icon to the homescreen and open them as web apps with a custom launch image and without the address bar of the browser.
tr: Tam ekran haritalar pro versiyonda mobil cihazlar için optimize edilmiştir. Bunun anlamı haritanın görüş alanı cihazın kullandığı genişliğe göre otomatik olarak ayarlanacak ve haritaların yüklenmesinde daha iyi performans sunan JQuery doğal javascript yerine kullanılacaktır.<br/><br/> iOS cihazları için (iphone, ipad, ipod) ana ekrana özel görsel ile adres çubuksuz haritayı gösterebileceğiniz bağlantı ekleyebilirsiniz.

en: Furthermore can also remove the attribution link from the recent marker widget:
tr: Ayrıca en son işaretçiler widgetından atıf linki kaldırılabilir:

en: Furthermore the viewport of the device used is considered, which results in optimized display of fullscreen maps especially on mobile devices:
tr: Ayrıca kullanılan cihazın görünüm alanı, özellikle mobil cihazlarda tam ekran haritanın optimize edilmesinde göz önünde bulundurulur.

en: GPX file could not be parsed - please check your browser console for more information!
tr: GPX dosyası parse edilemedi - Lütfen daha fazla bilgi için tarayıcı konsolunu kontrol edin.

en: GPX icon settings
tr: GPX ikon ayarları

en: GPX metadata settings
tr: GPX metadata ayarları

en: GPX parsing will automatically handle pauses in the track with a default tolerance interval of 15 seconds between points.
tr: GPX ayrıştırması izdeki dinlenmeleri noktalar arasında varsayılan 15 saniyelik artış  ile otomatik olarak işler.

en: GPX track
tr: GPX izi

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Tekli : GPX izi  <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Çoklu : GPX izleri  <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
tr: GPX izleri

en: GPX tracks settings
tr: GPX iz ayarları

en: Galician
tr: Galce

en: General directions settings
tr: Genel yön bulma ayarları

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Geo Sitemap
tr: Geo site haritası

en: Geocoding error: %1s
tr: küresel konumlandırma hatası: %1s

en: Geocoding result for address "%1$s" in row %2$s: "%3$s" (lat: %4$s, lon: %5$s)
tr: Adres içi coğrafi konumlama sonucu: %1$s"  %2$s: "%3$s" (enl: %4$s, boy: %5$s)

en: Geolocate button position
tr: Geolocate butonu pozisyonu

en: Geolocate settings
tr: Coğrafi konum ayarları

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: German (Germany)
tr: Almanca

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below:
tr: Sınırsız lisans anahtarını alın %1$s ve anahtarı aşağıda aktif edin:

en: Get directions
tr: Tarif al

en: Global maximum zoom level
tr: genel azami yakınlaştırma seviyesi

en: Go back to "prepare import"
tr: "İçe aktarımı hazırlamak" için geri git 

en: Go back to form
tr: Forma geri dön

en: Go to plugin website
tr: Eklenti web sitesine git

en: Google Adsense for maps integration
tr: Haritalar için Google Adsense entegrasyonu

en: Google Adsense settings
tr: Google Adsense ayarları

en: Google Maps
tr: Google Haritaları

en: Google Maps (Hybrid)
tr: Google Maps (Hibrid)

en: Google Maps (Roadmap)
tr: Google Maps (Yol haritaları)

en: Google Maps (Satellite)
tr: Google Maps (Yol Uydu)

en: Google Maps (Terrain)
tr: Google Haritalar (Arazi)

en: Google Maps (worldwide)
tr: Google Maps (dünya geneli)

en: Google Maps API
tr: Google Haritalar API

en: Google Maps API key
tr: Google haritalar API anahtarı

en: Google Maps API status
tr: Google Haritalar API durumu

en: Google Maps base domain
tr: Google Haritalar temel domaini

en: Google Maps directions
tr: Google haritalar yol tarifi

en: Google Maps styling
tr: Google Haritalar modelleme

en: Google Places bounds
tr: Google Mekanlar sınırları

en: Google Places search prefix
tr: Google yerler için arama öneki

en: Google Places status
tr: Google Places durumu

en: Google QR settings
tr: Google QR ayarları

en: Google language localization
tr: Google dil yerelleştirmesi

en: Gosmore instance to calculate the route
tr: Rotayı hesaplamak için gosmore yöntemini kullan

en: Greek
tr: Yunanca

en: Gujarati
tr: Gujarati dili

en: HTML5 fullscreen maps
tr: HTML5 tam ekran haritalar

en: Hausa (Latin)
tr: Hausa dili (Latin)

en: Heart rate
tr: Kalp ritmi

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height of the icons in pixel
tr: İkonların piksel olarak yüksekliği

en: Height of the shadow icon in pixel
tr: Gölge ikonun piksel cinsinden yüksekliği

en: Height of the shadow in pixel
tr: Piksel olarak gölge yüksekliği

en: Help
tr: Yardım

en: Help & Support
tr: Yardım ve destek

en: Hide MapsMarker.com backlinks
tr: MapsMarker.com backlinkini sakla

en: Hide blog posts and link section:
tr: Blog yazılarını ve bağlantı bölümünü gizleyin:

en: Hide minimap
tr: Mini haritayı sakla

en: High Resolution Icon
tr: Yüksek Çözünürlüklü İkon

en: Highlights of Maps Marker Pro
tr: Maps Marker Pro'nun önemli noktaları

en: Hindi
tr: Hintce

en: Hour
tr: Saat

en: How many layers should be exported?
tr: Kaç tane katman dışa aktarılmalı?

en: How many markers should be exported?
tr: kaç tane işaretçi dışa aktarılmalı?

en: How many markers should be listed on one page at the page "list all markers"?
tr: "bütün işaretçileri listele" sayfasında bir sayfada kaç tane işaretçi gösterilmeli.

en: How much to simplify the polyline on each zoom level. More means better performance and smoother look, and less means more accurate representation.
tr: Her bir yakınlaştırma seviyesinde çoklu çizgiler ne kadar basitleştirilmeli. Daha iyi performans ve pürüzsüz görünüm için çok, ve daha doğru gösterim için daha az seçilmeli. 

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hybrid
tr: Hibrid

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
tr:  <a href="%1$s" target="_blank">Kullanım şartlarını </a> ve <a href="%2$s" target="_blank">Gizlilik Politikası</a> nı okudum.

en: IP access restriction
tr: IP erişimi kısıtlandı

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Icon
tr: İkon

en: Icon anchor
tr: İkon bağı

en: Icon size
tr: İkon boyutu

en: Icon width
tr: İkon genişliği

en: Identifies the content provider or content channel, no spaces/special characters
tr: Içerik sağlayıcı veya içerik kanalını tanımlarken, özel karakter/boşluk kullanılmaz

en: If a visualead project_id is given, the generate_from_project method will be used instead of the generate method for creating QR codes with custom images (please note that the image url from above will also be ignored if a project_id is set - the image from the project_id is used instead). To create a new project, please log into the <a href="%s" target="_blank">visualead admin dashboard</a>.
tr: Eğer visualead project_id tanımlanmışsa, özel görselli QR kod oluşturma metodu yerine generate_from_project metodu kullanılacak. (lütfen unutmayın, yukarıdaki görsel bağlantısı eğer project_id ayarlanmışsa göz ardı edilecek - onun yerine  project_id den gelen görsel kullanılacak) Yeni bir proje yaratmak için lütfen  <a href="%s" target="_blank">visualead yönetim paneli</a> nden giriş yapın

en: If an IP address or range is entered above (like 12.34.56.*), only API calls from this IP address or range are allowed.
tr: Eğer aşağıya IP adresi ya da adres aralığı girilirse (12.34.56.* gib), sadece bu IP adreslerinden gelecek API isteklerine izin verilecek.

en: If checked, panel on top of map is displayed
tr: eğer seçilirse, panel haritanın üst bölgesinde gösterilecek

en: If empty, marker creation date will be used
tr: Boş bırakılırsa, işaretçi yaratma tarihi kullanılacak

en: If empty, markers from all layers are selected.
tr: eğer boş ise, tüm katmanlardaki tüm işaretçiler secilmiştir.

en: If empty, the default API key from MapsMarker.com will be used
tr: Eğer boş bırakırsanız, MapsMaker.com'a ait varsayılan API anahtarı kullanılacak.

en: If enabled, css files will only be loaded if a shortcode is used.
tr: etkinse, css dosyaları sadece kısa kod kullanılırsa yüklenecek.

en: If enabled, maps will automatically be resized to width=100% if map width unit is set to px and the div parent element is smaller than the width of the map.
tr: Etkinse, eğer harita genişliği piksel olarak ayarlanmış ve div parent elementi bu genişlikten daha küçükse haritalar otomatik olarak 100% genişliğe yeniden boyutlandırılır.

en: If enabled, panning of the map will have an inertia effect where the map builds momentum while dragging and continues moving in the same direction for some time. Feels especially nice on touch devices.
tr: Eğer aktifleştirilirse, haritayı sündürmek bazı zamanlar aynı yönde ivmelenme yaratacak şekilde atalet etkisine sahip olacak. Özellikle dokunmatik cihazlarda hoş bir etki yaratır.

en: If enabled, please enter longitude and latitude values below for the corner points of the prefered search area. Below you find an example for Vienna/Austria:
tr: Etkinleştirilirse, tercih edilen arama alanının sınırları  için enlem ve boylam değerlerini lütfen aşağıdaki kutuya girin. Aşağıda Viyana/Avusturya için bir örnek bulabilirsiniz:

en: If no search term is entered, the latest %1$s updated maps will be shown.
tr: Eğer bir arama terimi girilmezse, en son güncellenmiş %1$s harita gösterilecek.

en: If option above is set to yes, the directory on server where icons are stored will be used (needed for backend only). If the option above is set to no, the following marker icons directory will be used:
tr: Eğer üsteki seçenek evet ayarlanmışsa, sunucudaki ikonların yer aldığı klasör kullanılacaktır. (sadece arka yüz için). Eğer yukardaki seçenek hayır işaretlenirse, takip eden ikon klasörü kullanılacak:

en: If set (1 to 18 repectively 19 if supported), at this zoom level and below markers will not be clustered.
tr: Eğer ayarlanırsa (1'den 18'e kadar. eğer destekleniyorsa 19) bu seviye ve altındaki yakınlaştırma değerinde işaretçiler kümelenecektir.

en: If set (like http://www.your-domain.com/form.php), only API calls with this referer are allowed.
tr: Eğer ayarlanırsa, (gibi: http://www.your-domain.com/form.php) sadece buradan gelecek olan API istekleri kabul edilir.

en: If set to false, zooming into clusters is only possible by clicking on + in the zoom control box or by mouse wheel (if enabled)
tr: eğer hayır işaretlenirse, kümelere yakınlaştırma sadece yakınlaştırma kontorl kutusundaki + butonuyla ya da dare tekerleği ile olabilir. (eğer aktifse)

en: If set to true then adding individual markers to the MarkerClusterGroup after it has been added to the map will add the marker and animate it in to the cluster. Defaults to false as this gives better performance when bulk adding markers.
tr: doğru ayarlanırsa, İşaretçi Küme Grubuna bağımsız işaretçiler ekledikten sonra haritaya eklenecek ver kümenin içine doğru anime edilecek. Toplu işaretçi eklemelerinde daha iyi performans için varsayılan olarak yanlış işaretlenir.

en: If set to true, overrides the icon for all added markers to make them appear as a 1 size cluster:
tr: doğru olarak ayarlanırsa eklenen tüm belirteçlerin 1 boyutlu küme olarak görünmesi için simgeyi geçersiz kılar

en: If set to true, the marker name gets added to the top of the popup automatically
tr: aktif edilirse, işaretleyici adı otomatik olarak açılır pencerenin üstüne eklenir.

en: If set to true, the tile coordinates will not be wrapped by world width (-180 to 180 longitude) or clamped to lie within world height (-90 to 90). Use this if you use Leaflet for maps that do not reflect the real world (e.g. game, indoor or photo maps).
tr: Doğru olarak ayarlanırsa, döşeme koordinatları dünya genişliği tarafından sarılmayacak (-180 den 180 boylamına) ya da dünyanın boyu olan (-90 dan 90 enlemine) kitlenecek. Bu özelliği kullanırsanız Leaflet for maps gerçek dünyayı yansıtmaz. (örn. kapalı alan, oyun ya da fotoğraf haritası)

en: If set to true, the tiles just will not load outside the world width (-180 to 180 longitude) instead of repeating.
tr: Eğer doğru seçilirse, döşeme kendini tekrarlamayacak ve dünya genişliğinin dışına çıkmayacak (-180 den 180 boylamına) 

en: If set to yes, please be aware that the pro settings below have to be changed when you move your WordPress installation to another server for example!
tr: Eğer evet ayarlanırsa, lütfen dikkat aşağıdaki pro ayarları WordPress kurulumunuzu başka bir sunucuya taşıdığınızda değiştirilmelidir!

en: If set, creates a scrollable container of the given height in pixel inside popups if its content exceeds it.
tr: Eğer ayarlanırsa, içerik açık pencere için belirlenmiş yükseklik değerinden daha fazla olursa kaydırılabilir içerik sağlar.

en: If the WMS server supports KML output of the WMS layer, the settings below will be used when a marker or layer map with this active WMS layer is exported as KML.
tr: Eğer WMS sunucu WMS katmanın KML çıktısını destekliyorsa, aşağıdaki ayarlar aktif WMS katmandan işaretçi yada katman dışarı KML olarak aktarılırken kullanılır.

en: If the native maximum zoom level of a basemap is lower, tiles will be upscaled automatically.
tr: Eğer temel haritanın doğal maksimum yakınlaştırma ayarı düşük ise, döşeme otomatik olarak yukarıya ölçeklendirilecek.

en: If the option above is set to yes, icons will automatically be loaded from this URL. If the option above is set to no, the following marker icons url will be used:
tr: Yukarıdaki opsiyon evet olarak ayarlanmışsa, ikonlar otomatik olarak bu URL den yüklenecek. Eğer hayır olarak ayarlanmışsa, aşağıdaki ikon URL leri kullanılacaktır.

en: If true and user is on a retina display (= iPhone 4/4S/5, iPad 3, MacBook Pro 3rd Generation), it will request four tiles of half the specified size and a bigger zoom level in place of one to utilize the high resolution.
tr: Eğer seçilmişse ve kullanıcı retina ekran kullanıyorsa(= iPhone 4/4S/5/5S, iPad3, MacBook Pro 3. Nesil) Bu yüksek çözünürlük için  özelleştirilmiş boyutun yarısı kadar 4 tane alan ve daha büyük yakınlaştırma seviyesi talep edecektir.

en: If true, inverses Y axis numbering for tiles (turn this on for TMS services).
tr: Eğer seçilirse, Y ekseni terslenir (TMS servisi için açın)

en: If true, the control is updated on moveend, otherwise it is always up-to-date (updated on move).
tr: etkinse, kontrol hareket bitiminde güncellenir, aksi durumda her zaman güncel olur (hareket güncellendi)

en: If true, the vector will emit mouse events and will act as a part of the underlying map.
tr: Eğer doğru ise, vektör fare hareketlerini yayacak ve altlık haritanın bir parçası gibi davranacak.

en: If unchecked, the popup will only be visible after clicking on the marker on marker- or layer-maps.
tr: İşaretlenmemişse, Açılır pencere işaretçi veya katman haritasındaki işaretçinin üstüne tıkladığınızda görünür olacak.

en: If yes, the WMS service will return images with transparency
tr: evet seçilirse, WMS servisi görselleri transparan olarak geri çağıracak

en: If you choose footer, javascripts will also only be loaded when a shortcode is used and not on all pages.
tr: Eğer alt bilgi seçerseniz, javascript sadece kısakod kullanılan sayfalarda yüklenecektir.

en: If you have any issues with your license, <a href="%1$s" target="_blank">please open a new support ticket</a>!
tr: Lisansınız ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız,  <a href="%1$s" target="_blank">lütfen destek talebinde bulunun</a>! 

en: If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%1s" target="_blank">see available packages</a>), registering a free 30-day trial license key is not mandatory and the plugin can also be tested without time limitation.
tr: Maps Marker Pro you yerel olarak kurduysanız  (<a href="%1s" target="_blank">Mevcut paketlere bakın</a>), 30 günlük deneme sürümü lisans anahtarınız kalıcı olmayacak ve eklentiyi zaman kısıtı olmadan test edebileceksiniz.

en: If you like using the plugin, please <a href="http://www.mapsmarker.com/reviews" target="_blank" style="text-decoration:none;">review the plugin on wordpress.org</a> - thanks!
tr: Eğer bu eklentiyi sevdiyseniz, lütfen <a href="http://www.mapsmarker.com/reviews" target="_blank" style="text-decoration:none;">wordpress.org üzerinden bizi değerlendirin</a> - teşekkürler!

en: If you want to be able to set all available options, please switch to the advanced editor.
tr: Bütün mevcut opsiyonları ayarlamak istiyorsanız, lütfen gelişmiş düzenleyiciye geçin.

en: If you want to bulk update existing markers, please make an export first!
tr: eğer mevcut işaretçileri toplu güncellemek istiyorsanız, lütfen dosyayı önce dışa aktarın!

en: If you want to change the name of the custom Mapbox basemap shown in the layer controlbox, please change the according settings at "Map Defaults" / "Names for default basemaps"
tr: katman kontrol kutusunda gösterilen özelleştirilmiş Mapbox temel haritasının ismini değiştirmek istiyorsanız, Lütfen "Harita Varsayılanları" / " Varsayılan temel haritalar için isim" ayarlarından gerekli işlemi yapabilirsiniz.

en: If you want to compare the free and pro version side by side, please visit %1s.
tr: Ücretsiz ve ücretli sürümü karşılaştırmak isterseniz, %1s.i ziyaret edebilirsiniz.

en: If you want to use another icon than the blue pin (%s), please enter the file name of the icon in the form field - e.g. smiley_happy.png
tr: Mavi pin (%s) yerine başka ikon kullanmak istiyorsanız, lütfen form alanına dosya ismini girin - örn. smiley_happy.png

en: If you want to use custom images, please enter the URL to app icons and launch images below:
tr: Eğer özel resim kullanmak istiyorsanızi lütfen uygulama ikonlarına  URL girin ve başlatmak için aşağıdaki görsele basın.

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and ask your WordPress admin to upload the new icons to the directory %2$s/
tr: Eğer değişik ikonlar kullanmak istiyorsanızi %1$s ziyaret edin ( 700 den fazla uyumlu ikon) ve Wordpress yöneticinize yeni ikonları %2$s/ klasörüne yüklemek için sorun 

en: If you want to use different icons, please visit the %1$s (offering more than 700 compatible icons) and upload the new icons to the directory %2$s/
tr: Farklı ikonları kullanmak istiyorsanız, lütfen %1$s sitesini ziyaret edin ( 700 den fazla uyumlu ikon) ve yeni ikonları %2$s/ klasörüne yükleyin

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the <a href="%1s" target="_blank">web-based translation plattform</a>.
tr: Eğer kullanmak istediğiniz dil yoksa ya da henüz tam olarak çevrilmemiş ise, <a href="%1s" target="_blank">web tabanlı çeviri platformu</a>.ndan bize yardım edebilirsiniz.

en: If your localized Google Maps basedomain is not available in the list above, please enter the domain name here (without http://, for example maps.google.com). If a domain name is entered, the setting "Google Maps base domain" from above gets overwritten.
tr: Eğer yerel Google Haritalar temel domaininiz aşağıdaki listede yer almıyorsa, lütfen domain ismini buraya girin ( "http://" olmadan örneğin: maps.google.com). Eğer domain ismi girilmişse, "Google Haritalar temel domain" ayarlarının üzerine yazılacak.

en: Image URL
tr: Görsel URL

en: Images to use
tr: Kullanmak içi resim

en: Import failed - header row not found or invalid
tr: İçe aktarım başarısız - başlık satırı bulunamadı veya geçersiz

en: Import file %1$s was saved to PHP temp directory (size: %2$s KB)
tr: İçe aktarılan %2$s dosyası PHP temp klasörüne kaydedildi (size: %2$s KB)

en: Import finished
tr: İçe aktarım bitti

en: Import markers
tr: İşaretçileri içe aktar

en: Import/Export
tr: Içe aktar/Dışa aktar

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
tr: Önemli: yenileme siparişinizi sonlandırmak için lisans anahtarının yanındaki yenile butonuna tıklayın.

en: Important: you seem to be using different domains for your subsites. Please make sure that your license key is valid for the number of domains you want to use it on and update the license key on each subsite directly first before propagating the license key! This will ensure that all these domains are registered on your customer profile on mapsmarker.com - which will result in a valid license validation on subsites after propagating the license key.
tr: Önemli: alt siteleriniz için farklı domainler kullanıyor gibisniz. Lütfen  için domain sayınız kadar lisans anahtarınız olduğundan emin olun ve alt sitelerinizdeki lisans anahtarlarını lisans anahtarını yayınlamadan önce güncelleyin! Bu sizin bütün domainlerinizi mapsmarker.com müşteri hizmetleri sayfanıza kaydettiğinizden emin olmanızı sağlar - lisans anahtarınızı yayınladıktan sonra alt sitelerinizde geçerli lisans doğrulaması sağlar.

en: In case of any issues you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>
tr: her hangi bir sorunda daima<a href="%1$s">eklenti ayarlarını sıfırla</a>yabilirsiniz

en: In case you want to help with translations, please visit the <a href="%1s" target="_blank">web-based translation plattform</a>
tr: Çeviri için yardım etmek istiyorsanız, lütfen <a href="%1s" target="_blank">web tabanlı çeviri platformu</a> ziyaret edin.

en: Included layers
tr: İçeren katmanlar

en: Increase from 1 to increase the distance away from the center that spiderfied markers are placed. Use if you are using big marker icons:
tr: örümcek ağı işaretçilerin olduğu merkeze olan mesafeyi arttırmak için 1'den yukarı arttırın. Eğer büyük işaretçi ikonları kullanıyorsanız kullanın:

en: Indicates to refresh the file every n seconds
tr: Dosyanın her n saniyede yenileneceğini gösterir

en: Indonesian
tr: Endonezyaca

en: Info: test mode is on - checking import file only - no changes will be made to the database
tr: Bilgi: test modu açık - sadece içe aktarılan dosyalar kontrol ediliyor - veri tabanında bir değişiklik yapılmayacak

en: Info: your import file is valid - no errors or warnings found.
tr: Bilgi: İçe alınan dosya geçerli - hata yada uyarı bulunamadı.

en: Insert GPX track
tr: GPX izi ekle

en: Insert map
tr: Harita ekle

en: Interaction options
tr: Etkileşim seçenekleri

en: Invalid format! Please only use numbers and a . instead of a , as decimal separator!
tr: Desteklenmeyen format! Lütfen sadece rakam kullanın ve ondalık ayracı olarak . yerine , kullanın!

en: Invalid format! Please only use numbers!
tr: Yanlış format! Lütfen sadece rakam kullanın

en: Irish
tr: İrlandalı

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italian (Italy)
tr: İtalyanca

en: JSONP callback function name
tr: JSONP callback fonksiyon ismi

en: Japanese
tr: Japonca

en: KML settings
tr: KML ayarları

en: KML timestamp
tr: KML zaman damgası

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Keyboard navigation options
tr: Klavye yönlendirme ayarları

en: Khmer
tr: Kmer dili

en: Kiche
tr: Kiçece

en: Kinyarwanda
tr: Kinyarwanda dili

en: Kiswahili
tr: Swahili dili

en: Known issues
tr: Bilinen sorunlar

en: Konkani
tr: Konkanca

en: Korean
tr: Korece

en: Kyrgyz
tr: Kırgızca

en: Language Settings
tr: Dil ayarları

en: Language of route instructions
tr: Rota adımları için dil

en: Language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, driving directions and labels on Google maps, direction links and autocomplete for address search.
tr: kontrol isimleri, telif hakkı uyarısı, google maps üzerindeki yol tarifi ve etiketleri gibi metinsel bilgileri, ayrıca yön linkleri ve address aramaları için otomatik tamamlamaları gösterirken kullanılan dil

en: Last name
tr: Soyadı

en: Latest available version:
tr: Son sürüm:

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
tr: www.mapsmarker.com blog sayfasından son postlar.

en: Latitude
tr: Enlem

en: Latvian
tr: Letonyaca

en: Launch image URL
tr: Görsel bağlantı başlat

en: Layer
tr: Katman

en: Layer added by
tr: işaretçiyi ekleyen

en: Layer and assigned markers have been successfully deleted
tr: Katman ve atanmış işaretçiler başarıyla silindi

en: Layer center
tr: Katman ortala

en: Layer has been successfully deleted (assigned markers have not been deleted)
tr: Katman başarıyla silindi ( atanmış işaretçiler silinmedi)

en: Layer has been successfully duplicated
tr: Katman başarıyla çoğaltıldı

en: Layer has been successfully published
tr: Katman başarıyla yayımlandı

en: Layer has been successfully updated
tr: Katman başarıyla güncellendi

en: Layer name
tr: Katman adı

en: Layers
tr: katmanlar

en: Leaflet Maps Marker - recent markers
tr: Leaflet Maps Marker - güncel işaretçiler

en: Leaflet Maps Marker Warning: the setting for the marker shadow url (%1s) seems to be invalid. This can happen when you moved your WordPress installation from one server to another one.<br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Shadow URL". If you do not know which values to enter, please <a href="%3s">reset all plugins options to their defaults</a>
tr: Leaflet Maps Marker Uyarıyor: İşaretçi gölge url  (%1s) ayarları yanlış gözüküyor. Bu WordPress kurulumunu başka bir sunucuya taşıdığınızda olur. <br/>Lütfen yandaki menüye geçin <a href="%2s">Ayarlar / Harita Varsayılanı / "İşaretçi ikonları için varsayılan değerler"</a> "Gölge URL" seçeneğini güncelleyin. Eğer hangi seçeneği gireceğinizi bilmiyorsanız, lütfen <a href="%3s">bütün eklenti ayarlarını varsayılana geri döndürün</a>

en: Leaflet Maps Marker Warning: the setting for your custom marker icon directory (%1s) seems to be invalid. <br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Custom icons directory".
tr: Leaflet Maps Marker Uyarıyor: özel ikon klasörünüz  (%1s)  için yapılan ayar yanlış gözüküyor.<br/> Lütfen  <a href="%2s">Ayarlar / Harita Varsayılanı / "İşaretci ikonları için varsayılan ayarlar"</a> menüsüne geçiş yapın ve "Özel ikon klasörü" ayarını güncelleyin.

en: Leaflet Maps Marker Warning: the setting for your custom marker icon url (%1s) seems to be invalid. <br/>Please navigate to <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> and update the option "Custom icons URL".
tr: Leaflet Maps Marker Uyarısı: özel işaretçi ikonu için belirttiğiniz ikon bağlantısı (%1s) geçersiz gibi gözüküyor. <br/>Lütfen yandaki sayfaya geçin <a href="%2s">Settings / Map Defaults / "Default values for marker icons"</a> ve "Özel İkon URL" opsiyonunu güncelleştirin.

en: Leaflet Maps Marker for WordPress - helping you to share your favorite spots and tracks
tr: WordPress için Leaflet Maps Marker - favori noktalarınızı ve rotalarınızı paylaşmanız için size yardım eder

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated from version %1s to %2s!
tr: Leaflet Maps Marker sürümü %1s den %2s e başarıyla yükseltildi!

en: Leaflet Maps Marker has been successfully updated to version %1s!
tr: Leaflet Maps Marker başarıyla %1s! sürümüne yükseltildi

en: Leaflet Maps Marker is based on the javascript library Leaflet maintained by Vladimir Agafonkin and Cloudmade
tr: Leaflet Maps Marker, Vladimir Agafonkin ve Cloudmate tarafından sağlanan Leaflet javascript kütüphanesini temelinde oluşturulmuştur.

en: Leaflet Maps Marker plugin update to v%1s was successful
tr: Leaflet Maps Marker eklentisi v%1s e başarıyla güncellendi

en: Leaflet Maps Marker uses icons from the Maps Icons Collection maintained by Nicolas Mollet
tr: Leaflet Maps Marker Nicolas Mollet tarafından hazırlanan Maps Icons Collection ikonlarını kullanır

en: Leave empty to use the <a href="%1s" target="_blank">default icon</a>. To use a custom icon, please enter the file name of the icon within your marker icon directory (%2s)
tr: <a href="%1s" target="_blank">varsayılan ikon</a> kullanmak için boş bırakın. Özel ikon kullanmak için işaretçi ikon klasörünüzde (%2s) bulunan ikon dosya adını girin.

en: Legend
tr: Lejant

en: License
tr: Lisans

en: License Key
tr: Lisans Anahtarı

en: License key was successfully propagated to all subsites
tr: Lisans anahtarı başarıyla tüm alt sitelere uygulandı

en: License registered to
tr: Lisans kayıt edildi 

en: License settings
tr: Lisans Ayarları

en: Licenses for used libraries, services and images
tr: Kullanılan kütüphane, servis ve görseller için lisans

en: Link target
tr: Bağlantı hedefi

en: Link to content provider
tr: İçerik sağlayıcıya bğalantı

en: List all layers
tr: Tüm katmanları listele

en: List all markers
tr: Tüm işaretçileri listele

en: List of markers settings
tr: İşaretçi ayarlarının listesi

en: Lite Edition
tr: Lite sürüm

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Location
tr: Yer

en: Longitude
tr: Boylam

en: Luxembourgish
tr: Lüksemburgca

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Major highlights:
tr: Önemli olaylar:

en: Makes the map focusable and allows users to navigate the map with keyboard arrows and +/- keys
tr: Haritayı odaklanabilir yap ve diğer kullanıcılarn +/- tuşları ile haritada gezinmesine izin ver

en: Malay (Malaysia)
tr: Malayca (Malezya)

en: Malayalam
tr: Malayalam dili

en: Maltese
tr: Maltaca

en: Manage GPX tracks
tr: GPX izlerini yönet

en: Manage your markers and layers through a highly customizable REST API, which supports GET & POST requests, JSON & XML as formats and was developed with a focus on security.
tr: İşaretci ve katmanlarınızı son derece özelleştrilebilir olan ve GET & POST isteklerini destekleyen, JSON & XML formatlı ve güvenlik odaklı geliştirilmiş  REST APIsi ile yönetin.

en: Maori
tr: Maori dili

en: Map
tr: Harita

en: Map Defaults
tr: Harita varsayılanları

en: Map could not be loaded - please enable Javascript!
tr: Harita yüklenemedi - lütfen Javascript'i aktif edin!

en: Map height
tr: Harita yüksekliği

en: Map size
tr: Harita boyu

en: Map type
tr: Harita tipi

en: Map width
tr: Harita genişliği

en: Map width unit
tr: Harita genişlik birimi

en: MapBox 1 settings
tr: MapBox 1 ayarları

en: MapBox 2 settings
tr: MapBox 2 ayarları

en: MapBox 3 settings
tr: MapBox 3 ayarları

en: MapQuest (Aerial)
tr: MapQuest (Hava)

en: MapQuest (OSM, max zoom 18)
tr: MapQuest (OSM maks. yakınlaştırma 18)

en: Maps
tr: Haritalar

en: Maps - recent markers
tr: Haritalar - En son işaretçiler

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
tr: Maps Marker Pro - eklenti güncellemesi mevcut!

en: Maps Marker Pro - recent markers
tr: Maps Marker Pro - en son işaretciler

en: Maps Marker Pro - renewal for access to plugin updates and support needed
tr: Maps Marker Pro - eklenti güncelleştirmelerine ve destek sayfasına erişim için yenileme gerekmekte

en: Maps Marker Pro allow you to easily customize the presentation of the standard Google base maps, changing the visual display of such elements as roads, parks, and built-up areas:
tr: Maps Marker Pro size standart Google temel haritasını özelleştirip sunmanızı sağlar. yollar, parklar ve yeni alanlar yaratma gibi görsel değişiklikler yapabilirsiniz.

en: Maps Marker Pro allows you to add a fullscreen button to maps. Clicking on this button will open an HTML5 fullscreen map without leaving the page you are currently viewing.
tr: Maps Marker Pro haritalarınıza tam ekran modu butonu eklemenize izin verir. Bu butona bastığınızda HTML 5 tam ekran harita açılır ve arkadaki pencereniz gözükmez.

en: Maps Marker Pro allows you to add a small map in the corner which shows the same as the main map with a set zoom offset:
tr: Maps Marker Pro ana harita ile aynı yakınlaştırma seviyesine sahip küçük haritayı köşeye eklemenize izin verir:

en: Maps Marker Pro allows you to also display GPX tracks with optional metadata on your maps:
tr: Maps Marker Pro size haritalarınızda GPX izlerinizi opsiyonel metadata olarak göstermenizi sağlar.

en: Maps Marker Pro allows you to backup and restore your settings which makes it possible to quickly switch between different plugin profiles. This is especially useful if you want to deploy the plugin with custom configuration on multiple sites:
tr: Maps Marker Pro ayarlarınızı yedeklemenizi ve geri döndürmenizi saylar. Bu sayede kolayca farklı eklenti profilleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu özellikle eklentiyi farklı konfigürasyonlarda birden çok sitede kullanmak isterseniz yardımcı olur.

en: Maps Marker Pro allows you to create beautifully animated marker clusters for layer maps:
tr: Maps Marker Pro size katman haritalarınıza animasyonlu küme eklemenize izin verir.

en: Maps Marker Pro allows you to customize which markers and layers to include or exclude in the recent marker widget:
tr: Maps Marker Pro size hangi işaretçilerin en son işaretçiler widgetında gözüküp, gözükmeyeceğini seçmenizi sağlar.

en: Maps Marker Pro allows you to hide MapsMarker.com-backlinks from maps, KML files and from the Wikitude app:
tr: Maps Marker Pro  haritalarınızdan, KML dosyasından ve Wikitude uygulamasından  MapsMarker.com-backlinks i gizlemenize izin verir.

en: Maps Marker Pro allows you to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only.
tr: Maps Marker Pro Araçlar, Ayarlar, Destek, Lisans gibi sadece yönetici tarafından görülebilir sayfalardaki bütün backlinkleri kaldırmanıza izin verir.

en: Maps Marker Pro allows you to set the user level needed for editing and deleting marker and layer maps from other users.
tr: Maps Marker Pro  diğer kullanıcıların işaretci ve katman haritalarını silmek ve değiştirmek için kullanıcı seviyesi ayarlamanıza izin verir.

en: Maps Marker Pro allows you to use custom backgrounds for QR codes.
tr: Maps Marker Pro QR kodları için özelleştirilmiş arka planı destekler.

en: Maps Marker Pro enables you to save the link to the fullscreen map to the homescreen on iOS devices and reopen the map with an optional launch image as web app – meaning the display of the map in fullscreen mode with no address bar:
tr: Maps Marker Pro tam ekran haritanın iOS cihazlarda ana ekrana bağlantı olarak saklanmasını ve haritayı opsiyonel başlatma görseli ile web uygulaması gibi açmanızı sağlar - bunun anlamı harita adres çubuğu olmadan gösterilir:

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
tr: Maps Marker Pro sürüm %1s den %2s! e başarıyla güncellendi.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated to version %1s!
tr: Maps Marker Pro başarıyla sürüm %1s! e yükseltildi.

en: Maps Marker Pro plugin update to v%1s was successful
tr: Maps Marker Pro v%1s e başarıyla güncellendi.

en: Maps Marker Pro supports Google Adsense for maps. This allows you to add different types of ads to your Google maps:
tr: Maps Marker Pro  haritalar için Google reklamlarını destekler.  Bu sizin değişik tiplerde reklamları Google haritanıza eklemenizi sağlar:

en: Maps Marker Pro supports the latest leaflet.js version, which is the core library used for displaying maps.
tr: Maps Marker Pro gösterilen haritalar için çekirdek kütüphane olan son sürüm leaflet.js yi destekler.

en: Maps will be loaded much faster with Maps Marker Pro – especially on mobile devices - as no jQuery is needed anymore for displaying maps on frontend. This reduces the download size of each map by about 90kb and also minimizes the browser resources needed for displaying maps.
tr: Maps Marker Pro ile haritalarınız daha hızlı yüklenir - özellikle mobil cihazlarda - ön yüzde haritaları göstermek için JQuery kullanılmaz. Bu da her bir harita için 90kb kadar daha az veri indirilmesini sağlar ve haritayı gösterecek tarayıcının daha az kaynak tüketmesini sağlar.

en: MapsMarker API settings
tr: MapsMarker API ayarları

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
tr: MapsMarker üyelik programı - %50 ye varan komisyon alabilmek için şimdi üye olun!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
tr: MapsMarker aracı programı - %20 indirim ile satın!

en: Marathi
tr: Marathi dili

en: Marker
tr: İşaretçi

en: Marker added by
tr: İşaretçiyi ekleyen

en: Marker attributes to display in list
tr: listede gösterilecek işaretçi değerleri

en: Marker clustering
tr: İşaret kümeleme

en: Marker clustering settings
tr: İşaretçi kümeleme ayarları

en: Marker has been successfully deleted
tr: İşaretçi başarıyla silindi

en: Marker has been successfully published
tr: işaretci başarıyla güncellendi

en: Marker has been successfully updated
tr: İşaretçi başarıyla güncellendi

en: Marker icon directory %s is not writable - please set permissions via FTP with CHMOD command to 755
tr: İşaretçi %s klasörü yazılabilir değil - lütfen izinleri FTP üzerinden CHMOD komutu ile 755 yapın

en: Marker name
tr: İşaretçi ismi

en: Marker names in KML
tr: KML içindeki işaretçi isimleri

en: Marker shadow
tr: İşaretçi gölgesi

en: Marker tooltip
tr: İşaretçi ipucu

en: Markers
tr: İşaretçiler

en: Markers assigned to layer "%1s" (ID %2s)
tr: İşaretçi "%1s" (ID %2s) katmanına atandı

en: Markers assigned to multi layer map "%1s" (ID %2s)
tr: İşaretçiler çoklu katman haritasına "%1s" (ID %2s) atandı 

en: Markers assigned to this layer will be listed here
tr: Bu katmana atanmış işaretçiler burada listelenecek

en: Markers created with Leaflet Maps Marker can also be displayed via <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality" target="_blank">Augmented-Reality technology</a> on mobile devices. As a first steps, an API to <a href="http://www.wikitude.com" target="_blank">Wikitude</a> has been implemented. APIs to other Augmented-Reality-Providers (like <a href="http://www.layar.com" target="_blank">Layar</a> or <a href="http://www.junaio.de" target="_blank">Junaio</a>) will probably follow in one of the next versions. Sample screenshots:
tr: Leaflet Maps Marker tarafından yaratılan işaretçiler ayrıca <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality" target="_blank">Augmented-Reality technology</a> yoluyla mobil cihazlar üzerinde gösterilir. İlk adım olarak <a href="http://www.wikitude.com" target="_blank">Wikitude</a>'den API uygulanmalıdır. Diğer  Augmented-Reality-Providers API leri (gibi <a href="http://www.layar.com" target="_blank">Layar</a> or <a href="http://www.junaio.de" target="_blank">Junaio</a>) muhtemelen bir sonraki versiyondan desteklenecek. Örnek ekran görüntüleri:

en: Markers per page
tr: Sayfa başına işaretçi

en: Max speed of the inertial movement, in pixels/second.
tr: maksimum atalet hareket hızıi piksel/saniye

en: Max. number of markers to display:
tr: Gösterilecek maksimum işaretci sayısı

en: Maximum interval between points
tr: Noktalar arası maksimum artış

en: Maximum number of POIs
tr: En fazla POI sayısı

en: Maximum width of popups in pixel
tr: Piksel olarak maksimum açılır pencere genişliği

en: Maximum width of the control in pixels. The width is set dynamically to show round values (e.g. 100, 200, 500).
tr: Piksel olarak ilgili kontrolün genişliği. Genişlik yuvarlak sayıları gösterecek şekilde dinamik olarak ayarlanır (örneğin 100, 200, 500).

en: Maximum zoom level
tr: En fazla yakınlaştırma seviyesi

en: Memory usage: %1$s, performance: %2$s
tr: Hafıza kullanımı: %1$s, Performans: %2$s

en: Message
tr: Mesaj

en: Minimap settings
tr: Mini harita ayarları

en: Minimum width of popups in pixel
tr: Açılır pencerenin piksel cinsinden en küçük genişliği

en: Minimum zoom level
tr: En az yakınlaşma seviyesi

en: Minute
tr: Dakika

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Mobile web app settings
tr: Mobil web uygulama ayarları

en: Mongolian (Cyrillic)
tr: Moğolca (Kiril)

en: Month
tr: Ay

en: Motorcar
tr: Motorlu taşıt

en: Move markers to a layer
tr: İşaretçileri bir katmana taşı

en: Moving time
tr: Taşınma zamanı

en: Multi Layer Map
tr: Çok katmanlı harita

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
tr: Sadece çoklu site: tüm alt sitelerin ayarlarını günceller

en: Name
tr: İsim

en: Names for default basemaps
tr: Varsaılan ana haritalar için isimler

en: Nepali (Nepal)
tr: Nepalce (Nepal)

en: New icons will be uploaded to the following directory: %1$s
tr: Yeni simgeler yandaki klasöre yüklenecek: %1$s

en: New layer ID
tr: Yeni katman No:

en: New marker ID
tr: Yeni işaretçi No

en: No
tr: Hayır

en: No layer created yet
tr: Henüz hiç katman oluşturulmamış

en: No map has been created yet.
tr: Henüz hiç harita yaratılmadı.

en: No marker assigned to this layer
tr: katmana atanmış işaretçi yok

en: No marker created yet
tr: Henüz işaretçi oluşturulmamış

en: No marker found!
tr: İşaretçi bulunamadı!

en: No matches found
tr: eşleşme bulunamadı

en: No motorways?
tr: Bozuk yollar?

en: No promotion
tr: Promosyon yok

en: No tollways?
tr: Ücretli geçiş?

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Norwegian (Bokmal)
tr: Norveççe (Bokmal)

en: Norwegian (Bokmål)
tr: Norveççe

en: Norwegian (Nynorsk)
tr: Norveççe (Nynorsk)

en: Note: if you add an image, the following CSS definition will be applied: %1$s
tr: Not: eğer resim eklerseniz, yandaki CSS tanımları uyguşanacak: %1$s

en: Note: maximum zoom level may vary on your basemap
tr: Not: en fazla yakınlaşma seviyesi temel haritanıza göre değişiklik gösterebilir

en: Now
tr: Şimdi

en: Number of markers
tr: İşaretçi sayısı

en: Number of markers to display
tr: Gösterilecek işaretçi sayısı

en: Number of markers to show:
tr: Gösterilecek işaretçi sayısı:

en: Number of zoom levels to change when pressing + or - key.
tr: Zoom seviyesi + veya - tuşuna basarak değişir.

en: OGD Vienna addresses
tr: OGD Viyana adresleri

en: OGD Vienna basemap
tr: OGD Viyana temel harita

en: OGD Vienna basemap (max zoom 19)
tr: OGD Viyana temel haritası (maks. yakınlaştırma 19)

en: OGD Vienna satellite
tr: OGD Viyana uydu

en: OGD Vienna satellite (max zoom 19)
tr: OGD Viyana Uydu (maks. yakınlaştırma 19)

en: Odia
tr: Odiya

en: Old layer ID
tr: Eski katman No

en: Old marker ID
tr: Eski işaretçi No

en: One personal request: before you post a new support ticket in the <a href="http://wordpress.org/support/plugin/leaflet-maps-marker" target="_blank">Wordpress Support Forum</a>, please follow the instructions from <a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> which give you a guideline on how to deal with the most common issues.
tr: Bir kişisel isteği: <a href="http://wordpress.org/support/plugin/leaflet-maps-marker" target="_blank">Wordpress Destek Forumu</a>na yeni bir destek başvurusu yapmadan önce lütfen aşağıdaki linkteki açıklamaları okuyun.<a href="http://www.mapsmarker.com/readme-first" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/readme-first</a> Bir çok ortak sorunu çözmenizde yardımcı olacaktır. 

en: Opacity
tr: Şeffaflık

en: Open popup by default
tr: Varsayılan olarak açılır pencereleri aç

en: Open standalone map in fullscreen mode
tr: Tam ekran modunda bağımsız haritayı açın

en: OpenStreetMap (Mapnik, max zoom 18)
tr: OpenStreetMap (Mapnik, maks. yakınlaştırma 18)

en: OpenStreetMap contributors
tr: OpenStreetMap'a katkıda bulunanlar

en: OpenStreetMap edit link
tr: OpenStreetMap düzenleme linki

en: OpenStreetMap edit link editor
tr: OpenStreetMap düzenleme editörü linki

en: Opt-out from being promoted by Wikitude.
tr: Opt-out Wikitude tarafından teşvik edilmektedir.

en: Option A: activate an unexpiring license key
tr: Seçenek A: sınırsız lisans anahtarını aktive etmek.

en: Option B: get a personalized trial license key
tr: Seçenek B: size özel deneme sürümü lisans anahtarınızı alın.

en: Option C: get an anonymous trial license key
tr: Seçenek C: anonim deneme sürümü lisans anahtarınızı alın.

en: Option D: start an unlimited, anonymous test on a localhost installation
tr: Seçenek D: yerel hizmet bilgisayarınızda kullanmak için anonim test lisansını başlatın.

en: Option for global admin notices in backend (showing infos about plugin incompatibilities or invalid marker icon directory settings for example). Please be aware that hiding them results in not being informed about plugin incompatibilites discovered in future releases too!
tr: Arka yüzde evrensel yönetici notları opsiyonu (eklenti uyuşmazlığı ya da işaretçi ikon klasör ayarları gibi). Lütfen dikkat, bu uyarıları saklamak ileride oluşabilecek eklenti uyuşmazlıklarından haberdar olmamanıza yol açar!

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
tr: Haritalar ve KML dosyalarındaki bindirmelerdeki Mapsmarker.com backlinkleri saklama seçeneği

en: Optional 1 - selected markers must have:
tr: Seçenek 1 - seçilmiş işaretçiler mutlaka sahip olmalı:

en: Optional 2 - selected markers must NOT have:
tr: Seçenek 2: seçilen işaretçiler sahip olmamalı:

en: Optional 3 - selected markers must have the following icon:
tr: Seçenek 3: seçilmiş işaretçiler bu ikonlara sahip olmalı

en: Optional: displayed on each marker; can be a link to a resource (image, PDF file...). You could use this to issue coupons or vouchers for potential clients that found you via Wikitude.
tr: Tercihsel: bağlantının kaynağı gösterilebilir (görsel, PDF dosyası ...). Bu sizi Wikitude üzerinden bulan potansiyel müşterilere kupon düzenlemek için kullanabilirsiniz.

en: Optional: displayed on each marker; used for sending an email directly from Wikitude
tr: Opsiyonel: Her bir işaretçide gösterildi; Wikitude üzerinden doğrudan e-posta göndermek için kullanıldı

en: Optional: example: +4312345 - when a phone number is given, Wikitude displays a "call me" button in the bubble; used for every marker.
tr: Opsiyonel: örneğin: +4312345  - telefon numarası girildiğinde, Wikitude balonun içinde "ara beni" düğmesi gösterir; her bir işaretçide kullanılır.

en: Optionally you can also change the name of the predefined basemaps in the controlbox.
tr: Opsiyonel olarak kontrol kutusundaki temel haritaların önceden belirlenmiş isimlerini değiştirebilirsiniz.

en: Options to pass when creating the L.Polygon for styling (<a href="%1s" target="_blank">more details</a>)
tr: L.çoklunokta modeli yaratırken geçiştirme seçeneği (<a href="%1s" target="_blank">daha fazla bilgi</a>)

en: Options to set the colors of the cluster circles
tr: kümeleme çemberlerine renk atamak için renk seçenekleri

en: Order by
tr: Sırala

en: Order list of markers by
tr: İşaretçilere göre diz

en: Output image width
tr: Görsel çıktı genişliği

en: Overlays
tr: Katmanlar

en: Overrides the offset to apply a fixed zoom level to the minimap regardless of the main map zoom. Set it to any valid zoom level, if unset zoomLevelOffset is used instead.
tr: Ana haritadaki yakınlaştırma ne olursa olsun mini haritada sabit yakınlaştırma değeri kalır. Eğer zoomLevelOffset yerine kullanılırsa, herhangi bir yakınlaştırma değeri için geçerlidir.

en: Overview map
tr: Haritaya genel bakış

en: Pace
tr: Adım

en: Panel background color
tr: Panel arka plan rengi

en: Panel for GPX metadata below the map
tr: GPX metadataları için haritanın altındaki panel

en: Panel for displaying layer name and API URLs on top of map
tr: Haritanın üst tarafında katman ismini ve API URLlerini gösterge paneli

en: Panel for displaying marker name and API URLs on top of map
tr: haritanın üstünde  gösterilen işaretçinin adı ve API URLini gösterir panel

en: Panel status
tr: Panel durumu

en: Panel status for all layers has been successfully updated
tr: Tüm katmanlar için panel durumu başarıyla güncellendi

en: Panel text css
tr: Panel metin css

en: Panning inertia options
tr: Sündürme atalet seçenekleri

en: Peak memory usage: %1$s
tr: Tepe hafıza kullanımı: %1$s

en: Permissions check failed or WordPress nonce has expired - please reload the page to try again!
tr: Yetki kontrolü başarısız veya Wordpress nonce süresi doldu - lütfen tekrar denemek için sayfayı tekrar yükleyin!

en: Persian
tr: Farsça
    

en: Phone
tr: Telefon

en: Please <a href="%s" target="_blank">click here</a> to add your first one!
tr: Lütfen ilkini eklemek için <a href="%s" target="_blank">burayı tıkla</a>

en: Please activate the plugin "Maps Marker Pro"
tr: Lütfen "Maps Marker Pro" eklentisini aktif edin

en: Please activate the plugin by clicking the link above
tr: aşağıya tıklayarak eklentiyi aktifleştir

en: Please also check if you are using semicolons (;) as delimiters in your import file!
tr: İçe aktarılan dosyada ayraç olarak noktalı virgül (;) kullanılmışsa lütfen bunu da işaretleyin!

en: Please be aware that restoring settings from a version smaller than %1$s could result in breaking the plugin unless you <a href="%2$s">save the plugin settings once</a> afterwards to include settings added with newer versions!
tr: Lütfen dikkat, %1$s sürümünden daha küçük sürümden ayarları geri döndürmek eklentinin çalışmaz hale gelmesine yol açabilir. <a href="%2$s">eklenti ayarlarını bir kere sakladıktan sonra</a> var olan ayarlar yeni sürümlere eklenir!

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro
tr: Maps Marker Pro kurulumunu bitirmek için lütfen buraya tıklayın

en: Please confirm that you want to delete all markers by checking the checkbox
tr: Lütfen onay kutusunu işaretleyerek tüm işaretçileri silmek istediğinizi doğrulayın

en: Please contact %1$s for more details
tr: daha fazla bilgi için %1$s ile iletişime geçin.

en: Please contact your administrator (%1s) to activate the plugin "Maps Marker Pro".
tr: "Maps Marker Pro" eklentisini aktifleştirmek için lütfen yöneticiniz (%1s) ile iletişime geçin.

en: Please contact your administrator (%1s) to renew your access to plugin updates and support.
tr: Eklenti güncelleme ve destek yenilemesi için lütfen yöneticiniz (%1s) ile iletişime geçin.

en: Please enter a license key to continue.
tr: Devam etmek için lütfen lisans anahtarını girin.

en: Please enter a valid email to continue (or get an anonymous trial license key)
tr: Lütfen devam etmek için geçerli bir e-posta adresi girin (yada anonim deneme lisans anahtarı edinin)

en: Please enter layer ID. Use commas to separate multiple layers. Use 0 for markers not assigned to a layer.
tr: Lütfen katman numarasını girin. Birden çok katman için virgül ayracı kullanın. Atanmamış tüm katmanlar için 0 kullanın.

en: Please enter marker ID. Use commas to separate multiple markers
tr: Lütfen işaretçi tanımlamasını girin. Birden çok işaretçi için virgül kullanın

en: Please enter settings for custom basemap
tr: Özel temel harita için ayarları girin

en: Please enter settings for custom overlay
tr: Lütfen özel bindirme için ayarları girin

en: Please enter the custom JSON array to style your Google maps (you can use the <a href="%1s" target="_blank">Google Styled Maps Wizard</a> to create custom styles easily). Example for hiding roads:
tr: Google haritanın stilini değiştirmek için özel JSON alanını girin (özel stiller yaratmak için z <a href="%1s" target="_blank">Google Styled Maps Wizard</a>  bunu kullanabilirsiniz). Örneğin yolları gizlemek için: 

en: Please enter the hex value of the color you would like to use. For help please visit <a href="%1s" target="_blank">%2s</a>.
tr: Lütfen kullanmak istediğiniz rengin hex değerini girin. Yardım için <a href="%1s" target="_blank">%2s</a> ziyaret edin.

en: Please enter your Google Maps API key here
tr: Google Haritalar API anahtarınızı lütfen buraya girin

en: Please enter your email to continue.
tr: Devam etmek için lütfen e-posta adresinizi girin.

en: Please enter your first name to continue.
tr: Devam etmek için lütfen ilk adınızı giriniz.

en: Please enter your last name to continue.
tr: Devam edebilmek için lütfen soy adınızı girin.

en: Please install the plugin "Leaflet MapsMarker Pro"
tr: Lütfen "Leaflet MapsMarker Pro" eklentisini kurun

en: Please navigate to <a href="%1$s">Plugins / Installed Plugins</a> and activate the plugin "Maps Marker Pro".
tr: Lütfen  <a href="%1$s">Plugins / Installed Plugins</a> sekmesine geçin ve "Maps Marker Pro" eklentisini aktif edin.

en: Please note that in contrast to a personalized trial license you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> and get a reminder when your trial license has expired!
tr: Lütfen unutmayın, kişiselleştirilmiş deneme lisansınız  <a href="%1s" target="_blank">destek talebi aç</a>ma yetkisine sahip olmayacak ve deneme sürümü bitiminde bir hatırlatma alacaksınız!

en: Please note that the file readme-icons.txt within this directory is used for this check, so please make sure, that this file is available!
tr: Bu kontrol için klasör içindeki readme-icons.txt dosyasının kullanıldığını unutmayın, ve bu dosyanın erişilebilir olduğundan emin olun!

en: Please note that unsaved input will not be passed to the new editor! Please click "OK" to switch the editor anyway or "Cancel" to go back and save first.
tr: kaydedilmemiş girdinin yeni editöre geçirilmeyeceğini unutmayın! Devam etmek için "Tamam", geri dönmek ve girdiyi saklamak için "Vazgeç" butonuna basın

en: Please note: Google Maps API allows up to %1$s geocoding requests per day and IP-address! Click here if you have a Google Maps API for Business account which allows up to %2$s geocoding requests per day
tr: Dikkat: Google Maps API'si günlük %1$s koordinat sorgusuna izin vermektedir. Günlük sorgu sayınızı %2$s e kadar çıkarmak için Google Maps API  ticari hesabınız varsa buraya tıklayınız.

en: Please only select one bulk action
tr: Lütfen sadece bir toplu aksiyon seçin

en: Please see the %1s for new features or the blog post on %2s for more details
tr: Yeni özellikler için lütfen %1s e bakın veya daha fazla bilgi için blog sayfasını %2s ziyaret edin

en: Please select a map first!
tr: Lütfen önce haritayı seçin!

en: Please select a place or an address
tr: Lütfen bir yer ya da adres seçin

en: Please select basemap which should be used for minimaps
tr: Lütfen mini haritada kullanılması gereken temel haritayı seçin

en: Please select icon to upload (allowed file types: %1$s)
tr: Lütfen yüklemek için simge seçin (izin verilen dosya tipleri: %1$s)

en: Please select import file
tr: İçe aktarılacak dosyayı seçin

en: Please select order by and sort order for "List all layers" page
tr: "Bütün katmanları listele" sayfası için listeleme sıralama düzenini seçin

en: Please select order by and sort order for "List all markers" page
tr: Lütfen "Bütün işaretçileri listele" sayfası için sıralama öğesi ve sıralama düzenini seçin

en: Please select range - from %1$s to %2$s markers
tr: Lütfen aralık seçin - %1$s den %2$s e kadar olan işaretçiler

en: Please select the WMS layers which should be available when creating new markers/layers
tr: Yeni bir katman yaratırken hangi WMS katmanlarının olması gerektiğini seçin

en: Please select the basemap which should be pre-selected as default for new markers and layers. Can be changed afterwards on each marker/layer.
tr: Lütfen yeni yaratılacak işaretci ve katmanlar için varsayılan temel haritayı seçin. Daha sonra her bir işaretçi ve katman için değiştirilebilir.

en: Please select the basemaps which should be available in the control box.
tr: Lütfen kontrol kutusunda yer alması gereken temel haritaları seçin

en: Please select the columns which should be available on the page "List all layers"
tr: "Bütün katmanları listele" sayfasında bulunması gereken sütunları seçin

en: Please select the columns which should be available on the page "List all markers"
tr: "Bütün işaretçileri listele" sayfasında olmasını istediğiniz sütunları seçin

en: Please select the map you would like to add
tr: Lütfen eklemek istediğiniz haritayı seçin

en: Please select the overlays which should be available in the control box.
tr: Lütfen kontrol kutusunda yer alması gereken bindirmeleri seçin

en: Please select your prefered directions provider. This setting will be used for the directions link in the panel on top of marker maps and for the action panel which gets attached to the popup text on each marker if enabled.
tr: Lütfen tercih ettiğiniz yön bulma servis sağlayıcısını seçin. Bu ayarlar işaretçinin üstündeki panele ve eğer ayarlanmış ise açılabilir pencere metinlerine eklenen yön bulma bağlantısı için kullanılacak.

en: Please set to disabled if you do not want to display ads on Google basemaps
tr: Google temel haritalarında reklamları görüntülemek istemiyorsanız devre dışı bırakı ayarlayın

en: Please use a FTP client to manually upload your icons to the following directory: %s
tr: Lütfen yandaki klasöre simgeleri elle yüklemek için FTP client kullanın: %s

en: Please use a dot instead of a coma as decimal delimiter!
tr: Lütfen ondalık ayraç için virgül yerine nokta kullanın!

en: Please use hexadecimal color values
tr: Lütfen hexadecimal renk değeri kullanın

en: Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a> for instructions how to submit your marker or layer maps to Wikitude.
tr: İşaretçi veya katman haritalarınızı Wikitude'da nasıl yayınlayacağınızı öğrenmek için lütfe <a href="http://www.mapsmarker.com/wikitude" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wikitude</a> sitesini ziyaret edin.

en: Please visit Settings / Maps / Geolocate settings
tr: Lütfen Ayarlar / Haritalar / Geolocate ayarlarına bakın

en: Please visit Settings / Maps / Minimap settings
tr: Lütfen Ayarlar / Haritalar / Mini harita ayarları nı ziyaret edin

en: Please visit Settings / Misc to disable MapsMarker.com backlinks
tr:  MapsMarker.com backlinks özelliğini devre dışı bırakmak için Settings / Misc tabını ziyaret edin

en: Please visit Settings to change this globally
tr: Evrensel değişiklik için lütfen Ayarlar menüsünü kullanın

en: Plugin options updated on all subsites.
tr: bütün alt sitelerde eklenti opsiyonları güncellendi

en: Plugin options updated.
tr: Eklenti ayarları güncellendi.

en: Polish
tr: Polanyaca

en: Polygon options
tr: Çoklu nokta seçenekleri

en: Popup anchor
tr: Açılır sayfa bağı

en: Popup status
tr: Açılır pencere durumu

en: Popup text
tr: Açılır pencere metni

en: Portugal
tr: Portekizce

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese (Brazil)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Portuguese (Portugal)
tr: Portekizce (Portekiz)

en: Position
tr: Pozisyon

en: Prefix to use
tr: kullanılacak ön ek

en: Privacy Policy
tr: Gizlilik Politikası

en: Private API key
tr: Private API anahtarı

en: Pro License Settings
tr: Ücretli Lisans Ayarları

en: Processing row %1$s from import file - a new marker would be created if test mode is set to off
tr: İçe aktarım dosyasından %1$s satır işlem görüyor - eğer test modu kapalı ise yeni işaretçi oluşturulacak

en: Processing row %1$s from import file - the marker with ID %2$s would be updated if test mode is set to off
tr: İçe aktarım dosyasından %1$s satır işlem görüyor - eğer test modu kapalı ise %2$s kimlikli işaretçi oluşturulacak 

en: Processing row %1$s from import file - trying to create new marker
tr: İçe aktarım dosyasında %1$s satırı işleniyor - yeni işaretçi yaratılmaya çalışılıyor

en: Processing row %1$s from import file - trying to update marker ID %1$s
tr: İçe aktarılan dosyadan %1$s satırı işleniyor - %1$s kimlikli işaretçiyi güncellemeye çalışıyor.

en: Promotion graphic
tr: Promosyon grafiği

en: Promotion text
tr: Promosyon metni

en: Provider URL
tr: Sağlayıcı adresi

en: Provider name
tr: Sağlayıcı adı

en: Public API key
tr: Public API anahtarı

en: Public API key is invalid
tr: Public API anahtarı geçersiz

en: Public transport (works only in some areas)
tr: Toplu taşıma (Sadece belli bölgelerde çalışır)

en: Punjabi (Arabic)
tr: Punjabi dili (Arapca)

en: Punjabi (Gurmukhi)
tr: Punjabi dili (Gurmukhi)

en: QR cell size
tr: QR hücre boyutu

en: QR code
tr: QR kod

en: QR code caching
tr: QR kod önbellekleniyor

en: QR code could not be generated!
tr: QR kodu üretilemedi!

en: QR code image for link to full screen map (%s)
tr: Tam ekran harita linki için QR kod görseli (%s)

en: QR code image size
tr: QR kod görsel boyutu

en: QR code provider
tr: QR kod sağlayıcı

en: QR code settings
tr: QR kod ayarları

en: QR codes with custom backgrounds
tr: Özel arka plana sahip QR kod

en: QR gravity
tr: QR ağırlığı

en: QR rotation
tr: QR döndürme

en: QR size
tr: QR boyutu

en: Quechua (Peru)
tr: Keçuva dili (Peru)

en: RSS via E-Mail
tr: E-Posta yoluyla RSS

en: Rate plugin
tr: Eklentiye puan ver

en: Recent markers
tr: Yeni işaretçiler

en: Referer (%1s) is invalid
tr: Referans (%1s) geçerli değil

en: Referer (%1s) is not allowed
tr: (%1s) yönlendiriciye izin verilmedi

en: Resellers
tr: Aracılar

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset Settings
tr: Ayarları sıfırla

en: Retina display detection
tr: Retina ekran algılama

en: Retrieve POIs (Points of Interests) from database within this search radius in meters from the current location of the Wikitude user
tr: Wikitude kullanıcısın geçerli konumundan arama yarıçapı içindeki İÇNleri (İlgi Çekici Nokta) veritabanından al.

en: Romanian
tr: Romanca

en: Romanian (Romania)
tr: Romence (Romanya)

en: Route preferences
tr: Rota tercihleri

en: Route type
tr: Rota tipi

en: Russian
tr: Rusça

en: Satellite
tr: Uydu

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Save generated QR codes in the following directory for higher performance and for saving API calls:
tr: Üretilmiş QR kodları daha iyi performans ve API çağrılarını azaltmak için aşağıdaki klasörde sakla:

en: Scale Control
tr: Ölçekleme Kontrolü

en: Scale control
tr: Ölçeklendirme kontrolü

en: Scottish Gaelic
tr: İskoçça

en: Search
tr: Ara

en: Search layers
tr: Katmanları ara

en: Search markers
tr: İşaretçi ara

en: Search radius (in meter)
tr: Arama çemberi (metre cinsinden)

en: Search result
tr: Arama sonuçları

en: Second
tr: Saniye

en: Security options
tr: Güvenlik ayarları

en: Separator lines
tr: Ayraç satırlar

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
tr: Sırpça (Kiril, Bosna Hersek)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
tr: Sırpça (Kiril, sırbistan)

en: Serbian (Latin, Serbia)
tr: Sırpça (Latin, Sırbistan)

en: Service provider used for creating QR codes for links to full screen maps
tr: Tam ekran haritalar için QR kod üretme servis sağlayıcısı

en: Sesotho sa Leboa
tr: Kuzey Sotho Dili

en: Set it to false if you do not want popups to close when user clicks the map.
tr: Kullanıcılar haritaya tıkladığında açılır pencerenin kapanmasını istemiyorsanız yanlış ayarlayın

en: Set it to false if you do not want the map to do panning animation to fit the opened popup.
tr: Haritanın, açılan açılır pencereye uymak için kaydırma animasyonu yapmasını istemiyorsanız yanlış olarak ayarlayın

en: Set to 0 if you do not want to assign new markers to a layer
tr: Bir katmana yeni işaretçiler atamak istemiyorsanız 0 olarak belirleyin

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
tr: Beta sürümleri kolayca güncellemek istiyorsanız etkinleştirin

en: Set to enabled if you want to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only (user capability activate_plugins).
tr: Eğer tüm backlinkleri ve arka yüzdeki tüm logoları kaldırmak istiyorsanız ve bunun yanında sayfa yapmak, Araçlar, Ayarlar, Destek ve Lisans menü girdilerinin sadece adminler tarafından görünür yapmak istiyorsanız aktifleyin.

en: Set to false if you want to use basemaps produced with maptiler for example
tr: Eğer maptiler ile üretilmiş temel harita kullanmak isterseniz yanlış ayarlanmalı

en: Set to false if you want to use overlays produced with maptiler for example
tr: Maptiler ile üretilen kaplamaları kullanmak istiyorsanız hayırı seçin

en: Sets whether the minimap should have a button to minimise it
tr: Mini haritada küçültme butonu olmalı mı?

en: Sets whether the minimap should have an animated zoom. (Will cause it to lag a bit after the movement of the main map.)
tr: Mini haritada animasyonlu yakınlaştırma olmalı mı?(Ana haritadaki hareketlerde biraz yavaşlamaya sebep olabilir.)

en: Sets whether the minimap should hide automatically if the parent map bounds does not fit within the minimap bounds. Especially useful when zoomLevelFixed is set.
tr: Eğer bağlı olduğu haritanın sınırları mini harıtanın sınırları ile uyuşmuyorsa otomatik olarak saklansın mı? Özellikle zoomLevelFixed ayarlanmışsa kullnışlı olur

en: Setswana
tr: Setsvana dili

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings below will be applied to all GPX tracks added to marker or layer maps.
tr: Ayar işretçilere eklenmiş bütün GPX izlerine veya katman haritalarına uygulanacak.

en: Settings updated - you successfully switched to the advanced editor!
tr: Ayarlar güncellendi - başarıyla gelişmiş editör moduna geçtin

en: Settings updated - you successfully switched to the simplified editor!
tr: Ayarlar güncellendi - Başarıyla basitleştirilmiş düzenleyiciye geçiş yaptın!

en: Shadow anchor
tr: Gölge referansı

en: Shadow icon
tr: Gölge ikonu

en: Shadow size
tr: Gölge boyutu

en: Short name
tr: Kısa isim

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: Shortcode and API links
tr: Kısayol ve API linkleri

en: Shortcode to add markers or layers into articles or pages  - Example: [<strong>mapsmarker</strong> marker="1"].<br/> Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into posts/Pages, the shortcode on these specific articles/pages has to be changed also manually - otherwise these markers/layers will not be show on frontend!
tr: Başlık veya sayfalara kısakod ile işaretçileri vaya katmanları ekle. - Örneğin: [<strong>mapsmarker</strong> marker="1"].<br/> Dikkat: Eğer kısakodu sayfa/post a gömdükten sonra değiştirirseniz, kısakod başlık/sayfalarda da elle değiştirilmeli. - Aksi durumda işaretçiler/katmanlar ön yüzde görünmeyecek!

en: Show API links for all markers
tr: Tüm işaretçiler için API linkini göster

en: Show GeoRSS subscribe link
tr: GeoRSS abonelik bağlantısını göster

en: Show attribution link
tr: Özellik bağlantısını göster

en: Show detailed results for each row
tr: Her bir satır için ayrıntılı sonuç göster

en: Show embedded map in full-screen mode
tr: Gömülü haritayı tam ekran olarak göster

en: Show errorTile-images if map could not be loaded?
tr: Eğer harita yüklenmezse errorTile-images göster

en: Show icons
tr: İkonları göster

en: Show marker creation time
tr: İşaretçi oluşturma zamanını göster

en: Show marker name for the browser tooltip that appear on marker hover (tooltip is always hidden if marker name is empty).
tr: işaretçi vurgusunda tarayıcı araç bilgisi için işaretçi ismini göster. (işaretçi ismi boş olduğu sürece araç bilgisi gizlidir).

en: Show markers from other layers on this map
tr: Diyer katmanlardaki işaretçileri bu haritada göster

en: Show me where I am
tr: Nerede olduğumu göster

en: Show minimap
tr: Mini harita göster

en: Show popuptext
tr: Açılan metni göster

en: Show traffic layer?
tr: Trafik katmanını göster?

en: Since pro v1.5 QR code images are also cached for a higher performance.
tr: Pro v1.5 den itibaren QR kod imajları daha iyi performans için önbellekleniyor.

en: Sindhi (Arabic)
tr: Sindice (Arapca)

en: Sinhala
tr: Sinhala dili

en: Size for high-resolution iPad
tr: Yüksek çözünürlüklü iPad için boyut

en: Size for high-resolution iPhone and iPod touch
tr: Yüksek çözünürlüklü iPhone ve iPod touch için boyut

en: Size for iPad
tr: iPad için boyut

en: Size for iPhone 5 and iPod 5
tr: IPhone 5 ve iPod 5 için boyut

en: Size for iPhone and iPod touch
tr: Iphone ve Ipod touch için boyutlandır.

en: Slovenian
tr: Sloven

en: Sort order
tr: sıralama

en: Sort order for layer listing page
tr: Katman listeleme sayfası için sıralama düzeni

en: Sort order for marker listing page
tr: işaretçi listeleme sayfası için sıralama tipi

en: Source
tr: Kaynak

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spanish (Mexico)
tr: İspanyolca (Meksika)

en: Spanish (Spain)
tr: İspanyolca (İspanya)

en: Spanish (United States)
tr: İspanyolca (ABD)

en: Start
tr: Başla

en: Start anonymous free 30-day trial period
tr: 30 günlük anonim deneme sürümüne başla

en: Start icon
tr: Başlat simgesi

en: Start personalized free 30-day trial period
tr: Özelleştirilmiş 30 günlük deneme süresini başlat

en: Starting the processing of %1$s rows (skipping header row)
tr: %1$s satırından işleme başlanıyor (başlık satırı atlanıyor)

en: Starting time
tr: Başlangıç zamanı

en: Status
tr: Durum

en: Stroke opacity
tr: Strok şeffaflığı

en: Stroke width in pixels
tr: Piksel olarak strok genişliği

en: Style
tr: sitil

en: Styled maps allow you to customize the presentation of the standard Google base maps, changing the visual display of such elements as roads, parks, and built-up areas.
tr: Dizayn haritaları size standart Google temel haritalarındaki yollar, parklar ve yapılandırılmış alanlar gibi görsel görüntüleri  özelleştirerek sunmanızı sağlar.

en: Styles
tr: Stiller

en: Subdomain names
tr: Alt alan adlarının isimleri

en: Subscribe to markers
tr: İşaretçilere abone ol

en: Subscribe to markers via GeoRSS
tr: Tüm işaretçileri GeoRSS olarak dışarı aktar

en: Subscriber (Capability read)
tr: Abone (okuma yetkisine sahip)

en: Support
tr: Destek

en: Support for conditional css loading
tr: Koşullu css yüklemesi desteği

en: Support for responsive designs
tr: Responsive tasarımları destekler

en: Support for subdomains?
tr: Alt alan adlarını destekle?

en: Swedish
tr: İsveççe
    

en: Swedish (Sweden)
tr: İsveççe  (İsviçre)

en: Tagalog
tr: Filipince

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tajik (Cyrillic)
tr: Tacik dili (Kiril)

en: Tamil
tr: Tamil dili

en: Target
tr: Hedef

en: Tatar (Cyrillic)
tr: Tatarca (Kiril)

en: Telugu
tr: Telugu dili

en: Terms of Service
tr: Hizmet Şartları

en: Terrain
tr: Arazi

en: Test mode
tr: Test modu

en: Text after list of markers
tr: İşaretçi listesinden sonraki metin

en: Text before list of markers
tr: İşaretçi listesinden önceki metin

en: Thai
tr: Taice

en: The AdSense For Content channel number for tracking the performance of this AdUnit. It must be stored as a string as it will typically be a large UINT64.
tr: bu AdUnit'in performansını takip etmek için AdSense For Content kanal numarası.  Büyük UINT64 tipinde String olarak kaydedilmeli.

en: The GPX file at %s could not be found!
tr: %s de GPX dosyası bulunamadı!

en: The GPX file could not be loaded due to the following error:<br/>%s!
tr: GPX dosyası yüklenemedi. Hata:<br/>%s!

en: The GPX panel status for the selected markers has been successfully updated
tr: Seçilen işaretçiler için GPX panel durumu başarıyla güncellendi

en: The PHP extension %1$s is not enabled on your server - this means that import and export will not work! Please contact your admin for more details.
tr: PHP uzantısı %1$s sunucunuzda aktif değil - içe ve dışa aktarım çalışmayacak! Lütfen yöneticiniz ile iletişime geçin.

en: The PHP extension php_zip is not enabled on your server - this means that .xlsx or .ods files cannot be handled. Please contact your admin for more details.
tr: PHP eklentisi php_zip sunucunuzda aktfi değil - bunun anlamı .xlsx veya .ods dosyaları kullanılamaz. Lütfen daha fazla bilgi için yöneticiniz ile iletişime geçin.

en: The URL to GPX has not been updated - URL to GPX track does not seem to be a valid url!
tr: URL'den GPX'e güncellenmedi - URL'den GPX izi geçerli bir url değil!

en: The URL to GPX track for all layers has been successfully updated
tr: Tüm katmanlar için URL'den GPX izi başarıyla güncellendi

en: The URL to GPX track for the selected markers has been successfully updated
tr: Seçilen işaretçilerden URL'den GPX izi formatına başarıyla güncellendi

en: The URL to the GPX file you entered seems to be invalid (it has to start with http for example)!
tr: GPX dosyası için girdiğiniz URL geçersiz gibi gözüküyor. ( örneğin http ile başlamalı)!

en: The URL to the custom icons shadow image. If empty, no shadow image will be used (even if the option above is set to default).
tr: Özel ikon gölgeleri için URL. Eğer boş bırakılırsa, hiç bir gölege kullanılmayacak (üsteki değer varsayılan olarak işaretlenmiş olsa bile)

en: The WMS status for all layers has been successfully updated
tr: Bütün katmanlar için WMS durumu başarıyla güncellendi

en: The angle of the QR Code rotation. Allowed angles: 0/90/180/270.
tr: QR kod döndürme açıcı. İzin verilen değerler: 0/90/180/270

en: The base domain from which to load the Google Maps API (used for geocoding for example). If you want to change the language of the Google Maps interface (buttons etc) only, please change the option "Google language localization" above.
tr: Google Haritalar API yi yükleyen temel harita (coğrafi konumlama için kullanılan) Eğer Google Haritalar arayüzünün dilini değiştirmek istiyorsanız (düğmeler vs.), yukarıdaki "Google dil lokalizasyon" seçeneğini değiştirin.

en: The basemap for all layers has been successfully set to %1$s
tr: Tüm katmanlar için temel harita %1$s olarak ayarlandı

en: The clustering status for all layers has been successfully updated
tr: Bütün katmanlar için kümeleme durumu başarıyla güncellendi

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See <a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">this page</a> for more details.
tr: kültür parametresi, coğrafi varlıkların kültürünün, yer isimlerinin ve bing harita görselleri üzerindeki harita etiketlerinin dilini seçmenize izin verir/olanak sağlar. Desteklenen kültürler için sokak isimleri yerel kültüre göre lokalize edilmiştir. Örneğin, fransa'da bir lokasyon talep ederseniz, sokak isimleri Fransa'da lokalize edilmiş olur. Ülke isimleri gibi diğer lokalize edilmiş bilgiler için lokalizasyonun/yerelleştirmenin düzeyi her kültüre göre farklılık gösterecektir. <a href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh441729.aspx" target="_blank">Bu sayfa</a>da daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

en: The desired image width returned in the response. If empty, the width of the image from image url will be used.
tr: İstediğiniz görsel genişliği iletildi. Eğer boş ise, görsel url'indeki genişlik değeri kullanılacaktır.

en: The following screenshot was taken with the advanced editor enabled:
tr: Takip eden ekran görüntüsü gelişmiş editör tarafından alındı:

en: The following settings will be used for all marker and layer maps
tr: Aşağıdaki ayarlar tüm katman haritalarındaki tüm işaretçiler için kullanılacak

en: The height of the minimap in pixels.
tr: piksel olarak mini haritanın yüksekliği.

en: The height of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
tr: mini harita ve toggle işaretçisinin daraltılmış yüksekliği, piksel olarak

en: The icon is displayed in the cam view of Wikitude to indicate a marker - 32x32 pixel, transparent PNG
tr: ikon işaretçiyi gösteren Wikitude cam görüntüsünde görünecek - 32x32 piksel, şeffaf PNG

en: The language used on plugin pages on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google and Bing Services can be set seperately via Settings / tab "Google Maps" / "Google language localization" respectively tab "Bing Maps" / "Cultures"
tr: Çift tıklama ile haritada yakınlaştırma olmalı mı olmamalı mı?

en: The list marker-status for all layers has been successfully updated
tr: Tüm katmanlar için işaretçi durumu listesi başarıyla güncellendi

en: The logo is displayed on the left bottom corner on Wikitude when an icon is selected - 96x96 pixel, transparent PNG
tr: İkon seçildiğinde logo Wikitude'un sol alt köşesinde gözükecek - 96x96 piksel, transparant PNG

en: The map size for all layers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
tr: Tüm katmanlar için harita boyutu genişlik =  %1$s %2$s ve  yükseklik = %3$s px olarak başarıyla ayarlandı

en: The map size for all markers has been successfully set to width =  %1$s %2$s and height = %3$s px
tr: Tüm işaretçiler için harita genişliği = %1$s %2$s ve yükseklik = %3$s px değerlerine başarıyla ayarlandı

en: The marker has been successfully duplicated - new ID: %1$s
tr: İşaretçi başarıyla çoğaltıldı - yeni No: %1$s

en: The marker with the ID %1$s has been successfully deleted
tr: %1$s numaralı işaretçi başarıyla silindi

en: The marker with the ID %1$s has been successfully published
tr: %1$s numaralı işaretçi başarıyla yayımlandı

en: The marker with the ID %1$s has been successfully updated
tr: ID %1$s numaralı işaretçi başarıyla güncellendi.

en: The maximum radius that a cluster will cover from the central marker (in pixels). Decreasing will make more smaller clusters.
tr: Merkezdeki işaretçiden oluşturulcak kümenin maksimum yarı çapı (piksel olarak). Azaltmak daha küçük kümeler yaratır.

en: The offset applied to the zoom in the minimap compared to the zoom of the main map. Can be positive or negative.
tr: mini haritada ki yakınlaştırma ana haritadaki yakınlaştırmaya göre uygulanır. Pozitif veya negatif olabilir.

en: The opacity of the markers.
tr: İşaretçiler için şeffaflık.

en: The opacity of the tile layer.
tr: Döşeme katmanının şeffaflığı

en: The overlays status for all layers has been successfully updated
tr: Bütün katmanların bindirme durumu başarıyla güncellendi

en: The plugin "Leaflet Maps Marker" is inactive on this site and therefore this API link is not working.<br/><br/>Please contact the site owner (%1s) who can activate this plugin again.
tr: "Leaflet Maps Marker" eklentisi site üzerinde aktif değil, bu nedenle API bağlantısı çalışmıyor. <br/><br/> Lütfen eklentiyi tekrar aktifleyebilecek olan site sahibi (%1s) ile iletişime geçin.

en: The position of the control (one of the map corners).
tr: Kontrol noktası (harita köşelerinden biri)

en: The position of the fullscreen button (one of the map corners).
tr: Tam ekran düğmesinin pozisyonu (haritanın köşelerinden birinde)

en: The pro plugin package could not be downloaded automatically. Please download the plugin from <a href="%1s">%2s</a> and upload it to the directory /wp-content/plugins on your server manually
tr: Pro eklenti paketi otomatik indirilemez. Lütfen eklentiyi <a href="%1s">%2s</a> buradan indirin ve sunucunuzdaki /wp-content/plugins klasörüne manuel olarak kopyalayın

en: The rate with which the inertial movement slows down, in pixels/second
tr: Atalet haraketlerini yavaşlatmak için değer girin, piksel/saniye

en: The request method %1s is not allowed
tr: İstem metodu %1s izin verilmedi

en: The selected layers (IDs %1$s) have been deleted and the markers have been assigned to %2$s
tr: Seçilen katman (No %1$s) silindi ve tüm işaretçiler %2$s e atandı

en: The selected layers have been duplicated. New layer IDs:
tr: Seçili katmanlar çoğaltıldı. Yeni katman No:

en: The selected markers have been assigned to the selected layer
tr: Seçilen işaretçiler seçilen katmana atandı

en: The selected markers have been deleted
tr: Seçilmiş işaretçiler silindi

en: The selected markers have been duplicated. New marker IDs:
tr: Seçilen işaretçiler çoğaltıldı. Yeni işaretçi No:

en: The table above is listing %1s out of %2s markers (sorted by %3s %4s)
tr: Aşağıdaki tablo %2s işaretçiden %1s ni listeliyor ( %3s %4s e göre dizildi)

en: The top left x position of the QR Code. (Measured in pixels)
tr: QR kodun sol üst x pozisyonu. (Piksel ölçüsü)

en: The top left y position of the QR Code. (Measured in pixels)
tr: QR kod için üst sol y pozisyonu. (Pixel cinsinden)

en: The usage of Google Maps is free for non-commercial users. Since 01/2012, commercial users have a current usage limit of 25.000 free requests a day - with additional usage cost of 0.5$/1000 requests. In order to comply with the <a href="https://developers.google.com/maps/faq" target="_blank">Google Maps terms of services</a>, commercial users have to <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">register for a free API key</a>. This API key can also be used by non-commercial users in order to monitor their Google Maps API usage.
tr: Google Haritaların ticari olmayan kullanıcılar için kullanımı ücretsiz. 01/2012 den itibaren ticari kullanıcıların günlük 25.000 sorgu limiti var - ek kullanım ücreti 0.5$/1000. Ticari kullanıcıların uymak zorunda olduğu  <a href="https://developers.google.com/maps/faq" target="_blank">Google Haritalar kullanım şartları</a> . <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">Ücretsiz API anahtarı kaydı için</a>. Bu API anahtarı aynı zamanda ticari olmayan kullanıcıların Google Haritalar API kullanımını ölçmek için de kullanılır.

en: The width of the minimap in pixels.
tr: mini haritanın piksel cinsinden genişliği

en: The width of the toggle marker and the minimap when collapsed, in pixels.
tr: mini harita ve toggle işaretçisinin daraltılmış genişliği, piksel olarak

en: The width/height of the Visual QR Code (minimum: 124 pixel)
tr: Visual QR kod için genişlik/yükseklik değeri (en az 124 piksel)

en: The x-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
tr: İkon "ipucu" için x-koordinatları (sol üst köşe referanslı)

en: The x-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
tr: gölge ikonunun "tepe" noktasının x-koordinatları

en: The x-coordinates of the icons in pixel
tr: Pixel olarak ikonun x koordinatları

en: The x-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
tr: oto sündürme gerçekleştikten sonra açılır pencere ve harita görüntüsünün arasında kalan marj için x-koordinatı

en: The x-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
tr: Açılır pencere için x-koordinat referansı (üst sol köşeye göre)

en: The x-coordinates of the shadow in pixel
tr: piksel olarak gölgenin x-koordinatı 

en: The y-coordinates of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
tr: İkon "ipucu" için y-koordinatı (sol üst köşe referanslı)

en: The y-coordinates of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner)
tr: Gölge ikonun "ipucu" için y-koordinatı (sol üst köşe referanslı)

en: The y-coordinates of the icons in pixel
tr: Ikonların piksel olarak y-koordinatı

en: The y-coordinates of the margin between popups and the edges of the map view after autopanning was performed.
tr: oto sündürme gerçekleştikten sonra açılır pencere ve harita görüntüsünün arasında kalan marj için y-koordinatı

en: The y-coordinates of the popup anchor (relative to its top left corner)
tr: açılır pencere sonu için y-koordinatı (ekranın sol üst köşesine göre)

en: This base domain is also used for Google Maps Directions.
tr: Bu temel domain ayrıca Google Haritalar Yönlendirme için kullanılır.

en: This is a default description.
tr: Bu varsayılan açıklamadır.

en: This is a multi-layer map - markers cannot be assigned to this layer directly
tr: Bu bir çoklu-katman haritası - işaretçiler doğrudan atanamaz

en: This is a multi-layer map - markers cannot be exported from this layer directly
tr: Bu çoklu-katman haritası- işaretçiler bu katmandan dışarı aktarılamaz.

en: This license is active.
tr: Bu lisans aktif.

en: This message will disappear once the pro version has been activated or deleted from your server (via the WordPress Plugins page!)
tr: Bu mesaj pro sürüm aktive edildiğinde veya sunucudan silindiğinde otomatik olarak yok olacaktır. (WordPress Eklentileri sayfası aracılığı ile!)

en: This setting will only be used when the plugin language is not selected automatically
tr: Bu ayarlar sadece eklenti dili otomatik seçilmediği zaman kullanılacaktır.

en: Tigrinya
tr: Tigrinya dili

en: Tiles URL
tr: Döşeme adresi

en: Time
tr: Zaman

en: Timestamp for KML animation
tr: KML animasyonu için zaman damgası

en: TinyMCE button
tr: TinyMCE tuşu

en: Title
tr: Başlık

en: To select only markers from a layer, please enter the layer ID. Use commas to separate multiple layers. Use 0 for markers not assigned to a layer.
tr: Belli bir katmandaki işaretçileri seçmek için lütfen katman numarasını girin. Çoklu katman için virgülle ayırın. Herhangi bir katmana atanmamış işaretçiler için 0 ı kullanın.

en: To start your free 30-day-trial of Maps Marker Pro, please click on the button "start installation" below. This will start the download of Maps Marker Pro from <a style="text-decoration:none;" href="%1s">%2s</a> and installation as a separate plugin.<br/>Afterwards please activate the pro plugin and you will be guided through the process to receive a free 30-day-trial license without any obligations. Your trial will expire automatically unless you purchase a valid pro license. You can also switch back to the free version at any time.
tr: Maps Marker Pro'nun 30 günlük deneme sürümünü başlatmak için, lütfen aşağıdaki "kuruluma başla" butonuna tıklayın. Maps Marker Pro  <a style="text-decoration:none;" href="%1s">%2s</a> adresinden inmeye başlayacak ve ayrı bir eklenti olarak kurulacak.<br/> Kurulumdan sonra lütfen pro eklentiyi aktif edin. Hiç bir tahahüt altına girmeden kullanacağınız 30 günlük deneme sürümü lisansını alabilmeniz için gerekli bilgi size iletilecektir. Ücretli lisansı satın almazsanız 30 gün sonunda deneme sürümünüz otomatik olarak sonlandırılacaktır. Ayrıca istediğiniz zaman ücretsiz versiyona geçiş yapabilirsiniz.

en: To use your <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps API for business</a>-account, please fill in the fields below - more details at %2$s
tr: <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps API Ticari </a> hesabınızı kullanmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz - daha fazla bilgi %2$s

en: Too bad you are using the free version again :-( <a href="%1s" target="_blank">Please tell us what we can do to win you as a happy pro user and receive a discount voucher!</a>
tr: Çok kötü. Tekrar ücretsiz sürümü kullanıyorsunuz :-(  <a href="%1s" target="_blank"> Lütfen bize sizi  pro kullanıcı yapabilmenin ve indirim kuponu sağlamanın yolunu söyleyin!</a>

en: Tools
tr: Araçlar

en: Top left of the map
tr: Haritanın sol üstü

en: Top right of the map
tr: Haritanın sağ üstü

en: Total
tr: Toplam

en: Total track distance
tr: Toplam iz mesafesi

en: Track color
tr: İz rengi

en: Track name
tr: İz adı

en: Track smoothFactor
tr: İz pürüzsüzlük faktörü

en: Track weight
tr: Yol ağırlığı

en: Trademarks and copyright
tr: 
    Ticari markalar ve telif hakkı

en: Translation updates
tr: Çeviri güncellemeleri

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Transparent
tr: Saydam

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkmen (Latin)
tr: Türkmence (Latin)

en: Type
tr: Tip

en: Type of transport
tr: Bağlantı tipi

en: URL of image which gets show when hovering the text "(Legend)" next to WMS attribution text
tr: Yeni işaretçi/katman için mevcut WMS katmanları

en: URL to GPX track
tr: URL den GPX izine

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Units
tr: Birimler

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="mailto:%1s?subject=Please update plugin -Leaflet Maps Marker- on %2s">administrator</a>
tr: Yükleme talimatları: kullanıcınız eklentiyi güncelleştirebilmek için yeterli haklara sahip değil, lütfen <a href="mailto:%1s?subject=Lütfen eklentiyi güncelleştirin -Leaflet Maps Marker- on %2s">yöneticinizle</a> iletişime geçin

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1s">Updates-page</a>.
tr: Güncelleme yönergesi: lütfen güncellemeyi <a href="%1s">Updates-page</a> den başlatın.

en: Updated by
tr: Güncelleyen

en: Updated on
tr: Güncelleme tarihi

en: Upgrade to Pro
tr: Ücretli sürüme yükseltin

en: Upgrade to pro version for even more features - click here to find out how you can start a free 30-day-trial easily
tr: Daha fazla özellik için ücretli sürüme yükseltin - buraya tıklayarak 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü nasıl başlatacağınızı bulabilirsiniz.

en: Upload GPX track
tr: GPX izi yükle

en: Upload new icon
tr: Yeni ikon yükle

en: Upload successful - <a href="%1$s" target="_top">please reload page</a>
tr: Yükleme başarılı - <a href="%1$s" target="_top">lütfen sayfayı yeniden yükleyin</a>

en: Uploading new icons gets easier with Maps Marker Pro - no more need to use a FTP client, just click on the new upload button and add new icons from WordPress admin area easily:
tr: Maps Marker Pro ile yeni ikon yüklemek çok daha kolay - FTP istemci kullanmanıza gerek yok, sadece yeni yükle butonuna tıklayarak WordPress yönetim alanından kolayca yükleyebilirsiniz:

en: Urdu
tr: Urduca

en: Use custom icon URL and directory
tr: Özel ikon URL ve klasörü kullan

en: Use the button below to propagate the license key entered above to all WordPress Multisite subsites.
tr: lisans anahtarınızı bütün Wordpress altsitelerinize uygulamak için aşağıdaki butonu kullanın.

en: Use the following directions provider
tr: Aşağıdaki yön bulma sağlayıcıyı kullan

en: Use the settings below to customize the display of ads on Google basemaps.
tr: Google temel haritalardaki reklamların görünümünü özelleştirmek ini aşağıdaki ayarları kullanın.

en: Use this shortcode in posts or pages on your website or one of the API links for embedding in external websites or apps
tr: Harici web siteleri veya uygulamarı sayfa veya postlarınıza ya da API bağlantılarınıza  gömmek için  websitenide bu kısa kodu kullanın.

en: Used for JSON format only, allows to overcome the <a href="%1s" target="_blank">same origin policy</a> (can be overwritten by parameter callback on each API request)
tr: Sadece JSON formatı kullanmanızi <a href="%1s" target="_blank">aynı kökenli ilke</a>nin üstesinden gelmenizi sağlar

en: Used for created maps - do not change this if you are not sure what it means!
tr: Oluşturulan harilar için kullanın - eğer ne anlama geldiğinden emin değilseniz değiştirmeyin!

en: Used if Wikitude does not pass the variable maxNumberofPois - 50 is the maximum recommended
tr: Wikitude maxNumberofPois değişkenindeki değeri geçemezse kullan - tavsiyer edilen maksimum değer 50

en: User
tr: Kullanıcı

en: User role needed for adding and editing markers/layers
tr: işaretçi/katman eklemek için gerekli kullanıcı rolü

en: User role needed for deleting markers/layers
tr: İşaretçi/Katman silmek için kullanıcı rolü

en: User role needed for deleting markers/layers from other users
tr: Diğer kullanıcıların işaretçi/katmanlarını silmek için gerekli kullanıcı rolü

en: User role needed for editing markers/layers from other users
tr: Diğer kullanıcıların işaretçi/katmanlarını düzenlemek için gerekli kullanıcı rolü

en: Uyghur
tr: Uygurca

en: Uzbek (Latin)
tr: Özbekçe (Latin)

en: Valencian
tr: Valensiya dili

en: Version
tr: Sürüm

en: Version of the WMS service to use
tr: Kullanılan WMS servisi sürümü

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: View fullscreen
tr: Tam ekran görünümü

en: View marker
tr: İşaretçi görünümü

en: Visible API links for each marker
tr: Her bir işaretçi için API bağlantısını göster

en: Visible API links in panel
tr: Panelde görünebilen API bağlantıları

en: Visit our contact form to submit your feature request or idea
tr: Özellik talepleriniz veya fikirleriniz için iletişim formunu doldurun

en: Visual QR codes for fullscreen maps are created by Visualead.com
tr: Tam ekran haritalar için görsel QR kodlar Visualead.com tarafından oluşturuldu

en: Visualead settings
tr: Visualead ayarları

en: WMS layer 1 settings
tr: WMS katman 1 ayarları

en: WMS layer 10 settings
tr: WMS katman 10 ayarları

en: WMS layer 2 settings
tr: WMS katman 2 ayarları

en: WMS layer 3 settings
tr: WMS katman 3 ayarları

en: WMS layer 4 settings
tr: WMS katman 4 ayarları

en: WMS layer 5 settings
tr: WMS katman 5 ayarları

en: WMS layer 6 settings
tr: WMS katman 6 ayarları

en: WMS layer 7 settings
tr: WMS katman 7 ayarları

en: WMS layer 8 settings
tr: WMS katman 8 ayarları

en: WMS layer 9 settings
tr: WMS katman 9 ayarları

en: WMS layers
tr: WMS katmanları

en: WMS stands for <a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service</a> and is a standard protocol for serving georeferenced map images over the Internet that are generated by a map server using data from a GIS database.<br/>With Leaflet Maps Marker you can configure up to 10 WMS layers which can be enabled for each map. As default, 10 WMS layers from <a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna</a> and from the <a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">European Environment Agency</a> have been predefined for you.<br/>A selection of further possible WMS layers can be found at <a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>
tr: <a href="http://www.opengeospatial.org/standards/wms" target="_blank">Web Map Service</a> CBS veritabanındaki verileri kullanarak bir harita sunucu tarafından oluşturulan ve internet üzerinden coğrafi referanslı harita görüntüleri hizmet için standart bir protokoldür..<br/>Leaflet Maps Marker ile her bir haritada kullanmak üzere 10 taneye kadar WMS katmanı ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak 10 WMS katmanı <a href="http://data.wien.gv.at" target="_blank">OGD Vienna</a>  ve <a href="http://www.eea.europa.eu/code/gis" target="_blank">Avrupa Çevre Ajansı</a> sizin için ayarlandı..<br/>  Başka muhtemel WMS katmanları burada bulunabilir  <a href="http://www.mapsmarker.com/wms" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/wms</a>

en: Walking directions
tr: Yürüme yönergeleri

en: Warning - cannot be undone!
tr: Dikkat - geri alınamaz!

en: Warning: Mapbox now requires to use a custom API access token for your custom MapBox %1$s basemap - <a href="%2$s">please update your settings!</a><br/>A tutorial on how to get a free Mapbox API access token can be found at %3$s
tr: Uyarı: Mapbox artık MapBox %1$s temel harita kullanımı için özelleştirilmiş API erişim anahtarı istemekte. - <a href=%2$s"> lütfen ayarlarınız güncelleyin!</a><br/> ücretsiz Mapbox API erişim anahtarını nasıl alabileceğinizi %3$s de bulabilirsiniz.

en: Warning: a layer with the ID %1$s as given in row %2$s does not exist - using default value 0 instead (marker will not be assigned to a layer)
tr: Uyarı: %2$s satırındaki %1$s kimlikli işaretçi mevcut değil. - yerinde varsayılan değer 0 kullanılır ( işaretçi katmana atanmayacak)

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
tr: Dikkat: %2$s (%3$s) satırındaki %1$s değeri için hatalı değer - onun yerine %4$s değerini kullanın

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using default value %4$s instead
tr: Uyarı: satırdaki %2$s (%3$s) %1$s değeri geçersiz - bunun yerine %4$s varsayılan değerini kullanın

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s): please use , and not . as comma separator! Using current value %4$s instead
tr: Dikkat:   %2$s (%3$s) satırındaki geçersiz değer %1$s: Lütfen virgül ayracı olarak . yerine , kullanın! %4$s yerine şimdiki değeri kullanın

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s): please use , and not . as comma separator! Using default value %4$s instead
tr: Uyarı: Satır %2$s (%3$s) içi geçersiz değer %1$s : lütfen ayraç olarak . yerine , kullanın! %4$s varsayılan ayarı kullnılıyor!

en: Warning: no markers are assigned to the layer with the ID %1$s or the layer does not exist!
tr: Uyarı:  %1$s numaralı katmana atanmış hiç bir işaretçi yok veya katman yok!

en: Warning: not recommended on production sites - use on your own risk!
tr: Dikkat:Canlı sitenizde kullanılması tavsiye edilmez - tüm sorumluluk kullanıcıya aittir

en: Warning: the icon "%1$s" could not be found in the marker icon directory at %2$s - using current icon %3$s instead
tr: Uyarı: ikon "%1$s" %2$s deki ikon klasörü nde bulunamadı - yerine ikon %3$s kullanıldı

en: Warning: the icon "%1$s" could not be found in the marker icon directory at %2$s - using default icon instead
tr: Uyarı: ikon "%1$s" ikon klasöründe %2$s bulunamadı - yerine varsayılan ikon kullanıldı

en: Warning: the plugin %1$s is active and causing maps to break - please deactivate that plugin!
tr: Uyarı: %1$s eklentisi aktif ve haritanın bozulmasına yol açıyor - lütfen bu eklentiği deaktif edin!

en: Warning: you are using the outdated plugin WP Google Analytics which is incompatible with Leaflet Maps Marker. Please update to a more current Google analytics plugin like http://wordpress.org/extend/plugins/google-analytics-for-wordpress/
tr: Dikkat: Leaflet Maps Marker ile uyumlu olmayan eski sürüm WP Google Analytics eklentisi kullanıyorsunuz. Lütfen güncel bir Google analytics eklentisi kullanın. Örneğin http://wordpress.org/extend/plugins/google-analytics-for-wordpress/

en: Warning: you are using the plugin "Better WordPress Minify" which can cause Leaflet Maps Marker to break if the option "Minify JS files automatically?" is active. Please disable this option (Settings / BWP Minify) or add <strong>leafletmapsmarker</strong> to the form field "Scripts to be ignored (not minified)"
tr: Dikkat: "Minify JS files automatically?" seçeneğinin aktif olması durumundan Leaflet Maps Marker ın çalışmasını bozacak olan "Better WordPress Minify" eklentisini kullanmaktasınız. Lütfen bu seçeneği (Settings / BWP Minify) ayarlarından kapatın ya da "Scripts to be ignored (not minified)" form alanına <strong>leafletmapsmarker</strong> ı ekleyin

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "CDN" enabled which is causing layer maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / CDN / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Rejected files:"
tr: Dikkat: Katman haritalarda bozulmalara yol açan "CDN" özelliği açık olan "W3 Total Cache" eklentisini kullanıyorsunuz.<br/> Bunu düzeltmek için lütfen yandaki menüye geçin <a href="%1s">Performance / CDN / Advanced</a> bunu <strong>%2s</strong> ekleyin "Rejected files:"

en: Warning: you are using the plugin "W3 Total Cache" with the feature "JS Minify" enabled which is causing maps to break.<br/>To fix this, please navigate to <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> and add <strong>%2s</strong> to "Never minify the following JS files:"
tr: Dikkat: Haritalarda bozulmalara yol açan "JS Minify" özelliği açık olan "W3 Total Cache" eklentisini kullanıyorsunuz.<br/> Bunu düzeltmek için lütfen yandaki menüye geçin <a href="%1s">Performance / Minify / Advanced</a> ve yandaki ayara ekleyin <strong>%2s</strong> "Never minify the following JS files:"

en: Warning: you are using the plugin "WP Minify" which is causing Leaflet Maps Marker layer maps to break as the option "Enable HTML Minification" is active. Please disable this option under Settings / WP Minify.
tr: "Enable HTML Minification" özelliği açık olduğunda Leaflet Maps Marker katman haritalarını bozan "WP Minify" eklentisi kullanıyorsunuz. Lütfen bu seçeneği Settings / WP Minify menüsünden kapatın.

en: Warning: you are using the plugin Javascript to Footer which is incompatible with Leaflet Maps Marker and causing maps to break. Please deactivate this plugin in order to be able to use Leaflet Maps Marker.
tr: Uyarı:  Leaflet Maps Marker ile uyumsuz ve haritaların bozulmasına sebep olabilecek sayfa alt bilgisinde bulunan Javascript eklentisi kullanıyorsunuz. Leaflet Maps Marker ı kullanabilmek için bu eklentiyi inaktif duruma getirin.

en: Warning: you enabled support for bing maps but did not provide an API key. Please visit <a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a> for info on how to get a free bing maps API key!
tr: Dikkat: bing haritaları desteğini açtınız fakat API anahtarını sağlamadınız. Lütfen <a href="http://www.mapsmarker.com/bing-maps" target="_blank">http://www.mapsmarker.com/bing-maps</a>  sitesini ziyaret edin ve ücretsiz olarak nasıl bing haritaları API anahtarını alacağınızı öğrenin

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
tr: Maps Marker Pro için güncelleme ve destek sayfasına erişim süreniz doldu

en: Warning: your site is using jQuery Mobile which can cause Maps Marker Pro maps to break. If this is true on your site, please navigate to Maps Marker (Pro)-Settings / Misc / General settings and set the option -Where to insert Javascript files on frontend?- to -header+inline javascript- to fix this issue.
tr: Dikkat: Siteniz Maps Marker Pro haritalarının doğru çalışmasını engelleyecek mobil JQuery kullanmakta. Eğer sitenizde bu durum gerçekleşiyorsa, düzeltmek için  Maps Marker (Pro)-Settings / Misc / General ayarlarından -Ön yüzde Javascript dosyalarını nereye gömeyim? sorusunu başlık+içsatır javascript- olarak değiştirin.

en: Warning: your user does not have the capability to install new plugins - please contact your administrator (%1s)
tr: Uyarı: Kullanıcınız yeni bir eklenti kurmak için yetkiye sahip değil - lütfen yöneticiniz (%1s) ile iletişime geçin. 

en: Warnings found! Affected rows would be processed (if no additional errors were found) but default values might be used!
tr: Uyarılar bulundu! Etkilenen satırlar işlenecek (eğer ek uyarılar bulunmazsa) fakat varsayınlan ayarlar kullanılabilir.

en: We are working hard on delivering the best mapping solution available for WordPress - helping you to share your favorite spots. Therefore we are commited to constantly improving Maps Marker Pro. Below you find some highlights from our development roadmap - if an important one is missing for you, let us know and we will check if we can include it in a future release:
tr: WordPress için en iyi harita çözümünü sunmak için çok çalışıyoruz - favori noktalarınızı paylaşmanız için yardım ediyor. Bu yüzden Maps Marker Pro yu geliştirmekte kararlıyız. Aşağıda geliştirme yol yaritamızdan önemli başlıkları bulabilirsiniz - sizin için önemli olan bir şey burada yoksa lütfen bize bildirin, biz de bir sonraki sürüme ekleyip ekleyemeyeceğimize bakalım:

en: Week
tr: Hafta

en: Welsh
tr: Gal dili

en: When you click a cluster at the bottom zoom level it spiderfies it so you can see all of its markers:
tr: En alt yakınlaştırma seviyesinde kümenin üstüne yıkladığınızda size tüm işaretçilerini gösterir:

en: When you click a cluster it zooms to its bounds
tr: Kümeye tıkladığınızda bağlı olduğu işaretcilere yakınlaşır

en: When you mouse over a cluster it shows the bounds of its markers:
tr: Fareyi kümenin üstüne getirdiğinizde kümeye ait işaretçilerin sınırını gösterir:

en: Where to change the default language
tr: Varsayılan dil nerelerde değiştirilmeli

en: Where to insert Javascript files on frontend?
tr: Javascript ön yüzde nereye yerleştirilmeli?

en: Whether the map automatically handles browser window resize to update itself.
tr: Hartanın tarayıcı pencere boyutuna gore yeniden kendi kendini boyutlandırıp boyulandırmayacağı.

en: Whether the map be draggable with mouse/touch or not.
tr: harita fare/dokunma ile sürüklenebilir olamalı mı olmamalı mı?

en: Whether the map can be zoomed by touch-dragging with two fingers.
tr: İki parmakla dokun-kaydır özelliği ile haritada yakınlaştırma yapılmalı mı?

en: Whether the map can be zoomed by using the mouse wheel.
tr: Harita fare tekerleği kullanılarak yakınlaştırılabilir olsun

en: Whether the map can be zoomed in by double clicking on it.
tr: Harita üzerine çift tıklayarak yakınlaştırılabilir olsun.

en: Whether the map can be zoomed to a rectangular area specified by dragging the mouse while pressing shift.
tr: Shift tuşuna basılıyken fareyi çekerek dikdörtgenel olarak belirlen alana yakınlaştırma yapılabilsin mi?

en: Whether the scale control is added to the map by default.
tr: Ölçeklendirme kontrolü varsayılan olarak haritaya eklenmeli mi?

en: Whether the zoom control is added to the map by default.
tr: Varsayılan olarak yakınlaştırma kontrolünün haritaya eklenip eklenmediğini konrol et.

en: Whether to add a button for displaying maps in fullscreen via HTML5
tr: HTML5 olarak tam ekran harita gösterme düğmesi eklenmeli mi?

en: Whether to show the imperial scale line (mi/ft).
tr: İngiliz ölçü birimi çubuğu gösterilsin mi gösterilmesin mi?

en: Whether to show the metric scale line (m/km).
tr: Metrik ölçeklendirme çizgisi gösterilsin mi? (m/km)

en: Which audit option should be used?
tr: Hangi denetleme seçeneği kullanılmalı?

en: Which caching method should be used?
tr: Hangi önbellekleme metodu kullanılmalı?

en: Which export format should be used?
tr: hangi dışa aktarma metodu kullanılmalı?

en: Which geocoding option should be used?
tr: hangi coğrafi konumlandırma kullanılmalı?

en: Which markers should be selected?
tr: Hangi işaretçiler seçilmeli?

en: Which markers should be updated?
tr: Hangi işaretçiler güncellenmeli?

en: Widget to show the most recent Leaflet Maps Marker entries - please see www.mapsmarker.com for more info
tr: En son Leaflet Maps Marker girdilerini gösterir widget - lütfen daha fazla bilgi için www.mapsmarker.com adresini ziyaret edin.

en: Widget to show the most recent markers
tr: son işaretçileri gösterir widget

en: Width
tr: Genişlik

en: Width and height in pixel of QR code image for marker/layer standalone fullscreen map links
tr: Katman/işaretçi bağımsız tam ekran harita bağlantısı için QR kod görselinin pixel olarak genişlik ve yüksekliği

en: Width of the icons in pixel
tr: ikonların pixel olarak genişliği

en: Width of the shadow icon in pixel
tr: gölge ikonunun piksel olarak genişliği

en: Width of the shadow in pixel
tr: Gölgenin piksel cinsinden genişliği

en: Wikitude API powered by www.mapsmarker.com
tr: Wikitude API , www.mapsmarker.com tarafından desteklenmektedir.

en: Wikitude settings
tr: Wikitude ayarları

en: Will be displayed in controlbox if selected
tr: Eğer seçilirse kontrol kutusunda gösterilecek

en: Will be used when creating a new layer. All values can be changed afterwards on each layer.
tr: Yeni bir katman yarattıldığında kullanılacak. Her bir katman için tüm ayarlar daha sonra değiştirilebilir.

en: Will be used when creating a new marker. All values can be changed afterwards on each marker.
tr: Yeni bir işaretçi yaratırken kullanılacak. Her bir işaretçideki tüm değerler daha sonra değiştirilebilir.

en: Will replace {s} from base url if available
tr: Eğer mevcutsa {s} temel url den değiştirilecek

en: Will replace {s} from tiles url if available
tr: {s} eğer mevcutsa döşeme url değiştirilecek

en: With this option enabled, the map tracks when you pan to another "copy" of the world and moves all overlays like markers and vector layers there.
tr: bu seçeneğin etkinleştirilmesi ile dünyanın diğer "kopyasına" geçtiğinizde harita bunu takip eder v markerlar ve vektör katmanları gibi tüm katmanları oraya taşır

en: Wolof
tr: Wolof dili

en: WordPress Admin Bar integration
tr: WordPress yönetim çubuğu bütünleşmesi

en: WordPress Multisite settings
tr: WordPress çoklu site ayarları

en: WordPress Pointers
tr: WordPress işaretçileri

en: WordPress admin area and frontend
tr: Worpress yönetim alanı ve ön yüz

en: WordPress admin area only
tr: Sadece Wordpress yöneticisi için

en: WordPress admin dashboard widget
tr: Wordpress yönetim başlangıç bileşeni

en: WordPress frontend only
tr: Sadece WordPress ön yüzü

en: Year
tr: Yıl

en: Years
tr: Yıllar

en: Yes
tr: Evet

en: Yes (please enter subdomains in next form field)
tr: Evet (lütfen alt domainleri bir sonraki form alanına girin)

en: Yes I want to propagate the license key to all subsites
tr: Evet, lisans anahtarını bütün alt sitelere girmek istiyorum

en: Yiddish
tr: Eski İbranice

en: Yoruba
tr: Yoruba dili

en: You already downloaded "Maps Marker Pro" to your server but did not activate the plugin yet!
tr: "Maps Marker Pro" zaten indirdiniz fakat henüz aktifleştirmediniz.

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
tr: Bu site için 30 günlük deneme süreniz zaten başladı - ücretsiz deneme lisans anahtarınız: %1$s

en: You are currently using v%1s and the plugin author highly recommends updating to v%2s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
tr: Şu an kullandığınız eklenti v%1s ve eklenti yazarı yeni özellikler, hata düzeltmeleri ve güncellenen çeviriler için önemle v%2s ye geçmenizi öneriyor. ( <a href="http://mapsmarker.com/v%3s" target="_blank">blog sayfası</a> yeni sürüm hakkında daha detaylı bilgi içerir).

en: You are using the simplified editor
tr: Basitleştirilmiş editör kullanıyorsunuz.

en: You can also add markers directly to posts or pages without having to save them to your database previously. You just have to use the shortcode with the attributes mlat and mlon (e.g. <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).
tr: Post veya sayfalarınıza daha önceden veri tabanınızda olmayan işaretçileri doğrudan ekleyebilirsiniz. Sadece mlat ve mlon değerlerini kısa kodda kullanmanız yeterli. ( <strong>[mapsmarker mlat="48.216038" mlon="16.378984"]</strong>).

en: You can also change zoom level by clicking on + or - on preview map or using your mouse wheel
tr: Ayrıca ön görünüm haritasındaki + veya - tuşlarıyla yada fare tekerleği ile yakınlaştırma seviyesini değiştirebilirsiniz.

en: You can also select a search prefix, which automatically gets added to search form when creating a new marker or layer.
tr: Yeni bir işaretçi veya katman yaratırken otomatik olarak eklenecek bir arama ön eki seçebilirsiniz.

en: You can also upload the icons by clicking the button "upload new icon"
tr: "yeni ikon yükle" butonuna tıklayarak yeni ikon yükleyebilirsiniz.

en: You can backup your current settings on the <a href="%1$s">tools page</a> before resetting all options to their default values.
tr: Tüm seçenekleri varsayılana döndürmeden önce, mevcut ayarlarınızı <a href="%1$s">araçlar sayfası</a>ndan yedekleyebilirsiniz.

en: You can continue using version %s without any limitations. Nevertheless you will not be able to get updates including bugfixes, new features and optimizations as well as access to our support system.
tr: Hiç bir sınırı olmayan %s versiyonunu kullanmaya devam edebilirsiniz. Yine de hata gidermeleri, yeni özellikleri içeren güncelleştirmeleri alamayacaksın. Kısaca destek sistemine erişemeyeceksin.

en: You can get better search results if you enable the bounds feature. This allows you to specify the area in which to primarily search for places or addresses. Please note: the results are biased towards, but not restricted to places or addresses contained within these bounds.
tr: eğer sınırlama özelliğini etkinleştirirseniz daha iyi arama sonuçları elde edersiniz. bu size belirlenmiş bölgede adres ve yerler için birincil arama özelliği kazandırır. Lütfen not edin: sonuçlar  bu yönde şekillenir, fakat diğer yerlerin ve adreslerin bu sınırlar içinde gösterilmesine engel değildir. 

en: You can test <i>Maps Marker Pro</i> for 30 days for free without any obligations.
tr: <i>Maps Marker Pro</i>' herhangi bir yükümlülüğe girmeden 30 gün boyunca test edebilirsiniz.

en: You downloaded <a href="%1s" target="_blank">Maps Marker Pro</a> but did not register a free 30-day-trial license key. Please note that <a href="%2s" target="_blank">according to our privacy policy</a> we will not disclose, rent or sell your personal information!<br/>If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%3s" target="_blank">see available packages on Wikipedia</a>) you can also test the pro plugin without registering a free 30-day-trial license key and without time limitation.
tr: <a href="%1s" target="_blank">Maps Marker Pro</a> yu indirdiniz fakat 30 günlük deneme lisans anahtarı için kayıt olmadınız. Lütfen dikkat <a href="%2s" target="_blank">gizlilik ilkelerimize göre</a> sizin hiç bir kişisel bilginizi açıpa çıkartmıyoruz, kiralamıyor veya satmıyoruz!<br/>Maps Marker Pro yu yerel sunucunuza kurduysanız  (<a href="%3s" target="_blank">Wikipedia üzerinden uygun paketlere göz atın</a>) ayrıca pro eklentiyi 30 günlük deneme sürümüne kayıt olmadan ve zaman kısıtsız test edebilirsiniz.

en: You have an error in your SQL syntax
tr: SQL söz diziliminde hata

en: You have installed Maps Marker Pro on a localhost instance. Entering a license key here is not mandatory but recommended as this also allows you to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a>. Please be aware that once you use the plugin on a live domain, entering a license key is mandatory!
tr: Maps Marker Pro yerel host olarak kuruldu. Buraya lisans anahtarı girmek zorunlu değil fakat <a href="%1s" target="_blank">destek alabilmeniz</a> için tavsiye edlir. Lütfen dikkat eğer eklentiyi canlı domainde kullanmaya başlarsanız, lisans anahtarı girmek zorunludur!

en: You must agree to the TOS to continue.
tr: Devam etmek için Kullanım Şartlarını kabul etmelisiniz.

en: You successfully switched to the advanced editor.
tr: Başarıyla geliştirilmiş editöre geçiş yaptınız

en: You successfully switched to the simplified editor.
tr: Basitleştirilmiş editöre başarıyla geçiş yaptınız

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
tr: 30 günlük deneme sürümü lisans anahtarınız bitti. <a href="%1s" target="_blank">Lütfen devam etmek için geçerli bir pro lisans anahtarı satın alın</a>.

en: Your license was activated successfully!
tr: Lisansınız başarıyla aktve edildi!

en: Your new license was registered successfully!
tr: Yeni lisansınız başarıyla kaydedildi.

en: Your user does not have the WordPress capabilities needed (%1$s) - please contact your admin.
tr: Kullanıcınız ihtiyaç duyulan Wordpress yetkilerine sahip değil (%1$s) - lütfen yöneticinizle iletişime geçin.

en: Your user does not have the permission to delete this layer and all assigned markers!
tr: Kullanıcınız bu katmanı ve atanmış tüm işaretçileri silmek için yetkisi yok!

en: Your user does not have the permission to delete this layer!
tr: Kullanıcınız bu katmanı silmek için izne sahip değil!

en: Your user does not have the permission to delete this marker!
tr: Kullanıcınız bu işaretçiyi silmek için yetkili değil.

en: Your user does not have the permission to duplicate this layer!
tr: Kullanıcının bu katmanı çoğaltması için yetkisi yok!

en: Your user does not have the permission to duplicate this marker!
tr: Kullanıcın bu işaretçiyi çoğaltmak için yeterli yetkiye sahip değil!

en: Your user does not have the permission to update this layer!
tr: Kullanıcınız bu katmanı güncellemek için yeterli yetkiye sahip değil!

en: Your user does not have the permission to update this marker!
tr: Kullanıcınızın bu işaretçiyi güncelleme yetkisi yok

en: Zoom
tr: Yakınlaşma

en: Zoom in
tr: Yakınlaş

en: Zoom level for all layers has been successfully set to %1$s
tr: Bütün katmanlar için yakınlaştırma seviyesi %1$s e ayarlandı

en: Zoom out
tr: Uzaklaş

en: a much better panning inertia implementation
tr: daha iyi sündürme uyumu

en: activate
tr: Aktif

en: add
tr: ekle

en: add directions link
tr: yön bulma bağlantısı ekle

en: add markername
tr: işaretçi adı ekle

en: add markername to popup
tr: işaretçi adını açılabilir pencereye ekle

en: add new layer
tr: Yeni katman ekle

en: add new maker
tr: Yeni işaretçi ekle

en: add new marker to this layer
tr: bu katmana yeni marker ekle

en: add new markers/layers
tr: yeni işaretçi/katman ekle

en: add/edit layer
tr: katman ekle/düzenle

en: add/edit marker
tr: işaretçi ekle/düzenle

en: adding markers from frontend
tr: ön yüzden işaretçi ekleme

en: additional optimizations and improvements
tr: ek optimizasyonlar ve geliştirmeler

en: address
tr: adres

en: advanced permission settings
tr: gelişmiş izin ayarları

en: advanced recent marker widget
tr: gelişmiş en son işaretçiler widgetı

en: all %1$s layers
tr: bütün %1$s katmanlar

en: all %1$s markers
tr: bütün %1$s işaretçiler

en: and
tr: ve

en: asc
tr: artan

en: ascending
tr: artan

en: assign markers to multiple layers
tr: işaretçileri çoklu katmana ata

en: assigned layer
tr: atanan katman

en: automatic
tr: otomatik

en: automatic (use WordPress default)
tr: Otomatik (Wordpress varsayılanını kullan)

en: automatic (use basemap from main map and OpenStreetMap as fallback if unsupported)
tr: Otomatik (yedek olarak ana harita ve OpenStreetMap'den gelen temel haritayı kullan)

en: automatic (using the global variable $locale = %s - fallback to en-US if not supported by bing)
tr: otomatik (global değişken $locale = %s - bing tarafından desteklenmiyorsa en-US için geri dönüş)

en: automatic 1 (distinct language for each user - detects the users browser language setting, preferred method by Google)
tr: Otomatik 1 (Her bir kullanıcı için ayrı dil - tarayıcı dil ayarlarından algıla. tercih edilen metod google)

en: automatic 2 (same language for each user - using the global variable $locale = %s)
tr: otomatik 2(her bir kullanıcı için aynı dil - global değişken $locale = %s

en: back to top
tr: başa dön

en: back to top to start free 30-day-trial
tr: 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü başlatmak için başa dön

en: backup and restore of settings
tr: ayarların yedeklenmesi ve geri döndürülmesi

en: baseURL
tr: temel adres

en: better integration into the publication workflow (adding markers from posts or as custom post type)
tr: yayın akışı içine daha iyi entegrasyon ( girdilerden ya da özel girdi tiplerinden işaretçi ekleme)

en: better integration with other plugins
tr: diğer eklentilerle daha iyi entegrasyon

en: blog post with more details about this release
tr: bu sürüm hakkında daha fazla bilgi içeren blog sayfası

en: bulk actions for layers (duplicate, delete layer only, delete & re-assign markers)
tr: katmanlar için toplu işlemler (çoğalt, sadece katman sil,sil & işaretçileri tekrar ata)

en: can be changed at section "Default values for marker popups"
tr: "İşaretçi açılır pencereleri için varsayılan değerler" bölümünden değiştirilebilir.

en: center/N/S/W/E (or common combinations such as NW or Scenter) - will position the QR Code accordingly. Once this parameter is used then the "qr_x and "qr_y" parameters are ignored.
tr: merkez/K/G/B/D ( veya bilinen kombinasyonlar KB veya Gmerkez gibi) - QR kod buna göre konumlandırılacak. Bu paremetre kullanıldıktan sonra "qr_x ve "qr_y" parametlerleri göz ardı edilecek.

en: change GPX panel status
tr: GPX panel durumunu değiştir

en: change GPX panel status for all layers
tr: tüm katmanlar için GPX panel durumunu değiştir

en: change URL to GPX track
tr: URL'den GPX izini değiştir

en: change active WMS layers
tr: aktif WMS katmanlarını değiştir

en: change active WMS layers for all layers
tr: Tüm katmanlar için aktif WMS katmanlarını değiştir

en: change basemap
tr: temel haritayı değiştir

en: change basemap for all layers
tr: temel haritayı tüm katmanlar için değiştir

en: change clustering status for all layers
tr: bütün katmanlar için kümeleme durumunu değiştir.

en: change controlbox status
tr: kontrol kutusu durumunu değiştir

en: change controlbox status for all layers
tr: tüm katmanlar için kontrol kutusu durumunu değiştir

en: change directions settings
tr: yol tarifi ayarlarını değiştirin

en: change list marker-status for all layers
tr: tüm katmanların işaretci-durumu listedini değiştir

en: change mapsize
tr: harita boyutunu değiştir

en: change mapsize for all layers
tr: bütün katmanlar için harita boyutunu değiştir

en: change overlay status for all layers
tr: tüm katmanlar için kaplama durumunu değiştir

en: change panel status for all layers
tr: bütün katmanlar için panel durumunu değiştir

en: change popup text
tr: açılabilir metni değiştir

en: change zoom
tr: yakınlaştırmayı değiştir

en: change zoom for all layers
tr: bütün katmanlar için yakınlaştırmayı değiştir

en: changelog
tr: değişiklik kaydı

en: clear list
tr: listeyi temizle

en: click here for troubleshooting
tr: çözüm bulmak için burayı tıklayın

en: click here to get a non-expiring license key
tr: süresiz lisans anahtarı için buraya tıkla

en: click to show release notes
tr: sürüm notlarına bakmak için tıkla

en: clickable (if false, the vector will not emit mouse events and will act as a part of the underlying map)
tr: tıklanabilir (yanlışsa, vektor fare hareketlerini algılamayacak ve altlık haritanın bir parçası gibi davranacak)

en: closed
tr: kapalı

en: cn (for using bicycle routing using cycle route networks only)
tr: cn (bisiklet rota networkünü kullanarak sadece bisiklet rotası için)

en: collapsed
tr: daraltıldı

en: collapsed (except on mobiles)
tr: daraltılmış (mobil hariç)

en: color (stroke color)
tr: renk (strok rengi)

en: compatible with OpenOffice %1$s and LibreOffice %2$s
tr: OpenOffice %1$s ve LibreOffice %2$s ile uyumlu

en: convert
tr: çevir

en: create a new layer map
tr: yeni bir katman haritası

en: create a new marker map
tr: yeni işaretçi haritası yarat

en: created by
tr: oluşturan

en: created on
tr: oluşturulma tarihi

en: culture code
tr: kültür kodu

en: custom Google Maps styling
tr: Özelleştirilmiş Google Harita tasarımı

en: custom visualead API key required!
tr: özelleştirilmiş Visualead API anahtarı gerekli!

en: days left
tr: gün kaldı

en: delete
tr: sil

en: delete all markers from all layers
tr: bütün katmanlardan bütün işaretçileri sil

en: delete all markers from selected layer
tr: Seçilmiş katmandan tüm işaretçileri sil

en: delete existing markers/layers
tr: mevcut işaretçileri/katmanları sil

en: delete layer
tr: katmanı sil

en: delete layer AND assigned markers
tr: katmanı VE atanmış işaretçileri sil

en: delete layer and assign markers to the following layer:
tr: aşağıdaki katman için katmanı ve atanmış işaretçileri sil

en: delete layer and assigned markers
tr: katmanı ve atanmış işaretçileri sil

en: desc
tr: azalan

en: descending
tr: azalan

en: disable images
tr: görseli iptal et

en: disabled
tr: etkisiz

en: display WordPress pointers on plugin updates
tr: eklenti güncellemelerinde WordPress işaretçilerini göster

en: display all markers
tr: tüm işaretçileri göster

en: display panel
tr: paneli göster

en: do not use address for geocoding (address, latitude and longitude values will be imported as given)
tr: Coğrafi konumlandırma için adres bilgisi kullanma (adres, enlem ve boylam bilgileri verildiği gibi içe aktarılacaktır)

en: download GPX file
tr: GPX dosyasını indir

en: draw features like polylines, polygons, rectangles, circles and markers on maps
tr: çoklu çizgiler, çoklu nokatalar, kare,daire ve işaretçiler gibi çizim özellikleri

en: duplicate
tr: Çoğalt

en: duplicate and assign to the following layer:
tr: bu katmana çoğalt ve ata

en: duplicate layer only
tr: sadece katmanı çoğalt

en: edit
tr: düzenle

en: edit layer
tr: katmanı düzenle

en: edit marker
tr: işaretçiyi düzenle

en: edit marker
tr: işaretçi düzenle

en: email notify on marker/layer actions
tr: işaretçi/katman eylemlerinde e-posta bildirimi

en: empty basemap
tr: boş temel harita

en: enabled
tr: etkin

en: example
tr: örnek

en: expanded
tr: genişletilmiş

en: expire in
tr: son kullanım

en: export markers with any icon
tr: herhangi bir ikona sahip olan işaretçileri dışa aktar.

en: extracted from Map ID within mapbox editor, e.g.
tr: harida No mapbox editör içine açıldı.

en: false
tr: yanlış

en: false (use maximum zoom level)
tr: yanlış (maksimum yakınlaştırma seviyesi kullan)

en: fastest route
tr: en hızlı rota

en: features planned for future releases
tr: Gelecek sürümler için planlanan özellikler

en: filename
tr: dosya adı

en: fill (whether to fill the path with color. Set it to false to disable filling on polygons or circles)
tr: dolgu (yol renkle doldurulmalı mı? Çoklu noktalar ve çemberlerdeki dolguyu iptam etmek için yanlış işaretleyin)

en: fillColor (fill color)
tr: Dolgu rengi (dolgu rengi)

en: fillOpacity (fill opacity)
tr: dolguŞeffaflığı (dolgu şeffaflığı)

en: filter icons
tr: filtre ikonları

en: filtering markers on frontend
tr: işaretçileri ön yüzde filtre etmek

en: fit bounds
tr: sınıra sığdır

en: follow the location of the user
tr: kullanıcının yerini takip et

en: footer
tr: alt bilgi

en: free community support
tr: ücretsiz topluluk desteği

en: frequently asked questions
tr: sıkça sorulan sorular

en: fullscreen
tr: tam ekran

en: further reduce memory usage for xlsx/xls/ods input files by only importing linktext for hyperlinks
tr: xlsx/xls/ods dosyalarını içe aktarırken hafıza kullanımını daha da düşürmek için  hyperlinkler test link olarak aktarılacak.

en: hand cursors for dragging
tr: sürüklemek için el imleçleri

en: header (+ inline javascript)
tr: başlık (+ satıriçi javascript)

en: help OpenStreetMap.org to improve map details
tr: OpenStreetMap.org tarafına harita detaylarını geliştirmek için yardım edin

en: hidden
tr: gizli

en: hide
tr: gizle

en: hide (for maps with set GPX URLs only)
tr: sakla ( sadece GPX URL haritalar için)

en: high
tr: yüksek

en: icon
tr: simge

en: if enabled, a GeoRSS feed for all markers will be added to the &lt;head&gt;-section of the website, allowing users to subscribe to your markers
tr: aktiflenirse, GeoRSS beslemesi tüm işaretçiler için sitenin  &lt;head&gt;-bölümüne eklenecek, kullanıcıların işaretçilerinize üye olmasını sağlar.

en: if set, address will be displayed here
tr: eğer ayarlanırsa, adres burada gösterilecek

en: if set, layername will be displayed here
tr: eğer ayarlanırsa, katman adı burada gösterilecek

en: if set, markername will be displayed here
tr: eğer ayarlanırsa, işaretçi ismi burada gösterilecek

en: imperial (miles)
tr: ingiliz ölçü birimi (mil)

en: import values for createdby/createdon and updatedby/updatedon as given (no changes will be made to import file)
tr: createdby/createdon ve updatedby/updatedon değerleri olduğu gibi içeri aktar ( içe aktarım dosyasında bir değişiklik yapılmayacak)

en: improved accessibility/screen reader support by using proper alt texts
tr: gelişmiş erişebilirlik/uygun alt metin kullanarak ekran okunabilirliği desteği

en: improved performance for layer maps with a huge number of markers (parsing of GeoJSON is up to 3 times faster)
tr: yüksek miktarda işaretçin içeren haritalar için daha yüksek performans. (GeoJSON için 3 kata kadar daha hızlı ayrıştırma)

en: improved scroll wheel zoom to be more responsive
tr: daha duyarlı olması için geliştirilmiş kaydırma tekerleği yakınlaştırması

en: improved zoom animation curve for a better feel overal
tr: daha iyi bir his için geliştirilmiş yakınlaştırma eğrisi

en: integration of the latest leaflet.js version
tr: son sürüm leaflet.js sürümüne entegrasyon

en: isiZulu
tr: Zulu dili

en: jump to error message
tr: Hata mesajına atla

en: jump to log for this row from import file
tr: içe aktarılan dosyanın bu satırı için günlük dosyasına atla

en: jump to warning message
tr: uyarı mesajına atla

en: language code
tr: dil kodu

en: last update by
tr: son güncelleyen

en: latitude
tr: enlem

en: layer
tr: katman

en: layer ID
tr: katman numarası

en: layer name
tr: katman adı

en: layers
tr: katmanlar

en: likely to violate Google AdSense programme policies with default configuration!
tr: varsayılan yapılandırmayla Google AdSense program politikalarını ihlal muhtemeldir!

en: list all layers
tr: bütün katmanları listele

en: list all markers
tr: bütün işaretçileri göster

en: loading map - please wait...
tr: harita yükleniyor - lütfen bekleyin...

en: longitude
tr: boylam

en: low
tr: düşük

en: map
tr: harita

en: map moves back to initial position after popup is closed
tr: harita açılır pencere kapandıktan sonra eski pozisyonuna geri döner.

en: map parameters can be overwritten within shortcodes (e.g. %1s)
tr: harita parametreleri kısa kodlar ile üstüne yazılabilir. (örn. %1s)

en: map type and ID
tr: harita tipi ve NO

en: map.project-osrm.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
tr: map.project-osrm.org (OpenStreetMap tabanlı, Dünya çapı)

en: mapnik (for normal routing using car, bicycle or foot)
tr: mapnik (araba, bisiklet veya yaya yön bulma)

en: maps
tr: haritalar

en: marker
tr: işaretçi

en: marker name
tr: işaretçi adı

en: markers
tr: işaretçiler

en: markers not assigned to a layer
tr: katmana atanmamış işaretçiler

en: maximum number of markers to display in the list
tr: listede gösterilecek maksimum işaretçi sayısı

en: maximum temporary file size in MB
tr: MB cinsinden maksimum dosya boyutu

en: medium
tr: orta

en: merge
tr: birleştir

en: meters
tr: metre

en: metric (kilometer)
tr: metrik (kilometre)

en: metric (km)
tr: metrik (km)

en: mobile optimized maps through use of native javascript instead of jQuery
tr: mobil için optimize edilmiş haritalarda native javascript yerine JQuery kullan

en: mobile web app support for fullscreen maps and optimized mobile viewport
tr: mobil web uygulaması, tam ekran harita ve iyileştirilmiş mobil görünümü destekler

en: more information
tr: daha fazla bilgi

en: move markers
tr: işaretçileri taşı

en: multi layer map
tr: Çok katmanlı harita

en: never (ignore changes in the view)
tr: asla (görünümde değişiklikleri görmezden gel)

en: new layer map
tr: yeni katman haritası

en: new marker map
tr: yeni işaretçi haritası

en: next update by
tr: bir sonraki güncelleme 

en: no
tr: hayır

en: no action (and hide links)
tr: aksiyon alma (ve linkleri gizle)

en: no link
tr: bağlantı yok

en: not assigned to a layer
tr: bir katmana atanmamış

en: not available
tr: mevcut değil

en: not available on multi layer maps
tr: çoklu katman haritalarında mevcut değil

en: off (save changes to database)
tr: kapalı (değişiklikleri veri tabanına kaydet)

en: on (check import file only - no changes will be made to database)
tr: Açık (Sadece içe aktarılan dosyaları kontrol et) - veri tabanında bir değişiklik yapılmayacak) 

en: onChange (refresh when the file is loaded and whenever the Link parameters change)
tr: değişiklik esnasında (dosya yüklendiğinde he her link parametresi değişikliğinde yenileyin)

en: onExpire (refresh the file when the expiration time is reached)
tr: Süre bitiminde ( süre bitiminde dosyayı yenile)

en: onInterval (refresh every n seconds (specified in refreshInterval)
tr: onInterval (her n saniyede bir tazele)

en: onRequest (refresh the file only when the user explicitly requests it)
tr: onRequest ( dosyayı kullanıcı talep ettiğinde yenile)

en: onStop (after camera movement stops)
tr: durunca (kamera hareketi durduktan sonra)

en: onStop (refresh the file n seconds after movement stops, where n is specified in viewRefreshTime)
tr: Durunca ( hareket durduktan n saniye sonra dosyayı yenile, n viewRefreshTime da belirtildi)

en: opacity (stroke opacity)
tr: şeffaflık (strok şeffaflığı)

en: open
tr: açık

en: open map in new window
tr: haritayı yeni pencerede aç

en: open popup
tr: açılır pencereyi aç

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
tr: openrouteservice.org (OpenStreetMap temelli, sadece Avrupa)

en: option to add markernames to popups automatically (default = false)
tr: pop-up için işaretçi isimlerini otomatik olarak eklemek için bir seçenek (varsayılan = deaktif)

en: option to remove MapsMarker.com backlinks
tr: MapsMarker.com backlink'i kaldırmak için seçenek

en: optional - use the following custom directory for temp files
tr: isteğe bağlı - geçici dosyalar için bu klasörü kullan

en: or
tr: ya da

en: or back to overview
tr: veya genel görünüme dön

en: or paste coordinates here
tr: ya da koordinatları buraya yapıştırın

en: page
tr: sayfa

en: pixel
tr: piksel

en: please click here to renew your access to plugin updates and support
tr: Lütfen eklenti güncellemelerine ve destek sayfasına erişebilmek için buraya tıklayarak yenileme yapın.

en: please rate this plugin on wordpress.org
tr: Lütfen bu eklentiyi wordpres.org da değerlendirin

en: please review this plugin on wordpress.org
tr: lütfen eklentiyi wordpress.org üzerinden değerlendirin.

en: polyline clipping
tr: çoklu çizgi kırpma

en: popuptext
tr: açılan metin

en: powered by
tr: altyapı 

en: prepare export
tr: Dışa aktarmak için yazırla

en: prepare import
tr: İçe aktarmak için hazırla

en: preview
tr: öngörünüm

en: pro version only
tr: sadece ücretli sürüm

en: publish
tr: yayımla

en: put in front of popup-text
tr: popup metninin önüne koy

en: rate plugin
tr: Eklentiye puan ver

en: released on
tr: Yayınlandı

en: remove message
tr: mesajı kaldır

en: rounded
tr: yuvarlak

en: route for bicycles
tr: bisiklet için rota

en: route for pedestrians
tr: yayalar için rota

en: same layer as original marker
tr: Orjinal işaretçi olarak aynı katmanı kullan

en: search for markers on frontend
tr: Ön yüzde işaretçileri arama

en: server
tr: sunucu

en: set map center on marker position only
tr: işaretçi durumuna göre haritanın merkezini ayarla

en: settings
tr: ayarlar

en: shortest route
tr: en kısa rota

en: show
tr: göster

en: show (for maps with set GPX URLs only)
tr: göster ( sadece GPX URL haritalar için)

en: show API links
tr: API bağlantısını göster

en: show all available changelogs
tr: tüm mevcut değişiklik kayıtlarını göster

en: show examples
tr: örnekleri göster

en: show fewer icons
tr: daha az ikon göster

en: show map
tr: haritayı göster

en: show markers assigned to this layer
tr: bu katmana atanmış işaretçileri göster

en: show more icons
tr: daha fazla ikon göster

en: show more options
tr: daha fazla seçenek göster

en: show or hide drop down menu for Leaflet Maps Marker in Wordpress Admin Bar
tr: Leaflet Maps Marker açılır menüsünü WordPress yönetim panelinde gizle veya göster

en: show used icons
tr: kullanılmış ikonları göster

en: shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com
tr: admin panosunda son işaretçileri ve www.mapsmarker.com dan son blog postlarını widget olarak göster.

en: signature is invalid
tr: imza geçersiz

en: significantly improved controls design on mobile devices
tr: mobil cihazlar üstünde önemli ölçüde geliştirilmiş kontrol dizaynı

en: single layer map
tr: tek katmanlı harita

en: squared
tr: Kare

en: standard icon
tr: Standart ikon

en: start export
tr: dışa aktarmaya başla

en: start full-text search
tr: tam-metin aramasını başlat

en: start import
tr: içe aktarmaya başla

en: start installation
tr: kuruluma başla

en: stroke (whether to draw stroke along the path. Set it to false to disable borders on polygons or circles)
tr: strok ( yol boyunca strok çizilmeli mi? çoklu noktalar ve çemberlerdeki sınırları kapatmak için yanlışı işaretleyin)

en: submit
tr: gönder

en: support for Google Street View
tr: Google cadde görünümü desteği.

en: support for IE11 touch devices
tr: IE11 dokunmatik cihazları için destek

en: support for Metro apps
tr: Metro uygulamaları için destek

en: support for custom Mapbox basemaps
tr: özelleştirilmiş Mapbox temel haritaları için destek

en: support for displaying KML files
tr: KML dosyaları görüntülemeyi destekler

en: support for duplicating layer maps (without assigned markers)
tr: katman haritalarını çoğaltmak için destek (atanmış işaretçiler hariç)

en: support for duplicating markers
tr: İşaretçileri çoğaltmak için destek.

en: support for geocoding services other than Google Places
tr: Google Yerler'den başka coğrafi konumlandırma servisi desteği

en: support for permalinks
tr: permalink desteği

en: support for pro users
tr: pro kullanıcılar için destek

en: support for setting global maximum zoom level to 21 (tiles from basemaps with lower native zoom levels will be upscaled automatically)
tr: evrensel yakınlaştırma seviyesi 21 e kadar destek (temel haritadaki daha düşük doğal yakınlaştırma seviyeleri otomatik olarak yukarıya ölçeklenecek)

en: support for shortcodes in popup texts
tr: açılır pencerelerde kısakodları destekler

en: supported formats: %1$s
tr: Desteklenen formatlar: %1$s

en: switch to advanced editor
tr: gelişmiş editöre geçiş yap

en: switch to simplified editor
tr: basitleştirilmiş editöre geç

en: this caching method is currently not available on your server
tr: bu önbelekleme metodu şu an için sunucunuzda mevcut değil.

en: timeout in seconds
tr: saniye cinsinden zaman aşımı süresi

en: translations
tr: çeviriler

en: true
tr: doğru

en: unassigned
tr: atanmamış

en: update
tr: güncelle

en: update ID
tr: No güncelle

en: update existing markers/layers
tr: varolan katman/işaretçileri güncelle

en: update settings
tr: ayarları güncelle

en: updated by
tr: güncelleyen

en: updated on
tr: güncelleme tarihi

en: upload
tr: yükle

en: upload icon button & custom icon directory
tr: ikon klasörüne özel ikon & düğme yükle

en: upload new icon
tr: yeni ikon yükle

en: use address for geocoding (latitude and longitude values will get overwritten by geocoding results)
tr: coğrafi konumlandırma için adres bilgisini kullanın ( enlem ve boylam bilgisi bu bilgiye göre yazılacaktır)

en: use current userlogin (%1$s) and current timestamp for createdby/createdon on new markers and updatedby/updatedon on marker updates
tr: yeni işaretçilerdeki createdby/createdon damgaları ve mevcut işaretçi güncellemelerindeki updatedby/updatedon damgaları için giriş yapmış kullanıcı adını kullan (%1$s)

en: use custom images
tr: özel resim kullan

en: use custom shadow (please enter URL below)
tr: özel gölge kullan (lütfen URL aşağıya girin)

en: use default images
tr: varsayılan görseli kullan

en: use default shadow
tr: varsayılan gölgeyi kullan

en: v%1s is used in the free version
tr: v%1s ücretsiz sürümde kullanıldı

en: valid for default image only!
tr: sadece varsayılan resim için geçerli!

en: very high
tr: çok yüksek

en: very low
tr: çok düşük

en: via GeoRSS - please use RSS Reader like http://google.com/reader for example
tr: GeoRSS yoluyla - Lütfen RSS okuyucu kullanın. örneğin: http://google.com/reader

en: view
tr: görünüm

en: view blogpost for current version
tr: geçerli sürüm için blog post bak

en: view existing markers/layers
tr: mevcut işaretçi/katmanlara bak

en: view layer
tr: katman görünümü

en: view layer
tr: katmanı görüntele

en: visible
tr: görünür

en: visible for admins only
tr: sadece yöneticiler için görünür

en: weight (stroke width in pixel)
tr: ağırlık (piksel olarak strok genişliği)

en: whitelabel backend admin pages
tr: whitelabel backend yönetici sayfaları

en: yes
tr: evet

en: yournavigation.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
tr: yournavigation.org (OpenStreetMap tabanlı, tüm dünya)
